Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

+50
dady
Crinel
_sanya
colaps
ancutz
Razvan
cuby
pescarbihor
fejvadasz
orion
pescar_it
White Shark
Rogojan Nicu
loci70
Cristi Balas (GOGU)
Alexandru
mihai
RaduDan
Preston
Chelu
B Vasile
ssebi
marius
Bente Florian
Barbu Vasile
Musti
Ovi_1919
pescarus
Csaba27
Matei
catalin17
Cata Procarp
nagy cristian
szabi1
Ssebastian
MIHNEA FLORIN
yulyan33
zsolty
Nagy Victor
sztufi
alex_24ARN
Harangus Marius
Tursiops_truncatus
davidco_m
Admin
crisulnegru
Hanumanfish
Adriann
Ionut Erdeli
Tibi-CPO
54 participanți

Pagina 10 din 33 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 21 ... 33  Urmatorul

In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Sam Noi 27, 2010 7:42 pm

@ Tibi, treaba cu noul club de la Salonta e de pe un alt forum shmecher de pescuit, deci ia-o cu rezerva de rigoare !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Noi 27, 2010 10:27 pm

Este vorba despre un club de vânătoare şi despre fratele şi soţia fostului secretar(sau şef,cum doriţi) al Clubului Salonta.Spun "fost" pentru că i-a fost desfăcut contractul de muncă chiar din cauza noului club de vânătoare(la fel i s-a întâmplat şi doamnei Cociubei).

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Dum Noi 28, 2010 8:13 pm

@ Tibi, m-am referit la situatia de la Salonta, pt a face o paralele intre cazul asta si cel al lui Togor, fostul membru in comitetul CPO ( care in timp ce-si servea cafeaua cu voi la sedinte isi facea Aqua Crisiusul!)
Nu-i problema mea salariile pe care le luau cei doi la Salonta, nici faptul ca , la intoarcerea de la scoala, copii lor serveau masa la filiala (sunt doar vorbe povestite intre impartirea fazanilor si servitul vinului fiert la sfarsitul partidei, de asta nu dau sume, pt ca nu vreau sa gresesc, dar acolo la sediu, se stiu ).
In schimb, toti stiau ca nu-i interesa deloc nimic altceva decat problemele pe linie de vanatoare,, dar masuri s-au luat abia cand nu se mai putea ascunde faptul ca lucra la filiala, servindu-si clubul propriu!
Pe de alta parte, spunea Hanumanul pe undeva, nu mai stiu exact unde, ca nici nu avem idee cat sunt de inventivi pescarii in a fura peste (in special pe baltile filialei) : prin husele betelor, in genti, in fel si fel de bagaje, etc.
Plus \\\\\\"eroismul \\\\\\"unora pt care nu conteaza prohibitia ,sau acei pescari care, daca am face parte din increngatura monocotiledonatelor, ar prinde radacini pe malul baltilor dupa ce se fac popularile.
Deci, parerea mea, ca simplu pescar, e ca trebuie facuta ordine peste tot, si in cadrul AJVPS, pt ca voi va cunoasteti f bine , iar daca nu puteti cei cativa care vreti sa faceti lucrurile sa o ia pe fagasul normal, fara cozi de topor, fara bagat gunoiul sub pres, e simplu: aratati-i aici pe cei care se opun, care baga bete-n roate. Cat vor putea continua sa nu-i intereseze de pescari ? Statutar, exista posibilitatea schimbarii lor, dar oamenii trebuie sa stie motivele reale!
In ceea ce ne priveste pe noi, pescarii de rand, in momentul cand ne-am platit taxa la AJVPS, automat am acceptat regulamentul. N-a fost nimeni obligat s-o faca, asa ca n-avem decat sa-l respectam, asa bun, rau, cum este !!
Ca noi am vrea marea cu sarea, e alta problema.Cei nemultumiti, sa faca propuneri concrete, sa se implice direct, apoi sa vorbeasca !
Concluzia mea, fara parerile carcotasilor de pe maluri, e ca pescarii sunt OBLIGATI sa respecte regulamentul, iar AJVPS e OBLIGATA sa-l aplice, sa verifice aplicarea lui, sa ia masurile ce se impun, mai ales ca are sprijinul politiei, politiei de frontiera si a jandarmilor in acest sens (aplicarea sanctiunilor constatate ).
Nu zic, e importanta si curatenia pe mal, dar trebuie inceput cu braconierii, cu cei care fura peste (pt ca un peste ascuns e furt clar) ,astea trebuie rezolvate, apoi facem curat, c&r, poze, ne luam de cel care are trei carasei subdimensionati. Si noi pescarii nu prea avem cum s-o facem, doar voi, AJVPS-ul.
Tibi, o vaca gestanta daca o duci intr-un grajd in care sunt numai cai si iepe, nu va fata niciodata manz ci vitel! Asa si cu mentalitatea unora (din fericire putini ), nimic nu-i poate schimba !Cam pe aici sunt hibele, astia sunt si cei care nu se mai satura de peste si sunt nemultumiti ca nu si-au scos banii de permis din pestele vandut ,tot astia sunt si cei de care zicea Hanuman ca si-ar ascunde peste si-n chiloti, numai sa poata fura peste limita regulamentara.
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Dum Noi 28, 2010 8:32 pm

@ Tibi, apropo de mentalitate, de pescari pasionati de pescuit, de noutati in domeniu,... de pescari care impartasesc tot ce stiu, incepand de la minusculul pinky pana la mixerul cu care-si fac pesmet, fara aere de superioritate, modesti, pasionati numai si numai ( pe moment ) de babusca si tot ce stiu ei ca-i legat de pescuitul acestui peste!!!....A trebuit sa intervina un pescar din Irlanda (daca nu ma insel) si impreuna cu Radu Dan sa ne serveasca o lectie despre cum ar trebui privit pescuitul sportiv!!
Nu le e rusine sa ne spuna ce stiu, nu le e rusine sa intrebe ce nu stiu, nu se lauda cu diplome , cupe sau medalii, raspund la intrebarile oricui, fara aere de superioritate !
@Preston , @Radu Dan ,
toata stima pt ceea ce faceti pe forum !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  zsolty Lun Noi 29, 2010 3:01 pm

Nu le e rusine sa ne spuna ce stiu, nu le e rusine sa intrebe ce nu stiu, nu se lauda cu diplome , cupe sau medalii, raspund la intrebarile oricui, fara aere de superioritate !
@Preston , @Radu Dan ,
toata stima pt ceea ce faceti pe forum !
ar fi bine si sa zici numele celor care se lauda sau isi dau aere sa stim si noi despre cine e vorba!!!
probabil nu ai citit topicul de mai jos

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro/concursuri-f7/intrebari-pt-concurenti-t243.htm
este deschis in continuare topicul dar daca nimeni nu intreaba nimic...........
eu oricand si la orice ora am raspuns la toate intrebarile(fara aroganta...)
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Preston Lun Noi 29, 2010 3:34 pm

@B Vasile
Multumim mult pentru cuvintele frumoase e un stimulent binevenit,cel putin pentru mine.Da ai intuit bine,poate ma stii de pe alte forumuri,locuiesc impreuna cu familia in Irlanda de multi ani,dupa un scurt "sejur" in Anglia unde nu mi-a placut din pacate,asa ca am plecat d-acolo si am venit aici unde e alta treaba,sunt alti oameni mai aproape de inima mea.Eu ce pot sa spun?Haideti la povesti,unul spune una,altul vine si completeaza si asa mai departe,iarna e lunga fratilor,avem timp de povesti.Se pot oferi sfaturi,idei,sugestii indiferent de nivelul pe care il avem in pescuit,nu de alta dar in sportul acesta vom fi toata viata studenti,fie ca ne place sau nu asta suntem-STUDENTI. Wink
@Zsolty
Ce treaba ai tu cu cei care se lauda,in cazul ca s-ar lauda cineva?Cui ii pasa?Cu ce te afecteaza?Suntem aici pentru toata lumea-incepatori,avansati,campioni,laudarosi,modesti,mincinosi etc.Pentru asta a fost creeat forumul...pentru discutii,pentru tot poporu'.Ai atatea lucruri de spus despre pescuitul stationar,incat eu nici nu mi-as face probleme ca ala e asa si pe dincolo, ca ala se lauda,ca alalalt fabuleaza etc.Cui ii pasa pana la urma?Esti un pescar de clasa,cu experienta in concursuri si partea pozitiva este ca nu ti-ai luat lumea in cap si ai ramas asa cum trebuie sa ramana un pescar care doreste sa razbata-MODEST.Fara o anumita disciplina,fara o mentalitate de invingator,fara profesionalism nimic nu este posibil,nu numai in pescuit ci in general.Nu mai pleca urechea si nu te lasa influentat de parerile rauvoitorilor.Sunt doar invidii gratuite fara de care lumea noastra,a pescarilor ar deveni brusc anosta,lipsita de interes.Hai la povesti ca sunt atatea de spus nu? Wink


Ultima editare efectuata de catre Preston in Lun Noi 29, 2010 4:00 pm, editata de 1 ori
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  zsolty Lun Noi 29, 2010 3:53 pm

eu am vrut sau dau doar un ex
sa nu creada ca vezi doamne cei buni si cu rezultate nu raspund sau sunt cu nasul pe sus
probabil acum cum s-a stricat timpul am sa am mai mult timp si de povesti

Wink
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Preston Lun Noi 29, 2010 4:24 pm

Ok asta am vrut sa aud.Eu voi intra zilnic aici pe forumul vostru si daca voi considera ca am ceva de spus pe un anumit topic, voi posta mai mult ca sigur.Sunt atat de multe subiecte de dicutat,incat polemicile,certurile,disputele personale ar trebui trecute pe planul doi.Nu imi permit sa dau sfaturi nimanui,pentru ca nimeni nu le stie pe toate,insa imi permit o mica sugestie:daca vreti sa ridicati acest forum,sa-l transformati intr-un forum de pescuit adevarat nu intr-unul de duzina,va trebui sa actionati cu mult profesionalism si responsabilitate altfel acest forum ( ca multe altele) va fi condamnat sa ramana pe veci un camp de batalie unde se platesc polite,unde lumea se rafuieste si se razbuna,lucru care nu este de dorit.Vorbiti despre pescuit,indiferent de nivelul pe care il aveti,doar asa se va creea acel nucleu de useri puternic,de care orice forum are atata nevoie pentru a supravietui.Victor Naghi s-a referit la acest aspect intr-o postare mai veche si mare dreptate a avut.Daca va pasa de acest forum,faceti ceva util pentru pescarii bihoreni,pentru noi toti.Mi-ar place sa cred ca peste aceste postari nu se va asterne praful si se vor trage invataminte,am citit cateva topicuri si s-au facut greseli care sper ca nu se vor repeta.Daca vreti sa adancesc problema,o voi face dar va fi dureros,extrem de dureros,asa ca...
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  ssebi Lun Noi 29, 2010 6:32 pm

Preston a scris:Ok asta am vrut sa aud.Eu voi intra zilnic aici pe forumul vostru si daca voi considera ca am ceva de spus pe un anumit topic, voi posta mai mult ca sigur.Sunt atat de multe subiecte de dicutat,incat polemicile,certurile,disputele personale ar trebui trecute pe planul doi.Nu imi permit sa dau sfaturi nimanui,pentru ca nimeni nu le stie pe toate,insa imi permit o mica sugestie:daca vreti sa ridicati acest forum,sa-l transformati intr-un forum de pescuit adevarat nu intr-unul de duzina,va trebui sa actionati cu mult profesionalism si responsabilitate altfel acest forum ( ca multe altele) va fi condamnat sa ramana pe veci un camp de batalie unde se platesc polite,unde lumea se rafuieste si se razbuna,lucru care nu este de dorit.Vorbiti despre pescuit,indiferent de nivelul pe care il aveti,doar asa se va creea acel nucleu de useri puternic,de care orice forum are atata nevoie pentru a supravietui.Victor Naghi s-a referit la acest aspect intr-o postare mai veche si mare dreptate a avut.Daca va pasa de acest forum,faceti ceva util pentru pescarii bihoreni,pentru noi toti.Mi-ar place sa cred ca peste aceste postari nu se va asterne praful si se vor trage invataminte,am citit cateva topicuri si s-au facut greseli care sper ca nu se vor repeta.Daca vreti sa adancesc problema,o voi face dar va fi dureros,extrem de dureros,asa ca...
aplauze aplauze aplauze aplauze aici se vede ca o mentalitate se poate schimba...doar ca trebuie sa vezi un pic de civilizatie cum este dincolo...
@Preston gentleman
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Joi Dec 02, 2010 10:47 pm

Nu m-am surmenat citind observaţii şi propuneri,presupun că subiectul nu prezintă interes.Azi s-a finalizat regulamentul,s-au stabilit preţurile pentru anul viitor şi de luni sper să emitem primele permise pentru 2011.Vasile spunea ceva legat de mentalitatea noastră;am impresia că schimbarea se cam lasă aşteptată.Victore,cred că reuşim să înmânăm acea fiţuică fiecărui pescar care alege AJVPS.promisiuni sunt,urmează să se şi concretizeze.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  RaduDan Vin Dec 03, 2010 7:38 am

Abea acum am vazut mesajul...
@ B Vasile
@Zsolty....multumesc pentru consideratii, dar vreau doar sa va spun ca eu nu vreau sa invat sau sa educ pe nimeni. Vreau doar ca lumea, pescarii, sa stie ca un peste poate fi prins in mai multe moduri, prin mai multe abordari. Nu spun ca X sau Y este cu nasul pe sus. Cand am invatat sa pescuiesc, am invatat din filme, am citit cat am putut pe forumurile straine, am avut cateva dubii, le-am notat, am mers pe piste la concursuri si le-am verificat. Am luat rbs, etc si am inceput sa pescuiesc enorm de mult. Am invatat sa pescuiesc fara sa fiu ajutat de vreun pescar din Romania....doar prietenul meu Luci si o singura data Cristi L. si ceva mai mult dl. Zsolt Benzar m-au mai sfatuit...in rest totul pe spinarea proprie. Nu am avut un mentor, un magistru care sa imi pasesze totul de-a gata. Am descoperit pe cont propriu. Apoi cand am reusit, mi-am facut un abonament la o revista din UK de unde invat cu fiecare numar. Citesc, asimilez, ma gandesc, ma pregatesc, merg pe balta si aplic. Astfel mi-am spus ca eu nu vreau sa fiu ca si restul pescarilor, secretosi si mereu deranjati de intrebari. Pescarii "mari" la care am apelat, mereu s-au eschivat si mi-au spus doar 90% din adevar. Nu vreau sa fiu asa !!! De aceea sunt mereu dispus sa ajut. Nu arat pe nimeni cu degetul, ii inteleg pe cei care se feresc sa ajute, sau sa dezvaluie niste secrete, este doar felul de a fi al omului. Am mai incercat cu cativa amici sa facem acest lucru si pe forumul clujenilor, dar a fost imposibil. Am preferat sa sterg ceea ce am scris si sa tin pentru mine si pentru cei care mi-au cerut ajutor in privat. Bine ca aici sunt oameni dispusi sa citeasca, sa intrebe si sa afle. Intotdeauna bihorenii au fost deschisi la minte si pregatiti sa acumuleze tot, nu degeaba au rezultatele pe care le au si va felicit din nou !!!


P.S. Si italienii s-au dovedit a fi mai dispusi in a ma ajuta decat marea majoritate a pescarilor din tara.. Laughing Laughing Laughing ...ironic
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Vin Dec 03, 2010 8:35 am

Tibi-CPO a scris:Nu m-am surmenat citind observaţii şi propuneri,presupun că subiectul nu prezintă interes.Azi s-a finalizat regulamentul,s-au stabilit preţurile pentru anul viitor şi de luni sper să emitem primele permise pentru 2011.Vasile spunea ceva legat de mentalitatea noastră;am impresia că schimbarea se cam lasă aşteptată.Victore,cred că reuşim să înmânăm acea fiţuică fiecărui pescar care alege AJVPS.promisiuni sunt,urmează să se şi concretizeze.
Tibi, nu de regulamente ducem lipsa, ci de respectarea lor. Vechiul regulament era in regula. Daca in cel nou apare si prevederea cu eliberatul exemplarelor mai mari de 5kg, e deja ok. Daca prevederea ar fi mai particularizata, stabilind limite diferite pt. specii diferite (cu cele 5kg nu protejam deloc unele specii, cum e bibanul, de exemplu), regulamentul ar fi devenit chiar bestial. Intrebarea e: il respectam? Daca nu, ce facem?

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Vin Dec 03, 2010 9:24 am

@Tibi, dupa cum zicea un clasic roman (parca ) :"nu de moarte mi-e frica, ci de vesnicia ei "... si cum bine a punctat si Musti, NU DE REGULAMENT LE E FRICA , CI DE APLICAREA LUI !!!
Regulament este, iar daca nu era bun, citeai pana dimineata, zilnic, dar asa, ce sa cerem ? Sa nu fim controlati, sa pescuim cu 10 bete odata, etc ????. Da, regulamentul, ca orice lucru,, este si el perfectibil, dar in lipsa unor propuneri si care nu sunt nici sustinute, nici combatute , tu ,( CPO-ul), ce puteti face ? Daca puneti in aplicare masuri stabilite de voi in comitet, va vor sari toti in cap : noi am platit taxa, noi vrem, noi cerem, noi, noi ....Dar " noi" nu propunem nimic, asteptam pe altii s-o faca , pt a avea cui sa-i sarim in cap !!!
Avand in vedere cati si-au dat cu parerea despre activitatea CPO, la eventuale vociferari, trambite si alte fluieraturi, recomanda-le nr. unic 112(unde apelul e inregistrat si urmarita finalizarea sesizarii ) ,sau , daca nu e urgenta ori ceva grav, pot apela cu incredere "Pagini Aurii ".!!!
Atata timp cat scoala se face pe Goooooogle, cand Minulescu, Bacovia, Cosbuc, sunt confundati cu soferii limuzinelor lui Florin Salam Cris tim, Vali Vijelie, BUG, etc, ce propuneri vrei sa primesti ??
Cand tot ce se intampla in societate e polarizat in jurul Bahmutencei, DD Direct, Zavoranca, Udrea, etc ,iar legile se voteaza in timp ce se rezolva integrame, si nu starnesc nici o reactie , da-mi voie sa cred ca am devenit o societate de tip "laptop" si "emo-indiferenta ".
Si-atunci, de unde opinii si propuneri constructive ?? Vezi ce spunea si Radu Dan referitor la ajutorul primit pe perioada "uceniciei " (macar italieni-s de-ai nostri, ginta latina , sau or fi mioritici, mai stii!?!?)
@Tibi, mi-ar fi placut sa mai palavragim (ca dincolo, cu Preston si Radu Dan sunt depasit total, am deja o gramada de notite!), dar....asta a fost...astia suntem...altii mai buni ai nostri nu mai fac !!!
Sunt curios acum pe cine voi mai deranja, ca vad ca nu-i scrisa fara sa nu "jignesc "pe cineva . Cred ca daca as scrie ca 1+1=2 mi s-ar cere sa demonstrez asta, as primi observatii ca denaturez lucrurile, ca bag strambe cu aritmetica mea de doi bani, etc...
Sa fiti fericiti !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Dec 04, 2010 9:37 am

Regulamentul n-a fost schimbat de rău,ci la "presiunea" pescarilor care frecventează lacurile AJVPS.Aici pe forum se calcă în picioare cei mai vrednici apărători ai peştilor,pescari sportivi 100% care nu tolerează nici o abatere dar din păcate pe mal se cam schimbă problema;ori aceşti băieţi"de bine" nu prea pescuiesc pe la noi,ori unii din cavalerii ăştia schimbă macazul când îi păleşte aerul de afară şi brusc vor să îndrume toţi peştii spre tigaie.Nu sunt eu în măsură să rezolv această dilemă dar vă spun că 90% din cei care au venit pe la CPO au avut treabă cu numărul de beţe sau cu cantitatea de peşte admisă pentru reţinere.Toţi cei care ne-au vizitat erau membri noştri,deci şi părerea lor contează,oricum toţi "sportivii"băgau unul-două beţe în plus,că doar n-o fi foc.Ca să mai readucem liniştea în sufletele lor chinuite,de la anul este permisă folosirea a trei beţe,dar ca să mai supravieţuiască şi cîte-un peşte,pe lacurile AJVPS va fi prohibiţie la ştiucă între 1 ianuarie şi 31 martie,iar la şalău între 1 februarie şi 30 aprilie.Celelalte specii rămân doar cu protecţia zonei de reproducere şi cu faptul că,din speciile crap,amur,ştiucă şi şalău se poate reţine doar o singură bucată pe zi,totalul peştilor reţinuţi fiind de maxim 5kg.Regulamentul cuprinde şi pedepsele pentru cei care îl încalcă,de la suspendarea dreptului de pescuit(până la un an) şi până la excluderea din asociaţie.Dacă vă interesează,mai povestim.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Sam Dec 04, 2010 1:06 pm

Zici ca limita de pesti retinuti este la 5kg in total... Sa inteleg ca daca este prins un singur exemplar mai mare de 5 kg el trebuie eliberat? Daca da, e un mic pas inainte...
Oricum, fiind unul dintre cei care nu pescuiesc pe baltile AJVPS decat extrem de rar, ar trebui sa nu-mi pese. Si, cum simt ca ma incadrez la categoria pe care ai descris-o in zeflemea ca fiind "baieti de bine", pescar sportiv de forum, care a mai si deschis gura sa mai apere vreun peste, ar cam trebui, probabil, sa tac de aici inainte. Daca nu particip la sedintele CPO, se cheama ca nu ma calific sa-mi exprim punctul de vedere... Poate chiar ar cam fi timpul si sa mi se rupa de regulamentele AJVPS. Ca si de AJVPS dealtfel...
Am sa analizez aceasta alternativa, multumesc ca mi-ai deschis ochii...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Dec 04, 2010 3:02 pm

.Eu vă respect părerile(deşi nu ştiu cu cine stau de vorbă),respectaţile şi voi pe ale mele.Eu cred că unii forumişti mint(n-am spus toţi)se laudă că-s mari sportivi,dar de fapt nu este aşa.Asta este părerea mea,poate nu am dreptate,poate am,important este să discutăm.Musti,eu nu te cunosc personal,n-am nici un motiv să mă războiesc cu tine(nici cu alţii)de ce crezi că vreau să te jignesc?Rămân la convingerea că problemele nu se rezolvă doar din faţa calculatorului,dar asta nu înseamnă că vă desconsider,încerc doar să vă conving că trebuie să ne implicăm mai adânc dacă vrem să obţinem ceva.Nu trebuie să-mi dai dreptate,dar nici nu cred că trebuie să te superi pe mine(pe AJVPS nici atât).Tu crezi în C&R,eu încă nu,asta înseamnă că suntem duşmani?N-aş crede.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  davidco_m Sam Dec 04, 2010 6:41 pm

Abia de cateva zile a aparut noul proiect pe 2011 in ce priveste pescuitul!ramane de vazut ce ramane in urma licitatiilor si apoi putem vorbi mai multe!Oricum in lista apelor scoase la licitatie sunt ceva greseli pe care ar trebui sa le semnalizati(delimitarea fondurilor de pescuit si absenta unora)!
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Sam Dec 04, 2010 8:58 pm

Tibi, mie imi e limpede ca nu suntem dusmani.
Atata doar ca, poate, comunicam prost. La un moment dat, in urma unui apel de-al tau la actiune, chiar te intrebasem cu ce probleme majore te confrunti si care sunt punctele unde simti ca ai avea nevoie de sprijinul unuia ca mine, pescar de duminica. Era o intrebare sincera, pt. ca nefiind deloc implicat in "bucataria" asociatiei, chiar nu stiu in ce mod, concret, te pot ajuta.
Nu mi-ai raspuns nimic. In schimb, te simt oarecum ironic la adresa celor care am incercat pe acest forum sa promovam, cu slabele noastre mijloace, o idee, aceea de C&R. E drept, nu ne cunoastem personal. Dar sunt oameni care ma cunosc si care ar putea, poate, sa confirme ca atitudinea pe care am luat-o pe forum nu e una falsa, de conjunctura.
Spui ca problemele din pescuit nu se pot rezolva doar din fata calculatorului. Ai dreptate. Nu doar.
Dar nu neglija importanta discutiilor purtate pe forum. Pt. ca in societatea moderna, cand timpul liber nu mai e asa de simplu de gestionat, forumul chiar tine loc de intalniri intre persoane. Si pe aceasta cale se poate corecta ceva. Poate chiar ceva de o importanta nebanuita: mentalitatea. Pt. ca, participand la discutii, aducand argumente pertinente, exemple personale, etc., poti influenta, chiar daca intr-o mica masura, mentalitatea unui om care, poate, nu si-a pus niciodata problema altfel decat "traditia" pe care o traieste el pe malul baltii. Si, daca reusesti sa produci o cotitura in mentalitatea unui om, ai castigat mai mult decat iti poti imagina. Pt. ca, odata convins, omul acela evolueaza. E putin? Stii cum zice chinezul: "drumul de 1000 de li incepe cu un li" (li = 500m in sistemul chinezesc de masura). Influenta pozitiva pe care o poate avea o discutie pe un forum poate fi un prim pas spre evolutia catre pescarul civilizat, educat, cu un respect pt. natura, pe care ni-l dorim, cred, cu totii.
Cam asta a fost si intentia mea, atunci cand m-am alaturat celor din Spinning Club. Am militat consecvent pt. o idee, aceea de a promova C&R, asumandu-mi chiar riscul de a parea uneori absurd. Si stii de ce am facut-o si o voi face mereu, ca Don Quijote, pana voi pune lanseta in cui? Pt. ca sunt convins ca un pescar care ajunge sa guste din satisfactia interioara pe care ti-o da practica C&R, este deja un pescar care evolueaza din toate punctele de vedere. Sunt convins ca acel pescar nu va mai distruge locul de pescuit, nu va mai lasa mizerie pe mal, nu va prapadi resursele piscicole din ce in ce mai reduse din apele noastre si, cel mai important, isi va educa si copii la fel. In plus, el va fi un alt purtator al puterii exemplului personal. Si poate, la randul lui, va fi urmat de altii. Cu putin noroc, intr-o generatie sau doua, pescarul roman ar putea avea sansa sa se alinieze si el in randul lumii civilizate.
Nu afirm ca asta e singura cale. Dar este una care functioneaza. Incet, pas cu pas. Nu pot sa-mi ascund satisfactia cand constat ca, poate, si prin atitudinea mea a putut influenta macar cativa dintre cei cu care ne-am cunoscut pe forum si in Spinning Club. Nu-i pomenesc aici, dar se stiu ei. Baieti de isprava, care, daca pana nu de mult nu-si pusesera problema ca pot si elibera din captura, acum ii vad ca au ajuns la cuvintele din semnatura mea: se lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi... Apoi, sunt pe forum, foarte activi, cativa copii (care mi-s dragi de mor) pe care ii vad ca elibereaza pesti, gestul devenindu-le ceva firesc. Excelent! Si felicitari si parintilor lor, pt. modul in care ii educa.
Ce sa mai spun de intamplarea pe care am trait-o cu vreo doua saptamani in urma, cand, intrand intr-un magazin de pescuit din oras, m-am pomenit ca patronul acestuia, un domn cu care ne stim strict din vizitele pe care le mai fac pe la pravalia sa, a venit la mine si a tinut sa-mi spuna foarte incantat ca a incercat si el sa vada cum este sa eliberezi tot pestele prins si ca sentimentul este unul foarte placut. Zicea ca pana atunci nu realizase ce fain ajungi sa te simti imediat dupa ce ai redat naturii tot ceea ce ii apartine. Puteam sa-i citesc in priviri satisfactia in momentele cand a inceput sa-mi povesteasca. Si asta fara ca eu sa-l fi provocat in vreun fel la discutii pe aceasta tema. Probabil auzise de pe undeva de "tzicnela" mea cu C&R-ul si a venit sa-mi impartaseasca noua lui stare de spirit. Foarte fain! Cum sa nu ma simt multumit? Inca un om castigat pt. cauza. Si el va avea, la randul sau, o influenta pozitiva si asupra altora. Sunt convins de asta, pt. ca asa cum a venit la mine sa-mi povesteasca, va mai povesti si altora. Si se mai face un "li" pe calea celor 1000 de li...
Asa ca, chiar daca efectele discutiilor de pe forum sunt limitate, eu zic ca nu trebuiesc neglijate.
Si nici ironizate...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  MIHNEA FLORIN Sam Dec 04, 2010 9:46 pm

davidco_m a scris:Abia de cateva zile a aparut noul proiect pe 2011 in ce priveste pescuitul!ramane de vazut ce ramane in urma licitatiilor si apoi putem vorbi mai multe!Oricum in lista apelor scoase la licitatie sunt ceva greseli pe care ar trebui sa le semnalizati(delimitarea fondurilor de pescuit si absenta unora)!

...corect punctat'!!! gentleman
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Sam Dec 04, 2010 9:57 pm

@ Tibi, am citit postarea ta , dar nu ma identificam cu acei forumisti care se calca pe picioare pe forum,se dau propovaduitori ai corectitudinii, dar isi trag cealalta fata atunci cand ajung pe malul apei, la pescuit, devenind alti oameni, nehaliti (eu nu le spun fomisti) !...Dar dupa ce-am citit ce-a scris si Musti, am impresia ca noi doi am fi cei vulnerabili la bataia vantului pe malul apei. N-ar fi o problema , asta e parerea ta, ti-o respect, nu trebuie sa-mi ceri tu sa fac asta .
Mai faci apoi afirmatia ca forumistii (unii ), mint, ca nu-s pescari sportivi, etc. Tinand cont de contextul discutiei, in cauza as fi si eu (pt ca inafara de mine, doar Musti si Victor au mai postat la solicitarea ta referitor la acele propuneri). Ei, asta , daca e la adresa mea, da-mi voie sa nu mai fiu de acord cu tine. Chiar daca ma aplec uneori in bataia vantului (dar numai la propriu, niciodata la figurat), chiar daca una spun si alta fac (uneori zic : ce cald eeee! si eu atunci bag minciocul sub peste ), asta nu inseamna ca sunt PDL-ist, adica mincinos. Dar daca tu crezi asa, fie, nu pierdem si nu castigam nici unul nimic din treaba asta, doar respectul reciproc ar putea fi afectat, dar....
Nu vreau sa comentez treaba cu noile reguli facute la presiunea pescarilor, pt ca eu spun ca a fost o greseala f. mare, s-a creat un precedent generator de discutii contradictorii !
Inca ma gandesc daca nu cumva am incalcat acea regula pe care ziceai c-o avea bunicul tau: cand esti treaz, nu visa ! Era departe de mine gandul sa revolutionez Ajvps-ul, dar macar puteam discuta....Dar na, asta este....
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Sam Dec 04, 2010 11:40 pm

Eu cand aud chestii de genul" regulament ajvps" imi vine sa rad , pai ajvps nu este in stare sa se ocupe de un pescar care sta pe balta de la fegernic din martie pana in octombrie ... care pescuieste zi-noapte si cu cate bete are chef si vinde sute de kg de peste prin sate vecine . Si noi vb aici de C&R ..... nu stiu ce sa mai zic ,si culmea e ca toata lumea stie de pescarul asta

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Sam Dec 04, 2010 11:44 pm

Da as fi curios D-le Tibi Cpo sa-mi povestiti ce pedepse o sa primeasca acel pescar , care isi bate joc de filiala asta si de toti cei care cotizeaza la ea

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Dum Dec 05, 2010 12:19 am

Vă tot supăraţi pe mine,dar uite ce spune Mihai:toţi ştiu de cel care vinde peşte şi stă tot anul pe baltă,dar nimeni nu face nimic.Eu de aici înţeleg două lucruri:cei plătiţi din banii noştri să facă ordine iau salar degeaba,iar cei care plătesc şi pescuiesc pe acea baltă,se uită cum le fură cineva peştii de sub nas,fără să schiţeze nici cel mai mic gest.Eu n-am văzut pe nimeni(încă)care a făcut o sesizare scrisă legat de astfel de fapte(scrisă şi semnată).Nici n-am auzit ca 3-4 pescari(presupun că erau atâţia pe baltă)să-l fi luat la întrebări pe individ,în schimb pe forum sunt mulţi viteji care pot urechea(din tastatură)pe oricine(de exemplu pe mine,ca să nu vă mai supăraţi).Dacă noi nu ridicăm mănuşa,de ce aşteptăm ca alţii să o facă în locul nostru.Mă repet,forumul este bun,dar nu ajunge.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Dum Dec 05, 2010 1:09 am

Sa inteleg ca de sesizari duce lipsa conducerea AJVPS?
Ok.
Cum altceva nu mi-ai raspuns atunci cand te-am intrebat cu ce te pot ajuta, am sa incerc sa ma ocup de problema asta, atata cat pot. Fac un exercitiu. Cu proxima ocazie, in loc sa ma duc la pescuit intr-o duminica (singura mea zi libera), am sa incerc sa ajung pe una dintre baltile AJVPS. Nu stiu de ce, dar am senzatia ca nu imi va lua mai mult de o jumatate de ora sa fac rost de un subiect pt. o sesizare. O fac scrisa, fac fotografii, si o semnez. In fond am mai facut treaba asta si la Politie, dupa un apel la 112. Si acolo am lasat poze, numere de inmatriculare, tot ce trebuie.
Tot in scris ma voi adresa si conducerii AJVPS, cu rugamintea de a-mi comunica si cate abateri de la regulament, documentate, reusesc in medie sa depisteze paznicii profesionisti pe timp de o luna. Voi mai dori sa stiu si care au fost urmarile celor constatate de catre paznici. Cu nume, prenume, sanctiune...
Sper sa ma faceti de ras si sa imi aratati ca eu, intr-o duminica (sau doua), nu voi fi capabil sa depistez mai multe abateri de la regulament, (repet) documentate, decat corpul de paza al AJVPS-ului intr-o luna. Macar atat. Veti avea vesnica mea admiratie.
E bun asa?

P.S. Vad ca aici:
Tibi-CPO a scris:Eu de aici înţeleg două lucruri:cei plătiţi din banii noştri să facă ordine iau salar degeaba...
...atingi un subiect care ma face curios.
E prima data cand sesizezi acest aspect? Daca da, ce poti face, concret, tu, avand in vedere ca problema asta e grava?
Daca nu, ce puteai face si n-ai facut?
Daca n-ai facut, cred ca intuiesti si proxima mea intrebare...
De ce?
Asa sunt eu. Un tip incomod. Pun intrebari. La care, culmea, ma astept sa am si raspunsuri...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Dum Dec 05, 2010 1:46 am

Apropos, unde pot citi noul Regulament? Eventual pot sa stiu si de cand intra in vigoare?
Nu de alta, dar daca tot ma apuc de o treaba, sunt obisnuit sa o fac ca la carte...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 10 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 33 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 21 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum