Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Stiuca.......rapitorul suprem

+17
CosmYn
mariusw
ALIN76
clau_fisch
Ssebastian
Musti
misu
Ionut Erdeli
Hanumanfish
Harangus Marius
aldea adrian
alex_24ARN
szoke szabolcs
Nagy Victor
razvan10
Adriann
Admin
21 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Admin Sam Aug 22, 2009 3:15 pm

Avand in vedere ca ne apropiem de sezon.......noptile sunt tot mai reci apele tot mai limpezi bradisul a inceput sa piara...........As vrea sa ne dam cu parerea fiecare nu doar despre locuri de pescuit ci si mici trucuri,siretlicuri..

Dupa cum stim stiuca este unul din cei mai feroce pesti de prada pe care ii intalnim in apele noastre....despre stiuca s-au scris multe se stiu putine.Parerea mea cel mai bun sezon de stiuca este sfarsit de august-sfarsit de noiembrie........Din cateva carti pe care le-am citit scriau ca stiuca se hraneste cel mai bine in momentul cand apa atinge temperatura de 17 grade........dar foarte putini din noi dau atentie la acest subiect......
Din cate am observat la sfarsit de august cam toti pestii tinta a stiucii se stang in grupuri mai mari....stiuca fiind in apropierea acestora....
Ce am patit de multe ori pescuind la babusca sau caras prin canale si balastiere dupa o nadire intensiva apar pesti.......dupa catva timp apare si o pauza..........atunci e momentul a sosit stiuca........o lanseta cu un pestisor sau o lanseta de spinn cu cateva voblere lingurite nu strica sa fie prin preajma........
Drillul stiuci este unul foarte puternic dar foarte scurt.......in general stiuca plecand o data si bine din fir la momentul cand o intoarcem vine ca o cioata....
Unde cautam stiuca?.........In apropierea buzelor de stuf....gropoaie...sub cioate si diverse obstacole sub care se ascunde.
Unul din cele mai importante lucruri de stiut este ca stiuca foarte rar ataca pestisorul sanatos........deci spre urmare folosim voblere lingurite si asa mai departe care imita pestisorul ranit.....aici se pot scrie carti......
Cele mai bune sunt rotativele oscilantele greoaie.....si nu in ultimul rand jerkbaiturile Cool
Fir intins si va astept si pe altii cu postari.........si sper ca pana la sfarsitul sezonului toti membrii spinning clubului sa loveasca cate una.......2+ Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Admin Dum Aug 23, 2009 9:48 pm

Harangus Marius a scris:
ps. si eu caut stiuca la artificiale caci doar 3 am prins asa.

@marius
tot secretul e in primul rand sa fii sigur ca ai stiuca in fata ta.......al doilea rand ca sa fii sigur de un atac mai ales daca sunt mofturoase e sa joci voblerul ca si cum ar fi un pestisor ranit am vazut la tine acele shiva monster gt poi cu alea imposibil sa nu prinzi stiuca........ca si un test dute pe canalul colector sau undeva unde sti sigur ca sant stiuci si trage voblerul acela in boxuri......imposibil sa nu lovesti.. Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Adriann Sam Sept 05, 2009 11:52 am

Admin a scris:Avand in vedere ca ne apropiem de sezon.......noptile sunt tot mai reci apele tot mai limpezi bradisul a inceput sa piara...........As vrea sa ne dam cu parerea fiecare nu doar despre locuri de pescuit ci si mici trucuri,siretlicuri..

Dupa cum stim stiuca este unul din cei mai feroce pesti de prada pe care ii intalnim in apele noastre....despre stiuca s-au scris multe se stiu putine.Parerea mea cel mai bun sezon de stiuca este sfarsit de august-sfarsit de noiembrie........Din cateva carti pe care le-am citit scriau ca stiuca se hraneste cel mai bine in momentul cand apa atinge temperatura de 17 grade........dar foarte putini din noi dau atentie la acest subiect......
Din cate am observat la sfarsit de august cam toti pestii tinta a stiucii se stang in grupuri mai mari....stiuca fiind in apropierea acestora....
Ce am patit de multe ori pescuind la babusca sau caras prin canale si balastiere dupa o nadire intensiva apar pesti.......dupa catva timp apare si o pauza..........atunci e momentul a sosit stiuca........o lanseta cu un pestisor sau o lanseta de spinn cu cateva voblere lingurite nu strica sa fie prin preajma........
Drillul stiuci este unul foarte puternic dar foarte scurt.......in general stiuca plecand o data si bine din fir la momentul cand o intoarcem vine ca o cioata....
Unde cautam stiuca?.........In apropierea buzelor de stuf....gropoaie...sub cioate si diverse obstacole sub care se ascunde.
Unul din cele mai importante lucruri de stiut este ca stiuca foarte rar ataca pestisorul sanatos........deci spre urmare folosim voblere lingurite si asa mai departe care imita pestisorul ranit.....aici se pot scrie carti......
Cele mai bune sunt rotativele oscilantele greoaie.....si nu in ultimul rand jerkbaiturile Cool
Fir intins si va astept si pe altii cu postari.........si sper ca pana la sfarsitul sezonului toti membrii spinning clubului sa loveasca cate una.......2+ Cool
foarte adevarat ce ai scris....ma regasesc in vorbele postate de tine stimate admin.....anul acesta am lovit o stiuca de aprox 1 kg (ma refer la cris)si multe multe marlite micute....ma bucur enorm sa vad ca avem parte de marlite micute ,ceea ce da nota faptului ca sunt si exemplare mari.Am observat ca stiuca daca este flamanda ia si pestisorul mort.Stiu pe cineva care pescuieste cu oblete tinut in congelator si adus dupa cateva zile si pus la fund la stiuca.Nu vorbesc in nestiinta de cauza,rezultatele lui ma fac sa vorbesc.mii se pare foarte interesant ca nu mananca exemplarele mari inca.Astea micute se arunca la rotativa ca si omul la desert.exemplarele mari sunt mai putine?
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  razvan10 Dum Sept 06, 2009 9:10 pm

Aceste informatii sunt preluate de pe internet

Nume Popular
- Ştiucă

Înfãţişare
Are un corp alungit, turtit uşor lateral, cu cap lunguieţ şi bot ca de raţă. Lungimea medie este de 40-60 cm şi greutatea de 1-4 kg. Poate atinge însă şi 1,5-1,8 m si aprox. 20 kg.

Se găseşte în special in zone bogate de vegetaţie.

Gura este căptuşita cu dinţi înclinaţi spre interior, care ajuta la muşcarea si prinderea prăzii. Este un răpitor mâncăcios, atacă tot ce mişca în apă şi i se pare comestibil.

Văzul este foarte dezvoltat, cu vizibilitate atât în faţă, cât şi pe lateral, folosit în timpul zilei. Noaptea se foloseşte de percepţiile vibraţiilor liniei mediene pentru a găsi bancurile de peşti. De asemenea, are şi auzul foarte dezvoltat.

Stil Viaţã
Peşte de apă dulce, se găseşte in toata Europa, exceptând Pensinsula Iberică, Grecia, Albania şi o parte din Serbia. Îl găsim chiar şi în zone alpine, la cca. 1500 m altitudine.

La noi in ţară, densitatea cea mai mare o prezintă bălţile de revărsare ale Dunării, precum şi în Delta Dunării. Se găseşte si în crescătorii.

Mulţi piscicultori din Europa o folosesc ca sanitar de ape dulci în crescătorii de crap, unde atacă exemplare bolnave sau moarte.

Poate fi ademenită uşor si momită cu orice peşte, inclusiv cu momeli artificiale.



Având gura cu colţi şi numeroase şiruri de dinţi in cerul gurii este necesar utilizarea căscătorului sau a cleştilor speciali pentru scoaterea cârligului. Dentiţia se schimba periodic, aceasta perioada nefiind favorabila pescuitului ştiucii, deoarece nu are pofta de mâncar
e .


Ultima editare efectuata de catre razvan10 in Mier Ian 06, 2010 9:07 pm, editata de 1 ori
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Nagy Victor Lun Sept 07, 2009 8:52 pm

affraid affraid affraid affraid affraid

@ razvan 10 , frumoasa descriere , felicitari ! , daca imi mai spui si dimensiunea (lungimea) minima la care se poate retine acest peste , ai 10* !!!
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Adriann Lun Sept 07, 2009 8:55 pm

razvan10 a scris:Aceste informatii sunt preluate de pe internet

Nume Popular
- Ştiucă

Înfãţişare
Are un corp alungit, turtit uşor lateral, cu cap lunguieţ şi bot ca de raţă. Lungimea medie este de 40-60 cm şi greutatea de 1-4 kg. Poate atinge însă şi 1,5-1,8 m si aprox. 20 kg.

Se găseşte în special in zone bogate de vegetaţie.

Gura este căptuşita cu dinţi înclinaţi spre interior, care ajuta la muşcarea si prinderea prăzii. Este un răpitor mâncăcios, atacă tot ce mişca în apă şi i se pare comestibil.

Văzul este foarte dezvoltat, cu vizibilitate atât în faţă, cât şi pe lateral, folosit în timpul zilei. Noaptea se foloseşte de percepţiile vibraţiilor liniei mediene pentru a găsi bancurile de peşti. De asemenea, are şi auzul foarte dezvoltat.

Stil Viaţã
Peşte de apă dulce, se găseşte in toata Europa, exceptând Pensinsula Iberică, Grecia, Albania şi o parte din Serbia. Îl găsim chiar şi în zone alpine, la cca. 1500 m altitudine.

La noi in ţară, densitatea cea mai mare o prezintă bălţile de revărsare ale Dunării, precum şi în Delta Dunării. Se găseşte si în crescătorii.

Mulţi piscicultori din Europa o folosesc ca sanitar de ape dulci în crescătorii de crap, unde atacă exemplare bolnave sau moarte.

Poate fi ademenită uşor si momită cu orice peşte, inclusiv cu momeli artificiale.



Având gura cu colţi şi numeroase şiruri de dinţi in cerul gurii este necesar utilizarea căscătorului sau a cleştilor speciali pentru scoaterea cârligului. Dentiţia se schimba periodic, aceasta perioada nefiind favorabila pescuitului ştiucii, deoarece nu are pofta de mâncar
e .
Razvan vezi ultimele file din permisul de pescuit si se rezolva:))
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Admin Mar Sept 08, 2009 10:18 am

Un studiu de caz din germania a aratat ca acidul din stomacul stiucii este capabil sa dizolve metalul.
Astfel stiuca digera o lingurita in aproximativ 8 ore iar salaul si mai rapid in 6.Ceea ce explica aproape continua pofta de mancare a amandurora.Din nefericire linguritele pierdute raman in gura stiucii si nu in stomacul acesteia.Multi spun ca pestii elimina carligul foarte repede.Nimic mai neadevarat dureaza poate chiar ani de zile.
Ca de exemplu un prieten a prins o stiuca cu 3 triple in gura din care 1 era foarte ruginita.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty stiuca

Mesaj  szoke szabolcs Mar Sept 08, 2009 2:49 pm

eu am agtat o stiuca la bomba si a scapat cu carligul...dupa 3 luni am prins la oscilanta, si am recunoscut dupa carlig...dar nu era dizolvata ,ci a pierdut culoarea aurie..
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty stiucile....

Mesaj  alex_24ARN Mar Sept 08, 2009 3:32 pm

asta chiar e tare!!dupa 3 luni......
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty STIUCA

Mesaj  razvan10 Lun Sept 14, 2009 8:13 pm

Lungimea minima admisa este 40 cm Very Happy .


Ultima editare efectuata de catre razvan10 in Mier Ian 06, 2010 9:07 pm, editata de 1 ori
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Nagy Victor Lun Sept 14, 2009 9:20 pm

razvan10 a scris:Lungimea minima admisa este 40 cm Very Happy .

FELICITARI !

10*
gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  aldea adrian Mar Sept 15, 2009 9:58 pm

Prima adevarata de anul asta
Stiuca.......rapitorul suprem DSC01145
aldea adrian
aldea adrian

Numarul mesajelor : 75
Localizare : Romania
Ocupatia : student
Data de inscriere : 16/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Adriann Mier Sept 16, 2009 7:43 am

unde ai prins-o Adi?felicitari....e foarte frumoasa.....
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Harangus Marius Mier Sept 16, 2009 8:54 pm

foarte frumoasa stiuca ! felicitari !
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty STIUCA..RAPITOR ...

Mesaj  Hanumanfish Mier Sept 16, 2009 11:58 pm

FELICITARI.....FRUMOASA STIUCA..OSCILANTA CYKLOPS*..CUMPARATI FIR IMPLETIT, NU STII NICIODATA CE MARIME ARE STIUCA..STRUNA SA FIE TARE SI AGRAFA CONTEAZA..TOT INAINTE MANDRI PIONIERI*
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  aldea adrian Joi Sept 17, 2009 7:30 am

Am invatat multe in randurile scrise de Admin pe prima pagina Laughing Laughing Laughing si de la tine hanuman am invatat multe in primul rand cum se recupereaza o oscilanta.
Nu este syclops ............este un robinson fighter pe culoare galbena fratele celei cu care am prins avatul.... promit ca am sa va aduc si voua niste lingurite sunt foarte faine.
@ariann stiuca am lovito in balta de la bors "stanga" dar cred ca e una la 100 de iesiri mare noroc am avut cu ea sau cine stie ca nu am mai avut curaj sa ies ca nu mai am fir pe mulineta si nu vreau sa risc sa pierd linguritza.
In orice caz un drill super.....
aldea adrian
aldea adrian

Numarul mesajelor : 75
Localizare : Romania
Ocupatia : student
Data de inscriere : 16/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Adriann Joi Sept 17, 2009 7:48 am

Se pare ca trebuie sa i-au niste lectii de recuperare a linguritei oscilante....Si eu vreau sa merg la balta aia din Bors.....sa ies cu barca la spinning......se pare ca este stiuca frumoasa acolo.....am mai auzit capturi interesante in baltile alea.....Oricum...La oscilanta Adi ,esti tha best Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty stiuka...

Mesaj  alex_24ARN Joi Sept 17, 2009 9:22 am

de unde ai achizitionat oscilantele?sunt si marimi mai mici in gramaj?lanseta mea e o catana BX240L d moale...
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  aldea adrian Joi Sept 17, 2009 9:33 am

oscilantele sunt aduse din ungaria de un prieten...........mi-a promis ca mai aduce........va dau si voua...
lanseta mea e o modificatie dintr-un match rupt.........uneori imi da batai de inima dar e totusi un bat bun.mai ales la jocurile nalucii.
aldea adrian
aldea adrian

Numarul mesajelor : 75
Localizare : Romania
Ocupatia : student
Data de inscriere : 16/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Adriann Joi Sept 17, 2009 10:35 am

aldea adrian a scris:oscilantele sunt aduse din ungaria de un prieten...........mi-a promis ca mai aduce........va dau si voua...
lanseta mea e o modificatie dintr-un match rupt.........uneori imi da batai de inima dar e totusi un bat bun.mai ales la jocurile nalucii.
la ce pret le aduce prietenul ala a tau?
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  aldea adrian Joi Sept 17, 2009 10:51 am

Cam in jur de 5 lei dar astea le-a adus inainte de criza cine stie ce pret au acum Rolling Eyes
aldea adrian
aldea adrian

Numarul mesajelor : 75
Localizare : Romania
Ocupatia : student
Data de inscriere : 16/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Admin Sam Sept 19, 2009 7:57 am

Am avut aseara pana azi dimineata onoarea sa stau la pescuit cu un mare pescar de stiuca domnul Haragus........o partida foarte frumoasa rezultata cu un teribil 5-1 Sad Pentru Marius in schimb am avut un rateu teribil la oscilanta........si ma jur de azi in colo ca nu mai dau la stiuca fara textil Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Harangus Marius Sam Sept 19, 2009 3:15 pm

totusi sa nu exageram! eu am avut 4 bete si tu 2 facand din nou raportul e aproape unu la unu Cool
imi pare foarte rau pentru oscilanta ta Sad ,dar si pentru stiuca ratata si cum te cunosc o sa mergi dupa acea stiuca din nou ca sa-i scoti oscilanta din gura Twisted Evil .iti ofer sprijinul meu ca s-o prindem pe hoata de linguri.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Admin Sam Sept 19, 2009 3:17 pm

Laughing Laughing Laughing stai sami vina seria nou de linguritze si ii dam in gura..........p.s. cine prinde stiuca si restituie lingura ofer recompensa Laughing
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Sept 19, 2009 3:32 pm

daca imi gasiti voblerul meu tiny, il vreau si eu inapoi! Atentie, nu ofer recompensa! Very Happy

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Stiuca.......rapitorul suprem Empty Re: Stiuca.......rapitorul suprem

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum