Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mod de preparare boiles!!!

+2
Nagy Victor
vio_z2007
6 participanți

In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  vio_z2007 Lun Noi 15, 2010 8:17 pm

Poate sa ma ajute si pe mine cineva ?...si anume as dori sa aflu o metoda simpla de preparere a bilelor(home made) spre ex.:
care sunt componentele de baza?
in ce ordine se face amestecul?cat mai multe informatii.. Very Happy
Pana acum am pescuit numai cu bile cumparate si as fi curios sa mai experimentez si altceva.
Va multumesc anticipat.
vio_z2007
vio_z2007

Numarul mesajelor : 21
Localizare : Germania-Mannheim(Arad)
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  vio_z2007 Mier Noi 17, 2010 8:15 pm

Chiar nici un crapar prin zona..... Crying or Very sad .

vio_z2007
vio_z2007

Numarul mesajelor : 21
Localizare : Germania-Mannheim(Arad)
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  Nagy Victor Mier Noi 17, 2010 8:45 pm

vio_z2007 a scris:Chiar nici un crapar prin zona..... Crying or Very sad .

daca ai timp sa cauti , poate gasesti aici ceva interesant !
doar cu atit te pot ajuta , eu nu le am cu bilele ... Laughing lol!
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  vio_z2007 Joi Noi 18, 2010 6:37 pm

Ms frumos pt tot Victor...am gasit ceva interesant acolo Smile .Mai astept si alte sfaturi Very Happy .

vio_z2007
vio_z2007

Numarul mesajelor : 21
Localizare : Germania-Mannheim(Arad)
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Mar Noi 23, 2010 8:20 pm

Sa incepem cu inceputul.Ce fel de bile vrei sa faci,solubile sau fierte?????
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  vio_z2007 Mar Noi 23, 2010 9:01 pm

Nu stiu nimic despre niciunele dintre ele ma (refer la modul de preparare).. Crying or Very sad .Cred ca as fi curios sa incep cu cele fierte...sper sa reusesc(cu ajutorul tau Smile ).
Ms fain.
vio_z2007
vio_z2007

Numarul mesajelor : 21
Localizare : Germania-Mannheim(Arad)
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  Crinel Mier Noi 24, 2010 4:23 pm

hm.. si pe mine m-ar interesa in special cele solubile Smile

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  vio_z2007 Sam Noi 27, 2010 10:11 pm

Cristi Balas (GOGU) a scris:Sa incepem cu inceputul.Ce fel de bile vrei sa faci,solubile sau fierte?????
Inca mai asteptam sugestii D-nu GOGU... Smile .
vio_z2007
vio_z2007

Numarul mesajelor : 21
Localizare : Germania-Mannheim(Arad)
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Lun Dec 06, 2010 8:54 pm

boilies fiert
Ptr inceput iti recomand sa folosesti un mix gata facut,e mult mai simplu.Nu stiu ce arome preferi dar eu iti voi da exemplu cel mai prinzator,S&O(squid-octopus).Teoretic se folosesc 10 oua la kg de mix,sunt mixuri care inghit mai putin sau mai mult lichid,eu iti recomand sa pui 8 oua.prima data spargi ouale intr-un vas mai mare si le amesteci foarte bine,adaugi dupa aceea 30 ml amino(nutramino,minamino,etc),30ml CSL,24 picaturi ulei esential piper negru,8ml aroma S&O,2ml aroma capsuna,pentru apa rece este indicat 20ml Wiski link,si la final 20ml ulei peste(somon)Amesteci totul foarte bine dupa care adaugi mixul pana aluatul e bun de rulat.
Nu este foarte greu,trebuie sa ai incredere si sa te joci cu dozajele,pana la urma vei gasii singur reteta cea mai buna,eu ti-am dat una de baza cu care vei prinde sigur.
Boiliesurile se fierb de la 1-3 minute in funtie de marime si de consistenta dorita.

La boiliesurile solubile se folosesc aceleasi lichide,dar in loc de oua se pune lapte de porumb combinat 50-50 cu apa,si nu se fierb se pun doar la uscat.
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  manu Lun Dec 06, 2010 10:13 pm

@Cristi Balas (GOGU)
citez: "24 picaturi ulei esential piper negru" ,nu cumva ai vrut sa scrii 2-4 picaturi iun loc de 24 Smile
mi se pare foarte mult...te rog sa nu o iei in nume de rau doar sa ma corectezi daca nu am dreptate
numai bine
manu
manu

Numarul mesajelor : 250
Varsta : 41
Localizare : arad
Ocupatia : la peste
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  vio_z2007 Lun Dec 06, 2010 10:15 pm

Cristi Balas (GOGU) a scris:boilies fiert
Ptr inceput iti recomand sa folosesti un mix gata facut,e mult mai simplu.Nu stiu ce arome preferi dar eu iti voi da exemplu cel mai prinzator,S&O(squid-octopus).Teoretic se folosesc 10 oua la kg de mix,sunt mixuri care inghit mai putin sau mai mult lichid,eu iti recomand sa pui 8 oua.prima data spargi ouale intr-un vas mai mare si le amesteci foarte bine,adaugi dupa aceea 30 ml amino(nutramino,minamino,etc),30ml CSL,24 picaturi ulei esential piper negru,8ml aroma S&O,2ml aroma capsuna,pentru apa rece este indicat 20ml Wiski link,si la final 20ml ulei peste(somon)Amesteci totul foarte bine dupa care adaugi mixul pana aluatul e bun de rulat.
Nu este foarte greu,trebuie sa ai incredere si sa te joci cu dozajele,pana la urma vei gasii singur reteta cea mai buna,eu ti-am dat una de baza cu care vei prinde sigur.
Boiliesurile se fierb de la 1-3 minute in funtie de marime si de consistenta dorita.

La boiliesurile solubile se folosesc aceleasi lichide,dar in loc de oua se pune lapte de porumb combinat 50-50 cu apa,si nu se fierb se pun doar la uscat.
In primul rand iti multumesc din suflet pt sfaturi....o sa incer iarna asta sa l-e si pun in aplicare.Nu imi ramane decat sa fac rost de toate componentele pe care le-ai enumerat tu mai sus si bineinteles de o masina de rulat boilesuri.Ma gandesc sa-mi achizionez una pentru bolesuri de 20mm.
Nu inteleg insa la ce te-ai referit cand ai spus sa folosesc un mix gata facut!!!imi poti da unu exemplu daca nu cer prea mult?
Cu toata stima.
vio_z2007
vio_z2007

Numarul mesajelor : 21
Localizare : Germania-Mannheim(Arad)
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Mar Dec 07, 2010 6:33 pm

manu a scris:@Cristi Balas (GOGU)
citez: "24 picaturi ulei esential piper negru" ,nu cumva ai vrut sa scrii 2-4 picaturi iun loc de 24 Smile
mi se pare foarte mult...te rog sa nu o iei in nume de rau doar sa ma corectezi daca nu am dreptate
numai bine

Nu ti-o iau in nume de rau,daca ai folosit vreodata Black peper esential oil ai vazut ca dozele recomandate de producator sunt de 10-20 picaturi la 500g mix.Eu recomand 24 de picaturi la 1kg de mix in urma testelor facute dea lungul anilor.
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Mar Dec 07, 2010 6:39 pm

@ vio_z2007
Prin mix gata facut am vrut sa spun un mix cumparat din magazin,adica sa nu te apuci tu de la inceput sa-ti prepari mixul din componente,e mult mai greu.O combinatie foarte buna este Red Fish 50%-Birdfood 50% de la Big FIsh.
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  vio_z2007 Mier Dec 08, 2010 7:00 pm

Cristi Balas (GOGU) a scris:@ vio_z2007
Prin mix gata facut am vrut sa spun un mix cumparat din magazin,adica sa nu te apuci tu de la inceput sa-ti prepari mixul din componente,e mult mai greu.O combinatie foarte buna este Red Fish 50%-Birdfood 50% de la Big FIsh.
Mersi frumos inca o data pentru tot....sa stii ca sunt foarte entuziasmat Very Happy si abia astept sa vad ce o sa iasa,daca or sa-mi reuseasca(boilesuri-le)sau nu.Sunt convins ca poate nu o sa l-e nimeresc din prima dar pana nu o sa-mi iasa asa cum stie la carte nu ma las Smile .
Salutari si toate cela bune.
vio_z2007
vio_z2007

Numarul mesajelor : 21
Localizare : Germania-Mannheim(Arad)
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  Cata Procarp Vin Dec 24, 2010 9:58 am

vio_z2007 a scris:Poate sa ma ajute si pe mine cineva ?...si anume as dori sa aflu o metoda simpla de preparere a bilelor(home made) spre ex.:
care sunt componentele de baza?
in ce ordine se face amestecul?cat mai multe informatii.. Very Happy
Pana acum am pescuit numai cu bile cumparate si as fi curios sa mai experimentez si altceva.
Va multumesc anticipat.

Cred ca ar trebuii intai de toate sa cunosti ingredientele de mix si aici gasesti foarte multa informatie :
http://www.procarp.ro/brand/Water%20Craft%20Baits
Dupa aceea trebuie sa tii cont de urmatoarele:
-in mix trebuie sa ai 50% ingrediente care leaga
-ce fel de mix doresti sa faci (birdfood,fishmeal ,meatmeal ,sau combinatii intre ele gen birdfish mix)
-trebuie sa tii cont de cantitatea de proteina (solubila sau nu), carbohidrati,uleiuri, de gradul de digestibilitate al mixului etc

Fara sa te supar recomand mai bine sa iti cumperi 5kg Yellow Birdfood si 5 kg red fish mix de la Big Fish Italia si sa le omogenizezi foarte bine
http://www.procarp.ro/shop/Nade-si-Momeli/Mixuri-Boilies/Yellow-birdfood-mix-5kg-188.html
http://www.procarp.ro/shop/Nade-si-Momeli/Mixuri-Boilies/Red-Fish-mix-5kg-190.html

Partea lichida pe componente WATER CRAFT BAITS(cantitatile sunt date pe kg de mix)
10ml Mystique Squid
3ml EA Cranberry
1-3ml ulei esential de piper
30ml CSL
30ml ulei de peste
30ml Minamino Original
1lingurita de sare
3ml indulcitor NHDC
10gr Betaina

Daca vrei o bila de concurs ar mai trebuii
5gr Milk B+ (pentru digestie)
10gr Amino X Power
1ml Acid N-Butyric
GLM ...dupa posibilitati

Cei care mai au intrebari pot sa-mi scrie pe offcie@procarp.ro sau aici pe site (dar intru mai rar aici pentru ca nu prea am timp)




Cata Procarp

Numarul mesajelor : 17
Localizare : Oradea
Ocupatia : Manager Firma
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  vio_z2007 Dum Dec 26, 2010 12:17 pm

Cata Procarp a scris:
vio_z2007 a scris:Poate sa ma ajute si pe mine cineva ?...si anume as dori sa aflu o metoda simpla de preparere a bilelor(home made) spre ex.:
care sunt componentele de baza?
in ce ordine se face amestecul?cat mai multe informatii.. Very Happy
Pana acum am pescuit numai cu bile cumparate si as fi curios sa mai experimentez si altceva.
Va multumesc anticipat.

Cred ca ar trebuii intai de toate sa cunosti ingredientele de mix si aici gasesti foarte multa informatie :
http://www.procarp.ro/brand/Water%20Craft%20Baits
Dupa aceea trebuie sa tii cont de urmatoarele:
-in mix trebuie sa ai 50% ingrediente care leaga
-ce fel de mix doresti sa faci (birdfood,fishmeal ,meatmeal ,sau combinatii intre ele gen birdfish mix)
-trebuie sa tii cont de cantitatea de proteina (solubila sau nu), carbohidrati,uleiuri, de gradul de digestibilitate al mixului etc

Fara sa te supar recomand mai bine sa iti cumperi 5kg Yellow Birdfood si 5 kg red fish mix de la Big Fish Italia si sa le omogenizezi foarte bine
http://www.procarp.ro/shop/Nade-si-Momeli/Mixuri-Boilies/Yellow-birdfood-mix-5kg-188.html
http://www.procarp.ro/shop/Nade-si-Momeli/Mixuri-Boilies/Red-Fish-mix-5kg-190.html

Partea lichida pe componente WATER CRAFT BAITS(cantitatile sunt date pe kg de mix)
10ml Mystique Squid
3ml EA Cranberry
1-3ml ulei esential de piper
30ml CSL
30ml ulei de peste
30ml Minamino Original
1lingurita de sare
3ml indulcitor NHDC
10gr Betaina

Daca vrei o bila de concurs ar mai trebuii
5gr Milk B+ (pentru digestie)
10gr Amino X Power
1ml Acid N-Butyric
GLM ...dupa posibilitati

Cei care mai au intrebari pot sa-mi scrie pe offcie@procarp.ro sau aici pe site (dar intru mai rar aici pentru ca nu prea am timp)


Ok... mersi mult CataPorcarp pentru sfat... este o reteta care are tot ce trebuie in ea.Sunt incepator in preparatul bilelor ....mai am multe de invatat study dar as vrea totusi sa te intreb(poate gresesc )nu sunt cam multe arome inauntru: Mystique Squid,EA Cranberry,ulei esential de piper Question daca gresesc te rog sa ma corectezi.
Iti multumesc inca o data pentru amabiliatate si sper sa intri cat mai des pe forum... Very Happy
santa santa santa
vio_z2007
vio_z2007

Numarul mesajelor : 21
Localizare : Germania-Mannheim(Arad)
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  Cata Procarp Dum Dec 26, 2010 1:48 pm

Vio

Crede-ma ca reteta este una foarte buna.
Referitor la arome....e retzeta magica si iti garantez ca functioneaza.

Cata Procarp

Numarul mesajelor : 17
Localizare : Oradea
Ocupatia : Manager Firma
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  vio_z2007 Lun Dec 27, 2010 7:17 pm

Cata Procarp a scris:Vio

Crede-ma ca reteta este una foarte buna.
Referitor la arome....e retzeta magica si iti garantez ca functioneaza.

Salut Cata ... daca este asa atunci nu imi ramane deact sa ma bazez pe experienta care o ai si merg pe mana ta Very Happy .Mersi frumos inca o data pentru sfaturi.
Sarbatori fericite in continuare santa ....si fire cat mai intinse la anu ce vine....
vio_z2007
vio_z2007

Numarul mesajelor : 21
Localizare : Germania-Mannheim(Arad)
Ocupatia : pescar...amator
Data de inscriere : 04/11/2010

Sus In jos

Mod de preparare boiles!!! Empty Re: Mod de preparare boiles!!!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum