Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Comunicat de presa ANPA

+11
alex_24ARN
Nagy Victor
Tibi-CPO
ESOX LUCIUS
Hanumanfish
davidco_m
yulyan33
roberto
Ionut Erdeli
pescarus
DMG
15 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Musti Joi Mar 25, 2010 11:56 pm

pescarus a scris:...Sau se vor uni pentru a lupta cot la cot pentru acest scop, impotriva legiuitorilor nostri? Hai sa fim seriosi.Traim in Romanica, sintem romani...
Atata timp cat vom gandi asa, nici nu meritam altceva decat exact ceea ce ni se intampla... Parca suntem blestemati sa murim la cap cu Miorita! Mereu...

Realitatea e cruda. Faramitarea s-a produs deja. Si, din pacate cu concursul major al AGVPS-ului. Care prin dezinteres sau incompetenta n-a stiut sa evite aceasta faramitare. In momentul aparitiei primelor legi care prevesteau dihonia, AGVPS era unicul partener social al comisiilor legislative care au produs aceste legi. Si legile care au distrus societatea pescarilor s-au nascut sub privirea blanda, hulpava sau tampa (dupa caz) a conducerii AGVPS de atunci. Cele cateva voci care au incercat sa traga semnalul de alarma s-au pierdut in corul laudatorilor lui Gigi Stefan, considerat la acea vreme un soi de Moise, care-si va calauzi poporul spre izbavire... I-a izbavit! Ne-a izbavit...
Acuma, cand raul e deja facut, daca exista intr-adevar buna credinta, singurul lucru de urmat e tocmai acesta: unirea eforturilor tuturor asociatiilor. Trecand peste orgolii, interese meschine, etc. Care ar fi problema ca aceste diverse asociatii sa-si dea mana intr-un efort legislativ comun? Ca suntem romani? Haideti sa rupem blestemul Mioritei!
Pt. ca, domnilor, primul lucru pe care trebuie sa-l facem e sa modificam legea. S-o completam cu solutii la ceea ce ne doare. Prima urgenta e tocmai acordarea dreptului de control catre organele asociatiilor de pescari, inclusiv pe apele habitatelor naturale. Roberto tocmai ce a avut o idee buna, si anume creearea unui corp comun de control, din care sa faca parte cei desemnati de catre toate asociatiile din judet. Ce e oare atata de greu de acceptat?
Desigur, trebuie sa ne asiguram o baza legislativa pt. asta. Cred ca exista in cadrul fiecarei asociatii macar cate un jurist. Daca lipseste (sau nu face fata), n-ar fi chiar mare lucru sa platim o echipa de avocati inteligenti, specializati pe drept comercial/civil/constitutional si chiar penal pt. ca, plecand de la legea existenta, sa ne creioneze un proiect de lege complet, de neatacat in comisiile juridice ale Parlamentului, si care sa corespunda cu tot ceea ce isi doreste de fapt pescarul ala marunt, platitor de taxe (sincer, am mai mare incerdere intr-un avocat harsit prin instante decat intr-un jurist de firma... dar poate gresesc...).
Deci solutii si cai de urmat exista. Sunt lungi, anevoioase, dar nu avem alternativa, daca ne dorim intr-adevar sa mai lasam si copiilor nostri cate un pic din frumusetea pescuitului. Trebuie doar sa ne intelegem foarte clar interesele, sa identificam punctual problemele, sa gasim solutiile si apoi sa alocam resursele necesare atingerii obiectivelor (oameni, timp, bani). Management se cheama...
Culmea e ca, daca stai si citesti printre randuri, realizezi ca de fapt toti avem cam aceleasi aspiratii. Si Dinu, si Tibi, si Hanumanfish, si pescarus... Caile sunt, insa, intortocheate...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  ESOX LUCIUS Vin Mar 26, 2010 12:11 am

Parerea mea este ca pentru chestii importante cum e si asta si multe altele a-r trebui sa organizeze cineva , eu zic ca la Oradea o sedinta de proportii care sa fie numai cu pescarii si sa se discute numai probleme pescaresti .O sedinta la care sa participe pescari din toate zonele judetului Bihor .Sa fie anuntata din timp , pe posturi TV , la radio sau prin afise ca sa se adune cat mai multi pescari .Cu ocazia asta se poate face si o petitie catre cei care pot sa schimbe legile cu semnaturi adunate de la pescari .
Poate ca daca incepem noi bihorenii ne vor lua exemplul si ceilalti pescari din alte judete si astfel se pot aduna (cred eu ) suficiente semnaturi pentru a schimba unele legi care sa ne favorizeze .
ESOX LUCIUS
ESOX LUCIUS

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Marghita
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Musti Vin Mar 26, 2010 12:15 am

roberto a scris:...asociatiile de pescari au creat la nivel national o federatie ...
[...]
Si daca nu se cunoaste ... legislatia actuala este rezultatul unor negocieri ale ANPA cu reprezentantii pescarilor. Cine sunt acesti reprezentanti? Cei pe care i-am ales! Fiecare din noi! Un mic exemplu: http://www.fnpsr.ro/index.php?option=com_content&view=article&catid=37%3Acomunicate-si-evenimente&id=129%3Acomunicat&Itemid=53

Roberto, a numi fnpsr ca fiind o asociatie la nivel national e oleaca mult... Si da-mi voie sa am opinia mea extrem de rezervata in ceea ce priveste bunele intentii si/sau competenta conducerii acesteia. Sa-ti dau exemplul APS Alba? Chiar iti doresti asa ceva in Bihor? Adica sa te prezinti ca avand initiativa de a crea balti de pescuit pt. membri, sa te apuci sa-ti faci balastiere in mijlocul campului, sa vinzi pietrisul si nisipul prin firma proprie si apoi sa spui ca te-ai zbatut si ai cheltuit bani pt. sapatul gropii "non-profit" care va deveni balta asociatiei? Si, cand te intreaba cunoscatorii despre bataia de joc, sa replici candid ca cineva tot trebuia sa se ocupe de materialul rezultat din sapatul "baltii"? Suspect Hai zau!... Si apoi sa il iei pe cetatean si sa-l faci si presedinte la fnpsr? O asociatie dealtfel de dansul inventata? Sa vii aici si sa intrebi de ce nu s-au afiliat si altii? Te simti bine sa fii condus de un escroc (altfel bun de gura)?
Ca fnpsr au fost consultati cand s-a facut legea se stie. Ce a iesit se vede. O lege "beton"... Tu chiar apreciezi sincer "efortul" lor?
No comment...

P.S. Exact la ei ma refeream cand am spus ca legea se face dupa cum ajunge vreun fripturist la urechea vreunui puternic politic al zilei si ca suntem la cheremul unor dubiosi... Si tu mi-l dai de exemplu?... Incredibil ce era sa ma insel cu privire la buna ta credinta... sunt un naiv... Interese comune nu putem avea, domnule Roberto...
gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Comunicat

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 26, 2010 8:25 am

Asa pe scurt @Musti da ai dreptate toti vedem acelasi cheag in legile de azi privind pescuitul...Daca lumea pescarilor ar fi convinsa ca in favoarea acestei mari armate de pescari exista totusi cineva cine se lupta pentru ocrotirea speciilor ( ca nu mergem la pescuit sa mancam ,mie personal sunca imi place si sarmaua) Tronsoane frumoase curate cu mai toate speciile sa misune ,pasari si broaste ,raci etc.Sa revenim la adevarul daca exista cineva care macar executa controale de prevenire sau ocrotire ca de fapt cica* este ilegal sa faci controale pe apele naturale? Nu stiam ! Da ma intreb eu pe mine si pe dvs,politia de frontiera de ce face controale in zona cheresig,tarian ,giris? si culmea este ca aceste controale de prevenire se executa cu paznicii de la ajvps ,aha deci ei controleaza ilegal? De ce au totusi ordin de serviciu special cei de la ajvps ? Cine stie ? scratch
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  roberto Vin Mar 26, 2010 10:00 am

Musti a scris:
roberto a scris:...asociatiile de pescari au creat la nivel national o federatie ...
[...]
Si daca nu se cunoaste ... legislatia actuala este rezultatul unor negocieri ale ANPA cu reprezentantii pescarilor. Cine sunt acesti reprezentanti? Cei pe care i-am ales! Fiecare din noi! Un mic exemplu: http://www.fnpsr.ro/index.php?option=com_content&view=article&catid=37%3Acomunicate-si-evenimente&id=129%3Acomunicat&Itemid=53

Roberto, a numi fnpsr ca fiind o asociatie la nivel national e oleaca mult... Si da-mi voie sa am opinia mea extrem de rezervata in ceea ce priveste bunele intentii si/sau competenta conducerii acesteia. Sa-ti dau exemplul APS Alba? Chiar iti doresti asa ceva in Bihor? Adica sa te prezinti ca avand initiativa de a crea balti de pescuit pt. membri, sa te apuci sa-ti faci balastiere in mijlocul campului, sa vinzi pietrisul si nisipul prin firma proprie si apoi sa spui ca te-ai zbatut si ai cheltuit bani pt. sapatul gropii "non-profit" care va deveni balta asociatiei? Si, cand te intreaba cunoscatorii despre bataia de joc, sa replici candid ca cineva tot trebuia sa se ocupe de materialul rezultat din sapatul "baltii"? Suspect Hai zau!... Si apoi sa il iei pe cetatean si sa-l faci si presedinte la fnpsr? O asociatie dealtfel de dansul inventata? Sa vii aici si sa intrebi de ce nu s-au afiliat si altii? Te simti bine sa fii condus de un escroc (altfel bun de gura)?
Ca fnpsr au fost consultati cand s-a facut legea se stie. Ce a iesit se vede. O lege "beton"... Tu chiar apreciezi sincer "efortul" lor?
No comment...

P.S. Exact la ei ma refeream cand am spus ca legea se face dupa cum ajunge vreun fripturist la urechea vreunui puternic politic al zilei si ca suntem la cheremul unor dubiosi... Si tu mi-l dai de exemplu?... Incredibil ce era sa ma insel cu privire la buna ta credinta... sunt un naiv... Interese comune nu putem avea, domnule Roberto...
gentleman

@Musti

O federatie a pescarilor nu inseamna o asociatie obscura din Alba ... eu doar aratam ca undeva lucrurile au inceput sa mearga ... pescarii se organizeaza si probabil in cativa ani vor avea si o federatie capabila sa le apere interesele ... ca actuala federatie este confiscata de unul sau altul poate fi adevarat dar atunci ce sa mai spunem de AGVPS? Nu poti ajunge sa conduci o asociatie, federatie daca nu esti ales! Asa se intampla in democratie ... oamenii aleg pe cei care ii reprezinta! Sanctiunea pentru conducatori este schimbarea sau iesirea din asociere. Nimeni nu te poate obliga sa faci parte dintr-o asociere care nu te reprezinta.

Dar sa stam intr-o asociere si sa afirmam ca nu ne apara interesele, ca legile sunt gresite, ca pescuitul nu este bine organizat si sa ne marginim doar la a posta pe forumuri sau a contesta buna credinta a cuiva este o dovada de lasitate.

Si mai este o discutie care trebuie facuta ... daca citesti forumurile vei constata ca majoritatea pescarilor nici nu doresc o asociere ... si trebuie sa acceptam ca parerea majoritatii este obligatoriu mai importanta pentru guvernanti decat parerea mea sau a ta ... si in mod precis legile ce vor urma in acest sens vor merge.

ANPA si-a exprimat deja pozitia cu privire la faptul ca pescarii mai trebuie sa fie si membrii la cate o asociatie si ne-a sfatuit sa o cautam cea mai ieftina asociatie indiferent de locatia acesteia. Din informatiile mele urmeaza o scumpire a permisului de pescuit si anularea obligativitatii asocierii. Permisele urmeaza a fi comercializate de magazinele de profil ca si cartelele de telefon. Iar asociatiile se vor focusa pe apele ce le au in administrare. Cu membrii care le vor mai ramane.

Dar domnule Musti, in loc sa ne lamentam si sa ne frangem maninile speriati de faptul ca maine poate nu mai avem ce sa pescuim, cred ca ar trebui sa stim ce vrem sa se intample in viitor. Cred ca oricum ar fi ... multi dintre cei de aici tot contestatari ar ramane. Luand in considerare ca toata lumea spune ca acum nu este bine ce se intampla, chiar as vrea cateva pareri a celor de pe forum. Este buna mentinerea obligativitatii asocierii? Sau renuntam la toate asociatiile? Ramanem ca pana acum cu toate apele la comun? Sau trebuie responsabilizata cate o asociatie pe fiecare apa?

Eu consider ca ce-a mai buna forma de organizare a pescuitului in Romania este mentinerea asociatiilor simultan cu acordarea dreptului de organizare a pescuitului sportiv pe anumite zone de pescuit catre asociatiile de pescari. Numai asa vor exista drepturi si obligatii pentru toata lumea. Numai asa va exista cu adevarat concurenta intre asociatii. Iar pescarii vor alege locul unde doresc sa pescuiasca in functie de ce le ofera o asociatie sau alta. Dar sunt constient ca asa ceva nu se va realiza niciodata deoarece este in discordanta cu conceptul AJVPS. In acest context, intr-adevar nu putem avea interese comune domnule Musti ...

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Musti Vin Mar 26, 2010 2:39 pm

roberto a scris:
@Musti

O federatie a pescarilor nu inseamna o asociatie obscura din Alba ... eu doar aratam ca undeva lucrurile au inceput sa mearga ... pescarii se organizeaza si probabil in cativa ani vor avea si o federatie capabila sa le apere interesele ... ca actuala federatie este confiscata de unul sau altul poate fi adevarat dar atunci ce sa mai spunem de AGVPS? Nu poti ajunge sa conduci o asociatie, federatie daca nu esti ales! Asa se intampla in democratie ... oamenii aleg pe cei care ii reprezinta! Sanctiunea pentru conducatori este schimbarea sau iesirea din asociere. Nimeni nu te poate obliga sa faci parte dintr-o asociere care nu te reprezinta.

Am facut referire la APS Alba tocmai fiindca imi dadusesi de exemplu pozitiv fnpsr-ul. Care, intamplator, il are ca presedinte tocmai pe cel ce conduce APS Alba, si ale carui "ispravi" de om de bine sunt notorii... Acuma, daca pe tine te reprezinta sau nu un astfel de individ inca nu mi-e clar (ales fiind el intr-un exercitiu democratic pe care evident ca mintea mea ingusta nu reuseste sa-l cuprinda)...

roberto a scris:...Dar sa stam intr-o asociere si sa afirmam ca nu ne apara interesele, ca legile sunt gresite, ca pescuitul nu este bine organizat si sa ne marginim doar la a posta pe forumuri sau a contesta buna credinta a cuiva este o dovada de lasitate.

Voi ramane intr-o asociere atata timp cat mai am speranta ca lucrurile pot evolua spre ceea ce imi doresc. Iar lui TibiCPO ii acord prezumtia de buna credinta. Cand ma voi fi convins ca nu sunt sperante, probabil ca voi decide altceva pt. mine.
Dar, din lasitate, voi continua sa critic si legile si activitatea organismelor care activeaza in pescuit, guvernamentale sau civile, atata timp cat voi avea ceva de spus. Poate ca vei fi observat pozitia mea referitoare la abuzul AJVPS in a-si asuma exclusivitatea pe ape pe care nu le detin conform legii. La fel cum am procedat si atunci cand presedintele asociatiei tale savarsea, cu timp in urma acelasi gen de abuz. Macar sunt consecvent in lasitatea mea...


roberto a scris:...Si mai este o discutie care trebuie facuta ... daca citesti forumurile vei constata ca majoritatea pescarilor nici nu doresc o asociere ... si trebuie sa acceptam ca parerea majoritatii este obligatoriu mai importanta pentru guvernanti decat parerea mea sau a ta ... si in mod precis legile ce vor urma in acest sens vor merge.

ANPA si-a exprimat deja pozitia cu privire la faptul ca pescarii mai trebuie sa fie si membrii la cate o asociatie si ne-a sfatuit sa o cautam cea mai ieftina asociatie indiferent de locatia acesteia. Din informatiile mele urmeaza o scumpire a permisului de pescuit si anularea obligativitatii asocierii. Permisele urmeaza a fi comercializate de magazinele de profil ca si cartelele de telefon. Iar asociatiile se vor focusa pe apele ce le au in administrare. Cu membrii care le vor mai ramane.

Dar domnule Musti, in loc sa ne lamentam si sa ne frangem maninile speriati de faptul ca maine poate nu mai avem ce sa pescuim, cred ca ar trebui sa stim ce vrem sa se intample in viitor...

Aici iti voi raspunde cu un citat din mine (sic!), vechi de 4 ani. Niciodata n-am stiut ce vreau de fapt in viata...

Musti a scris:...
Ce mi-as dori eu? Sa platesc la un ghiseu tot ceea ce se crede de cuviinta, sa mi se puna o viza si cu aia sa ma duc oriunde vad cu ochii un luciu de apa, fara sa-mi bat capul si sa-mi pierd putinul timp de pescuit cu alergatul dupa hartoage. Si-mi doresc sa fiu controlat de 3 ori pe zi de Politie, Jandarmerie si Apele romane, cu mascatii!

roberto a scris:... Cred ca oricum ar fi ... multi dintre cei de aici tot contestatari ar ramane. Luand in considerare ca toata lumea spune ca acum nu este bine ce se intampla, chiar as vrea cateva pareri a celor de pe forum. Este buna mentinerea obligativitatii asocierii? Sau renuntam la toate asociatiile? Ramanem ca pana acum cu toate apele la comun? Sau trebuie responsabilizata cate o asociatie pe fiecare apa?

Eu consider ca ce-a mai buna forma de organizare a pescuitului in Romania este mentinerea asociatiilor simultan cu acordarea dreptului de organizare a pescuitului sportiv pe anumite zone de pescuit catre asociatiile de pescari. Numai asa vor exista drepturi si obligatii pentru toata lumea. Numai asa va exista cu adevarat concurenta intre asociatii. Iar pescarii vor alege locul unde doresc sa pescuiasca in functie de ce le ofera o asociatie sau alta. Dar sunt constient ca asa ceva nu se va realiza niciodata deoarece este in discordanta cu conceptul AJVPS. In acest context, intr-adevar nu putem avea interese comune domnule Musti ...

La modul cum vezi tu cea mai eficienta forma de organizare, am doar cateva tuseuri de nuanta.
Sunt constient ca Statul nu poate fi un bun administrator al apelor, asa cum nu e pt. nimic altceva. Nu Statul roman... Asa ca vad necesara in continuare existenta asociatiilor de pescari. As putea chiar merge pana acolo incat as mentine obligativitatea apartenentei la o asociatie legal constituita pt. a putea obtine dreptul de pescuit sportiv.
Dar.
Acordarea dreptului de a organiza pescuitul sportiv pe anumite ape unei asociatii NU ar trebui sa implice si exclusivitatea dreptului de a pescui pe acele ape doar pt. membrii asociatiei respective. Daca vrei, as impune reciprocitatea obligatorie.
Pt. ca asociatiile nu trebuie sa-si atraga cotizantii pe criterii teritoriale ci pe criterii de calitate a activitatii. Pescarii sportivi nu trebuie "legati de glie". Convinge-ma sa devin membru cotizant al asociatiei tale prin activitatea deosebita pe care o desfasori, nu prin faptul ca ai reusit sa concesionezi o apa care-mi place. Fa-ma sa ma simt bine pe apa ta, indiferent unde e ea, si voi decide eu daca banii mei vor merge la tine sau nu. Altfel te vei minti singur. Intr-un fel e ca si acel 2% din impozitul fiecaruia, care poate fi directionat benevol spre diverse asociatii non-profit...
Statul nu e capabil sa faca pe arbitrul, deci e clar ca nu poate evalua impartial calitatea activitatii unei asociatii sau alta, pt. a decide el apoi care ramane viabila si care nu. Asa ca trebuie lasat acest lucru la latitudinea Mariei sale Cetateanul. Care, statistic vorbind, va sti sa dea Cezarului ce e al Cezarului...
Si mai vad posibile forme de colaborare intre diversele asociatii, de genul corpului de control comun, al unei comisii legislative (s-o numim asa), responsabila cu imbunatatirea legislatiei in domeniu, etc.
Abia acest tip de concurenta ar duce spre progres. Dar cate din asociatiile existente sunt pregatite pt. o astfel de provocare?
Avem sau nu interese comune? Cine mai poate sti?
gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  roberto Sam Mar 27, 2010 12:21 am

@Musti

cred ca avem!

gentleman

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Comunicat de presa ANPA

Mesaj  pescarus Mar Mar 30, 2010 4:27 pm

Stau pe ginduri de citeva zile, sa-ti scriu sau sa nu-ti scriu? M-am decis, iata rezultatul:

@roberto

te legi de dl Ioan Silaghi si comunicatul lui, pai, te-ai gindit ca poate omul a vrut sa sperie "pescarii" sa nu se braconeze pe colector? Poate acesta a fost motivul si daca asa este, toata stima si respectul pentru Dl Silaghi. Voua capete luminate din livada, nu v-a trecut prin cap asta, nu?
si inca ceva, ai afirmat ca "Salariul unui director de agentie nationala de 9000 lei nu il consider exagerat de mare". Pai, cum p...ana ( a se citi ...ula) mea nu-i mare, omule, atita vreme cit un dascal, primeste, de la acelasi guvern, salariul unei femei de servici????? dascal, care ne creste copiii, generatia urmatoare???In conditii normale, ar fi acceptabil, dar asa? Ai pareri foarte interesante, numai bune pentru perioada si tara in care traiesti, la mai mare!

as vrea sa scriu - cu respect - , dar nu pot.

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Nagy Victor Mar Mar 30, 2010 9:32 pm

pescarus a scris:Pai, cum p...ana ( a se citi ...ula)

cred ca aceste cuvinte nu trebuiau sa apara in mesaj Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Ssebastian Mier Mar 31, 2010 11:29 am

Nagy Victor a scris:
pescarus a scris:Pai, cum p...ana ( a se citi ...ula)

cred ca aceste cuvinte nu trebuiau sa apara in mesaj Exclamation
..eu folosesc cuvintul "pluta"...este un termen pe care il foloseste orice pescar...deci, pescarus...pluta!!!!!
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Nagy Victor Mier Mar 31, 2010 12:07 pm

'' PLUTA ''
, este acceptabil Wink
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Comunicat de presa ANPA

Mesaj  pescarus Mier Mar 31, 2010 12:18 pm

ssebastian a scris:
Nagy Victor a scris:
pescarus a scris:Pai, cum p...ana ( a se citi ...ula)

cred ca aceste cuvinte nu trebuiau sa apara in mesaj Exclamation
..eu folosesc cuvintul "pluta"...este un termen pe care il foloseste orice pescar...deci, pescarus...pluta!!!!!


' PLUTA ''
, este acceptabil Wink

lol!

roger that sir !!!

cu respect,
gentleman

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  roberto Mier Mar 31, 2010 12:47 pm

pescarus a scris:Stau pe ginduri de citeva zile, sa-ti scriu sau sa nu-ti scriu? M-am decis, iata rezultatul:

@roberto

te legi de dl Ioan Silaghi si comunicatul lui, pai, te-ai gindit ca poate omul a vrut sa sperie "pescarii" sa nu se braconeze pe colector? Poate acesta a fost motivul si daca asa este, toata stima si respectul pentru Dl Silaghi. Voua capete luminate din livada, nu v-a trecut prin cap asta, nu?
si inca ceva, ai afirmat ca "Salariul unui director de agentie nationala de 9000 lei nu il consider exagerat de mare". Pai, cum p...ana ( a se citi ...ula) mea nu-i mare, omule, atita vreme cit un dascal, primeste, de la acelasi guvern, salariul unei femei de servici????? dascal, care ne creste copiii, generatia urmatoare???In conditii normale, ar fi acceptabil, dar asa? Ai pareri foarte interesante, numai bune pentru perioada si tara in care traiesti, la mai mare!

as vrea sa scriu - cu respect - , dar nu pot.

am ajuns sa o aud si pe asta ... "pescarii" citind comunicatele aparute in presa se vor lasa de braconaj pentru ca pe Canalul Colector are exclusivitate AJVPS Bihor. lol!

si nu stiu cum se face, dar alaturi de braconieri sunt inclusi si multi pescari corecti, care au un singur defect ... sunt membrii a altor asociatii si nu cotizanti AJVPS Bihor!?

un mare cap patrat trebuie sa posezi ca sa debitezi asemena motive! sau deranjul tau vine din faptul ca esti si tu vreun iubitor de controlori abuzivi care si-a luat-o peste bot cu aceasta ocazie ... affraid . Figurat vorbind.

lacrimile, lamentarile si smulsul parului din cap de grija saracilor profesori si a nedeptatii guvernului in ceea ce priveste salariile acestora nu au nici o treaba cu un forum de pescuit. Dar daca tot ai descis subiectul ... eu cred ca profesorii catiga suficient de la stat pentru cat presteaza la scoala (timp si calitate), pe ce castiga acasa cred ca ar trebui sa plateasca si impozite. Putini dintre profesori sunt dascali ... iar copii nu ni cresc profesorii ci fiecare dintre noi .. nu pot spune nici macar ca scoala ni educa. In plus mai exista si sectorul privat ... cine considera ca merita mai mult ... trebuie sa mearga la privat si sa arate ceea ce poate in conditii de concurenta ... numai ca acolo nu mai poti sa fluieri Guvernul cand vrei salariul marit ...

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  zsolty Mier Mar 31, 2010 12:51 pm

mai incercati macar astazi csa va abtineti cu tampeniile voastre
macar asa ca rescpect pt un om care a trecut in nefiinta!!!
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Nagy Victor Mier Mar 31, 2010 1:14 pm

Acest subiect va fi inchis !

Dupa inmormintarea D-lui. Ing. Ioan Silaghi , va fi redeschis !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Nagy Victor Vin Apr 02, 2010 2:19 pm

Topic redeschis !

spor la polemici Laughing gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Ssebastian Vin Apr 02, 2010 8:08 pm

zsolty a scris:mai incercati macar astazi csa va abtineti cu tampeniile voastre
macar asa ca rescpect pt un om care a trecut in nefiinta!!!
...ne cerem scuze Zsolty, dar la ora aceea nu stiam de d-l Silaghi gentleman
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Eliberare permise ANPA in ORADEA

Mesaj  sztufi Dum Ian 22, 2012 11:53 am

Buna! Nu stiu daca exista cu adevarat aceasta cale de a scoate permise ANPA dar daca exista cred ca ar fi interesat si ptr. altii. EU am sa scoat in 2012 doar acest permis am terminat pe veci cu AJVPS ul din cauza
nepasarii de a lua masuri contra braconajului de pe Valea Ierului ..... http://www.anpa.ro/index.php/component/content/article/9-anunturi/11-anunt-eliberare-permise.html

sztufi

Numarul mesajelor : 126
Varsta : 59
Localizare : Oradea
Ocupatia : administrator firma
Data de inscriere : 08/01/2010

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Nagy Victor Dum Ian 22, 2012 5:24 pm

@ sztufi
poti sa-ti scoti permis de la anpa , de la sediul lor din Oradea
conditiile le-am trecut eu in topicul de mai jos gentleman

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro/t1287p40-conditii-eliberare-permis-pescuit-anpa
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Comunicat de presa ANPA - Pagina 2 Empty Re: Comunicat de presa ANPA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum