Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

COMENTARII DE TOT FELUL

+28
ssebi
Barbu Vasile
klau_0588
Ovi_1919
Marian
Tibi-CPO
Woo
yulyan33
Jean Scurtu
pescarus
Nitu V
marius
davidco_m
nagy cristian
Admin
biban solzos
razvan10
zsolty
Adriann
Hanumanfish
alex_24ARN
Harangus Marius
Musti
Nagy Victor
mariusw
miki
Ionut Erdeli
Ssebastian
32 participanți

Pagina 18 din 18 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18

In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 18 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Hanumanfish Lun Dec 19, 2011 10:52 pm

Ionut Erdeli a scris:Au venit feederele. Trec maine pe la tine!

Na acum stie toata lumea ca dau la feeder-er Very Happy Da tot ma gindesc cum sa dau cu feeder la musca si la spinning ? Ma apuc sa dezvolt un bat care indeplineste ideea geek
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 18 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Nagy Victor Mar Dec 20, 2011 6:54 pm

Hanumanfish a scris:@Nagy Victor

Ce parere ai , ce ar fi daca am posta si statutul noilor asociatii : APS Barcaul ,APS AQUA Crisius ,si a mai multor sa stie baietii pescari unde cine ce spune , cine ce marfa are ( sau stofa Very Happy ) Daca tot postam sa fim ospitalier cu toata gasca .Ce parere ai ? Sau ce parere aveti ...

daca le primesc eu le copiez cu placere !
o sa incerc sa fac rost de ele
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 18 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Nagy Victor Sam Dec 31, 2011 10:59 pm

Au fost odata 5 oameni care se numeau: CINEVA, ORICINE, NIMENI, TOŢI, şi ALTUL. Într-o zi, cei 5 au fost confruntaţi cu o problemă deosebit de importantă şi de aceea s-au hotarât să fie făcută de TOŢI. Însă cum TOŢI era sigur că CINEVA o va face, iar CINEVA se baza pe NIMENI, în final NIMENI nu a făcut-o deoarece era evident că ORICINE ar fi fost în stare să o facă. Atunci CINEVA s-a înfuriat foarte tare căci era o treabă pentru TOŢI. Însă TOŢI i-a sugerat lui CINEVA să-l oblige pe ALTUL să facă ceea ce NIMENI nu a fost dispus să facă, deşi ORICINE ar fi putut. MORALA : Treaba trebuie facută intodeauna de ALTUL!!!

(Text preluat de pe Facebook

ps.

din pacate anecdota de mai sus ne reprezinta perfect si tot din pacate nu se intrevede nici o schimbare de atitudine in viitorul apropiat
dureros sa consemnez asta chiar in noaptea de revelion , atunci cind in mod normal ar trebui sa fim optimist si sa speram ca va veni ceva mai bun sau ca mergem spre mai bine Sad Sad Sad
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 18 Empty Comentarii de tot felul

Mesaj  Jean Scurtu Dum Ian 01, 2012 12:03 am

Victore,

Ai mare dreptate in cele sustinute de tine si de anecdota prezentata tot de tine.

In 1990 am incercat sa despart pescarii de vanatori si nu numai in Bihor ci in toata tara,dar m-am luptat cu morile de vant.
Imediat dupa impuscarea cizmarului ,dupa 25 dec.1989 am trimis un memoriu la A.G.V.P.S.(memoriu ce in mod normal ar trebui sa existe in arhiva A.G.V.P.S-ului)in care ceream despartirea pescarilor de vanatori ca si in alte tari mai civilizate decat a noastra.Fiind ales in 1990 in comitetul pe tara al A.G.V.P.S.-ului am cautat sa fac aceasta despartire deoarece majoritatea fondurilor financiare proveneau din cotizatiile pescarilor pt. care A.G.V.P.S.-ul si A.J.V.PS.-urile din tara nu au facut mai nimic de-a lungul anilor.

Atat in Bucuresti cat si in Oradea a trebuit sa ma lupt cu tot felul de generali de armata,cu fosti securisti ce erau in conducere si mai mult cu Selaru pe care din pacate l-am ajutat f. mult sa ajunga in functia de secretar al A.G.V.P.S.-ului si care nu dorea aceasta despartire deoarece ar fii pierdut foarte mult prin despartirea pescarilor de vanatori.

In Oradea am luptat cu generalul BORDEI,cu directorul Inspectoratului silvic,ing.Noja(ce ajunsese in aceasta pozitie pe linie politica,deoarece inainte fusese sef de ocol silvic la un ocol ce organiza vanatori la fazani pt. Ceausescu si potentatii vremii),cu secretarul A.J.V.P.S. ing. Jiboteanu ,cu comunistul Harca etc.ce se impotriveau despartirii.Singurul lucru ce l-am realizat a fost schimbarea secretarului A.J.P.S Bihor,ing.Jiboteanu(de fapt un "jigodeanu") ce nu era nici pescar nici vanator,decat vanator de functii si lingau al comunistilor si securistilor.
Ceea ce e ciudat (dar normal pt. Romania zilelor noaste) e ca acum Jiboteanu,culmea fara a fi un pasionat vanator si pescar,a ajuns profesor de vanatoare si salmonicultura la Facultatea de Silvicultura din Oradea.

"O tempora,o mores" cum spuneau latinii....

Din pacate vad ca si acum oameni fara dragoste de pescuit conduc destinele pescuitului bihorean si sunt sufleteste(ca fizic nu mai pot)alaturi de pescarii bihoreni,dar nu mai pot face nimic de aici.

La o luna dupa plecarea mea in Houston,Texas, Selaru impreuna cu Silaghi(Dumnezeu sa-l odihneasa ca nu i-am purtat pica)secretarul A.J.V.P.S.Bihor, mi-au desfacut contractul de munca(eram in 1991 secretarul pescarilor bihoreni).

Se spune ca "orice sut in fund e un pas inainte",asa ca am facut pasul ...ramanand in U.S.A.si cred ca e cea mai buna decizie facuta de mine de-a lungul vietii.

AN NOU FERICIT,SANATATE SI NUMAI BINE ITI DORESC TIE SI PESCARILOR BIHORENI.


Jean Scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 18 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Nagy Victor Lun Ian 02, 2012 3:22 pm

D-le Jean

Relatarea de mai sus este o pagina de istorie necunoscuta de f. multi pescari (mai ales de ce-i mai tineri)
Imi pare bine ca incercati sa faceti lumina in trecutul asociatiei , mare pacat ca la vremea respectiva nu ati beneficiat de mai multa sustinere din partea pescarilor bihoreni
Sunt convins ca soarta asociatiei era alta daca aveati sorti de izbinda la vremea respectiva

Va doresc un an nou fericit cu multa sanatate si cit mai multe interventii pe site-ul nostru de pescuit bihorean !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 18 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 18 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum