Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Intrebare!

+12
Ssebastian
GICA_69
mihai
tIbI_iosIA
nimrod
Harangus Marius
Jean Scurtu
bmjean
Nagy Victor
szoke szabolcs
Admin
Ionut Erdeli
16 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Intrebare! Empty Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 03, 2009 9:14 am

Am o lanseta de 6 m luata pentru scobar, dar cam rad pescarii cand ma vad cu ea, si adevarul este ca nici nu am prins! Am inteles ca mi-ar trebui ceva cu actiune mai rapida! Va rog sa ma ajutati! Spuneti-mi ce mi-as putea lua sa fie ceva cat de cat bun, undeva pe la 300 de lei!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Admin Mier Iun 03, 2009 9:32 am

Shimano catana. Wink
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 03, 2009 9:37 am

Pret, greutate, lungime, unde o gasesc?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Admin Mier Iun 03, 2009 9:53 am

Pretul este in jur de 300 ron lungimea 6 m.......greutatea nu am masurato exact.........dar e usoara.
De gasit am sa il rog pe un prieten sa iti trimita un msj privat.......ca din ungaria le aduce.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 03, 2009 11:03 am

Mersi, astept cu nerabdare! Very Happy

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty raspuns

Mesaj  szoke szabolcs Mier Iun 03, 2009 11:20 am

Dam seahawk Pro....8m eu cu acesta pescuiesc la scobar...costa in jur de 250 lei
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 03, 2009 11:28 am

Este lanseta sau fixa?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty raspuns

Mesaj  szoke szabolcs Mier Iun 03, 2009 11:38 am

am uitat sa-ti spun ca eu dau la scobar numai cu fixe...daca vrei ceva lanseta ia-ti Energo Team supreme ...nu e scump e super senssitive
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 03, 2009 11:41 am

Multumesc pentru raspuns, motivul pentru care am deschis topicul este ca vreau sa aud cat mai multe pareri! Asa macar am cat de cat sanse sa imi iau o scula OK!
Multumesc dinnou! Dupa ce imi iau undita, o sa te deranjez pentru lamuriri in legatura cu restul accesoriilor! Very Happy

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty .

Mesaj  szoke szabolcs Mier Iun 03, 2009 12:17 pm

cu placere!
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Nagy Victor Mier Iun 03, 2009 10:03 pm

pescardeclean a scris:Am o lanseta de 6 m luata pentru scobar, dar cam rad pescarii cand ma vad cu ea, si adevarul este ca nici nu am prins! Am inteles ca mi-ar trebui ceva cu actiune mai rapida! Va rog sa ma ajutati! Spuneti-mi ce mi-as putea lua sa fie ceva cat de cat bun, undeva pe la 300 de lei!

Si cu aceasta lanseta se poate pescui la scobar , stilul este putin mai diferit decit pescuitul cu o varga fixa,este putin mai dificil dar esti in avantaj atunci cind ''lovesti'' un peste mai mare sau vrei sa dai intr-un loc unde cu fixa nu ai sanse sa ajungi , noi folosim si fixe si bologneze (depinde de zona in care pescuim)
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 03, 2009 10:05 pm

Stiu ca se poate, dar vreau ceva mai bun, mai mult pentru comfortul meu si ar fi bine sa pot sa si agat cate un scobar cu ea! Very Happy
Nu am prins niciodata cu lanseta asta!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Nagy Victor Mier Iun 03, 2009 10:25 pm

avem de 4m Roky Maver (verde) , 6 - 7m Shimano Nexave (astea-s cam scumpe dar isi merita bani)
stii cum se spune ''dai un ban si stii ca nu-l mai ai '' Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 03, 2009 10:35 pm

Shimano Nexave de 6 - 7 la ce pret sunt?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  bmjean Lun Iun 08, 2009 11:39 pm

Eu folosesc ca si bologneza: Shimano Catana TE 5-606GT AX 6m si sunt foarte multumit de ea, acum cred ca o sa gasesti BX.
Pentru o bologneza pe cris ajunge 6m (eventual 7 - 8 m la Tileagd), iar pentru varga fixa propun de la 7m in sus.
Eu folosesc ca si varga fixa, o varga de 6.35m (14 elementi x 45cm, varf 0.7mm!!!) e superrr. am scos scobari si de 1,350 kg, pe curent puternic cu fir 0.12 (plus 2 tronsoane de la un Silstar = 8.5m) sa nu mai zic de cleni si mrene peste 1 kg/buc.
Foarte important este si cursul de apa pe care vrei sa-l folosesti, de ex. sunt locuri pe Crisul Negru sau Alb unde mai bine folosesc lanseta de match cu montaj de bologneza (cursul apei mai redus, latimea crisului, vegetatia de pe margini).
In afara de actiunea de varf, gramajul intre anumite limite, important este si materialul din care este facuta lanseta, rezultand o greutate mai mare sau mai mica. E foarte important greutatea, deoarece pentru un pescuit de cateva ore o lanseta cu greutate mare pe langa faptul ca te oboseste, mai devine si pescuitul un chin. Apoi in functie de actiune si de gramaj, se pot alege si firele, care in pescuitul scobarului tind spre diametre din ce in ce mai mici.
Poate ca lanseta ta de 6m e buna pentru pescuit la scobar, dar deprinderile se obtin in zeci, sute si mii de ore de pescuit. (Vorba aia: degeaba i-mi cumpar "scule" de pescuit performante cu 'njdemii de lei, ca nu e sigir ca si voi prinde la fel de multi pesti ca si localnicul de langa mine cu o amarata de nuia).
Acum 30 de ani prindeam scobari "cat cotul" cu lanseta din nuia cu inele din sarma de balot si in loc de mulineta aveam doua cuie in L si fir Relon de 25mm si carlige "crystal" de 8 sau 10 cu rama intreaga in carlig (e adevarat ca pe Crisul Alb).
Imi cer scuze daca am scirs prea mult sau am suparat pe cineva, dar experienta in pescuit nu se face neaparat cu scule performante, dar iti poate usura pescuitul, sa fie mai usor si mai placut, dar nu-ti baga pestele in traista, trebuie multa munca...Nu neaparat lanseta e de vina, poate monturile folosite, poate aici mai trebuie "lucrat". Cei care au ras de tine, mai bine ti-ar fi aratat monturile lor si cate putin din experienta lor, mici secrete, crede-ma nici unul nu s-a nascut invatat, dar unii au uitat ca au fost invatati de altii si acum tin totul pentru ei.
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Nagy Victor Mar Iun 09, 2009 10:37 am

@ bmjean

Imi place cum scriim , sper ca mai postezi si alte impresii Exclamation Very Happy
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Iun 09, 2009 10:44 am

Intr-adevar, scrie frumos, si la subiect

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  bmjean Mar Iun 09, 2009 2:45 pm

Multumesc de aprecieri!
In alta ordine de idei, eu in "tinerete" (vacantele scolare la bunici) am fost pescar de Crisul Alb (sat Rapsig, jud. Arad) acolo am inceput ABC-ul si microbul pescuitului de pe la vre-o 4 ani, cu o nuia din alun, fir de macrame', ac de bold (gamalie) si muste pe carlig,..si ce mai cleni scoteam...
Desi sunt oradean in copilarie nu pescuiam pe Crisul Repede, dacat in vacante pe Crisul Alb unde lasam si putinele "scule" de pescuit pe care le aveam de la o vacanta la alte + suplimentarile de rigoare.
Abia din 1997, de cand m-am mutat in apartamentul actual, cunoscind un vecin pescar, el m-a luat la pescuit pe Crisul Repede si....am ramas interzis!!!..alte metode de pescuit, parca invatam totul de la zero! parca nu as fi fost pescar niciodata, eu care aveam la activ niste recorduri personale pe Crisul Alb : 72 scobari intr-o zi (de la 7 la ora 16), 9 cleni "cat cotul" intr-o ora la broscuta, si altele...ma simteam neputincios!
Intro zi el a prins 9 mrene frumoase in cca. 4 ore eu nici o muscatura, desi plutele mergeau la cca. 40cm una dupa alta...dar m-a invatat, am ascultat sfaturile lui ca si un copil la scoala si incet incet am deprins din tainele pescuitului pe Crisul Repede si inca, cat mai am de invatat...
Cand pescuiesti de placere (si nu pentru hrana) esti foarte relaxat la pescuit si mereu ai dorinta de a invata lucruri/trucuri noi.
Legat de "scule", pai ce sa spun ca salaii din avatar i-am prins cu o lanseta DAM (desi cred ca e facatura DAM) luata din Ocska dupa revolutie si era de 5.5 m, s-a rupt de doua ori la maner (de-a trebuit sa-i mut suportul de mulineta mai sus) avand acum 4.5m si un inel lipit cu poxilina Laughing si desi mi-am luat si alte scule (Shimano, Spro, Maver), tin la ea pentru ca mi-a adus multe satisfactii: salai 15,150 kg/2 buc, avat 3,300 kg, crap 5 kg pe cris, etc...
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 10, 2009 9:12 am

Am sa continuu intrebarire legate de echipamentul pentru scobar! La bat am inteles, acum ma intereseaza firele care trebuie folosite, adica marca, culoare, grosime, folosesc inaintas sau nu, ce carlige, dinnou cu marci, marime, culoare, si cel mai important, unde le pot gasi!
Multumesc anticipat!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  bmjean Mier Iun 10, 2009 9:20 pm

In legatura cu echipamentul de pescuit la scobar, sunt mai multe variante in functie de stilul de pescuit (varga, bologneze, match, feeder si rubensiene, etc) dar ramanem la varga si la bologneza, eu neputand decat sa-ti dau exemple cu ce folosesc eu momentan.
Daca vei intreba 10 pescari o sa obtii cel putin 20 variante, cate 10 de fiecare cu ce da si cate 10 cu ce ar da!
Firul principal cu diametre intre 0.12 si 0.14, firme: Shimano Antares Silk Shock, Smart MRT, Gamakatsu G-Line, Spro Carp Max
Inaintasul intre 0.10 si 0.12 (pe crisul alb am folosit si de 0.06 si 0.08) Smart SLR, Smart Exel, Sufix.
Carlige de 14, 12 si cateodata de 10 : Triana, Kamasan, Mustad, Maver, Gamakatsu, Drennan, Owner, etc am mai multe modele.
Unde le gasesti ? la magazinul Fir Intins (pe Sovata) sau la Fanatic (B.Bella). Primesti oricand informatii de la Csife, Cristi sau Istvan!
Sper ca nu am facut reclama, ca atunci cer moderatorilor sa stearga randul respectiv sau sa-mi spuna si-l sterg eu.

Ma intrebat fratele meu intr-o zi, dupa ce a redevenit si el pescar (cu o intrerupere de cca. 25 de ani) si i-am fascut niste monturi, ca nu va avea niciodata "sculele" de pescuit pe care le am eu, inclusiv accesorii, ca l-ar coasta o "avere", dar i-am raspuns ca nici eu nu mi-as permite sa le i-au deoadata ci treptat, in fiecare luna cate ceva si in ani de zile.
In pescuit este o regula ca: NU ESTE NICI O REGULA !!!
Deci incerci cu unele carlige, apoi vii la magazin, iti plac altele le cumperi, apoi vezi, apoi apar alte modele noi si tot asa, in asta consta capatarea experientei. Le fel si cu firele, cu alte accesorii, cu momelile e si mai complicat.
NU EXISTA ECHIPAMENTUL IDEAL SI NICI MONTURA IDEALA SI NICI MOMEALA IDEALA... altfel nu s-ar mai face alte variante si nici pesti in apa! Eu in fiecare an (sezon) incerc din experianta anilor trecuti si incerc variante noi, momeli noi, nade noi si pe ce-a ideala n-am gasit-o.
Tot ce trebuie sa faci: e sa faci distinctie intre produsele care prind pesti si cele care prind prescari!!! Laughing
Prietenul meu cu care am mers la salau Cristi M. rupe la lanseta la smucitura si fir de 0.30mm Laughing iar nepotul meu Calin a prins la varga cu fir 0.08mm o stiuca de 1kg Exclamation deci nu numai sculele fac diferenta ci si finetea in pescuit, cum lucrezi cu ele.
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 10, 2009 10:10 pm

Multumesc pentru ca impartasiti din experienta dumneavoastra, azi mi-am luat o bologneza de 6 m ceva de la silverhook, o mulineta shimano nexave 2500, fir de 14 pentru linia principala, niste ace de 12 (doua tipuri, nu stiu exact firma), si am primit ca si bonus trei plute, de 1,5 , 2 i 2,5 grame! Very Happy (in jur de 400 de lei)
Urmeaza sa imi iau fir pentru inaintas de 10 si de 12! Intrebarea mea este sa folosesc florocarbon la inaintas sau e mai bun un fir normal si mai moale?
Apropo de plumb, ce tip de plumb imi recomandati?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  bmjean Mier Iun 10, 2009 10:59 pm

Pentru inaintas am scris mai sus ce folosesc, prefer un fie moale sa prezinte momeala mai natural (rostogolire pe fundul apei).
Plumbi folosesc si culisanti sunt de gramaje diferite cu tub de varnis, dar si fixi de la maver sau maros, se pot schimba mai repede, in functie de curent (in cazul in care creste sau descreste nivelul apei), dar ii folosesc mai mult pentru match.
Felicitari ptr. achizitii, cat mai repede in functiune!!!

Intr-un post anterior am dat liber la tutuire, pentru ca suntem colegi molipsiti de acelari microb! nu?
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 10, 2009 11:02 pm

Nu stiam daca este liber la tutuire pentru toata lumea! Mersi de sfaturi!
La feeder ce monturi folosesti?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  bmjean Mier Iun 10, 2009 11:21 pm

La feeder montaj clasic, antitangle+cosulet sau un naditor culisant direct pe fir, bobita de cauciuc, vartej si inaintas cu carlig.
La balta pun si un carlig deasupra momitorului.
Fir 0.18 Spro Carp Maxx am pe lanseta de feeder.

Si ca un secret, cred ca nu ma citeste nimeni in afara de tine, am folosit in ultimile doua partide de pescuit la Vekeri-to, montura carligului cu ochet legat in bucla, pentru prima data (detalii revista AVP martie 2009) si am prins in total : 5 crapi ( 2 - 3kg), 1 salau (2kg), caras auriu 0.5 kg, peste 20 carasi intre 0.5 kg si 1 kg, si vre-o 60 de somni pitici...si am scapat doar 1 crap (in mal) si 1 caras (idem).

Dar pe site nu mai scrie nimeni despre aceste echipamente, monturi, sau nu se dau secrete de-acasa Question
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 10, 2009 11:26 pm

Dupa cum vezi forumul e relativ nou si nimeni nu a deschis pana acum topicuri despre asta! In plus in seara asta nu stiu ce se intampla de nu prea intra lumea! O fi pe la terase la o bere!
Eu folosesc feederul la mreana si scobar! rezultate destul de bune! Abia anul trecut am inceput! Folosesc un singur carlig si in loc de bila de cauciuc folosesc o bila mica de plumb!
distanta dintre feeder si ac o las cam la 15, 20 de cm

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Intrebare! Empty Re: Intrebare!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum