Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fire pentru spinning

+11
andreiii
andrei
Admin
Harangus Marius
alex_24ARN
Ssebastian
florin s
dan_popa
tIbI_iosIA
Ionut Erdeli
bmjean
15 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Fire pentru spinning Empty Fire pentru spinning

Mesaj  bmjean Mier Iun 24, 2009 6:24 pm

monofilament sau multifilament?
Cautam saptamana trecuta (in tentativa mea de-a ma reapuca de spinning) un fir monofilament pentru rotative, voblere mici, eu avand pe tamburul mulinetei un fir mono de 0.20 (dar nu mai stiu marca) oricum e bun pentru voblere de 7cm (am dat bine cu el si am prins clean si chiar o stiuca), dar la rotative si voblere mici mi se parea prea gros...in magazin la fanatic cautam fir mono mai subtire, dar acum nu stiu care ar fi mai bun (ma refer la diam. si firma)...intre timp doi baieti (care si-au cumparat cateva voblere mici de la Jaxon) auzindu-ma vorbind cu vanzatoarea, mi-au recomandat firul Fireline de la Berkley (era la metru 0.15, dar ei preferand de 0.12 pentru astea mai...micro), apoi va dati seama ce a urmat...fuga acasa dupa mulineta, incarcat tamburul (dedesupt a ramas fir mono) si incercat pe cris, desi nu am prins (timp scurt eram cu familia...si nu la pescuit) am ramas placut surprins de fir.
Acum intrebarea : Sa-mi achizitionez pentru voblere mici si rotative mici, etc. fir multifilament mai subtire (eventual marca si diametru) sau monofilament (la fel marca si diametru)...sunt deschis oricarei sugestii.
Mentionez ca tamburul de rezerva e tot din aluminiu (Shimano Sonora 2500FA), iar lanseta e Maver Stralis Light Plus Spigot 2.40m.
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 24, 2009 6:43 pm

Domnule bmjean, eu pescuiesc la voblere mici de cativa ani, nu foarte multi, dar de cativa! Incepand cu anul trecut am inceput sa pescuiesc cu voblere mai mici, in consecinta am trecut pe fire mai subtiri! Singurul fir de care sunt multumit pana in acest moment este de la Trabuco cel de 16 si de 18! Exista in doua culori daca nu ma insel alb si maroniu! Eu il prefer pe cel alb, desi cel maroniu este putin mai rigid si mi se pare ca este si mai putin elastic decat cel alb! Daca aveti de gand sa dati cu rotative fie ele si mici va recomand sa va orientati spre un fir mai gros de 16. Ar fi bun cel putin un 18. Asta nu pentru ca ar intra pesti mai mari, rotatia rotativei va nenoroci din cateva lanseuri firul de 16!
In concluzie pentru pescuitul la spinning va recomand firma Trabuco atat pentru calitatea firelor cat si pentru preturile lor!
Acuma a doua problema mono sau multifilament: eu va recomand ca pentru voblerele linguritele mici pe care doriti sa le folositi sa folositi fir monofilament pentru ca este mai elastic si pestele (in general cleanul ca doar la el banuiesc ca vreti sa dati cu voblere mici) are timp sa se aghate bine! Cu firul multifilament de multe ori ii veti scoate voblerul din gura inainte sa apuce sa se agate, si asta datorita lipsei aproape totale a elasticitatii multifilamentului!
Cu respect pescardeclean Very Happy

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  tIbI_iosIA Mier Iun 24, 2009 7:01 pm

si dupa parerea mea trabuco are fire bune .. eu folosesc 18 si 20 si sunt multumit de ele ...(pescardeclean eu stiu ca cealalta culoare este verde ca eu din ala am Smile alb eu inca nu am vazut )

tIbI_iosIA

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 09/02/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  dan_popa Mier Iun 24, 2009 7:11 pm

fireline e un fir bun (am de 0.17 si 0.15)-varianta clasica adika nu cristal ,acesta din urma nu-mi place deloc ( e un esec al firmei berkley)

power pro e mai bun decat fireline(parerea mea), e mai bine lucrat ,mai rotund pe sectiune,mai subtire la aceeasi rezistenta , nu se scamoseaza asa usor si permite aruncari mai lungi -recomand varianta de 0.13mm pt voblere mai mici(4-5grame), eventual combinat cu un leader de fluorocarbon(eu folosesc sufix)

fireline xds e f asemanator cu power pro si mai bun decat fireline clasic(se gasea la arrow-eu folosesc de 0,13mm).

whiplash e un fir net superior la capitolul rezistenta la nod tuturor celor de mai sus dar din pacate merge doar la naluci mai grele de la 8-10 grame in sus deoarece face f usor "peruca" la lansare (comparativ power pro e mai rigid putin si mai asemanator daca vreti cu un mono-power pro are un "coating" la fiecare filament ceea ce il face sa para mai rotund, mai subtire si se incalceste mult mai rar comparativ cu whiplash sau kiar fire line si deasemenea creste distanta de arucare -sa nu mai vorbesc ca dupa cateva aruncari whiplash si fireline se imbiba cu apa mai mult decat power pro si scade distanta de aruncare);
daca veti lua sa puneti comparativ un power pro si un whiplash sau fireline atunci veti observa ca pe sectiune power pro pare mai rotund pe cand un fireline e plat

recomand agrafele berkley not-a-knot pt a nu face nod pe fir (creste semnificativ rezistenta firului-am testat- si se apropie mult de cea trecuta pe ambalaj)
dezavantajul acestor agrafe e ca pot afecta putin actiunea voblerelor mici si uneori acestea se incurca in carlige la lansare la voblere mici de 2-3cm kiar si daca folositi marimea cea mai mica de agrafa not a knot

la capitolu mono imi place mult sufix elite(e preferatul meu) ,colmic power,sufix siege-nu conteaza doar cate kg tine !!!sunt fire ieftine si bune care rezista f bine la nod de ex. lazer magnum dar nu au alte calitati necesare la spining
unchiu-meu da si cu trabucco si destul de multumit
vreau sa iau sa incerc sunline machinegun sau supernatural junglegreen

pt fire impletite e bine sa aveti fie o mulineta cu sistem de oscilatie fie pe melc fie cele cu slow locomotive levelwind sau aerowrap +two speed oscilation etc-adika cele acare asaza firul perfect pt ca altfel riscul de peruca mai ales pe vant si voblere mici e f mare!


Ultima editare efectuata de catre dan_popa in Mier Iun 24, 2009 8:01 pm, editata de 9 ori

dan_popa

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 25/04/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  dan_popa Mier Iun 24, 2009 7:21 pm

fire gen carbotex si alte "minuni' sunt bani aruncati-poate sunt bune la crap de forfac dar la spin nu
mai este un fir bun tuff line dar parca mai slab ca power pro
inca nu am incercat deci nu ma pronunt referitor la firele impletite de la sunline
dupa cativa ani buni de skimbat fire am ramas la parerea ca la clean ,in locurile unde nu e f mare riscu de agatare e mai bun un mono
e bine sa aveti o lanseta cu inele SIC(carbura de siliciu) pt ca rezista la firele impletite sau macar sa skimbati inelul de varf cu unul SIC pt ca de regula acolo e frecarea cea mai mare la recuperare
unul din dezavantajele power pro ca se decoloreaza relativ repede

berkley not-a-knot
http://www.fischparade.de/product_info.php/info/p1723_KNOTENLOS-VERBINDER.html
in ultima poza de pe pagina se vede cum se leaga -nu se desface, nu aluneca etc
http://www.anglereinkauf.de/de/dept_146.html
http://www.raubfischspezialist.de/knoten.htm

e bine folosit fara alta agrafa gen duo lock etc si legat direct la vobler , dezavantaj ca de fiecare data cand skimbi naluca tre sa refaci "nodul" care de altfel e f simplu

dan_popa

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 25/04/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  bmjean Mier Iun 24, 2009 8:16 pm

@pescardeclean @tIbI_iosIA
Bun Trabucco, dar de care? sunt de mai multe feluri? Puteti sa-mi recomandati unul bun! Laughing
"...rotatia rotativei va nenoroci din cateva lanseuri firul de 16!" pe vremuri era un antirasucitor de plastic pe o tija de otel, acum...le "fabric" eu, dar fara tija. Laughing

@dan_popa
Eu asa folosesc...cu berkley not-a-knot si in acest caz nu folosesc "inaintas" mono.
Leader fluorocarbon sufix...de care diametru si ce lungime sa folosesc pe o "montura"...si unde gasesc in Oradea?

Oare fireline-ul meu culoarea aia fluo s-ar putea sa "sperie" cleanul sau numai pentru prea mare rigiditate sa folosesc un mono fluorocarbon?
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  dan_popa Mier Iun 24, 2009 8:17 pm

pescardeclean are dreptate cand spune ca la clean(eu zic la crankbaituri in general) firul multifilament nu are suficienta elasticitate sau kiar deloc dar sa nu uitam ca la voblerele de clean e bine sa folosim o lanseta actiune moderata sau moderat-rapida si nu extra rapida sau rapida tocmai pt "a nu scoate voblerul din gura pestelui"

dan_popa

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 25/04/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  dan_popa Mier Iun 24, 2009 8:24 pm

@bmjean
de ex sufix fluorotippet 0.32 sau si mai gros care teoretic e invizibil in apa
nu am spus ca e obligatoriu sa folositi inaintas de fuorocarbon dar de ex daca dati cu fireline fluo(un fir pe care il folosesc si eu dar la jig la salau) e indicat fluorocarbonul-fara not-a-knot; eu am luat din cluj firul fluorocarbon dar cred ca am vazut si in oradea pe sovata sau pe 6 martie daca bine imi aduc aminte.

dan_popa

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 25/04/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  bmjean Mier Iun 24, 2009 8:43 pm

Eu nu stiu de care e lanseta mea (rapida sau moderat-rapida), dar stiu ca e "light" Laughing Maver Stralis Light Plus Spigot, deci nicidecum rigida si mai preia si ea din socuri, in cazul in care firul e mai rigid...ma intereseaza daca firul fluo e o "sperietoare pentru pesti" sau nu, daca nu, atunci ma descurc cu "angrenajul", daca da, atunci e o problema, pot sa dau mult si bine la clean cu el (e 90% din rapitorul de pe crisuri si cel mai sperios).
Deci in concluzie, pentru clean, e recomandat firul multifil. fluo direct pe vobler sau nu?
Daca e posibil si o sa am atacuri si o sa ratez atunci ma bag si la fluocarbon mono, dar daca nu o sa am atacuri din cauza ca pestele detecteaza firul atunci e o problema.(trebuie un mono ca inaintas sau chiar mono 100%).
Eu pana acum nu am avut fir multifilament si de aceea intreb, pentru ca am vazut la multi pescari firul multi. legat direact pe vobler!
Eventual daca ati prins clean la fir multifil. fara inaintas mono?
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  dan_popa Mier Iun 24, 2009 8:54 pm

da am prins clean la fir multi fara inaintas fluorocarbon(am prins cu fireline gri si powerpro verde nu si cu fireline fluo cu care sincer nici nu am incercat la vobler doar la jig)
ar fi bine sa puneti un leader de fluorocarbon deoarece aveti un fir multifilament fluo ;in ce masura sau proprtie se vor rari atacurile daca dat i la clean cu fir fireline fluo pe vobler e greu de spus dar cert este ca in general se evita folosirea de fir fluo direct pe vobler
" e recomandat firul multifil. fluo direct pe vobler sau nu? "-nu e recomandat ,firul fluo e recomandat mai mult la jig sa vezi exact pe unde tragi naluca si pe vant sa vezi cata "burta face firu " etc.
light se refera la greutatea de aruncare in grame iar actiunea de care vb eu e cat se indoaie batu sau pe ce lungime lucreaza adika actiune de varf sau ultima treime etc; pt voblere cu mici exceptii e bun un bat cu actiune moderate sau moderate-fast (adika sa lucreze cam de la jumatate in sus sau ultima treime) pe cand la jig (twister,shad etc) se recomanda o actiune de varf fast sau extra-fast si f senzitiv la varf pt a sesiza atacul si deasemenea un fir multifilament (pt elasticitatea aproape inexistenta a acestuia)

dan_popa

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 25/04/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  bmjean Mier Iun 24, 2009 9:32 pm

merci pentru lamuriri! sper sa ne intalnim la o intrunire a spinningarilor de pe forum! pe 13iulie si dupa...si sa ma ajuti cu o montura cu fluorocarbon (contracost) sa vad cum e...pana atunci mai incerc, poate gasesc si un fir mono bun.
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  dan_popa Mier Iun 24, 2009 10:42 pm

un mono bun am avut si trabucco trout 0.18,stroft abr,
d-le bmjean aveti mesaj privat,


Ultima editare efectuata de catre dan_popa in Mier Iun 24, 2009 10:46 pm, editata de 1 ori

dan_popa

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 25/04/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  florin s Mier Iun 24, 2009 10:44 pm

eu dau la clean cu fir mono Smart MRT 0.16 daca folosesc lingurite rotative iar pt. voblere folosesc Fireline smoke de 4 lb , nu stiu carei grosimi corespunde , sau mai folosesc Power Pro de 5 lb . Fireline este mult mai subtire iar prin scamosare devine mai moale si nu isi pierde rezistenta , power pro este mult mai rezistent nu se scamoseaza si este foarte moale ,ambele sunt fire foarte bune. Daca dati cu multifilament ar fi bine sa puneti un inaintas de aproximativ un metru jumate de florocarbon sau chiar un mono normal .


Ultima editare efectuata de catre florin s in Joi Iun 25, 2009 10:29 pm, editata de 2 ori

florin s

Numarul mesajelor : 54
Localizare : oradea
Ocupatia : .
Data de inscriere : 20/02/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  bmjean Mier Iun 24, 2009 11:59 pm

bun, inaintas de 1.5m dar diametru? intre cat si cat se recomanda? pentru ca nu as lua o rola de fluorocarbon numai sa ma aflu intreaba sau trebuie sa i-au de toate dimensiunile, numai ptr. inaintas, nu? Laughing
firul meu are culoarea FLAME GREEN si e de 0.15mm.
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  bmjean Joi Iun 25, 2009 5:51 pm

Am cumparat acum un fir Sufix Fluoro Tippet 1X 0.295mm (10lb) si o sa incerc sa il pun inaintas la firul Fireline 0.15mm.
Lungimea 1.5m? nu e prea mult, eu ma gandeam la cca.50cm.
Nod intre multi si monofil? Legatura fluorocarbonului cu voblerul, rotativa, etc...?
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Iun 25, 2009 6:06 pm

pe vremuri era un antirasucitor de plastic pe o tija de otel, acum...le "fabric" eu, dar fara tija.
Domnule Bmjean, m-ar interesa si pe mine un asemenea antirasucitor! Se poate sa imi fabricati si mie - contracost!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  bmjean Joi Iun 25, 2009 7:53 pm

"Se poate sa imi fabricati si mie - contracost!" Laughing Laughing Laughing
Adevarul e ca le confectionez eu pentru mine (nu ar fi o problema sa-ti dau si tie), dar e foarte simplu de facut (si eu am vazut la cineva si apoi mi-am facut singur).
Se ia o folie de plastic (eu folosesc din setul de suporti de plastic ptr. farfurii Laughing) se taie in forma de triunghi cu marginile rotunjite (ca si un "penel"), iar pe o latura a triunghiului se fac din 0.5cm niste gauri cu un ac de cusut prin care se va trece firul mono si...gata.
Fire pentru spinning P1090345
asa arata produsul final...facut acum la repezeala.
Fire pentru spinning P1090356
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  florin s Joi Iun 25, 2009 10:27 pm

bmjean a scris:bun, inaintas de 1.5m dar diametru? intre cat si cat se recomanda? pentru ca nu as lua o rola de fluorocarbon numai sa ma aflu intreaba sau trebuie sa i-au de toate dimensiunile, numai ptr. inaintas, nu? Laughing
firul meu are culoarea FLAME GREEN si e de 0.15mm.
eu folosesc inaintas mono MRT smart 0.18. puteti pune un inaintas mai scurt dar dupa mine nu mai scurt de un metru.

florin s

Numarul mesajelor : 54
Localizare : oradea
Ocupatia : .
Data de inscriere : 20/02/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  bmjean Joi Iun 25, 2009 10:39 pm

Eu l-am facut acum de 55cm (asa a iesit, prima oara) si o sa vad cum se comporta, eu nu as vrea sa-mi treaca nodul prin inel, fiind ca la lanseta mea inelul din varf e destul de mic...(lanseta am prezentat-o mai sus).
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  florin s Joi Iun 25, 2009 10:53 pm

bmjean a scris:Eu l-am facut acum de 55cm (asa a iesit, prima oara) si o sa vad cum se comporta, eu nu as vrea sa-mi treaca nodul prin inel, fiind ca la lanseta mea inelul din varf e destul de mic...(lanseta am prezentat-o mai sus).
eu pe multifilament fac o bucla simpla de care leg mono cu un nod clinch.si eu am inelul de virf foarte mic, nu trece prin el nici ce mai mica agrafa , dar cu acest nod nu am avut nici o problema in lansare.

florin s

Numarul mesajelor : 54
Localizare : oradea
Ocupatia : .
Data de inscriere : 20/02/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Iun 26, 2009 2:49 pm

@bmjean
Va multumesc pentru explicatii, dar mai ales pentru poze! Very Happy
Pana se opreste ploaia merg sa vad daca reusesc sa imi fac si eu!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty re:fire pt spinning

Mesaj  Ssebastian Sam Iun 27, 2009 8:27 am

@pescardeclean...se mai poate face antirasucitor din plasticul acela care se gaseste la gulerul de la camasa atunci cind o cumperi...ii transparent si se prelucreaza usor...spor la treaba Very Happy
@bmjean...un fir bun 0,16 este si cel italianSMART DUO-BAND sau ERSON TAIFUN acesta din urma este teflonat...eu le folosesc pe amindoua la spinning si ma satisfac Razz ..pe deplin...desigur cele multifilament is ok dar si scumpe ...cumperi un monofilament si inca unul sau doua voblere si te-ai scos la cheltuiala....
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  bmjean Sam Iun 27, 2009 9:12 am

@pescardeclean...Sa fii sanatos!
@ssebastian...Corect!, plasticul de la camasa...l-am uitat, a fost primul...pe lista, dar de cand folosesc numai tricouri... Very Happy
De firele Smart sunt foarte multumit la stationar ptr. inaintas (SLR si Exel), dar de Duo-band am fost dezamagit... la diam.mai mare (poate si mulineta era de vina), ca a facut niste peruci si memorie!...de l-am aruncat dupa 1 luna.
Erson Taifun l-am folosit inca din primii ani de la aparitia pe piata noastra, dar nu la spinning.
Problema cu firele mono e ca noi le cumparam de ex. azi de la magazinul x, dar ele poate au fost produse in anul y, depozitate z ani prin depozite sau magazine... experienta neplacuta cu Venturieri care se rupea in mana si la nod (nu am putut sa leg nici macar un carlig si nu numai eu!) si l-am aruncat, iar nepotul meu a luat din alta parte si a scos la scobari si mrene de m-a uimit!!! si l-am probat si eu si era o diferenta mare!!! (acelasi produs, acelasi diametru).
Asa ca atentie mare!...masurati stratul de praf de pe rola...inainte de cumparare !!! Laughing
bmjean
bmjean

Numarul mesajelor : 182
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar sportiv
Data de inscriere : 08/06/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty fire...

Mesaj  alex_24ARN Vin Aug 28, 2009 1:06 pm

eu folosesk Trabuco de 20 are o culoare verzui ceva de genu...ma enerveaza ca nu il pot urmari in apa:-(de calitate ce sa zic?sunt putin dezamagit...cand o sa dispun de ceva FSN ;-) o sa iau un fir textil bun!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  Harangus Marius Lun Dec 28, 2009 8:59 pm

astept o parere despre un textil:BERKLEY WIPLASH .
as vrea sa-l cumpar dar nu inainte de a afla cate ceva despre el.
mersi.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Fire pentru spinning Empty Re: Fire pentru spinning

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum