Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AJVPS BIHOR

+76
lik
koko
ancutz
cristi
misu
raul
kiske13
Rogojan Nicu
andreiii
pescarbihor
pescarus
crisulnegru
orion
White Shark
nimrod
ssebi
Ilie
B Vasile
Balex67
Cata_lin
vin1
paul_
catalin17
pin70
co2
danutz
ESOX LUCIUS
bastian23
Harangus Marius
Cata Procarp
Ile Marcel
csife
Musti
roberto
sztufi
CosmYn
GICA_69
clenutzu
Tibi-CPO
DMG
nemedi1990
alex_24ARN
davidco_m
MIHNEA FLORIN
Fishmanhocket
yulyan33
Ssebastian
PETER
marcello
Crinel
Adriann
Jean Scurtu
tIbI_iosIA
DAN-DAN
miki
KATSUMOTO
bmjean
szoke szabolcs
Hanumanfish
Kovesdi Zoli
Ionut Erdeli
Cristi Balas (GOGU)
RaduDan
vasile miclea
marius
Chelu
Nagy Victor
nagy cristian
Rapla
loci70
tudor octavian
zsolty
mihai
pumukli
Admin
szabi1
80 participanți

Pagina 15 din 31 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 23 ... 31  Urmatorul

In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Musti Vin Mar 19, 2010 8:13 am

Harangus Marius a scris:...fiecare trebuie sa faca atat cat poate fara sa se gandeasca ca celalalt nu face nimic,alfel directia e clara...
Exact asta-i ideea!
Pana nu vom gandi si actiona astfel, va continua sa ne mearga din rau in mai rau...

P.S. De fapt spiritul asta cred ca si-l doreste Spinning Club Oradea sa-l promoveze... Si de aceea si aveam indoieli ca exista vreo asociatie oficial constituita cu care SCO se poate identifica si, eventual, la care sa se afilieze... din pacate...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 19, 2010 8:30 am

@Musti Acest citat este de la domnul @Roberto
Citatul urmator:Dar ANPA afirma in comunicat ca in afara de concesiunile din Delta Dunarii nu se poate vorbi de exclusivitate a unei asociatii pe vreun habitat piscicol natural. Si ca o asociatie nu poate obtine conform legii o autorizatie de pescuit sau un drept de gestionare pe habitate piscicole naturale.

Sunt trei variante ... ori au uitat ca au dat la Romsilva apele de munte, ori au revocat aceasta (la fel de tacut precum au dat) si apele de munte au revenit la ANPA, ori AJVPS Bihor detine un drept de exclusivitate pe apele de munte identic cu cel pentru Canalul Colector ... adica zero.

Studiem in continuare ...
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Vin Mar 19, 2010 11:10 am

Musti a scris:
Hanumanfish a scris:
Sunt trei variante ... ori au uitat ca au dat la Romsilva apele de munte, ori au revocat aceasta (la fel de tacut precum au dat) si apele de munte au revenit la ANPA, ori AJVPS Bihor detine un drept de exclusivitate pe apele de munte identic cu cel pentru Canalul Colector ... adica zero.
Posibil ca in comunicat au omis faptul ca ANPA a delegat dreptul de administrare a apelor de munte catre RNP. Si aia isi fac propriile reguli. Dealtfel Protocolul semnat anul trecut intre ANPA si RNP incerca sa asimileze (oarecum fortat) apele de munte ca fiind amenajari piscicole, pe baza faptului ca RNP efectueaza lucrari de stabilizare a malurilor, saritoare, etc. si ca mai si populeaza din cand in cand. Asa ca am senzatia ca apele de munte nu intra la "habitate piscicole naturale". Desi, repet, dupa cum suna legea, treaba asta e fortata.
Dar, la cum merg treburile pe la noi nu m-as mai mira de nimic...

Este greu se spus care este adevarul cu apele de munte deoarece desi protocolul de colaboarare 20550/24.04.2009 dintre ANPA si Romsilva este anterior legii 317/2009 si ordinelor MADR din 2010 (nr 20 si nr 50), acesta nu poate fi anula decat printr-un alt protocol, dar totusi in comunicatul de presa ANPA nu apare nicaieri vreo referire la Romsilva.

Parerea mea (proprie si persoanala) este ca permisul ANPA este valabil si pe oricare apa de munte indiferent de judet. Dar nu este suficient pe amenajarile piscicole de pe ape de munte unde exista o licenta de acvacultura. Dar de regula acele ape sunt marcate. In rest ... acolo unde nu exista marcaje se poate pescui linistit.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Nagy Victor Vin Mar 19, 2010 3:17 pm

A participat cineva la popularile de azi la Les ?
ceva poze ? scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Vin Mar 19, 2010 4:58 pm

Pozele sînt la "Populări 2010",acolo vei vedea câţi s-au interesat de această populare,după asta încearcă să-i numeri pe cei care o contestă.Musti,îmi pare rău că nu vrei să înţelegi despre ce este vorba,eu încerc să fac ceva despre care voi,deocamdată,doar vorbiţi.Am intrat pe acest forum pentru a căuta pescari dispuşi să se implice,CPO,chiar dacă este doar o fostă filială a AJVPS,a reuşit să schimbe(în bine) câteva aspecte ale pescuitului bihorean,chiar prin câţiva "băgăcioşi".Vorbesc doar de AJVPS pentru că habar n-am cum funcţionează celelalte asociaţii,nu ştiu în ce măsură sînt implicaţi pescarii în conducerea lor şi nici nu este treaba mea.Dacă credeţi că pescarii(vorbesc de cei mulţi,care nu cunosc mare lucru din legislaţie)vor lupta pentru reformarea pescuitului,fără să-i împingă cineva de la spate,eu zic că vă înşelaţi.Ca aceştia să afle că ideile voastre sînt benefice pentru ei,nu ajunge să le postaţi pe un forum,trebuie să vă implicaţi în fenomen,să vă băgaţi mai adânc(abia atunci veţi simţi cât de rău pute) în dirijarea lui pe calea cea bună.Ca o paranteză,cam jumătate din pescari consideră legile şi regulamentele o îngrădire a drepturilor personale,pe care de altfel nu şi le cunosc.Rămân cu convingerea că mergem către acelaşi ţel,doar că am luat-o pe drumuri diferite.Cu stimă,tot(doar)un pescar.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  davidco_m Vin Mar 19, 2010 6:55 pm

Din pacate este valabil pe toate apele fara licenta exact cum scrie in comunicat
In prima faza ne bucuram ca putem pescui peste tot fara prea mari griji pana golim apele de pesti DAR in curand se va gasi cine sa le administreze
Ca si o paranteza:anul trecut pe aceasta vreme ROMSILVA NU AVEA NICI O APA
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Sam Mar 20, 2010 9:02 am

Ma uit atent la postari si constat ca majoritatea domnilor care au postat la mai multe topicuri au o viziune privind viitorul pescarilor si soarta pestilor din apele noastre .Legile care s-au finalizat pentru 2010 dupa parerea multora nu sunt chiar benefice.Mai mult incurca decat ajuta viitorul unor specii precum Lipanul,Pastravul,Salaul,Stiuca,Crapul (salbatic),Somnul.Dupa spusele unor domni care la randul lor vad corect situatia legile de azi nu opreste nesimtirea braconierului si a celor care umbla a brambura cu pungile de 1 leu si aduna Lipanul de pe valea Finisului si in multe locuri unde din nou si in acest AN unii domni contesta competenta din punct de vedere legal a unor paznici ,fiind acesti paznici din zona sau nu.Daca scriem ca legea cutarica nu AI DA VOIE .Lu nenea sa ma controleze ,nu ai arat permisul si nici carnetul numai in prezenta inspectorului piscicol .Pai DOMNII mei in aceasta situatie nu mai strigati unde sunt paznicii sau unde este AJVPS sau AVPS sau stiu eu ce asociatie.Daca totusi doriti sa va exprimati parerea sau neplacerea scrieti despre cu titlul catre ANPA.Bine spune cineva ca tot strigam braconaj braconaj si dupa care mai si spunem ca nu are voie nici o asociatie din Bihor sa execute controale de rutina pe apele (Naturale care sunt sub tutela ANPA) Fara prezenta INSP ANPA.Ma gandesc zilnic la faptul ca unde s-a ajuns cu ideiile pe care le afirmati si chiar dupa lege sunt adevarate ,adica DOMNii MEI aveti dreptate ! .Pestii din apa nu exista datorita unor legi care au lipsuri din toate punctele de vedere !Legea trebuie sa ocroteasca vietatile din aceste habitate fiind ele particulare sau nu.Raurile noastre frumoase zilnic sufera din cauza multor excavatii .Din cauza ca unii vand pietrisul din albia Râului si noi ce facem ? Cea ce face in genaral fiecare sta si se uita dupa care critica "Asta e asa-i la noi TARA lu ...." Suntem aici o gramada de pescari oameni care stiu ce vor propunerea mea este :HAI SA NE ADUNAM saptamanal iesim cate 10-15 oameni pe banii nostri si facem cateva influente psihice spre mentalitatea unora."Tibi CPO a vazut bine fara sa iesim cu adevarat sa participam altfel nu facem nimic si in zona de munte excursie la o clisa si restul vine de la sine.Punem fiecare un ban de benzina sau motorina.Fratilor pe cai ca nu-i de stat moimele s-au adunat si distrug !. pirat
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Nagy Victor Sam Mar 20, 2010 11:49 am

Imi pare f. rau ca nu am putut participa si eu Sad , dar .....
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  MIHNEA FLORIN Dum Mar 21, 2010 2:05 pm

Nagy Victor a scris:Azi s-a populat si balta de la Crestur (Bolcas), 1000kg. (1 t.) crap
S-a populat si balta de la St. Imbreu tot crap , 1000kg.
Miine urmeaza balta Les Bihor , cu aceeasi cantitate de crap
Pina la sfirsitul saptaminii cele 5 lacuri cu regim de acuacultura vor fi mai bogate cu cite o tona de crap / balta Exclamation

Va urma Wink

ceva poze cu popularea de la Santimbreu ?! sau daca sunt postate in alta parte scuze .,dar nu am gasit!


gentleman aplauze
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Dum Mar 21, 2010 4:35 pm

@ Domnule Mihnea
Popularea de la Santimreu a fost in ziua de 15.03 .2010 Dupa cum stim cu totii in ziua respectiva ningea si viscolea masina cu pesti a ajuns tarziu si transbordarea a fost foarte grea masina cu pesti s-a impotmolit , daca cunoasteti terenul din zona Santimreu stiti despre ce vorbesc . Dar cateva poze s-au facut dupa spusele domnului secretar din cadrul cpo ne va furniza cat de curand aceste poze .In rest atat stiu ca s-a populat .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty bolcas

Mesaj  bastian23 Lun Mar 22, 2010 10:46 am

Salutare prieteni pescari.

As avea si eu o intrebare legata de balta Bolcas, si anume: Se vor face populari anul acesta pe balta?

Ms anticipat.

bastian23

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Oradea
Ocupatia : Ofertant
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Adriann Lun Mar 22, 2010 11:25 am

e populata balta deja prietene bastian....daca citesti olecuta forumul o sa vezi si dovezile....ciaoo Very Happy Very Happy Very Happy
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty bolcas

Mesaj  bastian23 Lun Mar 22, 2010 12:16 pm

Stiu ca s-a facut o populare anul trecut ... poate nu am citit eu cu atentie forumul dar in 2010 nu am auzit sau citit sa se fii facut populare pe Bolcas. Si in plus la sectiunea Populari 2010 sunt niste filmulete cu popularile pe Fegernic, Diosig si Les.

Ms anticipat.

bastian23

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Oradea
Ocupatia : Ofertant
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Lun Mar 22, 2010 4:45 pm

Bolcaşul a fost populat cu o zi înaintea Leşului,deci în 18 03 2010,caută te rog acolo.Cantitatea de peşte a fost aceeaşi pentru fiecare lac,adică 1 tonă(crap).

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty RE: AJVPS BIHOR

Mesaj  bastian23 Lun Mar 22, 2010 4:54 pm

Ms Tibi

bastian23

Numarul mesajelor : 5
Localizare : Oradea
Ocupatia : Ofertant
Data de inscriere : 22/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Lun Mar 22, 2010 10:03 pm

Tibi-CPO a scris:Bolcaşul a fost populat cu o zi înaintea Leşului,deci în 18 03 2010,caută te rog acolo.Cantitatea de peşte a fost aceeaşi pentru fiecare lac,adică 1 tonă(crap).

Pot sa confirm si eu ca a fost populat.

Un amic mi-a aratat poze cu cat a prins in weekend pe Bolcas.

Sincer va spun ca am fost impresionat ... estimez ca avea peste 25 kg de crap!

A spus ca nu posteaza pozele caci sunt facute in cada din baie.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Lun Mar 22, 2010 10:21 pm

@Roberto
In care zi weekend s-a prins sambata sau duminica ?
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Lun Mar 22, 2010 10:34 pm

Hanumanfish a scris:@Roberto
In care zi weekend s-a prins sambata sau duminica ?

22 de kg in total, doi pescari, sambata la fegernic, duminica la bolcas ...

de azi stiu ca au intrat in concediu cinci zile ca sa mearga in fiecare zi la pescuit.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Lun Mar 22, 2010 10:48 pm

@domnule Roberto daca sustineti ca s-a prins atat inseamna 10 buc aprox.Nu contest ca nu se poate prinde pe Fegernic s-a prins tot anul (anul trecut).Sper sa se ia masuri dar sa nu uitam ca si pescarul se joaca cu excludere pe anul 2010.Daca este adevarat ...daca da denota si nesimtirea pescarului fata de regulament si fata de conceptul pescarului sportiv.Bravo lui daca a fentat paznicii.
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  ESOX LUCIUS Mar Mar 23, 2010 6:36 am

Eu sunt tare curios cine a fost acel pescar fiindca eu am fost in control roat balta Sambata si a verificat pestii .Pe toata balta de la Bolcas sa prins un singur crap .
Duminica dupamasa am iesit la o partida de pescuit si intradevar nu am mai fost in control fiindca stiam ca tocmai fusesera inaintea mea secretarul si cu paznicul baltii in control .Deci eu nu cred asa ceva ca cineva a prins pe balta de la Bolcas 25 de crapi .
Nu merge inca pestele , si eu sunt pescar , si eu am pescuit la crap si nu am prins si am vazut eu clar cine ce a prins sambata.Oare sa se fi schimbat treburile asa de mult de la o zi la alta ?
Oricum urat din partea lui daca a si retinut crapi aia .Odata sa prind eu pe unul ca mai face asa ceva ca ala o pus-o .
ESOX LUCIUS
ESOX LUCIUS

Numarul mesajelor : 16
Localizare : Marghita
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 22/02/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Mar 23, 2010 7:42 am

Domnilor, 2 oammeni in 2 zile, 22 de Kg de peste! degeaba au fost si controlati ca nu au incalcat regulile! 5,5 Kg pe zi /pescar! Ca nu e etic este una, dar legal nu au gresit cu nimic! Ar fi o treaba daca s-ar limita retinerea a mai mult de 3kg pe zi! Dupa parerea mea 3kg sunt mai mult decat suficienti pesti pentru o mancare copioasa!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Harangus Marius Mar Mar 23, 2010 7:45 am

da,cu neamuri cu tot! Very Happy
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Mar Mar 23, 2010 7:47 am

Laughing daca nu-s mancai ca mine! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  alex_24ARN Mar Mar 23, 2010 8:57 am

3 kg e suficient!!si un crap!!ce poti face cu mai multi?pacat de ei!!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Adriann Mar Mar 23, 2010 9:27 am

Il rog pe Zoli sa ma corecteze sau sa ma ajute ,ca nu mai retin exact,in 2007 parca.
Cand s-a pupulat cu ciortanei(crapi mici)se prindea la fixa in prostie.TOTI au fost scosi afara de pescari si dusi acasa.Crapul care este un peste de perspectiva,si creste mare.Au golit balta de ciortanei.Ce va mai mirati domnilor ca ii duc pe astia de 1,5-2 kg???Zic si eu ca prietenul meu Arn,PACAT!
P.S:Tin minte deviza unora:II eliberez eu,vine altul si ii prinde....................
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 16 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 31 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 23 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum