Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AJVPS BIHOR

+76
lik
koko
ancutz
cristi
misu
raul
kiske13
Rogojan Nicu
andreiii
pescarbihor
pescarus
crisulnegru
orion
White Shark
nimrod
ssebi
Ilie
B Vasile
Balex67
Cata_lin
vin1
paul_
catalin17
pin70
co2
danutz
ESOX LUCIUS
bastian23
Harangus Marius
Cata Procarp
Ile Marcel
csife
Musti
roberto
sztufi
CosmYn
GICA_69
clenutzu
Tibi-CPO
DMG
nemedi1990
alex_24ARN
davidco_m
MIHNEA FLORIN
Fishmanhocket
yulyan33
Ssebastian
PETER
marcello
Crinel
Adriann
Jean Scurtu
tIbI_iosIA
DAN-DAN
miki
KATSUMOTO
bmjean
szoke szabolcs
Hanumanfish
Kovesdi Zoli
Ionut Erdeli
Cristi Balas (GOGU)
RaduDan
vasile miclea
marius
Chelu
Nagy Victor
nagy cristian
Rapla
loci70
tudor octavian
zsolty
mihai
pumukli
Admin
szabi1
80 participanți

Pagina 9 din 31 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 20 ... 31  Urmatorul

In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Ian 20, 2010 2:02 pm

Nu s-au tiparit inca! nici nu am auzit ca ar fi in curs de tiparire!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Adriann Joi Ian 21, 2010 8:34 pm

EU raman fan AJVPS.....Prin simplu fapt ca am ocazia sa pescuiesc pe atatea balti si pe canalele colectoare.....
Stiti vorba aia...Asta avem,cu asta mergem mai departe! I love you I love you I love you
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  alex_24ARN Joi Ian 21, 2010 10:08 pm

Corect!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty OCROTIREA MEDIULUI DIN JUD BIHOR TURPSIOS TRUNCATUS

Mesaj  Hanumanfish Sam Ian 23, 2010 2:48 pm

@ ssebi eu nu te desconsider ! deloc ...doar v-am spus* intr-o zi candva ,ca vor veni oameni in blana de oaie sa ne amăgeasca ( asta doresc ei din invidie,ceva constructiv nu stiu, decat sa atace asociatii,si reprezentantii acestora....). sa nu uiti ca eu sar* pentru a apara spinning club* fara sa trec de acel drept a fiecaruia ,este dat sa-si exprime parerea,parerile* fiind ele chiar contradictorii ! important pentru mine este sa erupa ceva constructiv ! din pacate nu se ajunge decat la discutii ,sunt curios daca acesti oi* ( se duc la politie si âi intreaba ce fac ei sa elimine hotia,si altele din oradea ? poate âi scrie scrisori ,cetateni care se implica in dispute despre pescuit ?
- zicea-i ca sunt care nu au posibilitatea de a participa la sedinte ,sa intrebe si ei saracii*cum,cand,cat ! ce drepturi au si obligatii!!!
@ssebi draga a venit pe acest forum TIBI CPO .PRESEDINTELE CPO !!! cum spunem noi intre noi ,nu degeaba este ales !
-doar ca unora nu le convine ! nu le convine nimic pai domnule sa vina la sedinte promit ca voi participa si eu sa-mi cunosc binevoitorii !!! Twisted Evil
delfin daca citesti aceste randuri ...sa nu uiti ! munte cu munte .... Twisted Evil
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ssebastian Sam Ian 23, 2010 6:22 pm

Hanumanfish a scris:@ ssebi eu nu te desconsider ! deloc ...doar v-am spus* intr-o zi candva ,ca vor veni oameni in blana de oaie sa ne amăgeasca ( asta doresc ei din invidie,ceva constructiv nu stiu, decat sa atace asociatii,si reprezentantii acestora....). sa nu uiti ca eu sar* pentru a apara spinning club* fara sa trec de acel drept a fiecaruia ,este dat sa-si exprime parerea,parerile* fiind ele chiar contradictorii ! important pentru mine este sa erupa ceva constructiv ! din pacate nu se ajunge decat la discutii ,sunt curios daca acesti oi* ( se duc la politie si âi intreaba ce fac ei sa elimine hotia,si altele din oradea ? poate âi scrie scrisori ,cetateni care se implica in dispute despre pescuit ?
- zicea-i ca sunt care nu au posibilitatea de a participa la sedinte ,sa intrebe si ei saracii*cum,cand,cat ! ce drepturi au si obligatii!!!
@ssebi draga a venit pe acest forum TIBI CPO .PRESEDINTELE CPO !!! cum spunem noi intre noi ,nu degeaba este ales !
-doar ca unora nu le convine ! nu le convine nimic pai domnule sa vina la sedinte promit ca voi participa si eu sa-mi cunosc binevoitorii !!! Twisted Evil
delfin daca citesti aceste randuri ...sa nu uiti ! munte cu munte .... Twisted Evil
@Zoli...aici nimeni nu a atacat clubul (inca)..dar daca o va face nu te speria ca ma aliez si eu cu tine si alti membri ai clubului...pina atunci nu vreau sa creez polemici (cum ii place lui Alin sa zica)...dar au dreptul sa stie fiecare raspunsul la intrebarea pusa catre d-l Tibi...ok , s-a mai raspuns, la intrebari usoare...dar la cele mai importante s-a raspuns evaziv...se poate ca nici tu sa nu sti raspunsul la anumite intrebari...ok...ii spui omului ca nu sti (momentan) dar te interesezi...nu te omoara nimeni daca nu sti raspunsurile la toate intrebarile despre filiala si pescuit...toate se schimba peste noapte, degeaba ii dai un raspuns azi, ca poate luni intra in vigoare o lege votata de gunoaiele din parlament si raspunsul dat la intrebarea pusa nu mai este valabil...asa ca mai bine spui ca ii raspunzi dupa ce te documentezi...numeni nu-i invatat sa tina minte tot...comprende amigo? Laughing gentleman
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty OCROTIREA MEDIULUI DIN JUD BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Sam Ian 23, 2010 6:43 pm

@ SSEBI ai dreptate vezi bine si corect toate disputele .cu sau fara mine !
ps: de ce nu raspund la unele intrebari ? 2 criterii 1 - unele raspunsuri nu sunt de competenta mea ! (nu imi permit )
2 - cand ataca cineva ajvps doar asa ,fara sa aiba motive neintemeiate ...!
Speram ca domnul presedinte T.ACS ...va raspunde promt si direct celor care doresc sa-si bata joc de munca comitetului CPO ! COMPRENDE ? gentleman
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Ocrotirea mediului în judeţul Bihor

Mesaj  Tibi-CPO Sam Ian 23, 2010 11:20 pm

Domnilor,nu pot să dau răspunsuri pescarilor sau nepescarilor despre care nu ştiu nimic.Desigur e vorba doar de anumite subiecte mai pipărate. Îmi cer scuze dacă cuiva i s-a părut că îl iau peste picior,nu am avut intenţia dar sunt lucruri care aparţin de "intimitatea" Clubului.Când am fost ales le-am promis că le voi apăra drepturile la toţi,buni răi,cum or fi ,de aceea vă tot chem la şedinţă,să ştiu cui dau raportul.Mulţumesc de sprijin.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ssebastian Dum Ian 24, 2010 8:07 am

Tibi-CPO a scris:Domnilor,nu pot să dau răspunsuri pescarilor sau nepescarilor despre care nu ştiu nimic.Desigur e vorba doar de anumite subiecte mai pipărate. Îmi cer scuze dacă cuiva i s-a părut că îl iau peste picior,nu am avut intenţia dar sunt lucruri care aparţin de "intimitatea" Clubului.Când am fost ales le-am promis că le voi apăra drepturile la toţi,buni răi,cum or fi ,de aceea vă tot chem la şedinţă,să ştiu cui dau raportul.Mulţumesc de sprijin.
...d-l Tibi CPO s-a referit prin "CLUB" la CPO, adica CLUBUL PESCARILOR ORADEA, a nu se confunda cu SPINNING CLUB...care nu prea are intimitati Embarassed
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  clenutzu Dum Ian 24, 2010 12:21 pm

Anul asta o sa-mi fac permisul la AJVPS, ca vreau sa ma apuc si de muscarit si din cate stiu eu sunt singurii care au concesionate ape de munte. Anul trecut l-am avut la Aqua Crisius, pe motivul ca erau singurii deschisi sambata Smile

clenutzu

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 50
Localizare : Pe unde curge ceva apa
Ocupatia : Pierzator de lingurite
Data de inscriere : 17/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Dum Ian 24, 2010 12:32 pm

E si treaba cu sambata un motiv! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  mihai Dum Ian 24, 2010 3:53 pm

Cat e taxa de prohibitie anul asta , tot 50 ron?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ssebastian Dum Ian 24, 2010 4:15 pm

mihai a scris:Cat e taxa de prohibitie anul asta , tot 50 ron?
...DA
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  mihai Dum Ian 24, 2010 5:12 pm

Mersi Smile

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Dum Ian 24, 2010 9:36 pm

@tibi CPO mai aveti si obligatia de a informa oamenii conform legislatiei din Romania ( legea 544/2001) daca acestia solicita, indiferent daca sunt probleme mai piperate sau nu.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Ocrotirea mediului în judeţul Bihor

Mesaj  Tibi-CPO Dum Ian 24, 2010 10:12 pm

Asociaţia îşi informează membri interesaţi(care îi poţi număra pe degete),dar deocamdată nu avem un purtător de cuvânt şi nici nu vom avea în grabă.Nu cunosc prevederile acestei legi,dar dacă ea cere ca o asociaţie privată să îsi facă publice contractele eu voi fi primul care va semnala acest fapt consiliului de conducere.Înainte de asta mă voi consulta cu juristul AJVPS,legile aparţin de el,eu sunt doar un pescar care încearcă să împace capra cu varza.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Ocrotirea mediului în judeţul Bihor

Mesaj  Tibi-CPO Dum Ian 24, 2010 10:28 pm

Am aruncat o privire asupra legii 544 şi cred că se referă la instituţiile publice şi la informaţii de interes public.AJVPS este privată,lucru stipulat în statutul votat la sfârşitul anului trecut.Singura noastră legătură cu instituţiile publice este faptul că le plătim o căruţă de bani;ar fi interesant de văzut informarea făcută de ei.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Lun Ian 25, 2010 3:11 pm

Datorita faptului ca urmare la legea 317/2009 practicare pescuitului recreativ sportiv se poate face doar prin inscrierea intr-o asociatia, atunci asociatiile nu sunt private si cred ca se asimileaza institutiilor publice. Acestea au obligatia de a informa corect si la timp, orice persoana din Romania, fara ca aceasta sa fie neaparat membru in asociatia la care face aceasta cerere asupra problemelor pe care le ridica.
„Legea” asociatiilor si fundatiilor

Caracteristica principala a unei organizatii neguvernamentale (denumita si ONG, sau fara scop lucrativ) este interzicerea distribuirii profitului catre membri, de unde si denumirea de entitate non-profit. Prezentam mai jos in ordine cronologica legislatia din Romania referitoare la organizatiile neguvernamentale:

L 21/1924
Legea nr. 21 (Legea Marzescu) din 1924 pentru persoanele juridice (Asociatii si Fundatii)

OG 26/2000
Ordonanta Guvernului nr. 26 din 30 ianuarie 2000 cu privire la asociatii si fundatii

OG 37/2003 Ordonanta Guvernului nr. 37 din 30 ianuarie 2003 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii

L 213/2005 Legea nr. 213/2005 privind respingerea Ordonantei Guvernului nr. 37/2003 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii

L 246/2005
Legea nr. 246 din 18 iulie 2005 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii


Legea sponsorizarii

Sponsorizarea este actul juridic prin care doua persoane convin cu privire la transferul dreptului de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare pentru sustinerea unor activitati fara scop lucrative desfasurate de catre una dintre parti, denumita beneficiarul sponsorizarii.
Contractul de sponsorizare se incheie in forma scrisa, cu specificarea obiectului, valorii si duratei sponsorizarii, precum si a drepturilor si obligatiilor partilor.
Poate fi sponsor orice persoana fizica sau juridica din Romania sau din strainatate care efectueaza o sponsorizare in conditiile legii.
Poate fi beneficiar al sponsorizarii:
a) orice persoana juridica fara scop lucrativ, care desfasoara in Romania sau urmeaza sa desfasoare o activitate in domeniile: cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific – cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice;
b) institutiile si autoritatile publice, inclusiv organele de specialitate ale administratiei publice, pentru activitatile prevazute la lit. a);
c) pot fi sponsorizate emisiuni ori programe ale organismelor de televiziune sau radiofuziune, precum si carti/publicatii din domeniile definite la lit. a);
d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul dintre domeniile prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica ce activeaza in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.

Persoanele fizice sau juridice din Romania nu pot efectua activitati de sponsorizare din surse obtinute de la buget. Organizatiile nonprofit, organizatiile sindicale si organizatiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit pentru banii sau bunurile primite prin sponsorizare In cazul sponsorizarii care consta in bunuri materiale, acestea vor fi evaluate, prin actul juridic incheiat, la valoarea lor reala din momentul predarii catre beneficiar.

Contribuabilii care efectueaza sponsorizari si/sau acte de mecenat, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, daca totalul acestor cheltuieli indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
1. este in limita a 0,3% din cifra de afaceri;
2. nu depaseste mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.

Exemplu de sponsorizare

Sponsorizarea este reglementata prin Legea nr. 32 din 19 mai 1994, modificata si completata de mai multe ori, ultima data prin Legea nr. 394 din 5 noiembrie 2006.

Descarca L 32/1994

Model Contract sponsorizare


Legea voluntariatului

Voluntariatul este activitatea de interes public desfasurata din proprie initiativa de orice persoana fizica, in folosul altora, fara a primi o contraprestatie materiala, in domenii cum sunt: asistenta si serviciile sociale, protectia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protectie a mediului, social si comunitar si altele asemenea.
Contractul de voluntariat este o conventie cu titlu gratuit, incheiata intre o persoana fizica, denumita voluntar, si o persoana juridica, denumita organizatie gazda, in temeiul careia prima persoana se obliga fata de a doua sa presteze o activitate de interes public fara a obtine o contraprestatie materiala
Voluntariatul este reglementat prin Legea nr. 195 din 20 aprilie 2001, modificata si completata prin Ordonanta Guvernului nr. 58 din 22 august 2002.

L 195/2001
Legea nr. 195 din 20 aprilie 2001 - Legea voluntariatului

OG 58/2002
Ordonanta Guvernului nr. 58 din 22 august 2002 pentru modificarea si completarea Legii voluntariatului nr. 195/2001

Model Contract de voluntariat


Legea transparentei

Legea transparentei ofera posibilitatea cetatenilor de a participa activ la diverse intalniri si dezbateri publice in procesul de luare a deciziei publice (diverse acte normative: hotarari, legi etc.), fie ca ele tin de nivelul local (primarie, consiliu local), fie ca ele tin de nivelul central (ministere, agentii de reglementare).
Autoritatile au obligatia de a face publice proiectele de reglementari inainte ca acestea sa fie adoptate, insa pot decide daca iau sau nu in calcul sugestiile si observatiile primite din partea cetatenilor, ONG-urilor etc.
Transparenta decizionala a autoritatilor publice centrale si locale este reglementata prin Legea nr. 52/2003. La nivelul autoritatilor locale anumite decizii sunt reglementate si prin legea administratiei publice locale – Legea 215/2001.

L 52/2003
Legea nr. 52 din 2003 - Legea transparentei


Legea accesului la informatii publice

Articolul 31 din Constitutia Romaniei garanteaza unul dintre drepturile fundamentale ale cetatenilor - dreptul de a avea acces la informatii. Legea nr. 544/2001 reglementeaza modul in care cetatenii pot solicita institutiilor si autoritatilor publice (ministere, primarii, agentii guvernamentale, regii autonome etc.) informatii publice produse sau gestionate de catre acestea.
Informatiile pot fi solicitate atat verbal, cat si in scris, iar autoritatea este obligata sa raspunda pe loc sau in 10 zile lucratoare de la depunerea cererii, sau in 30 de zile daca informatia ceruta este complexa si necesita o durata mai mare de timp.

L 544/2001
Legea nr. 544 din 12 octombrie 2001 privind liberul acces la informatiile de interes public
Acestea sunt legile in baza carora functioneaza o asociatie sau o fundatie
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Lun Ian 25, 2010 3:16 pm

Dupa cum ai spus mai sus AJVPS nu este o institutie publica. Atunci ce este? Lucreaza cu animale si pentru animale? Nu cumva se asimileaza ONG-urilor?
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Lun Ian 25, 2010 7:05 pm

"AJVPS Bihor este persoană juridică română,neguvernamentală,de drept privat,apolitică,fără scop lucrativ,cu patrimoniu propriu,distinct şi indivizibil........îşi desfăşoară activitatea potrivit prezentului statut,având deplină autonomie organizatorică,decizională,funcţională şi financiară."Textul este din statutul pe baza căruia se desfăşoară la ora asta activitatea AJVPS Bihor.CPO este o structură teritorială a AJVPS,fără personalitate juridică.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Lun Ian 25, 2010 8:35 pm

Cei de la AJVPS sa citeasca legislatia in totalitate nu doar ce le convine. In momentul in care faci o astfel de munca trebuie sa iti asumi si riscurile nu numai beneficiile. Cand vrei sa cumperi ceva mai intai prospectezi piata (AJVPS ofera servicii) pentru a face diferenta calitate-pret ( economia de piata). Trebuie sa informeze corect pe cei care solicita informatii indiferent ca sunt sau nu membrii, daca este nevoie si cu raspunsuri srise, cu documente intrucat este si legea transparentei. Ar fi multe de spus dar ma opresc aici deoarece vad ca doar repetati raspunsuri care au mai fost date. o sa mao postez dupa ce o sa primesc raspunsul da la AJVPS, daca nu o sa il primesc o sa merg mai departe asa cum zice legea 544/2001.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Lun Ian 25, 2010 9:10 pm

Oferta de "servicii" o găseşti detailată în comunicatul semnat de directorul asociaţiei,dacă acesta nu ţi se pare satisfăcător vei fi nevoit să soliciţi în scris(sau verbal) lămuriri suplimentare de la Consiliul Judeţean al AJVPS Bihor.Dacă legea trebuie înţeleasă cum spui tu,eu voi fi primul care îţi va sprijini demersul.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Mar Ian 26, 2010 7:32 am

Acum deja te contrazici pe tine. Mai sus ziceai ca AJVPS nu trebuie sa dea raspunsuri nimanui. Ma faci sa rad.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Nagy Victor Mar Ian 26, 2010 1:18 pm

Miercuri 27.01.2010. , ora 18:00 , sedinta la clubul A.J.V.P.S. Bihor ! gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Mar Ian 26, 2010 5:33 pm

Domnule YULYAN 33,am scris că în cazul în care ai dreptate,te voi sprijini.Am mai scris că mă voi consulta cu juristul asociaţiei şi că am să-ţi comunic răspunsul lui şi poziţia oficială a AJVPS.Şi am mai spus că eu,ca persoană,cred că nu ai dreptate(aceasta se cheamă părere personală, cum şi a ta este acelaşi lucru

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty RASPUNS ANPA

Mesaj  GICA_69 Vin Feb 12, 2010 7:28 am

> Va rog sa ma lamuriti cu un raspuns la urmatoarea problema.
> As dori sa stiu daca am facut permis la o asociatie AJVPS am voie sa
> pescuiesc in alt judet?
> exista o atribuire de ape pentru fiecare ajvps in parte ?
> Daca nu pot sa pescuiesc in alt judet de unde cumpar viza de pescuit,de
> unde aflu ce ape sant atribuite unei anume filiale?
> Va multumesc anticipat.
Urmeaza raspunsul:Buna ziua
conform noii legi 317/2009 care aproba si completeaza OUG 23/2008 privind
pescuitul si acvacultura permisele de pescuit sportiv sunt emise de catre
ANPA si distribuite de asociatiile de pescari sportivi. asadar ANPA nu mai
poate sa distribuie permise direct pescarilor, ca anul trecut. legea nu
prevede expres obligativitatea pescarilor de a se inscrie in asociatii
pentru a-si procura permis dar cum asociatiile sunt ONG-uri nici
administratia nu poate obliga aceste asociatii sa distribuie gratuit
permisele de pescuit sportiv.
asadar nu puteti sa va procurati permise decat de la sediile asociatiilor.
acum cateva zile s-a aprobat ordinul privind reglementarea pescuitului
sportiv, care nu specifica faptul ca asociatiile vor primi autorizatie de
pescuit sportiv si implicit drept de gestionare a pescuitului sportiv pe
anumite zone. urmeaza tiparirea permiselor pentru 2010. la momentul actual
nici o asociatie nu a primit de la administratie drept de a organiza
practicarea pescuitului sportiv pe anumite zone.
legea stipuleaza totodata reciprocitate obligatorie intre asociatii,
asadar indiferent de la ce asociatie, din ce judet cumparati permisul emis
de ANPA el este valabil in toate bazinele piscicole naturale din tara.
pretul permiselor este acelasi cu cel de anul trecut, conform HG
1016/2008, respectiv 30, 10 si 0 lei pentru pensionari.
asadar aveti interes sa cautati asociatiile cu taxa de membru cea mai
mica, indiferent ca este de la dvs din judet sau nu. atata timp cat
sociatiile de pescari sportivi nu primesc autorizatie de pescuit sportiv
ei nu pot avea pretentia de a gestiona pescuitul sportiv in anumite zone.
permisul e unic emis de ANPA si eliberat de asociatii. indiferent de la ce
asociatie il procurati va confera dreptul de a pescui pe toate bazinele
piscicole naturale, cu exceptia concesiunilor din delta. AJVPS sau orice
alta asociatie atata timp cat nu pot face dovada cu autorizatie de pescuit
sportiv ca gestioneaza pescuitul sportiv pe anumite bazine nu au cum sa-si
aroge un astfel de drept, sau daca fac comit un abuz, care poate fi
reclamat si sanctionat.
cu stima
Adrian IOnascu, consilier ANPA


Ultima editare efectuata de catre GICA_69 in Sam Feb 13, 2010 5:53 pm, editata de 1 ori
GICA_69
GICA_69

Numarul mesajelor : 34
Varsta : 55
Localizare : ARAD
Ocupatia : ADMINISTRATOR SC,
Data de inscriere : 11/02/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 9 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 31 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 20 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum