Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Legislatie in ale pescuitului

+16
yulyan33
MIHNEA FLORIN
bmjean
ionut
Hanumanfish
florin s
RaduDan
mihai
Ssebastian
zsolty
szoke szabolcs
marius
Harangus Marius
Admin
Nagy Victor
Ionut Erdeli
20 participanți

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty re: legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ssebastian Vin Mai 29, 2009 1:55 pm

bine, parlamentar nu merge dar la europarlamentare nu mergi?...sa ne reprezinte si pe noi cineva si sa dea o lege buna pt pescuit....ex; braconierii prinsi =injectie letala....@pescardeclean PRESEDINTE!!!!....ok glumim, dar cum ramine cu iesirea la taiat apa? (amicala de lingurit)
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Mai 29, 2009 4:07 pm

Asteptam data de 11 iunie si discutam, dar s-ar putea iesi la o bere doua trei pana ni se taie picioarele, mai ales daca maine ploua ca si astazi.
Very Happy

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Nagy Victor Vin Mai 29, 2009 6:26 pm

Pina atunci ar fi buna o intilnire la o terasa pt. a pune bazele clubului si pt. a discuta despre regulamentul de concurs (banuiesc ca nu vreti sa le discutati pe malul apei in dimineata concursului) Laughing

ps.
cred ca suntem off topic, o sa ne atentioneze moderatorii Exclamation Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Nagy Victor Mar Iun 09, 2009 7:09 pm

Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty re: legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ssebastian Mar Iun 09, 2009 7:15 pm

asta inseamna ca se privatizeaza si barajele tileagd si lugas?...cred ca ne putem astepta la asta....nu cred ca ar fi corect ca sa vina cineva sa cumpere o apa gata populata si sa ia bani de pe noi... No No No No

P.S. buna seara
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Iun 09, 2009 7:20 pm

A cazut treaba! Nu merg la privat Very Happy

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty re: legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ssebastian Mar Iun 09, 2009 7:52 pm

@pescardeclean....dar unde vroiai sa mergi?..cred ca de acum nu isi va face nimeni permis...anpa cred ca este de ajuns....nici cu acela nu cred ca vom mai pescui decit pe o lungime de 1km de cris...unde ne vom agata unul pe altul...mergem la unguri...ce zici?
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  zsolty Joi Iun 11, 2009 6:14 pm

o sa fie o harababura mare!!!!!!
si dupa ce apele se vor goli de pesti si nu va mai sti nimeni ce ii si pe unde atuncxi -or da aplele inapoi si sa descurce fraierii pale pale pale pale
asa e la noi din pacate
de populari nici sa nu va ganditi atunci
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Iun 11, 2009 6:33 pm

@zsolty
S-a renuntat la proiectul respectiv de lege! Apele raman la ANPA! Pe apele neamenajate se va pescui in baza permisului de pescuit si a cartii de identitate! Asta pana nu vin altii cu alte legi! Very Happy

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  mihai Joi Iun 11, 2009 11:18 pm

Stie cineva sa-mi spuna unde este sediul ANPA in Oradea , am inteles ca undeva pe strada Iuliu Maniu?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Iun 11, 2009 11:45 pm

Localitate: Oradea
Judeţ: Bihor şi Arad
Punct de lucru: D.A.D.R. � U.A.R.Z., Str. Matei Corvin nr. 1
Inspector piscicol: Vodă Mihai
mobil. 0747.287.447
Inspector piscicol: Vodă Cătălina
mobil. 0747.287.446
Mai bine il suni pe domnul Voda si iti da el orice detalii ai nevoie!
Este telefonul de serviciu, deci il suni intre 8 si 16 Very Happy

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  RaduDan Vin Iun 12, 2009 7:06 am

Buna ziua, am si eu o intrebare....Am tot citit pe forumuri discutii despre ape si stapanii lor....Am intrebat la ANPA si la AJVPS-uri....raspunsuri total diferite. Atunci va intreb ceva, fara vreo urma de rautate....Eu, pescar din Cluj, pot sa pescuiesc de exemplu pe Lugas sau pe Cris inainte de intrarea in Lugas cu permisul de le ANPA???? Cei de la ANPA spun DA, se poate pescui cu permisul ANPA pe ape ca Varsolt, Lugas, Tileagd, Gilau, Tarnita, Belis....Cei de la AJVPS din Cluj sustin sus si tare ca am nevoie de permisul ANPA si carnetul de membru de la AJVPS Cluj ca sa pot pescui pe ape ca Belis, Tarnita, Gilau....unde este adevarul??? Alte asociatii sunt sincere si recunosc ca apele naturale sunt in mana ANPA si este nevoie doar de permisul ANPA....Ma poate lamuri cineva?? Nu de alta dar azi se deschide pescuitul si....
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Iun 12, 2009 9:13 am

Salut, RaduDan,
1. Permisul de pescuit iti da dreptul sa pescuiesti pe toate apele naturale din Romania, asta insemnand rauri, beltile neamenajate! (scrie si pe verso daca citesti)
2. Motivul pentru care AJVPS - Cluj iti spune ca nu poti este ca daca nu te asociezi ei pierd niste bani!
3. Daca te asociezi sunt si avantaje, cum ar fi posibilitatea de a pescui pe o balta sau alta a asociatiei respective, lucru pe care cineva cu simplu permis ANPA nu il poate face!
4. Acuma cu pescuitul pe rauri este destul de simplu: mergi pescuiesti si daca vine cineva ii arati permisul si gata, nu mai platesti la nimeni nimic! Cu pecuitul pe balta e mai complicat ca nu stii a cui e balta, daca e amenajata sau nu, etc!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  RaduDan Vin Iun 12, 2009 9:16 am

pescardeclean a scris:Salut, RaduDan,
1. Permisul de pescuit iti da dreptul sa pescuiesti pe toate apele naturale din Romania, asta insemnand rauri, beltile neamenajate! (scrie si pe verso daca citesti)
2. Motivul pentru care AJVPS - Cluj iti spune ca nu poti este ca daca nu te asociezi ei pierd niste bani!
3. Daca te asociezi sunt si avantaje, cum ar fi posibilitatea de a pescui pe o balta sau alta a asociatiei respective, lucru pe care cineva cu simplu permis ANPA nu il poate face!
4. Acuma cu pescuitul pe rauri este destul de simplu: mergi pescuiesti si daca vine cineva ii arati permisul si gata, nu mai platesti la nimeni nimic! Cu pecuitul pe balta e mai complicat ca nu stii a cui e balta, daca e amenajata sau nu, etc!

Ok, asta stiam si am inteles...dar spuneam de acel exemplu concret....Cu permisul de ANPA pot sa vin la pescuit pe Lugas sau pe curs???(ipotetic vorbind, sansele sa vin acolo la pescuit sunt foarte mici...)
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Iun 12, 2009 10:00 am

DA!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  mihai Vin Iun 12, 2009 8:12 pm

Mersi mult pentru informatie

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  RaduDan Sam Iun 13, 2009 6:47 am

Multumesc mult si eu....!!!
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Iun 13, 2009 8:25 am

Puteti sa dati exemple de ape publice arondate unor asociatii de pescari? Asa, pentru noi prostimea! Sunt tare curios ce ape sunt arondate!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  florin s Lun Iun 15, 2009 10:50 pm

dan 33 a scris:in judetul bihor toate apele publice sunt arondate asociatiilor de pescuit.
Ce intelegeti prin arondat,concesionat,gestionat? se poate pescui pe crisul repede doar cu permisul anpa?

florin s

Numarul mesajelor : 54
Localizare : oradea
Ocupatia : .
Data de inscriere : 20/02/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Nagy Victor Lun Iun 15, 2009 11:13 pm

florin s a scris:
dan 33 a scris:in judetul bihor toate apele publice sunt arondate asociatiilor de pescuit.
Ce intelegeti prin arondat,concesionat,gestionat? se poate pescui pe crisul repede doar cu permisul anpa?

grea intrebare , unii spun da , altii spun ba
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Iun 15, 2009 11:18 pm

Domnul dan33 dezinformeaza cu buna stiinta
Raspunsul clar si tare este DA, SE POATE

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Iun 16, 2009 3:47 pm

Ordin nr. 753/2008 privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv in bazinele piscicole naturale

Art. 2
Practicarea pescuitului recreativ/sportiv in bazinele piscicole naturale se face in baza permisului de pescuit recreativ/sportiv nominal, eliberat de Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura.

Art. 3
În sensul prezentului ordin, prin bazin piscicol natural se intelege paraiele si raurile de munte, colinare, de ses, in regim natural sau ameliorat, baltile si lacurile naturale, lacurile litorale, lacurile de acumulare si canalele magistrale sau de navigatie, fluviul Dunarea cu bratele sale si Marea Neagra.

ORDONANTA DE URGENTA nr. 23 din 5 martie 2008 privind pescuitul si acvacultura
ART. 25
(1) La libera lor initiativa, pescarii se pot constitui in asociatii de pescari sportivi, pe anumite zone de pescuit, cu scopul imbunatatirii conditiilor de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum si de reprezentare a acestora.


Asta ca sa inteleaga tot omul fie el cu scoala sau nu ca pe raurile tarii se pescuieste in baza permisului de pescuit, iar carnetul de membru la o asociatie sau alta nu are nici o valoare cand e vorba de pescuit pe ape naturale!
Acest mesaj se adreseaza in general domnului dan33, care se pare ca nu cunoaste legea! Evil or Very Mad

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty DOMNILOR PESCARI

Mesaj  Hanumanfish Mier Iun 24, 2009 9:43 pm

IN SFARSIT DOMNUL DAN 33..A SCRIS MAREA STIRE...CEI 1000 DE ASA ZISI PESCARI..CU TAXA DE 30 LEI LEU GREU..RON...AU AFLAT CEEA CE INCERCA AJVPS..SA EXPLICE..MA REFER LA ACEI OAMENI CARE INCEARCA SA FACA CEVA IN JUD. BIHOR...DE ALTE ASOCIATII NU MA LEG ..CA NU MA INTERESEAZA ..SI NU E TREABA MEA..DA NICI A LOR SA SE LEGE DE MEMBRII AJVPS...ESTE LEGE ...DATA DE MINISTERUL DE RESORT ABILITAT..SI TOATA LUMEA CINE DORESTE SA FIE PESCAR SPORTIV..IN CONDITIILE PE CARE MINISTERUL ABILITAT A DECIS..PRIN SCRIS SI ORDIN...REVOLTA PERSONALA ESTE DATA* PRIN DREPT CONSTITUTIONAL...DAR!..PENTRU PRACTICAREA PESCUITUL RECREATIV SPORTIV ..PERSOANA IN CAUZA ESTE OBLIGATA SA SE INFORMEZE..CUM SE PRACTICA PRIN CE METODE ..PESCUITUL RECREATIV SPORTIV...DE MINISTERUL ABILITAT DECI CARNETUL DE MEMBRU ATESTA CA PERSOANA CARE DORESTE SA PRACTICE ACEST SPORT RECREATIV..TREBUIE SA FIE IN CUNOSTINTA DE CAUZA PRIVIND..SPECIILE..DIMENSIUNILE LEGALE ADMISE..ZONE DE PROTECTIE..PROHIBITIA..SMD...IN TOATA EUROPA ASA ESTE..CARNET DE MEMBRU..SI TAXA PENTRU *AGENTIA NATIONALA PENTRU PESCUIT SI ACVACULTURA.FELICITARI DOMNULE DAN 33*...BAGA TARE ...* crap
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 24, 2009 10:36 pm

Este exact genul de postari care duc la ambiguitati si neclaritati printre pescari!
Domnule dan33, de ce nu spuneti si de unde ati preluat textul respectiv?
Am sa va arat eu ce reprezinta!!!!!!!!!!!! Evil or Very Mad
ORDIN
privind practicarea pescuitului recreativ/sportiv
în bazinele piscicole naturale


În baza :
- prevederilor art. 73, lit. e), art. 121, art. 13, art. 16, art. 21, art. 77 din Legea nr. 192/2001 privind resursele acvatice vii, pescuitul şi acvacultura, republicată, cu modificările şi completările ulterioare,
- prevederilor art. 6, lit. c) şi art. 9, lit. A, pct. b) din Hotărârea Guvernului nr. 865/2005 privind organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură,
- prevederilor art. 7, alin. 7 din Hotărârea Guvernului nr. 385/2007 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale;
Având în vedere :
- Referatul de aprobare al Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură nr. 2285/04.06.2007
ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale emite următorul :

O R D I N

Art. 1 Dreptul de pescuit în bazinele piscicole naturale aparţine statului, este dat de autorizaţia de pescuit şi se exercită prin permisul de pescuit.
Art. 2 Autorizaţia de pescuit este un document cu regim special, emis de către Agenţia Natională pentru Pescuit şi Acvacultură asociaţiilor de pescari sportivi legal constituite.

Art. 3 Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură transmite autorizaţia în termen de 30 zile de la solicitarea asociaţiei de pescari sportivi.
Art. 4 Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură, la propunerea personalului propriu cu drept de control, a instituţiilor abilitate cu drept de control, decide, după caz, retragerea, suspendarea sau anularea autorizaţiei de pescuit.
Art. 5 Permisul de pescuit recreativ/sportiv este un document cu regim special, tipărit de Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură.
Art. 6 Permisul de pescuit este nominal şi netransmisibil.
Art. 7 (1) Permisul de pescuit recreativ/sportiv are o valabilitate de un an calendaristic.
(2) Modelul permisului de pescuit recreativ/sportiv este prevăzut în Anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 8 (1) Pentru dobândirea permisului de pescuit recreativ/sportiv este necesară dovada calităţii de membru al unei asociaţii de pescari sportivi legal constituite.
(2) Eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv se face de către asociaţia de pescari sportivi.
Art. 9 Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură poate decide, după caz, anularea, retragerea sau suspendarea permisul de pescuit la propunerea personalului propriu cu drept de control, precum şi a altor instituţii abilitate cu drept de control.
Art. 10 Autorizaţiile şi permisele de pescuit recreativ/sportiv eliberate anterior intrării în vigoare a prezentului ordin îsi păstreaza valabilitatea.
Art. 11 Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.


MINISTRU,


DECEBAL TRAIAN REMEŞ
Este complet depasit tot ceea ce ati postat!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 24, 2009 10:41 pm

@Hanumanfish
pot sa inteleg faptul ca doresti ca asociatiei la care lucrezi sa ii fie cat mai bine! Imi pare rau daca ti s-a parut ca ma iau de vre-un membru AJVPS! Chiar te rog sa imi citesti postarile sa vezi ca nu m-am luat de nimeni oricine ar fi fost acea persoana! Eu nu obisnuiesc sa contrez persoane, ci idei, iar asta o fac indiferent ca acea persoana face sau nu parte dintr-o asociatie!
Si intr-adevar ai dreptate cu ministrul, doar ca nu e ala care trebuie. Este fostul ministru Ilie Sarbu si legea a fost data in 2007 inainte de ordonanta 23/2008 legea in vigoare!
Respect

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Legislatie in ale pescuitului - Pagina 3 Empty Re: Legislatie in ale pescuitului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum