Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

+24
Tursiops_truncatus
Cornel
Tibi-CPO
Harangus Marius
Adriann
tIbI_iosIA
Ssebastian
zsolty
alex_24ARN
Cristi Balas (GOGU)
szoke szabolcs
ionut
Ionut Erdeli
Chelu
Hanumanfish
Marian
DAN-DAN
marius
paul15
Nagy Victor
Admin
nagy cristian
mihai
szabi1
28 participanți

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty conbaterea branconajului

Mesaj  szabi1 Joi Ian 22, 2009 7:17 pm

Degeaba se fac aceste populari daca pe perioada cand pesti depun icrele "colegii pescari" vand pestele reproducator. Ex.balta de la Santimbreu
szabi1
szabi1

Numarul mesajelor : 129
Varsta : 47
Localizare : oradea
Ocupatia : agent vanzari
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  mihai Joi Ian 22, 2009 7:34 pm

nu inteleg ce vrei sa spui ?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  szabi1 Joi Ian 22, 2009 7:43 pm

In prohibitie tot crapul se trage spre coada lacului unde este foarte usor de prins. Stiu pt ca mi s-a oferit sa cumpar o crapoaica da vreo 8 kg
szabi1
szabi1

Numarul mesajelor : 129
Varsta : 47
Localizare : oradea
Ocupatia : agent vanzari
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty combaterea braconajului

Mesaj  nagy cristian Vin Ian 30, 2009 7:55 pm

Stiu ca o sa se supere multi si imi cer scuzele de rigoare dar parerea mea este ca certurile dintre cluburi nu ne este de folos.Ar trebui sa-si uneasca fortele contra braconierilor,sa opreasca poluarea si nu in ultimul rind sa participe toti la popularea apelor cu peste.Stiu ca e greu de realizat dar ce frumos ar fi. Toti PESCARII ar putea participa la realizarea acestui VIS cu minim de efort si cu multa BUNAVOINTA. Astfel s-ar putea sa avem pesti si peste 50 de ANI Exclamation TATA lui CRISTI
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  Admin Vin Ian 30, 2009 10:42 pm

Hal Domnului ca atat santem de uniti de numa,avem cea mai puternica filiala cu cele mai multe populari dar degeaba daca merge baciu moldovan pe balta si in 2 zile scoate 30 de crapi. Shocked
Cea mai buna solutie este sa ne scoatem toti legitimatii de controlori voluntari,sa mai participam la o sedinta 2.
Sa avem griji in primul rand de pesti eu zic ca la o masa este de ajuns si 1 kilogram nu 5.Eu am jurat ca anul acesta nu mai duc absolut nici un peste acasa in primul rand ca nu imi place si in al 2-lea rand sa dau un exemplu la pescari.
Cat despre poluare s-a scris multe tine de cei 7 ani de acasa solutia ar fi plasarea unor tomberoane dinacelea mari pe malul lacurilor,si cine mai este prins ca isi arunca mizeriile pe jos sa primeasca cate o amenda de 2 luni face pita si iaurtu. Twisted Evil
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty combaterea braconajului

Mesaj  nagy cristian Sam Ian 31, 2009 1:51 pm

MIHAI SOLTINSCHI te rog sa ne lamuresti cum putem primi permise de control si care sunt drepturile unui voluntar. As vrea sa-i ajutam pe controlorii angajati deoarece sunt putini si nu pot fi peste tot in acelas timp.Ca sa nu fie discutii fiecare voluntar sa participe la o actiune impreuna cu angajatii filialei si cu jandarmeria.Vreau sa stiu si obligatiile pescarului atunci cind este legitimat de acestia.Vreau sa vad pescari sanctionati pentru pesti retinuti sub dimensiunea legala si retinerea peste cantitatea permisa de LEGE, CHIAR DE AS FI EU ACELA .Cunosc voluntari care au participat la asemenea actiuni cu succes dar sunt si dezinteresati intre ei. OAMENI SUNTEM Twisted Evil TATI
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  Vizitato Sam Ian 31, 2009 7:22 pm

nagy cristian a scris:MIHAI SOLTINSCHI te rog sa ne lamuresti cum putem primi permise de control si care sunt drepturile unui voluntar. As vrea sa-i ajutam pe controlorii angajati deoarece sunt putini si nu pot fi peste tot in acelas timp.Ca sa nu fie discutii fiecare voluntar sa participe la o actiune impreuna cu angajatii filialei si cu jandarmeria.Vreau sa stiu si obligatiile pescarului atunci cind este legitimat de acestia.Vreau sa vad pescari sanctionati pentru pesti retinuti sub dimensiunea legala si retinerea peste cantitatea permisa de LEGE, CHIAR DE AS FI EU ACELA .Cunosc voluntari care au participat la asemenea actiuni cu succes dar sunt si dezinteresati intre ei. OAMENI SUNTEM Twisted Evil TATI
Domnul Nagy pentru a deveni controlor voluntar trebui sa fii cunoscut de cineva care sa aiba incredere in persoana care doreste sa devina controlor voluntar pentru ca odata ce te frigi a doua oara sufli si in farfuria rece stii la ce ma refer pt ca vii la sedinte de fiecare data .Acest permis nu poti sal dai orcui pentru ca trebuie sa cunosti anumite lucruri si pentru a deveni controlor voluntar este nevoie de un examen din anumite intrebari. Stii ca la clubul oradea la un moment dat erau in jur de 40 controlori voluntari la ora actuala mai fiind doar 10 care intradevar participa la controale .Anul acesta voi fi mai des pe lacuri cu personalul AJVPS Bihor la care sunt arondate aceste lacuri pentru ca odata si odata pescarul sa nu mai puna in plasa tot ce prinde cazuri des intalnite atat pe lacuri cat si pe cris vor fi sanctiuni foarte dure pentru cei care nu vor respecta regulamentul. Cei care doresc autorizatie de control sunt rugati sa participe la sedinte daca este cazul vom fi in fiecare miercuri de la ora 18 la filiala .de aceea astept mesajele dvs pe acest forum . Cu stima Mihai S.

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  Vizitato Mar Feb 03, 2009 7:24 pm

szabi1 a scris:Degeaba se fac aceste populari daca pe perioada cand pesti depun icrele "colegii pescari" vand pestele reproducator. Ex.balta de la Santimbreu
D-mnu Szabi ce scrieti dvs nu se poate intitula combaterea braconajului,daca doriti faceti niste propuneri privind activitatea de paza pe lacuri si cris intitulati in alt fel acest topic pentru a nu induce in eroare pescari
.Va multumesc

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  Vizitato Mar Feb 03, 2009 7:26 pm

nagy cristian a scris:Stiu ca o sa se supere multi si imi cer scuzele de rigoare dar parerea mea este ca certurile dintre cluburi nu ne este de folos.Ar trebui sa-si uneasca fortele contra braconierilor,sa opreasca poluarea si nu in ultimul rind sa participe toti la popularea apelor cu peste.Stiu ca e greu de realizat dar ce frumos ar fi. Toti PESCARII ar putea participa la realizarea acestui VIS cu minim de efort si cu multa BUNAVOINTA. Astfel s-ar putea sa avem pesti si peste 50 de ANI Exclamation TATA lui CRISTI
Victor intre cluburile pescarilor din bihor nu exista certuri si nici nu au fost .

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty combaterea braconajului

Mesaj  Nagy Victor Mar Feb 03, 2009 9:14 pm

Poate am exagerat spunind{certuri} dar unele neintelegeri mai sunt , la asta ma refeream ca ar trebui rezolvate.De exemplu controlul si protectia apelor publice ar trebui facut de toate cluburile indiferent de citi membri au.S- ar putea gasi o formula pentru popularea apelor publice care sa fie echitabil pentru ori care din cluburi.Ca sa nu fie discutii se pot face inregistrari video cu popularile si controalele efectuate si date pe acest forum.Stiu ca la filiala se lucreaza la un astfel de film.Mihai Soltinschi a spus ca il vom vedea si noi cind va fi terminat.Este un exemplu bun si le multumim celor de la filiala.PENTRU TRANSPARENTA AR TREBUI URMAT SI DE CEILALTI este in beneficiul tuturor pescarilor Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  Vizitato Mier Feb 04, 2009 8:35 pm

Victor de ce nu te intrebi de ce cei de la LIVADA si ACVA CRISIUS nu fac nici un control pe cris care este apa publica si pe care ei emit permise sau se asteapta ca AJVPS sa le faca pe toate?

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty combaterea braconajului

Mesaj  nagy cristian Mier Feb 04, 2009 10:08 pm

Scris de soltinschi mihai la data de Mier Feb 04, 2009 8:35 pm
Victor de ce nu te intrebi de ce cei de la LIVADA si ACVA CRISIUS nu fac nici un control pe cris care este apa publica si pe care ei emit permise sau se asteapta ca AJVPS sa le faca pe toate?

Tocmai la asta ma refer Mihai, ar fi bine venite unel explicatii si lamuriri pe tema scris de mine.Cred ca toti pescarii indiferent de care club apartin vor sa afle cine cu cat populeaza si cum controleaza apele publice.AR FI UTILE SI NISTE INREGISTRARI VIDEO.
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  Vizitato Joi Feb 05, 2009 6:57 pm

Cred ca stii de popularile facute pe cris de AJVPS cu crap si caras care au fost filmate si difuzate la TVS Oradea, unde sunt popularile efectuate de cele 2 asociatii care au si ele dreptul de a pescui pe cris sau este numai obligatia noastra de a popula

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty combaterea braconajului

Mesaj  Nagy Victor Joi Feb 05, 2009 7:23 pm

RASPUNSUL IL ASEPT DE LA EI scratch
NU AR STRICA NISTE INREGISTRARI VIDEO SAU MACAR POZE DACA AU Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty rasp

Mesaj  Vizitato Joi Feb 12, 2009 6:41 pm

Victor poze pot sati aduc si eu cate vrei asa de usor se pot truca de numai unde vrei sa vezi populare cu peste le iau de pe net le modific si am incheiat treaba

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty victor

Mesaj  Vizitato Joi Feb 12, 2009 6:43 pm

As vrea sa vad o inregistrare de a lor cum populeaza CRISUL cu peste

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty victor

Mesaj  Vizitato Joi Feb 12, 2009 6:44 pm

In acel moment poti spune ca ii intereseaza pescuitul sportiv pe apele publice


Ultima editare efectuata de catre soltinschi mihai in Vin Feb 13, 2009 6:16 pm, editata de 1 ori

Vizitato
Vizitator


Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty combaterea braconajului

Mesaj  nagy cristian Joi Feb 12, 2009 9:02 pm

Eu am rabdare si mai astept , poate ni se alatura cineva si de la conducerea celorlalte asociatii sa ne vorbeasca despre activitatea lor. NU pentru ca as vreau EU Exclamation Am observat ca pe aces forum apar pescari de la diferite asociatii si din dferite locuri ale judetului ba chiar si din tara,observati lista membrilor Exclamation Cred ca acesti pescari merita sa primeasca unele lamuriri si raspunsuri indiferent de unde isi platesc cotizatia. FORUMUL NU ESTE NUMAI AL MEMBRILOR AJVPS ASA CA II ROG PE TOTI CARE VOR SA FACA CEVA UTIL PENTRU VIITOR SA PARTICIPE LA DISCUTII Exclamation Exclamation Exclamation Multumesc in numele copiilor nostri pentru efortul depus Wink Wink Wink
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  paul15 Dum Mar 15, 2009 9:38 pm

anul trecut,toata vara in locul unde se varsa barajul in cris la Tileagd era un om care era acolo in fiecare zi,chiar daca te trezeai la 4 dimineta,ala era acolo.Dat fiind ca se prindeau bibani frumosi si multi,ala venea cu o duba in care ascundea pestele in caz de control!!! imi venea sa il arunc in apa pt ca nu aveam ce sa fac sa nu mai fie acolo,nu aveam nici loc sa pescuiesc de ala pt ca venea cu 6-7 bete la fund si nici daca il rugai sa te lase sa arunci si tu cu un bat macar,nu te lasa.Ce as fi putut sa fac in privinta asta???si care este varsta minima admisa de lege pt a obtine un permis de controlor voluntar???
paul15
paul15

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 27
Localizare : Sacadat
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  nagy cristian Dum Mar 15, 2009 11:59 pm

Sime Paul a scris:anul trecut,toata vara in locul unde se varsa barajul in cris la Tileagd era un om care era acolo in fiecare zi,chiar daca te trezeai la 4 dimineta,ala era acolo.Dat fiind ca se prindeau bibani frumosi si multi,ala venea cu o duba in care ascundea pestele in caz de control!!! imi venea sa il arunc in apa pt ca nu aveam ce sa fac sa nu mai fie acolo,nu aveam nici loc sa pescuiesc de ala pt ca venea cu 6-7 bete la fund si nici daca il rugai sa te lase sa arunci si tu cu un bat macar,nu te lasa.Ce as fi putut sa fac in privinta asta???si care este varsta minima admisa de lege pt a obtine un permis de controlor voluntar???
Mai avem de crescut pina primim legitimatie de control . Daca mai ai probleme cu astfel de '' pescari '' fale poze noteaza nr. al masini si posteaza aici , sa nu te iei de ei mai ales daca esti singur , evita cearta cu astfel de oameni SUNT RAI !!!
ITI DORESC FIR INTINS SI TE ASTEPT LA CONCURS Exclamation Very Happy Very Happy Very Happy
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  marius Joi Mar 26, 2009 10:01 pm

marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty combatere branconaj

Mesaj  DAN-DAN Vin Mar 27, 2009 6:25 pm

27.03.2009...vreme frumusica.putin vint,,,am iesit sa imi plimb artificialele prin cris de la pod la barajul din TARIAN(cam degeaba:apa mae si rece si nu maninca,eventual la gropi),pescari nu erau decit la baraj,5 la numar din care 3 miciuiau Mad .Unul din cei 3 la ora 12 inpacheta si pleca !.......AVEA DESTUL . ???? poate omul ,,trebuie,, sa faca un pescuit de subzistenta si TREBUIE NEAPARAT!!!!sa duca zilnic cateva kg doar iesirea la costat si trebuie sa isi recupere banii .Ca sa nu ii amintesc si pe cei care (pensionari si sateni-a nu se citi TOTI)duc pesti sub limita la PISICA !!!(trazniuar,sa prinda soareci!),daca nu personala,,,culmea!!!!...a vecinului,,.TREBUIE CAT MAI URGENT SCHIMBATA ACEASTA MENTALITATE Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation vom ajunge sa clonam pesti.Nu poti sa ai pretentia sa fie controlorii ori unde e nevoie, nici nu poti sa sa te iei de ei de unu singur si chiar daca le-ai spune ,,ei stiu prebine ce fac,,....undei doare? Doar ei sunt ,,baieti,,descurcareti!
DAN-DAN
DAN-DAN

Numarul mesajelor : 35
Localizare : oradea
Ocupatia : liber profesionist
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  paul15 Vin Mar 27, 2009 8:07 pm

din pacate e adevarat ce spune dan-dan,iar cei care nu duc pestii la pisica ii lasa sa moara pe mal cu gandul„lasa k ii plina balta!”
paul15
paul15

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 27
Localizare : Sacadat
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 24/02/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty branconaj

Mesaj  DAN-DAN Vin Mar 27, 2009 8:22 pm

Auzisem ca ani trecuti in prohibitie pe balta din Les tigani din sat asteptau cu plase (ridicatoare) la intrarea canalului ce alimenteaza balta cardurile de carasi,de unde ii carau cu saci!...istoria se repeta anual???
DAN-DAN
DAN-DAN

Numarul mesajelor : 35
Localizare : oradea
Ocupatia : liber profesionist
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  Marian Mar Apr 07, 2009 8:05 pm

La ce numar de telefon pot suna daca am vazut un act de braconaj?....in plina zi o persoana braconeaza...mai ales acum incepe deoarece incep pestii sa depuna icrele si pot fi prinsi in apa mica Sad
Marian
Marian

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

BRACONAJ PE CRISUL REPEDE Empty Re: BRACONAJ PE CRISUL REPEDE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum