Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PESCUIT LA BOILIES

3 participanți

In jos

PESCUIT LA BOILIES Empty PESCUIT LA BOILIES

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Lun Feb 02, 2009 7:11 am

Pescuitul la bile (boilies)este cel mai revolutionar pescuit la crap.In Bihor se pescuieste mai intens de 4 ani.Pot sa va spun ca sa progresat foarte mult,acum 4 ani faceam bile din fainuri iar acum concuram de la egal la egal cu vice-campionii mondiali,pe care de altfel am reusit sa-i si invingem la Livada in 2008.Am ajuns sa promovam,si ar trebui cam toti pescarii sa faca acest lucru,pescuitul in regim prinde si elibereaza,numai asa vom reusi sa avem o fauna piscicola bogata.De asemenea ptr crap aceste bilute sunt foarte hranitoare si ajuta la dezvoltarea foarte buna si rapida a pestelui,se psecuieste numai pe fir de par ceea ce nu permite pestelui sa inghita carligul si sa-l raneasca.Veti mai avea surpriza sa prindeti CARASI foarte mari,record personal 1,700kg si alte specii de pesti
VA ASTEPT CU INTREBARI. Wink
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

PESCUIT LA BOILIES Empty Re: PESCUIT LA BOILIES

Mesaj  Admin Lun Feb 02, 2009 9:35 am

Am sa fac si eu o scurta prezentare:
Bilele sunt de 3 feluri dupa cum urmeaza:
-Bile tari obtinute prin fierbere sau aburire
-Bile solubile obtinute adaugand lapte sau glucoza de porumb inlocuind ouale si lasate la uscat.
-Bile pop-up obtinute prin coacere la cuptorul cu microunde.

As avea eu cateva intrebari.
1.De unde gasim la noi in oras lapte sau glucoza de porumb pentru boilisuri soluile.
2.Cu ce ai avut rezultate mai bune la noi in judet solubile,tari hnv fishmeal birdfood?


Iata si masuta mea antica de rulat diametru 22mm imi ia cam 3 ore sa fac 1 kg de boilis Laughing Laughing Laughing
PESCUIT LA BOILIES 100_2926
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

PESCUIT LA BOILIES Empty Re: PESCUIT LA BOILIES

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Lun Feb 02, 2009 12:05 pm

Lapte de porumb gasesti la mag. FIR INTINS la fery,costa 25lei 1l,iar rezultatele cele mai bune le-am avut la solubile S&O (squid-octopus)si la salmon-caviar& black peper,dar si la fierte,depinde de situatie.Daca mergi pe solubile ,ai nevoie de cantitate dubla fata de cele fierte.Parerea mea este ca fishmeal-u este bun in orice anotimp ,numai cu mici ajustari primavara si toamna.Nu spun ca restul nu sunt bune,de exemplu un birdfood este bun pe o balta unde este mult somn pitic.
Fire zbuciumate bounce bounce bounce
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

PESCUIT LA BOILIES Empty Re: PESCUIT LA BOILIES

Mesaj  Admin Lun Feb 02, 2009 6:51 pm

eu am avut rezultate cu fishmeal s&o scopex si foarte rar cu monster crab,desi capsuna este foarte mediatizata de cand ma stiu nu am prins peste cu asa ceva Crying or Very sad
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

PESCUIT LA BOILIES Empty SECRETELE BOILIESURILOR

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Mar Feb 10, 2009 7:03 pm

Secretul unui pescuit reusit, cu satisfactii multe este in primul rind folosirea unor boiliesuri de calitate. Despre aceste "boiliesuri bune" fiecare are parerea lui personala si toti considera boiliesurile facute de ei ca fiind cele mai bune. Pentru a ajunge acolo incit nu numai sa ginditi acest lucru ci intradevar sa fie asa este necesar sa cunoasteti foarte bine ingredientele boiliesurilor, materialele de baza, aromele, multitudinea de ingredienti secundari dar cu o mare influenta supra calitatii. Marea majoritate a acestor ingrediente erau accesibile pina nu demult doar in stainatate, dar in momentul de fata se gasesc intr-o foarte bogata oferta si in magazinele din Romania.
Articolele urmatoare le-am conceput in sprijinul acelora care vor sa experimenteze bucuriile aduse de propriile boiliesuri, de aceea voi incerca sa va ajut sa intelegeti calea de a alcatui o foarte buna compozitie si calitate a boiliesurilor facute de voi.

Pentru aceasta va trebui sa va familiarizati cu tot ceea ce intra in compozitia boiliesului, putind clasifica pentru inceput aceste componente in felul urmator:

boilie mixuri gata facute (ready mix) incluzind aici si mai noi aparutele mixuri pentru boilies flotant (pop-up mix, mix flottant)
ingrediente de baza
atractanti (attractors)
atractanti de concentratie mare (high concentrate attractors)
natural fish attractors
vietati acvatice uscate (dried aquatic animals)
coloranti (colorants)
indulcitori (sweetner)
stimulatori de apetit (apetite stimulators)
condimente concentrate (concentrated spices)
arome
uleiuri (oils)
boostere pentru nada si pentru momeala (bait booster ; boilie booster)
dip-uri pentru boilie
spray-uri activatoare
paste folosite pentru momeala (pates; teig)
peleturi (pellet)
seminte (particles)
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

PESCUIT LA BOILIES Empty Re: PESCUIT LA BOILIES

Mesaj  Admin Vin Feb 13, 2009 1:34 am

Despre ready made-uri ce parere ai?Ce ai recomanda ce firma ce arome?Si despre dip-uri daca ne poti face o mica introducere Embarassed
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

PESCUIT LA BOILIES Empty boiles

Mesaj  vin1 Mier Aug 24, 2011 10:03 pm

o antrebare as avea si eu a ancercat cineva deja boiles de la firma Tandembaits? stiti ceva de ele?
vin1
vin1

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 51
Localizare : oradea
Ocupatia : Branconier
Data de inscriere : 30/07/2010

Sus In jos

PESCUIT LA BOILIES Empty Re: PESCUIT LA BOILIES

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum