Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AJVPS BIHOR

+76
lik
koko
ancutz
cristi
misu
raul
kiske13
Rogojan Nicu
andreiii
pescarbihor
pescarus
crisulnegru
orion
White Shark
nimrod
ssebi
Ilie
B Vasile
Balex67
Cata_lin
vin1
paul_
catalin17
pin70
co2
danutz
ESOX LUCIUS
bastian23
Harangus Marius
Cata Procarp
Ile Marcel
csife
Musti
roberto
sztufi
CosmYn
GICA_69
clenutzu
Tibi-CPO
DMG
nemedi1990
alex_24ARN
davidco_m
MIHNEA FLORIN
Fishmanhocket
yulyan33
Ssebastian
PETER
marcello
Crinel
Adriann
Jean Scurtu
tIbI_iosIA
DAN-DAN
miki
KATSUMOTO
bmjean
szoke szabolcs
Hanumanfish
Kovesdi Zoli
Ionut Erdeli
Cristi Balas (GOGU)
RaduDan
vasile miclea
marius
Chelu
Nagy Victor
nagy cristian
Rapla
loci70
tudor octavian
zsolty
mihai
pumukli
Admin
szabi1
80 participanți

Pagina 26 din 31 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 31  Urmatorul

In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Nagy Victor Mar Mar 22, 2011 8:00 pm

cititi asta ! si
asta ! , ultima postare e interesanta
noi ce sa mai credem ?! Shocked scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  ssebi Mar Mar 22, 2011 8:42 pm

Nagy Victor a scris:cititi asta ! si
asta ! , ultima postare e interesanta
noi ce sa mai credem ?! Shocked scratch
ce sa mai crezi acolo???...acolo nici nu stii care si daca sint reali userii...maxim cinci sint reali pe care ii stiu eu...koko poate ii acelasi cu admin, admin acelasi cu solstinschi ...cu ei insisi sau cu el insusi...nu cred ca merita sa mai iei ceva in serios acolo!!!
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  pescarbihor Mar Mar 22, 2011 11:29 pm

ssebi a scris:
Nagy Victor a scris:cititi asta ! si
asta ! , ultima postare e interesanta
noi ce sa mai credem ?! Shocked scratch
ce sa mai crezi acolo???...acolo nici nu stii care si daca sint reali userii...maxim cinci sint reali pe care ii stiu eu...koko poate ii acelasi cu admin, admin acelasi cu solstinschi ...cu ei insisi sau cu el insusi...nu cred ca merita sa mai iei ceva in serios acolo!!!

Is doi kokonelu si adminu ca nu ar putea vb pe chat unu cu altu numa daca ar face naveta intre 2 calc. ! Si in plus am vazut pe un forum ca koko s-o dat drept pescar si sofer si are numele kovacs emeric.Asa ca voi Oradenii puteti acum identifica mai bine personajul ! Exclamation M-am distrat bine un an citindu-le tampeniile si linguselile pe forum si chat !

pescarbihor

Numarul mesajelor : 70
Localizare : beius
Ocupatia : pescar mintit de ajvps
Data de inscriere : 07/03/2011

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  B Vasile Joi Mar 24, 2011 8:18 am

davidco_m a scris:Mai mai
Forumul asta se transforma incet in terenul de joaca al unor copii prost informati,fanatici chiar!Nu inteleg de unde atata motivatie pe degeaba cum zicea ''prietenul meu'' tibi cpo!Diversiunea si dezinformarea are efect doar la aia prosti fratilor!Vasile pe tine te credeam om lucid in prima faza chiar i-mi regaseam ideile in unele vorbe de ale tale dar vad ca ai luat-o rau pe ulei ! pescarusu cu care ma certam in prima faza pare a fi mai aproape acum! de pescar bihor las-o mai moale ca ajungi la sase in curand !sau ai sarit gardul la Petrileni! Mi-ar face placere sa povestim mai mult dar sunt in trecere prin tara si nu am timp de dezbatut!
Ca si idee :incercati sa gasiti o solutie la haosul asta in care ne aflam! si eu am platit la Agvps si acuma va trebui si la Aqua daca vreau sa pescuiesc la clean!Toata manevra asta a fost PORTOCALIE !!! la fel ca si unele fonduri de vanatoare sau pierdut si apele! asta nu doar la noi in judet ci in TOATA tara!!!
Togor a mai castigat o data Crisul Repede !din prostia celor de la AJVPS si l-a pierdut prin proces! poate ca se intoarce roata acum.

@davidco_m(eu) ,hotarasem sa raman asa, "pe ulei " ,"pe aratura ", "razna "...cum ti-ar fi placut tie....copil prost informat, fanatic...daca asa te simteai tu bine sa ma categorisesti....eu nu pierdeam si nu castigam nimic, cel mult faceam un lucru bun pt omenire: te faceam fericit ca tac si prin asta, cumva, recunosc cele spuse de tine...ai fi trait , pare-se, clipe de satisfactie mai profunde, dimineata, in fata oglinzii din baie, cand , dupa minutele necesare desavarsirii unui chip radios, plin de implinire si importanta pe nimic fondata, ai fi stat inca o juma' de ora perplex in fata a ceea ce vedeai in cocotoarea de cristal venetian !!
Cum ziceam...le-as fi trecut lejer cu vederea...chiar as mai fi luat "una mica " in cinstea ta ! Sincer !Placerea era de partea mea...
Dar, citind ce-ai mai scris in continuare (facand abstractie de postarile vechi ), nu stiu cum stai cu "uleiul " , cat esti de copil prost informat, fanatic, etc , dar pricep un lucru: degeaba vrei sa ne inoculezi ideea ca tu ai avea "distributia " pe lantz, imbatabila, indestructibila, net superioara noua, celor ce mai folosim uneori ciorapul de nailon cand se rupe cureaua....te impotmolesti in propriile cuvinte, cuvinte pe care nu reusesti sa le "impletesti" de asa maniera, incat sa fii convingator ( ma refer strict la ce scrii referitor la Ajvps, la angajatii Ajvps, la simbioza tot mai evidenta pt toti dintre tine si conducerea ajvps )!
De aici, de pe treapta de jos, unde stam noi, astia pe care-i categorisiti voi (tu si "elitele " care credeti ca formati o lume aparte, un stadiu de evolutie in plus al omenirii) drept niste "paria" , simple "muste " menite sa va completeze existenta feerica , i-mi permit sa-ti sugerez, discreeet, in soapta chiar:coboara , te rog, cu picioarele pe pamantul sfant al patriei...aici esti "intabulat "...aici respiri...esti alaturi de noi, ca vrei, ca nu vrei....Imaginatia, aroganta, pot fi folosite, nu te opreste nimeni, dar, cum ziceam, in fata oglinzii !
Si mai retine un lucru :chiar si pescarul decalarat " de shnaideri " practica exact acelasi sport ca tine . Nici o musca nu-ti da dreptul sa ne tratezi din vf scarii...Si, folosind logica ta, i-mi permit si eu sa spun ca noi, cei de rand, pescuim cu n-sprezece feluri de momeli (mai putin muste !)...pe cand tu, doar cu muste (si ne tot repeti asta)...Dupa metoda ta, frumos ar fi ca eu sa spun (referitor la treaba cu "uleiul", "copii prost informati si fanatici") ca eu n-am vazut muste decat atrase de....colac (daca scriu altceva ma baneaza Zoli a 4-a oara !!)
O ultima rugaminte de la un muritor de rand: daca nu vrei sa vezi MACAR ACUM realitatea de la Ajvps, fa-le vizite, consolati-va reciproc, ce vrei tu , dar, lasa-i pe eilalti sa-si spuna of-urile...mai timide, mai patimase , fiecare dupa cum simte pierderea banilor platiti asociatiei tale preferate !!...Si daca te deranjeaza ca incep, incet, oamenii sa se revolta cand se vad furati, e numai treaba ta...si-a "high life" -ului din care consideri ca faci parte !!
Chiar daca-mi vei spune, sfidator, ca "nu practici " , eu i-ti recomand, cu caldura cate "una mica " (de calitate !) macar inainte de masa ....si mancarea se "lipeste" mai bine...si bucatareasa-i mai faina !!....Avand macar trairile astea, vei vedea altfel lumea, ne vei vedea si pe noi, pe malul apei...vei vedea ca suntem toti pescari...Incearca, nu pierzi nimic !!

Stima si respect !!

Fir intins si....musca-n pom !!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty AJVPS Bihor A MURIT! AMIN!

Mesaj  orion Joi Mar 24, 2011 8:56 am


Intr-adevar, AJVPS Bihor a murit!!!

Si asta pentru ca intr-un final s-a publicat pe site-ul ANPA rezultatle si pentru BIHOR ... http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&id=1&id_submeniu=33

Surprize surprize .... atat AJVPS cat si AQUACRISSIUS au stabilit un tarif pentru pescuit de 0 LEI (ZERO LEI, ZERO BANI)

Ce inseamna asta? Cei cu permise la AquaCrisius, Livada sau orice alta asociatie de pescari din Romania, pot sa pescuiasca fara nici o alta taxa pe orice apa a AJVPS Bihor.

Ar fi fost frumos sa fie la fel si pe cele doua Crisuri dar cei de la Aquacrissius (in timp ce sefii AJVPS Bihor stateau la sprituri si isi bateau joc de banii nostrii) au fost mult mai inteligenti si si-au luat zonele in custodie (bravo Togor). Asa ca pe Crisuri desi pentru pescuit se plateste tot 0 lei, trebuie platit tariful de acces pe zona protejata. Si cum acest tarif de acces este mai mic pentru membrii Aquacrissius decat pemtru nemembrii sunt curios cati fani vor mai avea cei de la AJVPS Bihor.

orion
orion

Numarul mesajelor : 28
Localizare : Oradea
Ocupatia : freelancer
Data de inscriere : 22/02/2011

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Mar 24, 2011 9:50 am

Si apoi sa nu te apuce trepidatiile ca ai platit cotizatia de membru pentru ceva ce oricine cu permisul anpa poate sa foloseasca in mod gratuit!
Bun management! Bravo AJVPS! Ramaneti cu obligatia de a pazi si de a popula pe aceste ape! Evil or Very Mad

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty despre permise

Mesaj  ancutz Joi Mar 24, 2011 1:52 pm

dupa cele afisate pe site anpa , inseamna ca cu permis de anpa mse poate merge pe orice apa naturala diun jud Bihor( tinand cont de tarifele de acces). e vraja marii aia cu ariile protejate. vreau sa i vad fataul al toggor cand imi plim cainele pe malu crisului sa vrea bani. La fel cu pescuitul. e Clar ca nu e valabil ticehetul anpa unde este autorizatioe de acvacultura

ancutz

Numarul mesajelor : 19
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar amator
Data de inscriere : 24/03/2011

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Joi Mar 24, 2011 4:40 pm

@ancutz gresesti, Togor are dreptul sa iti ceara taxa de acces in ariile protejate. Studiaza legislatia
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  White Shark Joi Mar 24, 2011 9:16 pm

Magarie mai mare ca asta cu ariile protejate nu s-a mai pomenit in Tara Crisurilor. Maine ,poimaine se trezeste unul ca protejaza gugustiucii de pe firele din bulevardul Dacia si ne ia taxa si acolo. O firma cu opt angajati s-a facut proprietara pe jumatate de judet,si noi avem datoria sa-i facem milionari. Oare noi in Bihor suntem cei mai fraieri din tara asta.Cu ce sunt Crisurile arii mai protejate ca Muresul,Oltul ,Somesul ....
N-ar strica sa afle si presa (centrala)de ce se intampla pe aici,ca miroase tare rau.

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  davidco_m Joi Mar 24, 2011 11:41 pm

B Vasile a scris:
davidco_m a scris:Mai mai
Forumul asta se transforma incet in terenul de joaca al unor copii prost informati,fanatici chiar!Nu inteleg de unde atata motivatie pe degeaba cum zicea ''prietenul meu'' tibi cpo!Diversiunea si dezinformarea are efect doar la aia prosti fratilor!Vasile pe tine te credeam om lucid in prima faza chiar i-mi regaseam ideile in unele vorbe de ale tale dar vad ca ai luat-o rau pe ulei ! pescarusu cu care ma certam in prima faza pare a fi mai aproape acum! de pescar bihor las-o mai moale ca ajungi la sase in curand !sau ai sarit gardul la Petrileni! Mi-ar face placere sa povestim mai mult dar sunt in trecere prin tara si nu am timp de dezbatut!
Ca si idee :incercati sa gasiti o solutie la haosul asta in care ne aflam! si eu am platit la Agvps si acuma va trebui si la Aqua daca vreau sa pescuiesc la clean!Toata manevra asta a fost PORTOCALIE !!! la fel ca si unele fonduri de vanatoare sau pierdut si apele! asta nu doar la noi in judet ci in TOATA tara!!!
Togor a mai castigat o data Crisul Repede !din prostia celor de la AJVPS si l-a pierdut prin proces! poate ca se intoarce roata acum.

@davidco_m(eu) ,hotarasem sa raman asa, "pe ulei " ,"pe aratura ", "razna "...cum ti-ar fi placut tie....copil prost informat, fanatic...daca asa te simteai tu bine sa ma categorisesti....eu nu pierdeam si nu castigam nimic, cel mult faceam un lucru bun pt omenire: te faceam fericit ca tac si prin asta, cumva, recunosc cele spuse de tine...ai fi trait , pare-se, clipe de satisfactie mai profunde, dimineata, in fata oglinzii din baie, cand , dupa minutele necesare desavarsirii unui chip radios, plin de implinire si importanta pe nimic fondata, ai fi stat inca o juma' de ora perplex in fata a ceea ce vedeai in cocotoarea de cristal venetian !!
Cum ziceam...le-as fi trecut lejer cu vederea...chiar as mai fi luat "una mica " in cinstea ta ! Sincer !Placerea era de partea mea...
Dar, citind ce-ai mai scris in continuare (facand abstractie de postarile vechi ), nu stiu cum stai cu "uleiul " , cat esti de copil prost informat, fanatic, etc , dar pricep un lucru: degeaba vrei sa ne inoculezi ideea ca tu ai avea "distributia " pe lantz, imbatabila, indestructibila, net superioara noua, celor ce mai folosim uneori ciorapul de nailon cand se rupe cureaua....te impotmolesti in propriile cuvinte, cuvinte pe care nu reusesti sa le "impletesti" de asa maniera, incat sa fii convingator ( ma refer strict la ce scrii referitor la Ajvps, la angajatii Ajvps, la simbioza tot mai evidenta pt toti dintre tine si conducerea ajvps )!
De aici, de pe treapta de jos, unde stam noi, astia pe care-i categorisiti voi (tu si "elitele " care credeti ca formati o lume aparte, un stadiu de evolutie in plus al omenirii) drept niste "paria" , simple "muste " menite sa va completeze existenta feerica , i-mi permit sa-ti sugerez, discreeet, in soapta chiar:coboara , te rog, cu picioarele pe pamantul sfant al patriei...aici esti "intabulat "...aici respiri...esti alaturi de noi, ca vrei, ca nu vrei....Imaginatia, aroganta, pot fi folosite, nu te opreste nimeni, dar, cum ziceam, in fata oglinzii !
Si mai retine un lucru :chiar si pescarul decalarat " de shnaideri " practica exact acelasi sport ca tine . Nici o musca nu-ti da dreptul sa ne tratezi din vf scarii...Si, folosind logica ta, i-mi permit si eu sa spun ca noi, cei de rand, pescuim cu n-sprezece feluri de momeli (mai putin muste !)...pe cand tu, doar cu muste (si ne tot repeti asta)...Dupa metoda ta, frumos ar fi ca eu sa spun (referitor la treaba cu "uleiul", "copii prost informati si fanatici") ca eu n-am vazut muste decat atrase de....colac (daca scriu altceva ma baneaza Zoli a 4-a oara !!)
O ultima rugaminte de la un muritor de rand: daca nu vrei sa vezi MACAR ACUM realitatea de la Ajvps, fa-le vizite, consolati-va reciproc, ce vrei tu , dar, lasa-i pe eilalti sa-si spuna of-urile...mai timide, mai patimase , fiecare dupa cum simte pierderea banilor platiti asociatiei tale preferate !!...Si daca te deranjeaza ca incep, incet, oamenii sa se revolta cand se vad furati, e numai treaba ta...si-a "high life" -ului din care consideri ca faci parte !!
Chiar daca-mi vei spune, sfidator, ca "nu practici " , eu i-ti recomand, cu caldura cate "una mica " (de calitate !) macar inainte de masa ....si mancarea se "lipeste" mai bine...si bucatareasa-i mai faina !!....Avand macar trairile astea, vei vedea altfel lumea, ne vei vedea si pe noi, pe malul apei...vei vedea ca suntem toti pescari...Incearca, nu pierzi nimic !!

Stima si respect !!

Fir intins si....musca-n pom !!
Laughing
Ca sa fiu sincer nu ma refeream la tine in mod special dar daca te simti ..... asta este ,vroiam doar sa spun cat de schimbator poti fi de la o postare la alta,esti precum ideile tale ...incalcite,incearca sa pastrezi firul unei idei cand incepi una Exclamation Pe forumuri cu reguli stricte primesti warn pt. acest lucru! penibil What a Face
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  B Vasile Vin Mar 25, 2011 7:40 am

[quote="davidco_m"]
B Vasile a scris:
davidco_m a scris:Mai mai
Diversiunea si dezinformarea are efect doar la aia prosti fratilor!Vasile pe tine te credeam om lucid in prima faza chiar i-mi regaseam ideile in unele vorbe de ale tale dar vad ca ai luat-o rau pe ulei ! .


Ca sa fiu sincer nu ma refeream la tine in mod special dar daca te simti ..... asta este ,vroiam doar sa spun cat de schimbator poti fi de la o postare la alta,

@davidco_m, ca sa nu mai ai dubii cu " imprastierea " mintii mele, mi-am permis sa-ti reproduc doua citate din postarile tale. Citeste-le din nou, vezi daca nu cumva am citat pe altcineva. Daca n-am gresit si vorbele i-ti apartin intr-adevar, da-mi voie sa ma-ndoiesc cel putin de onestitatea si bunul tau simt. Iar in ceea ce priveste "alambicul " prin care se plimba mintea mea (chiar asa "gresata " cu "ulei"), e doar un joc de copii fata de labirintul intortocheat si intunecos pe care-l frecventezi si unde vrei sa ne duci cu discutiile despre Ajvps.
Si inca ceva, in finalul discutiei cu tine: hai sa-i lasam pe altii sa ne laude daca e cazul! Lauda de sine, nu miroase-a bine
Te saluta respectuos "gresatul " Vasile Uleiosul....Daca tu crezi ca poti cobori la nivelul nostru si nu te deranjam, mai putem vorbi, nu ma deranjeaza....Daca nu vrei sa te compromiti cu noi, sau crezi ca n-avem capacitatea intelectuala sa purtam o discutie (numai pe teme Ajvps) ,ignora-ne ! Suntem destui cei care ne-am saturat de asemenea atitudini.
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  davidco_m Vin Mar 25, 2011 8:14 am

@davidco_m, ca sa nu mai ai dubii cu " imprastierea " mintii mele, mi-am permis sa-ti reproduc doua citate din postarile tale. Citeste-le din nou, vezi daca nu cumva am citat pe altcineva. Daca n-am gresit si vorbele i-ti apartin intr-adevar, da-mi voie sa ma-ndoiesc cel putin de onestitatea si bunul tau simt. Iar in ceea ce priveste "alambicul " prin care se plimba mintea mea (chiar asa "gresata " cu "ulei"), e doar un joc de copii fata de labirintul intortocheat si intunecos pe care-l frecventezi si unde vrei sa ne duci cu discutiile despre Ajvps.
Si inca ceva, in finalul discutiei cu tine: hai sa-i lasam pe altii sa ne laude daca e cazul! Lauda de sine, nu miroase-a bine
Te saluta respectuos "gresatul " Vasile Uleiosul....Daca tu crezi ca poti cobori la nivelul nostru si nu te deranjam, mai putem vorbi, nu ma deranjeaza....Daca nu vrei sa te compromiti cu noi, sau crezi ca n-avem capacitatea intelectuala sa purtam o discutie (numai pe teme Ajvps) ,ignora-ne ! Suntem destui cei care ne-am saturat de asemenea atitudini.[/quote]
[quote="B Vasile"][quote="davidco_m"]
B Vasile a scris:
davidco_m a scris:Mai mai


Vasile pe tine te credeam om lucid in prima faza chiar i-mi regaseam ideile in unele vorbe de ale tale dar vad ca ai luat-o rau pe ulei ! .


Ca sa fiu sincer nu ma refeream la tine in mod special dar daca te simti ..... asta este ,vroiam doar sa spun cat de schimbator poti fi de la o postare la alta,
trebuia sa citezi asa si era ok!doar o fraza i-ti era adresata tie...nu toata postarea..intelegi acum?
Sincer m-am cam saturat sa tot dau explicatii cum a fost cu impartirea apelor(ca de fapt asta vroiam sa intelegeti ...nu ce au facut sau nu unele asociatii pt pescari in ultimii 3 ani)
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty RE:AJVPS

Mesaj  pescarus Vin Mar 25, 2011 11:41 am

Pentru ariile protejate localnicii nu platesc taxa sau tarife! Nu exista asemenea lege, nici o fundatie sau ONG nu are, nu este delegata cu acest drept. Menirea unei fundatii cu custodie, este sa ocroteasca, sa sesizeze periclitarea speciilor pe care le propune in programul de ocrotire.
Organele abilitate,ar fi politia de frontiera, politia comunitara precum si IJJ Bihor, dar trebuie sa fi semnat in prealabil contarct de colaborare cu acestea! Atentie! Aceste organe de stat sint singurele care au dreptul legal sa constate,sa amendeze,sa porneasca acte premergatoare pentru dosar penal, daca este cazul! Cine este din Oradea nu plateste taxa sau tarif! (vezi limita metropolitana a Oradiei).
Dar toate aceste zone protejate, arii protejate trebuie amenajate cu drumuri de acces, parcari, inscriptionari prin care cetateanul este atentionat ca a intrat in arii protejate si unde va fi avertizat scriptic. De exemplu : Atentie! Arie protejata! Orice incalcare a prevederilor stabilite prin legea ... , prin programul de ocrotire a speciilor, ... veti fi pasibil de amenda prin art.nr .... cu suma de la ... pina la ... .
Daca va puneti intrebarea - pina la urma cei care au platit au fost dusi de nas? Da. Pescarul are "oferta" de a nu plati in cazul in care devine membru!? Ha? Deci daca devine membru nu mai distruge aria protejata? Imi pare rau de cei care au platit!

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  davidco_m Vin Mar 25, 2011 2:29 pm

pescarus a scris:Pentru ariile protejate localnicii nu platesc taxa sau tarife! Nu exista asemenea lege, nici o fundatie sau ONG nu are, nu este delegata cu acest drept. Menirea unei fundatii cu custodie, este sa ocroteasca, sa sesizeze periclitarea speciilor pe care le propune in programul de ocrotire.
Organele abilitate,ar fi politia de frontiera, politia comunitara precum si IJJ Bihor, dar trebuie sa fi semnat in prealabil contarct de colaborare cu acestea! Atentie! Aceste organe de stat sint singurele care au dreptul legal sa constate,sa amendeze,sa porneasca acte premergatoare pentru dosar penal, daca este cazul! Cine este din Oradea nu plateste taxa sau tarif! (vezi limita metropolitana a Oradiei).
Dar toate aceste zone protejate, arii protejate trebuie amenajate cu drumuri de acces, parcari, inscriptionari prin care cetateanul este atentionat ca a intrat in arii protejate si unde va fi avertizat scriptic. De exemplu : Atentie! Arie protejata! Orice incalcare a prevederilor stabilite prin legea ... , prin programul de ocrotire a speciilor, ... veti fi pasibil de amenda prin art.nr .... cu suma de la ... pina la ... .
Daca va puneti intrebarea - pina la urma cei care au platit au fost dusi de nas? Da. Pescarul are "oferta" de a nu plati in cazul in care devine membru!? Ha? Deci daca devine membru nu mai distruge aria protejata? Imi pare rau de cei care au platit!
Mare adevar ai spus.Nu platiti nimic fratilor ca nu au dreptul sa ceara bani atata vreme cat nu respecta legea! Nu pune semne pt a nu avea dovezi impotriva lor.Daca te gasesc rangerii la pescuit cereti sa cheme politia sa va amendeze ! credeti ca Politaiul va da amenda din burta? trebuie specificat articolul de lege in baza caruia te amendeaza,dar nu se va ajunge acolo si chiar daca se ajunge pot fi dati in judecata Exclamation La fel intimidau si cei de la Ajvps pescarii pe canalul colector anii trecuti ca bla bla bla.
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  B Vasile Vin Mar 25, 2011 2:55 pm

BUNA DIMINEATAAAA !!!!.....Efectul razelor gamma asupra craitelor sau al "uleiului " asupra intelectului, determina oare postarile de acest gen? Cand scriam ceva asemanator, eram asemuit cu Che Guevara, starneam hohote de ras...E bine ca macar apar mai multi care nu vor sa fie calcati in picioare...Chiar se poate, desi unii rad de se prapadesc...dar rad de umilinta la care accepta sa fie supusi...Spor si prosperitate !!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  mihai Vin Mar 25, 2011 4:50 pm

Totusi, pana la urma Ajvps a deschis proces cu Anpa si Aqua ? , sau e doar o minciuna cu care prosteste lumea .. eu am sunat la ajvps si mi-au zis ca au inaintat proces , dar cand se va finaliza? (daca s-a deschis proces) eu unul nu prea cred , pentru ca procesele stim cu totii cat dureaza in Romania( sau va fi data hotararea prin 2014).

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re:AJVPS

Mesaj  pescarus Vin Mar 25, 2011 5:50 pm

Domnilor care aveti pasiunea de a pescui, sinteti cu totii revoltati pe buna dreptate.
Noi 5-10 oameni aici pe forum discutam si dezbatem niste episoade, in care pescarul bihorean a fost si este pacalit, pentru ca AJVPS si AQUA, mai nou si Livada, se baga la ciolan! Sa stiti ca aici se discuta despre aceste asociatii, care de fapt sint niste miini si minti feroce, niste parsivi, fara scrupule, minti diabolice care au scopul de a scoate banul din buzunarul pensionarilor, elevilor, studentilor, pesionarului de boala, bineinteles si din buzunarul nostru, cei care platim intreg ( Ajvps 140 ron -aqua 15o ron, intreg ). Adica suma intreaga care a fost scoasa din buzunarul meu pe nedrept?
Nu inteleg de ce trebuie sa ma reprezinte o asociatie pentru a primi acel permis Anpa? Mi-e mila si ma revolta faptul ca pescarii care prefera zona orasului Oradea, au platit o suma pentru ariile lu' togor! Ok am inteles, este si a fost mai smecher (mai hot decat a fost ajvps). Ajvps a fost si este o alta stafie care iti lua/ia banii pentru ca nu era altul ...togor dupa ce a vazut (prin informatiile lui Tibi) cum sa ajunga la ciolanul multimii, a ajuns si el acum mai sfint ca si papa sau Borbely,Tarcza si astia care pretind ca apara (da ! interesele lor).
Oameni buni, este vorba de sute de mii de euro!!! Si durerea pescarilor este ca au platit de fapt pentru zona orasului o suma pe care nu avea nimeni dreptul sa o ceara!!! Nimeni!!! Las' ca il vad eu si pe togor cum populeaza apele naturale .
Atentie! este obligat sa populeze!!! Cu specii autohtone !!! De fapt fratilor, togor a fost Ajvpsist, va mirati de unde cunoaste aceste manevre, de-a scoate bani pe nedrept de la pensionarii din oras?

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  loci70 Vin Mar 25, 2011 6:18 pm

pescarus a scris:Domnilor care aveti pasiunea de a pescui, sinteti cu totii revoltati pe buna dreptate.
Noi 5-10 oameni aici pe forum discutam si dezbatem niste episoade, in care pescarul bihorean a fost si este pacalit, pentru ca AJVPS si AQUA, mai nou si Livada, se baga la ciolan! Sa stiti ca aici se discuta despre aceste asociatii, care de fapt sint niste miini si minti feroce, niste parsivi, fara scrupule, minti diabolice care au scopul de a scoate banul din buzunarul pensionarilor, elevilor, studentilor, pesionarului de boala, bineinteles si din buzunarul nostru, cei care platim intreg ( Ajvps 140 ron -aqua 15o ron, intreg ). Adica suma intreaga care a fost scoasa din buzunarul meu pe nedrept?
Nu inteleg de ce trebuie sa ma reprezinte o asociatie pentru a primi acel permis Anpa? Mi-e mila si ma revolta faptul ca pescarii care prefera zona orasului Oradea, au platit o suma pentru ariile lu' togor! Ok am inteles, este si a fost mai smecher (mai hot decat a fost ajvps). Ajvps a fost si este o alta stafie care iti lua/ia banii pentru ca nu era altul ...togor dupa ce a vazut (prin informatiile lui Tibi) cum sa ajunga la ciolanul multimii, a ajuns si el acum mai sfint ca si papa sau Borbely,Tarcza si astia care pretind ca apara (da ! interesele lor).
Oameni buni, este vorba de sute de mii de euro!!! Si durerea pescarilor este ca au platit de fapt pentru zona orasului o suma pe care nu avea nimeni dreptul sa o ceara!!! Nimeni!!! Las' ca il vad eu si pe togor cum populeaza apele naturale .
Atentie! este obligat sa populeze!!! Cu specii autohtone !!! De fapt fratilor, togor a fost Ajvpsist, va mirati de unde cunoaste aceste manevre, de-a scoate bani pe nedrept de la pensionarii din oras?
pescarus,te salut...dupa noile reguli poti sa iti scos permis anpa pentru apele publice si te pisi pe toti. chiar cu ariile protejate ale lui togor nu stiu cum sta treaba,cei sigur ca el are in custodie malul crisului.DAR...pentru asta conform legii daca citesti pe situl aqua trebuie sa apara in locuri vizibile indicatoare cu : ce fel de arie este protejata,limitele de unde si pina unde,ce specie din flora sau fauna este protejata,pescarul prost ce are voie sa faca si ce nu in aria protejata,nr.de telefon unde poti sa anunti daca observi ceva ilegalitate etc.Sint tare curios cind se aplica toate astea totul conform ca la carte
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Adriann Vin Mar 25, 2011 6:52 pm

Eu ce am facut si va recomand tuturor.Printati-va de pe siteul ANPA prevederile legale care trebuie sa respecte orice asociatie sau filiala care a castigat apele in Bihor(cazul nostru)
Va spun ca nici o prevedere nu este respectata de Aqua si nici de Ajvps.Deci oameni buni,cand vin baietii veseli in control nu va inmuiati ca si hainele la spalat.Fiti barbati,prezentati-va cu dovezi in fata lor.In cel mai rau caz,sunati la 112 si ati rezolvat problema.Nu va lasati furati pentru ca nu au dreptul sa o faca.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Nagy Victor Vin Mar 25, 2011 9:06 pm

in legatura cu procesul !
cititi ultimele 2 postari de aici !

preluat de pe un alt site Bihorean ! gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  nimrod Vin Mar 25, 2011 9:12 pm

Nagy Victor a scris:in legatura cu procesul !
cititi ultimele 2 postari de aici !

preluat de pe un alt site Bihorean ! gentleman
Domunule Nagy Victor de ce trebuie sa ma inregistrezi pe mai multe site ca sa am niste informati utile
Varog sa dati un copy &paste si pot sa citesc si eu si alti
va multumesc

nimrod

Numarul mesajelor : 13
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 24/02/2009

http://[URL=https://2img.net/r/ihimizer/i/nimrod.jpg/][IMG]http:

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Nagy Victor Vin Mar 25, 2011 9:16 pm

scuze Embarassed

[quote=admin]Aseara din pacate nu am avut numerele de inregistrare ale dosarelor si am fost facuti mincinosi de aceea acum le postez pentru cei interesati.

Dosar nr 208/35/2011
Dosar nr 209/35/2011[/quote]


[quote=admin]Primul proces va avea loc luna viitoare la inceput in jurul datei de 07.04.2011.[/quote]
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  ssebi Vin Mar 25, 2011 10:05 pm

Nagy Victor a scris:scuze Embarassed

[quote=admin]Aseara din pacate nu am avut numerele de inregistrare ale dosarelor si am fost facuti mincinosi de aceea acum le postez pentru cei interesati.

Dosar nr 208/35/2011
Dosar nr 209/35/2011


[quote=admin]Primul proces va avea loc luna viitoare la inceput in jurul datei de 07.04.2011.[/quote]
[/quote]asta inseamna vreo 4-5 ani de judecare in care noi unde pescuim?...cum?...tara lui p**a voda!!!! merg in Ungaria, fac scoala de pescuit si scot permis acolo!!!
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  MIHNEA FLORIN Sam Mar 26, 2011 5:20 pm

ssebi....sa se judece 4..5 ani...linistiti!!!! in acest timp se poate pescui linistit pe toate apele naturale doar cu permis ANPA!!! Cool
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Sam Mar 26, 2011 8:22 pm

Se judeca in regim de urgenta, in maxim un an cu tot cu recurs daca va exista. Recursul va fi direct la Inalta Curte de Casatie
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 26 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 26 din 31 Înapoi  1 ... 14 ... 25, 26, 27 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum