Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

+50
dady
Crinel
_sanya
colaps
ancutz
Razvan
cuby
pescarbihor
fejvadasz
orion
pescar_it
White Shark
Rogojan Nicu
loci70
Cristi Balas (GOGU)
Alexandru
mihai
RaduDan
Preston
Chelu
B Vasile
ssebi
marius
Bente Florian
Barbu Vasile
Musti
Ovi_1919
pescarus
Csaba27
Matei
catalin17
Cata Procarp
nagy cristian
szabi1
Ssebastian
MIHNEA FLORIN
yulyan33
zsolty
Nagy Victor
sztufi
alex_24ARN
Harangus Marius
Tursiops_truncatus
davidco_m
Admin
crisulnegru
Hanumanfish
Adriann
Ionut Erdeli
Tibi-CPO
54 participanți

Pagina 14 din 33 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 23 ... 33  Urmatorul

In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Joi Dec 09, 2010 3:43 pm



Eu nu cred ca e treaba ta sau a vreunuia de pe forum unde lucreaza fiul lui Tibi, iar referitor la (B Vasile ) tine-ti parerea pentru tine, ca nu ti-o impartaseste nimeni , auzi "are mai multa carte decat tot neamul tau" pai de unde stii tu asta ?... din ce a postat pe forum? Mad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Nagy Victor Joi Dec 09, 2010 5:32 pm

pescarus a scris:Tibi CPO

Citesc

Asta deja miroase a discurs tendentios , antisemit si atac la persoana Exclamation Twisted Evil

parca scriiai undeva ca ai radacini EVREIESTI (daca gresesc imi cer scuze) !!!, acum dintr-odata ai devenit un ''MARE'' Roman care-i suparat pe unguri ?!

ps.

eu mi-am pus intrebarea ''ce am facut in ultimii 5 ani pt. pescuitul Bihorean ?''
raspuns ?!, nu prea ma pot lauda cu multa activitate Exclamation Embarassed

Dar voi ce-ati facut Question Question Question

NU trebuie sa-mi raspundeti mie , uitativa in oglinda si raspundeti-va VOUA Exclamation

Lasatil pe Tibi in pace , a facut cit a putut , in orice caz , mai mult decit am facut noi toti la un loc

Copiii mei au participat la activitati si competitii organizate de asociatia d-lui Togor ! (nu-mi pare rau ca au facut-o si nici nu mi-e rusine s-o recunosc !!!) , asta inseamna ca suntem tradatori si trebuie sa fim pusi la zid (defat ce mai intreb , m-i s-a mai spus ca-l ling in c.u.r. pe Togor si ca am tradat asociatia) Question Exclamation

In toate tarile civilizate unde s-a dezvoltat pescuitul sportiv , sa pus un mare accent pe activitatile voluntare (munca patriotica) din partea membrilor asociatiei si sa stiti ca si ei platesc cotizatii anuale (si nu mici) , documentati-va Exclamation

Doar noi traim cu impresia ca totul ni se cuvine Exclamation , NU suntem instare sa adunam rahatul in urma noastra dar avem pretentii sa fim considerati pescari sportivi Exclamation

pps.

Si ca sa nu fie dubii
In cazul in care Tibi isi depune candidatura la presedentia C.P.Oradea , votul meu ii apartine (nu am de ce sa ma ascund) !
si asta nu pt. ca nu as avea incredere in Arian , E. Ionut , Musti , Sebi , ii cunosc bine , au potential sa ajute clubull , dar nu au suficient timp liber si nici nu cred ca-si doresc cu adevarat functia de presedinte !

Pe B. Vasile nu-l cunosc personal , asa ca nu ma pot pronunta in legatura cu el ! gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Dec 09, 2010 6:39 pm

Pescarus, din partea mea poti sa consideri ca ai un avertisment! Aici exista discutii si discutii,au existat si atacuri la persoana, dar sa stii ca ai cam intrecut masura! Evil or Very Mad

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  marius Joi Dec 09, 2010 6:40 pm

pescarus a scris:Tibi CPO

Citesc
@Pescarus
Vezi ca deja ai cam exagerat , nu conteaza ce nationalitate ai ce conteaza e sa fii om iar sa-ti mai spun un lucru cred ca stii care partid a sarit in ajutorul femeilor insarcinate cand Boc cu ai lui au vrut sa taie un an din concediul maternal.
Ceea ce nu inteleg e faptul ca intrati cu un nick inventat de voi si spuneti tot ce aveti pe suflet , de ce nu va dati un nume real ? Va e rusine de voi? Mai sunt cateva persoane aicea care sunt la al treilea nick, se simt ei care sunt .
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Joi Dec 09, 2010 6:42 pm

Pescăruş draghe,ai dreptate,neamul meu nu are prea multă carte,dar are obraz.Fiul meu cel mare îşi vede de treaba lui(care nu se întâlneşte cu pescuitul);Mihai(Togor) se ocupă şi de altceva nu numai de Aqua Crisius şi colaborarea lor este mai veche decât CPO.Eu personal nu doresc neapărat să rămân preşedinte,în cinci ani m-am săturat să stau degeaba,mâncând banii pescarilor şi spărgând floare.Dacă Tu ca membru fervent al AJVPS doreşti ca CPO să fie condusă de un român adevărat,atunci vino când vor fi alegerile,propune-l şi votează-l.Eu sigur n-am să te împiedic şi-ţi promit c-am să-i leg şi pe ceilalţi unguri răi,nu cumva să te muşte.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Joi Dec 09, 2010 6:59 pm

@pescarus
Inca o postare jignitoare la adresa unui membru al forumului si nu numai,va duce la banarea contului.
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Joi Dec 09, 2010 7:13 pm

Ca să nu deviem de la esenţă,hai să vorbim un pic de populările cu puiet de o vară(la crap).Dacă ţineţi minte,în 2005 s-a făcut o astfel de populare(în prohibiţie) şi când s-a deschis pescuitul oamenii au dat iama în crăpuşorii cât palma şi i-au parcat în tigaie(nu chiar pe toţi).Crapii care au rămas au crescut şi s-au sălbăticit,presupunem că au depus şi icre după doi-trei ani.Concluzia este clară,o astfel de populare merită făcută,mai ales dacă reuşim să păzim peştii în anul când s-a populat şi în următorul(cel mai bine ar fi tot timpul).Nu vreau să încing iar spiritele,dar tot pescarii(câţiva chiar din comitet)au propus(şi votat) ca următoarele populări să se facă cu peşti care au dimensiunea minimă pentru a fi reţinuţi.De atunci se practică acest fel de populare(cu mici excepţii).Pescăriile nu prea vând puiet,dar nu cred c-ar fi imposibil de procurat.Este întradevăr mai scump,dar un crap de o vară are cam 50-70 de grame,deci o tonă are cam 20000 de bucăţi(arhisuficient pentru lacurile noastre).Dacă i-am combina cu cei de trei veri,poate ar trece mai neobservaţi şi ar scăpa mai mulţi.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Joi Dec 09, 2010 7:26 pm

E o solutie destul de riscanta as zice eu , pentru ca se duc acasa toti pestii si e pacat .Chiar atunci in perioada cand s-a populat puiet , eu m-am certat cu doi batrani pentru ca aveau o plasuta plina de crapusori cat palma , si le-am cerut sa le dea drumul , nici vorba, si nu prea am avut ce sa le fac . Eu personal m-am simtit batjocorit pentru ca eu prindeam crapi de 1kg si 1.5 kg si nici nu ma gandeam sa-i retin , si astia luau de 150 de grame . E o idee foarte buna in schimb , dar cu o paza buna si bine organizata ca altfel se alege praful Crying or Very sad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  davidco_m Joi Dec 09, 2010 7:59 pm

Am ratat vreo postare de-a ''prietenului'' meu pescarus?
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Ionut Erdeli Joi Dec 09, 2010 8:16 pm

Nici nu stii! Shocked

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Joi Dec 09, 2010 8:16 pm

Ce bine că avem prieteni comuni!

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  marius Joi Dec 09, 2010 10:34 pm

Tibi-CPO a scris: Ca să nu deviem de la esenţă,hai să vorbim un pic de populările cu puiet de o vară(la crap).Dacă ţineţi minte,în 2005 s-a făcut o astfel de populare(în prohibiţie) şi când s-a deschis pescuitul oamenii au dat iama în crăpuşorii cât palma şi i-au parcat în tigaie(nu chiar pe toţi).Crapii care au rămas au crescut şi s-au sălbăticit,presupunem că au depus şi icre după doi-trei ani.Concluzia este clară,o astfel de populare merită făcută,mai ales dacă reuşim să păzim peştii în anul când s-a populat şi în următorul(cel mai bine ar fi tot timpul).Nu vreau să încing iar spiritele,dar tot pescarii(câţiva chiar din comitet)au propus(şi votat) ca următoarele populări să se facă cu peşti care au dimensiunea minimă pentru a fi reţinuţi.De atunci se practică acest fel de populare(cu mici excepţii).Pescăriile nu prea vând puiet,dar nu cred c-ar fi imposibil de procurat.Este întradevăr mai scump,dar un crap de o vară are cam 50-70 de grame,deci o tonă are cam 20000 de bucăţi(arhisuficient pentru lacurile noastre).Dacă i-am combina cu cei de trei veri,poate ar trece mai neobservaţi şi ar scăpa mai mulţi.
Ar fi super asa sa fie combinati cu cei de 3 veri , cum ar trebui sa procedam noi pescarii sa se poata realiza treaba asta?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  marius Joi Dec 09, 2010 10:51 pm

Si inca ceva dar acuma serios impotriva lui Pufi , Grecu si restul trupei nu se poate face nimic prin care sa li se interzica statul cu lunile pe balta?
Toti pescarii stiu ce macel fac astia pe balta . Acum vre-o 2 ani D-nul Jurj mi-a spus ca la prins pe Grecu pe les cu un pui de amur si ca la trimis de pe balta, daca ii anula permisul nu era mai bine oare? Iar pe balta Fegernic ar trebui facut ceva in legatura cu paznicul , pe ala il doare in p.... de tot ce se intampla pe balta , tot acolo din 7 zile sunt sigur ca in 5 se baga plasa cred ca toata lumea a auzit despre asta si sincer cred ca ar trebui pazita vre-o 3 zile balta din umbra si 100% ar iesi ceva mai ales ca vin sarbatorile si au baietii nevoie de peste .
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Joi Dec 09, 2010 11:06 pm

Uite Vasile ca mai sunt si altii care stiu de pufi , nu sunt eu singur nemultumit

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Musti Vin Dec 10, 2010 3:41 am

N-am mai avut timp sa intru pe forum de la propunerea cu sondajul.
In mod limpede, citind postarile, imi dau seama ca pe aici s-au dus lupte... Sterse, desigur... Reflex binecunoscut. Probabil ca noi, astia, de intram pe forum ca amatorii, suntem mai necopti si fara discernamant, drept care nu putem distinge binele de rau, respectul de impertinenta, bunul simt de nesimtire, eleganta de mitocanie, ironia fina de injuratura, etc. Noroc ca vegheaza cineva si ne fereste de cel Necurat... Alege el ce e bine, ce e rau, le mesteca si ni le pune in farfurie. Numa' sa inghitim...
Incerc sa mai reconstitui si ceva din subiect, chit ca mi-am vazut numele pomenit intr-o postare a lui Victor fara inteles pt. mine. Presedintii, fii, voturi, unguri, romani... Cand discutia era despre pesti...
In fine... Nu mai comentez...

Referitor la populari, cred ca cele doua abordari (puiet sau peste adult) are fiecare avantajele si dezavantajele ei. Puietul e mai numeros, la aceeasi cantitate, si ar putea, teoretic, sa mai si scape de flamanzi. Numai ca, pestele fiind mic, pana va ajunge la reproducere, va trebui sa treaca 2-3-4 ani. Habar n-am, ca nu-s piscicultor. Presupunand ca suntem capabili sa impunem respectarea regulamentului, s-ar chema ca in toti acesti ani vajnicii nostri pescari sa nu retina practic nici un peste (cu toate nemultumirile si frustarile care decurg din asta), el nefiind inca la dimensiunea leagal admisa. Pt. a respecta aceasta, ar insemna un efort sustinut cu paza, pret de mai multe sezoane. A permite, totusi, retinerea lui, ar fi un semnal foarte prost. Practic acceptam ca regulamentul este numai de decor. Ce valoare ar mai avea existenta lui?
O alta varianta e cea de a popula cu pesti la dimensiune legala, adulti. Probabil ca acestia vor fi capabili de reproducere dupa un prim an de aclimatizare/acomodare. Ideal ar fi impunerea obligativitatii pescuitului C&R la specia vizata pe perioada cat se considera a fi necesara aceasta acomodare, combinata cu interzicerea totala a pescuitului in perioada de prohibitie pe balta in cauza. Dupa ce prohibitia se va fi incheiat, pestii adulti se presupune ca vor reusi o populare naturala cu alevini, dar intr-un numar mult mai mare decat s-ar reusi prin popularea artificiala cu puiet. Dupa un an de eforturi, din aceiasi bani, ai reusit sa ai o balta plina cu puiet, dar si cu o populatie reprezentativa de reproducatori. In sfarsit, din al doilea an s-ar putea redeschide pescuitul normal, bineinteles cu limitarea cantitatii de peste retinuta. Si aceasta cantitate n-ar trebui stabilita dupa bunul plac al pescarilor. 5kg zilnic/pescar, judecand dupa numarul de oameni prezent in medie la pescuit pe balta, mie imi pare pescuit industrial deja. Mai intai ca judecata in kilograme ar trebui inlocuita cu cea in numar de exemplare. Un peste adult (standard populat) pe zi/ pescar (dar nu mai mare de 5kg la crap, de exemplu) ar trebui sa fie suficient. Balta nu e cantina cu abonament si nici sursa de comert. Trebuie un simplu calcul statistic, o estimare corecta a resursei de peste existenta, astfel incat doua treimi din reproducatorii estimati sa ramana anual in balta. Aceasta ar permite reimprospatarea intregii generatii dupa trei ani, adica exact cat i-ar trebui puietului din prima generatie sa atinga din nou capacitatea de reproductie. Din acel moment ciclul se inchide, balta reusind sa se regenereze aproape singura. Eventualele populari care ar urma ar trebui doar sa asigure evitarea cosangvinizarii si sa completeze eventuale dezechilibre si neconcordante.
Stiu, pare o administrare a la balti private. Tibi zicea ca parca pescuiesti la restaurant... Ok, dar are cineva sentimentul ca pe baltle AJVPS se pescuieste acum altfel?
Daca ne dorim libertate si salbaticie, atunci haideti sa populam doar Crisurile si sa dam si pestilor o sansa, nu sa-i recoltam ca din acvariu din niste balti inchise...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Vin Dec 10, 2010 8:47 am

@ Mihai, mi-ai propus sa incheiem disputa, m-am conformat (de copilasul Alexandru, care crede ca i-a scris lui Mos Craciun si posteaza la topicul nostru, n-are rost sa vorbesc )...Dar, eu nu contest ca acel Pufi (si ca el mai sunt pe Fegernic, la fel cum fiecare lac al filialei are Pufii ei ) nu e un personaj care deranjeaza prin atitudine pe majoritatea pescarilor onesti....Dar despre el se discuta cel putin o data pe an, daca nu de 2 ori....si rezultatul l-ai vazut...Ce-as putea eu sa cred atunci ? Pot sa trag concluzia ca platesc degeaba taxa, sau mai rau, daca el poate, eu de ce as fi mai prost ?? Aici e problema , Mihai , indiferenta celor ce trebuie sa ia masuri impotriva unei nereguli ce se perpetueaza anual. Sunt atatea metode la dispozitia Ajvps, dar....
Si ca sa incheieim orice disputa (sper ) hai sa ma explic daca m-am exprimat gresit in privinta pescarilor de crap :pt mine, un pescar de crap e cel care scoate crapul cu minciogul din apa, il duce direct pe salteaua de primire, ii scoate carligul (eventual ii mai da cu un dezinfectant unde a intrat carligul sau pe eventualele rani ), face o poza cu el, dupa care se duce cu el si-l elibereaza cu grija INAPOI IN LAC ! Problema rod pod-ului, markerul, lansete si alte piuitori ,in lipsa saltelei si a eliberarii pestelui, nu reprezinta, in opinia mea (si aici pot sa-ti dau cazuri concrete de lupi moralisti de pe forum care procedeaza cu totul altfel ), decat un pescar obisnuit, membru Ajvps sau alta asociatie, care se duce LA PESCUIT DE CRAP ,sa-si prinda cele 5 kg permise si, eventual, daca se poate si-un mic bonus ca sa ne tragem in poza, ca doar trebuie sa iesim cu ceva in evidenta . Daca gresesc, rog pe cineva de pe forum, care-a participat la cateva competitii de pescuit la crap, sa-mi spuna cu ce gresesc. Nu contest ca sunt si printre pescarii de rand, cu dotari de piata ,dar si printre cei cu dotari de top, pescari cu o conduita impecabila, dar asta tine de educatie si de bun simt...Nu suntem noi doi in masura sa-i urmarim si sa luam masuri impotriva celor ce ne sfideaza pe toti, de la cel mai tanar pescar, pana la directorul Ajvps ! ALTII TREBUIE S-O FACA, DACA NU, CAND APARE PE LAC CU SATRA, REVENITI ZILNIC CU MESAJE....PROMIT CA VOI FI ALATURI DE ORICINE CARE SESIZEAZA MAGARII DE ACEST FEL !!! Indiferent ce cred unii despre mine ! SI INDIFERENT DE INCORDARILE UNORA !
Sper ca de acum sa discutam doar de problemele din topic, daca nu , asta este...
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Vin Dec 10, 2010 9:38 am

Sincer va spun ca , legat de postare pescarusului, nu cred ca merita acordata atata atentie. Eu cel putin am rezolvat-o cu el acum ceva timp, nu mi-ar fi fost greu de loc s-o fac din nou chiar daca m-a pihalit.
Sunt perfect de acord ca nu intereseaza pe nimeni daca atza de la putza o taie rabinul cu flexul sau se rupe prin procedeele cunoscute de toti, daca snitelul e batut sub saua calului sau pe scandura din bucatarie, daca ne curge untura de la clisa fripta pe barbie si-o stergem cu un botz de mamaliga sau mancam cu tacamuri de argint....Nu-i treaba nimanui, fiecare face ce vrea, crede in ce vrea, dar, daca am putea sa dam pe < fast rewind >......si am vedea combinatiile stramosilor, cred ca ne-am cruci....
Dar cand in discutie sunt amintiti copii, parintii, familia in general, se schimba treaba. Tibi a reactionat mult prea bland, din pacate (pescarusul rade satisfacut, in loc sa scrasneasca din dinti de oftica ). Trebuia mutata postarea ca sa-i putem raspunde si altii , nu stearsa....
In privinta propunerilor....cu propuneri de comitete ortodoxe, catolice, sau cu regulamente inspirate din Talmud (bine-am zis ?)....eu cred ca e putin cu capul ! Si, sincer sa fiu, ultimul lucru ce-mi lipsea, era o functie la filiala.
Si aici pot sa ma cert cu Tibi, ca l-am rugat sa vada , cu un jurist (are filiala, nu ?) ,ce-i cu legea aceea, mai e in vigoare, a expirat, ....macar la Tarian daca s-ar putea face ceva !
Daca se va discuta in continuare de unguri si mioritici, de functii si comitete, va doresc , vorba lui Victor \\\\\\"clik aici \\\\\\" :navigare placuta....
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty RE: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  pescarus Vin Dec 10, 2010 10:07 am

Pentru inceput, tin sa multumesc Domnului Hanumanfish pentru ca mi-a executat postarea. No

Cu iertare sa-mi fie Domnule Victor, nu inteleg reactia dvs. De ce va simtiti vizat, atita vreme cit eu nu am pomenit numele dvs, cu atit mai mult a copiilor dvs? Question

Imi pare rau pentru exprimarea de ieri pentru ca s-a omis esenta, dar redau citeva rinduri:
"...Togor a fost si este prietenul tau, despre care scrie B vasile ca " pana ati baut cafeaua el si-a facut aqua crisiusul ". Dupa care tu si cu Togor ati dat in judecata Ajvps-ul. ... Apropos fiul tau lucreaza cu Togor...." Pai asta nu este cumva conflict de interese? Conform recomandarii Nr. 10/2000 a Comitetului Ministrilor Consiliului Europei, art. 13, paragrafele 1 – 3:
"Conflictul de interese se naşte în situaţia în care un funcţionar public are un interes personal de natură să influenţeze sau să pară a influenţa asupra exercitării imparţiale şi obiective a funcţiilor sale publice. Interesul personal al funcţionarului public cuprinde orice avantaj pentru el însuşi sau în favoarea familiei sale, a părinţilor, a prietenilor sau persoanelor apropiate, sau a persoanelor sau organizaţiilor cu care el a avut relaţii de afaceri sau politice...." Sa fiu doar eu cel care interpretez gresit? Tu nefiind functionar public nu ti se aplica, nu?
Poate ma lamureste si pe mine cineva, unde gresesc?

O intrebare: realizarea drumurilor de acces se amina de 5 ani, ce masuri s-au luat pentru rezolvarea acestei probleme esentiale?



pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Vin Dec 10, 2010 12:14 pm

Cele 5 kg de peste pe care un pescar are voie sa le retina este o prostie zic eu , pentru ca daca un pescar este controlat si are in plasa 8 kg zice ca are in plasa si a lui colegu.... asta e un aspect , apoi poate sa spuna linistit ca el e de trei zile la pescuit si are voie 15 kg , ma rog nu stiu ce se poate face dar e clar ca atata peste cat se prinde se duce acasa . Din pacate asta este, eu am mai spus si o sustin ,acei pescari care practica C&R se duc la balti private , au alte conditii si alte capturi . Dupa parerea mea nu se poate face nimic in aceasta situatie dar macar sa nu se dea voie pe fata sa se pescuiasca industrial , ca acuma un pescar prinde 2 crapi de 2 kg si nu vrea sa-i elibereze e treaba lui si dreptul lui pana la urma santa

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Alexandru Vin Dec 10, 2010 12:58 pm

@ Mihai, mi-ai propus sa incheiem disputa, m-am conformat (de copilasul Alexandru, care crede ca i-a scris lui Mos Craciun si posteaza la topicul nostru, n-are rost sa vorbesc
Poi el ti-a propus pentru ca este mai destept ca si tine ............copilas asa ma numesti tu pe mine?, caricatura esti bun doar sa te crezi mai destept ca si altul si sa faci scandal cu cei ce nu sunt deacord cu tine , in locul tau as ruga moderatorii sa-mi stearga contul. pescuit

pescuit

Alexandru

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 62
Localizare : bihor
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Vin Dec 10, 2010 2:21 pm

La topicul acesta se discuta de cu totul altceva....Poate ca sunt caricatura (ca inafara de bunica, nimeni nu mi-a zis ca-s frumos), poate ca sunt nesimtit (desi acum 10 min. facandu-mi o ratota cu clisa m-am fript cu tigaia ....si-am simtit de-au auzit si vecinii )....destept nu ma cred, ca de era asa, eram prin Parlament sau Senat, scandal nu fac ca n-am pentru ce !
Dar problema ta , care-i totusi ? Ce amar si jale psihica te mananca ? Scuteste-ne aici de complexele de care nu reusesti sa treci nicicum , sunt cu totul si cu totul alte discutii, care-ti depasesc nivelul de intelegere... Uitandu-ma si-n stanga mesajului tau, la datele de-acolo cred ca ar trebui sa-ti spun :

Sandor draga, nu fii trist,
Tara merge inainte ,
Prin partidul comunist !!!!!

Toate cele bune ! La topicul acesta, nu mai avem ce discuta, iar daca tu nu te poti controla, renunt eu sa mai intru....Nu meriti atentie, nu te supara...Sa fii iubit de ingeri !

ps :tot ce ai facut pana acum e demn de Manneken Pis , stand cu fata in bataia vantului...Scuze, dar mai elegant n-o pot spune...
Ramai cu bine ,suflet inlacrimat ! Din partea mea, nu mai existi ! Eu am plecat la kialitas ,dupa oi bronzate, tu ramai si discuta cu baietii !!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Dec 10, 2010 2:28 pm

Va rog sa scrieti la topic, divagatiile nu au nici un rost si incercati sa aveti totusi un limbaj cat de cat civilizat!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Vin Dec 10, 2010 3:46 pm

Am priceput,dar singura rezolvare e sa nu mai intru. Conul Iancu, prin Lache, in ultima fraza a piesei \\" Amici \\" l-a caracterizat perfect...
Fire intinse s-aveti si sa-i dati de capat problemei cu popularile, controalele , etc....
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Hanumanfish Vin Dec 10, 2010 4:31 pm

pescarus a scris:Pentru inceput, tin sa multumesc Domnului Hanumanfish pentru ca mi-a executat postarea. No

Am analizat,ca si moderator ce anume ati scris ,din pacate nu am citit postarea anterioara, ulterior am intrebat pe Admin ce anume s-a postat ,in trecut am fost atentionat chiar eu sa nu sterg postarile membrilor pentru ca toata lumea are dreptul la libera exprimare fiind chiar piperoasa,incalcand orice etica de adresare ,etc,ecluse sunt cuvintele referitoare la organe genitale ,exprimare referitoare la etnia cuiva fiind chiar subtila ,aceste postari vor fi editate si inlocuite cu cuvinte cat de cat civilizate .

Nu eu am sters postarea respectiva ,va rog sa o trimiteti im mp ca sa stiu motivul multumirii dvs de executare .

Daca un moderator a decis ca postarea respectiva a fost neconventionala sau a depasit regulamentul forumului ,moderatorul indiferent de rang si daca a luat o decizie de executare*a vreunei postari are sprijinul Adminului,moderatorilor.Oricum stergeam postarea ca am eu acest tic* pirat
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Vin Dec 10, 2010 5:02 pm

Vasile cum sa nu mai intri , ti-as simti lipsa .... acuma fara caterinca rabbit

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 14 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 14 din 33 Înapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 23 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum