Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

+50
dady
Crinel
_sanya
colaps
ancutz
Razvan
cuby
pescarbihor
fejvadasz
orion
pescar_it
White Shark
Rogojan Nicu
loci70
Cristi Balas (GOGU)
Alexandru
mihai
RaduDan
Preston
Chelu
B Vasile
ssebi
marius
Bente Florian
Barbu Vasile
Musti
Ovi_1919
pescarus
Csaba27
Matei
catalin17
Cata Procarp
nagy cristian
szabi1
Ssebastian
MIHNEA FLORIN
yulyan33
zsolty
Nagy Victor
sztufi
alex_24ARN
Harangus Marius
Tursiops_truncatus
davidco_m
Admin
crisulnegru
Hanumanfish
Adriann
Ionut Erdeli
Tibi-CPO
54 participanți

Pagina 25 din 33 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 29 ... 33  Urmatorul

In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty RE:Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  pescarus Joi Ian 20, 2011 12:30 pm


Aici ne-am exprimat cu totii nemultumirile, am postat lipsurile si gafele pe care le-am constatat de 5 ani incoace.
Si eu te inteleg foarte bine BVasile, dar totodata ii inteleg si pe cei 7000-8000 de pescari sau citi or mai fi ramas. Solutii erau si puteau sa vina in cei 5 ani, dar Tibi CPO sustine ca nu este treaba lui, nici a CPO, sa propuna, sa finalizeze proiecte samd.
Chiar asa domnule Tibi CPO, am citit statutul Ajvps, cel nou. Am citit si postarea ta, in care incerci sa ne luminezi in legatura cu functionarea Ajvps, CPO. Oricum voi reciti statutul. Dar daca bine am inteles, CPO nu-si prea are rostul!? Asa este? De aceea, rugamintea mea ar fi sa ne scrii punctual, care este treaba CPOului? dar fara vrajeli.
Iar cu tabelul, la care m-am gindit ca ne-ar fi util, voi reveni miine.

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty RE:Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  pescarus Vin Ian 21, 2011 10:03 am

[img]Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Rrrr004 [/img]


Domnule Tibi
vezi la un asemenea cearsaf m-am gindit eu, sa nu zica lumea ca doar gura-i de mine.
Bineinteles, poate fi modificat, completat, gindit altfel samd.
Cunosc dimensiunile minime admise de lege, in tabelul de mai jos dimensiunile sint peste limita admisa, ceea ce nu este interzis prin lege. Sa fie si acesta un pas spre ocrotirea speciilor? Veniti si dvs cu idei.

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Adriann Vin Ian 21, 2011 11:29 am

Tot pe un tabel asemanator s-ar putea scrie cantitatile de peste,speciile si locatiile populate .Sa vada fiecare cotizant activitatea filialei.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  marius Vin Ian 21, 2011 12:09 pm

@Tibi CPO
Somerii au parte de ceva reducere la achitarea permisului AJVPS?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  zsolty Vin Ian 21, 2011 3:34 pm

acum vreo 10 ani ceva de genu asta am fost pe o balta in ungaria
acolo se afla o casuta in care era jurnal
FIOECARE pescar la iesire scria capturile din ziua respectiva(cat a dus acasa cat a eliberat) bineinteles cu bun simt 3 pesti nobili max cat permitea legea
la sf de an se fac socotelile cat peste sa scos din balta si se popula inapoi toamna cantitatea lipsa!!!!
asta e doar ca fapt divers ca la noi nu stiu daca s-ar putea face asa ceva din pacate
asa ai sti exact cat peste sa scos din balta

is fff curios cum se va respecta regulamentul anul acesta macar cantitea de 5 kg si cei 5m ar fi zic eu un pas FFFFFF mare
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Vin Ian 21, 2011 9:17 pm

Scuze,am lipsit motivat(să nu credeţi că aţi scăpat).Marius,statutul nu prevede reduceri în acest caz;presupun că în momentul când cineva aflat în şomaj îşi găseşte o slujbă,cel în cauză nu mai este şomer.Nu mă pricep,dar cred că asta poate fi oricând,dar mă interesez să văd dacă există vreo soluţie(ar fi bine să ştiu cât este suma pe care o primeşte un şomer).Domnilor,cum aţi spus şi voi,nu cu regulamentul este problema ci cu punerea în aplicare;putem inventa tabele,teoretic putem pune la punct totul,practic rămânem nişte"neinstruiţi" în materie de etică pescărească.Vă veţi supăra din nou dar reprezentativ pentru pescuitul nostru(deocamdată)nu sunt observaţiile de pe forum ci ceea ce se vede şi acum la Cheresig,în zona ştrandului şi oriunde altundeva unde se prinde peşte.Aici discutăm 10,la Cheresig sunt 60 din care 20 încalcă legi scrise şi nescrise fără să le pese(gluma cea mai bună este că fără suportul legii nu-i poţi arde aşa cum ar trebui).Pescăruş,spui că CPO nu are rost,păi fără acest club vorbeam singuri;nu ştiu despre ce comitet vechi vorbeşti,filiala de atunci era axată pe vânătoare(cum era toată asociaţia de fapt).AGVPS ne consideră şi acum ceva specie primitivă,din moment ce norma de reprezentare a pescarilor în adunarea generală este cam 1la 4 faţă de vănători.Ştiţi ce vrea să însemne asta?Voturi,fără de care nu poţi să faci nimic(numai teorie).CPO are la 4300 de membri(jumătate din asociaţie) 26 de pescari în adunarea generală,care are în total 132 de delegaţi.Aţi spus că înainte era mai bine,nu vă contrazic,atunci erau doar 8 pescari.Gândiţi un pic treaba din acest punct de vedere(100 contra 26)şi veţi vedea de ce se mişcă greu treburile.Eu am mare încredere în noul director şi până acum nu m-am simţit înşelat,într-un timp foarte scurt(faţă de cei 5 ani dinainte) a rezolvat câteva lucruri care dospeau cam de mult şi s-a apucat şi de problemele care înainte au fost parcate sub preş.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Sam Ian 22, 2011 9:28 am

Ma bucur de 2 lucruri :a revenit zapada si Tibi !! De fiecare data ne faci un rezumat scurt al activitatii de la Ajvps, cu 2-3 trimiteri in trecutul negru si cu ambele maini , cu degetele rasfirate, ne arati viitorul luminos ,cu oameni hotarati sa faca treaba ! Doar ca, din ce am vazut eu (nu vorbesc in numele nimanui ), se aplica principiul : la vremuri NOI, tot NOI !!
O sa ma contrazici: ca nu stiu, ca nu-s in tema, ca nu-s pe faza, ca nu ma pot ridica la nivelul de intelegere al unor activitati atat de complexe, facute cu profesionism, de niste oameni altruisti, care-si sacrifica timpul liber (unii), sanatatea si viata familiala (altii ) si sacrifica totul (cativa) pt a ne fi noua, pescarilor, bine !
Petrecandu-mi o buna perioada prin Banat, am retinut o vorba a celor de-acolo :cand mi-s treaz, mi-s prost, cand mi-s beat, mi-s p**a !! ( rog banatenii sa nu se supere, eu am adoptat-o , doamne, la cati nu e valabila in ziua de azi ) !
Amu-s treaz, ca-i dimi...hai sa renuntam la sedinte si discutii de-astea cu unguri, Togori, somni pitici, directori ce fac si dreg ( urmeaza !), etc...
Azi ma rezum la 2 probleme :
1. fenomenul Cheresig ! ...ce-i in neregula cu el ??...Tu crezi ca '' Strigoiu '' sau altii ,aveau nevoie de popularizare pe forum a locurilor de sinucidere a scobarului ? Categoria lor e cea a '' incrancenatilor de Cris '', care nu spun, dar umbla ca guda in calduri ,pana se gasesc unii pe altii...Ce se petrece la Cheresig, se petrece si la Santion, pontoane, Dacia. Nu spun ca toti sunt incrancenati, unii vor intr-adevar sa pescuiasca, dar...
Ce-i interesant pt mine e ca se stie la filiala ca se fac nereguli acolo, dar , in loc sa vedem masuri, auzim reprosuri subtile . Singura noastra treaba ar fi sa va anuntam cand vedem potlogarii ! Atat ! Si, daca suntem mai caposi sau fixisti, sa urmarim daca faceti ceva ! SI NU FACETI NIMIC, TIBI ! Asta-i realitatea !
Rezumand ce spui tu : avem (constatam ) nereguli, dar n-avem legi sa le combatem (remediem ). Treaz fiind acum de dimi , ma intreb : daca nu avem legi (care incrimineaza ilegalitati, sau macar le definesc ) cum putem constata neregulile. Pe ce baza hotaram ce-i in regula si ce-i in neregula ??
Inca ceva, Tibi : tu acasa, platesti taxa de salubritate catre RER ! Duci sacul menajer pana la ghena sau la tomberonu' al mare de langa bloc . De aici, e treaba RER sa-ti faca curat, sa duca gunoiul la groapa de gunoi a orasului, ca tu sa stai tolanit cu caveiu' si pipa pe balcon, fara mirosuri '' menajere ''. Asa si noi :treaba noastra e sa platim taxa ( cat hotarati voi, ca RER-ul), sa ne spunem doleantele (ca tot va doare-n innotatoare ) si sa pescuim si sa ne comportam civilizat pe ape (ca peste tot ). IAR DE CELELALTE, VA OCUPATI VOI, CA DE-AIA PLATIM TAXA !! Daca puteti, daca nu....
2, Treaba asta o s-o repet pana rup tastele : T A X A !!! Asteptam sa ne spui : am citit legea, am mers la director, i-am pus-o pe masa si am insistat pana s-a hotarat ca toti sa plateasca taxa ANPA cf legii . Iata dragii mei pescari cotizanti noile taxe (totale) adica ceea ce platesc elevii , studentii, pensionarii, veteranii, persoanele cu handicap, etc . Daca voi (filiala ) mai hotarati reduceri si la taxa Ajvps pt aceste categorii , si includeti si femeile, somerii (simplu se poate si cu ei !), e doar de laudat !!! DAR POTI SA-MI SPUI IN BAZA CAREI LEGI SAU NORME ETICE SAU MORALE, VANATORII PLATESC 50% DIN TAXA ????
Persoana cu handicap , somerul, salariatul care ia 800 lei pe luna, poate plati taxa intreaga, ca-i prost, d' aia ziceam eu mai sus : la vremuri noi, tot NOI !!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  White Shark Sam Ian 22, 2011 11:00 am

De taxa vorbim de 15 pagini si nici un raspuns concret,se termina luna ianuarie. Am auzit ,ieri, de la cineva ca fac reduceri dar numai la cunostintele lor. Mergem la altii,care stiu sa faca bani. Intrati si pe alte forumuri de pescuit,sa vedeti parerea pescarilor din toata tara , despre AJVPS.

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  davidco_m Sam Ian 22, 2011 11:04 am

anul trecut nu era legea buna..sper ca anul acesta sa fie mai bine.Pe apele ,,publice puteai sa dai cu dinamita in prezenta celor de la AJVPS sau livada sau aqua ,nu putea face nimeni nimic!asta doar de anul trecut.trebuia sa fie Voda si politia ca altfel.......Pe lacurile asociatiei este alta mancare de peste(dar tot cu politia).Pana acu un an sau 2 se mai putea face treaba dar de 2 ani ........................
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Sam Ian 22, 2011 3:20 pm

Foarte buna intrebarea Vasile, eu am mai discutat problema asta si cu Admin , care initial nu mi-a dat dreptate dar dupa ce s-a informat , a vazut ca stiu ce vb . Acuma eu ce vreau sa spun este ca tot vanatorii fac legea in Ajvps , sa ne fie foarte clar ... singurul lucru care-l putem face este sa nu mai facem permis si sa-i lasam cu vanatorii lor , ca prea bataie de joc suntem . Acuma tu crezi ca banii din permise si taxa de prohibitie merge doar pe pescuit ? , iti spun eu ca cel putin jumate se duc in alte directii , care directii nu ar trebui sa le platim noi pescarii Mad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  pescar_it Sam Ian 22, 2011 6:10 pm

Si eu sint foarte nemultumit de AJVPS Bihor, cu pretul practicat de ei si cu popularile, de la 14 ani am tot luat permisul de la ei, dar de anul acesta nu am mai scos de la ei, fiidnca baltile pe care le mai au, abia mai poti merge la pescuit ma refer la Les daca ploua nu mai poti intra cu masina la fel si la Diosig, nu vorbesc de populariile pe care le-au facut (daca l-au facut)!!!, anul acesta deja nu se mai poate merge la Sintimreu ca a fost concesionat, si dupa cum am auzit si Fegernic va fi la fel, si vor mai ramine numai 3 sau 4 balti, dar cu acces auto 30%. Si la Les drumul a fost sapat de localnici, daca lacul este a lui AJVPS de ce nu se pune pietris ca la Fegernic. Sint foarte dezamagit de AJVPS !!! Sad
pescar_it
pescar_it

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar_IT
Data de inscriere : 22/01/2011

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Ian 22, 2011 6:26 pm

Faptul că îmi spuneţi"înţelegem" şi apoi confundaţi o asociaţie de vânătoare şi pescuit(în cazul nostru) cu o firmă prestatoare de servicii,nu mă mai miră de loc.Tot ceea ce aţi scris până acum este pertinent(cu mici excepţii)dar are un singur defect:din toate lipsesc pescarii.Dacă tot ceea ce se cere ar fi făcut numai pe bani,iar noi să stăm cu mâna pe buton pentru a sesiza neregulile,cred că un permis ar costa o avere.De ce credeţi că pe un lac particular o zi de pescuit face aproape căt permisul pe un an la unele asociaţii?Şi chestia cu reducerile este un pic forţată;oare dacă eşti pensionar poţi închiria un teren de tenis mai ieftin?Cei care-şi mai sacrifică din timp(ce uşor este să-i ironizezi pe alţii,dar tu să nu faci nimic)sunt tot pescari ca voi(lucru pe care nu-l pricepeţi nici cum).Au plecat mulţi pentru că s-au săturat să fie numai ei când era ceva de făcut(şi pe deasupra mai erau şi înjuraţi).Vor veni alegeri şi dacă toţi veţi sta deoparte nu va mai fi nimeni care să reprezinte pescarul în AJVPS..Treaba noastră nu-i numai să plătim taxa,treaba noastră-i să facem ceva ca să ne fie mai bine.Nu-i greu pentru că suntem peste tot pe unde se pescuieşte,ştim cum se pescuieşte,ştim ce ne lipseşte şi suntem mulţi.Dar din păcate în loc să ne ajutăm reciproc,ne scoatem ochii pentru un peşte în plus.Nu-ţi mai repet de ce nu acţionează pe Criş paznicii noştri,aici au drept de acţiune numai cei nominalizaţi de lege.(ai noştri pot finaliza un control numai în prezenţa inspectorului piscicol şi(sau)a poliţiei).Faptul că-i hâşâiesc de-acolo pe"cormorani" este puţin,cum pleacă ei se întorc ceilalţi.Treaba se va rezolva numai dacă se schimbă legea,sau dacă ne schimbăm noi mentalitatea.Vânătorii plătesc 50% pentru că aşa este trecut în statut(deci nu-i ilegal,doar imoral) şi deoarece au majoritate de voturi,acest punct nu se va schimba în grabă,sau ai văzut tu pe cineva care votează împotriva propriei persoane?Ce crezi cine a făcut statutul,eu?Ai văzut tu că fac reduceri "numai la cunoştinţele lor"?Unde ai văzut sau auzit asta?Nu ştiu cum se va finaliza chestia cu taxa ANPA,când am răspunsul,îl aveţi şi voi.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  White Shark Sam Ian 22, 2011 8:19 pm

@Tibi-CPO Ca de obicei,ocolesti raspunsul. Da ,poti inchiria un teren de tenis mai ieftin,daca legea iti da dreptul,poti merge cu trenul mai ieftin ,ca asa-i legea, dar nu-ti poti face permisul ANPA legal ca nu-ti dau voie "istetii' din AJVPS. Fiecare pasare pe limba ei piere.O sa vina, in cativa ani, oameni cu bani si o sa va ia si baltile pe care le mai aveti ,asta daca nu o sa fie tot" intreprinzatori" de la asociatie. Si o sa ramana vanatorii. Ce populati voi? de 400 milioane vechi pe an?pai, astia ii scoateti de la 400 de pescari ,care platesc ca sa poata pescui in prohibitie. De ce, in ultima saptamana din prohibitie,nu opriti pescuitul si cu banii stransi din taxa asta nu mai bagati ceva peste. Noi am vorbit la concret,tu, nici macar odata,numai abureli,si tot tu faci pe suparatul. Si cu baltile ,are dreptate pescar_IT,ca mai bine merg la o balta privata(oarecare) aici aproape de Oradea, decat sa parcurg 30-50 km ,si sa-mi distrug masina ,tot acolo ajung cu costurile si mai prind si peste.

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Sam Ian 22, 2011 8:35 pm

[quote="Tibi-CPO].........Şi chestia cu reducerile este un pic forţată;oare dacă eşti pensionar poţi închiria un teren de tenis mai ieftin? .............. (ce uşor este să-i ironizezi pe alţii,dar tu să nu faci nimic).............Nu ştiu cum se va finaliza chestia cu taxa ANPA,când am răspunsul,îl aveţi şi voi.[/quote]

Daca terenul de tenis e al unei organizatii, societati, club, etc, care stabileste ca pensionarii pot inchiria terenul de tenis mai ieftin (sau gratis ), DA, SE POATE, pt ca asa a hotarat cel care are terenul in primire si raspunde de el !! SI NU POATE HOTARI ADMINISTRATORUL SAU CASIERUL DE LA TEREN PESTE CE-AU HOTARAT CEI CARE I-AU DAT IN ADMINISTRARE TERENUL.....In cazul nostru, AJVPS isi permite sa stabileasca alte taxe ANPA , altele decat cele legale. Si e vorba, retineti, si de elevi , studenti, etc....nu bateti toba doar cu pensionarii !!!
Daca nu stii cum se va finaliza treaba cu taxa ANPA, desi trebuia s-o rezolvi a doua zi, da-mi voie sa ma indoiesc si de buna credinta a noului director! Ba chiar sa-l numesc coautor la taxarea ilegala ! Sau sa-i spun complice ? Nu, pare-se ca el e autorul , complicii sunteti voi, toti ceilalti ! Daca vrei sa ma contrazici, da-mi citatul din lege care sustine ce spui tu . Pana atunci, taxand cu 30 lei TOTI PESCARII (taxa ANPA), voi faceti un abuz (vrei sa-i spun furt ?). Guvernul lui Boc cel Cumplit e mic copil fata de AJVPS. Mai rezista taxa voastra la protectia consumatorului ? ( ca sa nu vorbesc de instanta...) !! Toate au o limita.
Asta-i una . A doua : nu ironizez pe nimeni, nici de pe margine, nici din interior .Si eu cred ca fac ceva : incerc sa va fac sa respectati legea cu taxa ANPA !! Dar voi ma sfidati, si nu numai pe mine, ci pe toti care va platesc taxa ! Legea nu puteti s-o respectati, ca va trebuie aprobari, controale nu puteti face, ca nu va lasa legea (ce bine cititi ce-i in avantajul vostru,al comoditatii, si nu vreti sa intelegeti ca sunt unele persoane ce ar trebui sa plateasca taxa ANPA altfel decat o taxati voi )
Si daca io-s mai prost si nu pot intelege ca 4300 pescari (atatia am inteles ca ar fi in Oradea) nu-si pot impune punctul de vedere intr-o asociatie in care reprezinta cel putin 50%, si cei care dicteaza sunt cei cu pusca, sefii de la ajvps si din CJ, da-mi voie sa cred ca sunteti un fel de asparagus, un fel de decor, ceva onorific. Iar cei care mai sunt si platiti, ar trebui sa se ceara afara, fara jena. Mai jenanta e pozitia lor, de executanti umili !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Sam Ian 22, 2011 8:54 pm

Tibi-CPO a scris:.Vânătorii plătesc 50% pentru că aşa este trecut în statut(deci nu-i ilegal,doar imoral) şi deoarece au majoritate de voturi,acest punct nu se va schimba în grabă,.

Daca treaba asta nu se va schimba in graba, ne mai gandim noi (eu cel putin), daca are rost sa platesc din taxa mea acel 50% al lu' nenea vanatorul. Cu banii mei hotarasc eu daca-i dau la biserica, la un sarac ce n-are mancare, la un aurolac sau la o tanti pe centura . Nu accept sa acopar cei 50% ai vanatorilor, doar pt ca asa au hotarat ei. Iar voi sunteti niste papa Napolact, daca , majoritari fiind numeric, nu va puteti impune . SI NU VETI REUSI, deoarece organizarea e de asa maniera, incat , la vot, cei din judet, pe care-i platim mai mult tot noi, va darama la orice ora. Servilismul ce se manifesta in judet il cunosti f bine. E treaba ta daca accepti ca banii pescarilor sa fie folositi cum se folosesc acum !
Si atata timp cat taci si ne aburesti, esti complicele lor ! Daca ai fi salariat, ti-as acorda circumstante, dar asa , ori esti pe solutie cu ei, ori nu-ti pasa !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  White Shark Sam Ian 22, 2011 9:43 pm

@ B.Vasile Raspunsul l-a dat Toma Caragiu ,demult::" C-asa-i in tenis" !!!!

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Sam Ian 22, 2011 11:42 pm

Eu zic ca niciodata nu se va face nimic la Ajvps pentru ca e hotie ,sunt hapsani si o mana de cativa oameni isi bat joc de 4000 de pescari (eu cred ca sunt mai multi) , deci recomand sa va faceti permis la avps livada sau Aqua crisius pentru apele publice , iar pentru lacuri sunt variante de balti private mult mai convenabile unde se prinde si peste ... iar pe domnii de la ajvps sa-i lasam cu vanatorii Mad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Dum Ian 23, 2011 8:33 am

Pt cine-i curios cum se va desfasura pescuitul, in prohibitie, pe lacurile AJVPS, in special imediat dupa populare, poate cauta pe Google (zis unchiu' Gogu ) informatii despre lacul Antogo din Mali .

ps: vedeti ca nu-i antireclama, nu-i barfa, nu-i nici nazi si nici comi ! Cine vrea, cauta....cin' se simte, va tacea...
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  White Shark Dum Ian 23, 2011 9:05 am

Acolo sigur n-a mai ramas un somn pitic.

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty RE:Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  pescarus Lun Ian 24, 2011 10:26 am

Tibi CPO,

deci tu si cu aliatii tai conduceti filiala de pescuit!? Si cind e vorba sa raspunzi la o intrebare arunci vina pe Ajvps Bihor!? Cind ai fost intrebat de mai multi p'aci care-i menirea Cpo-ului,nu ai raspuns. Bun dom'le este clar, macar stiu cu cine am de-a face!
Tibi,fii atent la ce ai scris in postarea ta din ianuarie 2010-Joi ora 8:07 pm, la topicul Clubul Pecarilor Oradea pag.3:
" CLUBUL PESCARILOR SPORTIVI ORADEA este fosta FILIALA ORADEA a AJVPS Bihor in care pescarii s-au separat de vânători şi este cundusă de un comitet format din 15 pescari ,din care 2 sunt vicepreşedinţi şi 1 preşedinte "
Deci CPO este condusa de voi,nu de Ajvps.
Domnule presedinte ... ce scrii in postarea de simbata: "Neinstruti" in etica pescareasca?!
Dom'le presedinte stiti despre cei citiva membrii ai CPO, care pescuiesc in Ungaria pe Crisul Repede si carora le-a fost interzis pescuitul pe teritoriul acestei tari? Se discuta ca au prins cu multe kile peste cantitatea admisa de legea maghiara!? Daca este adevarat, ce mai ziceti in legatura cu etica pescareasca!? E corect sa fie in fruntea CPO-ului cineva care a incalcat etica pescareasca?
Mai vorbeste lumea si de tine, ca ai adus scobar muuult ...Dar eu, nu cred!

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty RE:Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  pescarus Lun Ian 24, 2011 12:26 pm

Dar sa revenim la ciolanul nostru, CPO!

Sustii ca nu stii de existenta comitetului de dinaintea "gastii Togor", Dl.Pintea, Dl.Dejeu si ceilalti. Eu stiam ca dl.Pintea a fost aproape 25 de ani purtatorul de cuvint, pe linie de pescuit, a 3 generatii de directori si spre uimirea mea a depus o munca altruista d.mai multe pdv, cum ar fi: populari cu pastravi, a publicat in mai multe reviste de specialitate din domeniul pescuitului si al vinatorii samd. Dl. Dejeu a participat la toate popularile cu pastrav de dinaintea actualului CPO.
Nu doresc sa scriu biografia acestori distinsi domni, dar nici nu pot sa trec cu vederea atitudinea ta, in ceea ce priveste nerecunoasterea muncii depuse in folosul pescarilor. Efort cu care tu, presedintele CPO, nu te poti lauda!

Domnule Tibi aduna-ti tu comitetul ala dragutz, incaltati-va cizme de guma,luati la voi sfori,tarusi,toata gasca!
Si afara cu voi in teren, delimitati drumul pentru masini, sa fie cu pietris, asa cum ne-am dus noi pe jos km in noroi ani la rind si voi puteti merge 1 km pe jos, daca tot sustii ca fosta filiala nu mai este si ca de fapt voi 15 sinteti noua filiala, cum se numeste azi CPO.
Parerea mea!

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Mar Ian 25, 2011 7:20 pm

Hai că te ambalezi iar şi strică.Vasile,dacă eu sunt părtaş,voi ce sunteţi?Ai fost să faci ceva sau ai scris doar pe forum?Susţii o cauză ascuns după un nume fictiv(nu eşti singur),ameninţi ca să sperii,dar nu ştii pe cine;spui că-i simplu totul,de ce nu faci o mică demonstraţie,să vadă şi incapabilul de mine cum se face o treabă serioasă?De Pescăruş nu mă mir,el povesteşte ce aude de ici-colo,mai pune ceva de la el şi apoi iese în faţă cu mare curaj.Drăguţă,ţi-am mai spus,du-te la cineva de care-ţi place să-ţi explice ce-a fost şi ce este cu pescuitul în AJVPS.Nea Titus Pintea a fost vicepreşedintele AJVPS,iar Ionică Dejeu a participat şi cu CPO la populări(şi de crap,nu numai de păstrăv)ba a venit să arbitreze chiar şi concursuri de staţionar(lucru de care voi nu aveţi timp,adică chef).Cei care au fost prinşi pe dincolo cu diferite treburi necurate au fost pedepsiţi de unguri(sper),dar faptul că ei s-au comportat sub orice critică în Ungaria,nu justifică cu nimic o comportare similară a altora în România."Noi 15" nu suntem noua filială,suntem comitetul acesteia şi după cum am încercat să te lămuresc de câteva ori,acest CPO nu are personalitate juridică,deci nu are cum să-şi însuşească banii pescarilor(neavând caserie,cont,cui şi alte cele).De altfel dacă careva din voi a fost prezent pe la şedinţa aia memorabilă unde s-au strâns cam 156 de pescari,ar trebui să ţineţi minte cam cine a vrut neapărat să scape de nea Titus şi de încă vreo doi"vechi",oricum acest subiect s-a stins demult(chiar şi pentru cei care l-au călărit atunci-Titus s-a retras,iar răii s-au întors la treburile lor).Tot ca o paranteză:de tine Pescăruş nu vorbeşte nimeni nimic pentru că tu nu exişti,aşa că stai liniştit;dacă-i cazul mă duc să car şi pietriş că nu mi-e ruşine(am mai cărat şi gunoiul de pe mal la Leş),tu în schimbi stai mai departe lângă calculator să nu ţi-l fure careva.Am să ţin cont de sfatul tău şi-am să-mi pun cizmele de cauciuc,să nu iau vreo răceală,că rămâi fără subiect şi vei muri de plictiseală.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Mier Ian 26, 2011 9:50 am

Tibi, ai un stil aparte de-a raspunde intrebarilor. De laudat e faptul ca totusi o faci !! Dar, pt faptul ca te-ai hotarat sa-ti iei cizmele de cauciuc, si nu vreau sa fiu prin preajma cand le dai jos, te-as ruga sa faci un mic efort, daca vrei si sa tii cont de faptul ca ce-aveti voi (tu si pescarusul ), nu-i razboiul meu ! Nu ne confunda, nici nu ne pune in aceeasi galeata de soras. El cu ale lui, ce-l doare, il priveste!Eu am intrebarile mele, atat !!
De regula, intr-o lume cu un comportament normal, atunci cand nu ai raspunsuri la acuzatiile ce ti se aduc, nu o rupi la fuga , doar incepi sa analizezi pe toate partile continutul spuselor celui ( celor ) care nu-s de acord cu tine. Numai asa ai putut ajunge la concluzia absurda, daca nu chiar ridicola, ca din spatele unui nume fictiv, amenint ca sa sperii. Da-mi voie sa cred ca ai scris asta dupa ce-ai venit de la pescuit, inghetat, ud, si te inundase si vecinul de sus! Altfel nu-mi explic! La urma urmei, cine-as fi eu sa le pricep pe toate !
Daca vrei sa continuam dialogul (si subiectele de discutie), fa te rog o delimitare intre ce discuti cu mine si problema cizmelor de cauciuc, a glasului rotilor de tren, si celelalte ale pescarusului! Asa ar fi corect ! Nu combina taxa ANPA cu semnalul luminos de la bariera, ierarhiile din Ajvps cu razesul pescarus in lupta cu ungurii, cizma de cauciuc si roaba cu pietris cu taxa pt vanatori !! Asta ar fi singura rugaminte, in rest, fa cum crezi, dar nu va pricepe nimeni ce-i legal si ce -i aiurea in toata treaba asta . Ca sa evit o eventuala acuzatie ca as dori sa ies in evidenta, ca as vrea functii la Ajvps, ca vreau sa fiu un Emiliano Zapata bihorean, sau mai stiu eu ce alte cununi de lauri, promit ca dupa ce ne lamuresti, dispar ca Nibiru !! Daca mai vrei conditii in plus, spune-le, dar sper sa nu faci si tu ca Admin-ul ciresar de pe alt forum, care dorea si poftea , intre doua versuri cu rima incrucisata, episoade de socializare cu cafele baute-n miez de noapte pe la intersectii cu semafoarele puse pe galben intermitent !!!
Presupunand ca vrei sa continuam discutia, incepem cu taxa ANPA . Care varianta e cea legala( si implicit corecta ) : cea pe care o aplicati voi, ACUM, sau cea pe care am spus-o eu . Suplimentar , as dori un calcul pt un elev, un student si un pensionar . Accept orice varianta de raspuns (sa nu fie in versuri, ca am alergie la versificatori pe forumuri ) ! Aici vorbim pe cifre ! Trei nu-i egal cu cinci decat la PDL si numarat de Roberta !!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty RE:Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  pescarus Mier Ian 26, 2011 10:07 am

Tibi CPO
nu esti tu in apele tale,dar nici in apele noastre! Ceea ce ai scris tu,ca nu aveti statut juridic se stie! Aoleu, ce era de aveati statut juridic ...Togor director, hmmmm... . Ai/ati fi ajuns asemeni fenomenului OZN Roswell.
Despre Dejeu, daca tot vrei sa stii, el si cu Pintea popula apele cu pastravi inca de pe vremea cind tu erai baiat de 20 veri si visai ce sa faci in viata.
Azi este sedinta, du-te domnule si propune proiectul repararii drumului de acces, sa zicem balta Les, ca-i aproape. Fa tu in asa fel incit sa nu ma simt eu pacalit cind platesc/platim si taxa de prohibitie 100 ron. Daca nu esti in stare merg eu pe la Ajvps, pentru ca filiala CPO vad ca-si doarme somnul cel de ....
Baga viteza si fa ceva,faceti odata ceva .

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Rogojan Nicu Joi Ian 27, 2011 11:02 am

Da intradevar la sedinta de aseara pe prim plan sa dezbatut repararea drumului de acces spre balta Les,domnii de la filiala ne-au informat ca intradevar exista un drum legal spre balta de 10 m latime care urmeaza a fi pietruit!!! In al 2lea rand sa discutat cate ceva si despre popularile de anul acesta dorinduse a se popula si pe balti dar si pe unele canale , Dar asta depinde de bugetul de anul acesta care se va face in luna februarie (data exacta nu se stie)drept urmare cu popularile mai tre sa asteptam nitel.A treia problema discutata a fost mizeria si gunoaiele de la locul de pescuit care in curand spera domnii de acolo sa le gaseasca o solutie spre depozitarea lor !in rest ...........!numa bine!
Rogojan Nicu
Rogojan Nicu

Numarul mesajelor : 18
Localizare : oradea
Ocupatia : Pescar de Crap
Data de inscriere : 17/11/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 25 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 25 din 33 Înapoi  1 ... 14 ... 24, 25, 26 ... 29 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum