Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LANSETE PT. SPIN.

+9
mariusw
yulyan33
Harangus Marius
Ssebastian
Musti
alex_24ARN
Hanumanfish
bmjean
Nagy Victor
13 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Nagy Victor Mar Sept 08, 2009 10:20 pm

CUM TREBUIE SA NE ALEGEM O LANSETA SI IN FUNCTIE DE DE ???
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  bmjean Mier Sept 16, 2009 7:18 am

ma intereseaza si pe mine, ce caracteristici trebuie sa intruneasca (minim) o lanseta de spin pentru fir textil 0.15 (si aici ma refer la inele si apoi la actiune) folosita cu oscilante (9-15gr.) si voblere mari (<7cm) si apoi la o mulineta din aceeasi gama si sa fie adaptata pentru pescuitul avatului, stiucii si salaului.
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty LANSETA PTR.SPINN*

Mesaj  Hanumanfish Mier Sept 16, 2009 9:54 am

va salut domnule @bmjean...nu va pripiti..in alegerea unei mulinete sau unei lansete..scumpe si ieftine..daca imi spuneti la cat va ganditi sa investiti ..va dau un site de unde puteti comanda..care mai de care..in mare cea ce doriti dvs..pentru stiuca ,avat,salau,dupa marimea omului..sau stilului..de expl.din barca..va o trebuie o lanseta intre 210m..240m...mulineta de 2500..max..3000..fir impletit ca nu se stie cine vine!
-de pe mal...o lanseta universala de 270m..actiunea 5-20..10-40..firma ..daca totusi.alegeti dupa ce scrie pe ea.va costa..mult.
-intradevar sunt bete si mulinete reusite..concepute asamblate in japonia..costa mult fata de salariile sau pensiile noastre, stiti si dvs.
deci...270 m..lanseta actiunea 5-20..mulineta tamburul de 3000..capacitate 120 m..cu monofil. 25..sau de 4000..capacitate 120..140 m cu monofil de 22-25.ca sa puteti lansa la distanta.de 30..40..50 m
inele..fuji..in general betele noi le au deja....


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Mier Sept 16, 2009 9:59 am, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty LANSETA PTR.SPINN*

Mesaj  Hanumanfish Mier Sept 16, 2009 9:58 am

mulineta neaparat trebuie sa fie cu frana pe fata in cazul in care doriti sa folositi fir impletit!
LANSETE PT. SPIN. S7_123943_imageset_01
LANSETE PT. SPIN. S7_122386_imageset_01
LANSETE PT. SPIN. S7_124748_imageset_01
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  bmjean Mier Sept 16, 2009 10:40 am

@Hanumanfish: multumesc de informatii gentleman ...prima data o sa stabilesc un buget si apoi mai vorbim, doresc sa alegem impreuna ceva cu coeficientul cat mai bun pret/performanta/utilitate in aceasta gama de "scule", oricum bugetul nu va fi pentru "avioane" Laughing
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty lansete pt spinning

Mesaj  alex_24ARN Mier Sept 16, 2009 11:05 am

am vazut la energo o mulineta cu frana fata si spate ,,excalibur,, stie cineva pt ce e dotata cu doua frane?
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Musti Mier Sept 16, 2009 11:34 am

bmjean a scris:ma intereseaza si pe mine, ce caracteristici trebuie sa intruneasca (minim) o lanseta de spin pentru fir textil 0.15 (si aici ma refer la inele si apoi la actiune) folosita cu oscilante (9-15gr.) si voblere mari (<7cm) si apoi la o mulineta din aceeasi gama si sa fie adaptata pentru pescuitul avatului, stiucii si salaului.
Un sfat, pe langa ceea ce a scris Hanumanfish. E bine sa incerci sa pui mana pe lanseta inainte de a da si banii. Nu toata lumea are aceleasi gusturi si s-ar putea sa nu-ti pice bine in mana o lanseta care pt. altul e foarte buna. Mai ales cand cauti "lanseta universala", asa cum reiese din ceea ce intrebi. De ce zic "universala", pt. ca, de regula, lansetele destinate stiucii sunt diferite fata de cele optime pt. salau, de exemplu, mai ales daca pescuiesti salau la jig. Dar aici vorbim deja despre specializare, ceea ce implica si investitii care uneori nu-si au rostul.
Pt. pescuitul la voblere si oscilante e bine sa folosesti un bat moderat-fast, cu un varf mai bland, pt. a conduce corect naluca prin apa si pt. a compensa lipsa de elasticitate a firului textil. E drept, prin Oradea observ o preferinta pt. bete dure, rigide. Astea dau senzatia unui control foarte bun pe naluca sau peste, dar, mai ales in imperechere cu textil, duc de foarte multe ori la rateuri in agatare. Sa nu mai vorbim de precizia si distanta in aruncare.
Inelele care se folosesc pe betele mai noi, de regula, rezista la textil, fie ca sunt inele Fuji sau nu. Bineinteles nu ma refer la "plesnitori" luate cu 20 de lei din piata. Cel mai dur material pt. inele este SIC-ul (carbura de siliciu). Are dezavantajul de a fi casant. Apoi, un alt material foarte dur, dar mai "ingaduitor" cu loviturile, este Alconite-ul (material proprietar Fuji). Mai sunt apoi oxidul de aluminiu (Fuji Hardloy), zirconiul, etc., care toate rezista la textil.
Aici trebuie sa mentionez ca sunt de evitat inelele gen SS304 (Titanium, Gold, etc.), care chiar daca sunt folosite de firme cu notorietate (Berkley, Abu Garcia, Fenwick, Mitchell), nu rezista la textil! Sunt frumoase, usoare, dar atat. Dealtfel si firmele mentionate (in paranteza, toate fac parte din acelasi concern - Purefishing) au inceput sa renunte la ele.
Inca ceva, atunci cand incerci lanseta, pune o mulineta si fir. Abia asa iti poti da seama cat de cat ce caracteristici are o lanseta. Simplul "balanganit" in aer nu e relevant.
Pacat ca n-ai putut veni la intalnire, pt. ca era o ocazie sa pipai o gramada de bete. Da' nu-i timpul pierdut. Daca nu vrei sa astepti urmatoarea, ne putem intalni, mai vezi niste bete, iti faci o parere... si, apucam sa ne si cunoastem Very Happy .

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  bmjean Mier Sept 16, 2009 4:00 pm

eu pentru spin "usor" am lanseta: Maver Stralis Light Plus Spigot 2.4m si mulineta Shimano Sonora 2500, fir mono Trabucco 0.16 Trouter si merg foarte bine la jiguri usoare si rotative si voblere mici, eu vreau sa-mi i-au si ceva mai "tzapan" pentru textil si naluci mai grele si pesti pe masura...aici intrebam si pentru altii (poate sunt interesati si altii intr-o achizitionare viitoare)...oricum merci de sfaturi.
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Musti Joi Sept 17, 2009 9:33 am

bmjean a scris:eu pentru spin "usor" am lanseta: Maver Stralis Light Plus Spigot 2.4m...
A fost si lanseta mea preferata multa vreme...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty lansete...

Mesaj  alex_24ARN Joi Sept 17, 2009 10:09 am

domnule Musti!!as vrea sa va dati cu parerea de lanseta mea..shimano catana BX240L 3-15g si am la ea o mulineta tot catana de 1000 echipata cu mono de 20 de la trabuko !as vrea sa stiu daca e buna pentru pescuitul stiucii!va multumesk...
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Musti Joi Sept 17, 2009 10:20 am

alex_24ARN a scris:domnule Musti!!as vrea sa va dati cu parerea de lanseta mea..shimano catana BX240L 3-15g si am la ea o mulineta tot catana de 1000 echipata cu mono de 20 de la trabuko !as vrea sa stiu daca e buna pentru pescuitul stiucii!va multumesk...
Din pacate nu cunosc lanseta. Am vazut lansete Catana prin magazine, dar nu-mi amintesc cum sunt, mai ales un model anume.
Apoi, la ce te ajuta sa sa-mi dau eu cu parerea? O ai in mana, du-te cu ea la stiuca si vezi. Laughing
Cu orice lanseta poti prinde stiuca, atata timp cat nalucile pe care ai de gand sa le folosesti se incadreaza in clasa de greutati pe care batul le poate arunca fara riscuri.
Acuma, judecand numai dupa marimea acestei clase de greutati, si marimea mulinetei, as zice ca echipamentul tau nu e unul standard de stiuca. Pare perfect pt. clean (aici eu as folosi fir mai subtire). De regula la stiuca iti poti dori sa folosesti si naluci mai mari si mai grele. Dar, repet, asta nu inseamna ca nu poti pescui cu ea bine-mersi, atata timp cat nu treci peste limitele lansetei.

P.S. Te-as sfatui doar sa schimbi firul mono de 0,20, care s-ar putea dovedi prea subtire. Daca mergi in continuare pe mono, ar fi mai OK un 0,25-0,28mm. Sau si mai bine, un textil de cca 15lb. Bineinteles, trebuie struna...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Nagy Victor Joi Sept 17, 2009 11:31 am

mesajele in care se discuta despre mulinete (exclusiv), va rog sa le postati la ''MULINETE'' , multumesc ! gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  alex_24ARN Mier Noi 25, 2009 11:23 am

LANSETE PT. SPIN. YAD

LANSETE PT. SPIN. YAD4

LANSETE PT. SPIN. YAD3

LANSETE PT. SPIN. YAD2

NOUA MEA LANSETA DE STIUCA!!!!ACUM POATE VENI SI BUNICA STIUCILOR CA NU MAI ARE SANSE CU MINE!!!!!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Ssebastian Mier Noi 25, 2009 11:30 am

CEAS!!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  alex_24ARN Mier Noi 25, 2009 11:31 am

Cool
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  alex_24ARN Joi Feb 25, 2010 12:10 am

poate cineva sa dea ceva sfaturi despre Maver Spinner Esox 2,70m/12-30g aceasta e pt. stiuca dupa cum îi este si denumire?!as vrea sa o iau de 2,70m pt a putea pescui cu usurinta pe canalele care au multa vegetatie si stuf la margine!la o asa lanseta ,,mare''ar fi indicat o mulineta de 3000 ?
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Musti Joi Feb 25, 2010 7:45 am

alex_24ARN a scris:poate cineva sa dea ceva sfaturi despre Maver Spinner Esox 2,70m/12-30g aceasta e pt. stiuca dupa cum îi este si denumire?!as vrea sa o iau de 2,70m pt a putea pescui cu usurinta pe canalele care au multa vegetatie si stuf la margine!la o asa lanseta ,,mare''ar fi indicat o mulineta de 3000 ?
Am avut-o si eu si o mai pescuieste Harangus. E o lanseta in regula. Dupa mine 3000 Daiwa e mare pt. ea. Desi e un bat zdravan, e destul de usor. 2500 marime Daiwa e suficient.
gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Harangus Marius Joi Feb 25, 2010 8:07 pm

da,asa e,o am si sunt multumit de ea chiar daca a mea a fost traumatizata de usa LOGAN-ului,dar bine ca-i masina romaneasca,ca daca era ceva germana faceam cu nervii Very Happy
lasand astea la o parte sunt multumit si discutand cu pescari de pe rapitori.ro,cu state vechi,am inteles ca si ei au o parere buna despre acest bat.printre ei se afla si MUSTI,cum de-alfel a si scris in mesajul anterior.
sunt convins ca exista multe alte bete mult mai bune,dar tinind cont de pret-calitate eu zic ca pentru muritori ca noi e perfecta,cu atat mai mult cu cat nici nu stim si nici nu ne permitem unele mai de"clasa".
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  alex_24ARN Joi Feb 25, 2010 8:45 pm

azi am fost pe la csife sa iau una in mana sa vad cum o simt......!!avea una de 2,40 si una de 3,00!!!aia de 3,00 iese din calculele mele iar de 2,40 am un catana si nu mai vreau !!!!o sa mai caut sa vad cum e una de 2,70!!!!!e adevarat ca nu poti sa i-ti dai sema lund un bat in mana si sa faci pe spadasinu in magazin .....eu am luat ala de 2,40 si mi se pare rigid si puternic!!!!astept sa vad unu de 2,70!!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Harangus Marius Joi Feb 25, 2010 9:48 pm

aia de 3m e perfecta pentru canal.DUMA C. o are .nu compara cu batul pe care l-ai avut tu.ca sa iti dai seama trebuie sa-ti stea la capat o stiuca 2+....
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  yulyan33 Joi Feb 25, 2010 9:51 pm

Eu am maver spinner esox 2,70m 10-30 gr, mulineta mitchell 300xPRO. Pt canale am luato si eu. Este detul de ok. daca vrei ne vedem intr-o zi si o probezi. Eu am luato de la mag de pe primariei.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  alex_24ARN Vin Feb 26, 2010 9:14 am

cand ne putem vedea ?as vrea sa fac cateva lanseuri cu ea!!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  alex_24ARN Vin Feb 26, 2010 1:13 pm

azi am achizitonat batul!!!abia astept sa il duc la apa!!!am pus o mulineta de 2500 da parca e cam mica !!!!parere mea!!mai astept sugestii!!batul e de 2,70m
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Ssebastian Vin Feb 26, 2010 4:46 pm

@alex...nu este mica molineta...trebuie sa fie usoara si sa nu fie una mare care sa te incomodeze la o zi de pescuit... nu itit trebuie mare...daca se ingreuneaza batul se oboseste si mina...las ca-i buna aia de 2500..
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  alex_24ARN Vin Feb 26, 2010 4:52 pm

k!!mai astept..... gentleman
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

LANSETE PT. SPIN. Empty Re: LANSETE PT. SPIN.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum