Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre Lansete

4 participanți

In jos

Despre Lansete Empty Despre Lansete

Mesaj  Catalin Mier Noi 30, 2011 8:25 pm

As dori si eu o mica informatie

Cum ne dam seama daca pe lanseta sau cand cumparam o lanseta de Spinning nu scrie din ce categorie face parte ma refer la urmatoarele categorii:

UL (ultra light)
L (light)
ML(medium light)
M(medium)

eu de ex am lanseta aceasta si nu stiu din care categorie face parte

[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img406/5800/2315270cormorandaiwabul.th.jpg][/IMG]


Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Despre Lansete Empty Re: Despre Lansete

Mesaj  CosmYn Mier Noi 30, 2011 11:16 pm

Catalin a scris:As dori si eu o mica informatie

Cum ne dam seama daca pe lanseta sau cand cumparam o lanseta de Spinning nu scrie din ce categorie face parte ma refer la urmatoarele categorii:

UL (ultra light)
L (light)
ML(medium light)
M(medium)

eu de ex am lanseta aceasta si nu stiu din care categorie face parte

[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img406/5800/2315270cormorandaiwabul.th.jpg][/IMG]


Care e actiunea ei (cate grame poti lansa)? dupa asta le poti determina.daca are de exemplu 2-12 gr actiunea e ultra-light daca are 20 -40 grame deja intra in categoriile mai grele medium light sau medium sau pot fi si Havy.
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Despre Lansete Empty Despre lansete

Mesaj  Jean Scurtu Joi Dec 01, 2011 7:34 pm

Eu nu as cumpara o lanseta pe care nu e scris greutatea ce poate fi aruncata, firul indicat,deoarece daca nu scrie mai nimic pe ea probabil e de slaba calitate.

Jean Scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Despre Lansete Empty Re: Despre Lansete

Mesaj  Catalin Joi Dec 01, 2011 8:21 pm

pai scrie ce greutate rezista de 5-25 gr....dar pe unele lansete la dtalii tehnice scrie ultra ligh... light..... etc... pe siturile online....de specializare dar pe unele nu specifica ....si de asta as vrea sa stiu can cumpar o mulineta ..sa cumpar una cara sa se potriveasca cu lanseta ..nu sa cumpar o lanseta de spinning cu milineta de crap...am dat un exemplu...logic ca nu se potriveste ...si de asta as vrea sa stiu dupa ce caracteristici ale lansetei sa ma iau ca sa cumpar mulineta ....
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Despre Lansete Empty Re: Despre Lansete

Mesaj  dady Joi Dec 01, 2011 9:05 pm

ce treaba are lanseta cu mulineta????
Consider ca atunci cand cumperi o mulineta trebuie sa stii marimea, raport de rexuperare, eventual nr rulmenti, culoare, top de frana, tip tambur, numar tamburi ... cam asta.
Aaaaa.... daca ai fixat aceste detalii atunci poti proba mulineta care echilibreaza varga ta in punctul de priza al mainii.
Poate ca aceasta caracteristica e cea mai importanta.
Da si marimea galetului.
Acum, fie vorba intre noi, numarul rulmentilor este o chestie pur comerciala. Eu nu ma orientez dupa asa ceva. Am mulinete vechi, dar vechi, de pe vremea cand shimano facea mulinete, si sincer nu au mai mult de 3 rulmenti, ba unele au numai 2, dar pot spune ca si acum sunt mulinete.
Pt unii conteaza f mult culoarea, sa se asorteze cu matisajul, sau cu mai stiu eu ce.
Pana la urma, echilibrarea cu varga, raportul de recuperare, marimea galetului, tipul de reglaj, pe fata sau spate si finetea reglajului ar fi cele mai frecvente pretentii care se pot emite.
Ar mai fi ceva, daca mulineta stie sa puna firul in cruce. Dar deja mergem prea departe.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Despre Lansete Empty Re: Despre Lansete

Mesaj  Catalin Joi Dec 01, 2011 9:12 pm

Mii sa pus pata pe mulineta sta si vreau sa stiu daca mergpe pe o lanseta de 1.95 m de 5-25 gr....

Mulineta Compressa 330 FD
Producator: Okuma
Despre Lansete Generarephp.th
Date Tehnice:
Numar rulmenti:
3
Tambur:
de aluminiu si de rezerva din garfit
Raport de recuperare:
4,8:1
Sistem de control al oscilatiilor:
Eos
Constructie:
Blade
Descriere Produs:
Construita dupa noile concepte Okuma, Compressa se dovedeste a fi alegerea ideala atat pentru pescuitul activ.
Ceea ce suprinde de la inceput este robustetea acestei mulinete transpusa intr-un angrenaj fluid, care functioneaza impecabil.
Asezarea firelor pe tambur se face perfect egal, datorita sistemului EOS (control al oscilatiilor), marca Okuma.
Sistemul de franare frontal, micrometric, joaca un rol extrem de important in timpul luptei cu pestele.
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Despre Lansete Empty Despre lansete

Mesaj  Jean Scurtu Vin Dec 02, 2011 2:00 am

DADY,

Ai punctat f. bine referitor la mulinete.Mulinetele mele au doar 3 rulmenti,dar nu le dau pe altele cu "n" rulmenti si care costa "o caruta de bani",facand insa acelas lucru ca si mulinetele mele(DAIWA WHISKER SS TOURNAMENT").

Catalin,

Mulinetele OKUMA ce se gasesc in U.S.A sunt destul de bune dar ceva mai grele.Nu stiu cum sant cele facute pt. piata europeana.
Toate mulinetele ce le-am vazut cu cativa ani in urma si in Romania si in Ungaria ,pareau mai primitive comparativ cu aceeasi marca de pe piata americana si nu exagerez cu nimic.

Numai bine,

Jean Scurtu

Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Despre Lansete Empty Re: Despre Lansete

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum