Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

balta les

+35
Razvan
catalin17
MeHigh
Eric
razvan10
bastian23
Florin Tinel
Tibi-CPO
CosmYn
alex_24ARN
Harangus Marius
bmjean
Adriann
Nagy Norbert
Ile Marcel
Ssebastian
szabi1
Chelu
Ionut Erdeli
Profy
Hanumanfish
paul15
marvin
marius
szoke szabolcs
nagy cristian
Cristi Balas (GOGU)
Nagy Victor
Rapla
loci70
maxim cristian
mihai
cristiALESD
zsolty
Admin
39 participanți

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  szabi1 Lun Noi 02, 2009 1:05 pm

incet incet se vad roadele popularii cu stiuca de acum 3 sau 4 ani felicitari pentru captura
szabi1
szabi1

Numarul mesajelor : 129
Varsta : 47
Localizare : oradea
Ocupatia : agent vanzari
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  alex_24ARN Lun Noi 02, 2009 2:04 pm

aplauze aplauze aplauze aplauze gentleman gentleman
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  nagy cristian Sam Noi 07, 2009 5:27 pm

Va multumesc f.frumos , dar meritul nu este doar al meu gentleman
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Adriann Lun Ian 04, 2010 9:10 pm

Ariann a scris:degeaba ne zbatem domnilor pentru ca in lipsa noastra pescarii trecuti de 65 de ani(fara nici un fel de discriminare)nu mai stiu termenii Catch & release pestii sub dimensiunea legala....Prind pe balta de la Les platici micute ,mai mici de palma si le pun in juvelnic,pentru conserva,peste prajit crocant etc...degeaba ne zbatem 10 persoane pentru un pescuit sanatos daca astia de varsta a 3-a imbolnavesc fauna baltilor si a crisului....

Imi cer scuze public pentru postarea de mai sus.Stiu ca am starnit neplaceri unor persoane,poate mesajul meu a fost c-am agresiv persoanelor de varsta a 3-a.Cine s-a simtit jignit de mesajul meu,SCUZE PUBLICE!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Ssebastian Lun Ian 04, 2010 9:22 pm

Ariann a scris:
Ariann a scris:degeaba ne zbatem domnilor pentru ca in lipsa noastra pescarii trecuti de 65 de ani(fara nici un fel de discriminare)nu mai stiu termenii Catch & release pestii sub dimensiunea legala....Prind pe balta de la Les platici micute ,mai mici de palma si le pun in juvelnic,pentru conserva,peste prajit crocant etc...degeaba ne zbatem 10 persoane pentru un pescuit sanatos daca astia de varsta a 3-a imbolnavesc fauna baltilor si a crisului....

Imi cer scuze public pentru postarea de mai sus.Stiu ca am starnit neplaceri unor persoane,poate mesajul meu a fost c-am agresiv persoanelor de varsta a 3-a.Cine s-a simtit jignit de mesajul meu,SCUZE PUBLICE!
... aplauze aplauze perssoanele de virsta a treia au tot dreptul sa-si prinda pestele ...si sa si il duca acasa...tineretul trebuie instruit....frumos ca-ti ceri scuze batrinilor... gentleman
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  nagy cristian Mar Ian 05, 2010 9:31 am

din pacate nu cei batrini fac cel mai mare prapad Sad , am vazut tineri care retin mirlite de 30 - 40 cm , tineri care retin platici de 10 - 20 cm si tot tineri care GREBLEAZA in Cris , astai marea problema Twisted Evil
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  CosmYn Sam Feb 27, 2010 6:13 pm

La Les este stiuca ???????
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Tibi-CPO Sam Feb 27, 2010 6:50 pm

Săptămâna trecută încă era şi dacă toate merg bine,poate apucă să se şi înmulţească.Restul depinde de cei care pescuiesc pe acest lac.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Harangus Marius Sam Feb 27, 2010 6:54 pm

Tibi-CPO a scris:Săptămâna trecută încă era şi dacă toate merg bine,poate apucă să se şi înmulţească.Restul depinde de cei care pescuiesc pe acest lac.
si sarea pe lingura? Very Happy
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Tibi-CPO Dum Feb 28, 2010 9:28 pm

N-am încercat,mi-am închipuit că-i prohibiţie.Am fost să vedem împreună cu Hanuman dacă-i în regulă stăvilarul.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty balta~ Les

Mesaj  Hanumanfish Dum Feb 28, 2010 10:22 pm

Azi au fost 9 pescari ...pestele ţintă CARAS .
balta   les - Pagina 5 Pozecpo127-1
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Stie cineva?

Mesaj  Florin Tinel Mier Mar 24, 2010 6:48 pm

Salut pescari!
Spuneti-mi va rog, daca stie cineva, se poate intra cu masina pe balta Les?
P. S. Nu am chiar 4x4, dar am DACIA!!!
Multumesc anticipat.
Florin Tinel
Florin Tinel

Numarul mesajelor : 55
Varsta : 53
Localizare : Arad-Oradea
Ocupatia : Independent
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Scuze

Mesaj  Florin Tinel Mier Mar 24, 2010 8:19 pm

Mii de scuze!!! Am postat fara sa ma prezint.
Desi citesc de mult pe acest forum (i-mi place f. mult) este prima oara cand intervin.
Vazand profesionistii de aici, nu am avut curajul sa intru in discutie, ci m-am multumit sa urmaresc si sa invat. Eu sunt din jud. Arad dintr-o localitate mai aproape de Oradea decat de Arad si ma simt in egala masura aradean cat si bihorean, mai ales ca armata in mare parte am facut-o in Oradea. Dar nu va mai plictisesc cu ,,mine".
Pescuiesc de cand ma stiu, (fiind mai degraba un admirator si un iubitor al naturii decat pescar), membru cotizant AJVPS Arad, pana in urma cu trei ani, cand un prieten m-a dus la pescuit pe canalul colector Tamasda. Am avut impresia ca sunt in Delta! M-AM INDRAGOSTIT!In ziua urmatoare eram deja la Salonta facandu-ma membru AJVPS Bihor si de atunci ,,aici sunt". Din pacate nu cunosc prea multe locuri de pescuit, dar sper sa mai fiu ,,sfatuit".
Sper ca nu supar pe nimeni!
P.S. Am vazut aici ca sunt cativa oameni preocupati de protectia apei, ca si habitat pt. pesti, etc, cat si al mediului. Din pacate o calitate tot mai rar intalnita si un lucru de apreciat. Personal iubesc mult natura si nu am o bucurie mai mare, decat o partida de pescuit intr-un loc cat mai retras posibil, indiferent ca prind sau nu. dar daca si prind.....
Am fost cam lung.Fir intins!
Florin Tinel
Florin Tinel

Numarul mesajelor : 55
Varsta : 53
Localizare : Arad-Oradea
Ocupatia : Independent
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Adriann Mier Mar 24, 2010 8:36 pm

Florin Tinel a scris:Mii de scuze!!! Am postat fara sa ma prezint.
Desi citesc de mult pe acest forum (i-mi place f. mult) este prima oara cand intervin.
Vazand profesionistii de aici, nu am avut curajul sa intru in discutie, ci m-am multumit sa urmaresc si sa invat. Eu sunt din jud. Arad dintr-o localitate mai aproape de Oradea decat de Arad si ma simt in egala masura aradean cat si bihorean, mai ales ca armata in mare parte am facut-o in Oradea. Dar nu va mai plictisesc cu ,,mine".
Pescuiesc de cand ma stiu, (fiind mai degraba un admirator si un iubitor al naturii decat pescar), membru cotizant AJVPS Arad, pana in urma cu trei ani, cand un prieten m-a dus la pescuit pe canalul colector Tamasda. Am avut impresia ca sunt in Delta! M-AM INDRAGOSTIT!In ziua urmatoare eram deja la Salonta facandu-ma membru AJVPS Bihor si de atunci ,,aici sunt". Din pacate nu cunosc prea multe locuri de pescuit, dar sper sa mai fiu ,,sfatuit".
Sper ca nu supar pe nimeni!
P.S. Am vazut aici ca sunt cativa oameni preocupati de protectia apei, ca si habitat pt. pesti, etc, cat si al mediului. Din pacate o calitate tot mai rar intalnita si un lucru de apreciat. Personal iubesc mult natura si nu am o bucurie mai mare, decat o partida de pescuit intr-un loc cat mai retras posibil, indiferent ca prind sau nu. dar daca si prind.....
Am fost cam lung.Fir intins!
Bine ai venit Florine.
Daca ai intrebari de orice fel nu ezita sa le pui ca sunt pescari amabili si cu experienta care te poate ajuta,sau sa te sfatuiasca.Bine ai venit pe la noi si sa te simti exact cum iti place tie cel mai mult.Aradean si Bihorean! Smile Smile Smile
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 24, 2010 9:11 pm

Salutari domnule Tinel, tin sa va multumesc in numele forumistilor pentru frumoasele cuvinte de lauda pe care le-ati adus forumului nostru, la a carui constructie a participat fiecare in felul lui! Daca vreti zona salbatica va recomand sa nu uitati de Crisul Negru mai jos de Talpos! cred ca este cea mai salbatica zona din judetul Bihor si mai este si aproape de dumneavostra!
De suparat, nu suparati pe nimeni, dar daca se poate sa o lasam mai moale cu laudele ca ni se urca la cap! gentleman

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  zsolty Mier Mar 24, 2010 9:39 pm

se poate intra
am fost marti pana afara sa pescuiesc un pic
chiar va recomand sa mergeti dar sa nu incercat la match ca mare lucru nu o sa prindeti
apa e receinca asa ca doar la feder aveti sanse sa prindeti ceva carsi sau vreun ciortan recent populat
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Tibi-CPO Mier Mar 24, 2010 10:27 pm

Florin,dacă îţi plac locurile retrase,mai bine uită de Leş şi încearcă să dai în bazinul olimpic,mult mai puţin aglomerat decât lacul.Lăsând gluma,lacul a fost populat recent,deci o vreme vor fi mulţi prin zonă,lucru adevărat şi pe celelalte 4 lacuri ale AJVPS.Propunerea lui pescardeclean este de luat în seamă.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Florin Tinel Vin Mar 26, 2010 5:10 pm

Asa cum spuneam, am fost ieri la Salonta si mi s-a spus ca pescuitul pe balta Les, este inchis in urma popularii din 19 03 '10, pana la-nceputul lunii viitoare (prin 3-4 aprilie) si ca au avut probleme cu niste localnici surprinsi pe balta.
Florin Tinel
Florin Tinel

Numarul mesajelor : 55
Varsta : 53
Localizare : Arad-Oradea
Ocupatia : Independent
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  nagy cristian Vin Mar 26, 2010 5:58 pm

Florin Tinel a scris:Asa cum spuneam, am fost ieri la Salonta si mi s-a spus ca pescuitul pe balta Les, este inchis in urma popularii din 19 03 '10, pana la-nceputul lunii viitoare (prin 3-4 aprilie) si ca au avut probleme cu niste localnici surprinsi pe balta.

daca platesti taxa de prohibitie = 60ron , poti pescui si in prohibitie pe urmatoarele lacuri
- LES
- DIOSIG
- SINTIMBREU
- FEGERNIC
- CRESTUR BOLCAS

INTERZIS

PESCUITUL in locuri unde este mizerie (faceti curat inainte de a incepe sa pescuiti) !!!
PESCUITUL in coada lacului
PESCUITUL noaptea
PESCUITUL cu mai mult de 2 scule cu cite 2 cirlige
INTRATUL cu barca , nici macar pt. nadit sau plantat
RETINEREA a mai mult de un crap / pescar
RETINEREA capturilor mai mari de 5kg.!!!
RETINEREA PESTILOR SUB DIMENSIUNEA LEGALA !!!
RETINEREA a mai mult de 5 kg. de peste / 12 ore
RUPEREA POMILOR PLANTATI !!!
OCUPAREA a mai mult de 5 m.de mal / pescar
ABANDONAREA pe mal a gunoaielor la parasirea locului de pescuit

poate ca mai sint si alte reguli dar pe moment doar atitea mi-am amintit Laughing Laughing Laughing

FIR INTINS Exclamation SI PASTRATI CURATENIA gentleman
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Nagy Victor Vin Mar 26, 2010 6:12 pm

mesajele legate de mopedist au fost mutate aici !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Tibi-CPO Vin Mar 26, 2010 8:53 pm

Aud lucruri noi,Leşul a fost închis,salontanii au avut probleme cu "ceva" localnici etc.Leşul este controlat de CPO,nu este închis,taxa de 60RON îţi trebuie doar în prohibiţie(din 5 aprilie),până atunci ajunge permisul şi carnetul de membru AJVPS-Bihor.Zona închisă a lacului este marcată pe ambele maluri,e vorba de "coadă",aici pescuitul este oprit tot anul,reprezintă cam 5% din suprafaţă şi ajută câţiva peşti să scape cu viaţă de mulţimea de pescari corecţi şi iubitori de natură(cu mujdei dacă se poate).Salontanii poate că au probleme cu localnicii,dar în altă parte.Pescuiţi liniştiţi şi anunţaţi-mă dacă vedeţi "pescari" care încalcă legile şi bunul simţ.Să aveţi fir întins.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Florin Tinel Vin Mar 26, 2010 9:41 pm

Tibi-CPO a scris:Aud lucruri noi,Leşul a fost închis,salontanii au avut probleme cu "ceva" localnici etc.Leşul este controlat de CPO,nu este închis,taxa de 60RON îţi trebuie doar în prohibiţie(din 5 aprilie),până atunci ajunge permisul şi carnetul de membru AJVPS-Bihor.Zona închisă a lacului este marcată pe ambele maluri,e vorba de "coadă",aici pescuitul este oprit tot anul,reprezintă cam 5% din suprafaţă şi ajută câţiva peşti să scape cu viaţă de mulţimea de pescari corecţi şi iubitori de natură(cu mujdei dacă se poate).Salontanii poate că au probleme cu localnicii,dar în altă parte.Pescuiţi liniştiţi şi anunţaţi-mă dacă vedeţi "pescari" care încalcă legile şi bunul simţ.Să aveţi fir întins.

Multumesc! se vede ca am fost ,,dezinformat" chiar de oficialitati.
Florin Tinel
Florin Tinel

Numarul mesajelor : 55
Varsta : 53
Localizare : Arad-Oradea
Ocupatia : Independent
Data de inscriere : 23/03/2010

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty salut

Mesaj  bastian23 Joi Apr 08, 2010 2:40 pm

Salutare

Care ati fost recent pe Les? Ce ati prins si ce momeli ati folosit?

Ms. anticipat.

bastian23

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Oradea
Ocupatia : Ofertant
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  razvan10 Dum Mai 16, 2010 11:08 am

Pe lacul Les se prinde biban cu sorete micut ( nu neaparat in perioada asta ) Question Daca da , in ce perioada Question
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Hanumanfish Joi Mai 20, 2010 10:29 pm

Onaca razvan cu crapul salbatic .
balta   les - Pagina 5 Baltalestileagdpisti001
Domnul pescar din Salonta a auzit de partidele bune de crap ( In general 90 % prinde crap la pluta )
balta   les - Pagina 5 Baltalestileagdpisti002
Platica frumoasa nu este singurul exemplar .
balta   les - Pagina 5 Baltalestileagdpisti003
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

balta   les - Pagina 5 Empty Re: balta les

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum