Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Permis de Pescuit

+11
Nagy Victor
Ionut Erdeli
CosmYn
nagy cristian
Musti
Ssebastian
davidco_m
pesccar
alex_24ARN
Hanumanfish
EMI1001
15 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Nagy Victor Mier Mai 26, 2010 10:18 pm

azi am intrebat la sedinta si intr-adevar , este interzis cu orice momeala , chiar si artificiala inafara de muste , bineinteles si astea tot artificiale gentleman

nu ma-ntrebati de ce , nu stiu raspunsul scratch confused
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mai 26, 2010 10:40 pm

1. Victor sa stii ca m-am suparat pe tine! Trebuia sa anunti sedinta de astazi! Eu am uitat de ea si as fi vrut sa merg! Evil or Very Mad
2. Pe apele de munte unde AJVPS are exclusivitate asa este, e voie numai la musca, dar pe restul apelor e voie si la restul artificialelor
3. Motivul pentru care este voie numai la musca este ca e mai dificil de prins pestii in acest mod, iar aceasta este o metoda de protectie a pestilor
4. Victor, sa stii ca mi-a trecut supararea! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Nagy Victor Mier Mai 26, 2010 10:50 pm

Ionut Erdeli a scris:1. Victor sa stii ca m-am suparat pe tine! Trebuia sa anunti sedinta de astazi! Eu am uitat de ea si as fi vrut sa merg! Evil or Very Mad
....................................................
4. Victor, sa stii ca mi-a trecut supararea! Laughing

imi cer scuze ! Embarassed
ca sa fiu sigur ca nu uit sa anunt , sedinta urmatoare va fi in 30.06.2010. Laughing Laughing Laughing gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Mai 27, 2010 7:11 am

Stas, mi-am notat in agenda! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Musti Joi Mai 27, 2010 11:47 pm

Referitor la taxa de pescuit in apele de munte, uitasem sa citez inca o prevedere legala:

Art. 9 din Legea nr. 317 / 2009 - alin. 3 prevede ca:
"Pe zona de pescuit recreativ /sportiv nu poate fi eliberata decat o singura autorizatie privind preacticarea pescuitului recreativ / sportiv."

Ori posesorul de permis ANPA are deja aceasta unica autorizatie de acces la resursa acvatica vie. Ce face RNP? Incearca sa impuna o a doua. Mai pe scurt, incalca legea pe care, ce ironie, o citeaza in Protocol...
Curat competenti!

gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  davidco_m Vin Mai 28, 2010 7:38 am

Musti a scris:Referitor la taxa de pescuit in apele de munte, uitasem sa citez inca o prevedere legala:

Art. 9 din Legea nr. 317 / 2009 - alin. 3 prevede ca:
"Pe zona de pescuit recreativ /sportiv nu poate fi eliberata decat o singura autorizatie privind preacticarea pescuitului recreativ / sportiv."

Ori posesorul de permis ANPA are deja aceasta unica autorizatie de acces la resursa acvatica vie. Ce face RNP? Incearca sa impuna o a doua. Mai pe scurt, incalca legea pe care, ce ironie, o citeaza in Protocol...
Curat competenti!

gentleman
daca este cum spui tu ..te intreb urmatorul lucru:ajvps de ce te mai pune sa platesti?
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Musti Vin Mai 28, 2010 2:18 pm

Davidco_m,
Intai ca nu eu spun unele lucruri ci legea. Atata ca sunt oameni care nu fac efortul de a se informa. Poti verifica foarte simplu. Citeste legislatia.
Incearca doar ca, din dorinta de a-mi opune contraargumente, sa nu faci confuzii intre termeni, asa cum o faci in intrebarea ta.
AJVPS NU iti ia bani suplimentari pt. permisul de pescuit. Ea doar incaseaza contravaloarea acestuia si distribuie Permisul ANPA, respectand prevederea legala care spune ca distribuirea permiselor se face prin intermediul asociatiilor de pescari legal constituite. Permisul de pescuit in habitatele piscicole naturale (cartonasul ANPA) costa 30 de lei, bani pe care Asociatia ii varsa la trezorerie si se fac venit la bugetul de stat, conform legii. Contravaloarea acestui Permis ANPA este stabilita de Guvernul Romaniei, printr-o hotarare de Guvern (HG).
Ceea ce platesi tu in plus la casieria AJVPS este cotizatia de membru AJVPS. Daca citesti ce scrie pe carnetelul verde pe care il primesti, vei vedea ca este un Carnet de membru, nu un permis de pescuit. Cu totul alta supa decat taxa pt. pescuit sportiv in habitate piscicole naturale. Acei bani suplimentari iti ofera statutul de membru, cu drepturi si indatoriri conforme Statutului AJVPS. Printre altele, ai si dreptul de a pescui pe apele pe care AJVPS detine licenta de acvacultura, ape care nu sunt considerate habitate piscicole naturale, ci amenajari piscicole. Pe aceste ape permisul ANPA nu este suficient, detinatorul de licenta avand dreptul (tot conform legii) sa-si impuna taxe suplimentare.
Daca RNP ar dori sa taie chitanta in mod legal, ar trebui, teoretic, sa detina licenta de acvacultura pe toate apele de munte. In mod fortat, in Protocol, RNP cam asta si face. Asimileaza apele de munte cu amenajarile piscicole, in baza faptului ca RNP amenajeaza malurile, face scarite, saritoare, etc si (teoretic) populeaza cu pastrav. Pe baza acestei consideratii fortate, se cred indreptatiti sa puna taxe suplimentare.
Dar au o problema: incalca flagrant legea!

Pt. ca uite cum sunt definite in lege habitatele piscicole naturale si amenajarile piscicole:
Legea 317/2009 - Art.2 - Definitii:
................................
2. amenajare piscicola - unitatea de baza a acvaculturii, reprezentata de:
a) helesteu - bazin piscicol realizat in sapatura sau umplutura, inconjurat total ori partial de diguri, prevazut cu canale de alimentare, de evacuare si perimetrale, dotat cu constructii hidrotehnice si instalatii de alimentare, retinere si evacuare a apei;
b) iaz - bazin piscicol realizat prin bararea unei vai cu un baraj, prevazut cu instalatii hidrotehnice pentru retinerea si deversarea/evacuarea apei;
c) statie de reproducere artificiala;
d) viviera flotabila - instalatie plutitoare, alcatuita dintr-un cadru poliedric cu pereti din plasa, destinata cresterii pestilor sau altor vietuitoare acvatice;
e) lacuri de acumulare in care se practica acvacultura;
f) alte instalatii destinate acvaculturii;

3. habitate piscicole naturale:
a) Dunarea teritoriala, Delta si lunca inundabila a Dunarii;
b) complexul lagunar Razelm-Sinoe si lacurile litorale;
c) paraiele, raurile si lacurile de munte, colinare, de ses si zonele lor inundabile, precum si bratele moarte ale raurilor;
d) baltile si lacurile naturale lipsite de instalatii hidrotehnice pentru alimentarea, retinerea si evacuarea apei;
e) lacurile de acumulare, cu zonele lor inundabile la viituri;
f) reteaua de canale magistrale din sistemele hidroameliorative, de navigatie si hidroenergetice si ramificatiile acestora;
g) apele maritime interioare, marea teritoriala, zona contigua, zona economica exclusiva ale Romaniei;


Ce doresti mai limpede de atat?
Asa ca RNP cam intra cu picioarele in legislatie, avand impresia ca daca e o regie mare isi poate permite orice. Oricum, in instanta este relativ simplu, cu legea in mana, sa demonstrezi ilegalitatea taxei pe care RNP o percepe pt. pescuit sportiv in apele de munte, parte a habitatelor piscicole naturale.
Sper ca am fost suficient de coerent si ca nu sunt deja obositor cu atatea citate din legislatie.
Ce prostii sunt si astea? Auzi, romane, cica LEGE! Ce dracu o mai fi si aia...
gentleman

P.S.: Nu inteleg ce vi se pare atata de neobisnuit ca o institutie a Statului sa n-aiba habar de legislatie. Competenta e o calitate rara, care, de regula, a cam fost "vanata" de catre mediul privat. Putinii meseriasi care au mai ramas angajati ai Statului sunt intepeniti pe functii minore, de executie, ignorati, neavand loc sa promoveze de "baietii destepti".
Ce sa vorbim despre RNP si juristii lui, cand insusi Guvernul sau chiar Maria Sa Parlamentul Romaniei scot intr-o veselie legi neconstitutionale? Vine Curtea Constitutionala si le da cu ele in cap... Si? Au invatat ceva din asta?

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  davidco_m Vin Mai 28, 2010 7:19 pm

Musti a scris:Davidco_m,
Intai ca nu eu spun unele lucruri ci legea. Atata ca sunt oameni care nu fac efortul de a se informa. Poti verifica foarte simplu. Citeste legislatia.
Incearca doar ca, din dorinta de a-mi opune contraargumente, sa nu faci confuzii intre termeni, asa cum o faci in intrebarea ta.
AJVPS NU iti ia bani suplimentari pt. permisul de pescuit. Ea doar incaseaza contravaloarea acestuia si distribuie Permisul ANPA, respectand prevederea legala care spune ca distribuirea permiselor se face prin intermediul asociatiilor de pescari legal constituite. Permisul de pescuit in habitatele piscicole naturale (cartonasul ANPA) costa 30 de lei, bani pe care Asociatia ii varsa la trezorerie si se fac venit la bugetul de stat, conform legii. Contravaloarea acestui Permis ANPA este stabilita de Guvernul Romaniei, printr-o hotarare de Guvern (HG).
Ceea ce platesi tu in plus la casieria AJVPS este cotizatia de membru AJVPS. Daca citesti ce scrie pe carnetelul verde pe care il primesti, vei vedea ca este un Carnet de membru, nu un permis de pescuit. Cu totul alta supa decat taxa pt. pescuit sportiv in habitate piscicole naturale. Acei bani suplimentari iti ofera statutul de membru, cu drepturi si indatoriri conforme Statutului AJVPS. Printre altele, ai si dreptul de a pescui pe apele pe care AJVPS detine licenta de acvacultura, ape care nu sunt considerate habitate piscicole naturale, ci amenajari piscicole. Pe aceste ape permisul ANPA nu este suficient, detinatorul de licenta avand dreptul (tot conform legii) sa-si impuna taxe suplimentare.
Daca RNP ar dori sa taie chitanta in mod legal, ar trebui, teoretic, sa detina licenta de acvacultura pe toate apele de munte. In mod fortat, in Protocol, RNP cam asta si face. Asimileaza apele de munte cu amenajarile piscicole, in baza faptului ca RNP amenajeaza malurile, face scarite, saritoare, etc si (teoretic) populeaza cu pastrav. Pe baza acestei consideratii fortate, se cred indreptatiti sa puna taxe suplimentare.
Dar au o problema: incalca flagrant legea!

Pt. ca uite cum sunt definite in lege habitatele piscicole naturale si amenajarile piscicole:
Legea 317/2009 - Art.2 - Definitii:
................................
2. amenajare piscicola - unitatea de baza a acvaculturii, reprezentata de:
a) helesteu - bazin piscicol realizat in sapatura sau umplutura, inconjurat total ori partial de diguri, prevazut cu canale de alimentare, de evacuare si perimetrale, dotat cu constructii hidrotehnice si instalatii de alimentare, retinere si evacuare a apei;
b) iaz - bazin piscicol realizat prin bararea unei vai cu un baraj, prevazut cu instalatii hidrotehnice pentru retinerea si deversarea/evacuarea apei;
c) statie de reproducere artificiala;
d) viviera flotabila - instalatie plutitoare, alcatuita dintr-un cadru poliedric cu pereti din plasa, destinata cresterii pestilor sau altor vietuitoare acvatice;
e) lacuri de acumulare in care se practica acvacultura;
f) alte instalatii destinate acvaculturii;

3. habitate piscicole naturale:
a) Dunarea teritoriala, Delta si lunca inundabila a Dunarii;
b) complexul lagunar Razelm-Sinoe si lacurile litorale;
c) paraiele, raurile si lacurile de munte, colinare, de ses si zonele lor inundabile, precum si bratele moarte ale raurilor;
d) baltile si lacurile naturale lipsite de instalatii hidrotehnice pentru alimentarea, retinerea si evacuarea apei;
e) lacurile de acumulare, cu zonele lor inundabile la viituri;
f) reteaua de canale magistrale din sistemele hidroameliorative, de navigatie si hidroenergetice si ramificatiile acestora;
g) apele maritime interioare, marea teritoriala, zona contigua, zona economica exclusiva ale Romaniei;


Ce doresti mai limpede de atat?
Asa ca RNP cam intra cu picioarele in legislatie, avand impresia ca daca e o regie mare isi poate permite orice. Oricum, in instanta este relativ simplu, cu legea in mana, sa demonstrezi ilegalitatea taxei pe care RNP o percepe pt. pescuit sportiv in apele de munte, parte a habitatelor piscicole naturale.
Sper ca am fost suficient de coerent si ca nu sunt deja obositor cu atatea citate din legislatie.
Ce prostii sunt si astea? Auzi, romane, cica LEGE! Ce dracu o mai fi si aia...
gentleman

P.S.: Nu inteleg ce vi se pare atata de neobisnuit ca o institutie a Statului sa n-aiba habar de legislatie. Competenta e o calitate rara, care, de regula, a cam fost "vanata" de catre mediul privat. Putinii meseriasi care au mai ramas angajati ai Statului sunt intepeniti pe functii minore, de executie, ignorati, neavand loc sa promoveze de "baietii destepti".
Ce sa vorbim despre RNP si juristii lui, cand insusi Guvernul sau chiar Maria Sa Parlamentul Romaniei scot intr-o veselie legi neconstitutionale? Vine Curtea Constitutionala si le da cu ele in cap... Si? Au invatat ceva din asta?
Prietene tu singur i-ti dai raspunsurile din ceea ce ai scris!Sunt administratori ai apelor in baza unui protocol,daca anpa ii lasa sa taxeze suplimentar asta este,la fel cum face si ajvps pe lacurile cu licenta! Cat timp este o lege in vigoare o respecti fie ea buna sau rea.Faptul ca statul scoate legi proaste este alta treaba
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Musti Vin Mai 28, 2010 9:26 pm

Amice,
N-ai inteles nimic.
Imi e greu sa tot repet unele lucruri. Mai fac o ultima incercare.
1.Protocolul semnat intre cele doua institutii, ANPA si RNP nu este o lege. Nu poate contrazice o lege, nu o poate inlocui. Daca o face, in termeni juridici se cheama ca Protocolul este ilegal.
2.ANPA a delegat RNP administrarea resursei acvatice vii din apele de munte, parte a habitatelor piscicole naturale. Administrarea nu inseamna implicit si taxare.
3.ANPA nu poate impune nici macar ea o taxa de pescuit sportiv. Nu are acest lucru in atributiuni. Deci nu putea sa transfere catre RNP un drept pe care nu-l are. Taxele pt. pescuit sunt stabilite de catre Guvern, prin Hotarare de Guvern (HG). Aceasta HG are valoare de lege. Protocolul nu poate trece peste.
4.In textul Protocolului nu este prevazuta nici un fel de suprataxare a pescuitului sportiv, deci ANPA este absolvita de orice raspundere legala din acest punct de vedere.
5.RNP nu are nici o baza legala pt. a taxa pescuitul sportiv. Unele Ocoale silvice au inteles acest lucru, altele nu. Continua sa faca abuzuri.

Cam asta-i. Daca mai ai nelamuriri, adreseaza-te unui jurist, pt. ca in mod evident, nu ai practica lecturarii unor texte de lege si nici notiuni elementare de drept. Altfel n-ai lua un Protocol drept lege si n-ai mai amesteca "apele cu licenta" (de fapt amenajari piscicole in baza unei licente de acvacultura) cu habitatele piscicole naturale. Sau iti place ghiveciul?
Pt. a respecta o lege ar trebui s-o cunosti...
gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  davidco_m Vin Mai 28, 2010 9:58 pm

Musti a scris:Amice,
N-ai inteles nimic.
Imi e greu sa tot repet unele lucruri. Mai fac o ultima incercare.
1.Protocolul semnat intre cele doua institutii, ANPA si RNP nu este o lege. Nu poate contrazice o lege, nu o poate inlocui. Daca o face, in termeni juridici se cheama ca Protocolul este ilegal.
2.ANPA a delegat RNP administrarea resursei acvatice vii din apele de munte, parte a habitatelor piscicole naturale. Administrarea nu inseamna implicit si taxare.
3.ANPA nu poate impune nici macar ea o taxa de pescuit sportiv. Nu are acest lucru in atributiuni. Deci nu putea sa transfere catre RNP un drept pe care nu-l are. Taxele pt. pescuit sunt stabilite de catre Guvern, prin Hotarare de Guvern (HG). Aceasta HG are valoare de lege. Protocolul nu poate trece peste.
4.In textul Protocolului nu este prevazuta nici un fel de suprataxare a pescuitului sportiv, deci ANPA este absolvita de orice raspundere legala din acest punct de vedere.
5.RNP nu are nici o baza legala pt. a taxa pescuitul sportiv. Unele Ocoale silvice au inteles acest lucru, altele nu. Continua sa faca abuzuri.

Cam asta-i. Daca mai ai nelamuriri, adreseaza-te unui jurist, pt. ca in mod evident, nu ai practica lecturarii unor texte de lege si nici notiuni elementare de drept. Altfel n-ai lua un Protocol drept lege si n-ai mai amesteca "apele cu licenta" (de fapt amenajari piscicole in baza unei licente de acvacultura) cu habitatele piscicole naturale. Sau iti place ghiveciul?
Pt. a respecta o lege ar trebui s-o cunosti...
gentleman
te credeam un pic mai respectuos dar in fine vad ca esti un ''gentleman''.Nu trebuie sa-mi explici tu mie denumirea apelor si asa mai departe ,eu vorbesc in termeni comuni pe intelesul tuturor nu cu termeni juridici ca nu esti doar tu pe forumul acesta.Du-te tu la pescuit fara chitanta si te cearta cu padurarii ca eu nu am chef...si daca te amendeaza sa-i dai tu in judecata si sa-ti cheltui banii cu procese pe care nu-i sigur ca le castigi!SI CREDEMA CA STIU CUM STAU LUCRURILE DIRECT DE LA SURSA ,te-ai gandit ca poate i-ti scapa ceva ce nu stii? eu nu prea am timp ca si tine sa-ti explic ca la prosti ce si cum este ca nu-s angajat la RNP.
I-ti repet inca o data :cei de la rnp nu-ti elibereaza nici ei chitanta daca nu ai permis ANPA (spre deosebire de alti ani).Din punctul meu de vedere au tot dreptul sa taxeze in plus pt.ca:fac populari (chiar daca nu toti)fac paza +toate porcariile care le insira.Ce beneficiu mai au ei ca administreaza apele daca nu pun o taxa in plus? care-i logica? si pana la urma daca ar fi liber la peste in 2-3 ani ar fi goale apele de munte .
Si nu ma mai lua la misto ca nu se stie da! mananca tu ghiveci cu prietenii tai nu cu necunoscutii
Pana la urma fiecare crede ce vrea si face cum il duce capul,nu am nevoie sa ma convinga cineva de ceva!eu platesc chitanta tu poti pescui cu ANPA daca te tine ! Rnp ul face abuz prin taxare spui tu da ,guvernul face abuz ca reduce pensiiile,indemnizatiile care sunt drepturi castigate de oameni,salariile pot fi reduse dar restul nu !din pct de vedere juridic ,si asta cu pct de vedere juridic este ca si filosofia ,care stie sa o intoarca in favoarea lui ,pana la urma nu putem face NIMIC ,ASTEPT SA IESI IN STRADA SI SA DAI STATUL IN JUDECATA PENTRU PENSIILE PARINTILOR TAI DACA ESTI ASA TARE IN CLANTA
Te iei dupa toti bolovanii de pe flytying dar daca mergi pe Belis te taxeaza Aqua transilvae si ei au concesionat de la rnp,cum i-ti explici?
si ca sa-ti mai dau un exemplu nu un citat de lege :de au exclusivitate membrii ajvps Bihor pe zona Bucea-Bratca?daca poti pescui doar cu permisul anpa?de ce nu au voie si cei de la aqua crisiuis? si ei au permis ANPA.Ajvps are si taxa de zi nu doar cotizatia anuala,la fel si RNP are taxa de zi,de zece zile si anuala ,poate ca fac si ei la fel ,,te fac membru'' sa poti pescui pe apele administrate de ei ? sau cine stie Twisted Evil
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  pesccar Vin Mai 28, 2010 11:08 pm

Davidco_m, spunem te rog cind s-a facut ultima populare cu pastrav pe valea iadului de catre rnp si ce paza este aia daca se pescuieste la momeala naturala si la buldo cu 4-5 muste, si nu-i baga nimeni in seama.Nu stiu ce legi cunosti sau nu cunosti dar nici macar nu stii ca la pastrav se poate pescui cu orice momeala artificiala nu doar la musca.Cred ca ajvps-ul nu ar avea voie sa interzica pescuitul pe tronsonul Bratca-Bucea celor care nu sunt membri dar au permis de pescuit.

pesccar

Numarul mesajelor : 13
Localizare : oradea
Ocupatia : una alta
Data de inscriere : 25/02/2010

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  davidco_m Sam Mai 29, 2010 12:32 am

pesccar a scris:Davidco_m, spunem te rog cind s-a facut ultima populare cu pastrav pe valea iadului de catre rnp si ce paza este aia daca se pescuieste la momeala naturala si la buldo cu 4-5 muste, si nu-i baga nimeni in seama.Nu stiu ce legi cunosti sau nu cunosti dar nici macar nu stii ca la pastrav se poate pescui cu orice momeala artificiala nu doar la musca.Cred ca ajvps-ul nu ar avea voie sa interzica pescuitul pe tronsonul Bratca-Bucea celor care nu sunt membri dar au permis de pescuit.
Ca nu stie lumea cand si ce ape se populeaza este foarte bine,i-mi dau seama ca o apa este populata destul de usor,faptul ca localnicii dau la buldo este foarte nasol,cat despre pescuitul doar cu muste artificiale te rog sa citesti ce scrie in ordinul de prohibitie pe ultimii 2 ani .
Cat despre interzicerea pescuitului eu sunt de parere ca da Smile.Tu poti face ce vrei in schimb Smile ,daca te amendeaza poti incerca sa-i dai in judecata ...sunt curios cine va iesi castigator
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Musti Sam Mai 29, 2010 1:56 am

davidco_m a scris:te credeam un pic mai respectuos dar in fine vad ca esti un ''gentleman''.
Am fost ceva mai acid in exprimare pt. ca la opinia argumentata cu citate din lege tu mi-ai venit cu contraargumente fara nici o sustinere. Mai mult, ai tendinta sa aduni mere cu pere, in incercarea de a-ti justifica opinia. Mi-am pierdut rabdarea, mai ales dupa ce m-ai luat la peiorativ cu "prietene". Retine, insa, ca e mare diferenta intre a fi ironic sau a fi nesimtit.

davidco_m a scris:Nu trebuie sa-mi explici tu mie denumirea apelor si asa mai departe ,eu vorbesc in termeni comuni pe intelesul tuturor nu cu termeni juridici ca nu esti doar tu pe forumul acesta.
Am fost nevoit sa o fac, avand in vedere ca amesteci taxa ANPA cu cea RNP si/sau cu cea pe care o platesti la AJVPS. In sensul asta amesteci merele cu perele. Si tocmai pt. ca nu suntem numai noi pe forum, am dorit sa inlatur dubiul. Ceea ce nu inteleg este cum de poti pune intrebarea pe care mi-ai pus-o, daca intradevar stapanesti corect termenii? Sa fie rea vointa atunci?

davidco_m a scris:Du-te tu la pescuit fara chitanta si te cearta cu padurarii ca eu nu am chef...si daca te amendeaza sa-i dai tu in judecata si sa-ti cheltui banii cu procese pe care nu-i sigur ca le castigi!SI CREDEMA CA STIU CUM STAU LUCRURILE DIRECT DE LA SURSA ,te-ai gandit ca poate i-ti scapa ceva ce nu stii? eu nu prea am timp ca si tine sa-ti explic ca la prosti ce si cum este ca nu-s angajat la RNP.
I-ti repet inca o data :cei de la rnp nu-ti elibereaza nici ei chitanta daca nu ai permis ANPA (spre deosebire de alti ani).Din punctul meu de vedere au tot dreptul sa taxeze in plus pt.ca:fac populari (chiar daca nu toti)fac paza +toate porcariile care le insira.Ce beneficiu mai au ei ca administreaza apele daca nu pun o taxa in plus? care-i logica? si pana la urma daca ar fi liber la peste in 2-3 ani ar fi goale apele de munte.
Sa stii ca parerea ta despre oportunitatea impunerii unei taxe pe care s-o incaseze RNP poate fi corecta, de bun simt, etc. Ce te faci insa ca aceasta opinie nu tine loc de lege? La fel cum Protocolul "de la sursa" nu ofera RNP dreptul de a taxa pescuitul sportiv.

davidco_m a scris:Si nu ma mai lua la misto ca nu se stie da! mananca tu ghiveci cu prietenii tai nu cu necunoscutii.
Pana la urma fiecare crede ce vrea si face cum il duce capul,nu am nevoie sa ma convinga cineva de ceva!eu platesc chitanta tu poti pescui cu ANPA daca te tine ! Rnp ul face abuz prin taxare spui tu da ,guvernul face abuz ca reduce pensiiile,indemnizatiile care sunt drepturi castigate de oameni,salariile pot fi reduse dar restul nu !din pct de vedere juridic ,si asta cu pct de vedere juridic este ca si filosofia ,care stie sa o intoarca in favoarea lui ,pana la urma nu putem face NIMIC ,ASTEPT SA IESI IN STRADA SI SA DAI STATUL IN JUDECATA PENTRU PENSIILE PARINTILOR TAI DACA ESTI ASA TARE IN CLANTA
Iar amesteci mere cu pere. Obtii un cocktail, ca vad ca termenul de ghiveci te irita. Discutam despre o chestiune absolut concreta, punctuala, iar tu divaghezi pe unde vezi cu ochii. Nu tine loc de argumente...

davidco_m a scris:si ca sa-ti mai dau un exemplu nu un citat de lege :de au exclusivitate membrii ajvps Bihor pe zona Bucea-Bratca?daca poti pescui doar cu permisul anpa?de ce nu au voie si cei de la aqua crisiuis? si ei au permis ANPA.Ajvps are si taxa de zi nu doar cotizatia anuala,la fel si RNP are taxa de zi,de zece zile si anuala ,poate ca fac si ei la fel ,,te fac membru'' sa poti pescui pe apele administrate de ei ? sau cine stie Twisted Evil
Ca sa-ti raspund avizat ar trebui sa vad ce acte au semnat RNP si AJVPS. Asa, la bunul simt si interpretand legea 317/2009, administratorul resursei acvatice vii din habitatele naturale poate emite ce reglementari doreste pe un sector de rau. Inclusiv sa concesioneze dreptul de a organiza activitatea de pescuit sportiv, control, etc. unei asociatii de pescari. Dar nu si exclusivitatea, din moment ce legea e clara:
Art.23 (4) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este valabil atat pentru zonele concesionate de asociatia al carei membru este, cat si pentru zonele concesionate de alte asociatii, pe baza de reciprocitate.
Asa cum e formulat in lege, reciprocitatea intre asociatiile de pescari sportivi nu este optionala. Ea se acorda. Asa ca, din punctul meu de vedere, AJVPS comite un abuz interzicand accesul membrilor altor asociatii in zona concesionata de la RNP.

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Mai 29, 2010 8:06 am

davidco_m a scris:cat despre pescuitul doar cu muste artificiale te rog sa citesti ce scrie in ordinul de prohibitie pe ultimii 2 ani .
Am citit acum ordinul de prohibitie si nu am gasit nici o referire la muste artificiale! Poti sa imi dai citatul sau ceva care sa ma lumineze te rog? Voi fi obosit si de aceea poate am sarit paragraful respectiv! Mersi! Chiar sunt curios daca se precizeaza chestia asta!


Ultima editare efectuata de catre Ionut Erdeli in Sam Mai 29, 2010 8:07 am, editata de 1 ori (Motiv : SPAM)

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Musti Mar Iun 01, 2010 11:09 am

Se pare ca se pregateste ceva:

apsalba a scris:Ieri am avut o intalnire cu dl. Manaila si cu secretarul adjunct al MMR pe tema protocolului. Dupa ce am subliniat si documentat ilegalitatile din protocol, presedintele ANPA a decis sa renegocieze protocolul sau sa-l denunte unilateral. Secretarul general adjunct al MMP si-a facut cruci cand a vazut si el grozaviile. A ramas ca dupa intoarcerea dir. RNP din concediu sa avem o discutie serioasa pe aceasta tema. Concluzia a fost ca taxele sunt ilegale, asa ca refuzati sa le achitati.

...Citat de pe rapitori.ro

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Hanumanfish Mar Iun 01, 2010 2:00 pm

@Musti

Pilat isi spala mainile relaxat cu zambet cu buze ...poanta dura ar fi sa spuna '' De ce ati platit ? Ca pana la urma sa iasa pacatos ăl* care a platit ? cheers Si in scriptura scrie " Sa nu ajunga la Dumnezeu cumva fara sa treaca de mine ca Domnul ăi iarta" Poate ca avem oameni credinciosi si noi nu stim ,sa nu-i certam si ei sunt fiii lui Mammon ( Dumnezeul pamantean ) Twisted Evil
Din zona de munte lipsesc aceste indicatoare !!!
Permis de Pescuit - Pagina 2 Zonadepescuit
Permis de Pescuit - Pagina 2 Locpentrupopas-2
Permis de Pescuit - Pagina 2 Locpentrupopas-1-1
Asta e tare de tot
Atentie la viteza ...viteza maxima 20 km/h .
Permis de Pescuit - Pagina 2 5aa3307acfa8ed9401aafc4042e6d3a2


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Mar Iun 01, 2010 11:21 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Hanumanfish Mar Iun 01, 2010 2:26 pm

Permis de Pescuit - Pagina 2 Grizzly_fishing-2
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  davidco_m Mar Iun 01, 2010 8:16 pm

Ionut Erdeli a scris:
davidco_m a scris:cat despre pescuitul doar cu muste artificiale te rog sa citesti ce scrie in ordinul de prohibitie pe ultimii 2 ani .
Am citit acum ordinul de prohibitie si nu am gasit nici o referire la muste artificiale! Poti sa imi dai citatul sau ceva care sa ma lumineze te rog? Voi fi obosit si de aceea poate am sarit paragraful respectiv! Mersi! Chiar sunt curios daca se precizeaza chestia asta!
Salut
Pe spatele permisului ANPA din 2009 sigur scria acest lucru Wink si mai mult ca sigur este si in alte locuri
Fir intins si nu mai vorbi asa pls ca doar ne cunoastem Smile
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Iun 01, 2010 9:24 pm

Bine, nu voi mai fi asa oficial, dar sunt sigur ca nu e precizat acest lucru nicaieri! o sa verific si permisul pe 2009 sa fiu sigur, dar ma indoiesc ca scrie ca e voie doar la muste!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Hanumanfish Mar Iun 01, 2010 11:47 pm

@Ionut Erdeli

Aici nu scrie doar cu musca artificiala!!! - momeli artificiale poate sa fie ori ce !!! Woblere ,rotative,twistere,etc .Nu sunt de acord cu pescuitul cu momeli vii ,dar cu cei care ar pescuii cu momeli precum wobler,rotativa,twister Nu am nimic ,mai ales ca ei nu ies la pescuit decat 2-3 ori pe an ,iar cei care sunt bastinasii din zonele de munte ramarii,scorobetarii si cica scobararii din cluj care de fapt prind lipanul si pastravul la viermi ,pai aia domne aia sunt pericolul nu cei care pescuiesc cu woblere,rotative etc .Si culmea ca pescarii au auzit toate astea din gura in gura cum se face pe aici ,sau poate e frica la cineva ca le prinde pastravii cuiva ? Asa stiu ca si din banii celorlalti membri ajvps se populeaza !!! ZONA DE MUNTE ,sau ei nu au voie ? Numa numa numa e ....pasarea din tei ...numa numa numa e....sailalalalala hopa mitica ...foaie verde plop apa cura in beci ...
Permis de Pescuit - Pagina 2 Permis20091
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  davidco_m Mier Iun 02, 2010 7:23 am

Hanumanfish a scris:@Ionut Erdeli

Aici nu scrie doar cu musca artificiala!!! - momeli artificiale poate sa fie ori ce !!! Woblere ,rotative,twistere,etc .Nu sunt de acord cu pescuitul cu momeli vii ,dar cu cei care ar pescuii cu momeli precum wobler,rotativa,twister Nu am nimic ,mai ales ca ei nu ies la pescuit decat 2-3 ori pe an ,iar cei care sunt bastinasii din zonele de munte ramarii,scorobetarii si cica scobararii din cluj care de fapt prind lipanul si pastravul la viermi ,pai aia domne aia sunt pericolul nu cei care pescuiesc cu woblere,rotative etc .Si culmea ca pescarii au auzit toate astea din gura in gura cum se face pe aici ,sau poate e frica la cineva ca le prinde pastravii cuiva ? Asa stiu ca si din banii celorlalti membri ajvps se populeaza !!! ZONA DE MUNTE ,sau ei nu au voie ? Numa numa numa e ....pasarea din tei ...numa numa numa e....sailalalalala hopa mitica ...foaie verde plop apa cura in beci ...
Permis de Pescuit - Pagina 2 Permis20091
pt asta omor toate stiucile Razz
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Hanumanfish Mier Iun 02, 2010 12:45 pm

@Davidco_m

Am fost in zona de munte am vazut cum dau oamenii de acolo din ograda* ( gradina) lor cu rame si peste mic si viermi ,cum se spune pe acolo cu verme*si la râmoi*odata si odata trebuie sa fie oprit acest stil de pescuit cu rame si alte minuni ,nu ar strica sa avem cu totii ape de munte macar cum era acum 30 de ani,de un timp am vazut foamea in oameni sau nesimtirea ,ar fi foarte benefic sa se reduca nr de peste admis de lege!
la 3 buc nu cum scrie acum in lege ca 10 buc unde nu stabileste decat marimea peste 20 cm , trebuie schimbate multe de exemplu:interzicerea retinerii pastravilor 2 ani consecutiv 1 an liber( 5 LUNI) dupa care 2 ani interzis si tot asa.In cadrul Ajvps se poate lua asemenea masuri pentru acei membri care se duc acolo ,pe Clujeni,Bihoreni daca sunt prinsi cu pastrav sau lipan exclusi 3 ani !!! Unditarii la fel ! Faza cu woblere,rotative,twistere etc aprox sunt 20 de pescari din Oradea , din Cluj 50 din care doar 10 insi pescuiesc cu muste artificiale,majoritatea care pescuiesc la woblere,etc pescuiesc in zona Remet ! Si cativa in zona Suncuius ,Balnaca ,unde majoritatea dau la rame si peste mic ( boistean) Asa prind exemplare intradevar mari ,pe Cris la Bulz sunt 5 insi sateni care pescuiesc cu scorobete,rame,peste mic (boistean) .Paguba o fac bastinasii si buldoistii din Cluj !!! Sa nu vorbesc de asa zisii scobarari din Cluj !!! Pescarii care se duc de 5-10 ori la munte nu fac pagube precum domnii pescari mai sus amintiti !!! Trebuie taxati in limitele legii ( sau alea neconventionale)

Astept ziua cand vom stabilii echipe sa facem controale macar de 4 ori pe saptamana ,in alte tari asociatiile sunt ajutate de catre pescari avand conceptia ca si banii lor sunt acolo pe langa morala nobila pe care o au .Zicala : Aratam ce ai in ape si iti spun ce fel de morala ai* ( autorul Hanumanfish).

Ps: Referitor la stiuci nu prind eu mai mult ca si altul si nu eliberez sau retin eu mai mult ,adevarat ca sunt mari ,chiar asa de bun pescar precum ai zvonu nu sunt ,poate am noroc sau sunt bune woblerele ,*spunea cineva ca nu este hanuman bun pescar ,numa gura e de el ,prinde si el peste ca umbla *pai na la toti ni-e greu.
Nu mi se pare sa fie aceasta afirmatie o critica negativa ,da totusi cum se poate prinde peste fara sa iesi la pescuit ? scratch
In acest an am retinut 2 buc si am la bord 44 de buc .( am poze geek ) Deci nu am ucis decat 2 buc una la mama si alta la doamna mea .Acum vor urma salai din care nu voi elibera , este carnea preferata a doamnei mele,asa ca salai vor fi executati pentru masa cu un vin gustos si altele.Va doresc driluri lungi ,si capturi sa va sperie ,pentru muscari : Sa nu uitati ca muscaritul este mai vechi decat spinningul ,Mozart este Beethovenul muzicii .Aveti grija cum umblati in ape incet si sigur cumparativa cizme de protectie (waders)
Davidco_m
Si pe tipa asta ai alunga-o daca ar da la spinning in zona de munte la pastrav ?
Wink
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  davidco_m Mier Iun 02, 2010 6:39 pm

[quote="Hanumanfish"]@Davidco_m

Am fost in zona de munte am vazut cum dau oamenii de acolo din ograda* ( gradina) lor cu rame si peste mic si viermi ,cum se spune pe acolo cu verme*si la râmoi*odata si odata trebuie sa fie oprit acest stil de pescuit cu rame si alte minuni ,nu ar strica sa avem cu totii ape de munte macar cum era acum 30 de ani,de un timp am vazut foamea in oameni sau nesimtirea ,ar fi foarte benefic sa se reduca nr de peste admis de lege!
la 3 buc nu cum scrie acum in lege ca 10 buc unde nu stabileste decat marimea peste 20 cm , trebuie schimbate multe de exemplu:interzicerea retinerii pastravilor 2 ani consecutiv 1 an liber( 5 LUNI) dupa care 2 ani interzis si tot asa.In cadrul Ajvps se poate lua asemenea masuri pentru acei membri care se duc acolo ,pe Clujeni,Bihoreni daca sunt prinsi cu pastrav sau lipan exclusi 3 ani !!! Unditarii la fel ! Faza cu woblere,rotative,twistere etc aprox sunt 20 de pescari din Oradea , din Cluj 50 din care doar 10 insi pescuiesc cu muste artificiale,majoritatea care pescuiesc la woblere,etc pescuiesc in zona Remet ! Si cativa in zona Suncuius ,Balnaca ,unde majoritatea dau la rame si peste mic ( boistean) Asa prind exemplare intradevar mari ,pe Cris la Bulz sunt 5 insi sateni care pescuiesc cu scorobete,rame,peste mic (boistean) .Paguba o fac bastinasii si buldoistii din Cluj !!! Sa nu vorbesc de asa zisii scobarari din Cluj !!! Pescarii care se duc de 5-10 ori la munte nu fac pagube precum domnii pescari mai sus amintiti !!! Trebuie taxati in limitele legii ( sau alea neconventionale)

Astept ziua cand vom stabilii echipe sa facem controale macar de 4 ori pe saptamana ,in alte tari asociatiile sunt ajutate de catre pescari avand conceptia ca si banii lor sunt acolo pe langa morala nobila pe care o au .Zicala : Aratam ce ai in ape si iti spun ce fel de morala ai* ( autorul Hanumanfish).


Wink
[/quote
De acord ce zici tu ..dar parca avem si noi o portiune in zona aceea ? si poate vom avea si alte ape! ce vom face cu ele? le lasam prada si pe alea la ramari?
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Hanumanfish Mier Iun 02, 2010 11:38 pm

De fapt acei ramari nesimtiti au lozinca ca ei pescuiesc la scobar si mreana !!! De fapt sunt niste braconieri legali !!! Scobar se prinde in barajul de la Alesd ,Tileagd si inca ce bucati !!! Mreana se prinde pe zonele stiute de noi toti..pana la Cheresig !!! Eu de mult tot spun sa interzica pescuitul la fix , cu rama,etc .Ar fi mai corect in loc de fixari sa fie spinningari ...Faza cu tripla ca ai la branhii este adevarat mai mult il ranesti !!! Daca eliberezi pastravul ! Varianta ar fi ca si in Suedia -PESCUIESTI PE SEMESTRE CU MUSCA FARA BARBETA
-SEMESTRU CAND AI VOIE CU BARBETA -
- SEMESTRU CAND AI VOIE CU STREAMERE ,ROTATIVE,WOBLERE .
Si in Polonia au zone unde ai voie cu woblere ,sa nu uitam de Salmo.Prinde baietii la campionate de spinning lostrita,pastrav,lipan .Poate ei stiu ceva ce noi nu stim ? Am acolo un amic care umbla des ,legile aspre,curatenie bec ,deci avem ce invata sau macar imita !
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  davidco_m Mier Iun 02, 2010 11:43 pm

Hanumanfish a scris:De fapt acei ramari nesimtiti au lozinca ca ei pescuiesc la scobar si mreana !!! De fapt sunt niste braconieri legali !!! Scobar se prinde in barajul de la Alesd ,Tileagd si inca ce bucati !!! Mreana se prinde pe zonele stiute de noi toti..pana la Cheresig !!! Eu de mult tot spun sa interzica pescuitul la fix , cu rama,etc .Ar fi mai corect in loc de fixari sa fie spinningari ...Faza cu tripla ca ai la branhii este adevarat mai mult il ranesti !!! Daca eliberezi pastravul ! Varianta ar fi ca si in Suedia -PESCUIESTI PE SEMESTRE CU MUSCA FARA BARBETA
-SEMESTRU CAND AI VOIE CU BARBETA -
- SEMESTRU CAND AI VOIE CU STREAMERE ,ROTATIVE,WOBLERE .
Si in Polonia au zone unde ai voie cu woblere ,sa nu uitam de Salmo.Prinde baietii la campionate de spinning lostrita,pastrav,lipan .Poate ei stiu ceva ce noi nu stim ? Am acolo un amic care umbla des ,legile aspre,curatenie bec ,deci avem ce invata sau macar imita !
Iar ma vad nevoit sa-ti dau dreptate insa cu o precizare :baietii aia din Polonia au locuri pe San (unde se tine campionatul mondial in acest an la musca) unde nu ai voie nici macar cu streamere!!!!!!!! pentru a proteja exemplarele mai mari din zona C&R .Ar fi bine sa avem si noi asa ceva nu? Mi se pare normal sa fie si zone cu limita de captura de genu 3 bucati cu dimensiunea minima 30 pt traistari ca altfel otravesc baietii apa Smile)
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Permis de Pescuit - Pagina 2 Empty Re: Permis de Pescuit

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum