Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intrebare

+8
szoke szabolcs
mariusw
Admin
Nitu V
alex_24ARN
Adriann
Ssebastian
razvan10
12 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  razvan10 Mier Dec 16, 2009 7:22 pm

@ Nitu V nu am ignorat postarea , doar ca eu credeam ca voi iesi la pescuit undeva si doream sa stiu ce naluci mi-ar trebui . M-am lamurit apoi de pe site-ul oficial al firmei Salmo . Apropo , nu stiu raspunsul la intrebarea pe care mi-ai pus-o . Mi-ar placea sa imi dai adresa unui site sau sa imi scrii tu cum influenteaza temperatura apei alegerea voblerului . Cu multumiri anticipate Exclamation


Ultima editare efectuata de catre razvan10 in Mier Ian 06, 2010 4:37 pm, editata de 1 ori
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  Nitu V Joi Dec 17, 2009 9:29 am

razvane...e simplu ....intai trebuie sa stim de ce ataca stiuca in perioada cu apa rece...de foame sau din agresivitate.
atunci cand ataca de foame iar apa este transparenta spre neagra folosim naluci [ tu ai intrebat de vobler - eu vorbesc de naluci in general] cat mai apropiate de culoare si dimensiune cu pestii existenti dar cu o ,,bataie ,, mai mica , deoarece pestii in perioada asta sunt mai apatici si se misca f greu. deci sa nu uitam ca in apele limpezi si intunecate pestii capata o culoare inchisa stau grupati pe fundul apei si sunt aproape imobili. exact asa trebuie sa evolueze si naluca noastra .
stiuca ataca si din agresivitate ...atunci parerea mea este ca putem folosi naluci mai mari si cel mai bine cromatica ar trebui sa imite o stiuca sau o broasca . naluca poate evolua si intre ape sau spre suprafata.
comportamentul agresiv pe mine m-a scos de multe ori din necaz...
pescuiam cu cativa ani in urma pe niste balti din zona noastra . impreuna cu fiica mea cea mare prindeam 5-6 stiuci pe partida ...stiuci peste dimensiune , pt ca bricege prindeam o sacosa daca le opream . partidele se consumau toamna tarziu. odata cu racirea vremii am constatat ca stiucile nu mai raspundeau bine la voblerul de suprafata care imita un oblet , in schimb cresteau in dimensiuni. totul a culminat cu o partida cand am prins una de aprox 3 kg toata ziua . acasa la eviscerare am observat ca nu mai avea pestisori in stomac ci o broasca...mi-am adus aminte de acest fapt la mijlocul urmatoarei partide cand inca nu aveam nici un atac ...am scos un marker si am colorat ,, obletul ,, in niste culori inchise . la a 3 a aruncare am avut captura si am inceput iar sa prind . bineinteles ca prietenii cu care eram , si care radeau de mine ca nu am gasit alt loc de pictura decat pe mal au inceput pe rand sa coloreze si ei voblerele. fara sa ma laud atunci am prins mult mai multe stiuci decat ei toti la un loc . bineinteles ca nu experienta mea a contat [ pescuiesc de cativa ani la stiuca si nu stiu prea multe] ci faptul ca eu am interpretat corect niste date despre comportament. ei au colorat si lansat naluca fara sa-si explice de ce asa si nu altfel. atunci greseau ca trageau naluca prin apa prea repede aproape ca vara. eu lansam , trageam 1m , ma opream 30 sec , mai trageam 0,5 m ma mai opream . nu le-am spus de la inceput pt ca au ras de mine ...orgolii pescaresti. sa stii ca am citit ..odiseea pescarului.......si mie mi-a placut. sunt multe lucruri interesante dar trebuie sa ai rabdare sa o citesti si sa nu te plictisesti de la inceput.
de aceea ti-am spus in prima postare ca degeaba intrebi daca naluca x e buna in locul y . schimbandu-se conditiile de pescuit ce a fost bun azi maine nu mai este . chiar daca pescuiesti cu o naluca ,, prinzatoare ,, intr-o zi ca sa ai rezultate tre sa stii si sa o folosesti. ca o concluzie fara legatura este ca spinningul este mult mai greu decat stationarul si tine mai putin de noroc, dar si mai frumos.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  razvan10 Mier Sept 01, 2010 5:03 pm

Imi poate recomanda cineva un loc bun pentru stiuca la inceputul lui septembrie Question Smile
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  ALIN76 Vin Oct 01, 2010 1:16 pm

razvan10 a scris:Imi poate recomanda cineva un loc bun pentru stiuca la inceputul lui septembrie Question Smile

La barajul de la Fughiu, pe coada lacului.

ALIN76

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Oradea
Ocupatia : plimbator de voblere prin apa
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  razvan10 Vin Oct 21, 2011 5:10 pm

Unde am sanse reale sa prind stiuca la artificiale sau la pestisor zilele astea Question
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  Hanumanfish Vin Oct 21, 2011 7:36 pm

razvan10 a scris:Unde am sanse reale sa prind stiuca la artificiale sau la pestisor zilele astea Question

Razvan10

Te salut ,sper ca esti bine si sanatos .

Locul nr 1 unde ai sanse sa prinzi stiuca atit la artificial cit si la peste viu este T -ul . Iti propun sa pescuiesti si la artificiala si la peste viu .

Locul nr 2 La podul de la Sinnicolau Roman in dreapta si stinga podului ,apa este mult mare decit in anii precedenti a crescut cu 45-50 cm .

Ca sa ajungi in T este dificil sa intri cu masina ,poate ai noroc si va fi deschisa bariera .Daca nu ori mergi pe jos ori pescuiesti in josul sau susul podului .

Dar toate cele scrise de mine sint doar propuneri . Wink

Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  razvan10 Vin Oct 21, 2011 8:18 pm

Hanumanfish a scris:
razvan10 a scris:Unde am sanse reale sa prind stiuca la artificiale sau la pestisor zilele astea Question

Razvan10

Te salut ,sper ca esti bine si sanatos .

Locul nr 1 unde ai sanse sa prinzi stiuca atit la artificial cit si la peste viu este T -ul . Iti propun sa pescuiesti si la artificiala si la peste viu .

Locul nr 2 La podul de la Sinnicolau Roman in dreapta si stinga podului ,apa este mult mare decit in anii precedenti a crescut cu 45-50 cm .

Ca sa ajungi in T este dificil sa intri cu masina ,poate ai noroc si va fi deschisa bariera .Daca nu ori mergi pe jos ori pescuiesti in josul sau susul podului .

Dar toate cele scrise de mine sint doar propuneri . Wink


Iti multumesc pentru informatii ! Nu stii cumva daca apa e tulbure sau curata Question
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  Hanumanfish Vin Oct 21, 2011 9:31 pm

razvan10 a scris:

Iti multumesc pentru informatii ! Nu stii cumva daca apa e tulbure sau curata Question


Apa este curata ! Azi am vazut-o e clara ,mare ,numai buna de pescuit ! Sa nu uiti sa te imbraci bine . Wink
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  colaps Lun Oct 24, 2011 7:24 am

hello ! daca tot is asa multe stiuci pe acolo .... nu a fost cineva sa dea si la streamere ? daca da is curios cu ce a prins .
merci .
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  Hanumanfish Lun Oct 24, 2011 7:22 pm

colaps a scris:hello ! daca tot is asa multe stiuci pe acolo .... nu a fost cineva sa dea si la streamere ? daca da is curios cu ce a prins .
merci .

Hello ! Very Happy Cu streamer nu ai sanse sa dai numai daca dai din barca .Iar daca te gindesti cumva la altceva sa zicem sa atasezi un streamer de batul de spinning ,pai,am incercat si nu am prins nimic , asta nu inseamna ca altcineva nu prinde daca merge .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  razvan10 Vin Ian 06, 2012 5:47 pm

Unde am sanse mai mari sa prind stiuca zilele astea Question La apa mica (unde ar merge pentru ca se apropie prohibitia) sau la apa adanca (unde sta de obicei iarna) Question
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Intrebare - Pagina 2 Empty Re: Intrebare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum