Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

pescuit la rubeziana

+18
Nitu V
nagy cristian
Mirel
zsolty
rex_hunt
alex dan
Cristi Balas (GOGU)
csife
alexapati
Nagy Victor
vasile miclea
Admin
RaduDan
cristiALESD
roby zob
aldea adrian
tudor octavian
Rapla
22 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  zsolty Mar Noi 30, 2010 10:20 pm

eu la gume raman la milo krepton Wink
sau de care am mai folosit si am fost multumit este kamasan
dar are o problema dupa cateva partide de pescuti se decoloreaza si se depune pe interiorul tronsonului si dupa vreme nu mai aluneca guma normal in ea
eu folosesc si un lichid de la sensas ca sa alunece guma mai bine Wink
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  RaduDan Mar Noi 30, 2010 10:25 pm

Eu elastice folosesc momentan Sensas Latex, Browning....cel cu Bob Nudd pe el, Preston Hollow Elastic 17H, Maver Jurassic de 1.2 dublat. M-am invatat minte sa nu mai folosesc lubrifiant. Am folosit Ulei pentru bebelasi la sugestia lui Dady...elasticul latex m-a tinut maxim o partida....ca sa nu mai spun de cate linii mi-au plecat pe apa.. Laughing Am folosit lubrifiant de la Maver, dar s-a depus pe interior si abea mai aluneca elasticele acum...macar de ma punea in tema Tica mai repede. Acum lubrifiez cu apa si foarte rar spre deloc cu (sa nu radeti) PUR lichid...dar anul acesta nu am mai lubrifiat cu nimic in afara de apa...
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  zsolty Mar Noi 30, 2010 10:41 pm

si eu folosesc apa
dar daca ai ocazia sau daca ne intalnim
o sati dau din lubrifiantul meu asta sensas si mai vb
daca pana si benzar a ramas uimit de la lubrifiantul asta Wink
si sti bine ca el nu se da in vant dupa maruntisuri
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  RaduDan Mar Noi 30, 2010 10:45 pm

Am vazut lubrifiantul la un amic...luat din Ungaria, dar nu l-a folosit...nu stiu de ce. SUnt curios de acesta de la Sensas...
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  Preston Mar Noi 30, 2010 10:52 pm

Zsolty ai dreptate,apa este cel mai bun lubrifiant,unii cred ca e o gluma,nici vorba...scufunzi kit-ul in apa si tragi de elastic sa se umezeasca si...gata.Fara sa fac reclama la produsul x sau y pentru ca nu ma plateste nimeni pentru asta,eu consider ca cele mai performante gume de pe piatza englezeasca sunt gumele Preston Slip deoarece sunt impregnate cu un lubricant de o caliate extra,de aceea nu trebuie sa folosesti lubricant lichid in timpul partidelor de pescuit deoarece gumele sunt lubricate din fabricatie,au deja lubricantul in compozitie aluneca in interiorul kitului fara nici o obstructie.Crede-ma ca stiu ce spun,gumele Preston sunt cele mai bune gume de pe piatza de aici si crede-ma ca am vazut destule,nu o spun eu o spun sutele de pescari de competitie care discuta pe forumurile din uk.Deasupra tuturor sta desigur Daiwa Hidro dar acesta nu e un elastic obisnuit e...alta treaba : Wink Wink Wink Mama lor de japonezi cu capetele lor! Wink Very Happy Very Happy Very Happy
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  zsolty Mier Dec 01, 2010 9:18 pm

RaduDan a scris:Am vazut lubrifiantul la un amic...luat din Ungaria, dar nu l-a folosit...nu stiu de ce. SUnt curios de acesta de la Sensas...
care??
ca sunt dou feluri
flacon si spray
deci de spray am o parere fffff proasta
am pulverizat in chit sau pe guma si a inghetat Laughing Laughing Laughing Laughing
deci mare lucru nu am putut face
in schimb cel in flacon e bun
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  RaduDan Joi Dec 02, 2010 7:00 am

Cel in flacon. L-a adus din Ungaria acum vreo 5 ani, dar nu cred ca l-a folosit nici azi... Laughing
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  RaduDan Vin Dec 10, 2010 11:48 am

Ce fel de conectori folositi pentru elatice de pana in 1.2?? Cei pe care ii am eu, fie taie elasticul, fie devin casanti Neutral
Evident...sa se gaseasca in tara.
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  zsolty Vin Dec 10, 2010 10:08 pm

stonfo
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  Preston Sam Dec 11, 2010 3:09 pm

Dane eu ti-am trimis cateva mesaje private, sper sa fi extras din acele mesaje informatiile de care ai nevoie.Pe scurt-la gume pline Preston Micro Slip Conectors sau Carp Conectors(in functie de diametrul gumei si fireste,specia vizata) si Stonfo Dacron Conectors daca vrei sa incerci si alt tip de conectori in afara de cei clasici.Exista dupa cum stii si un alt mod de a face legatura intre guma si linia cu care pescuiesti mai putin utilizat pe continent(nu toti stiu cum sa procedeze)dar destul de cunoscut in uk.Andy Findlay l-a gandit si promovat printre pescarii de crap pe "comerciale" si are deja cativa adepti....stii desigur despre ce vorbesc.Sa-mi spui ce ti-ai cumparat. Wink
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  RaduDan Sam Dec 11, 2010 11:07 pm

Da, informatiile au fost extrem de bine-venite. Urmeaza sa tatonez un pic piata sa vad ce voi alege. Acum mi s-a pus pata pe Dacron Connectors, cred ca-mi voi face eu cateva bucati sa le testez...cine stie, poate-mi plac:)
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  dady Vin Oct 21, 2011 6:17 pm

eu folosesc de mai multi ani, conectori la care nu folosesc nod pe guma.
Conectori apa stop, fara nod.
Sunt cei mai eficienti. Guma daca e lipsita de nod se comporta mult mai fiabil.
Conectorii sunt atat pt gume tubulare cat si pt gume pline.
Merg f bine de la cele mai mici diametre de gume pana la diametrele mari.
Sistemul este inventat de mine si functioneaza perfect, conectorii sunt foarte mici.
Referitor la nodul ranio, nod pe care il foloseam cu multi ani in urma si pe care l-am lansat si pe piata noastra, sunt 2 tipuri de nod ranio. Se poate folosii fara probleme la orice guma.
Referitor la folosirii sistemului de prindere a gumei la partea inferioara recomand cu cea mai mare incredere, folositi ata dentara sau firul de dacron.
Pt pescuitul la crap cu gume foarte moi, pt a apropia pestele nu e nevoie de nici o lula bang, Este un sistem deosebit de ieftin, de eficale, de simplu si de landemana orisicui.
Ochetul pe ata dentara sau pe ata dacron, are o greutate cam de cateva mi de ori mai mica de cat orice alta inventie, este foarte usor de facur, si nu costa NIMIC... de cat un pic de gandire, dar numai un pic.
Nu exista nimic mai simplu.
Referitor la alunecarea gumei pe interior.
Cu ceva ani in urma nu se gaseau gume siliconate, lublefiate. Asa ca foloseam tot felul de alifii...
Acum exista dar, cu toate astea aceste gume tot nu aluneca asa cum mi-as dorii cel putin eu.
Pt a inlatura problema alunecarii gumei pe interior, am inventat bucsele de teflon intermediare.
Astfel pe lungimea varfului, functie de lungimea acestuia, pot monta 2-3-4 bucse intermediare. Astfel dispare complet problema alunecarii gumei pe interior.
Bucsele sunt minuscule, nu ingreuneaza varga pe varf, inca nu m-am gandit sa cantaresc o bucsa, dar nu are importanta si am convingerea ca balanta mea electronica nu ar sesiza aceasta greutate de cat poate depe la 5-6 bucse in sus. Cu alte cuvinte o bucas se situeaza sub clasa de precizie a mini balantei mele electronice.
Am studiat putin problema si mi-am dat seama ca maximul de frecare a gumei se gaseste pe varf, in rest nu sunt probleme.Se mai poate monta inca o bucsa intermediara si pe elementul port varf, asta numai daca este chiar nevoie. Personal nu am intalnit aceasta problema.
Referitor la lungimea gumei pe kit, nu prea folosesc kit din 2 elemente stil englez, pescuiesc in ape unde rara lucru cu 3 elemente, asta ca sa pot spune ca folosesc guma numai pe primi 3 elementi, inclus normal si varful. Dar de obicei guma o pun pe 4 elemente, chiar daca e de 0,5mm.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

pescuit la rubeziana - Pagina 5 Empty Re: pescuit la rubeziana

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum