Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

+24
ancutz
davidco_m
pescarus
fejvadasz
pescarbihor
roberto
alex_24ARN
Cata Procarp
marius
szabi1
mariusw
Ionut Erdeli
Harangus Marius
Hanumanfish
yulyan33
nagy cristian
Ssebastian
Admin
Tibi-CPO
Ovi_1919
Adriann
Maryus
Nagy Victor
sztufi
28 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty sunati inspectorul anpa

Mesaj  ancutz Joi Sept 15, 2011 10:45 am

SUNATI INSPECTORUL ANPA CA NU DEGEABA IA 30 MIL SALRA SI SI DECONTEAZA KM CUM AR MERGE CU MASINA LUI PE TEREN SI DE FAPT MERGE CU TOGOR SI JURJ

Oradea, jud. Bihor
B-dul Dimitrie Cantemir nr.24-26
Vodă Mihai 0747.287.447

ancutz

Numarul mesajelor : 19
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar amator
Data de inscriere : 24/03/2011

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Admin Joi Sept 15, 2011 6:23 pm

ancutz a scris:SUNATI INSPECTORUL ANPA CA NU DEGEABA IA 30 MIL SALRA SI SI DECONTEAZA KM CUM AR MERGE CU MASINA LUI PE TEREN SI DE FAPT MERGE CU TOGOR SI JURJ

Oradea, jud. Bihor
B-dul Dimitrie Cantemir nr.24-26
Vodă Mihai 0747.287.447

aplauze aplauze aplauze
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Nagy Victor Mar Sept 20, 2011 6:55 pm

Daca nu suntem instare sa semnam macar o petitie contra braconajului
http://www.petitieonline.ro/petitie/spune_stop_braconajului_si_pescuitului_intensiv_cu_plasele-p16668057.html
atunici despre ce mai discutam !?
din tot jud. BH doar trei persoane au semnat deocamdata petitia Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty controale mai dese pe apele curgatoare cu metru in mina !!!

Mesaj  dldoru Mar Sept 20, 2011 10:26 pm

Oameni buni:pe Sintandrei se intanpla cea mai mare orgie . Se prind crapi da 200 de grame gu gramada si sund dusi acasa de fomisti. Nu se mai fac controale? Jumate din pescari nu au permise si sint toti localnici si mai sint si revoltati ca vin pescari din oras, probabil ca sint deranjati ca ii vede lumea ce foame si ce nesimtire au. Sper ca sint pe forum oameni competenti care ar putea lua masuri!

dldoru

Numarul mesajelor : 1
Localizare : oradea
Ocupatia : -
Data de inscriere : 20/09/2011

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Admin Mar Sept 20, 2011 11:39 pm

Nu prea as crede ca gasesti aici oameni competenti.

Competenti am fi noi... daca ne-am duce un electrosoc cu noi si cand am vedea pe cineva ca ii retine sa il incercam pe el... in rest nu cred ca face nimeni dreptate pentru noi... Wink
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  vali_z Mier Sept 21, 2011 9:25 am

sambata seara pe crisu negru zona Borz, setca
aseara 20.09.2011, in jurul orei 23 niste becuri pe apa in zona Borz, oare ce faceaua ????.
daca sun la 112, asa cum mi sa spus cand miam facut permisul de pescuit SPORTIV si recreativ Evil or Very Mad , ma pun martor si imi fac si niste "prieteni" noi.
iam intrebat pe rangeri lui Togor ce fac noaptea, raspunsul .....
deci ce rost mai are sa dau bani pt o asociatie , daca ei care administeaza aceste ape nu fac nimic.
E ORGIE pe apele din BIHOR = TARAMUL BRACONIERILOR, si asta pana cand. Question
vali_z
vali_z

Numarul mesajelor : 56
Varsta : 45
Localizare : Beius
Ocupatia : Pescar de duminica
Data de inscriere : 21/06/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Nagy Victor Mier Sept 21, 2011 10:08 am

vali_z a scris:..................
E ORGIE pe apele din BIHOR = TARAMUL BRACONIERILOR, si asta pana cand. Question

si orgie va fi atita timp cit de apele publice din judet raspunde doar A.N.P.A.
poti sa ma crezi pe cuvint , ca doar sunt un ''fost braconier , acum pensionar !'' Laughing
cred ca lupta dintre asociatii este mentinuta artificial , tocmai pentru a fi debandada in care suntem Exclamation

ps.

sunt deacord cu admin , chiar daca solutia e cam drastica (sa nu uitam ca peste tot in lume si in oricare civilizatie ordinea si disciplina a fost impusa si mentinuta prin metode de constringere) , 5 - 6 voluntari cu aparate cu electrosoc sa aplice corectia necesara celor care braconeaza si incalca legea (sunt unele parti ale corpului uman unde aplicarea acestor socuri este f.f.f. neplacuta , nu vreai sa le enumar , ajunge daca scriu doar bip .... bip Laughing )
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Hanumanfish Mier Sept 21, 2011 11:56 am

Propunerea mea este :
Trebuie facuta o sesizare la adresa domnului inspector teritorial Voda Mihai
...Cu titlul ... Pescarii bihoreni sint revoltati pentru nepasarea Agentiei Nationale in legatura cu pescarii care incalca regurile de practicarea pescuitului sportiv prin retinerea subdimensionala a crapilor din zona Sintandrei,Giris,Tarian,Sintion,Palota,Cheresig,Zona Centru Oradea .

Si mai este si ziarul local care abia asteapta un titlul precum " Asociatiile de pescuit din Bihor care au cerut bani de la pescari nu isi indeplinesc obligatiunile stabilite in grila de evaluare stabilite de catre Anpa ,ca urmare nu isi indeplinesc indatoririle privind combaterea braconajului pe tronsoanele care au fost atribuite prin Autorizatii de pescuit ,unde si prin care si-au asumat dreptul de a sesiza si anunta orice fel de incalcare privind prevederile 317/2009 .

Trebuie anuntati ,civilizat organele abilitate la rindul lui Anpa va apela la asociatiile din zona .In cazul in care nu isi fac treaba trebuie sa facem noi pescarii o sesizare direct la ziarele locale sau la Agentia Nationala . Cam asa se face o treaba, civilizat si legal .

Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  alcatraz Sam Sept 24, 2011 7:06 pm

vali_z a scris:...
E ORGIE pe apele din BIHOR = TARAMUL BRACONIERILOR, si asta pana cand. Question
e orgie pe toate apele
ps:multumesc @nagy victor pentru popularizarea petitiei!! gentleman
alcatraz
alcatraz

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 67
Localizare : craiova
Ocupatia : pescar in timpul liber
Data de inscriere : 23/09/2011

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Nagy Victor Dum Sept 25, 2011 5:11 pm

cu placere !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty braconajul!

Mesaj  pipabh Dum Sept 25, 2011 11:09 pm

Buna la toata lumea,
Din pacate doar azi am accesat acest site si ma bucur ca sunt si oameni de bine in bihor.
APELE DIN BIHOR? - JALE MARE MARE MARE
Pescuiesc de 25 ani atat pe crisul negru cat si pe crisul repede dar ce s-a intamplat anul acesta nu credeam ca o sa se intample niciodata.
Batalie pe apele din judet, pe pestii din judet!!!!!!!!!!!! Incredibil!!!!! Aquacrisius - cine-s astia? Tot din 3 in 3 zile sunt pe cris din Oradea pana la granita NU AU VENIT NICIODATA!!!! dar la telefon vorbesc cu pescarii extrem extrem de urat. Ce se intampla pe apele din judetul Bihor nu se intampla in nici un judet din Transilvania. Am schimbat permise de pescuit, am fost verificat de multe ori dar pe ultimul permis am o singura semnatura de verificare si 8 vize in ultimii 8 ani.
Cred ca am pierdut batalia. Pacat.
Legat de braconieri, haideti sa vedem ce fac marii nostri pescari din judet, castigatori de concursuri, sau mai bine zis ce au facut ei prin Ungaria ca acum nu mai fac, zeci, sute de kg de peste adus sa-si scoata benzina !!!!!!!!!!!!! Incredibil!!!!!!! Numai ca dincolo suntem in Ungaria si li s-ai taiat.
Voi reveni cat de curand Evil or Very Mad

pipabh

Numarul mesajelor : 1
Localizare : oradea
Ocupatia : medic
Data de inscriere : 25/09/2011

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Nagy Victor Mar Sept 27, 2011 10:23 am

in primul rind bine ai venit pe forum
in al doilea rind ateptam amanunte despre pescarii care au interdictie in Ungaria , bine-nteles daca poti dovedi , ca sa nu avem probleme ca-s acuzatii fara probe Exclamation

de situatia de azi al apelor din judet ce sa mai spun , si eu platesc cotizatia de zeci de ani (in ultimii 3 sau 4 ani doar 50%) si nu-mi place deloc ce se intimpla , dar o mina de oameni revoltati ce pot sa faca ? daca marea majoritate a pescarilor discuta doar pe malul apei , in magazinele pescaresti sau pe la colturi , parca se complac in aceasta situatie confuza , din opinia mea , situatie creata artificial tocmai pt. a ne tine in ceata si braconajul sa se poata desfasura nestingherit
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  vali_z Lun Noi 28, 2011 9:34 am

vali_z
vali_z

Numarul mesajelor : 56
Varsta : 45
Localizare : Beius
Ocupatia : Pescar de duminica
Data de inscriere : 21/06/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  vali_z Joi Dec 22, 2011 8:50 am

Cf art. 24 (regulamentul propriu de organizare şi funcţionare)din Carnet de membru pescar sportiv Bihor avem voie sa pescuim cu 4 undite ( lansete) cu cate 2 carlige fiecare, in apele colinare si de ses....
Aceste 2 carlige trebuie sa fie pe 2 forfacuri distincte nu legate unul dupa altul, ceea ce e braconaj=japca.
Asa pescuiesc unii "smecheri"(care numai iarna ii vezi pe cris, vara nu te intalnesti cu ei) din Tarcaia la Soimi, si zic ca e si legal, cu 2 carlige legate si inteapa des.....Leam zis ca nu e voie sa dai asa dar imi bat gura degeaba
Ei cred ca e legal ce fac dar pana nu le spune cineva dintre paznicii apelor fie Togor sau Ajvpseul ca nu legal ceea ce fac ei vor practica in continuare acest stil
vali_z
vali_z

Numarul mesajelor : 56
Varsta : 45
Localizare : Beius
Ocupatia : Pescar de duminica
Data de inscriere : 21/06/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  davidco_m Joi Dec 22, 2011 11:12 am

@vali_z
Oricum intentia lor este clara de agatare a pestelui,nu ar trebui sa mai conteze cum sunt legate carligele.
Dar cine sa-i amendeze? sau macar sa-i controleze!Cred ca pana la Soimi gasesti un singur politist la toate satele si oricum il doare undeva de pescuit(asta daca stie ca poate controla)
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  pescarus Joi Dec 22, 2011 4:01 pm

Ce misto ca pe ape s-a instalat libertatea derbedeilor. Da' cel mai misto si ordinar este ca Ajvps a si prezentat cit trebuie sa plateasca fraierul de pescar, pe zone, pe baltile de cacao, braconate; Crisul este acum strecurat, Canalul Colector la fel, ca auzi, cica vine Craciunul, se fura ca in codru! Ajvps face propaganda si pe ape se fura! Mai, mai Ajvps! Cine-i CAPRA sa plateasca la Ajvps .

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Ce am putea face Noi CONTRA braconajului?? - Pagina 4 Empty Re: Ce am putea face Noi CONTRA braconajului??

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum