Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre Fire Textile

+3
Jean Scurtu
Istyfishmaster
Catalin
7 participanți

In jos

Despre Fire Textile Empty Despre Fire Textile

Mesaj  Catalin Vin Noi 25, 2011 9:10 pm

Salut vreau si eu niste mici lamuriri in legatura cu firele textile pentru pescuitul la Spinning..care se folosesc pe timp de primavara -toamna cand apa ii mai rece si cele pe timp de vara..As dori niste detalii despre ele .. care grosime ar fii ideala.... astept recomandari

Textile(Inpletite)
Textile(Inpletite)Fluo
Textile Inpletite (Teflonate)
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Re: Despre Fire Textile

Mesaj  Istyfishmaster Vin Noi 25, 2011 9:53 pm

Eu folosesc teflonate si sunt multumite cu ele. E cv de la Berkley. Numai iarna sa nu pescuiesti cu textile pentru ca ingheata apa in el si se strica, chiar daca e teflonat intra apa in mici zgarieturi. Unii zic ca cu nanofilu nu sunt probleme de astia, dar inca numai teorii am auzit despre el, inca nu am folosit-o.
Cu teflonatul am patit-o odata dar am avut noroc ca eram la Berechiu si am folosit numai vreo 10 metri ca am vrut sa incerc cv wobbler, dar cand am vazut cum se modifica firul mi-am lasat de spinning. In timpul iernii e mai bine un bun monofilament Wink
Istyfishmaster
Istyfishmaster

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Despre fire textile

Mesaj  Jean Scurtu Vin Noi 25, 2011 10:26 pm

Referitor la firele textile ce le poti folosi vara si in perioada fara inghet iti recomand firele textile cu care pescuiesc eu si de care sunt f. multumit ca altfel le-as schimba:

FIRELINE SMOKE 4LB.(1,8KG.)

SPIDERWIRE ULTRACAST 6LB.(2,7KG.) si de 10 lb.(4,5kg.).

Pescuiesc numai cu aceste fire textile pe care le-am gasit ca fiind cele mai bune pt. pescuitul meu,dar intotdeauna folosesc leader fluorocarbon de 4lb.-15lb.functie de unde pescuiesc indiferent daca apa e limpede sau tulbure.
Lungimea leaderului e functie de limpezimea apei si pestele la care pescuiesc,mai lung in apa limpede.Un leader mai lung te ajuta ca firul textil sa nu se atinga de substrat deoarece firele textile sunt sensibile la abraziune,pe cand firele fluorocarbon sunt mai rezistente la abraziune.

Ce pot sa-ti mai spun e ca firele textile la aceeasi rezistenta sunt mult mai subtiri decat firele mono normale de aceeasi rezistenta lucru ce te ajuta la executarea unor aruncari mai lungi(dar cand pui firul pe mulineta trebuie sa-l tensionezi ca altfel la o solicitare mai mare se ingroapa intre alte fire si urmatoarea aruncare va fi mai scurta).De obicei pe rolele firelor textile nu scrie diametrul si asta deoarece f. putine fire textile sunt rotunde,fiind un pic plate deci diametrul nu poate fi dat decat la fire rotunde(chiar daca este scris pe role,practic nu e diametrul ,e o aproximatie)

Personal nu as mai pescui cu mono niciodata tinand cont de avantajele firelor textile(de peste 10 ani pescuiesc numai la spinning cu fire textile).Chiar daca ca pret sunt mai scumpe ca firele mono ,au avantajul ca poti sa pescuiesti cu ele mai multi ani fara a le schimba,ceea ce nu e posibil cu firele mono.

Fir intins,

Jean Scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Re: Despre Fire Textile

Mesaj  colaps Lun Noi 28, 2011 12:35 pm

apropo de fire ... Amnesia mono are cineva ? mai bine zis stie cineva de unde sa imi cumpar ? caut de bolund si cam dejaba ( insist sa fie din oaradea )

merci.
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Re: Despre Fire Textile

Mesaj  Catalin Mar Noi 29, 2011 7:03 pm

Deci pana la urma care sunt cele mai eficiente fire textile (universale ) ca sa zic asa ...daca puteti postati niste poze cu modelu de fire textile sa imi fac o idee...cam cum arata marca....
Catalin
Catalin

Numarul mesajelor : 61
Varsta : 38
Localizare : oradea
Ocupatia : Incepator in ale Spinning-ului
Data de inscriere : 29/08/2011

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Fire textile

Mesaj  Jean Scurtu Mar Noi 29, 2011 11:19 pm

Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Re: Despre Fire Textile

Mesaj  Musti Joi Dec 01, 2011 10:41 pm

Va salut, Nea Jean,
Ma bucur sa va vad activ pe forum. N-am mai schimbat de multa vreme cateva vorbe.

Din pacate firele despre care vorbiti nu prea sunt sanse sa le gaseasca in Romania. Desi marcile respective sunt reprezentate, gasindu-se destul de usor chiar si in Oradea, nimeni nu le aduce la grosimile specificate de dvs. (si pe care le folosesc si eu). Pe la noi se poarta franghiile... De la 20lb in sus... Laughing

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Fire textile

Mesaj  Jean Scurtu Vin Dec 02, 2011 1:45 am

Salut Musti,

Si eu ma bucur sa te intalnesc ,chiar daca numai pe forum.Si aici s-a racit vremea,normal ca nu ca in Romania,e in jur de 20 grade Celsius,dar eu avand probleme cu picioarele(o neuropatie periferala si circulatie proasta a sangelui) nu mai pot merge la pescuit ca imi ingheata labele picioarelor si nu mai pot conduce masina in siguranta.Mai bate si vantul,asa ca mai bine pescuiesc pe ....forum-urile de pescuit romanesti si texane.

Ai dreptate ca multi pescari romani pescuiesc cu fire textile de la 20lb.(la fel ca multi pescari americani de aici) in sus si probabil de aceea magazinele nu pra au fire textile de 4 lb.-10lb.

Ma bucur f. mult ca tu intelegi avantajele firelor textile subtiri si mai ales ca le folosesti functie de locul de pescuit si pestii urmariti.

La fel mi s-a intamplat si mie aici ,dar nu cu firele,ci cu grub-urile GULP cu care imi place sa pescuiesc si anume de 2 inch si 3 inch,gasind doar de 4 inch sau mai mari.Din 26 mai 2010 nu am mai pescuit pana anul acesta in octombrie.
Deoarece din octombrie anul trecut nu am putut conduce masina pana in 30 sept. 2011( fiind practic "prizonier in casa mea"),nu am mai fost prin magazinele de pescuit sa vad ce pot gasii.Daca as fi stiut le comandam "on line" sau telefonic.Deoarece aveam mai multe atacuri la cele de 2-3 inch am fost nevoit sa tai capul grub-urilor de 4 inch si asa am reusit sa ma distrez prinzand mai multi calcani la jig si un red fish de 40inch(101,6cm.)in octombrie si in noiembrie.In oct. am fost de 5 ori la pescuit si in nov.o data,prinzand multi calcani la jig cu GULP 4 INCH PEARL (cu capul taiat cu foarfeca) sub limita legala care e de 14 inch=35,6cm. si mai putini peste limita legala.Zilnic poti retine 5 calcani legali ,dar in luna noiembrie doar 2 calcani legali.In 16 nov. am prins peste 15 calcani mici si limita de 2 calcani legali +un pastrav de mare de 20 inch=50,8cm.
Majoritatea pescarilor pescuiau la peste viu ,sau creveti vii ,dar eu pescuiesc numai la artificiale cu FIRLINE SMOKE de 4lb. si SPIDERWIRE ULTRACAST de 10lb+leader fluorocarbon(toamna aceasta am folosit leader de 12lb.)

Sanatate si numai bine,

Jean Scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Re: Despre Fire Textile

Mesaj  dady Vin Dec 02, 2011 11:02 am

cu ceva ani in urma la recomandarile lui Jean am folosit fir fireline de 4 lb. Normal, primit de la Jean si specific, fir original.
De atunci nu ma mai despart de el. Anul trecut am pescuit in Delta, desi nu sunt un mare amator de Delta, chiar stiuci la peste 4 kg fara probleme. Multi pescari au plecat de la apa mai cum au venit, noi, eu si prietenul meu, am luat peste cam pt toata pensiunea.
Si asta datorita finetii pescuitului si normal Jean a avut o contributie demna de a fi specificata, firul s-a comportat excelent, nu mi-a creat nici o problema, ne-am inteles foarte bine.
Am mare incredere in acest fir si, asa cum spuneam, nu ma mai despart de bobina de fireline de 4 lb. niciodata cand plec la spinning.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Fire textile

Mesaj  Jean Scurtu Vin Dec 30, 2011 4:26 am

Intr-o postare anterioara (nu mai retin pe ce topic) ii spuneam lui Victor Nagy ca imi pare rau ca nu stiu cum pot sa postez niste poze cu pesti prinsi de mine cu fir textil+leader fluorocarbon la ROLLOVER PASS in 9 sept. 2009 ,dupa reintoarcerea mea din Oradea in Houston.
Acum stiu cum sa pun pozele si o sa vedeti ce am prins :

Red fish (C&R)

Despre Fire Textile 9889436118610620138342



9 PASTRAVI DE MARE ,UN RED FISH SI DOUA MACROURI(SPANISH MACKEREL)

Despre Fire Textile Dscf5167g



Despre Fire Textile Dscf5165




Am pescuit pe rand la jig cu unul din cele 3 bete ce se vad in poza,pe fiecare mulineta DAIWA SS TOURNAMENT 1300 avand fir textil diferit(FIRELINE SMOKE de 4lb.,SPIDERWIRE ULTRACAST de 6lb.si SPIDERWIRE ULTRACAST de 10lb.) si jig-uri diferite(cu grub BASS ASSASSIN CHARTREUSE si CRYSTAL de 2inch=5cm.pt. pastrav si macrouri si GULP MINNOW GRUB WHITE PEARL de 3 INCH=7,6CM.pt. red fish).Dupa eliberarea red fish-ului din fotografie am agatat un red fish de cca.20kg.cu firul de 10lb.=4,53kg.,dar dupa un drill de cca. 30 minute mi-a rupt leaderul de 14lb. deoarece la inceputul drill-ului a intrat in niste agatatori ,langa piciorul podului,unde erau scoici si mi-a zgariat firul.L-am intors de la piciorul podului si am mers pe mal cu el spre Golful Mexic cca.30m.
Mi-a rupt cand l-am fortat la suprafata,ca sa il vad macar,l-am vazut cat de mare era si apoi a rupt.
Batul meu un LAMIGLAS CERTIFIED PRO DE 12"(3,66M.),bat din 3 bucati recomandat pt. fire de 6-12lb.(2,72kg.-5,44kg.)a rezistat eroic desi tot timpul era arcuit ca un...arc.

Nu practic tot timpul "CATCH & RELEASE",eliberand doar pestii mari.Cred ca ati intelege daca ati stii(probabil stiti) ca pestii marini pe care ii prind nu au oase decat sira spinarii si coastele si sunt mult mai gustosi decat pestii de apa dulce.NU VA MAI SPUN CA SOTIA MEA E O ARMEANCA DIN CONSTANTA CARUIA II PLAC PESTII MARINI si ii plac pesti proaspeti nu cei ce-i gaseste in magazinele din Houston ,desi acestia sunt tinuti in ghiata ,dar nu sunt proaspeti.

Numai bine ,

Jean Scurtu


Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Re: Despre Fire Textile

Mesaj  Hanumanfish Sam Dec 31, 2011 1:57 am

Va admir , faptul ca destainuiti placerea gastronomica a doamnei dvs ,o inteleg ,femeile adevarate apreciaza barbatul care are calitati ,imi spunea cineva acum recent ca "Acel simbure dumnezeiesc din noi are dreptul de a critica sau de a accepta,aprecia un om " ma bucur ca aveti o viata frumoasa ,sper ca sinteti mai bine cu picioarele si va doresc multa multa sanatate in Anul Nou care vine si familiei dvs "La multi ani " cu sanatate "
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Despre Fire Textile Empty Re: Despre Fire Textile

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum