Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre lingurite

+3
Musti
Marian
Ionut Erdeli
7 participanți

In jos

Despre lingurite Empty Despre lingurite

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Oct 02, 2009 2:13 pm

As avea o intrebare! Am o gramada de lingurite rotative si oscilante care s-au oxidat si nu mai au stralucirea initiala! Se pot curata cu ceva solutie ca sa le dau un pic de luciu? :stresat:

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Marian Vin Oct 02, 2009 2:21 pm

cand sunt pe malul apei si lingurita este putin oxidata, o frec cu nisip si acesta i reda stralucirea....de solutii nu stiu
Marian
Marian

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Musti Vin Oct 02, 2009 2:49 pm

pescardeclean a scris:As avea o intrebare! Am o gramada de lingurite rotative si oscilante care s-au oxidat si nu mai au stralucirea initiala! Se pot curata cu ceva solutie ca sa le dau un pic de luciu? :stresat:
De multe ori tocmai acea oxidare le face mai prinzatoare Wink ...
In rest exista solutii de lustruit metale, un polizor cu pasla sau, daca esti inversunat rau, ateliere de galvanizare...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Oct 03, 2009 11:06 am

Chestia cu nisipul am impresia ca le zgarie si da un lustru doar pentru moment, iar dupa ce se pescuieste cu ea cred ca rugineste mai tare!
Treaba cu oxidarea care le face mai prinzatoare ......... treaba este ca nu am prins inca nimic cu ele! Deci as dori sa le schimb putin!
Cand am pus aceasta intrebare ma gandeam la ceva de genul "le pui intr-un pahar de cola si dispare oxidul" Laughing
Mersi mult, o sa incerc eu cu ceva, daca reusesc va anunt si pe voi! Eu o sa incerc ceva cu tehnologie minima gen iau o carpa putin abraziva si frec si frec si frec si frec si frec ... ati inteles idea! Laughing Laughing Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Musti Sam Oct 03, 2009 5:38 pm

Pe vremuri (si ce vremuri! Rolling Eyes ), in armata, ne lustruiam paftaua si emblema din frunte cu pasta de dinti, frecata cu carpa aspra. Try it...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Nagy Victor Dum Oct 04, 2009 1:34 pm

@ Musti

ai dreptate , toti foloseam pasta de dinti pt lustruit !, DAR, oare se mai gaseste acea marca de pasta !? ''super cristal'' Laughing Laughing Laughing
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Despre lingurite

Mesaj  alex_24ARN Dum Oct 04, 2009 1:55 pm

DA MAI ESTE.....
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Musti Dum Oct 04, 2009 6:21 pm

Nagy Victor a scris:...oare se mai gaseste acea marca de pasta !? ''super cristal'' Laughing Laughing Laughing
Laughing
E o pasta de dinti eterna (si fascinanta) ca Romania...
Laughing Laughing Laughing

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Ionut Erdeli Dum Oct 04, 2009 6:59 pm

Am folosit treaba cu pasta de dinti Super Cristal! Merge cam la 4 lingurite din 5! Rezultatele sunt mai mult decat satisfacatoare! Va multumesc pentru sfaturi!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Musti Dum Oct 04, 2009 7:10 pm

gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Oct 24, 2009 10:54 am

Am descoperit o solutie si mai buna decat pasta de dinti: se ia 100 ml de otet, se toarna intr-un pahar sau ceva recipient, se introduce paleta de la rotativa sau oscilanta fara inele sau ace, se lasa la inmuiat intre 15 si 59 de minute, se scoate din otet, se sterge cu o carpa uscata, se lasa la uscat, dupa care se foloseste treaba cu pasta de dinti! Mare mare atentie insa sa nu uitati sa scoateti linguritele din otet ca ..... poate nu mai aveti ce scoate Laughing Laughing Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Ssebastian Sam Oct 24, 2009 12:35 pm

ai incercat sa le tii 12 ore in pepsi?... Very Happy
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Ionut Erdeli Sam Oct 24, 2009 2:15 pm

ideea cu pepsi este cea de la care am preluat treaba cu otetul! Otetul este mai acid, deci toata treaba este mai rapida! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Ionut Erdeli Dum Noi 01, 2009 7:36 pm

http://xoomer.virgilio.it/cjbur/a_manutenzione.htm
@Ssebastian, poate ma ajuti un pic cu traducerea! Adica daca poti sa imi traduci ceea ce e mai important, nu tot articolul! Mersi mult!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Noi 02, 2009 9:10 pm

Textul tradus de nenea GOOGLE si Ssebastian!
Le multumesc amandurora

1) Pentru o întreţinere periodică mă refer la schimbarea ancorei cel putin o data pe an. sau ascutirea ei o data pe luna sau dupa nevoie. În timpul campanii de pescuit, mereu am la mine o piatra de ascutit cu mine, se verifica la fiecare eşuare sau după fiecare captura, cu degetele, daca inteapa sau este tocit virful ancorei, dacă virful nu agata se scoate din geanta piatra de ascutit se scuipa pe ea sau se umezeste si se incepe ascutirea din exteriorul cârligului şi în mod repetat frecarea de piatră până în vârful (în aceeaşi direcţie, şi nu înainte şi înapoi ), pina face din nou penetrare face din nou penetrare. am in rucsacul meu o pila cumparata din supermarketuri din acelea cu ununghii care au pe ele praf de diamant...

Printre întreţinerea de rutină, am includ două alte lucruri:

n uscare artificială a angajaţilor în timp ce de pescuit;

n refacerea din nailon un'antialga la un'ancoretta;

N ungere de cârlige şi înalte cârlige şi piese de metal, în general.

2) Pentru o întreţinere extraordinare în schimb, vreau să spun mai mult şi operaţiuni mai complicate, cum ar fi schimbarea o lamă în minnows, remake al unui bord într-o lingură, restaurarea un smoc de pene pe o Popper ... pe scurt toate acele lucruri nu putem face de pescuit, pentru că este prea lung (avem de a pescui!) şi care au nevoie de echipamente şi materiale.

De întreţinere ordinare şi extraordinare:

Acum, învăţaţi cum să păstreze ns. artificiale, în cel mai bun, în măsură să ne dea satisfacţie pentru cat mai mult posibil.
Schimbarea de un cârlig sau un'ancoretta

Ar trebui să cumpăr din magazin de pescuit, cleşti speciale pentru a deschide inele de metal. Este mult mai confortabil şi mai practice, mai degrabă decât folosind cuie, şi poate ustensile într-o încercare de a deschide inele de legătură între artificiale

Pentru a menţiona un nume de marcă poate indica Rapala "Sportsman's Split Ring cleşte" de 4 ½ ", care are o amprenta la sol de numai 11,5 cm. şi care este comercializat de noi din Shimano Italia.

Doar atunci beneficiază de o ofertă bună de cârlige bucla de dimensiuni diferite (eu personal am găsi cele foarte bune de la crap) şi asortate ancore bun, să prezinte nici un fel de artificiale.

Ar fi o prostie să-şi piardă un peşte mare pentru ca ai neglijat această operaţie simplă reparaţie.

Este adesea convenabil să facă acest lucru imediat după achiziţionarea, din cauza ancorelor artificiale cu care el este însoţit de calitate sunt discutabile.

Amintiţi-vă că peştele este atras şi acordă cea artificiala, dar este doar tras la mal de către prietenul său, eficienţa acestora din urmă este atât de vital!
Uscarea şi depozitarea artificiale

Este o idee bună, dar este mai bine să devină un obicei obligatoriu ca de fiecare dată când vă veţi întoarce de la pescuit, să deschidă cutii şi conserve, artificiale pot fi extrase şi folosite în aer de peşte începe să se usuce timp de mai multe zile. Unii recomanda puncţie cutii de plastic, găuri pentru schimbul de aer, dar personal nu cred că suficient.

Prea multe pescarii trece cu vederea această etapă crucială de întreţinere, dar în curând se găsesc luând în cutii închise până la următoare, cu o grămadă de lemn, plastic şi rugina de metal! ? ?

Ancore sunt umede, în curând rugină şi răspândirea rugina la toate artificiale, făcându-le neatractive şi inutil.

După întoarcerea de la pescuit, trebuie să deschideţi cutii, scoateţi artefacte, spălaţi-le sub jet de apă şi de a le curăţa de la diferite alge şi detritus.

Apoi au atârnat afară să se usuce timp de câteva zile.

Eu folosesc dreptunghiuri din lemn de pe pereti, unde am condus cuie sau carlige de "L".

O altă metodă este de a folosi bare lungi rectangulare sau cilindrice, în cazul în care vom să rămânem la distanţe de centimetri mai multe de la fiecare cuie sau alte carlige de metal. Pentru mai mici artificiale am construi L mici cârlige cu oţel inoxidabil de 0.80 si apoi le-a pus în lemn, înainte de spalat cu o picătură mică de cianocrilata lipici.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Harangus Marius Lun Noi 02, 2009 9:29 pm

azi la ultima aruncare cu un twister s-a agatat de fund.dupa mai multe incercari reusesc sa-l eliberaez,insa surpriza...de el era agatata o lingura oscilanta DAM EFFZETT cu struna cu tot.o singura data mi s-a mai intamplat acelas lucru in baraj la tarian,aceea era GIPO,nu am prins decat un biban cu ea si 0 (zero) stiuci dupa care am pierdut-o. sper ca aceasta sa-mi aduca cateva zeci de stiuci inainte de a o pierde. Very Happy
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Noi 02, 2009 9:32 pm

Sa o cureti bine si sa o pui de bibelou! Astea nu-s facute pentru pescuit ci pentru povestit! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Harangus Marius Lun Noi 02, 2009 9:39 pm

de curatat am curatat-o dar bibelou nu fac din ea...am eu un filing ca o sa-mi aduca la mal ceva dintoase. What a Face
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Ssebastian Mar Noi 03, 2009 2:35 pm

Harangus Marius a scris:de curatat am curatat-o dar bibelou nu fac din ea...am eu un filing ca o sa-mi aduca la mal ceva dintoase. What a Face
...dintoase?...te referi la cadavre cu dinti mari?.... Laughing Laughing Laughing ...ceas! le poti dona la muzeul antipa...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Despre lingurite Empty Re: Despre lingurite

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum