Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Miersig

+10
Ile Marcel
vin1
marius
Adriann
mihai
Crinel
MIHNEA FLORIN
tomi
catalin17
razvan10
14 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Miersig Empty miersig - lacul in forma de potcoava

Mesaj  razvan10 Mier Iun 02, 2010 9:31 pm

Ce se mai stie de balta Question Mai demult se prindea somn pitic in prostie , langa dig se prinde mult caras , mai existau bibani mari ( putini ) , ceva amur , si crap .
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Miersig Empty lac in forma de potcoava

Mesaj  catalin17 Joi Iun 03, 2010 9:04 am

Salut Razvan,

Detalii despre lacul de la Miersig nu prea pot sa iti dau, dar iti pot recomanda lacul de langa ferma de la Miersig.
Daca nu cunosti, mergi spre Tinca si intre Les si Miersig,inainte sa iesi de tot din padure pe partea stanga este o balta mai mica.
mare grija sunt mai multe intrari pe stanga.Intrarea la balta este ultima si are un panou cu o poza cu 2 pesti fata in fata.
Balta nu este mare dar, din cate am inteles de la paznic are si adancime destul de mare, in jur de 3-4 m.
Am fost in 9 mai acolo la pescuit si am prins caras frumos dar si somn pitic care era si el destul de maricel.
Ce pot sa zic, am momit cu un mix din timar rosu, viermi, mamaliga, si putin aditiv de capsuna de la senzor.
Am prins o zis ploioasa dar a fost destul de ok.Am luat cam 12 carasi la 300 de grame, la pluta dar eu inceput sa traga numai dupa ce am momit.
Balta este destul de ok.Am stat pe partea stanga a baltii pe al 4-lea loc.
Din cate ziceau pe aici pe forum acuma in taxa de 30 ron intra si 4 kg de crap si carasu si somnu pitic tot care il prinzi.
Eu zic ca merita pescuit pe ea!
Daca ajungi sa pescuiesti sa imi spui si mie ce si cum!
Fir intins si...sa ti-o traga la fund (pluta)!
catalin17
catalin17

Numarul mesajelor : 64
Localizare : oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 20/03/2010

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  tomi Joi Iun 03, 2010 9:34 am

salut Razvan. cred ca vorbesti de balta de gepiu de fapt, cu acces dinspre miersig. (?)
https://pescuitbihor.forumgratuit.ro/balti-f9/gepiu-t187.htm
acum vreo 10 zile am ramas cu masina culcata in noroi,
dupa ce ne-a scos un bun samaritan ne-am si intors si ne-am pus pe balta mica de vis-a-vis,
deci nu pot sa-ti spun cum e apa. ultima oara am ajuns acolo la mijloc de mai anul trecut, aproape
toata suprafata apei era acoperita cu vegetatie ce facea pescuitul fin aproape imposibil.
cunoscatori ai zonei imi spuneau atunci, ca prin mijloc/sfarsit de iunie plantele putrezesc sau
slabesc in radacina sau ceva de genul asta, si abia atunci suprafata se curata. taxa era 10 lei parca,
cu ceva retinere inclus.
daca se confirma ca vorbim de balta gepiu sugerez la admin sa uneasca topicurile.
va salut.
tomi
tomi

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : arhitect
Data de inscriere : 12/06/2009

http://fotologue.jp/baloghtamas

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  MIHNEA FLORIN Mier Aug 18, 2010 6:49 pm

razvan10 a scris:Ce se mai stie de balta Question Mai demult se prindea somn pitic in prostie , langa dig se prinde mult caras , mai existau bibani mari ( putini ) , ceva amur , si crap .



up... Exclamation Question Crying or Very sad
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  Crinel Dum Sept 12, 2010 1:13 pm

am fost ieri la miersig, am fost pe partea stanga a digului, al 4-lea loc de pescuit. nu am prins nimic nici la boiles, nici la porumb, de orice fel am pus. in schimb in partea dreapta a digului, catre capat (dupa groapa; cine merge prima oara acolo sa aiba grija, daca incepe sa ploua acolo ramai impotmolit dar este la canton tractor) piuiau senzorii la fiecare jumatate de ora. din cate am inteles locurile ideale ar fi pe cealalta parte a baltii, catre capete (ca sunt 2 cozi, ca la sisterea) dar daca e umed e greu de ajuns cu masina fara tractiune integrala. langa mine era cineva care prindea constant carasi de vre-o 300-400 gr la pufi.

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Miersig Empty Miersig

Mesaj  mihai Mar Noi 30, 2010 11:00 am

Poate da cineva ceva detalii despre balta asta , si cum a mers in 2010?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  MIHNEA FLORIN Sam Dec 04, 2010 9:49 pm

..fac pariu ca tu poti sa ne spui mai bine cum a mers anul asta Laughing !! deci, asteptam parerea ta!
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  mihai Sam Dec 04, 2010 11:23 pm

Cu cine faci pariu , cu mine?....... daca stiam nu intrebam affraid

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  Adriann Dum Dec 05, 2010 9:40 am

Mihai
Odata am reusit sa ajung pe balta asta anul acesta.Ce sa zic...Baltuta destul de frumusica,cocheta dar la capitolul peste sta mai prost.Un caras cat palma si ceva babuscuce ametite de razele toride ale soarelui.Am platit taxa aia nejustificata pentru pestele care e in ea.Mai multe nu stiu ce sa zic...
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  Crinel Dum Dec 05, 2010 2:46 pm

nu va suparati pe mine dar ar trebui mutate mesajele la acest topic: https://pescuitbihor.forumgratuit.ro/balti-f9/miersig-lacul-in-forma-de-potcoava-t816.htm

iar se deschid topicuri fara a cauta mai in jos si a vedea ca e deja topic pentru balta miersig.

cele mai bune locuri de pescuit sunt pe cealalta parte fata de drumul cum ajungi la balta sau in coada (de dupa dig.). amurii sunt cei mai prezenti pe aceasta balta, daca ai nimerit culoarul pe care circula vei prinde 6-7 / zi. eu cu cine am fost am vazut personal scoase 4 buc de aprox 3 kg fiecare. deci peste este, trebuie gasit.

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  Adriann Dum Dec 05, 2010 3:02 pm

Crinel
Intradevar poate nu am reusit noi sa dam de locul cu peste cum zici tu.Dar daca este peste pe balta prindeam cam oriunde pe balta.Macar amaratii aia de carasi tot trebuia sa intre.Eu alta data nu mai calc acolo,asta e clar.Nici nu sunt nu stiu ce pescar de stationar dar carasu mi se pare cel mai facil peste de prins.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  marius Dum Dec 05, 2010 3:46 pm

@Mihai
Anul asta nu prea a mers crapul pe Miersig ,exista bucati mari in lac dar sunt destul de rare .
Ptr mine anul asta Paleul a fost cea mai buna balta , pe Cetariu nu am fost iar pe beltile filialei nu mi-am pierdut timpul pescuind la crap decat o singura data in primavara pe Les.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  mihai Dum Dec 05, 2010 7:41 pm

Mersi pentru informatii , si foarte bine ai facut ca nu ti-ai pierdut timpul pe baltile filialei , incet incet nu o sa-si mai piarda nimeni timpul

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  mihai Dum Dec 05, 2010 7:47 pm

Am mai auzit si de la altii ca miersigul merge foarte foarte prost , somn pitic pana te saturi si poate prinzi un pachet mare de nervi , ca un crap mai rar . Dar asta era in 2009, credeam ca in anul asta s-a schimbat ceva dar se pare ca nu

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Miersig Empty miersig

Mesaj  vin1 Dum Dec 12, 2010 9:22 pm

anul asta a mers destul de bine carasul dar si somnul pitic dar si crap si amuri dar astea la lansete nu stiu la pluta daca merge ceva ca nu am ancercat No
vin1
vin1

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 51
Localizare : oradea
Ocupatia : Branconier
Data de inscriere : 30/07/2010

Sus In jos

Miersig Empty Populare Miersig aprilie 2011

Mesaj  Ile Marcel Vin Apr 15, 2011 1:56 pm

Pescuitul sportiv în anul 2011 pe acest lac se practică astfel:
- în regim prinde şi eliberează contra sumei de 30 lei / 24h,
- contra sumei de 30 lei / 12h se poate reţine un crap sau amur până în 3 kg. şi restul speciilor nelimitat
Miersig DSCF8111
Miersig DSCF8145
Miersig DSCF8149
Miersig DSCF8086
Miersig DSCF8091
Miersig DSCF8083
Miersig DSCF8174
- S-a populat cu 1100 Kg de crap de trei veri în 06 aprilie 2011 şi crap între 8-15 kg. 23buc.

Ile Marcel

Numarul mesajelor : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : ing.
Data de inscriere : 26/06/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  Crinel Vin Apr 15, 2011 2:08 pm

multumim de informatii.

din poze sa intelegem ca s-a populat balta acest an cu crap de 2-3 kg? nu stiti aproximativ cantitatea exacta sa ne facem o idee ?

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  Ile Marcel Vin Apr 15, 2011 2:17 pm

Cateva partide pe Miersig
Miersig DSC01763bis
Miersig DSC01762bis
Miersig DSC01765
Miersig DSC01354bis
Miersig DSC01339bis
Miersig DSC01349bis
Miersig DSC01334bis
Miersig DSC03683
Miersig DSC03679
Miersig DSC03688
Miersig DSC03697
Miersig DSC03703

Ile Marcel

Numarul mesajelor : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : ing.
Data de inscriere : 26/06/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  Crinel Vin Apr 15, 2011 5:11 pm

s-a mai facut ceva cu drumul care duce pe cealalta parte ? sau tot asa de rau e cand ploua ?

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  White Shark Vin Apr 15, 2011 8:50 pm

Anul trecut am fost de patru ori pe balta asta (10 ore partida),de doua ori am prins crap, o data doua bucati alta data o bucata,ca cei din pozele de la populare,in rest carasei cat palma si somn pitic.

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  matei_florin_83 Vin Apr 29, 2011 9:46 am

am fost in primavara asta la miersig de 2 ori de fiecare data am stat pe coada prima oara am prin 2 crapi si vreo 10 carasi si a doua oara am prins tot 2 crapi dar vreo 30 de carasi foarte frumosi

matei_florin_83

Numarul mesajelor : 2
Localizare : oradea
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 29/04/2011

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  mihai Vin Apr 29, 2011 3:52 pm

Frumosi pesti , daca se mai ocupa sa populeze si sa mai faca un pic de treaba se ridica balta asta, cu toate ca nu stiu cum sta cu somnul pitic ca in anii trecuti era teroare Question

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  matei_florin_83 Vin Apr 29, 2011 7:03 pm

nu mai este asa mult somn pitic a mai pierit din el Very Happy pacat ca nu am avut cu ce sa fac poze anul trecut in toamna sa va arat ce amuri am luat la miersig ca sa va schimbati parerea despre balta asta...eu de vreo 5 ani tot aici vin

matei_florin_83

Numarul mesajelor : 2
Localizare : oradea
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 29/04/2011

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  MIHNEA FLORIN Vin Iun 17, 2011 5:26 pm

matei_florin_83 a scris:nu mai este asa mult somn pitic a mai pierit din el Very Happy pacat ca nu am avut cu ce sa fac poze anul trecut in toamna sa va arat ce amuri am luat la miersig ca sa va schimbati parerea despre balta asta...eu de vreo 5 ani tot aici vin

somn pitic este la fel...poate mai mult...!!! nu inteleg postul tau ...este reclama..?
poate ne spui si taxele actuale ...ms fain!
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  MeHigh Sam Iun 18, 2011 11:46 am

MIHNEA FLORIN a scris:
matei_florin_83 a scris:nu mai este asa mult somn pitic a mai pierit din el Very Happy pacat ca nu am avut cu ce sa fac poze anul trecut in toamna sa va arat ce amuri am luat la miersig ca sa va schimbati parerea despre balta asta...eu de vreo 5 ani tot aici vin

somn pitic este la fel...poate mai mult...!!! nu inteleg postul tau ...este reclama..?
poate ne spui si taxele actuale ...ms fain!


Probabil cand a fost el in primvara asa era. Cum se incalzeste apa afurisitu ala de somn pitic devine tot mai activ.

MeHigh

Numarul mesajelor : 89
Varsta : 37
Localizare : TIMISOARA
Ocupatia : INGINER
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Miersig Empty Re: Miersig

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum