Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Legislatie in ale pescuitului

+16
yulyan33
MIHNEA FLORIN
bmjean
ionut
Hanumanfish
florin s
RaduDan
mihai
Ssebastian
zsolty
szoke szabolcs
marius
Harangus Marius
Admin
Nagy Victor
Ionut Erdeli
20 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  florin s Lun Iun 29, 2009 10:33 pm

Pina la urma tronsonul Tileagd-Sintion a ramas tot la APS Livada? Dar tronsonul de la Sintion la Cheresig de cine apartine? Si asi mai avea o intrebare,daca sunt membrul unei asociatii si pescuiesc pe apele publice arondate altei asociatii pot sa fiu amendat si betele confiscate ? Multumesc.

florin s

Numarul mesajelor : 54
Localizare : oradea
Ocupatia : .
Data de inscriere : 20/02/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Nagy Victor Lun Iun 29, 2009 10:54 pm

florin s a scris:Pina la urma tronsonul Tileagd-Sintion a ramas tot la APS Livada? Dar tronsonul de la Sintion la Cheresig de cine apartine? Si asi mai avea o intrebare,daca sunt membrul unei asociatii si pescuiesc pe apele publice arondate altei asociatii pot sa fiu amendat si betele confiscate ? Multumesc.

acest tronson nu a fost niciodata numai al A.V.P. Livada !!!

apele PUBLICE nu vor fi numiai al unei asociatii , parerea mea este ca toti care fac parte dintr-o asociatie si au permis de pescuit au drepturi egale , dar sa nu uitam de obligatii cum ar fi controlul si popularea acestor ape cu puiet de pesti , daca avem drepturi egale atunci sa avem si obligatii egale
si inca ceva , spiritul civic al pescarilor este aproape 0 , cele 4 asociatii (existente in BIHOR) AR TREBUI SA FACA FRONT COMUN PT. A IMBUNATATI ACEASTA SITUATIE !!!
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  florin s Mar Iun 30, 2009 4:46 pm

Adica sa inteleg ca apele publice din judetul bihor au fost arondate impreuna celor patru asociatii din judet +bonus RNP ?Tronsonul acela (tileagd-sintion) a fost cistigat de catre Livada in detrimentul celor de la AJVPS , dar dupa cite stiu AJVPS a contestat aceasta decizie dar nu mai stiu la ce rezultat s-a ajuns .Asta am aflat-o prin februarie dar de atunci nu mai stiu ce s-a intimplat.

florin s

Numarul mesajelor : 54
Localizare : oradea
Ocupatia : .
Data de inscriere : 20/02/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Iun 30, 2009 7:53 pm

salut, nu as vrea sa scriu prostii, asa ca la zonele de pe Crisul repede nu ma bag, dar stiu ca , canalul colector tine de AJVPS, iar crisul negru e liber tot pana unde intra in jurisdictia RNP

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Iul 09, 2009 10:33 pm

Imi pare bine sa vad ca mi-ati acceptat scuzele!
Cu respect, pescardeclean!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Iul 09, 2009 10:41 pm

Si cei cu permis ANPA, pe apele nearondate!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty re.legislatie.....

Mesaj  Hanumanfish Dum Iul 12, 2009 1:54 pm

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Picture1942
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  MIHNEA FLORIN Joi Iul 30, 2009 8:18 pm

florin s a scris:Pina la urma tronsonul Tileagd-Sintion a ramas tot la APS Livada? Dar tronsonul de la Sintion la Cheresig de cine apartine? Si asi mai avea o intrebare,daca sunt membrul unei asociatii si pescuiesc pe apele publice arondate altei asociatii pot sa fiu amendat si betele confiscate ? Multumesc.


...deci pana la urma pe CRISUL REPEDE care permis este valabil?
VA Multumesc!
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Nagy Victor Lun Aug 10, 2009 2:34 pm

BABUSCA DE TUR = LEANYKONTER = FARCSKESZEG = DANUBE ROACH

http://mihaic.blogspot.com/2009/05/pesti-cu-raspandire-limitata-in-apele.html
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Oct 21, 2009 6:25 pm

Domnilor, a fost modificata OG 23/2008 printr-o lege publicata in MO 708! http://www.monitoruloficial.ro/RO/article--e-Monitor--339.html
Dati click pe M Of partea I 708
Cei care vor sa o studieze au la dispozitie 10 zile pe acest link, iar apoi voi incerca sa pun o legatura noua!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  yulyan33 Sam Oct 24, 2009 4:03 pm

La ce se refera dosarul 839/35/2008. Cei de la AJVPS trebuie sa stie deoarece au pierdut procesul la Inalta Carte de Cassatie si Justitie. Si inca ceva daca AJVPS sustine concesionarea canalului colector de ce cand vin in control nu prezinta si documentul cu care sa ateste acest lucru si delimitarea teritoriului asa cum cere legislatia.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Nagy Victor Sam Oct 24, 2009 4:26 pm

@ yulian33

pt. a primi raspuns la aceste intrebari , iti propun sa iei parte la sedintele C.P. Oradea
cei mai in masura sa-ti raspunda la intrebari sunt ce-i din conducerea A.J.V.P.S. Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Noi 04, 2009 9:53 pm


Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ssebastian Mier Noi 04, 2009 10:03 pm

...mda...ceva mai timpit nu am vazut...noul permis are mai multe rubrici decit fostul pasaport comunist...massacre...ii o mare timpenie...examenul de atestat in pescuit cind il dam?...ca eu am un botez pe viitor...si poate o partida de pescuit....sa ne anunte din timp acest examen... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil ...RISU' PLINSU'
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty legi noi 2010

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Noi 24, 2009 2:13 pm

Proiect privind ordinul de prohibitie pe 2010
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=321

Acesta este noul proiect privind practicarea pescuitului recreativ sportiv
http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=322

In ceea ce priveste prohibitia - no comment, dar in ceea ce priveste pescuitul sportiv eu as face unele modificari
Deocamdata sunt ambele in faza de proiect, dar exista sanse mari sa se concretizeze!
PS: ambele documente sunt in format PDF, deci aveti nevoie de acrobat reader

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Harangus Marius Joi Ian 21, 2010 9:04 pm

Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  yulyan33 Mier Feb 10, 2010 4:49 pm

Acest email l-am primit de la ANPA:
,,va salut
cei care vin in control trebuie sa faca dovada ca gestioneaza pescuitul
sportiv pe o anumita zona. dovada este contract de concesiune, daca vorbim
de amenajari sau autorizatie de pescuit sportiv emisa de catre ANPA pt
bazine piscicle naturale. ANPA nu a emis in acest an nici o autorizatie de
pescuit sportiv pentru nici o asociatie, si nici nu cred ca intentioneaza
sa emita.
atentie controlul de la asociatie nu are drept de contraventie. de altfel
pana la aparitia permiselor (probabil la sfarsitul acestei luni) nu se
poate pescui legal, pentru ca carnetul de membru vizat nu tine loc de
permis, legea e foarte clara in acest sens.
asociatiile au tendinta sa faca abuzuri, orice abuz insa se poate stopa
daca stiti exact ce sa le solicitati si cum sa vorbiti. paznicii stiu ca
in cazul unei plangeri penale dispozitiile verbale ale sefului nu
valoreaza nimic, conteaza prevederile legale."
Nu urmaresc sa derutez pe cineva, am promis ca o sa postez ce primesc de la ANPA. Cred ca scrie destul de clar ce trebuie sa faca asociatiile. Stiu ca iar o sa fiu blamat de anumite persoane, de aceea am si postat in cadrul acestui topic pentru a numa acuza iarasi mai stiu eu cine ca tin cu o asociatie sau alta.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Tibi-CPO Mier Feb 10, 2010 5:26 pm

yulyan,spune-mi şi mie te rog,cine semnează acest text infantil,nu de alta dar aş vrea să-l întreb ce este dreptul de contravenţie şi cum va emite ANPA permise,fără asociaţiile cărora nu intenţionează să le dea autorizaţii de pescuit.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  yulyan33 Mier Feb 10, 2010 6:23 pm

,,va salut
cei care vin in control trebuie sa faca dovada ca gestioneaza pescuitul
sportiv pe o anumita zona. dovada este contract de concesiune, daca vorbim
de amenajari sau autorizatie de pescuit sportiv emisa de catre ANPA pt
bazine piscicle naturale. ANPA nu a emis in acest an nici o autorizatie de
pescuit sportiv pentru nici o asociatie, si nici nu cred ca intentioneaza
sa emita.
atentie controlul de la asociatie nu are drept de contraventie. de altfel
pana la aparitia permiselor (probabil la sfarsitul acestei luni) nu se
poate pescui legal, pentru ca carnetul de membru vizat nu tine loc de
permis, legea e foarte clara in acest sens.
asociatiile au tendinta sa faca abuzuri, orice abuz insa se poate stopa
daca stiti exact ce sa le solicitati si cum sa vorbiti. paznicii stiu ca
in cazul unei plangeri penale dispozitiile verbale ale sefului nu
valoreaza nimic, conteaza prevederile legale.
Adrian Ionascu, consilier ANPA"
Asta ramane sa intrebe asociatiile direct la ANPA si sa posteze si ele raspunsurile.
Am mai gasit ceva:
,,ART. 9’1
(1) Pentru derivatiile naturale sau artificiale ale unui curs de apa, reprezentate de brate secundare, canale de irigatii ori tranzitare, autorizatia de pescuit revine titularului de autorizatie pentru cursul principal de apa.
(2) In cazul in care o apa in regim neamenajat isi schimba albia ca urmare a unor evenimente naturale sau devieri artificiale, beneficiarii autorizatiei initiale de pescuit sunt autorizati atat pentru noua albie si vechea albie ramasa, cat si pentru luciul de apa ce eventual ar aparea ca urmare a indiguirilor limitrofe efectuate.
(3) Marirea suprafetei unui luciu de apa in regim natural de scurgere ca urmare a constructiei unei acumulari pe cuveta sa determina extinderea dreptului de pescuit asupra intregii suprafete. Daca luciul de apa exploatat piscicol inunda malurile, posesorul autorizatiei de pescuit comercial este indreptatit sa pescuiasca in perimetrul inundat.
________
Art. 9’1 a fost introdus de pct. 25 al art. I din LEGEA nr. 317 din 13 octombrie 2009, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 708 din 21 octombrie 2009."
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Tibi-CPO Mier Feb 10, 2010 8:18 pm

Nu prea înţeleg unde vrei să ajungi şi la ce ape te referi în mod concret.ANPA este un glumeţ,ei trebuiau să fie cu toate puse la punct în prima zi din 2010,nu să se facă avocaţii braconierilor,cu texte de genul

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  yulyan33 Mier Feb 10, 2010 9:46 pm

Eu unul sincer m-am lamurit, pentru mine legea este cea care vorbeste . Toate asociatiile sunt avizate de ANPA, asa ca forul superior al asociatiilor este ANPA si eu cred ce spun acestia.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Tibi-CPO Mier Feb 10, 2010 10:04 pm

ANPA emite autorizaţii de pescuit pe bani grei,în rest pauză.Dacă ar fi adevărat ce a scris domnul acela,la ora asta în România nu ar fi voie să pescuieşti pe nici o apă publică,sau pe ape aparţinând asociaţiilor de pescuit,lucru care îngrădeşte accesul la resursa acvatică vie.AJVPS şi sunt ferm convins că şi alte asociaţii de profil,emite o fiţuică ataşată la carnetul de membru,care înlocuieşte permisul de pescuit,până corecţii de la ANPA binevoiesc să-l tipărească.Gluma cea mai bună este că fiţuica a fost realizată cu acordul ANPA,e drept,filiala Timişoara,de care aparţine judeţul Bihor.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  yulyan33 Mier Feb 10, 2010 10:14 pm

@Tibi cred ca stii ca posta electronica este ca si un document oficial, asa ca nu eu sunt de vina crede-ma. Daca ei au dat acest raspuns inseamna ca stiu ceva ca doar or avea niscaiva juristi pe acolo.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  davidco_m Mier Feb 10, 2010 10:33 pm

Smile)

stati relaxati ca pana prin aprilie mai se vor tipari
anul trecut am vrut sa-mi fac permis pt apele de munte.....l-am stresat pe saracu domn cu telefoane pentru ca la 1 mai nu avea tarifele pentru autorizatii si nici apele care erau deschise => am platit vreo 7-8 autorizatii pana la urma Sad
am primit de la ajvps un fel de chitanta sau ce este prin care se sustine ca poti pescui pana se elibereaza permisele anpa.
Atata timp cat pescuiesc in judet este ok ,ma intreb daca se leaga de mine cei din alte judete scratch
@tibi-cpo
legat de statutul ajvps bihor
are acolo un punct care mi se pare neconstitutional :legat de dreptul la asociere,adica esti exclus din ajvps daca faci parte si dintr-un club neafiliat ajvps pe motiv ca esti contrar intereselor ajvps.
Poate ca este un caz particular (al meu) dar pot spune ca de la 8 ani am fost membru ajvps Beius si mai apoi de vreo 6 ani la Oradea si vreau sa fiu in continuare.Am tot vrut sa fac si o asociatie non profit pentru a putea strange bani pentru concursurile nationale si externe de flyfishing(pt .pescarii care au valoare) populari pe apele de munte -pe apele ajvps si romsilva cu acordul lor bineinteles-si multe lucruri care nu sunt contrare ajvps DAR ca sa fac toate aceste lucruri va trebui sa renunt la calitatea de membru sau poate voi fi exclus pe diverse motive!
Mie ca si PF nu-mi da nimeni bani dar pe asociatie non profit are o baza legala,macar mai reduc din profit,impozite etc
Cum ti se pare acest lucru ?
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Tibi-CPO Mier Feb 10, 2010 10:44 pm

Precis au,dar nu ştiu cât sunt de buni,că până acum au reuşit să piardă câteva procese.Eu n-am încredere în ei şi mă miră că ţi-au răspuns,când la solicitările asociaţiilor tac mâlc.Oricum autorizaţiile vechi rămân valabile,dacă nu se specifică contrariul,până la apariţia celor noi.Toate asociaţiile plătesc pe an,nu pe luni.Ministrul agriculturii,al cărui subordonat este ANPA,n-a dat nici un ordin de interzicere a pescuitului sportiv în ianuarie-februarie,deci noi pescuim.Tot n-am înţeles,nu te-a lăsat cineva să pescuieşti,sau ţi-au spus că nu ţi-e valabil permisul?

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 5 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum