Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Voblere sau rotative?

+2
Hanumanfish
Ionut Erdeli
6 participanți

In jos

Voblere sau rotative? Empty Voblere sau rotative?

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Iun 21, 2010 9:20 pm

Sunt curios care dintre cele doua sunt mai productive in pescuitul diferitelor specii! Eu personal folosesc foarte mult voblere in pescuitul cleanului! Unul dintre avatajele voblerelor mi se pare ca ar fi asemanarea mai mare cu speciile vanate de rapitori, posibilitatea de a fi jucate mai bine, faptul ca marea majoritate au doua ancore si ar mai fi multe altele!
La rotative avantajul ar putea fi faptul ca pot fi lansate mai departe, dar dupa umila-mi parere dezavantajul lor major este ca rasucesc firul ca naiba, iar dupa cateva iesiri pot sa-l arunc!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Voblere sau rotative? Empty Re: Voblere sau rotative?

Mesaj  Hanumanfish Lun Iun 21, 2010 9:36 pm

Ai dreptate privind rasucirea firului, se poate elucida cu sfere de jumatati din plastic ,firul daca se rasuceste intr-adevar se poate schimba sau arunca dupa cateva iesiri .Sa nu uitam ca in anii 1960 -1988(la noi) se foloseau 95 % rotative ,prin simplul fapt ca nu existau la noi pe piata woblere ,abia in anii 1994-95 apareau pe piata woblere de la 3 firme ( nu le amintesc ca nu are rost) .

La intrebarea care anume este mai eficient sau mai roditor ? Depinde de pescar si de peste ,zona ,anotimpul , un joc de tactica cine pe cine pacaleste ,disputa adevarata se amplifica daca incercam sa prindem pesti mari ,dar in schimb am un wobler care bate orice wobler ,rotativa sau oscilanta,shad,musca,etc.Deci la urma urmei tot woblerul ramane ( sa nu uitam de mana pescarului Wink )
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Voblere sau rotative? Empty Re: Voblere sau rotative?

Mesaj  Nitu V Lun Iun 21, 2010 10:28 pm

nu se poate raspunde la intrebare fara sa dai detalii despre conditiile de pescuit. sunt 2 naluci care au ca scop imitarea pestilor tinta.
rotativa face mult ,,zgomot ,, sub apa si se adreseaza pestilor activi . la randul ei bataia rotativei poate fi mai rara sau mai deasa in functie de forma paletei. daca ar fi sa personalizam o sa constatam ca rotativa se adreseaza catorva situatii din teren.
voblerul la randul lui se adreseaza altor situatii din teren . si bataia lui poate fi diferita , poate evolua la adancimi diferite si chiar poate fi mai zgomotos -cum sunt cele cu bile - sau mai tacut.
nu se poate face o caracterizare in fata calculatorului doar datorita simplului motiv ca pestii hotarasc , nu noi.
noi cel mult citim conditiile din teren si incercam sa ne adaptam.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Voblere sau rotative? Empty Re: Voblere sau rotative?

Mesaj  Ovi_1919 Lun Iun 21, 2010 10:46 pm

cred ca trebuia sa-ti pui intrebarea rotativa sau oscilanta si castigatoarea contra vobler Wink (parerea mea)
voblerele ar fi atot triumfatoare avand in vedere ca acopera o gama larga de paternmuri si poate imita aproape orice momeala artificiala .
pe cand rotativa ... are si ea diverse culori care la viteza de rotatie mare in ape tulburi nu se prea disting . ce imita rotativa ? un peste ranit in carlig ? Very Happy o intrebare buna Wink
efectul de rasucire a liniei poate fi stopat asa cum a spus si haumanfishing ... desi eu inca nu am patit treaba asta ( precizez ca am folosit doar rotative 0 si 1) in 95% din partide prefer voblerele .
Dar depinde de conditile de pescuit ...

Domnul nitu spuneati ca rotativa este mai zgomotoasa ca si voblerul ...bun Razz o fi la fel si in cazul voblerelor care au 4-5 camere cu bile ?


Ultima editare efectuata de catre Ovi_1919 in Lun Iun 21, 2010 11:12 pm, editata de 1 ori
Ovi_1919
Ovi_1919

Numarul mesajelor : 297
Localizare : Departe
Ocupatia : electronica
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Voblere sau rotative? Empty Re: Voblere sau rotative?

Mesaj  Hanumanfish Lun Iun 21, 2010 10:58 pm

Nu doresc sa facem filozofie din faptul daca putem citi sau nu obiceiul unor vietati ,sau sa spunem ce este mai bun doar prin faptul ca am notat cateva zone unde am prins un peste,nici asta nu este o regula,sunt unele specii pe care le poti ademenii pe altele nu ,woblerul sau rotativa ? Eu spun asa depinde ce are omul si daca ai este foame face ce face si prinde daca nu se apuca de batrana tehnica scula* prost-ovolul ...Nitu hai sa nu ne credem mai destepti decat altii ,ca stii si tu ca norocul (bulanul) bate orice filozofie,sau boiles sau momeala o fi ea artificiala sau nu .Eu zic asa nu vorbesc de langa computer, am experienta ! Si nu indranznesc sa spun sa afirm ca eu omul stiu sau pot pacali acel peste ,ca de fapt nu despre asta este vorba .
Upanisade
Este greu omului sa creada ca de multe ori este depasit in a cunoaste lumea ascunsa lui,crezand atotputernic.Fiilor atotputernic in a cunoaste este marele Brahman creatorul universului *Noi micile creatii suntem doar martori acestor imtamplari .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Voblere sau rotative? Empty Re: Voblere sau rotative?

Mesaj  mariusw Lun Iun 21, 2010 11:20 pm

80 % voblere si 20 % rotative. gentleman pescuit


Ultima editare efectuata de catre mariusw in Joi Iun 24, 2010 2:35 pm, editata de 3 ori
mariusw
mariusw

Numarul mesajelor : 295
Varsta : 32
Localizare : oradea/bihor/romania
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 05/09/2009

Sus In jos

Voblere sau rotative? Empty Re: Voblere sau rotative?

Mesaj  Nitu V Mar Iun 22, 2010 9:02 pm

dragi prieteni ...Dumnezeu , sa-mi dea mie rautatea pe care am avut intentintia sa o pun in vorbele mele . va cer scuze daca m-ati interpretat ca fiind ironic.
eu stiu ca fiecare naluca este buna la un moment dat , moment care depinde foarte mult de citirea apei si alegerea nalucii corecte. despre bulan vorbim azi si mai vorbim si alta data . despre alegerea nalucii cu randamentul cel mai bun putem vorbi de mai multe ori pe parcursul unei partide de pescuit pentru ca pot varia conditiile de pescuit. dupa parerea mea in asta si consta frumusetea si puritatea stilului. si atunci putem intreba care naluca este mai buna in general?

poate aveti dreptate si va rog sa ma convingeti.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Voblere sau rotative? Empty Re: Voblere sau rotative?

Mesaj  Nitu V Joi Iun 24, 2010 9:55 pm

citez din revista superpescar - valentin oprisenescu - pe care-l cunoaste-ti sau macar ati auzit de el....
FIECARE NALUCA ESTE BUNA IN FUNCTIE DE APA , ANOTIMP SAU POFTA DE HRANIRE...nu am postat din orgoliu...pur si simplu imi place sa stam de vorba.
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Voblere sau rotative? Empty Re: Voblere sau rotative?

Mesaj  ALIN76 Mier Iul 07, 2010 1:13 pm

Eu personal optez pentru vobler, cred ca si pestii au aceeasi parere cu mine Laughing . Cred ca cel mai important la alegerea unui vobler bun este sa ai incredere ca acesta va prinde peste. Desigur increderea vine prinzand, de cele mai multe ori pescuiesc cu un vobler partide intregi si nu ma dezamageste pentru ca cu fiecare noua lansare ii cunosc mai bine evolutia si cu fiecare peste prins parca devine si mai bun. Am voblere cu care am prins zeci de pesti si pentru care sunt in stare sa trec Crisul daca se agata numai sa nu il pierd.

ALIN76

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Oradea
Ocupatia : plimbator de voblere prin apa
Data de inscriere : 07/07/2010

Sus In jos

Voblere sau rotative? Empty Re: Voblere sau rotative?

Mesaj  Hanumanfish Mier Iul 07, 2010 9:04 pm

Cand am citit cele scrise de tine mi-am vazut trecutul ,referitor la trecerea Crisului sau intrarea in apa dupa woblere prinzatoare ,iti dau dreptate ,ne atasam de ceva bun, prinzator ,woblerul the best* conteaza mult de starea pescarului, ma refer aici la atentia acordata acelor semne care denota existenta pestelui rapitor ,am vazut multe cazuri cand prinzi cu wobler pesti capitali care de fapt cu mult inainte nu aveai incredere in creatiile noi de pe piata,important este sa te simti destins in natura cand pescuiesti si mai ales cand prinzi un exemplar pe cinste ( poate ceva primordial, pe cand erau stramosii nostri vanatori si trebuia sa duca ceva acasa pentru familie) ,dar azi s-au schimbat multe ,suntem mai civilizati si nu mancam tot ce misca ,sper ca intr-o zi sa ne dam seama ca de fapt aceasta chemare asa zisa sportiva,de a prinde un peste prin eleganta noastra, avand acest hobby, sa ne dam seama ca de fapt nu tot ce se misca trebuie mancat .Mi-a placut sa revad ceva ce tinde spre devotamentul unei placeri care pe zi ce trece dispare. Cu respect Hanumanfish
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Voblere sau rotative? Empty Re: Voblere sau rotative?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum