Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

+50
dady
Crinel
_sanya
colaps
ancutz
Razvan
cuby
pescarbihor
fejvadasz
orion
pescar_it
White Shark
Rogojan Nicu
loci70
Cristi Balas (GOGU)
Alexandru
mihai
RaduDan
Preston
Chelu
B Vasile
ssebi
marius
Bente Florian
Barbu Vasile
Musti
Ovi_1919
pescarus
Csaba27
Matei
catalin17
Cata Procarp
nagy cristian
szabi1
Ssebastian
MIHNEA FLORIN
yulyan33
zsolty
Nagy Victor
sztufi
alex_24ARN
Harangus Marius
Tursiops_truncatus
davidco_m
Admin
crisulnegru
Hanumanfish
Adriann
Ionut Erdeli
Tibi-CPO
54 participanți

Pagina 9 din 33 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 33  Urmatorul

In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Sam Oct 23, 2010 11:37 pm

Hanumanfish a scris:...Apropo imi place sa am un As in maneca ,trebuia sa stiti asta Mioriticilor sau Nazisti ?
cheers
Laughing
Toti trisorii isi tin asul acolo... Wink Ceilalti il tin in mana, la vedere. Gura pacatosului... Twisted Evil

Doua-trei lucruri de lamurit.
1. E a doua oara cand baigui ceva despre angajatii mei care ce au facut? "Mi-au dat in cap, ca data trecuta"? Imi explici clar ce vrei sa spui cu asta? Prima oara nu am dat atentie unei formulari asemanatoare, dar vad ca insisti. Hai, ca ma amuza treaba... Faci afirmatia pe principiul: "calomniaza, calomniaza, ca ceva tot ramane"? Sau vorbesti dupa ce ai tras pe nas?
Si, apropos, nu sunt angajatii mei cei pe care ii conduc, ci a firmei la care si eu lucrez pe un salariu. OK?
2. Nu stiu la ce poza te referi cand spui ca am primit si eu una. Nu mi-ai trimis nici tu, nici altcineva, nici o poza. Mi-ai trimis un mesaj privat in care spuneai ca o vei face.
Referitor la poze, cum se face ca nimeni n-a filmat/fotografiat vreodata si eliberarea unei stiuci din acelea mature, daca sustii ca evenimentul a avut, totusi, loc? In schimb, la marlite toata lumea se inghesuie sa arate cum le dau drumul? Postezi fotografii cu stiuci acasa la oameni, tinute de ochi, etc., afirmi initial ca au fost prinse pe ape AJVPS (ca sa arati pescarilor ca are balta peste, dupa cum tot tu spuneai), iar cand cineva te trage de maneca, hopa! nu mai sunt prinse pe baltile respective, mai mult, au fost eliberate, dar nu postezi absolut nici o poza care sa sustina asta. Desigur, le ai, le arati tu "cui merita", daca "au mai mult de 5 ani in AJVPS", etc. Dar, fatalmente, nu produci nici macar o proba. Incearca sa-ti analizezi actiunile, daca reusesti, si incearca sa le explici coerent, pe cat posibil...
3. Nu inteleg la ce te referi cand vorbesti despre "gasca mea de ratati". Care gasca, domnule, ca eu chiar sunt un singuratic. Am un singur amic care ma insoteste din cand in cand la pescuit, pe care il stii si tu, si care n-are nici o legatura cu subiectul, iar in rest nu am "partid", "gasca", "trib", etc. Da, am raspuns invitatiei de a ma alatura Spinning Clubului pt. ca mi se parea o idee frumoasa. Si nu fac decat sa regret ca grupul s-a destramat in urma nu stiu caror lupte intestine, in care eu sigur n-am fost implicat. Ca atitudinea ta duplicitara in ceea ce priveste C&R-ul m-a contrariat mereu, ti-am mai spus-o direct pe forum, nu-i o noutate. M-am si retras o vreme de pe forum in semn de protest impotriva modului in care intelegeai, tu si altii, sa tratati subiectul eliberarii pestilor prinsi si a fotografiilor despre acestia. Topicul in care se duceau discutiile a fost chiar sters complet, de grija "polemicilor"... Ce sa-ti spun... Asa ca mie n-ai ce arama sa mi-o vezi pe sub poleiala... Am fost si raman acelasi.

Tibi,
Admit ca, indignat de cele vazute / citite, despre cazul in speta, sa fi fost mai suspicios, inclusiv in ceea ce te priveste. Da, am perceput ca pe o ironie referirile tale la necunoasterea Statutului si afirmatia ca ti-a devenit limpede din ce cauza nu merg treburile in pescuitul bihorean. Nu face nimic. Nu sunt un ranchiunos. Accept mana pe care mi-o intinzi, si ti-o strang cu prietenie (deocamdata numai virtual).
Uite cum vad eu lucrurile. Pe topicul despre stiuca, in galeria foto, au aparut la un moment dat, postate de catre Hanumanfish, fotografii cu o stiuca trofeu, fotografii pe care am apucat sa le vedem cu totii. Stiuca tinuta in brate in fata casei, probabil, de catre un pescar identificat de catre cei care il cunosc. Hanumanfish a facut afirmatia ca stiuca este prinsa pe Les, iar apoi a mai afirmat ca domnul in cauza nu e la prima. In acel moment Hanumanfish relata aceste lucruri cu mandria angajatului AJVPS care justifica astfel rezultatul activitatii de populare cu stiuca, pe care personalul Asociatiei a facut-o. In acel punct al discutiei a intervenit Barbu Vasile, sesizand faptul ca acea fotografie demonstra incalcarea regulamentului. La fel, si tu ai avut o interventie acida, cu referire la aceeasi situatie. Atunci intrasem si eu pe forum. Vazusem fotografiile cu catva timp in urma, dar n-am avut timp sa comentez pe loc, fiind la birou. Am protestat si eu, chiar daca cu intarziere, dupa ce am ajuns acasa de la job. Pana am apucat si eu sa postez, Hanumanfish stersese fotografiile, lucru pe care il remarcai si tu intr-o postare. Nu suntem nici copii, nici retardati mintal, sa nu intelegem de ce a avut Hanumanfish aceasta reactie. Nu se astepta sa fie tras la raspundere. Apoi a urmat alba-neagra cu uite stiuca de pe Les, a fost eliberata, nu-i de pe Les, etc. Recititi postarile. Mai penibil decat atat ce poate fi? Acuma vii si spui ca n-ai nici o dovada ca stiuca a fost prinsa pe Les sau nu si, din aceasta cauza nu se pot aplica sanctiuni.
Acuma vin eu si intreb. Sunteti dispusi sa mergem pana la capat si sa gasim dovezile?
Pt. ca daca da, exista cai de a reconstitui situatia. O stiuca atata de mare prinsa pe o balta cum e Les nu poate fi extrasa fara martori. E dificil, dar deloc imposibil sa ii gasim, daca vrem. Apoi, e relativ usor sa apelam la administratorul serverului pe care este gazduit forumul pt. a reconstitui din log-uri (si, eventual, prin utilizarea de soft specializat) cine a sters postarile cu fotografiile. Putem chiar recupera posturile sterse. In termeni juridici fapta s-ar cheama favorizarea infractorului. Si apoi, acestea fiind adunate, cred ca poate fi luata in discutie sanctionarea pescarului care n-a respectat regulamentul. Te las pe tine sa judeci comportamentul lui Hanumanfish, angajat AJVPS Bihor. Si asa sustine ca nu e de competenta mea.
Intreb din nou. Sunteti dispusi sa facem asta?
Vei spune, probabil, ca nu merita atata efort pt. o stiuca si, oricum, nu rezolvam nimic cu asta.
Oare?

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Sam Oct 23, 2010 11:45 pm

Pe de alta parte, nu pot sa nu remarc tacerea de mormant care s-a lasat cu privire la acest subiect. Doua-trei voci si atat. Nimeni nu-l citeste, nimeni n-a vazut nimic... Suspect

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Hanumanfish Sam Oct 23, 2010 11:59 pm

Musti

Ai dreptate acum ma uitam la mesaje trimise ,Nu ti-am trimis poza ! Mea culpa ,credema ca am apasat copy ...si paste cred ca gresala a fost din cauza neatentiei ...Am trimis la 71 de membri pozele cu stiuci .Deci nu aveam nimic de ascuns daca cineva a citit postarile inainte de aceasta revolta contra mea am spus ca pozele au fost sterse pentru retusare adica edit sa le fac mai mici ca erau prea mari ,unele prea mici altele prea mari .Si au inceput atacurile la adresa mea pe nedrept ! V-am lasat sa vad unele reactii si sincer nu am avut timp la replici ,ca si azi, am ramas in Cefa .Oameni buni nu putem interzice la oameni sa retina pesti ! In limita legala admisa privind regulamentul pescuitului la nivel de club Cpo pe anul 2010.Ca oamenii adica pescarii sunt invinuiti ca retin pesti ,si nu credem ca la eliberat este parerea dvs . Musti ,tu ,eu,altii am facut poze si filme ca lumea nu crede nici ce vede cu ochii !!! Iar eu nu sunt pentru a filma toata ziua si poza pescarii care prind ceva !!! Cand reusesc sa jung la timp filmez si fac poze ,in rest ce sa fac in ziua mea libera sa umblu pe rauri si balti sa filmez ? Din ce bani ? Cine ma duce ,cu ce masina de teren ? Ca si azi s-a prins pe Les 2 stiuci una de 2200 gr si una de 3 kg de 2 oameni diferiti ,ca trebuie sa va dau amanunte ? Voua?
Nu sunt obligat, pentru ca acest forum nu este al Ajvps-ului si aici eu nu sunt in calitate de Angajat Ajvps !!! Daca mai incurcati sezonul cu fazonul va sterg postarile sa nu le zic pe nume !!!
PS: Eu citesc Musti fiind MODERATOR NU ANGAJAT AJVPS ! iNTELEGI ?
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Dum Oct 24, 2010 12:27 am

Eu inteleg multe, Hanumanfish, atata timp cat esti limpede si direct in exprimare. Si eu ma straduiesc sa fiu, iar daca am ceva sa spun, o spun deschis.
Sa stii ca nu sunt absurd nici eu, desi poate ca par, uneori. Nu pot avea pretentia ca pescarii sa nu duca pesti deloc acasa. Mi-ar placea, dar nu o pot pretinde nimanui, afara de mine. Statutul (ca tot vorbea Tibi despre el) da dreptul membrilor AJVPS sa duca peste acasa, in limita prevazuta, mai putin sa-l comercializeze.
Dar.
Pot avea pretentia sa fie respectate atat legea, cat si statutul. Si pt. asta nu sunt deloc, dar deloc, flexibil. Stii bine ca nu ezit sa chem pe loc Politia, in cazul in care dau peste braconieri pe apa, si o fac pe riscul meu, de unul singur. Asa ca pot sa intelegi de ce am luat atitudine si acum. Am povestit mai sus cum am perceput eu situatia cu stiuca despre care se tot discuta. Daca e vreo eroare in ceea ce am relatat, te rog sa ma corectezi. Povesteste tu, de la cap la coada cum ai ajuns in posesia fotografiilor, care sunt informatiile pe care le ai referitoare la subiect, etc. S-ar putea sa le fi perceput eu gresit. Dar daca vei continua sa o invarti printre randuri, n-am cum sa te consider de buna credinta.
Stiu, n-am nici un drept oficial sa fac anchete. Si poate sa ti se rupa de opinia mea. Sunt un biet pescar si eu, ca toti ceilalti. Dar ar da bine sa se vada ca cei in drept chiar isi fac datoria. Sau macar incearca. Pt. ca bunacredinta e cea care conteaza... prefer sa am un partener slab, pe care sa il ajut eventual, decat un zmeu in care sa nu am incredere...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Adriann Dum Oct 24, 2010 7:51 am

Musti a scris:Pe de alta parte, nu pot sa nu remarc tacerea de mormant care s-a lasat cu privire la acest subiect. Doua-trei voci si atat. Nimeni nu-l citeste, nimeni n-a vazut nimic... Suspect
Musti...Mi-a sters toate mesajele....Imi pare rau pentru situatia asta.Am postat azi noapte pana la 12,toate mi le-a sters.Erau mesaje foarte incomode probabil!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  ssebi Dum Oct 24, 2010 10:44 am

Ariann a scris:
Musti a scris:Pe de alta parte, nu pot sa nu remarc tacerea de mormant care s-a lasat cu privire la acest subiect. Doua-trei voci si atat. Nimeni nu-l citeste, nimeni n-a vazut nimic... Suspect
Musti...Mi-a sters toate mesajele....Imi pare rau pentru situatia asta.Am postat azi noapte pana la 12,toate mi le-a sters.Erau mesaje foarte incomode probabil!
faci parte din "gasca de ratati' nu cred ca postarile tale au vreo relevanta...nu te-ai obisnuit sa vezi - sa nu mai vezi, postari?...asta parca ma duce la jocul acela alba - neagra asta are, asta n-are pacat si mai cautati de lucru nu sta toata ziua pe calculatopr si sa postezi acuzatii (adevaruri) care dor in asa hal incit nu trebuiesc vazute de altii...

Cool lasa Arianne, noi sa fim sanatosi ca altii (altul) ne duce de grija si ne ameteste cu pasaje biblice si invataminte tao jin mao ping ging seng hai ping pong si kamasutre hamaputre.bla bla bla...scuza-ma , trebuie sa merg sa vomit
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Hanumanfish Dum Oct 24, 2010 11:07 am

Mesajul tau Ariann ,nu avea nici o legatura cu topicul Cpo ...Scrie si tu unde trebuie ,iar cu gramtica limbii romane uitate la continutul postarilor anterioare ce si cum ai scris .La fel si Ssebi, ca va bateti joc de gramatica limbii romane este treaba voastra ca de fapt nu este germana .

Aceste postari si al lui Ssebi vor fi mutate la topicul Comentarii de tot felul ,neavand nici cea mica relevanta in legatura cu Cpo !

Ariann nu erau mesaje la plural era unul singur ,fi atent ce scrii !!!
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  ssebi Dum Oct 24, 2010 11:16 am

Hanumanfish a scris: Mesajul tau Ariann ,nu avea nici o legatura cu topicul Cpo ...Scrie si tu unde trebuie ,iar cu gramtica limbii romane uitate la continutul postarilor anterioare ce si cum ai scris .La fel si Ssebi, ca va bateti joc de gramatica limbii romane este treaba voastra ca de fapt nu este germana .

Aceste postari si al lui Ssebi vor fi mutate la topicul Comentarii de tot felul ,neavand nici cea mica relevanta in legatura cu Cpo !

Ariann nu erau mesaje la plural era unul singur ,fi atent ce scrii !!!
la fel trebuia sa procedezi cu cele sterse!!! sau macar sa le muti la topicul "cosul de gunoi"...pt asta sint aceste topicuri!!! corecteaza la cuvintul "gramtica" mai pune un "a" sa devina gramatica Wink
ssebi
ssebi

Numarul mesajelor : 116
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 17/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Hanumanfish Dum Oct 24, 2010 11:17 am

Si tu ai gresit in multe postari .Tastatura ! Wink
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Lun Oct 25, 2010 12:33 pm

Musti a scris:Pe de alta parte, nu pot sa nu remarc tacerea de mormant care s-a lasat cu privire la acest subiect. Doua-trei voci si atat. Nimeni nu-l citeste, nimeni n-a vazut nimic... Suspect
@ Musti, adu-ti aminte de cuvintele urmatoare, spuse de colega de la "citire ", cat timp beam cafeaua : " ...Unde sunt batranul Manuil si Goian ,si Stibor, si Cande si Dobrul si Iuga, si Gangur si Gotca, si Mihail Spatarul, si Ilea Hurul comisul si Dajbog parcalabul...si fiara palosului...Boldur ? " Raspunsul la aceasta intrebare : "Pamant...Si pe oasele lor s-a asezat si sta tot pamantul Moldovei, ca pe umerii unor uriasi ! "
Parafrazand aceste replici, chiar daca traim pe alte meleaguri, imi permit sa intreb si eu : unde sunt Nagy Victor , Ionut pescardeclean, si Alex 24 ARN, si Tibi CPO, si spaima voblerelor "home made" Harangus, si Ssebastian, si Ariann si toata floarea cea vestita a postarilor cu aplauze si exclamatii de extaz la eliberarea unui clenut nimuric ??? (scuze pt cei ce nu v-am mentionat, da' nu-i timp, poate altadata )
Raspunsul ar fi trebuit, conform firului literar sa fie :" Pamant ".....dar tinand cont de realitate, corect este : "ZERO "
Suparati-va , fratilor, dar astia sunteti, cu mici exceptii, ....Ma refer strict la problema stiucii lui Petrica, in rest , e treaba voastra cum va traiti viata si pe ce principii....Eu nu va amenint, nu va injur, cel mult va reprosez ca asteapta poate copii de pe forum sa vada ce atitudine iau oamenii in toata firea fata de neregulile evidente ce au loc sub obladuirea catorva persoane din Ajvps . Cand spun treaba asta, Musti, ma refer strict la postarea care "drege busuiocul " legata de constatarea si sanctionarea faptei persoanei respective. Oare trebuia familia stiucii respective sa sesizeze in scris disparitia unui membru de familie, sau care-ar fi modalitatea ?
Pt cei ce se simt lezati ,urmati sfatul ce l-am pus in practica si eu, la sfatul colegei ce le are cu Cpp, Cpc, Cm, etc...Totul pe imprimanta si capsat....nu ia loc mult dar foloseste ff mult ( se ajunge la max 3 sedinte !!)
In concluzie, Musti, cand ziceam eu ca vom intra intr-un sens giratoriu, nu m-ai crezut poate . Unde suntem acum ? De unde am plecat ? Exact, si cateva amenintari (la adresa mea), jigniri (cu salariatii la adresa ta) terfeliri la adresa lui Ariann, si anemice observatii la adresa lui Ssebi.
Poveste stiucii lui Petre e ca povestea celor patru apostoli.....Daca mai continua mult, va ajunge de dimensiunile unui biet oblete prins intr-o gura de canalizare de pe Sovata !! Si singurii vinovati vor fi angajatii tai, pe care-i oropsesti la firma , raule !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Nagy Victor Lun Oct 25, 2010 5:37 pm

@ Barbu Vasile

Este parerea ta
O respect pt. ca toti avem dreptul la o parere personala
Dar nu sunt in totalitate deacord cu tine
Ma abtin de la tot felul de declaratii pt. ca n-am chef/dispozitia sa mai intru in polemici nesfirsite si fara rost (care nu aduc nimic constructiv , doar denigrarea celuilalt/celorlalti )
Ce-i care ma cunosc stiu cine si ce sunt !
Nu simt nevoia de a ma apara sau disculpa pt. nimic si fata de nimen , imi asum tot ce-am scris si am facut (bune sau rele ! ) sau n-am facut (din N motive) !

atit am avut de comentat !
pusi Laughing Wink gentleman

(scuze pt. off topic ! Embarassed )

ps.


Miercuri 27.10.2010. la ora 18:00 sedinta C.P.Oradea Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Lun Oct 25, 2010 7:28 pm

Nagy Victor a scris:@ Barbu Vasile

Este parerea ta
O respect pt. ca toti avem dreptul la o parere personala
Dar nu sunt in totalitate deacord cu tine
Ma abtin de la tot felul de declaratii pt. ca n-am chef/dispozitia sa mai intru in polemici nesfirsite si fara rost (care nu aduc nimic constructiv , doar denigrarea celuilalt/celorlalti )
@ Victor, departe de mine gandul ca sunt detinatorul adevarului absolut ! Nici vorba de asa ceva ! Dar daca-mi respecti parerea, dar nu esti in totalitate de acord cu mine, macar spune-mi ce-am gresit in privinta problemei cu acea stiuca ! Exista acea prevedere in regulament, sau nu exista, a fost pusa poza pe forum sau am fost eu sub influenta etnobotanicelor ( ca de "linii "n-am bani ), ?? Daca te abtii, doar ca sa faci frumos si sa lasi impresie buna, si nu intri in polemici fara rost, inseamna ca am eu un plic de "etnobotanice "in plus la bord, si dupa parerea ta, eu fac o activitate distructiva, de denigrare a celorlalti . In cazul acesta, Victore, da-mi voie sa-mi cer scuze in fata ta ca prin postarile mele , foarte departe de litera regulamentului CPO, am injosit, umilit si denigrat atatea persoane ! Prin intermediul tau, imi cer scuze tuturor celor pe care i-am denigrat ! Sper ca si Musti sa faca la fel, doar a facut si el aceeasi greseala !
O ultima intrebare, la care n-astept raspuns : daca te intreaba Cristi cine are dreptate ( cf regulamentului ), ce-i spui ? Ii tragi una dupa ceafa si-l trimiti sa-si faca temele ? Macar fata de el fii sincer si dovedeste ca ai putina demnitate, ca nu te vede oricum nimeni !
Ca sa nu fiu "off topic" te anunt ca nu raspund invitatiei tale la sedinta CPO . Nu de alta Victore, dar ai fost la fiecare, am impresia, dar totusi nu cunosti notiuni elementare din regulament ! Si-atunci de ce sa mai uzez si eu un scaun ? Tu n-ai pareri, eu n-am habar, nu stiu ce naiba mai cautam noi doi pe lumea asta !!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  marius Lun Oct 25, 2010 9:25 pm

Consatene ,daca tu prinzi un peste ce depaseste 5kg pe una din baltile filiaiei fii sincer ce faci cu el ,il retii sau ii dai drumul?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Lun Oct 25, 2010 9:49 pm

Noi toţi avem câte o părere şi dacă vrem să fim corecţi(şi vrem nu-i aşa?),nu ar trebui să credem că numai a noastră e valabilă.Voi sunteţi revoltaţi că în pescuit nu merg treburile ca lumea şi cereţi o schimbare.Aveţi dreptate.Eu vă spun că schimbarea o putem face numai noi pescarii,implicându-ne direct în lupta contra "răului".Am dreptate.AJVPS spune că nu poate să lichideze braconajul că nu-l sprijină nimeni..Are dreptate.Putem continua aşa la nesfârşit,filozofând,polemizând,jignind sau apărând,dar stând mereu la o distanţă de siguranţă de miezul problemei.Nu ştiu ce-i va spune Victor lui Cristi dacă-l va întreba de ce nu se respectă regulamentul,dar ştiu ce i-a spus când l-a întrebat de ce nu găsim în toată Oradea zece pescari(din 4500) care să arbitreze un concurs.Sau de ce(cu excepţiile de rigoare)nimeni nu ia atitudine pe malul apei când unii-alţii îşi bat joc de peşti şi pescari deopotrivă.Cu nervi şi ceartă nu ajungem nicăieri,suntem mulţi,dar nu ne folosim de acest avantaj.Statutul este important pentru a ne cunoaşte drepturile dar şi obligaţiile,nerespectându-l o sfârşim mai repede decât cei pe care i-am dori pedepsiţi.Vă înţeleg indignarea faţă de anumite lucruri,dar nu vă înţeleg lipsa de acţiune concretă(chiar şi o plângere scrisă şi SEMNATĂ e mai mult decât observaţiile de pe forum).Dacă v-am jignit cumva să mă iertaţi,dar rămân la părerea că nu ajunge să stăm doar în faţa calculatorului,mai trebuie şi altceva.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Chelu Lun Oct 25, 2010 9:54 pm

De ce va pierdeti timpul cu acest personaj B. Vasile?Voi nu va dati seama pentru ce este el pe acest forum?Nu face decat sa provoace scandal.Toate postarile lui sunt instigare la cearta.Pt. mine este un las care se ascunde sub un id fals.Toti utilizatorii cu care te razboiesti tu au cel putin o poza in care se identifica.Tu esti un zero pt.acest forum,iar daca ai ceva personal cu Zoli de ce nu va intalniti sa discutati ca oamenii?Tind sa cred ca esti o persoana fustrata care se ascunde sub diferite id.Mi-e mila de tine fetito. Sad Sad Sad Sad Sad Sad .Nu raspund la provocarile venite din partea ta pe forum
Chelu
Chelu

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 43
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Lun Oct 25, 2010 10:36 pm

@Tibi, ai dreptate in privinta incercarilor de-a se face ordine , e nevoie de implicarea tuturor, sau macar a majoritatii, dar si dialogul e un inceput, dar nu intrebarile fara raspuns.Nu cunosc in amanunt activitatile pe care le desfasurati pe aceasta linie, deci nu le comentez .
Problema era cu acel peste si prevederea din regulament. Zoli, pt ca el a postat poza , putea sa rezolve scurt problema, sa ne spuna ca stiuca era prinsa de dimineata, el cu echipa ajungand seara pe balta, cand stiuca murise deja, sau ca inghitise tripla atat de tare ca n-a mai putut fi salvata (la dimensiunea stiucii, credea oricine )...Cine mai era tampit sa intrebe daca a fost eliberata o stiuca ranita sau moarta, sau ce cauta la pescar acasa !Nu trebuia sa scoata poza respectiva inainte de-a ne explica ce s-a intamplat , si nu mai avea nimeni ce comenta. Dupa aia, putea sa scoata pozele. sa le mute, sa le stearga, fiind moderator are tot dreptul, mai ales daca ar fi explicat in 2 fraze povestea !
Tibi, chiar daca spunea ca pe moment uitase de prevederea respectiva din regulament, ca a fost o scapare, etc,tot ar fi fost o explicatie. Nimeni nu-i perfect , dar el n-a vrut sa ne lamureasca in nici un fel.
Eu ce sa cred atunci ?
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Nagy Victor Lun Oct 25, 2010 11:11 pm

@ Barbu Vasile

Dupa ce citesti toate interventiile mele de pe site-urile pe care postez (numai sub numele meu real ! ) , o sa afli ce raspuns i-as da lui Cristi , Norby sau Vivi
in nici intr-un caz NU i-as minti si NU i-as ''plezi peste ceafa'' !

ps.

si inca ceva
NU uita ca eu am fost primul care s-a aratat nemultumit atunci cind un membru S.C.O.2009 a dosit un peste si ulterior a aparut poza pe forum , tot eu am fost cel care a redeschis topicul despre C&R DUPA CE A FOST STERS COMPLECT ! , ..... , daca-mi citesti mesajele o sa-ti dai seama si o sa-intelegi ce am facut , ce n-am facut si de ce n-am putut face (bine-nteles daca vrei sa-ntelegi)

crede-ma , am obosit sa tot bat tastatura asta degeaba !
asa ca mai bine , ''click aici'' , ''click acolo'' , '' competitii '' , ..... , fara polemici plictisitoare , dezbateri interminabile , SSisti , Comunisti , s.a.m.d. (etc) Exclamation gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Lun Oct 25, 2010 11:53 pm

Tibi,
Spune-mi cu ce anume te pot ajuta si am sa incerc sa o fac. Vad ca faci mereu apel la pescarii de buna credinta sa fie alaturi de tine. Alaturi de tine in ce anume, concret? Ce sprijin iti lipseste si nu-l ai? Cu ce probleme te confrunti, de ai nevoie de cat mai multi pescari alaturi? In mintea mea credeam ca AJVPS e o structura inchegata, care are anumite resurse si parghii in administrarea activitatii de pescuit. Serios, in ce anume as putea sa ma implic, eu, pescar de duminica? Spune-mi si am sa fac tot posibilul sa-mi fac timp.
Altminteri, in afara de a ma comporta eu civilizat pe ape si de a a lua atitudine atata cat pot de unul singur, nu prea pot face mai multe. Zici de o plangere scrisa? Am dat, cand a fost cazul, inclusiv declaratii la Politie, cu poze, numere de inmatriculare, etc. Mai mult nu m-a dus capul. E drept, nu pescuiesc pe apele AJVPS-ului decat, poate, o data pe an (si uneori nici atat) desi imi platesc constiincios cotizatia. Cum nu practic decat spinningul si pescuitul la musca, baltile respective nu-mi ofera posibilitatea sa ma simt bine. Duminica sunt mult prea "minate" de baterii de pescari stationari si nu vreau sa-i deranjez cu "fatzaiala" mea. Si, cum balta pt. spinningari AJVPS-ul nu prea ofera, nu pot spune ca ma simt atras de baltile lui... Asta nu ma impiedica sa ma intereseze daca pe acele balti regulamentul este respectat. E o chestiune de principiu. Sunt de acord sa particip cu mica mea contributie reprezentata de cotizatie la intretinerea, popularea si paza acelor cateva balti, chiar daca nu pescuiesc pe ele, dar vreau sa stiu ca macar acolo nu este sat fara caini, asa cum e pe restul apelor pe care umblu. Si mi se rupe inima...

Si, in sfarsit, doresc sa lamuresc si asa zisul "scandal" pe care l-am provocat sau l-am intretinut pe forum in zilele astea. Cei care ma cunosc cred ca stiu ca nu sunt un scandalagiu de profesie. Dar nici nu ma dau in laturi daca am de spus ceva. Iar anumite idei le voi sustine pana in panzele albe, chiar cu riscul de a parea ridicol.
Motivul pt. care am deschis gura e, cred, destul de limpede. Asa cum a decurs povestea cu stiuca trofeu aici pe forum, nu aveam cum sa nu ma indignez. Toate datele au dus spre ideea ca aceasta stiuca s-a prins pe Les si ca a fost dusa acasa de catre un pescar care a mai si fost identificat. Era o incalcare a regulamentului de pescuit pe baltile AJVPS. Normal ca am luat atitudine. Hanumanfish a avut o pozitie absolut indoielnica, postand fotografia si afirmand ca stiuca a fost prinsa pe Les. Cel putin asta am citit eu atunci cand am vazut acea fotografie. Si se pare ca n-am fost singurul, atata timp cat si B. Vasile se pare ca a citit acelasi lucru, iar Tibi s-a si exprimat cu amaraciune ca pe forum se aplauda o incalcare de regulament. Reactia pe care am avut-o era logica. Am intrebat ce a patit pescarul si, eventual, paznicul implicati. Pana atunci nu facusem vreo referire la Hanumanfish, mai ales ca nici macar nu cunosc cine pazeste acea balta. N-o frecventez, deci habar n-am. Dar am fost apoi martor la comportamentul ezitant si absolut ciudat a lui Hanumanfish, care a considerat luarea mea de pozitie ca pe un atac la persoana. Asa cum spune si B. Vasile, daca reactia lui ar fi fost una fireasca (n-am fost de fata, am aflat prea tarzu, etc.), n-as fi suspectat in nici un fel vreo complicitate. Asa, insa, mi-a dat toate motivele sa-l consider implicat. Care ii sunt motivele jocului de-a alba-neagra, inca nu mi-e limpede. Acuma Hanumanfish sustine ca stiuca ar fi fost de fapt prinsa pe Savaieu, ceea ce schimba datele problemei. Ok. Dar nu pot sa nu ma intreb de ce datele n-au fost aceleasi de la inceput... Daca a fost un joc, atunci i-a iesit. N-am sa ezit sa-l atac daca il voi considera manjit. Pe el sau pe oricine altcineva. De asta trebuia sa fie sigur, fara sa ma mai provoace, dar se pare ca inca n-a ajuns sa ma cunoasca suficient.

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mar Oct 26, 2010 3:59 pm

Musti,vei râde de mine(sau vei crede că fac o glumă proastă)dar şi eu sunt doar un simplu pescar de duminică,spiningar,îndrăgostit de apele curgătoare şi locurile neumblate.Nu pescuiesc pe bălţile AJVPS deloc(aş încerca la artificială pe Leş dar încă nu m-am hotărât),dar de când m-am implicat în "fenomen" încerc să fac ceva pentru aceste lacuri şi pentru pescarii corecţi ai asociaţiei.Sunt unul din "fondatorii" CPO,am contribuit la elaborarea regulamentului de pescuit şi mi-am pierdut multe zile libere arbitrând,organizând,conducând concursuri de pescuit sau ajutând la populări,controale,curăţenii.Crede-mă,acum 7-8ani habar n-aveam cu ce se mănâncă toate astea,dar am ajuns la concluzia că nu-i mare filozofie să fi de folos(sper că aşa a fost),trebuie doar să vrei.Când vezi o populare reuşită,un concurs unde toţi s-au simţit bine,îţi dai seama că a meritat.Când vezi că regulamentul e călcat în picioare,că nişte "jmecheri" îşi bat joc de noi toţi,îţi dai seama că mai sunt câteva lucruri de făcut,dar că singur nu faci nici cât o ceapă degerată.Implicarea cu care vă tot enervez,este un sacrificiu,dar cred că pescuitul ăsta pe care îl iubim cu toţii merită o încercare.Dialogul este important,dar ideile devin folositoare numai când sunt puse în practică,iar pentru asta nu ajung 2-3 nebuni,trebuie să fim mai mulţi.



Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mar Oct 26, 2010 4:10 pm

Victor,pe mâine rămâne valabilă treaba cu diplomele,am lista pe care mi-aţi trimis-o,ne vedem la ora 18 la sediu.Dacă nu puteţi veni nu-i nici o problemă,vor fi la Gabi,le puteţi lua oricând.Ceau.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  nagy cristian Mar Noi 02, 2010 3:21 pm

Multumesc in numele meu si al surori mele , pt. acordarea diplomelor de finalisti 2010 , de catre C.P. Oradea si A.J.V.P.S. Bihor

Daca reusim sa participam la competitii in 2011 , sper sa avem rezultate mai bune !
nagy cristian
nagy cristian

Numarul mesajelor : 417
Varsta : 29
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 28/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Nagy Victor Dum Noi 21, 2010 7:33 pm

In data de 24.11.2010. ora 18:00 sedinta C.P.Oradea !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Vin Noi 26, 2010 6:13 pm

M-ar interesa câteva observaţii legate de îmbunătăţirea regulamentului de pescuit valabil pe apele administrate de AJVPS,propuneri de modificare a acestuia,aplicarea lui şi pe canalul Colector etc.Pe cât posibil să rămâneţi pe tărâmul realităţii,nu uitaţi unde ne aflăm şi nici cu cine stăm pe maluri(câteodată).Vrem să facem un pas înainte fără a cădea în groapa din faţa noastră.Vă mulţumesc.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Nagy Victor Vin Noi 26, 2010 8:02 pm

Imi permit sa incep eu (desi stiu ca iar o sa m-i se reproseze multe ... , dar trebuie inceput sau continuat (ce au inceput altii) de undeva !

Unele imbunatatiri ar fi binevenite la pastrarea curateniei la locul de pescuit (dupa ce se constientizeaza obligativitatea pastrarii curateniei in locurile mai sus numite , putem trece la punctul urmator , pescuitul cinstit (civilizat) , adica sa nu ne furam caciula unul altuia , sau si mai rau , sa ne furam singuri caciula !)

Si aici nu ma refer la faptul ca paznicii (controlorii) nu fac curatenie , cel putin pe balta Les si Fegernic (doar pe aceste lacuri am apucat sa pescuiesc anul acesta ! )
NU am inteles niciodata si nici n-o sa-nteleg vreodata de ce acesti angajati trebuie sa adune gunoaiele lasate pe malul apei sau in apa de mine sau de alti asa numiti ''pescari sportivi'' !!!
Pescarii trebuie invatati (obligati) sa pastreze curatenia la locurile de pescuit !

Interzicerea pescuitului in locurile unde pe mal este gunoi (s-a mai discutat despre asta) , pescarul spune ca asa a gasit locul , in cel mult 5'' (minute) se poate curata locul de catre oricare pescar si dupa aceea se poate pescui in conditiii cit de cit civilizate

La ultima sedinta s-a discutatd despre faptul ca nu se prea cunoaste regulamentul , ideea cu tiparirea unor fluturase cu regulamentul de pescuit si inminarea acestui fluturas fiecarui pescar in momentul achitarii cotizatiei este binevenita , astfel nimeni nu mai poate spune ca nu cunoaste regulamentul !

Ar mai fi multe de scris , dar mai las si pe altii sa-si expuna pareile ca sa purtam o discutie civilizata , progresista si la obiect !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Sam Noi 27, 2010 7:39 pm

[quote=\\"Tibi-CPO\\"] M-ar interesa câteva observaţii legate de îmbunătăţirea regulamentului de pescuit valabil pe apele administrate de AJVPS,propuneri de modificare a acestuia,aplicarea lui şi pe canalul Colector etc.Pe cât posibil să rămâneţi pe tărâmul realităţii,nu uitaţi unde ne aflăm şi nici cu cine stăm pe maluri(câteodată).Vrem să facem un pas înainte fără a cădea în groapa din faţa noastră.Vă mulţumesc.[/quote]

@ Tibi, vreau sa ma lamuresti cu o problema . Poti sa-mi raspunzi si cu \\"no comment \\", te inteleg, nu esti tu raspunzator, dar esti mai in miezul problemei decat mine : este adevarat ca la filiala Salonta (sau pe teritoriul ei ) a aparut un nou club de vanatoare si pescuit, din care fac parte si cei doi Cociubei, sot si sotie ? E vreo legatura intre acel Cociubei si Cociubei care este sefil filialei AJVPS Salonta ? E vorba de acel Cociubei, sef de filiala, care , dupa revolutie, plimba prostovolarii pe C. Negru, in prohibitie, prindea scobarii , ii mulgea de icre si ce-i drept, ii arunca inapoi . Ti-am dat un mic exemplu de istorie, actualitatea nu m-a mai interesat, dar daca vrei sa faci ceva bun pt pescari, e bine sa incepem de aici.
Tot ce vorbesc (sau scriu, ia-o cum vrei ) pot sa-ti demonstrez cu martori !Sper sa nu fie cazul sa dezgropam si alti morti de pe \\" fondurile \\" AJVPS!
Treaba cu noul club (de vanatoare si pescuit sau numai de vanatoare, nu stiu, nu m-a interesat) cred ca ne-o poti lamuri numai tu . Cel putin tu mai ai credit printre noi !
Dupa asta, mai putem dialoga, chiar daca mai plasezi tu cate-o subtilitate spiningareasca !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 9 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 33 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum