Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

COMENTARII DE TOT FELUL

+28
ssebi
Barbu Vasile
klau_0588
Ovi_1919
Marian
Tibi-CPO
Woo
yulyan33
Jean Scurtu
pescarus
Nitu V
marius
davidco_m
nagy cristian
Admin
biban solzos
razvan10
zsolty
Adriann
Hanumanfish
alex_24ARN
Harangus Marius
Musti
Nagy Victor
mariusw
miki
Ionut Erdeli
Ssebastian
32 participanți

Pagina 15 din 18 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul

In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Comentarii de tot felul

Mesaj  pescarus Vin Oct 22, 2010 9:02 am

draga ssitule,
imi pare rau ca nu am salvat postarea initiala, pacat. Citind-o mi-am zis ca poate totusi eu am gresit si intradevar rahatul de pe fata ta a fost o ( a doua ) gluma nevinovata. Dar nu, ai revenit in forta si m-ai atacat, asta pot sa suport, dar sa te iei tu de bunicul si tatal meu, eeeee tati nu-ti permit. Din toata postarea mea, nu ai inteles nimic si da, bine am intuit, nu meriti efortul. Tu crezi ca eu ma refeream la avutii? Jalnic. Sad Atit ai inteles?
Eu te-am facut sa-ti schimbi postarea? Eu cred ca altcineva si pacat ca ai asemenea 'arrieni' ca prieteni.
Nu-ti pierde vremea incercind sa ma superi, crede-ma, n-ai nici o sansa.

Hai PA

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Hanumanfish Vin Oct 22, 2010 9:25 am

pescarus a scris:"Evreii spun si sustin si azi ca omul este creatia lui Dumnezeu .( adica nu din maimuta ) .Intrebarea ar fi pentru voi doi ....Maimuta sau Dumnezeu ? "

super tare intrebarea domnule HANUMAN ! Chiar tu intrebi?
Very Happy Very Happy Very Happy aplauze

@ pescarus acum te legi de avatarul meu ? Oricum nu il mai pot schimba ca vezi tu am devenit prea cunoscut,renumit chiar peste hotare .

Pana nu ajungeti departe cu glumele voastre totul e ok ,topicul Comentarii de tot felul are tema la subiect ,fiecare aveti dreptul la replici si la manisfestarea punctului de vedere . Chestia cu HANUMAN ,fa ma sa cred ca nu mai facut maimuta .Eu de fapt cred ca Dumnezeu este un extraterestru care a adus aici mai multe specii pe pamant ,unii au evoluat altii numara banii si azi in parlament . Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Hanumanfish Vin Oct 22, 2010 9:36 am

Vezi? Asa sunt si cuvintele noastre. Cuvintele noastre, dacă sunt rele, pe unde nu au ajuns? Au făcut sământă, au prins rădăcină si s-a umplut lumea de cuvinte rele. Cuvintele noastre sunt sământă de scai. După cum nu poti aduna sământa înapoi, după ce-ai semănat-o - la vreun an de zile, după ce s-a umplut câmpia de scai -, asa nu putem să adunăm răutatea si păcatul pe care le-am semănat noi prin limbă. De aceea trebuie mare pază a limbii. Ai văzut ce spune Solomon: Cine nu păzeste gura si limba sa, nu se poate mântui.

Dar Dumnezeu nu ne-a făcut să fim muti. Ne-a dat limbă să vorbim. Dar ceea ce vorbim, să fie spre slava lui Dumnezeu si ceea ce este de trebuintă. Deci când vedem că începem a vorbi de rău pe altul, să stăm pe loc, că semănăm scai, si îl duce vântul în mai multe inimi. Să băgăm de seamă!

Sursa *Din prisosul inimii graieste gura *
Fiti buni si reveniti-va , ca mortii nu se intorc si voi nu sunteti atotstiutori , caiti-va ...pentru o lume mai buna ,eliberati pesti si de oameni nu va pasa ? A fi fatarnic nu este un rau ,devine rau daca nu te schimbi .Pace fratilor ,pace spre pace va indemn.
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  pescarus Vin Oct 22, 2010 9:55 am

"@ pescarus acum te legi de avatarul meu ? Oricum nu il mai pot schimba ca vezi tu am devenit prea cunoscut,renumit chiar peste hotare ."
"...Chestia cu HANUMAN ,fa ma sa cred ca nu mai facut maimuta ."

draga @Hanumanfish,

nu, nu intentionam sa te fac maimuta Laughing , dar recunoaste, ca ne-ai servit-o! Nu m-am putut abtine.

gentleman

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  B Vasile Vin Oct 22, 2010 1:51 pm

Nr 1. - @florin-s, datorita regimului tip IDI AMIN DADA, ce se practica aici, n-am avut ocazia sa-mi cer scuze pt faptul ca am interpretat gresit postarea ta. Niciodata nu-i tarziu :SCUZE si dau eu berea (iar de n-are spuma, o zgaltaim cat timp dam mana, si-apoi o bem , chiar si pe malul Crisului !)

Nr 2.- @ Pt cei doi "aristocrati " ai culturii (agricole) :svastica (sau zvastica, cum doriti), nu e un simbol nazist !!! Simbolul (svastica ) nazi are crucea cu bratele principale orientate la 45 de grade, intr-un cerc alb, pe fond rosu !!, celelalte, sunt cu totul altceva si fac parte dintr-o multitudine de culturi ! Dar daca voi n-ati vazut decat un singur film cand erati mici, si v-a ramas asta intiparita in minte, fie !

Nr 3.- E un ciudat care se exprima la adresa userilor de pe forum, indiferent de varsta, sex, religie, studii, apartenenta politica, cum ca acestia ar fi "mioritici", ca fac parte din categoria "mioriticilor ", etc. Asa este, facem parte din categoria "MIORITICILOR ", a lui Burebista, Deceneu, Decebal, etc, etc...N-avem tangente cu Strulii si Indo-europenii, atata timp cat isi vad de-ale lor. Nici nu bagam in seama toti dezmostenitii sortii, toti neadaptatii care nu si-au gasit un loc al lor sub Soare, si se plimba peste tot cu desaga-n carca .Sictir !

Nr 4. @ pescarici, cand vei ajunge la nivelul de inteligenta, cultura generala, umor, bun simt si educatie a lui Ssebastian, vorbeste . Pana atunci, in comparatie cu el, toata lumea te compara cu un bondar ce bazaie sub coada unui elefant. Succesuri !!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  B Vasile Vin Oct 22, 2010 2:14 pm

Era sa uit, frumosilor cu avatare cunoscute peste hotare (poate peste hotarele zonei metropolitane Oradea, intre Palota si Toboliu !!!)...Ia mai luati voi cartea de istorie, nu popa de trefla, si aflat cine a fost Ana Pauker, Teohari Georgescu, Chisinevski, si alte ronghiuri care au fost aduse de tancurile sovietice si ne-au blagoslovit cu spurcatul regim comunist. Ce natie erau astia, frumosilor ??? Mioritici ??, nu cred, erau de-ai vostri, asa ca inainte de-a scuipa ,inghititi in sec, si dati-va la umbra, dupa boschet, unde va e locul !
Cat timp nu v-a dat nimeni la o parte, stati pe buca stanga , aveti si voi loc langa noi , da' fiti gigei, nu castraveti !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  B Vasile Vin Oct 22, 2010 3:15 pm

...Si un gand frumos, o plecaciune cu piosenie, si-un buchet de crizanteme in memoria mandriei pierdute a "mioriticilor "de pe forum.
Cinste voua, mioriticilor, se repeta, la scara mult, mult mai mica, la nivelul forumului, a umilintei ce-au trait-o mioriticii in anii 47-60.
Era pe aici Nagy "clik aici "Victor, mare propovaduitor al legilor, iubitor de patrie, etc...s-a dat la fund...
Si ca el ,mai erau, dar au disparut, se manifesta doar ca "vizitatori"..Cinste voua !
Asa a ajuns forumul asta sa mai posteze pe el doar copii !!
Salutari de la MIORITIC !!
Ne mai auzim !!!!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Comentarii de tot felul

Mesaj  pescarus Vin Oct 22, 2010 3:28 pm

B Vasile a scris:Nr 1. - @florin-s, datorita regimului tip IDI AMIN DADA, ce se practica aici, n-am avut ocazia sa-mi cer scuze pt faptul ca am interpretat gresit postarea ta. Niciodata nu-i tarziu :SCUZE si dau eu berea (iar de n-are spuma, o zgaltaim cat timp dam mana, si-apoi o bem , chiar si pe malul Crisului !)

Nr 2.- @ Pt cei doi "aristocrati " ai culturii (agricole) :svastica (sau zvastica, cum doriti), nu e un simbol nazist !!! Simbolul (svastica ) nazi are crucea cu bratele principale orientate la 45 de grade, intr-un cerc alb, pe fond rosu !!, celelalte, sunt cu totul altceva si fac parte dintr-o multitudine de culturi ! Dar daca voi n-ati vazut decat un singur film cand erati mici, si v-a ramas asta intiparita in minte, fie !

Nr 3.- E un ciudat care se exprima la adresa userilor de pe forum, indiferent de varsta, sex, religie, studii, apartenenta politica, cum ca acestia ar fi "mioritici", ca fac parte din categoria "mioriticilor ", etc. Asa este, facem parte din categoria "MIORITICILOR ", a lui Burebista, Deceneu, Decebal, etc, etc...N-avem tangente cu Strulii si Indo-europenii, atata timp cat isi vad de-ale lor. Nici nu bagam in seama toti dezmostenitii sortii, toti neadaptatii care nu si-au gasit un loc al lor sub Soare, si se plimba peste tot cu desaga-n carca .Sictir !

Nr 4. @ pescarici, cand vei ajunge la nivelul de inteligenta, cultura generala, umor, bun simt si educatie a lui Ssebastian, vorbeste . Pana atunci, in comparatie cu el, toata lumea te compara cu un bondar ce bazaie sub coada unui elefant. Succesuri !!

Prefer sa ramin acel bondar, care ziziie sub coada unui elefant, decit sa ating nivelul de inteligenta, cultura generala, bun simt si educatie al ss itului. Si inca ceva, daca tot te iei de mine, citeste mai atent, inainte sa mi te adresezi.
Eu nu intru in rahatul asta de scandal pe care-l puneti la cale, cum am mai scris, nici o sansa sa puteti sa ma suparati, pentru asta ar trebui sa reprezentati mai mult decit niste nimicuri pentru mine.
Da, eu cu Ssebastian am avut ce am avut, pentru ca l-am respectat, pacat.


pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  ssebi Vin Oct 22, 2010 3:53 pm

@pescarus sau...nu divulg celalalt nick...poti sa ma respecti in continuare pt ca ti-as putea fi unchi, in rest ce am avut impreuna, a fost frumos, I love you I love you ...dar nu mai esti genul meu. va tzuc pe ghinti. AAA,nu punem la cale nici un scandal...noi punem in aplicare "Noaptea de Cristal"...bunicul din Siberia stie ce inseamna

p.s- @pescarus...mare atentie la punctul 4 al lui Vasi, macar atit sa ajungi si atunci poti purta cu mindrie steaua lui david in frunte Wink ...de punctul 2 nici nu mai vorbesc...daca citeai un pic de carte stiai ce este svastica si ca nu este un insemn nazist ci vechi de acum citeva sute de ani...multe sute de ani...si se folosea in scopuri religioase...deci spunene de acum inainte "preoti", dar totusi sa nu uiti cu ce am inceput Twisted Evil

@ B Vasile, sincer mi-au dat lacrimile la punctul 4...merci, ai o bere spumoasa! sau un vin, ca stiu ca-ti place vinul Laughing Laughing Laughing


Ultima editare efectuata de catre ssebi in Vin Oct 22, 2010 4:11 pm, editata de 4 ori
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  B Vasile Vin Oct 22, 2010 4:04 pm

pescarus a scris: pentru asta ar trebui sa reprezentati mai mult decit niste nimicuri pentru mine.


E prima ta postare inteligenta (deci nu esti pierdut de tot )...recunosti ca daca reprezentam mai mult decat nimic, am putea sa dialogam cu tine. Ai dreptate, cand vom evolua, ne vom intoarce sa te scoatem din mocirla psihica in care traiesti. Noi iubim animalele si copii !!. pusi !!

B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  pescarus Vin Oct 22, 2010 4:28 pm

ssebi a scris:@pescarus sau...nu divulg celalalt nick...poti sa ma respecti in continuare pt ca ti-as putea fi unchi, in rest ce am avut impreuna, a fost frumos, I love you I love you ...dar nu mai esti genul meu. va tzuc pe ghinti. AAA,nu punem la cale nici un scandal...noi punem in aplicare "Noaptea de Cristal"...bunicul din Siberia stie ce inseamna

p.s- @pescarus...mare atentie la punctul 4 al lui Vasi, macar atit sa ajungi si atunci poti purta cu mindrie steaua lui david in frunte Wink ...de punctul 2 nici nu mai vorbesc...daca citeai un pic de carte stiai ce este svastica si ca nu este un insemn nazist ci vechi de acum citeva sute de ani...multe sute de ani...si se folosea in scopuri religioase...deci spunene de acum inainte "preoti", dar totusi sa nu uiti cu ce am inceput Twisted Evil

@ B Vasile, sincer mi-au dat lacrimile la punctul 4...merci, ai o bere spumoasa! sau un vin, ca stiu ca-ti place vinul Laughing Laughing Laughing

Draga Ssebi,

o singura intrebare mai am, de fapt 2, de ce acum faci afirmatia: "... svastica si ca nu este un insemn nazist ci vechi de acum citeva sute de ani...multe sute de ani...si se folosea in scopuri religioase."?
De ce te-ai justificat, ai creat topic separat data trecuta, ai comentat subiectul, daca pentru tine nu reprezinta acest insemn ceea ce s-a presupus?
Nu s-ar fi ajuns la asemenea discutii. Interesant. Permite-mi sa nu-ti mai spun nicicum, de acum incolo.





pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  pescarus Vin Oct 22, 2010 4:32 pm

B Vasile a scris:
pescarus a scris: pentru asta ar trebui sa reprezentati mai mult decit niste nimicuri pentru mine.


E prima ta postare inteligenta (deci nu esti pierdut de tot )...recunosti ca daca reprezentam mai mult decat nimic, am putea sa dialogam cu tine. Ai dreptate, cand vom evolua, ne vom intoarce sa te scoatem din mocirla psihica in care traiesti. Noi iubim animalele si copii !!. pusi !!


Stai calm,

ma multumesc cu mocirla mea psihica in care traiesc, tu vezi-ti de animale si copii.

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Nagy Victor Vin Oct 22, 2010 4:33 pm

B Vasile a scris:..........
Era pe aici Nagy "clik aici "Victor, mare propovaduitor al legilor, iubitor de patrie, etc...s-a dat la fund...
...............
Ne mai auzim !!!!!

sunt aici Laughing Laughing Laughing
nu scap(i)ati de mine asa de usor No
nu m-am dat la fund(ul nimanui Laughing )
doar ca din motive de sanatate nu prea pot sa mai stau in fata calculatorului Sad

te rog sa nu-ti faci probleme pt. mine ! Laughing
ne mai auzim !!!!!! Wink gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  B Vasile Vin Oct 22, 2010 4:55 pm

Nu-mi fac probleme, Victor "clik aici", dar cu sanatatea sa ai grija ! Daca tu o neglijezi, nimeni nu te poate ajuta.
Insanatosire grabnica !

ps ; va veni momentul cand iti voi dovedi cu martori ca ti-am luat apararea ! pusi si tie !
Te roooog, fara "clik aici" !!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  B Vasile Vin Oct 22, 2010 7:02 pm

pescarus a scris:

Draga Ssebi,

o singura intrebare mai am, de fapt 2, de ce acum faci afirmatia: "... svastica si ca nu este un insemn nazist ci vechi de acum citeva sute de ani...multe sute de ani...si se folosea in scopuri religioase."?
De ce te-ai justificat, ai creat topic separat data trecuta, ai comentat subiectul, daca pentru tine nu reprezinta acest insemn ceea ce s-a presupus?
Nu s-ar fi ajuns la asemenea discutii. Interesant. Permite-mi sa nu-ti mai spun nicicum, de acum incolo.





Rog un amator de rebus, integrame, sah, go, indiferent ce , care reuseste sa traduca ce-a vrut sa spuna bietul pescarus in randurile de mai sus, sa posteze traducerea . Eu am incercat sa citesc de la stanga la dreapta, de la dreapta la stanga, in diagonala, in crucis si-n curmezis, dar inafara de talmes-balmes-ul unui disperat care nu mai stie ce sa spuna, n-am reusit sa descifrez nimic.
Seamana identic cu alte postari kilometrice, fara cur si fara cap, care mai apar pe aici !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Nagy Victor Vin Oct 22, 2010 8:09 pm

B Vasile a scris:
................
Insanatosire grabnica !............

multumesc , la fel si tie

B Vasile a scris:............
ps ; va veni momentul cand iti voi dovedi cu martori ca ti-am luat apararea ! pusi si tie !
..................
multumesc !

pusi si tie ! Laughing

ps.

nu pot renunta la click aici !!! Sad Crying or Very sad lol! lol! lol!
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Hanumanfish Sam Oct 23, 2010 1:23 am

B.vasile

Ulpianum = Oradea si Transilvania zona bihorului nu a fost niciodata subjugat "romanilor legionari ...Nu a platit bir Romei ,numai turcilor 120 ani .A fost resedinta lui Menumorut voievod autohton adica Dac liber !!! Asta o stiam la varsta de 15 ani cand am castigat olimpiada de istorie cu nota 9,75.Mai tarziu cand am cunoscut un arheolog mi-a demonstrat ca in zona noastra a oradiei exista asezare din epoca de piatra cu un mestesug aparte care apare mai tarziu in prelucrarea bronzului .Dacii erau mesteri in prelucrarea bronzului,argintului,aurului,a osului,a pielii,si cioplire in piatra.Dar inainte de toti erau Celtii *
Cu faza aia cu statu pe stanga si dreapta vezi sa nu treci de limita ! Nu intra in politica ca nu-i de nasul tau si mai scrii si subtil atac la origine .Cea ce nu ai dreptul constitutional sa-ti permiti asa ceva . Numai in cazul in care esti direct urmasul lui Menumorut . Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Musti Sam Oct 23, 2010 1:59 am

B Vasile a scris:Nr 1. - @florin-s, datorita regimului tip IDI AMIN DADA, ce se practica aici, n-am avut ocazia sa-mi cer scuze pt faptul ca am interpretat gresit postarea ta. Niciodata nu-i tarziu :SCUZE si dau eu berea (iar de n-are spuma, o zgaltaim cat timp dam mana, si-apoi o bem , chiar si pe malul Crisului !)

Nr 2.- @ Pt cei doi "aristocrati " ai culturii (agricole) :svastica (sau zvastica, cum doriti), nu e un simbol nazist !!! Simbolul (svastica ) nazi are crucea cu bratele principale orientate la 45 de grade, intr-un cerc alb, pe fond rosu !!, celelalte, sunt cu totul altceva si fac parte dintr-o multitudine de culturi ! Dar daca voi n-ati vazut decat un singur film cand erati mici, si v-a ramas asta intiparita in minte, fie !

Nr 3.- E un ciudat care se exprima la adresa userilor de pe forum, indiferent de varsta, sex, religie, studii, apartenenta politica, cum ca acestia ar fi "mioritici", ca fac parte din categoria "mioriticilor ", etc. Asa este, facem parte din categoria "MIORITICILOR ", a lui Burebista, Deceneu, Decebal, etc, etc...N-avem tangente cu Strulii si Indo-europenii, atata timp cat isi vad de-ale lor. Nici nu bagam in seama toti dezmostenitii sortii, toti neadaptatii care nu si-au gasit un loc al lor sub Soare, si se plimba peste tot cu desaga-n carca .Sictir !

Nr 4. @ pescarici, cand vei ajunge la nivelul de inteligenta, cultura generala, umor, bun simt si educatie a lui Ssebastian, vorbeste . Pana atunci, in comparatie cu el, toata lumea te compara cu un bondar ce bazaie sub coada unui elefant. Succesuri !!

Am citit azi ce s-a mai scris pe aici si imi permit sa intervin putin in discutie, cu toate ca imi propusesem sa nu o mai fac. Vad ca inca mai sunt interlocutori valabili. Revin pt. cateva precizari, de dragul rigurozitatii.
1. Svastica. Nu vad care e legatura intre discutia despre originea simbolului ca atare, insemn stravechi religios intalnit la mai multe culturi, si insemnele naziste pe care le-ati afisat voi (pardon Barbu Vasile, si ssebastian) ca avatare pe topicul CPO. Pt. ca acele avatare sunt, ambele, naziste: sapca SS si emblema gruparii White Power, o notorie organizatie neonazista. A fost o gluma care a depasit o anumita limita, as spune chiar legala. Am apucat si eu sa va avertizez, dar prea tarziu. A veni acum si a pune intrebari despre cultura generala a celor care am vorbit despre asta, mi se pare putin deplasat... Cand am deschis gura la subiect, crede-ma, stiam despre ce vorbesc, cu toata precaritatea educatiei mele.
2. Miorita. Eu cred ca am fost cel care a pomenit primul despre ea in discutia de la care a plecat "micul razboi", revoltat ca o retraim, ca natie, perpetuu. Nici Hanumanfish, care a preluat subiectul, si nici tu, care te mandresti cu "apartenenta mioritica" nu ati inteles, in mod evident, sensul spuselor mele.
Pt. ca acum, ajuns la o oarecare maturitate, am ajuns sa consider Miorita (mai exact fatalismul morbid ce razbate din ea prin toti porii) ca pe cea mai grava tara a natiei noastre. Miorita luata ca adjectiv. Fortand putin lucrurile (din disperare, probabil), ajung sa afirm ca impunerea studiului Mioritei in scoala, din cea mai frageda pruncie, propaganda care se face in jurul ei, inducandu-ne subliminal sentimente gratuite de superioritate spirituala, ne face, de fapt, sa fim un popor handicapat. Pur si simplu nu avem anticorpi in lupta cu raul ce ne inconjoara. Suntem incapabili sa reactionam la o amenintare, indiferent care ar fi ea, asa cum ar face-o orice alt neam normal la cap, a-mioritic, daca mi se permite o astfel de exprimare. Suntem dispusi sa acceptam senini pana si moartea. Extrapoland, traindu-ne vesnic Miorita zilnica, acceptam cu resemnare tot ceea ce ni se intampla, incepand cu bataia de joc guvernamentala, continuand cu umilinta la care ne supune functionarimea publica si terminand cu subiectul nostru, acceptarea fatalitatii ca regulamentele de pescuit pot fi incalcate fara consecinte... Ca-n bancul ala cu ardeleanul asezat pe pioneza: "daca traba, traba!"...
Asa ca nu vad de ce m-as mandri ca sunt "mioritic"...

Cam asta am avut de spus. Filosofie inutila...
Oricum, la intrebarea mea directa despre sanctiunile care se impun pt. nerespectarea regulamentului de pescuit pe baltile AJVPS Bihor n-am primit de la nimeni nici un raspuns... Fluieras de os... duios...
gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  B Vasile Sam Oct 23, 2010 6:35 am

Hanumanfish a scris: Nu intra in politica ca nu-i de nasul tau si mai scrii si subtil atac la origine .Cea ce nu ai dreptul constitutional sa-ti permiti asa ceva . Numai in cazul in care esti direct urmasul lui Menumorut . Very Happy
@Hanuman ,pe aici cam ai dreptate, politica nu-i de nasul meu, chiar o urasc ! Dar cand te mai referi la atacul la origini, sper ca nu te-ai referit la tine ,pt ca nu noi ne-am categorisit singuri ca fiind mioritici , tu ai facut-o . Si nu asta ar fi fost problema , nu m-ar fi deranjat deloc, m-a deranjat contextul in care-ai folosit expresia. Si nu exista nici un paragraf constitutional (nici macar nota la subsol) care sa-ti dea tie dreptul s-o faci, iar mie sa-mi inchida gura.
Habar n-am daca-s urmasul direct, indirect, prin alianta sau combinatie al lui Menumorut. STIU UN SINGUR LUCRU :SUNT MIORITIC , asa cum inteleg eu treaba asta, fara sa fiu interesat de arbori genealogici. Stiu unde traiesc ,sunt constient de ceea ce sunt, si, ceea ce-i mai important, nu mi-e rusine de faptul ca sunt "mioritic"...Dar nu-ti dau voie sa folosesti acest termen cand descrii potlogariile ce le fac unii sau altii .

ps; acum am aflat,un unchi de-al meu umbla cu Menumorut la pescuit...deci , atat, nu-s urmasul lui direct !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  B Vasile Sam Oct 23, 2010 7:28 am

@ Musti ,nu mai citez tot ce-ai scris, e prea mult si ma tem ca la urmatoarea postare va trebui sa citesc si despre motivele romantice din "Umbra lui Mircea la Cozia ", pe langa analiza Mioritei. Daca mai vine si un veterinar sa ne povesteasca gestatia la miorite, hranirea ,pasunarea si adaparea (cf. normelor U.E.) ,atunci avem tacamul complet. Avem o perceptie total diferita a conceptului "mioritic ". Asta n-ar fi o problema, nici fratii nu seamana toti intre ei, dar noi doi !
Ce m-a deranjat, si i-am zis si lui Zoli, a fost nu faptul ca a folosit expresia respectiva, ci CONTEXTUL in care-a folosit-o,felul in care s-a exprimat in acel mesaj la adresa "mioriticilor" !
Dar daca nu vezi de ce te-ai mandri cu acest epitet (cu sau fara ghilimelele de rigoare) ,nu cred ca te-a deranjat nici postarea respectiva (aici se poate discuta fff mult, da' n-are rost).
Asa cum spui :" acum, ajuns la o oarecare maturitate " ...cred ca ar fi trebuit sa te sesizezi inaintea mea la aparitia acelei poze cu stiuca facuta in curtea omului respectiv, cu fata la gard, ca sa-l vada toata ulita ce breaz e el ! Acea maturitate te-ar fi obligat sa-i atragi atentia imediat celui ce-a postat-o ca a incalcat regulamentul CPO ! Tot acea maturitate cred ca ar fi trebuit sa te oblige si sa-ti dea dreptul sa intrebi cu mult inainte, de ce nu apar poze (filme) cu eliberarile pestilor care era evident ca depaseau 5 kg
Doar cand a aparut Petrica cu stiuca-n curte(fara cale de intors la apa) si prostul de Vasile care vorbeste si face numai tampenii, ne-am adus aminte de " Petrica si lupul ". E bine si atunci , si daca promiti ca vei urmari pana la capat elucidarea problemei , eu ma retrag, si considerati ca nici n-am fost pe aici .
ATATA VREAU: EXPLICATII PERTINENTE LA FAZA RESPECTIVA ! In rest, Musti, eu sunt si raman un " mioritic" !
" Extrapoland " (tot expresia ta ) problema cu svastica , nu a fost nici o propaganda, racolare, amenintare,,exprimare la adresa cuiva, dar folosind extrapolarea, pot sa-i cer lui Szoke Sabolcs sa-si schimbe avatarul in care Ww "marleste " Opel-ul, nu mai stiu cine sa scoata inscriptia SHIMANO, doar pt ca eu nu-mi permit financiar sa-mi cumpar decat Barracuda, etc, etc....
Filozofii, filozofii...si nici macar atat :vorbe goale fara nici un efect, si, din pacate, fara nici
un rezultat (din partea mea).Toti ceilalti sunteti brici si soponele, mai albi decat albul. Accept eu postura de gri tarcat !!

Sper ca acum am fost clar :nu ma intereseaza polemica cu NIMENI, vreau un raspuns la povestea "Petrica si stiuca ", atat si nimic mai mult (pana apare alt Petrica mioritic) !!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Hanumanfish Sam Oct 23, 2010 12:29 pm

Musti

Credema felul meu de a ma exprima se poate intelege gresit de cineva care este axat pe o idee fixa .( Dar voare este fixa ) Total diferit de natura omului care de fapt nu este fixa ,doar reactioneaza sau mediteaza.Stii tu un om flamand la mancare se gandeste,un betiv la bautura,etc.Daca esti axat pe o idee sa zicem mioritica asta denota ca un individ nu evoluaza ramane stagnat vezi oamenii din sate,crestinii,dogmatii,si alte minuni ale lumii.Un om luminat nu ramane la aceleasi idei ,adaptarea a fost si va fi motorul evolutiei acestei omeniri .Pulsarea si reactiile unui individ reda natur lui adevarata .Daca este nazist,nationalist,sau pacifist .Restul ramane oricum la atitudinea ta. Nu esti tu om prost ...da sa nu te crezi desptepti intre copiii si indivizi care abia acum isi croiesc si cladesc caracterul si personalitatea . Wink
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Musti Sam Oct 23, 2010 4:33 pm

B Vasile a scris:...Asa cum spui :" acum, ajuns la o oarecare maturitate " ...cred ca ar fi trebuit sa te sesizezi inaintea mea la aparitia acelei poze cu stiuca facuta in curtea omului respectiv, cu fata la gard, ca sa-l vada toata ulita ce breaz e el ! Acea maturitate te-ar fi obligat sa-i atragi atentia imediat celui ce-a postat-o ca a incalcat regulamentul CPO ! Tot acea maturitate cred ca ar fi trebuit sa te oblige si sa-ti dea dreptul sa intrebi cu mult inainte, de ce nu apar poze (filme) cu eliberarile pestilor care era evident ca depaseau 5 kg...
Hmm...
E evident ca n-ai citit postari de-ale mele mai vechi cu privire la astfel de subiecte si ca n-ai fost foarte prezent pe acest forum in ultimul an, an si jumatate. Pt. ca atitudine am tot luat pana acum, cam de unul singur, atragandu-mi, sunt sigur, "simpatia" multora dintre cei vizati... Smile
Daca doresti, te poti documenta, cautand pe forum postarile mele, daca nu, ma poti crede pe cuvant. Sau, evident, poti sa nu ma crezi... Iti spun doar ca nu dojenesti pt. lipsa de atitudine tocmai persoana potrivita... Wink
Dar nu cred ca e relevant cine a postat primul cu referire la subiect si nici n-am sa te intreb unde erai tu atunci cand ma revoltam eu. Protocronismul nu e, la fel ca Miorita, printre temele mele preferate. Ma bucur ca ai fost primul care ai luat atitudine cu privire la acest subiect. Dupa cum vezi, combatem in aceeasi directie...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  B Vasile Sam Oct 23, 2010 5:27 pm

Musti a scris: Dupa cum vezi, combatem in aceeasi directie...
@Musti, decat sa caut postari vechi si sa gasesc tentative de filozofii ale unor persoane poliglote, cunoscute peste mari si tari (conform rutei lui Magellan si C. Columb), sa vad cum ajung de la Geneza biblica la generatorul de curent continuu, de la Menumorut la Splaiul Crisanei, de la principiile religiei hinduse la voblere Salmo, prefer sa-ti dau dreptate in privinta celui ce-a luat primul atitudine impotriva potlogariilor facute cu titlu de glorie .Ca fapt divers, referitor la practica ce ma dezgusta cel mai mult, a degetelor infipte-n ochii pestilor, stiu ca ai mai abordat subiectul, dar efectul a fost nul ,inclusiv din partea unora care se pretind "profi" ,elite ale pescuitului, mari "lectori " si reprezentanti "benzar". Stradania ta a fost degeaba, tu ramai cu constiinta curata ca ai incercat, ei raman aceeasi ghiolbani parveniti, insetati de laude ieftine, primite de la "nerealizatii "pescuitului.
Referitor la citatul tau de mai sus, da, combatem in aceeasi directie, dar daca suntem doar noi doi, intram in sens giratoriu ! Avem noi prioritate acolo, dar fara ajutor, va fi cam greu, dar nu imposibil . Eu ,cel putin, nu renunt, atata timp cat mai am carnetul valabil la AJVPS. Eu, la fel ca Arian, am anuntat deja ca de la anul, in semn de protest fata de felul in care ne trateaza hanuman, prefer oricare alta asociatie. Atat pot sa fac deocamdata. Pe viitor, vom vedea...
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Hanumanfish Sam Oct 23, 2010 7:40 pm

Forumul nu este al Ajvps ...Faptul ca eu lucrezi acolo nu trebuie sa incurcati sezonul cu fazonul, tipic mentalitatii mioritice .Eu va tratezi asa ca si MODERATOR pentru INSEMNELE NAZISTE PE CARE LE-ATI AVUT SI LE AVETI IN CAP .V-am exclus, pentru asta sunteti nervosi ? Nu permite Forumul aceste ideii si aceste insemne ,svastice, de exemplu Arrian ,SSebi...si altii cu sepci de nazisti . Din aceasta cauza v-am exclus ,nu trebuie incurcat locul meu de munca cu faptul ca ati fost prinsi cu mata in sac . Aveti grija ca nu va permit nici sa scrieti la adresa cuiva subtilitati si ideii naziste .Postarile dvs vor fi citite cu atentie ,dupa care cenzurate daca nu corespund constitutiei sau eticii !!!

ps: Sper sa va reveniti la normal ,in caz contrar va exclud pe termen nelimitat,degeaba veti venii cu noi id-uri ca va recunosc si ne vom juca de-a soarecele si pisica .Eu sunt aici ,daca nu va place nu sunteti obligati sa fiti membri www.pescuitbihor.forungratuit.ro .Daca sunteti nazisti faceti-va un site cu svastica si ce vreti voi ..Aici voi interzice si voi anula orice postare care in cel mai mic cuvant va apare nazismul va exclud .

Moderator HANUMANFISH .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Chelu Sam Oct 23, 2010 10:21 pm

@B Vasile: papagalule, cu ce te-am amenintat eu pe tine?daca ai ceva sa-mi spui hai sa ne intalnim si sa-mi spui in fata ce ai de spus.Nu-i mai trimite lui Marius mp in care sa vb. despre mine,iar pe Ghita sa nu-l mai bagi niciodata in discutiile noastre ca ma superi rau de tot,ai inteles?asta e un sfat prietenesc de la mine.Mai bine ti-ai trata boala de care suferi adica dubla personalitate si mai lasa ura deoparte ca de cand ai intrat pe forum nu ai facut altceva decat sa instigi lumea la scandal si sa critici pe toti.Nu raspund la provocarile venite din partea ta pe forum.Hai pa
Chelu
Chelu

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 43
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

COMENTARII DE TOT FELUL - Pagina 15 Empty Re: COMENTARII DE TOT FELUL

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 18 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum