Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

LAC Diosig

+11
Hanumanfish
nemedi1990
Admin
Chelu
nagy cristian
Nagy Victor
marius
loci70
szoke szabolcs
maxim cristian
Cristi Balas (GOGU)
15 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  Nagy Victor Dum Iul 05, 2009 10:03 pm

Szoke Szabolcs a scris:eu strang mizeria dupa mine , dar dupa alti nesimtiti nu sunt fraier sa strang....

Iti dau perfecta dreptate si daca ar face toti ca tine , apele ar fi mult mai curate gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  Nagy Victor Joi Oct 15, 2009 12:47 pm

@ Waggling Carp

cam atit am reusit cu Diosigul , daca eram macar 10 voluntari (2 masini) se putea face ceva , dar ....... ! , poate la primavara

Nagy Victor a scris:Cam atit despre voluntariat si simt civic la pescari Twisted Evil
@ admin
@ chelu
@ marius
@ cristi n.

va multumesc ca ati raspuns prezent la propunerea mea (poate altadata va iesi mai bine), ne meritam mizeria in care traim Crying or Very sad Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  nemedi1990 Mier Oct 21, 2009 7:19 pm

ar putea posta cineva o poza despre balta? si eventual niste informatii. Ma intereseaza doar pt crap. Se poate rezolva somnul pitic. Sunt mai multe metode. Sau folosesti reteta propire, in cazul acesta sau folosesti arome 50/50 puturoase/dulce, sau pui si aroma de garlic, sau daca folosesti boilies ready made, ar fii indicat sa tragi boiliesul in sac. Si trebuie folosit si pop up neaparat.
nemedi1990
nemedi1990

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 34
Localizare : Arad
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 20/10/2009

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  Nagy Victor Mier Oct 21, 2009 7:24 pm

cauta la galeria foto subiect ''crapul'', acolo sint poze , la pagina nr. 2 Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty LAC DIOSIG

Mesaj  Hanumanfish Mar Ian 12, 2010 8:10 pm

CTENO
LAC Diosig - Pagina 2 Cteno109KGDiosig
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  mihai Vin Ian 21, 2011 10:45 am

Cati km sunt pana la balta de la diosig ? ... merita mers, s-a prins ceva anul trecut? si drumul am inteles ca e cam dificil daca ploua

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  marius Vin Ian 21, 2011 2:38 pm

Sunt in jur de 50km pana la balta dar daca ploua nu mai iesi o saptamana de acolo. Daca ma intrebai acum cativa ani de balta te sfatuiam sa mergi dar acum nu te mai sfatuiesc fiindca si acolo ca si la Fegernic se baga setci la greu iar noi pescarii mergem si stam ca prostii cate 3-4 zile si nu prindem nimic .
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  vvolosciuc Lun Feb 07, 2011 11:04 am

Stiu ca nu e locul potrivit ptr prezentari ,dar fiind prima mea postare pe forum tin sa va salut pe toti, iar legat de balta Diosig am auzit multe si cred ca am sa fac cateva iesiri . dar cei cunoscatori daca mar ajuta cu informatii vas multumii frumos.
ps ;eu fiind din Satu Mare

vvolosciuc

Numarul mesajelor : 6
Localizare : satu mare
Ocupatia : comert
Data de inscriere : 07/02/2011

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  vvolosciuc Mar Feb 08, 2011 2:57 pm

Chiar nu pescuieste nimeni la Diosig?

vvolosciuc

Numarul mesajelor : 6
Localizare : satu mare
Ocupatia : comert
Data de inscriere : 07/02/2011

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  Rogojan Nicu Joi Feb 10, 2011 10:13 am

Domnule vvolosciuc daca citeai toate postarile despre bala Diosig aflai cate ceva ...... idea e in felul urmator:Distanta intre Satu Mare si Oradea e undeva in jur de 135 km iar intre Oradea si Diosig undeva la 33km (rutier)deci matale ai de parcurs cam 100 de km.Pana aici toate bune , problema e cand ajungi pe drumul care te duce spre balta acesta fiind distrus rrrau din cauza tractoarelor si a masinilor agricole .deci iti va trebui o masina mai inalta un pic!Odata ajuns la balta vei vedea minunatia... Diosig este o balta dupa parerea mea si a multora in general foarte frumoasa,poate cea mai frumoasa din jud Bihor foarte salbatica cu mult stuf unde vei avea parte de liniste in adevaratul sens al cuvantului,dar nu te lasa cuprins de vraja balti in sine deoarece in apa e un "cimitir de carlige "pescarii batrani povestesc despre 2randuri de tufe care au ramas in apa si daca nu cauti un pic locul vei avea surprize neplacute in idea ca din 5 monturi iti lasi 4 acolo. partea buna e ca de la dig pana cam pana pe la jumatatea balti (la cotitura)mai ai sanse de a ramana cu monturile intacte dar de la juma inspre coada e jale rau cu agataturile plin de ele..dar acolo sant si dulapurile de amuri care depasesc 20,25 kg si crapi salbatici (nu de crescatorie..) care iti vor oferi un dril foarte frumos asta daca vei reusi sa ii prinzi, carasi incepand de la 300gr...pana la 1,5kg tot neamul de peste...da si SOMN PITIC cat vezi cu ochi! te sfatuiesca daca vei merge acolo sa te informezi despre nada cu care vei pescui ca sa nu iti faci pe patul de nada "orgii"cu somn pitic ca nu te mai scapi de el,deci atentie mare la nada cu care vei pescui!!! Dupa ce ai cautat locul care crezi ca este potrivit si ai monturile in apa nu ramane decat sa te relaxezi sa bei o bere... asta pana vine seara si odata cu seara si tantarii ! Deci neaparat iti va trebui ceva sprei contra lor sant fff multi din cauza stufului si a conditiilor propice de inmultire.Te sfatuiesc ca daca vei pescui la crap,amur sa nu faci zgomot sa nu cante Guta in difuzoare Very Happy cunosca cazuri care au stat 1 saptamana intreaga si nu au avut macar 1 trasatura ...dar au avut bere din plin !! Very Happy treaba e ca Diosig este o balta salbatica si daca iai deranjat linistea nu iti va rasplati munca cu nici macar un peste!Bun tre sa iti mai spun ca daca se apropie vreo ploaie fie ea cat de mica ti-as sugera sa urci pe cai si sa pleci de acolo ca nu te mai scoate nici tractorul ..deci verifica starea vremii inainte sa pleci la pescuit! Nu iti ramane decat sa astepti primavara sa iti faci bagajele si sa pleci la pescuit!!!! (per total balta e minunata si are peste mare dar ai de facut niste sacrifici pentru ai prinde...drum rau,agataturi multe ,ffff mult somn pitic ,tantari foarte multi sobolani deci toate vietuitoarele naturii) dar pentru un pescar adevarat acestea sant nesemnificative. Iti urez Fir intins si numai bine!
Rogojan Nicu
Rogojan Nicu

Numarul mesajelor : 18
Localizare : oradea
Ocupatia : Pescar de Crap
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  vvolosciuc Vin Feb 11, 2011 10:17 am

Va multumesc D-le Rogojan ptr informatii ,dar cate ceva despre abordarea concreta a unei partide pe aceasta balta nu-mi spuneti nimic Wink m-ar interesa mai mult decat conditiile naturii care cum spuneti d-vstra pentru un ""pescar'' sunt chiar o provocare.incodata va multumesc .

poate mai stiu si altii cate ceva interesant. montura ,perioada cand se hranesc ,momeala nu cred ca cu aceste info se da din casa.

vvolosciuc

Numarul mesajelor : 6
Localizare : satu mare
Ocupatia : comert
Data de inscriere : 07/02/2011

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  B Vasile Vin Feb 11, 2011 12:40 pm

@ vvolosciuc, mai clar decat ti-a povestit Rogojan Nicu,nu ti-ar fi povestit nici macar administratorul baltii (daca ar fi avut ). Mai clar decat atat, ce mai trebuia ?? A uitat doar sa-ti spuna ca daca nu esti membru ajvps Bihor, mai dai 50 lei/zi (zi lumina sau ziua de 24 h, asta nu stiu nici eu ).Ia in calcul si varianta ca omul a incercat sa-ti sugereze sa te orientezi spre alta balta din Bihor ( fie ajvps daca tii tu neaparat, fie alta privata ) .
Parerea mea e ca daca faci parte dintr-un ONG axat pe protejarea somnului pitic, aici poti sa-ti faci un studiu complex si fff elaborat !
Daca esti pasionat de crap. roaga-l pe Cristi B. (moderatorul) sa-ti dea cateva sugestii, chiar si pe privat. E mai timid si modest, dar te poate ajuta cel mai bine !! Chiar si Nicu Rogojan cred ca ar face-o, dar tu o tii cu Diosigul ,ca pruncul lui Prigoana cu " Batman, Batman " !!!
De aici incolo e optiunea ta : daca vrei sa faci o iesire la crap, ia legatura cu cei doi (au feedback-uri 100% pozitive !!!)....Daca vrei safari, nervi, jogging cu tantarii sau cu bagajele-n spate daca ploua, etc....seteaza-ti GPS -ul pe Diosig !
Nu-i obligatoriu sa iei de bun ce ti-am scris, tu alegi !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  vvolosciuc Vin Feb 11, 2011 1:29 pm

Nu-mi place sa pescuiesc pe o balta cu parchet laminat si parcare pazita, poate doar prietenii lui prigoana agreaza asa ceva. la studiul cu somnii pitici ma mai gandesc. iar de ajutor va multumesc frumos.

vvolosciuc

Numarul mesajelor : 6
Localizare : satu mare
Ocupatia : comert
Data de inscriere : 07/02/2011

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  Rogojan Nicu Sam Feb 12, 2011 10:22 am

Domnule Vvolosciuc singura montura pe care am folosit-o personal pe lacul Diosig este montura "plumb pierdut" cauza..... simpla!! 1 dupa cum ti-am spus vei avea in fata un cimitir de carlige asta insemnand ca in lupta cu pestele plumbul se detaseaza de pe acel clips si esti in lupta mai directa cu pestele si nu mai tragi dupa tine un plumb de 121 grame sau ..de cat folosesti matale care daca lai mai avea ar exista riscul sa se blocheze prin ceva tufe ,crengi... si acolo ramane si plumbul dar si pestele cel mare si frumos !! si ar fi mare pacat ca sar putea sa iti rupi unditele de suparare ca l-ai scapat Laughing 2 Perioada de hranire:Tre sa sti ca acest lac incepe un pic mai tarziu din cauza ca are o adancime medie de 4,5m iar la dig mai mare undeva la 5,5 6m asa ca apa se incalzeste mai greu primavara dar si toamna poti pescui pana tarziu mult mai tarziu ca pe restul baltilor cu adancime de 2,5m medie. In 2009 28 octombrie am reusit ca prind un singur peste un amur de 6,8kg dar in conditiile de -2 - 3grade sub zero noaptea singura mea explicatie a fost ca pe fundul apei este o temperatura propice de hranira chiar si pt amur!asta fiind in zona digului la apa de 6 m.In general trasaturile le vei avea noapte cele mai multe ,si usor dimineata pana in ora 11:00 dar cum la pescuit nu exista ceva concret pot aparea si surprize!3 Momeala..... Very Happy aici as vrea sa fiu un pic mai retras cu explicatiile nu din rautate sau mai stiu eu ce motiv ci din simplu motiv ca e bine sa incerci pe propia piele ceva si daca iti iese... vai doamne ce mandru vei fi de tine si multumit dar asa daca ti-leas da toate mura-n gura ce satisfactie ai mai avea domnule vvolosciuc simpla chestie de a prinde pestele????? Asa ca gandeste un pic .. ti-am mai spus in balta exista mult somn pitic deci in primul rand tre sa te interesezi de o momeala buna pentru crap\amur dar tre sa te mai informezi si desprea ce nu ii place somnului pitic (putine lucruri ) dar sant exista si acele momeli!!!!asa ca asteapta primavara dar nu in zadar informeazate despre somnul pitic ce ii place si ce nu ii place si vei gasi matale combinatia perfecta de a NU TINE SOMNUL PITIC pe patul tau de nada ! Numai bine.
Rogojan Nicu
Rogojan Nicu

Numarul mesajelor : 18
Localizare : oradea
Ocupatia : Pescar de Crap
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  vvolosciuc Sam Feb 12, 2011 10:56 am

SUNTETI UN DOMN. MULTUMESC. Cu prima iesire voi reveni cu niste poze ,cu peste sau fara.

vvolosciuc

Numarul mesajelor : 6
Localizare : satu mare
Ocupatia : comert
Data de inscriere : 07/02/2011

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  mihai Mier Feb 23, 2011 3:16 pm

Eu nu inteleg de ce mai populeaza filiala balta asta de la Diosig ,daca nu se face ceva cu drumul ala .. sau asa ca sa aibe ce bracona tiganii din zona aia . E o prostie mare de tot , adica bagi pesti intr-o balta unde nu se poate merge decat daca nu ploua ... aaaa inteleg - nu pentru pescarii care cotizeaza se baga ci pentru taranii din zona aia sa aibe pentru ce sa bage plasele Mad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  B Vasile Mier Feb 23, 2011 4:15 pm

mihai a scris:Eu nu inteleg de ce mai populeaza filiala balta asta de la Diosig ,daca nu se face ceva cu drumul ala .. sau asa ca sa aibe ce bracona tiganii din zona aia . E o prostie mare de tot , adica bagi pesti intr-o balta unde nu se poate merge decat daca nu ploua ... aaaa inteleg - nu pentru pescarii care cotizeaza se baga ci pentru taranii din zona aia sa aibe pentru ce sa bage plasele Mad


No, mancu-va pipota voasta !!! Ajunsara-ti la vorbele de deunazi ale lu ' Vasalie ! Cand intrebam eu de ce tre sa mearga banii mei la Diosig sau Fegernic si de ce nu se pun baltile respective in brate la cluburile din zona, m-ati scopit ca pe tiganii intorsi de Sarkozi in tara !!! Cand o sa aflati si voi cate am aflat eu, o sa scopiti in alte directii....Pana atunci, ascultati ce va spune CPO....E frumos, interesant, melodios....si furt pe fata !!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  Rogojan Nicu Mier Feb 23, 2011 5:19 pm

Da intradevar domnilor din pacate tre sa va dau dreptate aceste 2 balti Diosig si Fegernic sant braconate!!!!!!! avem dovada vie a lucrurilor atunci cand Zsolty a gasit acea setca,plasa cum vreti sa o numiti la Fegernic cu acel crap de 4 kg aprox carasi si saraci crapusori de 5,600 grame.Personal am tot auzit tot felul de zvonuri cum ca ar fi cineva de acolo din sat si ca nu baga plasele decat toamna foarte tarziu cand nu mai ramane nimeni pe balta pe timp de noapte!Atunci in acea perioada e clar ca nici paznici nu isi fac datoria pentru ca: "gandesc ei daca nu e nimeni la pescuit pentru ce sa merg la balta!!!" asta domnilor este cea mai mare gresela posibila pentru ca atunci actioneaza acesti nemernici care baga plasele si nu mai ramare decat namolul pe fundul lacului!Dar probabil domnilor ca toamna tarziu e frig,ploios urat afara si nu am dori cumva sa raceasca saraci paznici!!!!!!!!Numai bine.
Rogojan Nicu
Rogojan Nicu

Numarul mesajelor : 18
Localizare : oradea
Ocupatia : Pescar de Crap
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  mihai Mier Feb 23, 2011 10:26 pm

De Fegernic e pacat ca se braconeaza asa , pentru ca e o balta buna cu acces bun si destul de aproape de oras.. dar de Diosig ce sa zic , daca noi pescarii nu putem intra la balta ca ne impotmolim lasa ca pot braconierii , si nici nu-i deranjeaza nimeni. Problema la Fegernic este ca e prea aproape de sat , pai va dati seama ca balta e in fundul gradinii la braconieri Sad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

LAC Diosig - Pagina 2 Empty Re: LAC Diosig

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum