Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

+24
ancutz
davidco_m
pescarus
fejvadasz
pescarbihor
roberto
alex_24ARN
Cata Procarp
marius
szabi1
mariusw
Ionut Erdeli
Harangus Marius
Hanumanfish
yulyan33
nagy cristian
Ssebastian
Admin
Tibi-CPO
Ovi_1919
Adriann
Maryus
Nagy Victor
sztufi
28 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Ssebastian Lun Feb 01, 2010 7:52 pm

Tibi-CPO a scris:Păcat de curent,că e scump.
...ii consumam curentul lui, o facem la el Laughing Laughing Laughing factura vine la el Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty ce am putea face contra braconajului

Mesaj  Hanumanfish Lun Feb 01, 2010 7:55 pm

TIBI CPO a scris : fragment
Mai dă-le şi tu câte o bere la câţiva şmecheri de pe forumul ăsta,să-ţi spună unde,cu ce şi cum,ai să vezi că merită investiţia.Dacă nu-i mituieşti vor tăcea ca mumia lui Ramses,sau a lui Hanuman?!?Oricum ,ăsta ultimul trebuie îmbătat primul,sau invers.

-ăsta ultimul ? trebuie îmbătat ,sau invers ? nu stiam ca avem smecheri care trebuie imbatati ?
@cristi nagy nu inteleg de ce smecherii de pe forumul "asta " poate nu ai intrebat cristi pe cine trebuie ? eu nu am auzit sa prinda cineva clean mare ( 1kg.2kg.3kg .4kg ) clenii nu se prind usor daca exista ! poate cineva stie .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Ssebastian Lun Feb 01, 2010 7:57 pm

@zoli ..mai glumeste si omul....dar nu cred ca cristi nagy trebuie sa se roage cuiva sa prinda ceva mare...cred ca noi ar trebui sa ne rugam de el...ai vazut ce prinde la les?...stiuca de 7 kg? Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Harangus Marius Lun Feb 01, 2010 8:12 pm

Tibi-CPO a scris:Nu te amărâ Cristi şi du-te la peşte pe Colector,vei găsi pe acolo cei mai mari cleni pe care i-ai văzut vreodată.Mai dă-le şi tu câte o bere la câţiva şmecheri de pe forumul ăsta,să-ţi spună unde,cu ce şi cum,ai să vezi că merită investiţia.Dacă nu-i mituieşti vor tăcea ca mumia lui Ramses,sau a lui Hanuman?!?Oricum ,ăsta ultimul trebuie îmbătat primul,sau invers.
@cristi
are dreptate tibi,pe colector sunt cleni foarte mari.i-am vazut,pe unii i-am prins,prin diverse metode,la fund cu broasca sau pestisor,cu visina la pluta,cu vobler si chiar cu o babusca cat palma pe o montura de stiuca.
lucru foarte interesant insa,sunt diferiti de cei de pe cris.prima data am crezut ca din cauza habitatului,dar ulterior am aflat ca ar fi clean de TISA.seamana destul de mult cu amurul,sunt mai scurti si bondoci.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Harangus Marius Lun Feb 01, 2010 8:13 pm

deci sa inteleg ca la urmatoarea sedinta se pune de un grup sanatos de voluntari?
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Admin Lun Feb 01, 2010 8:16 pm

@Marius H

Sa stii ca la un peste conteaza foarte mult habitatul in care traieste........cu cat hrana va fi mai abundenta cu atat pestele va fi mai robust........ca si stiucile de pe colector de altfel.....sunt mici si groase cu capul mic......datorata.....abundentei hranei.....
Acelasi clean robust l-am prins si pe crisul negru.........tine foarte mult de abundenta hranei........dar in principiu este aceeasi specie "leuciscus cephalus"
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Harangus Marius Lun Feb 01, 2010 8:19 pm

dar totusi am vazut pe cris cleni foarte mari si burta iesea in evidenta in raport cu coada,ceea ce la cleanul de pe canal nu este asa,burta are o linie continua.poate nu m-am exprimat eu prea corect dar sigur e alt soi.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Admin Lun Feb 01, 2010 8:25 pm

Nu e alt soi garantez eu Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Tibi-CPO Lun Feb 01, 2010 8:41 pm

Scuze,am apăsat pe ce nu trebuia.Urăsc computerul ăsta.Hanuman,las că beau eu berea aia,că ce preşedinte e ăla care nu bea?Clenii sunt acolo Cristi dragă,eu am dat după ei numai cu wobblere şi am prins şi piese de aproape 3kg.Dar astea-s doar poveşti,trebuie să ieşi de câte ori poţi şi să dai până cazi.Un singur lucru este esenţial:când arunci să nimereşti apa şi apoi să mulinezi,cleanul va veni până la urmă.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Nagy Victor Lun Feb 01, 2010 8:52 pm

eu am sters postarea lui Tibi-CPO , ala cu ''M'' ul Laughing
PS
stiti de ce clenii si stiucile de pe colector sunt mai scurti ?, canalul este mai ingust decit crisul , daca ar fi lungi nu ar putea lua virajul dintr-o manevra Shocked scratch Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Ovi_1919 Lun Feb 01, 2010 9:03 pm

Ce facem ? Ne luptam contra braconajului sau discutam despre cleni ?
Ovi_1919
Ovi_1919

Numarul mesajelor : 297
Localizare : Departe
Ocupatia : electronica
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Ssebastian Lun Feb 01, 2010 9:08 pm

Pescar_clujean a scris:Ce facem ? Ne luptam contra braconajului sau discutam despre cleni ?
...pai asta facem...pina ne vin ceva idei..discutam despre pesti...gogule, probleme mah?...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Tibi-CPO Lun Feb 01, 2010 9:08 pm

Lupta se dă unde-s clenii,aici ne dăm cu părerea.Dar ai dreptate,am cam luat-o pe arătură.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty ce putem face noi contra braconajului

Mesaj  sztufi Mar Feb 02, 2010 9:44 pm

Ma gindesc oare ce suport ne poate oferi organele de ordine ; politie,granicieri etc........... Toate actiunile noastre de control se pot lovi in
citeva obstacole juridice fara aceste organe. Are cineva informatii despre aceste lucruri? Oare e posibil prezenta lor la razii ? Nu stiu sigur dar
parca exista reglementari privind protejarea populatiei de peste si a vinatului ele reprezentind pe undeva averea statului.......

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Nagy Victor Lun Feb 22, 2010 3:13 pm

Daca vreti sa se discute serios despre acest subiect ''Ce putem face noi contra braconajului'' va invit pe toti sa participati la sedinta C.P. Oradea din data de 24.02.2010. la ora 18:00 , acolo putem discuta despre posibilitatile reale de a lupta contra fenomenului BRACONAJ !
Discutiile de pe site sunt benefice , dar ramin doar discutii (virtuale) atit cit nu se concretizeaza intr-un fel sau altul , ar fi timpul sa trecem de la vorbe la fapte !!!
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Nagy Victor Joi Feb 25, 2010 3:12 pm

Ce am putea face noi contra braconajului ??? , in afara de faptul ca discutam la nesfirsit despre el pe site-urile de specialitate Shocked scratch
Oare nu ar fi mai de folos sa discutam aceasta problema la sedintele C.P.Oradea , sau cei care fac parte din alte asociatii sa ridice si sa discute aceasta problema la sedintele lor ?, noi trebuie sa gasim solutii , viitorul pescuitului nu depinde numai de o singura asociatie , toti pescarii (indiferent de apartenenta) avem obligatia sa facem tot ce ne sta in putere pt. a reduce cit mai mult fenomenul BRACONAJ , nu e suficiet doar sa scriem cit sintem de indignati , daca nu facem ceva concret cit mai repede , noi o sa raminem cu indignarea si ei cu pestii Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mar 03, 2010 10:11 pm


Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty ce am putea face contra braconajului

Mesaj  sztufi Joi Mar 04, 2010 8:20 am

E in floare ????? Hai sa va povestesc ceva - Anul trecut prin Junie eram in concediu si am coborit la pescuit pe Valea Ierului ,in zori pe la orele 4 . Ce credeti ce am gasit pe mal ? Niste baieti destepti cu AUDI , OPEL ,si o dubita MERCEDES SPRINTER , care mau rugat sa ma duc
eu cu motoreta mea mai la vreo 2 km mai sus ca ei au in apa in jur de SI ACUM FITI ATENTI 20 DOUAZECI de plase [tetca] puse
pe apa . Erau cam 10 - 12 insi ,majoritatea rupti de beti care vroia ca neaparat sa beau cu ei , abia am scapat de ei. Urcind in aval am numarat aprox 30 TREIZECI de plase [ se putea identifica cu usurinta de la tarusul infipt in mal] De atunci tot incerc sa gasesc raspuns
oare ce ii pune pe acesti ,,,,,, Domi'''''''' sa recurga la metoda acesta de pescuit???? Cred ca am gasit raspunsul --- Saracii nu au avut ce minca si decit sa mearga la furat mai bine la pescuit ! NU ?? APROPO Acesti domni de atunci vin in regularitate cu plasele lor
noaptea , eu nici nu mai pescuiesc in zona acea ...............

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Adriann Joi Mar 04, 2010 12:25 pm

@sztufi
De ce nu te-ai retras si sa suni la 112?
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  mariusw Joi Mar 04, 2010 1:07 pm

"SA L-I SE TAIE CAPU`~!!!"
mariusw
mariusw

Numarul mesajelor : 295
Varsta : 32
Localizare : oradea/bihor/romania
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 05/09/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty 112

Mesaj  szabi1 Joi Mar 04, 2010 3:03 pm

@Ariann si crezi ca vor trimite Politia sa ii amendeze.Tu ai incercar sa suni?Sunt curios de raspunsul celor de la 112 in legatura cu branconajul.Dealfel saptama trecuta am mers prin zona DIOSIG si de la sosea se vedeau baietii veseli cu plasele pe VALEA IERULUI.Cand sunt apele mari stau si cate zece "pescari".Oare daca sunam la 112 se rezolva ceva ?
szabi1
szabi1

Numarul mesajelor : 129
Varsta : 47
Localizare : oradea
Ocupatia : agent vanzari
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Adriann Joi Mar 04, 2010 3:09 pm

szabi1 a scris:@Ariann si crezi ca vor trimite Politia sa ii amendeze.Tu ai incercar sa suni?Sunt curios de raspunsul celor de la 112 in legatura cu branconajul.Dealfel saptama trecuta am mers prin zona DIOSIG si de la sosea se vedeau baietii veseli cu plasele pe VALEA IERULUI.Cand sunt apele mari stau si cate zece "pescari".Oare daca sunam la 112 se rezolva ceva ?
Prietene Szabi...Habar nu am daca venea cineva sa ii intrebe ceva pe acei braconieri.!!Ideea e ca incerca sa faca ceva,sa nu ramana imun la asemenea fapte.Simplu..!!!!Eu inca nu am vazut asa ceva,dar te asigur cand am sa vad,am sa i-au masuri ca si prietenul meu Arn.Ok?te salut! Very Happy Very Happy Very Happy
PS:Daca citesti titlul topicului vei intelege mai bine parerea mea!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  marius Joi Mar 04, 2010 5:31 pm

szabi1 a scris:@Ariann si crezi ca vor trimite Politia sa ii amendeze.Tu ai incercar sa suni?Sunt curios de raspunsul celor de la 112 in legatura cu branconajul.Dealfel saptama trecuta am mers prin zona DIOSIG si de la sosea se vedeau baietii veseli cu plasele pe VALEA IERULUI.Cand sunt apele mari stau si cate zece "pescari".Oare daca sunam la 112 se rezolva ceva ?
Ma Szabi da culmea esti ,nu ai avut telefonul la tine sau de ce nu ai sunat?..............eu zic ca trebuia sa le dai o mana de ajutor Twisted Evil
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Ce am putea face contra braconajului

Mesaj  sztufi Joi Mar 04, 2010 9:26 pm

Deci hai domnilor sa va lamuresc putin cum stau lucrurile. 1- Poti suna la 112 cit iti vine acru in p......la ca ei iti da legatura cu seful de post din comuna Tarcea unde apartin aceste ape. Baietii veseli beau si petrec impreuna cu seful de post din Tarcea mincind bine din pestii braconati. STIU CA AM INCERCAT SI RASPUNSUL SEFULUI DE POST A FOST SA MA OCUP CU TREBURILE MELE CA POATE O SO PATESC Hai sa mergem mai departe ....... am incercat anul trecut sa ii conving pe cei de la politia de frontiera [ care se plimba pe mal cu dita mai Opel Frontera ] sa vina cu mine ca ii duc eu sa prinda braconieri..... fiindca dupa vorbele lor dupa ce mi-a cerut permisul ei asta vinau
Ce credeti ca a raspuns ?????? Nu vrem sa ne batem cu tiganii s-apoi degeaba ii luam la centru, peste o ora trebuie sa le dram drumul.....
Deci cum stam cu 112 si cu politia ???????????? Iar pe cel curajos care facea ceva in locul meu , il invit sa demonstreze acest lucru ... baietii
braconieri sint si mafiotii din zona care daca ii platesti bine incaseaza datorii,rupe picioare , miini etc...... si mai are vreo 20-30 de prieteni la nevoie eu iara unu singur.. Hai acum sa vedem cine ce ar face daca ar fi in locul meu ?????????????????????

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Cata Procarp Dum Mar 07, 2010 8:42 am

@all

Mai fratilor daca nu aveti curajul sa sunati la 112 nu cred ca mai are rost sa va bateti gura pe forumuri unde va aratati consternarea.
NIMENI dar absolut NIMENI nu va face ceva pentru voi daca voi nu incercati sa faceti.Braconierii de pe Bolcas/Cristur s-au linistit tocmai pentru ca stiu ca "nebunii" aia de pescari odata suna la 112 .In toate exista un inceput si pentru braconieri ...un sfarsit.
Si cu mafia la care faceti referire , stati linistit ca a trecut vremea cand un amarat de sef de post facea legea. Apelurile de la 112 se urmaresc si in cazul in care sint mai multe apeluri pentru aceeasi problema si nu se rezolva apar altii care abia asteapta sa "civilizeze" un militian !
Recomandarea mea este sa va faceti datoria si sa anuntati la 112 altfel deveniti partasi la infractiunea de braconaj .

Cata Procarp

Numarul mesajelor : 17
Localizare : Oradea
Ocupatia : Manager Firma
Data de inscriere : 25/01/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 2 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum