Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

+50
dady
Crinel
_sanya
colaps
ancutz
Razvan
cuby
pescarbihor
fejvadasz
orion
pescar_it
White Shark
Rogojan Nicu
loci70
Cristi Balas (GOGU)
Alexandru
mihai
RaduDan
Preston
Chelu
B Vasile
ssebi
marius
Bente Florian
Barbu Vasile
Musti
Ovi_1919
pescarus
Csaba27
Matei
catalin17
Cata Procarp
nagy cristian
szabi1
Ssebastian
MIHNEA FLORIN
yulyan33
zsolty
Nagy Victor
sztufi
alex_24ARN
Harangus Marius
Tursiops_truncatus
davidco_m
Admin
crisulnegru
Hanumanfish
Adriann
Ionut Erdeli
Tibi-CPO
54 participanți

Pagina 13 din 33 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 23 ... 33  Urmatorul

In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Adriann Mier Dec 08, 2010 11:15 am

Am citit cu mare atentie postarea lui Davidco si trebuie sa ii dau dreptate.Sunt perfect de acord cu postarea lui.Eu de ex,sunt pescar de rapitor 99 %.Pentru mine si pentru altii care pescuiesc la rapitor nu am vazut sa se faca nimic in mod cert.EI ca au fost niste populari mascare (netransparente)de stiuca si salau pe baltile aflate in concesionare de Ajvps e alta poveste.De ce oare trebuie eu sa aflu de la altii ca pe Fegernic este salau?De ce trebuie sa aflu ca pe Fegernic este salau dupa masacrul ce a avut loc in ultimele saptamani?De ce mascati popularile astea?Sau daca se vine cu scuza ca sa nu afle traistarii ,asta nu tine.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Alexandru Mier Dec 08, 2010 11:23 am

Domnule Ariann sa stii ca aicea ai foarte mare dreptate , odata ce ai platit permis ai tot dreptul din lume sa afli cand se populeaza o balta, fac pariu ca doar oamenii lor au stiut acest lucru si daca e asa cum spui tu ca a fost macel pe balta asta inseamna ca acei pescari sunt cunostintele lor .

Alexandru

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 62
Localizare : bihor
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Adriann Mier Dec 08, 2010 11:32 am

Nu stiu cine a facut acel macel,nu vreau sa acuz pe nimeni.Dar cel mai bun exemplu de neprofesinalism si de sfidare a tuturor pescarilor cotizanti din partea Ajvps este acel Pufi care si-a scos flotant pe un numar de casa din Fegernic si le-a inchis gura paznicilor Ajvps.Eu nu cunosc foarte bine partea juridica,dar Ajvps trebuia sa fie prima care trebuia sa ia masuri sa il fugareasca pe nemernic de pe balta.Iar de macelul si comertul cu peste facut de pUfi nu va mai povestesc ca va doare capu...
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Mier Dec 08, 2010 11:35 am

Ariann , ai dreptate, eu nu zic ca cei care pescuiesc la spinning nu sunt dezavantajati mai ales ca toate malurile sunt ocupate de crapari , dar sa nu crezi ca 3 bete o sa te deranjeze mult mai mult decat 2 .... da, poate o sa te deranjeze unii pescari care ocupa 100 de metri din mal ,oricum nu-i cazul meu ca sunt 2 ca sunt 3 sau 4, mie 5 metri imi ajunge

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mier Dec 08, 2010 5:34 pm

Ăsta să fie oare dialogul civilizat de care vorbeaţi înainte sau este doar o mică deraiere? Sper că revenim cu toţii la sentimente mai bune şi încercăm să mişcăm ceva împreună.Problema cu "baltă separată pentru stil separat" nu cred că-i rezolvabilă la ora actuală.Sincer să fiu nu am auzit de asociaţii(nici de dincolo)care să aibă asemenea lacuri,nici de selectarea membrilor în funcţie de stilul pe care îl practică.Ca să poţi face aşa ceva ar trebui să ai nişte pescari cum cred că nici englezii n-au.Am auzit în schimb de pescari care în cadrul unor asociaţii au format cluburi de spiningari,muscari,crăpari etc,au organizat întruniri şi concursuri tematice(cu sprijinul asociaţiilor,normal).Dacă aţi veni să vă explic ce costuri implică chiria,autorizaţiile,paza şi populările unui lac de dimensiunile celor de la AJVPS,poate aţi privi altfel problema.Oricum este nevoie de "muncă patriotică" şi ştiu că nu vă place.O filială(club) nu are un buget prin care să acopere singură cheltuielile administrării unui lac,de aceea aceste sume provin dintr-un buget comun al tuturor cluburilor.CPO are un comitet format din 14 pescari plus secretarul clubului,deci în total 15,care pot lua singuri hotărâri care privesc CPO,restul fiind propuneri care trebuie aprobate de Consiliul Judeţean.Legat de populări,faptul că unii dintre voi nu aţi ştiut de ele,nu înseamnă că au fost făcute pe sub masă,dacă bine reţin,în 2007-2008 a şi fost interzis pescuitul ştiucii pe Leş şi Fegernic.Şalăul a fost altă poveste,la fel şi populările ascunse(făcute de pescarii care plătesc împreună cu câţiva angajaţi-neplătiţi pentru asta);nu de pescari ne-am ascuns atunci.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Mier Dec 08, 2010 5:56 pm

Tibi as avea o intrebare, daca am inteles eu bine de anul urmator lacul de la Santimreu nu mai este sub administrarea ajvps , si parca mai este un zvon cum ca nici Bolcasul nu va mai fi , este adevarat cu Bolcasu ? Iar pestii din balta de la Santimreu ar trebui scosi si mutati in celelalte balti doar ca eu din cat cunosc balta aia va fi foarte greu sa se scoata toti pestii din ea

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Alexandru Mier Dec 08, 2010 5:58 pm

Tibi-CPO , din cei 15 spune-mi te rog cati participa la sedintele AJVPS.

Alexandru

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 62
Localizare : bihor
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mier Dec 08, 2010 6:32 pm

Nu avem nici tehnica,nici oamenii necesari pentru a scoate peştii din Sântimreu,lacul nu este de tip pescărie,deci este aproape imposibil de pescuit,singura noastră consolare ar fi să ajungem la o înţelegere legată de o despăgubire din partea noilor administratori.Nu am cunoştinţă de "plecarea" lacului Bolcaş,dar săptămâna viitoare am să-ţi dau un răspuns exact(după ce văd contractul,care,după ştiinţa mea,a fost reînoit).Stimate Alexandru,la şedinţe vin toţi cărora le pasă,numărul lor variază de la 4 în sus(avem unii care-s în comitet până plătesc jumate de permis).Hotărârile se iau cu majoritate simplă,când sunt treburi serioase îi pot aduna aproape pe toţi(spre dezamăgirea unora).

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Mier Dec 08, 2010 6:36 pm

Tibi-CPO a scris:...Sincer să fiu nu am auzit de asociaţii(nici de dincolo)care să aibă asemenea lacuri...
Din cate stiam, Sacalaia este un astfel de lac. Se pescuieste exclusiv la stiuca, obligatoriu in regim C&R. Era administrat, parca, de AJVPS Cluj, membrii lor avand reducere la taxa. Nu vad de ce n-am incerca si noi, bihorenii, un astfel de experiment. Cu taxa sau nu. Obligatoriu C&R.
Apoi, nu stiu cat la suta dintre membri cotizanti pescuiesc strict pe baltile AJVPS. In schimb, sunt convins ca marea majoritate pescuieste pe Cris sau canale. In schimb, toate resursele sunt indreptate numai catre balti. Sa aiba un Pufi ce "recolta"...
Motivul pe care l-am mai auzit este ca, vezi doamne, pe Cris mai pescuiesc si membri altor asociatii. Intrebarea mea este: SI CE? Noi suntem albastrii, iar ei verzi? Care ar fi problema sa colaboram intre noi, asociatiile din Bihor? Punem si noi, pun si ceilalti, proportional cu numarul de membri, si toata lumea ar fi linistita... Asa cum e acum, de Cris isi bate joc toata lumea, pt. ca, vezi Doamne, e al tuturor. De fapt e al nimanui... Iar bataia de joc o simtim chiar cu totii, ca suntem albastrii, ca suntem verzi...
Ideea de a face un sondaj intre pescari, pt. a vedea care sunt speciile vizate si apele preferate, n-ar fi inaplicabila. Oricum trebuie sa trecem pe la asociatie dupa permise, n-ar fi mare lucru sa completam un mic formular. Functie de rezultatul sondajului, se pot face si alocarile de resurse, proportional cu preferintele tuturor membrilor. Efectul ar fi ca toata lumea s-ar simti reprezentata, transparent, in actiunile AJVPS-ului, plus ca ar fi eliminate "sforariile" care se trag pt. a popula o apa sau alta, cu o specia sau alta, cu toate tensiunile care apar de aici. Nu vedeti ca ajung craparii sa se injure cu spinningarii si scobararii cu muscarii?
Care ar fi piedicile majore in realizarea unui astfel de proiect?

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mier Dec 08, 2010 7:15 pm

Resursele sunt îndreptate numai către lacuri şi canale,deoarece sunt singurele ape pe care membri AJVPS vor putea pescui sigur şi la anul.Apele publice,începând din 2008(inclusiv) ar trebui date în administrare asociaţiilor de pescuit,că n-a fost aşa nu este vina asociaţiilor,în schimb există posibilitatea să pierdem tronsoane de apă populate în prealabil.Dacă priviţi un pic în urmă o să vedeţi că în anii 2005-2006-2007 au fost făcute populări cu crap,caras,păstrăv şi ştiucă pe Criş.Pe Săcălaia se poate da la orice dacă bine ştiu,singurul peşte protejat fiind ştiuca(n-am pescuit acolo,poate cei care-s din Cluj au informaţii mai precise ca ale mele).Populările sunt condiţionate şi de existenţa materialului,preţul acestuia(la Săcălaia banii au venit de la Energo care organizează concursuri pe lac) şi actele care-l însoţesc.Faptul că ştiucarul se ceartă cu crăparul(în loc să se sprijine reciproc)n-are treabă cu asociaţia ce cu altceva.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Dec 08, 2010 8:08 pm

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Sondaj
La un asemenea sondaj ma gandeam si eu acum ceva timp. Asta l-am facut in graba, dar cu cateva modificari ar putea iesi ceva bun. Asa s-ar sti cam unde se pescuieste cel mai mult si care este pestele vizat.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mier Dec 08, 2010 8:24 pm

Chestia asta nu-i imposibil de realizat,dar până nu se clarifică situaţia apelor publice nu-i văd rostul.La ora actuală prietenia dintre asociaţii lasă mult de dorit şi faptul că pescarii sunt induşi în eroare pentru ca unii să facă bani va adânci şi mai mult prăpastia dintre ele.Nu ştiu exact cum va fi regizată sectorizarea apelor publice,dar este sigur că în prima fază de pierdut vor avea doar pescarii.Această treabă va fi bună acolo unde administrarea va fi pro pescuit nu pro caşcaval.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  MIHNEA FLORIN Mier Dec 08, 2010 8:59 pm

@ionut ....domn profesor,un asemene sondaj ar fi binevenit ,dar,sa fie completat in momentul vizarii 'CARNETULUI DE MEMBRU AJVPS' la toate filialele AJVPS din bihor! ...cu toate ca eu sunt cam 'universal'..in functie de sezon..

@TIBI...Eu zic din nou, Idea o balta sa fie populata ,ECHILIBRAT, nu doar pasnic..,nu doar rapitor!!!! cati pescari atatia preferinte...dar trebuie tinut cont de....multe ...pt a popula o balta cu diverse specii! despre nr de bete ,.cum am mai zis...3...sau cel putin 2 lansete +o varga<asta sa mai vedem ceva miscare sau ocupatie cat timp asteptam sa vina crapul.....care nu prea ... Evil or Very Mad >

@v.barbu....referitor la nr de bete...ai primit raspuns la OFF TOPIC....UN pescar de crap ,,care are ceva in cap pescuieste in acel perimetru momit,in jurul balizei,5..7m maxim,poate mai putin!!! asta ca pescuieste cu un bat fie cu 5/6...!pe mal ocupa poate un metru pt suport,rod pod! cei care se intind pe mal pe o suprafata mai mare...ori nu stiu..ori au alte motive,cunoscute de pescarii de crap!
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  davidco_m Mier Dec 08, 2010 9:19 pm

Un chestionar este foarte simplu de facut,la fel si intrebarile! este nevoie de 8000 de foi de hartie ,un cartus pt imprimanta si 1 pix=costuri foarte mici=> transparenta si membrii multumiti.Un lac pt spinning sigur se poate face (ma refer la populari cu rapitori si C&R) si fii sigur ca vor fi doritori de concursuri,sponsori si alte cele.Sacalaia sa f***t o data cu permiterea retinerii stiucilor! dovada ca si la Cluj instinctul animalic ,preistoric de a hali tot este bine intepenit in testele celor din AJVPS uri-.Ce costuri enorme si alte cele !!!! este foarte simplu daca sunt 10 lei pt populari sa se puna direct proportional pt fiecare! Se poate face doar pe apele care apartin ajvps bihor fara publice,este mai greu sa colaboreze asociatiile pe ele - si daca ar colabora ar putea sufla in goarna sa vina Voda Mihai sa-i amendeze pe cei in afara legii.
De ce trebuie sa avem exemplu la altii? noi nu putem face ceva mai bine decat altii? trebuie importat tot?Se pot atrage membrii si cu idei bune nu doar cu paine si circ!Faza cu voluntariatul ma dispera la tine Tibi cpo --parca ai avea un fix pt chestia asta sau vrei sa ne scoti ochii ?,multi avem timp sa pescuim 1 zi la 2 saptamani ce mai voluntariat ,dar oricum ar face omu sacrificii daca ar avea ceva bine trasat,un scop care il avantajeaza direct!La vanatoare se plateste daca nu faci zilele! ai putea acorda reduceri pt voluntari si ar fi destui voluntari la tot felul de chestii DAR IN MOD SIGUR lumea nu se inghesuie sa mearga la control (fara a avea vreun drept legal)
O seara placuta
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Adriann Mier Dec 08, 2010 9:47 pm

[quote="Tibi-CPO"] Chestia asta nu-i imposibil de realizat,dar până nu se clarifică situaţia apelor publice nu-i văd rostul.

Dupa cate inteleg eu nu cred ca se vor limpezi apele prea curand in legatura cu situatia apelor.Cel putin de 3 ani de zile e un sac de pulbere din care curge multa mazga si nimeni nu vrea sa curete.In fine.
Un prim pas spre transparenta si interes fata de membrii cotizanti catre AJvPS ar fi un mic pas pentru apele concesionate si pentru care detine licenta de acvacultura AJVPS.Ca doar acolo din cate tin eu minte anu trecut si in ultimii 3 ani de zile s-a bagat peste.Luati masuri cu ce detine Ajvps , asa dati dovada de inters fata de pescari,ma simt si eu reprezentat si lucrurile poate sa o ia pe o panta ascendenta.Poate asa reusiti sa atrageti si alti pescari nehotarati(printre care ma numar si eu)
La sedinte nu mai calc,ca am obs ca dl Jurj le stie pe toate,si oricine ce spune are argumente pentru fiecare.Iar sa merg pe acolo ca altii sa ocup un loc pe scaun si sa tac malc,mai bine ma plimb pe mal!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mier Dec 08, 2010 10:07 pm

Nu ştiu cum vreţi să faceţi o treabă stând deoparte.Cine crezi c-o să caute să rezolve toate aceste probleme,vorbim de asociaţii de pescuit,nu de firme.Am fost pe dincolo unde sunt 70-80 de asociaţii pe judeţ,multe au doar doi angajaţi,toată treaba o fac pescarii şi în mod interesant merge(mult mai bine ca aici).Să nu-mi spuneţi că acolo-s altfel oamenii,nu prea cred.Au şi ei hoţi dar şi pescari adevăraţi,singura diferenţă e asta care nu vă place vouă-implicarea directă adică munca patriotică.Ştiu că expresia trezeşte amintiri neplăcute,corect ar fi voluntariat,dar oricum ai lua-o tot aia e.Ştiu că timpul liber se împuţinează,că-i goana mare pentru o existenţă decentă,dar dacă iubim pescuitul trebuie să ne sacrificăm un pic.Şi eu pescuiesc doar duminica,dar când este sezon competiţional în loc să dau la peşte stau să arbitrez concursuri şi la sfârşit mă bucur c-am fost folositor.Şi alţii fac la fel şi mai fac şi alte treburi,iar dacă am fi mai mulţi poate am fi mai puternici.Asta-i părerea mea,poate-s romantic sau rămas în urmă,dar nu mi-ar place ca acest pescuit să devină altceva decât un hobby.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mier Dec 08, 2010 10:18 pm

Ariann,dacă nu ne putem susţine interesul nici la nivelul clubului,ce şanse crezi că avem în faţa CJ?Nu cred că plimbându-te pe mal vei rezolva ceva.Ai spus ceva şi Gabi Jurj te-a repezit,dar dacă eraţi zece care spun acelaşi lucru,mai reuşea oare?

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Dec 08, 2010 10:52 pm

O balta numai de rapitor nu stiu cat poate sa fie de viabila desi mi-as dori acest lucru, dar se poate face alta chestie, si adica pe o balta sa fie interzisa retinerea rapitorilor, pe o alta sa fie interzisa retinerea crapilor si in felul acesta in timp s-ar putea crea o populatie destul de consistenta din speciile respective.
@Tibi-CPO pentru imprastierea chestionarului la pescari nu e nevoie de impartirea apelor. Ar fi OK sa se stie care ape sunt cele mai vizate de catre membrii cotizanti. S-ar putea scoate de pe lista respectiva apele pe care asociatia nu are licenta de aquacultura si astfel nu am fi conditionati de legislatia actuala in continua modificare.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Mier Dec 08, 2010 10:59 pm

Ionut Erdeli a scris:O balta numai de rapitor nu stiu cat poate sa fie de viabila desi mi-as dori acest lucru, dar se poate face alta chestie, si adica pe o balta sa fie interzisa retinerea rapitorilor, pe o alta sa fie interzisa retinerea crapilor si in felul acesta in timp s-ar putea crea o populatie destul de consistenta din speciile respective.
@Tibi-CPO pentru imprastierea chestionarului la pescari nu e nevoie de impartirea apelor. Ar fi OK sa se stie care ape sunt cele mai vizate de catre membrii cotizanti. S-ar putea scoate de pe lista respectiva apele pe care asociatia nu are licenta de aquacultura si astfel nu am fi conditionati de legislatia actuala in continua modificare.
Nu este neaparat nevoie de tabel , crede-ma ca se cam stie care sunt primele locuri : loc 1 crisul repede , 2 balta les, 3 crisul negru, 4 fegernic... cel putin la pescarii oradeni care sunt cei mai multi la nr

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Dec 08, 2010 11:03 pm

Crisurile e normal sa fie in top, dar interesant ar fi de vazut un numar cat mai exact al oamenilor care pescuiesc pe apele cu licenta. Astfel s-ar putea face si o dirijare mai eficienta a resurselor asociatie.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mier Dec 08, 2010 11:33 pm

Eu am un alt răspuns la un eventual chestionar:majoritatea se orientează spre apele care îi sunt cel mai la îndemână,deci cât mai aproape,dar în acelaşi timp sunt atraşi de eventuale veşti despre capturi ieşite din tiparul obişnuit(ex:şalăii de la Fegernic;mergeau la şalău oameni care n-au văzut aşa ceva poate niciodată).Acest lucru este normal,toţi dorim în final acelaşi lucru:să prindem peştele sau mai bine peştii.Ştiucarul va merge acolo unde este ştiucă,crapistul acolo unde-i crap,iar "universalii" peste tot unde mişcă ceva.Dar noi tot apele noastre le vom popula(deocamdată) şi aceste populări vor fi o reuşită numai dacă vom înceta odată să ne furăm singuri căciula(au grijă de asta alţii oricum).Probleme sunt şi cu materialul piscicol,răpitorii sunt practic inexistenţi în oferta pescăriilor relativ apropiate,de cele mai multe ori putem alege din crap şi amur,chiar şi carasul este greu de obţinut.Hai să gândim o strategie cât mai bună pentru a ne proteja "averea",chestia cu protejarea unor specii pe anumite ape timp de un sezon nu pare rea şi poate o şi putem realiza practic.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Dec 09, 2010 7:46 am

Un carnet de capturi ar fi ideal, desi e cam tarziu pentru anul acesta! Sad Neaparat sa aiba si un nr. de Kg maxim pentru retinere din anumite specii de peste. Cu toate ca legislatia romana nu prevede acest lucru, ar putea fi impus totusi pe apele AJVPS.

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Joi Dec 09, 2010 8:52 am

@Tibi, referitor la treaba cu protejarea cat de cat a pestilor...poate e buna si interdictia la un anumit soi de peste pe un an sau doi, dar n-ar fi mai simplu ca majoritatea pestilor ce se introduc in balti sa fie de dimensiuni mici, si un procent oarecare, dar nu majoritar sa fie si pesti la dimensiunile la care pot fi retinuti ? Asa eu cred ca ar fi toti multumiti : si cei nerabdatori (vezi, nu le mai zic incrancenati !) , dar si cei care vor ca in timp, sa aiba apele cat de cat populate cu peste de calitate.Pt a se realiza treaba asta, nu cred ca pescarii ar avea ceva impotriva, toti suntem constienti ca nu se pot umple lacurile cu peste peste noapte.
Si daca propunerea asta nu-i buna, sau puietul necesar e greu de procurat ori nu putem fi convinsi sa luam acasa numai pesti la dimensiuni legale si in limita max de 5 kg, atunci intr-adevar doar interdictiile si controalele mai rezolva ceva.
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  marius Joi Dec 09, 2010 11:40 am

Tibi-CPO a scris:Ariann,dacă nu ne putem susţine interesul nici la nivelul clubului,ce şanse crezi că avem în faţa CJ?Nu cred că plimbându-te pe mal vei rezolva ceva.Ai spus ceva şi Gabi Jurj te-a repezit,dar dacă eraţi zece care spun acelaşi lucru,mai reuşea oare?
Poate ca trebuia tu sa ii iei apararea si se rezolva ceva , parerea mea e ca ai mai multa autoritate fata de un pescar simplu.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Adriann Joi Dec 09, 2010 3:12 pm

marius a scris:
Tibi-CPO a scris:Ariann,dacă nu ne putem susţine interesul nici la nivelul clubului,ce şanse crezi că avem în faţa CJ?Nu cred că plimbându-te pe mal vei rezolva ceva.Ai spus ceva şi Gabi Jurj te-a repezit,dar dacă eraţi zece care spun acelaşi lucru,mai reuşea oare?
Poate ca trebuia tu sa ii iei apararea si se rezolva ceva , parerea mea e ca ai mai multa autoritate fata de un pescar simplu.
Marius nu e vorba de aia.Nu asteptam eu sa sara Tibi ca sa ma scape de gura ursului.Mie omu ala imi pare un om imposibil.Si nu cred ca o scoti la capat cu el.Povesti stiu ca ii place sa spuna si are talent la ele,da eu am depasit demult vremea povestilor.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 13 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 33 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 23 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum