Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pesti bolnavi

+8
zsolty
RaduDan
george or
Ionut Erdeli
szoke szabolcs
Ssebastian
Admin
Adriann
12 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Pesti bolnavi Empty Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Mar Sept 08, 2009 9:20 pm

Poate multi dintre dumneavoastra D-lor ati observat cand ati prins un clean,o babusca etc ca sunt patati pe burta si pe lateral unii,depinde cat este de afectat...Stie cineva ce se intampla cu ei?ce fel de boala e asta?
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Admin Mar Sept 08, 2009 9:25 pm

sunt niste pete negre si multe?
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Ssebastian Mar Sept 08, 2009 9:36 pm

Admin a scris:sunt niste pete negre si multe?
.... scratch ..poate au bal mascat si is costumati in mamarute
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Mier Sept 09, 2009 7:23 am

Admin a scris:sunt niste pete negre si multe?
nu sunt niste pete rosii....si sunt foarte urate...
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Mier Sept 09, 2009 7:23 am

ssebastien a scris:
Admin a scris:sunt niste pete negre si multe?
.... scratch ..poate au bal mascat si is costumati in mamarute
delicioasa gluma alien alien alien alien alien
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty .

Mesaj  szoke szabolcs Mier Sept 09, 2009 10:30 am

este ciuma de pesti
szoke szabolcs
szoke szabolcs

Numarul mesajelor : 246
Localizare : oradea
Ocupatia : sudor Wig
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Sept 09, 2009 10:41 am

sunt niste ciuperci care afecteaza pestii raniti sau stresati - preponderent in raurile poluate!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Sept 09, 2009 7:11 pm

Dupa o mica documentare pot sa-ti dau mai multe detalii cu privire la aceste pete! Sunt doua posibilitati:
1 ceva ciuperca care mai este cunoscuta si ca si mucegaiul pestilor intalnit preponderent in pastravarii
2 paraziti ai pasarilor care se hranesc cu pesti! Larvele lor se stabilesc pe pesti si le provoaca ulceratii, slabindui si in acest fel sunt o prada mai usoara pentru pasarile de prada!
In ambele cazuri pestii nu au nici o sansa!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Mier Sept 09, 2009 7:46 pm

pescardeclean a scris:Dupa o mica documentare pot sa-ti dau mai multe detalii cu privire la aceste pete! Sunt doua posibilitati:
1 ceva ciuperca care mai este cunoscuta si ca si mucegaiul pestilor intalnit preponderent in pastravarii
2 paraziti ai pasarilor care se hranesc cu pesti! Larvele lor se stabilesc pe pesti si le provoaca ulceratii, slabindui si in acest fel sunt o prada mai usoara pentru pasarile de prada!
In ambele cazuri pestii nu au nici o sansa!
amandoua raspunsurile mii se par plauzibile...oricum....am prins un clean alaltaieri..era asa de afectat si de patat incat si pe cap avea puncte rosii....albiturile sunt predispuse la aceste boli.....oricum nu mii se pare in regula ce se intampla cu ei.....poluarea e in floare....din pacate
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Mier Sept 09, 2009 7:46 pm

Szoke Szabolcs a scris:este ciuma de pesti
ce amuzant raspuns.... Mad Mad Mad Mad Mad
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Admin Joi Sept 10, 2009 3:41 pm

Pesti bolnavi Hemorrhaged20gizzard20shad

Daca e boala din poza de mai sus am incurcato rau.
Cateva detalii.
Peştii infectati cu SHV pot prezenta hemoragii minore externe, sub formă de pete roşii sau patch-uri mai mari, în special în jurul capului. Cu toate acestea, uni peşti infectati nu prezinta nici un semn extern. Pe plan intern, organe de multe ori sunt cu hemoragiilor multiple, în special în ficat, splina, intestine şi vezica inotatoare. Pestii bolnavi apar adesea letargici, înoata în cercuri, sau sta nemişcat chiar sub suprafaţa apei. Deşi nu toţi peştii infectaţi dezvoltă boala, ei au capacitatea de a răspândi boala la alţi peşti.

SHV= septicemie hemoragico virala.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Admin Joi Sept 10, 2009 3:54 pm

Mai pot fi multe cazuri.
Pe crap cel mai des sunt intaniti negii....puncte mari rosii cu alb in mijloc ca si un cos urat cauzate de un parazit.
Pestii se pot rani singuri in caz ca sunt bolovani prin zona.
Poate daca mi-ai pune o poza cu pestii bolnavi ti-as putea da un raspuns concludent.
Eu in orice caz nu am gasit babusti si cleni cu puncte rosii.

Ce pot sa iti spun cu siguranta ca nu poate fi din cauza poluarii in primul rand in zona oradea ii plin de raci.Un factor indicator de poluare.Poate in zona unde pescuiesti tu este deversat vre-un canal sau mai intra vacile in apa eliminand dejectii cea ce poate creste nivelul de nitriti si nitrati din apa iritand pielea pestilor.
etc. fel si fel de variante dar fara poze nu ma pot exprima..
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Joi Sept 10, 2009 4:04 pm

Admin a scris:Mai pot fi multe cazuri.
Pe crap cel mai des sunt intaniti negii....puncte mari rosii cu alb in mijloc ca si un cos urat cauzate de un parazit.
Pestii se pot rani singuri in caz ca sunt bolovani prin zona.
Poate daca mi-ai pune o poza cu pestii bolnavi ti-as putea da un raspuns concludent.
Eu in orice caz nu am gasit babusti si cleni cu puncte rosii.

Ce pot sa iti spun cu siguranta ca nu poate fi din cauza poluarii in primul rand in zona oradea ii plin de raci.Un factor indicator de poluare.Poate in zona unde pescuiesti tu este deversat vre-un canal sau mai intra vacile in apa eliminand dejectii cea ce poate creste nivelul de nitriti si nitrati din apa iritand pielea pestilor.
etc. fel si fel de variante dar fara poze nu ma pot exprima..
promit stimate admin sa fac rost si de niste poze....nu pun aparatul foto tot timpul la mine cand ies la spinning...iar telefonul mobil nu imi permite sa fac poze.....ideea e in felul urmator.....am gasit pesti patati si langa insulita din zona decebal...am gasit si in spate la vandana(unde se varsa canalul ala puturos)am gasit si la podul de pontoane....am fost si am pescuit si la santandrei...si acolo era in faza incipienta......deci e ceva cu ei....discutam cu un pescar de rapitor acuma intr-o zi...zi imi zicea ca ar fii ceva tenie care se dezvolta in interiorul lor....de aceea am deschis acest subiect...poate ne dam seama impreuna......
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Joi Sept 10, 2009 4:05 pm

Admin a scris:Pesti bolnavi Hemorrhaged20gizzard20shad

Daca e boala din poza de mai sus am incurcato rau.
Cateva detalii.
Peştii infectati cu SHV pot prezenta hemoragii minore externe, sub formă de pete roşii sau patch-uri mai mari, în special în jurul capului. Cu toate acestea, uni peşti infectati nu prezinta nici un semn extern. Pe plan intern, organe de multe ori sunt cu hemoragiilor multiple, în special în ficat, splina, intestine şi vezica inotatoare. Pestii bolnavi apar adesea letargici, înoata în cercuri, sau sta nemişcat chiar sub suprafaţa apei. Deşi nu toţi peştii infectaţi dezvoltă boala, ei au capacitatea de a răspândi boala la alţi peşti.

SHV= septicemie hemoragico virala.
apreciez mult interesul tau fata de acest subiect...si iti multumesc !!!!!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  george or Joi Sept 10, 2009 8:30 pm

nu am vazut pesti cu pete ...insa ca aceste pete sa se formeze de la tenii e posibil ..am prins in cris de multe ori obleti si cleni care aveau acest parazit..dar nu aveau nici o pata

[citat]:
"Tenia la pesti este un parazit purtat in special de pasarile ihtiofage (care se hranesc cu peste).
Este adusa intr-un bazin piscicol prin excrementele acestor pasari (pescarusi, cormorani, cufundaci, pelicani etc). Acele excremente (apreciate ca si hrana de catre pestii din familia ciprinidae si nu numai) contin oua sau segmente de tenie care ajung in intestinele pestilor.
Aici se vor dezvolta in continuare si odata cu excrementele pestilor sunt eliminate si oua de tenie consumate la randul lor de alti pesti.
Tenia (genul Taenia) este numele dat speciilor dintr-un grup de viermi laţi care include paraziţi importanţi. Toţi membrii acestui gen au un scolex înarmat cu cârlige.

Tenia (panglica numita popular) poate fi vizualizata la pestii infestati in urmatoarele moduri:
1. abdomen umflat (datorita unui exces de hrana, fie datorita existentei acestui parazit)
2. in cazul in care viermele atinge dimensiunea unui adult, acesta poate iesi in exteriorul branhiilor atarnand pe langa corp. Pestii la care este cea mai frecventa aceasta situatie este platica,obletele
3. la eviscerare apare vizibil tenia."
[citat]
george or
george or

Numarul mesajelor : 25
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 26/01/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Joi Sept 10, 2009 10:03 pm

george or a scris:nu am vazut pesti cu pete ...insa ca aceste pete sa se formeze de la tenii e posibil ..am prins in cris de multe ori obleti si cleni care aveau acest parazit..dar nu aveau nici o pata

[citat]:
"Tenia la pesti este un parazit purtat in special de pasarile ihtiofage (care se hranesc cu peste).
Este adusa intr-un bazin piscicol prin excrementele acestor pasari (pescarusi, cormorani, cufundaci, pelicani etc). Acele excremente (apreciate ca si hrana de catre pestii din familia ciprinidae si nu numai) contin oua sau segmente de tenie care ajung in intestinele pestilor.
Aici se vor dezvolta in continuare si odata cu excrementele pestilor sunt eliminate si oua de tenie consumate la randul lor de alti pesti.
Tenia (genul Taenia) este numele dat speciilor dintr-un grup de viermi laţi care include paraziţi importanţi. Toţi membrii acestui gen au un scolex înarmat cu cârlige.

Tenia (panglica numita popular) poate fi vizualizata la pestii infestati in urmatoarele moduri:
1. abdomen umflat (datorita unui exces de hrana, fie datorita existentei acestui parazit)
2. in cazul in care viermele atinge dimensiunea unui adult, acesta poate iesi in exteriorul branhiilor atarnand pe langa corp. Pestii la care este cea mai frecventa aceasta situatie este platica,obletele
3. la eviscerare apare vizibil tenia."
[citat]
sincer nu am taiat burtica la nici un peste ca sa vad daca are tenie sau ceva de genu...imi pare rau sa ii folosesc ca si experiment pentru a ma convinge......
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Joi Sept 10, 2009 10:14 pm

Pesti bolnavi CIMG0912
asta e o nimica toata.....doar asa sa va faceti o idee despre ce e vorba.....o sa pozez si mai grav......e vorba de clean.... Embarassed Embarassed Embarassed
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Admin Vin Sept 11, 2009 6:13 pm

"nemultumitului i se ia daru"
Asa incepe un mesaj interesant.......
Am fost astazi in Cluj.....Ce pot sa va spun este ca crisul repede este un lux fata de somes.
Acum am inteles de ce pescarii clujeni vin la noi sa-si scoata permise.
Pe o raza de 1 km am vazut un card de scobari de cam 20 de buc.In rest nimic nici macar snaider.
O gramada de pungi saci gunoaie fierotanii fixate pe albia raului.Pur si simplu catastrofa ecologica.
Ce vreau sa spun este ca trebe sa avem grija de Cris cat il mai avem si cat mai sunt pesti in el.......daca nu vrem sa ajungem si noi asa.
M-am mirat intro discutie cu radudan care spunea ca la ei chiar nu exista peste.......este foarte adevarat...
Clujeni imi pare foarte rau de voi........cel putin pe perimetrul orasului....dezastru....
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Vin Sept 11, 2009 7:27 pm

Admin a scris:"nemultumitului i se ia daru"
Asa incepe un mesaj interesant.......
Am fost astazi in Cluj.....Ce pot sa va spun este ca crisul repede este un lux fata de somes.
Acum am inteles de ce pescarii clujeni vin la noi sa-si scoata permise.
Pe o raza de 1 km am vazut un card de scobari de cam 20 de buc.In rest nimic nici macar snaider.
O gramada de pungi saci gunoaie fierotanii fixate pe albia raului.Pur si simplu catastrofa ecologica.
Ce vreau sa spun este ca trebe sa avem grija de Cris cat il mai avem si cat mai sunt pesti in el.......daca nu vrem sa ajungem si noi asa.
M-am mirat intro discutie cu radudan care spunea ca la ei chiar nu exista peste.......este foarte adevarat...
Clujeni imi pare foarte rau de voi........cel putin pe perimetrul orasului....dezastru....

ei si-au facut-o cu mana lor!daca asa stiu ei sa-si aprecieze apele,sa suporte consecintele...
ce ne mai mira in Romania...ne putem astepta la ORICE.ce ai vazut azi e rezultatul educatiei dobandite.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  RaduDan Vin Sept 11, 2009 7:46 pm

Ideea generala este urmatoarea. Somesul in amonte de podul Garibaldi a fost sapat si indiguit. acolo existau niste insule, apa lina, suficient de adanca...scobari, carasi, cleni, mrene...Dupa indiguire apa a scazut, adancimea maxima era de circa 30 cm. Pestele a plecat in aval sau a fost braconat. Un alt factor negativ sunt barajele care schimba frecvent nivelul apei ceea ce nu e chiar bine pentru pesti. Pana acum 3-4 ani Somesul era destul de poluat dar de acum 3-4 ani s-a curatat, pestele a inceput sa se refaca. Acum apa e curata, este scobar de toate dimensiunile, clean, caras si ocazional se prinde si pastrav scapat fie din pastravariile din amonte fie din baraje. Degeaba ne vorbiti despre educatie deoarece pescari ca la noi aveti si voi. Problema noastra nu suntem noi sau Clujul si localitatea Floresti si locuitorii ei minoritari din jurul apei care arunca gunoaiele in apa....Ei scapa de ele, dar noi le vedem...le simtim pe fundul apei unde se opresc...Deci Somesul mai are peste, dar momentan nu recomand pescuitul...se afla intr-o perioada mai dificila din cauza lucrarilor recente.....
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Adriann Sam Sept 12, 2009 7:26 am

RaduDan a scris:Ideea generala este urmatoarea. Somesul in amonte de podul Garibaldi a fost sapat si indiguit. acolo existau niste insule, apa lina, suficient de adanca...scobari, carasi, cleni, mrene...Dupa indiguire apa a scazut, adancimea maxima era de circa 30 cm. Pestele a plecat in aval sau a fost braconat. Un alt factor negativ sunt barajele care schimba frecvent nivelul apei ceea ce nu e chiar bine pentru pesti. Pana acum 3-4 ani Somesul era destul de poluat dar de acum 3-4 ani s-a curatat, pestele a inceput sa se refaca. Acum apa e curata, este scobar de toate dimensiunile, clean, caras si ocazional se prinde si pastrav scapat fie din pastravariile din amonte fie din baraje. Degeaba ne vorbiti despre educatie deoarece pescari ca la noi aveti si voi. Problema noastra nu suntem noi sau Clujul si localitatea Floresti si locuitorii ei minoritari din jurul apei care arunca gunoaiele in apa....Ei scapa de ele, dar noi le vedem...le simtim pe fundul apei unde se opresc...Deci Somesul mai are peste, dar momentan nu recomand pescuitul...se afla intr-o perioada mai dificila din cauza lucrarilor recente.....
sunt perfect de acord cu tine Radu..nu ma refeream la modul general...sunt o parte anume a oamenilor care nu stiu sa protejeze mediul sau nu vor sa il protejeze...si noi avem astfel de specimene.....am vazut foarte multi carora lii se rupe de curatenia apelor si a malurilor lor....
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  zsolty Sam Sept 12, 2009 7:55 pm

scuzatima ca intervin si eu
dar pestii astia au rujeola
sau si maai rau.... sida!!!!!! affraid affraid affraid affraid
pescar
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Nagy Victor Sam Sept 12, 2009 8:05 pm

zsolty a scris:scuzatima ca intervin si eu
dar pestii astia au rujeola
sau si maai rau.... sida!!!!!! affraid affraid affraid affraid
pescar
pai da , daca au facut s...x neprotejat study
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Ssebastian Sam Sept 12, 2009 8:36 pm

Nagy Victor a scris:
zsolty a scris:scuzatima ca intervin si eu
dar pestii astia au rujeola
sau si maai rau.... sida!!!!!! affraid affraid affraid affraid
pescar
pai da , daca au facut s...x neprotejat study
...aceste boli cu transmitere se ia si ...oral.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing inca nu am vazut pete din astea pe peste de cind pescuiesc ...ma gindesc ca este ceva boala noua sau care inca nu a intrat in cris ...cine stie de la ce este?...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Nagy Victor Sam Sept 12, 2009 9:33 pm

ssebastien a scris:
Nagy Victor a scris:
zsolty a scris:scuzatima ca intervin si eu
dar pestii astia au rujeola
sau si maai rau.... sida!!!!!! affraid affraid affraid affraid
pescar
pai da , daca au facut s...x neprotejat study
...aceste boli cu transmitere se ia si ...oral.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing inca nu am vazut pete din astea pe peste de cind pescuiesc ...ma gindesc ca este ceva boala noua sau care inca nu a intrat in cris ...cine stie de la ce este?...

atunci sa tina gura inchisa in timp ce face s.....x scratch study
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Pesti bolnavi Empty Re: Pesti bolnavi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum