Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit pe crisul negru

+13
nagy cristian
tomi
miki
Marian
Ssebastian
misu
Harangus Marius
ionut
Ionut Erdeli
maxim cristian
zsolty
Admin
mihai
17 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  Marian Mar Iul 28, 2009 2:20 pm

atunci la ce pesti ar merita sa incerc acolo?
Marian
Marian

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  miki Mar Iul 28, 2009 2:36 pm

crap - la porumb - am auzit ca intra...dar la porumb tare - nu din conserva
miki
miki

Numarul mesajelor : 195
Varsta : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar amator
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  Ssebastian Mar Iul 28, 2009 2:40 pm

Marian a scris:sambata o sa merg la pescuit la tinca....si as vrea sa incerc un pescuit la somn...fiind primul meu pescuit la somn as vrea sa va cer cateva sfaturi in legatura cu montura ce ar trebui sa o folosesc si ce momeli sa folosesc. Very Happy
...daca vrei sa mergi la somn du-te pe colector...canalul colector in zona giris....toboliu sinicolau....daca vrei sa prinzi somn....
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  Marian Mar Iul 28, 2009 2:46 pm

ma duc cu un vecin si el vrea sa mearga la tinca....eu am auzit ca acolo este somn si atunci m-am gandit sa incerc sa pescuiesc la somn....dar daca nu este somn atunci o sa incerc la alti pesti..
Marian
Marian

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty re:pescuit pe crisul negru

Mesaj  Ssebastian Mar Iul 28, 2009 2:55 pm

@marian...du cu tine viermisori si arpacas...si daca ai feeder du-l cu tine si dai cu federul si maros sau timar de cascaval sau praf de brinza de ma maros...sigur vei prinde...kkt in straita...felicitari pt emblema...ii super, multumim Exclamation Exclamation Exclamation gentleman gentleman
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  Admin Mar Iul 28, 2009 3:03 pm

ssebastian a scris:@marian...du cu tine viermisori si arpacas...si daca ai feeder du-l cu tine si dai cu federul si maros sau timar de cascaval sau praf de brinza de ma maros...sigur vei prinde...kkt in straita...felicitari pt emblema...ii super, multumim Exclamation Exclamation Exclamation gentleman gentleman

@marian nu te apropia de zona tinca ca in afara de morunas mic nu prinzi nimica mai bine stai acasa
eu am fost dezamagit de locurile alea+ca e full de gabori
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  ionut Mar Iul 28, 2009 3:56 pm

La Borz, Uileac, Soimi a fost cineva? Merge la vierme sau numai arpacas galben?

ionut

Numarul mesajelor : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : economist
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  tomi Mier Iul 29, 2009 11:14 am

ionut a scris:La Borz, Uileac, Soimi a fost cineva? Merge la vierme sau numai arpacas galben?

am fost in weekend la soimi / sannicolau de beius. apa faina dar mica (poate prea mica)
nimic nici la rama, nici la viermi, nici la arpacas, si chiar si la porumb intra sneider. clenuti,merenute si cateva batcute, toate la porumb.
se bat locurile zi si noapte cu stiti voi ce, din barci... Sad
tomi
tomi

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : arhitect
Data de inscriere : 12/06/2009

http://fotologue.jp/baloghtamas

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  miki Mier Iul 29, 2009 11:59 am

lasa ca prinzi in Delta...nu fi amarat... Laughing
miki
miki

Numarul mesajelor : 195
Varsta : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar amator
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  Harangus Marius Mier Iul 29, 2009 4:28 pm

si eu am fost dezamagit de crisul negru,de fapt nu de el ci de oamenii de acolo,pur si simplu nu acorda pestilor nici o sansa si pe linga toate prostiile pe care le folosesc,ar fi in stare sa dea si cu bomba daca n-ar tuna tare!
pur si simplu cine te vede acolo cu undita i-ti rade in fata si te face fraier! pescuitul nu asa se face,ci cu prostovolul,setca,rochia...si mai stie dreaq ce...sa mori de ciuda...trazniar!!!!
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  tomi Joi Iul 30, 2009 7:41 am

Harangus Marius a scris:si eu am fost dezamagit de crisul negru,de fapt nu de el ci de oamenii de acolo,pur si simplu nu acorda pestilor nici o sansa si pe linga toate prostiile pe care le folosesc,ar fi in stare sa dea si cu bomba daca n-ar tuna tare!
pur si simplu cine te vede acolo cu undita i-ti rade in fata si te face fraier! pescuitul nu asa se face,ci cu prostovolul,setca,rochia...si mai stie dreaq ce...sa mori de ciuda...trazniar!!!!

da mai Marius, dar nici chiar asa. noi am plecat vineri pe la miezul noptii ca nu mai puteam de cald intre betoane si am ajuns la sannicolau pe la 2-3.tot vedeam noi ca e miscare pe mal si pe apa, asa ca am facut un pic de zgomot sa se prinda ca nu sunt singuri. oare cum au rectionat? ne-au cerut niste tigari si ne-au sfatuit sa merem mai sus cu cateva sute de metri sa "nu ne deranjeze". dupa care s-au bagat inapoi in barca si si-au vazut de treaba mai departe cateva ore...
am un prieten care e din zona, si imi mai povestea si el cateva intamplari. sta la pescuit ( cu undita ) la el in sat, cand vin niste vecini "pescari" care il intreaba cat mai sta ca ei ar avea ceva treaba pe acolo. au stat in spatele lui nesimtitii si au asteptat pana si-a facut bagajele si s-a carat.
e foarte trist ca nu vad cum se poate combate acest tip de braconaj, iar pestele dispare vizibil de la an la an. nu se imputineaza, dispare!
ce imi lipseste mie din "oferta" AJVPS, desi inca sunt fidel, e combaterea acestui fenomen.popularile sunt bune, gestul e laudabil, si cine stie poate productiv; dar apele curgatoare sunt vitregite. nu sunt in masura sa decid unde e problema. controalele sunt putine si ineficiente, legislatia nu permite o interventie eficienta, sau pur si simplu pe cei forul administrativ al comunelor purtatoare de Crisuri ii DOARE IN CUR. Sau toate astea la un loc? tineti minte ce amenzi se trageau si se mai trag comunelor care nu isi igienizeaza malurile apelor? Abia dupa primele amenzi cat un sfert din bugetul lor au inceput sa se senzibilizeze...
tomi
tomi

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : arhitect
Data de inscriere : 12/06/2009

http://fotologue.jp/baloghtamas

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  tomi Joi Iul 30, 2009 7:45 am

miki a scris:lasa ca prinzi in Delta...nu fi amarat... Laughing

nu sunt amarat miclovane, dar tin minte cum am invatat eu pescuitul pe crisul negru acum 25 de ani, cu ruseasca lui taica meu.pe atunci prindeam scobar si clean, amu nimic.
poate nu sunt mare talent, da nici n-oi fi eu pescar mai prost decat la 6 ani.
scratch
tomi
tomi

Numarul mesajelor : 19
Varsta : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : arhitect
Data de inscriere : 12/06/2009

http://fotologue.jp/baloghtamas

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  miki Joi Iul 30, 2009 9:26 am

am inteles tomi.....se pare ca e la fel braconajul asta ca si prostitutia - adica e interzis de lege, toata lumea stie ca se practica, e vizibil, dar nu se face mare lucru....din pacate....

propun sa se legalizeze braconajul si sa-l practicam si noi C&R - si eu as vrea sa vad ce pesti se ascund prin ape - le-as face niste poze si i-as elibera(asa macar o data pe an sa am si eu o poza cu pesti multi)

e asa greu sa fie prinsi indivizii astia?

teoretic ar fi nevoie de niste controlori bine platiti, disponibili sa se deplaseze si noaptea in teren, niste masini bune, niste colaborari serioase cu politia/jandarmeria, niste aparate foto si camere video pentru probe si alte dotari de acest gen, un avocat sau jurist bun, o baza legala sanatoasa(banuiesc ca exista deja) si de ce nu, un numar din ala scurt de telefon la care sa poata face oricine sesizari cand vede ceva dubios si sa stim ca in cel mai scurt timp dupa apel apare "trupa de soc" si-i salta pe braconieri....ce frumos...nu?

practic - banuiesc ca se reduce totul la "nu sunt fonduri suficiente" si.......
miki
miki

Numarul mesajelor : 195
Varsta : 44
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar amator
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Iul 30, 2009 8:52 pm

Domnilor, nu stiu de unde atata ura pentru Crisul Negru! Intr-adevar se braconeaza in cel mai groaznic mod posibil, moduri la care o minte de om normal nu poate nici sa se gandeasca, dar pesti sunt si vor mai fi! Pestii in ciuda a ceea ce se spune despre ei cum ca ar avea memoria scurta, sa stiti ca invata! Nu mai stau pe ape deschise, se feresc si se ascund in momentul in care un plasar intra in apa, stau pe ape care nu se braconeaza intens, si asa mai departe! In momentul in care intra unu cu plasa pe umar in apa se fac toti scobarii de pe vaduri nevazuti, iar cand stau eu si altu cu undita pur si simplu se apropie pana la mai putin de doi metri! Un alt motiv pentru care sustin faptul ca exista peste este fiindca am vazut ce s-a prins cu mana intr-o zona in care nu se mai baga plase fiindca "nu mai este peste"! Sa mori nu altceva, m-am speriat de cat peste au scos! Asa ca intr-adevar, pestele s-a rarit, dar nu a disparut, si nici nu va disparea! In ciuda a ceea ce spuneti ca nu se fac controale, se organizeaza razii, dar ... Credeti ca dumneavoastra daca mergeti intr-un loc relativ nou veti prinde un plasar care a crescut acolo si cunoaste toate potecile si ascunzatorile? NICIODATA! Iar nici sa cadem in extrema in care sa impuscam tot ce misca pe apa asa cum s-a intamplat acum cativa ani la Taut! Nici asa nu merge! Sunteti cu totii membri in asociatii de pescuit, stiti bine ca se lupta cu braconajul (intr-adevar pe rauri mai putin), dar idea este sa veniti cu solutii la probleme nu numai cu critici!
Cu respect, pescardeclean!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Aug 20, 2009 9:48 am

Stimabililor, ieri am avut surpriza sa vad Crisul mai mic decat a fost toata vara! Astfel, pestii sunt concentrati in spatii destul de mici, iar scorburile sunt aproape inexistene! Nu mai au unde sa se ascunda, si sunt destul de agitati si circumspecti cand vine vorba de hranire! Adaugand la toate astea faptul ca apa este destul de putin oxigenata (vorbesc aici de zona de ses) nu rapesc decat la voblere prezentate foarte natural, cu patternuri naturale si recuperate relativ incet! Am reusit ieri sa prind 3 cleni la peste 25 intr-un loc in care toata vara am luat numai clean mic de pana in 20 de cm. In toate locurile cu apa mare se gasesc cel putin 2 sau trei cleni frumosi! Marele impediment este ca lansarea trebuie facuta la distanta, pana la malul opus, in asa fel incat sa nu fim vazuti de peste!
Va urez un pescuit frumos si nu uitati sa mai si eliberati! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  nagy cristian Lun Mai 31, 2010 6:32 pm

cine cunoaste zone de pescuit la somn pe crisul negru???
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  razvan10 Mier Iun 23, 2010 1:55 pm

Unde se prinde bine avat in perioada asta Question
razvan10
razvan10

Numarul mesajelor : 466
Localizare : Oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 08/07/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty SALVATI CRISUl NEGRU !

Mesaj  vali_z Vin Iul 16, 2010 1:46 pm

Imi place f mult sa pescuiesc pe cris dar in ultimi ani 5-6 au aparut cormoranii, care fac prapad cu pestii, ma refer la Crisul Negru,nu stiu ce se intamla pe celelalte Crisuri, reducand foarte mult populatia de pesti.
Concentrandui in anumite locuri mai pescuite pe perioada de iarna, unde devine sport extrem sa "prinzi" un loc gen SOIMI, TINCA,....
Nu se mai prind "bucati" .
Vecini nostri unguri ne arata ce ar trebui sa facem si noi:

http://www.peca.hu/video/page_0/?id=275

vali_z
vali_z

Numarul mesajelor : 56
Varsta : 45
Localizare : Beius
Ocupatia : Pescar de duminica
Data de inscriere : 21/06/2010

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  ionut Vin Sept 24, 2010 10:40 am

Stie cineva cum e Crisul Negru? Tulbure?

ionut

Numarul mesajelor : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : economist
Data de inscriere : 03/02/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  Ionut Erdeli Dum Sept 26, 2010 6:33 pm

Scuze de intarzierea raspunsului, dar nu am mai intrat pe forum de vineri. Crisul este de un verde aproape opac de vre-o saptamana jumate, dar dupa ploile astea se va murdari, dar nu tare!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  mausica Dum Mar 06, 2011 7:55 pm

pescuit pe crisul negru la feeder zilele trecute(un pescuit de aprox 3 ore)[img]Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 IMG_0445[/img]
mausica
mausica

Numarul mesajelor : 328
Varsta : 46
Localizare : BAILE-FELIX
Ocupatia : una-alta
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  Eric Vin Iun 24, 2011 12:01 am

vad ca dezgrop un topic ,dar initial era despre locuri bune de pescuit pe crisul negru (deci nu e fumat subiectul inca:)) ).

Dupa mine, un loc excelent pe crisul negru ar fi la ginta. dupa ginta la dreapta, treci putin de balastiera si tot malul acela (1 km, 2) cam asa.

scobarul intra bine la vierme si la arpacas, cleanul intra la porumb ( in apa mai adanca, carlig relativ mic si adancime mare ).

in rest, braconajul nu s-a oprit. stateam noi si pescuiam linistiti, pe la 7 seara venind un grup de tineri ( 4-5 ,nu retin exact ) si se baga langa o scorbura/pietre ce mai erau pe acolo si isi baga mainile in apa. au scos niste specimene atat de mari incat nici nu stiu ce au fost (+ distanta). in 30-40 de minute, baietii si-au umplut 3 saci si au plecat.

sa nu ramai prost ... Neutral

in fine, locul e genial pentru pescuitul la scobar.

Fire intinse sa aveti !

-Eric
Eric
Eric

Numarul mesajelor : 79
Varsta : 30
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev cu o tenta de pescar
Data de inscriere : 24/08/2010

http://www.defuse.ro

Sus In jos

Pescuit pe crisul negru - Pagina 2 Empty Re: Pescuit pe crisul negru

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum