Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AJVPS BIHOR

+76
lik
koko
ancutz
cristi
misu
raul
kiske13
Rogojan Nicu
andreiii
pescarbihor
pescarus
crisulnegru
orion
White Shark
nimrod
ssebi
Ilie
B Vasile
Balex67
Cata_lin
vin1
paul_
catalin17
pin70
co2
danutz
ESOX LUCIUS
bastian23
Harangus Marius
Cata Procarp
Ile Marcel
csife
Musti
roberto
sztufi
CosmYn
GICA_69
clenutzu
Tibi-CPO
DMG
nemedi1990
alex_24ARN
davidco_m
MIHNEA FLORIN
Fishmanhocket
yulyan33
Ssebastian
PETER
marcello
Crinel
Adriann
Jean Scurtu
tIbI_iosIA
DAN-DAN
miki
KATSUMOTO
bmjean
szoke szabolcs
Hanumanfish
Kovesdi Zoli
Ionut Erdeli
Cristi Balas (GOGU)
RaduDan
vasile miclea
marius
Chelu
Nagy Victor
nagy cristian
Rapla
loci70
tudor octavian
zsolty
mihai
pumukli
Admin
szabi1
80 participanți

Pagina 15 din 31 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 23 ... 31  Urmatorul

In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Joi Mar 18, 2010 4:10 pm

Ştiucă deocamdată nu.Cine vrea să vadă mâine popularea de la Leş,să viziteze lacul pe la 11-12 am.,cam pe la ora asta vor sosi peştii.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Adriann Joi Mar 18, 2010 4:13 pm

Nagy Victor a scris:
roberto a scris:
Nagy Victor a scris:
roberto a scris:
xCo0oLs a scris:permisele anpa sunt bune?

numai permisele ANPA sunt bune!

Sa fim mai clari
permis A.N.P.A.+ Carnet de Membru

Sa fim foarte clari:

in habitate piscicole naturale ... este necesar doar permisul de pescuit ANPA.

carnetul de membru poti sa il arunci daca doresti.

deocamdata permisele se pot obtine doar prin intermediul unei asociatii de pescuit. deocamdata ...

si daca nu ai carnet de membru cum obtii permisul ANPA ? Shocked scratch
La finante imi zicea cineva ,ca de acolo si-a scos permisul ANPA!
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Joi Mar 18, 2010 4:19 pm

yulyan33 a scris:
roberto a scris:despre exclusivitati ...

http://www.anpa.ro/index.php?v=download&id=333
In sfarsit un lucru bun, cred ca acest comunicat aduce solutia la mai multe probleme care au fost in discutie pe acest forum.

Ca de obicei, un comunicat ANPA limpezeste un lucru si naste zece intrebari:

"Asociaţiile de pescari sportivi, conform legislaţiei în vigoare, nu pot obţine autorizaţii de pescuit sportiv şi deci nu primesc drept de gestionare a pescuitului sportiv pe anumite habitate piscicole naturale, astfel că nu se poate vorbi de drept de exclusivitate al vreunei asociaţii în astfel de habitate, cu excepţia concesiunilor din Delta Dunării.
Aşadar indiferent de la ce asociaţie şi din ce judeţ obţineţi permisul de pescuit sportiv emis de către ANPA şi eliberat de asociaţiile de pescari sportivi, acesta vă conferă drept de pescuit sportiv în toate habitatele piscicole naturale din ţară, cu excepţiile menţionate mai sus." - comunicat ANPA

Cum ramane cu apele de munte? Eu stiam ca organizarea pescuitului si exploatarea resursei acvatice vii este delegata de catre ANPA catre RNP Romsilva. Care la randul ei, prin Romsilva Oradea a acordat exclusivitati pe anumite fonduri de pescuit pe apele de munte catre AJVPS Bihor!

Dar ANPA afirma in comunicat ca in afara de concesiunile din Delta Dunarii nu se poate vorbi de exclusivitate a unei asociatii pe vreun habitat piscicol natural. Si ca o asociatie nu poate obtine conform legii o autorizatie de pescuit sau un drept de gestionare pe habitate piscicole naturale.

Sunt trei variante ... ori au uitat ca au dat la Romsilva apele de munte, ori au revocat aceasta (la fel de tacut precum au dat) si apele de munte au revenit la ANPA, ori AJVPS Bihor detine un drept de exclusivitate pe apele de munte identic cu cel pentru Canalul Colector ... adica zero.

Studiem in continuare ...

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Joi Mar 18, 2010 4:24 pm

Ariann a scris:
Nagy Victor a scris:
roberto a scris:
Nagy Victor a scris:
roberto a scris:
xCo0oLs a scris:permisele anpa sunt bune?

numai permisele ANPA sunt bune!

Sa fim mai clari
permis A.N.P.A.+ Carnet de Membru

Sa fim foarte clari:

in habitate piscicole naturale ... este necesar doar permisul de pescuit ANPA.

carnetul de membru poti sa il arunci daca doresti.

deocamdata permisele se pot obtine doar prin intermediul unei asociatii de pescuit. deocamdata ...

si daca nu ai carnet de membru cum obtii permisul ANPA ? Shocked scratch
La finante imi zicea cineva ,ca de acolo si-a scos permisul ANPA!

nu merge numai cu taxa platita la finante ...

trebuie si o taxa la o asociatie ... oricare ar fi aceea ...

anul acesta asociatiile sunt conform legii distribuitoare de permise de pescuit ANPA ...

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Nagy Victor Joi Mar 18, 2010 4:34 pm

Ariann a scris:
La finante imi zicea cineva ,ca de acolo si-a scos permisul ANPA!

tu crezi ca finantele distribuie tichete ANPA ? Laughing Laughing Laughing


Ultima editare efectuata de catre Nagy Victor in Joi Mar 18, 2010 4:45 pm, editata de 1 ori
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Joi Mar 18, 2010 4:41 pm

Domnilor

Ceea ce ati postat foarte frumos si corect dar ati uitat o specificare .Pentru a avea dreptul de pescuit cu permisul ANPA Este obligatoriu sa fiti membru la o asociatie .De ce ? Pentru ca un cetatean inainte de avea dreptul la pescuit trebuie sa cunoasca noile legi sau noile reglementari privind pescuitul recreativ sportiv.Pe acest permis ANPA nu este trecut nici o lege privind pescuitul recreativ sportiv doar cu cate bete si unde anume are dreptul de a practica....Credeti ca toata lumea pescarilor are internet acasa ? Sau are acces la monitorul oficial ?Nu are !Din auzite ce se aude pe la colturi si in magazine.Normal fiecare pescar trebuie sa treaca printr-un examen, macar cunoscand speciile si dimensiunile minime adimise. In carnetele de membru sunt trecute speciile si dimensiunile minime admise de lege.
PS: roberto
De ce scrii domnule ca: Carnetele de membru se pot arunca ? Pe ce baza afirmi dumneata asa ceva ? Induci oamenii in eroare ! Vezi ca multi care umbla in Ungaria NU POT ELIBERA PERMISUL Maghiar FARA CARNETUL DE MEMBRU ROMANESC ! Te rog nu mai scrie asa ceva .Si nu numai cei care doresc sa mearga dincolo .Dupa cum ai vazut in carnetele de membru scrie cat de cat referitor la specii si legi ,sunt legi care au fost abrogate dar totusi dimensiunea pestilor exista in aceste carnete de membru .Dumneata faci ce vrei cu carnetul de membru care de fapt dovedeste ca esti un pescar apartinand de o asociatie sportiva care este trecut si in ordonanata si anume :"Permisele de pescuit recreativ sportiv se elibereaza pe baza carnetelor de membru a unei asociatii !"
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Joi Mar 18, 2010 4:46 pm

Tibi-CPO a scris:Foarte bună directivă,la noi se va putea pescui cel mai ieftin din lume.Şi cel mai prost.

atata vreme cat cei implicati in fenomen, adica pescarii, nu se pot pune de acord, sa aiba un obiectiv comun si sa influenteze deciziile ANPA acesta este rezultatul ...

oricum interesul pentru habitatatele naturale tindea catre zero, noroc cu popularile pe baltile proprii ...

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Joi Mar 18, 2010 5:26 pm

Hanumanfish a scris:Domnilor

Ceea ce ati postat foarte frumos si corect dar ati uitat o specificare .Pentru a avea dreptul de pescuit cu permisul ANPA Este obligatoriu sa fiti membru la o asociatie .De ce ? Pentru ca un cetatean inainte de avea dreptul la pescuit trebuie sa cunoasca noile legi sau noile reglementari privind pescuitul recreativ sportiv.Pe acest permis ANPA nu este trecut nici o lege privind pescuitul recreativ sportiv doar cu cate bete si unde anume are dreptul de a practica....Credeti ca toata lumea pescarilor are internet acasa ? Sau are acces la monitorul oficial ?Nu are !Din auzite ce se aude pe la colturi si in magazine.Normal fiecare pescar trebuie sa treaca printr-un examen, macar cunoscand speciile si dimensiunile minime adimise. In carnetele de membru sunt trecute speciile si dimensiunile minime admise de lege.
PS: roberto
De ce scrii domnule ca: Carnetele de membru se pot arunca ? Pe ce baza afirmi dumneata asa ceva ? Induci oamenii in eroare ! Vezi ca multi care umbla in Ungaria NU POT ELIBERA PERMISUL Maghiar FARA CARNETUL DE MEMBRU ROMANESC ! Te rog nu mai scrie asa ceva .Si nu numai cei care doresc sa mearga dincolo .Dupa cum ai vazut in carnetele de membru scrie cat de cat referitor la specii si legi ,sunt legi care au fost abrogate dar totusi dimensiunea pestilor exista in aceste carnete de membru .Dumneata faci ce vrei cu carnetul de membru care de fapt dovedeste ca esti un pescar apartinand de o asociatie sportiva care este trecut si in ordonanata si anume :"Permisele de pescuit recreativ sportiv se elibereaza pe baza carnetelor de membru a unei asociatii !"

@Hanumanfish, Domnule
Nu vreau sa comentez parerea asupra oportunitatii examenului pentru a primi permis de pescuit study dar ce legatura au legile cu asociatiile nu vad. Ti se pare ca cei ce conduc unele asociatii cunosc legile? Sleep Sau ca trebuie sa fiu membru al unei acociatii ca sa primesc carnetul in care sa gasesc un extras de legislatie! Cititul legilor scrise in carnetul de membru este egal cu zero. Mai ales daca ai carnetul de cativa ani. Nu mai simplu platim 5 leu pe niste pagini xeroxate cu legea?

Scuze ca nu am cerut permisunea de a scrie ceea ce am scris in mesajul citat de tine. Aruncatul carnetului de membru era o exagerare exemplificativa. Acel carnet de membru nu conteaza in relatia cu permisul ANPA. Si aceasta pentru ca ANPA condiera asociatiile de pescari doar niste organizaţii non-guvernamentale a caror scop este distributia de permise de pescuit. Si daca anul acesta a fost necesar sa fi membru intr-o asociatie ca sa poti primi permisul, iar anul trecut nu a fost, poate la anul le vom putea cumpara de la aprozar. Sau de la loto-prono.
Cand vorbesc de "aruncat carnetul" eu nu ma refer la cei care pescuiesc pe baltile asociatiilor sau pe cine ste ce lacuri unguresti. Ci doar la pescuitul in habitate piscicole naturale romanesti.

Te-am mai ignorat odata, domnule, cand faceai referire la perosana mea si spuneai ca nu cunosc legislatia si ca vorbesc de legi inexistente sau abrogate. Atunci am vrut sa iti arat, cat si cum, dezinformezi ... dar m-am gandit ca iti pierzi credibilitatea pe acest forum. Acum trebuie totusi sa te felicit pentru contributia ta, proprie si exhaustiva, la sistemul legislativ. Daca tot ai pus ghilimele ar trebui sa spui si articolul si legea la care te referi. Daca exista.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty RE:POPULARI 2010

Mesaj  Ssebastian Joi Mar 18, 2010 5:36 pm

@Zoli!!!!...l-ai auzit pe seful tau???...miine la 10:45 esti pe les cu camera si bateriile pline!!!,,,CAPISCI?
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Joi Mar 18, 2010 5:44 pm

Are Zoli destui şefi şi fără mine,dacă se poate rămân la formula"colegi de suferinţă" şi prieten(asta fără ghilimele).Dealtfel,mâine era prezent,chiar de-i spuneam să nu meargă(zeităţile astea de prin India sînt cam căpoase).Ştie el ce ştie.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ssebastian Joi Mar 18, 2010 5:54 pm

Tibi-CPO a scris:Are Zoli destui şefi şi fără mine,dacă se poate rămân la formula"colegi de suferinţă" şi prieten(asta fără ghilimele).Dealtfel,mâine era prezent,chiar de-i spuneam să nu meargă(zeităţile astea de prin India sînt cam căpoase).Ştie el ce ştie.
monkey monkey monkey
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Joi Mar 18, 2010 6:24 pm

Roberto,eu sunt foarte sceptic când aud de habitatele naturale şi cred că în România de azi,nu există nici o asociaţie de pescuit sportiv care să-şi investească fondurile în aceste habitate,în condiţiile în care pe ele au acces şi membri altor asociaţii.Din păcate,statul a găsit în pescarii cu undiţa încă o vacă de muls,dacă te uiţi puţin în urmă,ai să vezi o droaie de legi noi legate de pescuit,legi care au un singur punct concret,taxa.Cum va fi ea folosită,de cine şi unde,rămâne încontinuare o enigmă.Noi pescarii ne certăm ca orbii între noi,iar alţii ne fură şi puţinul care ne-a mai rămas.Vom ajunge să pescuim pe ape amenajate,nişte peşti dresaţi,care vor cunoaşte toate mărcile de cârlige de pe piaţa autohtonă,iar copiii noştri vor citi despre mrene şi cleni,din cărţi vechi,uitate prin poduri.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Nagy Victor Joi Mar 18, 2010 6:58 pm

Felicitari domnilor Exclamation

In timp ce va scoateti ochii cu legi (timpite) existente si inexistente , braconierii fura pestii (avutia nationala) din apele publice (apele noastre) , se modifica cursul riurilor si al piriurilor prin extragerea excesiva si de f. multe ori ilegala al balastrului si al nisipului distrugind albia , malurile si in acelas timp habitatul vietuitoarelor acuatice
Daca tot sunt cu acte-n regula , ce mai conteaza cine si cind ma controleaza
Am fost controlat si de jandarmerie si de politie si de dl.Voda M. insp. ANPA in prezenta d-lui. Dinu profesorul , in afara de tichet nu i-a interesat nimic , nici ce si cit am in juvelnic , nici cu cite scule se pescuieste , nici dimensiunea pestilor retinuti
Asta se numeste un fel de '' lasama ca sa te las '' , totul se face de ochii lumii
Se stie ca legile noastre sunt in asa fel concepute incit sa se poata incalca cu mare usurinta (toate au o mica portita) , dar nu e valabil pt. toata lumea (numai pt. cei privilegiati)
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Joi Mar 18, 2010 11:27 pm

Tibi-CPO a scris:Roberto,eu sunt foarte sceptic când aud de habitatele naturale şi cred că în România de azi,nu există nici o asociaţie de pescuit sportiv care să-şi investească fondurile în aceste habitate,în condiţiile în care pe ele au acces şi membri altor asociaţii.Din păcate,statul a găsit în pescarii cu undiţa încă o vacă de muls,dacă te uiţi puţin în urmă,ai să vezi o droaie de legi noi legate de pescuit,legi care au un singur punct concret,taxa.Cum va fi ea folosită,de cine şi unde,rămâne încontinuare o enigmă.Noi pescarii ne certăm ca orbii între noi,iar alţii ne fură şi puţinul care ne-a mai rămas.Vom ajunge să pescuim pe ape amenajate,nişte peşti dresaţi,care vor cunoaşte toate mărcile de cârlige de pe piaţa autohtonă,iar copiii noştri vor citi despre mrene şi cleni,din cărţi vechi,uitate prin poduri.

Ai dreptate Tibi-CPO!

Dar ce facem? Punem la loc sigur cartile cu pesti pentru copii nostri? Ne pregatim sa facem concursuri de prins pesti de carton in cada de la bloc? Inventam carlige solubile pentru protectia buzei de jos a crapului? Ne resemnam!?

O mare parte din vina o avem tot noi pescarii. Ca nu ne-am stiut organiza. Ca nu am stiut sa trimitem la AGVPS sau FNPSR oameni capabili. Ca nu am innebunit ANPA cu informari legate de imposibilitatea ca un singur om sa supravegheze un judet. Ca nu am cerut la Politie si Jandarmerie sa ne fie alaturi in constatarea contaventiilor sau infractiunilor. Ca am contestat mereu o lege care a aparut in domeniul pescuitului. Ca am fluturat voiosi hotatrea inaltei instante care stabilea ca anuleaza dreptul de organizare al pescuitului de catre o asociatie sau alta pe o anumita zona. Ca am acceptat sa mintim doar pentru a avea mai multi cotizanti. Ca am scris mai mult pe forumuri decat celor care fac legi si dau regulamente cu privire la pescuit. Ca ne-a fost teama sa nu deranjam un braconier pentru ca spiritul de tovarasi il consideram comunist si nu mai inseamna nimic.

Cealalta parte de vina o are statul. Succesiunea la putere, urmarirea unor interese de moment, lipsa de reactie a pescarilor au transformat ANPA, CNAFP sau cum s-a mai numit, in ceva care nu are legatura cu pescuitul sportiv. Dar sa nu uitam ca cei care conduc aceste institutii ajung acolo in urma unor jocuri politice. Iar politicul inseamna voturi intotdeauna. Iar cei care isi doresc voturi stiu asta.

Eu cred ca o solutie ar fi revenirea la acordarea dreptului de organizare a pescuitului pe anumite zone catre asociatiile de pescari. Dar pentru aceasta trebuie o lege bine facuta, cu pedepse adevarate pentru braconaj, cu contraventii care sa se poata aplica, cu jurisdictie de control pe zonele de pescuit pentru asociatii, Politie si Jandarmerie pe langa organele de control existente acum, o lege care sa stabileasca drepturi dar si obligatii pentru asociatiile care preiau acele zone de pescuit.

Inclin sa cred ca doar asa cineva poate sa raspunda cu adevarat pentru ceea ce intampla pe o anumita zona de pescuit. Acum totul este al tuturor si al nimanui. Si se vede.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Musti Vin Mar 19, 2010 7:39 am

Tibi-CPO a scris:Roberto,eu sunt foarte sceptic când aud de habitatele naturale şi cred că în România de azi,nu există nici o asociaţie de pescuit sportiv care să-şi investească fondurile în aceste habitate,în condiţiile în care pe ele au acces şi membri altor asociaţii...
Foarte rau!
Pt. ca membrii care va creaza aceste fonduri pescuiesc pe apele habitatelor naturale, probabil cea mai mare parte din timp. Faceti un sondaj si vedeti cat la suta dintre membri AJVPS Bihor pescuiesc regulat (sau eclusiv, ca tot e atata de iubit termenul) pe baltile pe care aveti licenta de acvacultura. Am sentimentul ca o covarsitoare parte dintre cei care au platit cotizatia de membru la AJVPS Bihor pt. a-si putea procura permisul de pescuit, pescuiesc foarte putin sau deloc pe aceste balti. In schimb, cred ca sunt extrem de putini cei care nu pescuiesc pe apele naturale de care asociatiile refuza sa se ocupe.
Vi-ati dori ca toti platitorii de cotizatie sa vina la pescuit exclusiv pe baltile AJVPS? Ma indoiesc, domnilor...
Din pacate conducerile acestor asociatii de pescari se comporta ca si cum ar avea de condus societati comerciale si nu asociatii non-profit, care sa deserveasca interesele reale ale membrilor lor. Care membrii, daca ar face un pas in spate, sa-si identifice care le sunt interesele adevarate, ar realiza ca asociatia la care isi dau banii ar fi datoare sa se ocupe si de apele naturale, chiar daca ele sunt "ale nimanui". De fapt ar trebui sa fie ale tuturor. Dar grija pt. capra vecinului ne impiedica sa ne ingrijim de capra noastra...
Sper, imi doresc, ca macar oamenii din fruntea asociatiilor sa ajunga la o alta optica. Pana atunci, domnilor, eu, unul, nu ma simt reprezentat de nimeni, desi cotizez an de an la o asociatie care nu imi apara, de fapt, nici un interes... Ma uit in jur si e... pustiu...
gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Harangus Marius Vin Mar 19, 2010 7:45 am

foarte adevarat!
marea majoritate prefera apele naturale,sau eu de exemplu prefer de departe canalul colector.totusi s-a mai populat chiar si anul trecut cu amur...sper sa nu fie ultimul an din aceasta serie.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 19, 2010 7:50 am

@Roberto

Dupa toate citite anterior ,postarile domnilor din cadrul acestui forum am constat, ca multi si-au exprimat parerea privind pescuitul sportiv fara o anume analiza amanuntita a vreunei legi.Chiar si dumneata scrii :
Dar ANPA afirma in comunicat ca in afara de concesiunile din Delta Dunarii nu se poate vorbi de exclusivitate a unei asociatii pe vreun habitat piscicol natural. Si ca o asociatie nu poate obtine conform legii o autorizatie de pescuit sau un drept de gestionare pe habitate piscicole naturale.

roberto scrie :roberto Ieri la 4:19 pm
Sunt trei variante ... ori au uitat ca au dat la Romsilva apele de munte, ori au revocat aceasta (la fel de tacut precum au dat) si apele de munte au revenit la ANPA, ori AJVPS Bihor detine un drept de exclusivitate pe apele de munte identic cu cel pentru Canalul Colector ... adica zero.

Studiem in continuare ...

Aceste randuri de mai sus sunt scrise de dvs. Nu au citat dintr-un paragraf sau art.Este parerea dvs ,multi si-au exprimat parerea fara un anume paragraf pur si simplu si-au exprimat parerea cum vad pescarii rezolvarea discutiei despre examen .Dupa cum stim ANPA nu are la dispozitie sali * mari unde se aduna pescarii in fiecare judet ca sa fie toti examinati,macar privind speciile si dimensiunile minime admise .Multi pescari nu cunosc decat 3 -4 specii dimensiunile nu le cunosc se retine pestele mic si mai mult decat este admis DE PARAGRAFUL LEGII.Poate asta tine si de atitudinea morala a pescarului.Domnule Roberto doar mi-am exprimat punctul de vedere acele randuri denota parerea mea personala despre informarea corecta pescarului pentru ca pasiunea sa devina cat de cat reala prin prisma bunului simt.Anul trecut a fost mentionat PERMISELE DE PESCUIT SPORTIV SE VOR ELIBERA PE BAZA CARNETELOR DE MEMBRU .Aici nu vorbesc despre o anume asociatie fiind parerea mea personala postarea unde relatati ca nu doriti sa-mi stricati imaginea si credibilitatea ( multumesc) Ma gandeam si eu ca am dreptul sa-mi exprim parerea poate suna a lege ce am scris ,NU este lege sau din lege .A fost doar o pura parere privind pescuitul si procurarea pe drept a acelui permis de pescuit sportiv.Sper ca m-ati inteles . gentleman
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Musti Vin Mar 19, 2010 8:00 am

Harangus Marius a scris:foarte adevarat!
marea majoritate prefera apele naturale,sau eu de exemplu prefer de departe canalul colector.totusi s-a mai populat chiar si anul trecut cu amur...sper sa nu fie ultimul an din aceasta serie.
Ba cred ca da, dupa cum vad ca pune Tibi-CPO problema (din pacate pt. membri asociatiei). AJVPS nu are licenta de acvacultura pe Canalul Colector, deci poate pescui oricine pe el.

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Harangus Marius Vin Mar 19, 2010 8:08 am

totusi sper ca nu! apele sunt ale noastre ale tuturor si fiecare trebuie sa faca atat cat poate fara sa se gandeasca ca celalalt nu face nimic,alfel directia e clara.
dar cred ca e inutil sa discutam....totusi,in UNGARIA de exemplu,daca cel din fata ta arunca o hartie pe jos ce face omul din spatele lui? o ridica sau merge in treaba lui ca doar strada e in egala masura si a celui nesimtit care "a scapat" mizeria ?(nu astept raspunsul in care cel din urma ii face morala celui dintai,ca asa ajungem la situatia noastra).
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Musti Vin Mar 19, 2010 8:10 am

Hanumanfish a scris:
Sunt trei variante ... ori au uitat ca au dat la Romsilva apele de munte, ori au revocat aceasta (la fel de tacut precum au dat) si apele de munte au revenit la ANPA, ori AJVPS Bihor detine un drept de exclusivitate pe apele de munte identic cu cel pentru Canalul Colector ... adica zero.
Posibil ca in comunicat au omis faptul ca ANPA a delegat dreptul de administrare a apelor de munte catre RNP. Si aia isi fac propriile reguli. Dealtfel Protocolul semnat anul trecut intre ANPA si RNP incerca sa asimileze (oarecum fortat) apele de munte ca fiind amenajari piscicole, pe baza faptului ca RNP efectueaza lucrari de stabilizare a malurilor, saritoare, etc. si ca mai si populeaza din cand in cand. Asa ca am senzatia ca apele de munte nu intra la "habitate piscicole naturale". Desi, repet, dupa cum suna legea, treaba asta e fortata.
Dar, la cum merg treburile pe la noi nu m-as mai mira de nimic...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Musti Vin Mar 19, 2010 8:13 am

Harangus Marius a scris:...fiecare trebuie sa faca atat cat poate fara sa se gandeasca ca celalalt nu face nimic,alfel directia e clara...
Exact asta-i ideea!
Pana nu vom gandi si actiona astfel, va continua sa ne mearga din rau in mai rau...

P.S. De fapt spiritul asta cred ca si-l doreste Spinning Club Oradea sa-l promoveze... Si de aceea si aveam indoieli ca exista vreo asociatie oficial constituita cu care SCO se poate identifica si, eventual, la care sa se afilieze... din pacate...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty AJVPS -BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 19, 2010 8:30 am

@Musti Acest citat este de la domnul @Roberto
Citatul urmator:Dar ANPA afirma in comunicat ca in afara de concesiunile din Delta Dunarii nu se poate vorbi de exclusivitate a unei asociatii pe vreun habitat piscicol natural. Si ca o asociatie nu poate obtine conform legii o autorizatie de pescuit sau un drept de gestionare pe habitate piscicole naturale.

Sunt trei variante ... ori au uitat ca au dat la Romsilva apele de munte, ori au revocat aceasta (la fel de tacut precum au dat) si apele de munte au revenit la ANPA, ori AJVPS Bihor detine un drept de exclusivitate pe apele de munte identic cu cel pentru Canalul Colector ... adica zero.

Studiem in continuare ...
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  roberto Vin Mar 19, 2010 11:10 am

Musti a scris:
Hanumanfish a scris:
Sunt trei variante ... ori au uitat ca au dat la Romsilva apele de munte, ori au revocat aceasta (la fel de tacut precum au dat) si apele de munte au revenit la ANPA, ori AJVPS Bihor detine un drept de exclusivitate pe apele de munte identic cu cel pentru Canalul Colector ... adica zero.
Posibil ca in comunicat au omis faptul ca ANPA a delegat dreptul de administrare a apelor de munte catre RNP. Si aia isi fac propriile reguli. Dealtfel Protocolul semnat anul trecut intre ANPA si RNP incerca sa asimileze (oarecum fortat) apele de munte ca fiind amenajari piscicole, pe baza faptului ca RNP efectueaza lucrari de stabilizare a malurilor, saritoare, etc. si ca mai si populeaza din cand in cand. Asa ca am senzatia ca apele de munte nu intra la "habitate piscicole naturale". Desi, repet, dupa cum suna legea, treaba asta e fortata.
Dar, la cum merg treburile pe la noi nu m-as mai mira de nimic...

Este greu se spus care este adevarul cu apele de munte deoarece desi protocolul de colaboarare 20550/24.04.2009 dintre ANPA si Romsilva este anterior legii 317/2009 si ordinelor MADR din 2010 (nr 20 si nr 50), acesta nu poate fi anula decat printr-un alt protocol, dar totusi in comunicatul de presa ANPA nu apare nicaieri vreo referire la Romsilva.

Parerea mea (proprie si persoanala) este ca permisul ANPA este valabil si pe oricare apa de munte indiferent de judet. Dar nu este suficient pe amenajarile piscicole de pe ape de munte unde exista o licenta de acvacultura. Dar de regula acele ape sunt marcate. In rest ... acolo unde nu exista marcaje se poate pescui linistit.

roberto

Numarul mesajelor : 59
Localizare : Bihor
Ocupatia : marinar
Data de inscriere : 01/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Nagy Victor Vin Mar 19, 2010 3:17 pm

A participat cineva la popularile de azi la Les ?
ceva poze ? scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Vin Mar 19, 2010 4:58 pm

Pozele sînt la "Populări 2010",acolo vei vedea câţi s-au interesat de această populare,după asta încearcă să-i numeri pe cei care o contestă.Musti,îmi pare rău că nu vrei să înţelegi despre ce este vorba,eu încerc să fac ceva despre care voi,deocamdată,doar vorbiţi.Am intrat pe acest forum pentru a căuta pescari dispuşi să se implice,CPO,chiar dacă este doar o fostă filială a AJVPS,a reuşit să schimbe(în bine) câteva aspecte ale pescuitului bihorean,chiar prin câţiva "băgăcioşi".Vorbesc doar de AJVPS pentru că habar n-am cum funcţionează celelalte asociaţii,nu ştiu în ce măsură sînt implicaţi pescarii în conducerea lor şi nici nu este treaba mea.Dacă credeţi că pescarii(vorbesc de cei mulţi,care nu cunosc mare lucru din legislaţie)vor lupta pentru reformarea pescuitului,fără să-i împingă cineva de la spate,eu zic că vă înşelaţi.Ca aceştia să afle că ideile voastre sînt benefice pentru ei,nu ajunge să le postaţi pe un forum,trebuie să vă implicaţi în fenomen,să vă băgaţi mai adânc(abia atunci veţi simţi cât de rău pute) în dirijarea lui pe calea cea bună.Ca o paranteză,cam jumătate din pescari consideră legile şi regulamentele o îngrădire a drepturilor personale,pe care de altfel nu şi le cunosc.Rămân cu convingerea că mergem către acelaşi ţel,doar că am luat-o pe drumuri diferite.Cu stimă,tot(doar)un pescar.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 15 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 31 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 23 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum