Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

crisul repede

+44
Catalin
colaps
mausica
laurentiu
razvan10
CosmYn
paul15
Marian
MeHigh
alex_24ARN
marius
sztufi
davidco_m
mariusw
Tibi-CPO
Adriann
Cornel
waggling carp
Jean Scurtu
Ionut Erdeli
szoke szabolcs
kinderash_82
ionut
zsolty
tIbI_iosIA
bmjean
beniamin
Harangus Marius
szabi1
Ssebastian
Hanumanfish
MIHNEA FLORIN
nagy cristian
RaduDan
vasile miclea
Cristi Balas (GOGU)
Nagy Victor
Chelu
florin s
sebastianu
george or
Admin
loci70
mihai
48 participanți

Pagina 3 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  beniamin Mar Iun 30, 2009 9:25 pm

zsolty a scris:felicitari!!!!
sigur a avut 3kile?????
ca asta a mea a vaut 2,44kile Smile
da , a mea o avut fix 3 kg Razz Very Happy

beniamin

Numarul mesajelor : 11
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 22/06/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  beniamin Mar Iun 30, 2009 9:31 pm

am dat la arpacas ...
mreana am scos-o la amiaza

dar am stiut ca e acolo de dimineata , fiindca am mai observat-o ... am fost si de dimineata acolo ...

am dat fara dop , cu plumb de 4.7 grame , si carlig nush de cat ... de 5 sau 6 ... nu mai stiu:-??

beniamin

Numarul mesajelor : 11
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 22/06/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  zsolty Mier Iul 01, 2009 2:38 pm

si cu cate boabe de arpacas ai dat?
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  ionut Mier Iul 01, 2009 3:03 pm

poate vrea sa spuna carlig de 16, nu de 6, parerea mea! Very Happy

ionut

Numarul mesajelor : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : economist
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty CRISUL REPEDE

Mesaj  Hanumanfish Mier Iul 01, 2009 11:53 pm

ZONA PODGORIA...MAI SUNT CLENI ..ACEST DOMN INSISTA SI PRINDE E MULTUMIT..
crisul repede - Pagina 3 Picture1917
TARIAN..SI DOMNUL ACESTA STIE CEVA DESPRE SCOBAR*..IATA CATEVA EXEMPLARE FRUMOASE
crisul repede - Pagina 3 Picture1912
GIRIS*...ACEST DOMN (DARABAN)..STIE CEVA MAI MULT..PRINDE PE SCOBAR CA LA CARTE*
crisul repede - Pagina 3 Picture1913
crisul repede - Pagina 3 Picture1916
FELICITARI DOMNILOR..ESTE PESTE PE CRISUL NOSTRU REPEDE.*
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  ionut Joi Iul 02, 2009 10:00 am

Sper ca au si eliberat din ei?!

ionut

Numarul mesajelor : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : economist
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty crisul repede

Mesaj  kinderash_82 Joi Iul 02, 2009 1:10 pm

Nu prea as crede ca a mai dat drumu din ei.

kinderash_82

Numarul mesajelor : 1
Localizare : oradea
Ocupatia : muncitor
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty re:crisul repede

Mesaj  Ssebastian Joi Iul 02, 2009 1:52 pm

da este bine ca este peste ....dar cred ca 10-15 buc sint suficienti...restul...retur...ar fi bine sa fie asa...


Ultima editare efectuata de catre ssebastian in Joi Iul 02, 2009 6:49 pm, editata de 1 ori
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  Nagy Victor Joi Iul 02, 2009 6:31 pm

ssebastian a scris:da este bine ca este ....dar cred ca 10-15 buc sint suficienti...restul...retur...ar fi bine sa fie asa...

de la unii din ei n-o sa vezi retur nici peste 100 de ani !!! (bineninteles daca ar trai atit)
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty RE:CRISUL REPEDE

Mesaj  Hanumanfish Joi Iul 02, 2009 7:05 pm

DOMNILOR PESCARI de pe forum...eram in acea zi cu inspectia..si jandarm..am cantarit pestii de acolo si era 9400 gr...erau pesti prinsi de doi oameni..majoritatea de domnul Daraban...INAPOI.?.de ani de zile ma uit cam ce se prinde pe crisul nostru..pe sezoane..si sa stiti ca unii prind...altii mai putin...in general scobar..mreana..clean..si restul...sunt sezoane cand nu prinz..luni intregi..multi pescari se bucura daca intro zi sau pe sezon prind pesti 2.3 saptamani..normal ca este si sunt cazuri cand depasesc 5 kg..am vazut..erau cazuri cand avea pescarul..5200 gr de scobar..cum se poate taie 200 gr..din pesti mai ales daca este o mreana de 2200.gr...domnilor un pescar nu cantareste pestii prinsi de el..se uita da ..am prins..mergem acasa..nu toata lumea e ca domnul POPA*...INTRADEVAR ar ajunge 10 15 buc...stiti cate kg se prinde pe barajul Alesd cand mananca scobarul..nici acolo nu se duce inapoi nici o bucata....mai bine nu scriu kg..care se retin..si sa fim si rezonabili..nu merg zi de zi..sint mester adevarati ai scobaritului..ca si numar ...in oradea sunt 30 de oameni care pot prinde si 20 kg pe o partida..sa revin la kg si gr in plus...5200 crap...cum se poate taie 200 gr..ca la 5 kg din peste are dreptul..prinde o mreana de 2400..1 buc clean 1200 gr..si prinde o mreana de 1900 gr...caz concret..a trecut peste cele 5 kg..cum pot taia sau poate cineva taia ..si din care buc..chiar azi a fost pe cris..la santion..faza asta..dupa lege da 5 kg..500 de gr...trebuia sai curati sa-i scot matele..sau sa-l intreb*coada sau capul*sint o gramada de cazuri...parerea mea este ..*numai bunul simti a unui pescar*sa taie din 500 gr sau nu.*daca as putea sa stam langa fiecare pe tot crisul..ar trebui sa ma clonez..si sa fie din noi 4000 de hanumanfish..deci tot la bunul simti al pescarului ramanem..*adica....... pescar


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Joi Iul 02, 2009 7:41 pm, editata de 3 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty 9200kg???

Mesaj  szoke szabolcs Joi Iul 02, 2009 7:08 pm

cu prostovolu sau cu dinmita a prins? 9,2 tone???? Question
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty re:crisul repede

Mesaj  Ssebastian Joi Iul 02, 2009 7:17 pm

si asta este adevarat....si ce-i drept ii drept...prinzi 2-3 saptamini pe sezon cind prinzi peste...se compenseaza cu cei care nu prind peste dar...eu tot la ideea ca daca am prins 30 bucati...macar 10 arunca-i inapoi ca sa mai prinzi si la anul peste, ce-i drept dai sute de mii pe "prafuri" si vrei sa aduci si tu un peste acasa la tata, la vecinu...la unchiul....sa vada si ei ca nu esti fraier si stai toata ziua lpe malul apei si nu prinzi nimica...dar nici aia nu-i regula ca trebuie sa prinzi peste de cite ori mergi la pescuit...ideea de relaxare...de golire a creerului dupa o saptamina de stres la serviciu...ok...este o tara libera fiecare procedeaza cum crede de cuviinta...fir intins tuturor...cred ca asta am scris-o vazind cit peste a prins acei oameni...INVIDIA DIN MINE Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  Ssebastian Joi Iul 02, 2009 7:20 pm

Szoke Szabolcs a scris:cu prostovolu sau cu dinmita a prins? 9,2 tone???? Question
EEEE...A GRESIT SI ZOLI...II OMENESTE SA GRESESTI DUPA O ZI DE PATRULAT CU JANDARMI PE TOATE COCLAUALE DUPA INFRACTORI SI CONTRAVENIENTI ...TREBUIE SA CITESTI SI TU PRINTRE RINDURI...SPER CA NU TE SUPERI SZABY DRAGA cheers cheers cheers Laughing Laughing Laughing gentleman gentleman gentleman gentleman gentleman
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty .

Mesaj  szoke szabolcs Joi Iul 02, 2009 7:30 pm

am glumit si eu...
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty RE:CRISUL REPEDE

Mesaj  Hanumanfish Joi Iul 02, 2009 7:40 pm

eu inteleg gluma...am si rectificat...noi asa spunem la 1o kg...1000 ..kg socotite in grame...deci 9200 gr =9 kg si 200 de grame.. pescuit
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty .

Mesaj  szoke szabolcs Joi Iul 02, 2009 7:45 pm

peste ok
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  bmjean Joi Iul 02, 2009 7:55 pm

eu zic, ca normal asa ar fi: prinzi cati prinzi, scoti juvelnicul la plecare, le faci o poza pentru familie si...prieteni, iti alegi cativa din pestii mai mari (eventual si din cei morti) pe care ii opresti, iar restul C&R...
recunosc ca si eu am mai gresit, luand toti pestii acasa, dar de cativa ani (poate ca am mai imbatranit) le mai dau drumul.
citind postarile de mai sus, imi propun ca de azi inainte sa eliberez tot mai multi din pestii prinsi, din mai multe motive, printre care:
1. cu cat eliberez mai mult azi, am sanse mai mari sa prind si maine...
2. nu am ce sa demonstrez, nimic si nimanui (pana acum am demonstrat ca sunt pescar amator...dar trebuie sa fiu si sportiv, nu numai declarativ)...
3. am recordurile mele personale si nu vreau sa mai dobor niciunul...
4. eu merg la pescuit, din placerea de-a pescui si nu pentru cantitatea de pesti dusi acasa...
5. mananc rar peste si tot mai putin din apele curgatoare... (mi-e lene sa aleg oasele Laughing )
6. niciodata, subliniez niciodata , nu am calculat costul pescuitului raportat la valoarea pestilor prinsi...
si ar mai fi, dar astea mi-au venit acum in minte...si vi le impartasesc si voua, cu scuzele de rigoare...
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  Admin Joi Iul 02, 2009 8:09 pm

am fost si eu in vizita cu un prieten proaspat reintors din norvegia........merge bine pestele desi apa e murdara si un curs foarte enervant uneori......pestii nu au trecut de 25 cm dar vecinii la arpacas au luat mai frumosi....
C&r............care vreti un pescuit fain de scobar nu ratati momentul Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty RE:CRISUL REPEDE

Mesaj  Hanumanfish Joi Iul 02, 2009 9:09 pm

domnilor imi place ce citesc aici..stiam eu* ca aici pe forum sunt baieti de baieti...va felicit ..cea mai mare realizare a unei fiinte umane*ACUM 3000 ani..LAO CE*spune
O FIINTA UMANA..O RECUNOSTI PE DEPLIN CAND TE SALUTA..
CAND TE PRIMESTE IN CASA LUI..
CAND SARE IN AJUTORUL TAU..
CAND ITI SPUNE ADEVARUL..
CAND SE DASTAINUIE..TIE
CAND RECUNOASTE CA A GRESIT..
CAND FIECARE ESTE FERICIT ZAMBESTE..CAND E TRIST PLANGE..CAND AI ESTE SETE BEA(APA)..CAND E OBOSIT SE ODIHNESTE..CAND E RAZBOI SE LUPTA..CAND E APROAPE DE DRUM(MOARTE) STIE VALOAREA VIETII..
cand aveam 17 ani citeam aceste si alte documente despre o cultura veche..civilizatie ...si de atunci in unele lucruri am evoluat in altele am decazut..ma intrebam care este rolul si rostul omului..
azi 2009.. si spun...* nu pot sa spun ceva mai bine si mai adevarat decat LAO CE*doar adaug ceva...
*CINE TRAIESTE SA TRAIASCA IN ASA FEL INCAT CAND VA VENI ACEA CLIPA SA NU-I PARA RAU CA A TRAIT..IN JURUL LUI COPIII LUI SI COPIII COPIIILOR LUI SA-I STEA IN FATA ..CU DRAGOSTE..*
NATURA ...UNDE TRAIM..APE,RAURI..LACURI..FRUMUSETE DATA PE GRATIS DOAR ASA...DACA DISTRUGEM DOAR ASA*....DIN LENE..SAU DIN PLACERE..?...DACA AR FI DE FOAME ...SI DUMNEZEU ISI INCHIDE OCHIUL..*
DOMNU BMJEAN* ARE DREPTATE..SI ADMIN*..SI MULTI ALTII..SI E BINE CA POT SPUNE ASTA..*MULTI ALTII* CUNOSC MULTI PESCARI CARE NU RETIN..DECAT 2 ..3 BUCATI..SAU NICI UNUL..!POATE ASA AU INCEPUT SI ALTII..IN ALTE TARI..CATIVA NEBUNI* CA NOI CARE ELIBERAM PESTII..CINE STIE POATE REUSIM INTRO ZI..
HANUMANFISH
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  Admin Joi Iul 02, 2009 9:20 pm

@hanumanfish
Eu sincer nu pot sa ii condamn nici pe cei care duc peste acasa...............sunt intradevar unii la care le place sau ii place la rudele acestora..........
Si eu duceam mult peste acasa....dar pana cand...........pana i s-a lipit la maicamea pe stomac si a zis ca nu mai vrea peste.........
Eu nu mananc de fel peste de apa dulce foarte rar.........ce motiv as mai avea sa ii duc acasa?Sa ii pape matzele?........au wiskas dale-n p..... ca nu ma uit la bani Laughing
Unde am vrut sa ajung"Domnule du peste acasa,nu am nimic in potriva,dar lasa si pe maine,eventual sa mai prind si eu ceva si altadata" totul tine de bunul simt.Am vazut pescari care asta pune pe masa.....someri s.a.m.d. Si cei care duc 1 bucata o data la 3 luni ca o apuca pe nevasta poftele..Si cei care nu au retinut de ani buni nici un peste...

Totul tine de legea junglei prezenta de ani buni la noi in tara.........
Aici mai este si lantul trofic..........cel mai bun castiga manca tot.......pacat ca pe om nu il manca nimic Twisted Evil
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty captura

Mesaj  beniamin Joi Iul 02, 2009 9:41 pm

zsolty a scris:si cu cate boabe de arpacas ai dat?
ooo ... cate detalii trebuie Smile) , am avut carlig mic , nu ca si pentru scobar , umpic mai mare , si boabe nush cate am pus , cre ca doua , Wink)

beniamin

Numarul mesajelor : 11
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 22/06/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty RE:CRISUL REPEDE

Mesaj  Hanumanfish Joi Iul 02, 2009 9:53 pm

deci admin..*pacat pe om nul mananca ceva..lantul...lantul trofic ...lantul in trafic ..si lantul pe gat..de aur ..gross...normal sa prinda si bine fac cei care nu prind si nu stiu sa-i mance ciuda...na vezi admin ca si pe om il mananca ceva..
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  bmjean Joi Iul 02, 2009 10:58 pm

@Hanumanfish : "POATE ASA AU INCEPUT SI ALTII..IN ALTE TARI..CATIVA NEBUNI* CA NOI CARE ELIBERAM PESTII..CINE STIE POATE REUSIM INTRO ZI.." CORECT!!!

Ar fi un pas, cat de mic, ca cei care au citit pe acest forum, de cele prezentate in acest topic (cu privire la C&R)...ca atunci cand vor merge de azi inainte la pescuit, sa se gandeasca la cele ce am scris (noi) si sa elibereze macar 1 buc. peste/zi, si e totusi, ceva...maine poate 2 buc...si asa mai departe.

De pofta ajunge cativa pesti, de foame poate mai multi, de saturat neamurile si prietenii si de mai multi, dar cu hranitul animalelor de casa cu pesti: nu sunt de acord, la fel cum nu sunt de acord nici cu vanzarea lor.
Sfat: Nu duceti acasa toti pestii prinsi intr-un an. Eliberati cati mai multi!!!...satisfactia e mult mai mare!!! Aveti sanse sa va mai intalniti cu ei!!!
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  Nagy Victor Joi Iul 02, 2009 11:08 pm

Am deschis un topic ''c & r'' in legatura cu aceasta discutie , va rog sa va scrieti acol parerile
multumesc !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  Nagy Victor Mar Iul 14, 2009 9:50 pm

porcusor de Tarian

crisul repede - Pagina 3 IMG_0322

crisul repede - Pagina 3 IMG_0323

bineinteles C&R Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

crisul repede - Pagina 3 Empty Re: crisul repede

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 13 Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum