Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

+10
Istyfishmaster
Musti
stefandinu
Adriann
alex_24ARN
Hanumanfish
Ionut Erdeli
Ssebastian
Harangus Marius
Nagy Victor
14 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Tibi-CPO Joi Apr 01, 2010 5:38 pm

Sper să nu fiu"off topic",dar subiectul se potriveşte mai mult aici decât în altă parte.La propunerea domnului Marcel Cionca,am hotărât să demarăm pregătirea unui concurs de spining de pe mal.În discuţie pot intra(deocamdată) două locaţii şi anume lacul Leş,respectiv Canalul Colector(Sânicolau-Cefa sau Boiu-Tămaşda).Leşul ar fi disponibil în noiembrie,canalul pe durata prohibiţiei.M-ar interesa părerea tuturor(chiar dacă nu vor să concureze),dacă se poate cu argumente şi la obiect,să putem face,cât de repede posibil,un concurs experimental(măcar).Domnilor,să-i dăm bătaie!

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Istyfishmaster Joi Apr 01, 2010 5:58 pm

Eu zic sa nu asteptam pana noiembrie.. deci pt mine e ok canalul colector in prohebitie.
Am o intrebare: Daca o sa fie concursul pe colector in prohebitie si intra un salau, somn, avat sau biban se puncteaza?
Istyfishmaster
Istyfishmaster

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Tibi-CPO Joi Apr 01, 2010 6:12 pm

Dacă concursul se ţine în prohibiţie,eu aş puncta doar ştiuca,pentru a-i obliga pe concurenţi să folosească momeli pe care speciile prohibite le atacă doar din greşeală.Aşa cred că este mai sportiv şi mai de bun simţ.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Nagy Victor Joi Apr 01, 2010 6:22 pm

desi nu voi concura sint de parere ca un concurs (pilot) ar merge pe colector in prohibitie
ma ofer ca arbitru voluntar daca este nevoie
cel mai important este alcatuirea unui regulament si alegerea unei locatii , pt asta ar fi bine de stiut cam citi amatori de competitie ar fi (aproximativ)
sa puncteze doar stiuca


Ultima editare efectuata de catre Nagy Victor in Joi Apr 01, 2010 7:01 pm, editata de 1 ori
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Istyfishmaster Joi Apr 01, 2010 6:30 pm

Ai dreptate Tibi! Wink
Istyfishmaster
Istyfishmaster

Numarul mesajelor : 153
Varsta : 32
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 18/03/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Ssebastian Joi Apr 01, 2010 6:59 pm

eu ma bag...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Tibi-CPO Joi Apr 01, 2010 7:13 pm

Poate ar trebui să faceţi o listă de înscrieri,ceva de genul"căutăm cobai pentru experiment".Ne-ar trebui şi arbitrii(tot experimental),ceva de genul,un concurent-un arbitru.Ne mai trebuie şi o"hartă" a pistei,să vedem(în funcţie de numărul concurenţilor)câte standuri facem.Între timp trebuie frunzărită zona,să nu iasă un concurs cu becuri pe linie.E ceva de lucru,dar merită.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Nagy Victor Joi Apr 01, 2010 7:24 pm

Am deschis un topic cu lista aici !!!

ar fi bine sa se stie cine poate participa la acest concurs
daca este limita de virsta (minima - maxima) si daca doar membrii A.J.V.P.S. Bihor pot sa se inscrie Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Apr 05, 2010 9:44 pm

Si eu sunt de parere ca acum in prohibitie ar fi cel mai indicat! Undeva prin luna mai e vremea mai buna, si stiuca este mai multa pe Colector, cred eu! Cat despre punctat trebuie neaparat sa puncteze numai si numai stiuca!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Harangus Marius Mar Apr 06, 2010 10:52 am

Tibi-CPO a scris:Sper să nu fiu"off topic",dar subiectul se potriveşte mai mult aici decât în altă parte.La propunerea domnului Marcel Cionca,am hotărât să demarăm pregătirea unui concurs de spining de pe mal.În discuţie pot intra(deocamdată) două locaţii şi anume lacul Leş,respectiv Canalul Colector(Sânicolau-Cefa sau Boiu-Tămaşda).Leşul ar fi disponibil în noiembrie,canalul pe durata prohibiţiei.M-ar interesa părerea tuturor(chiar dacă nu vor să concureze),dacă se poate cu argumente şi la obiect,să putem face,cât de repede posibil,un concurs experimental(măcar).Domnilor,să-i dăm bătaie!
este o idee buna! sper sa se concretizeze cat mai repede.preferabil ar fi colectorul,mai ales acum ca nu a inceput vegetatia sa se dezvolte foarte tare.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Tibi-CPO Mar Apr 06, 2010 4:44 pm

Fiind un"experiment",aş fi de părere să nu fie restricţii de vârstă,nici de apartenenţa la o asociaţie sau alta,oricum singurul premiu pe care îl vom putea acorda,va fi o diplomă(sau ceva simbolic).Chiar şi aşa va trebui să ne gândim cum vom delimita standurile, care va fi zona unde se va pescui,cum punctăm capturile etc.Ca un fapt divers,la concursurile de pescuit cu năluci,se punctează centimetri,nu kilograme,ca la staţionar,deci ar trebui să ne orientăm în direcţia asta.Cândva se foloseau nişte jgheaburi obturate la un capăt,marcate din 5 în 5 mm,în care se introducea peştele cu capul înainte şi se citea valoarea de la capătul cozii,simplu,cu marjă mică de eroare,atât că noi nu le avem.De fişe de concurs mă ocup eu,dar jgheab trebuie să aibă fiecare arbitru,altfel riscăm să omorâm peştii,lucru nepermis într-un concurs(chiar dacă este experimental).Regulamentul îl putem "pescui" de pe net şi în caz de nevoie îl adaptăm un pic.Restul se cheamă lucru şi bunăvoinţă,eu zic că va merge,inclusiv liniştirea celor care vor să pescuiască exact atunci şi exact acolo.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Tibi-CPO Mar Apr 06, 2010 5:20 pm

Găsiţi exemple de regulament pe siteul LRS,voi încerca să-l sintetizez,să fie cât mai simplu şi uşor de aplicat.Cel mai simplu este să stabilim că va câştiga cel care va prinde cei mai mulţi centimetri de ştiucă,în caz de egalitate cel care a scos mai multe bucăţi.Dacă doriţi,putem puncta doar peştii care depăşesc dimensiunea minimă admisă de lege pentru reţinere(40cm).Aşa ar fi cel mai corect,dar nu-i sigur că se vor prinde peşti punctabili,deci putem fi mai "îngăduitori"(oricum peştii se eliberează cât mai rapid cu putinţă).Mai ziceţi şi voi ceva,ca luna viitoare să facem concursul,că după prohibiţie n-avem nici o şansă(sau poate una mică-mică,ştiţi voi).

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Nagy Victor Mar Apr 06, 2010 5:38 pm

8 - 9 Mai , iese din calcul
atunci se organizeaza faza Locala a Campionatului de pescuit sportiv Stationar
In rest , oricind

poate aici gasim ceva si pt. noi
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  stefandinu Lun Apr 12, 2010 2:21 pm

Acesta este un proiect de regulament:
Download
Exista ceva probleme dar lucram la ele.


Ultima editare efectuata de catre stefandinu in Lun Apr 12, 2010 2:36 pm, editata de 1 ori
stefandinu
stefandinu

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Ocupatia : din pacate nu pescar
Data de inscriere : 10/02/2010

http://www.lrs.ro

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Nagy Victor Lun Apr 12, 2010 2:32 pm

am incercat sa intru dar nu am reusit
inca nu se poate accesa ?
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  stefandinu Lun Apr 12, 2010 2:39 pm

stefandinu
stefandinu

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Ocupatia : din pacate nu pescar
Data de inscriere : 10/02/2010

http://www.lrs.ro

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  stefandinu Lun Apr 12, 2010 2:41 pm

tot nu merge ... cred ca e o problema de forum ... da-ţi copy la adresa şi apoi paste în bara de adresa a browser-ului.
stefandinu
stefandinu

Numarul mesajelor : 14
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Ocupatia : din pacate nu pescar
Data de inscriere : 10/02/2010

http://www.lrs.ro

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Marian Lun Apr 12, 2010 5:47 pm

Marian
Marian

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Nagy Victor Lun Apr 12, 2010 8:03 pm

@ Marian

multumim , esti un gentleman
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

PROIECT  ''Campionat National de Spinning de pe mal'' - Pagina 3 Empty Re: PROIECT ''Campionat National de Spinning de pe mal''

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum