Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Populari 2010 Bihor

+10
MeHigh
Harangus Marius
alex_24ARN
Tibi-CPO
CosmYn
Ssebastian
marius
Nagy Victor
Adriann
Hanumanfish
14 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Populari 2010 Bihor Empty Populari 2010 Bihor

Mesaj  Hanumanfish Mier Mar 17, 2010 5:57 pm

Acest topic nu este exclusiv a vreunei asociatii aici se poate posta filme despre populari fara comentarii ,comentariile va rog sa le postati la comentarii .NU va enervati pentru ca am primit multe mp in care se cere sa fie postate intr-un loc filme pentru a le gasi usor .Am acceptat cerinta ,dorinta .


Pescarus a scris :
Domnule moderator de ce nu se gasesc la un loc aceste filmari ,nu sunt curios neaparat de comentarii eu vreau dovezi clare nu vrajeli ,de scriitori m-am saturat ca populam atat acolo cu si cand,naspa !Comentariile sa figureze la comentarii .
Da domnule @pescarus va satisfac cu placere . Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Mier Mar 17, 2010 10:24 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Populari 2010 Bihor

Mesaj  Hanumanfish Mier Mar 17, 2010 5:59 pm

Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Adriann Mier Mar 17, 2010 6:05 pm

asta e din 2009.
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Adriann Mier Mar 17, 2010 6:06 pm

am mai gasit asta:


Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Adriann Mier Mar 17, 2010 6:07 pm

sau asta:
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Populari 2010 Bihor AJVPS

Mesaj  Hanumanfish Mier Mar 17, 2010 7:39 pm







Fara acest domn si masina lui nu ieseam din zona numai maine dimineata poate beat si mancat de capriori ( mai glumim) Vin era destul si palinca (in comuna)
Populari 2010 Bihor Pozecpo163
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Populari 2010 Bihor AJVPS

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 19, 2010 3:40 pm

Populari 2010 Bihor Baltabolcas

Populari 2010 Bihor Crapbolcas_5__0001

Populari 2010 Bihor Crapbolcas_5__0002

Populari 2010 Bihor Crapbolcas

Populari 2010 Bihor Crapbolcas1

Populari 2010 Bihor Crapbolcas2

Populari 2010 Bihor Crapbolcas3

Populari 2010 Bihor Crapbolcas4

Populari 2010 Bihor Crapbolcas_2__0001

Populari 2010 Bihor Crapbolcas_2__0002

Populari 2010 Bihor Crapbolcas_2__0003

Populari 2010 Bihor Baltabolcas
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Populari 2010 Bihor AJVPS

Mesaj  Hanumanfish Vin Mar 19, 2010 3:49 pm





Populari 2010 Bihor Baltales004

Populari 2010 Bihor Baltales006

Populari 2010 Bihor Baltales007

Populari 2010 Bihor Baltales005

Asa s-a incheiat popularile de primavara anului 2010 19.03 .Balta LES Bihor FIR INTINS va doreste AJVPS Bihor.
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Nagy Victor Vin Mar 19, 2010 9:33 pm

Am mutat discutia la topicul '' Comentarii de tot felul '' Exclamation
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  marius Mar Mai 04, 2010 8:55 pm

http://www.aventurilapescuit.ro/articol_738/pescari_cu_constiinta
@Tibi CPO
Tu cand vei veni cu o idee de genul acesta?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Populari 2010 Bihor

Mesaj  Hanumanfish Mar Mai 04, 2010 9:33 pm

In anul 2005-2006-2007-2008 4,5 tone de crap* intre 1 kg -3,5 kg zona pod de pontoane,pod Decebal ,pod nuiele .
Crap de o vara 8000 de buc in zona strand Iosia .
Caras total pe cris zona pod Decebal pod cfr iosia 5 tone ,zona Sant Ion ,Santandrei 4 tone caras ,zona Fughiu total 4 tone.
Acumularea Tileagd si Alesd 10,5 tone Crap .
Stiuca acumularea Fughiu 160 kg stiuca 2 kg -5 kg + baltile ajvps toate cele 5 balti populate cu stiuca .
Salau total 45 buc / balta
Somn 15 buc / balta
Platica 80 de buc 300 g - 800 g in balta Les Bihor.
Pastrav 380 kg in acumularea Tileagd si Alesd .
Anual 25000 de buc pastrav ( alevin ) populat in apele de munte ,zona Bulz,valea Iadului,pana in valea Boiului ,si in zona confluenta Bratcuta
Si aici nu am amintit popularile cu crap pe baltile ajvps bihor.
Deci ce zici aceste populari nu sunt cumva meritul si munca tuturor din cadrul clubului de pescari din oradea ? Domnul Tibi CPO este presedintele Clubului Oradea in fruntea a inca 15 membri care sunt si ei pescari ,eu zic si afirm ca acesti oameni au depus un efort care nu a fost platit au avut initiativa de aproape 8 ani ,sigur ca se poate de mai bine ! Dar sa nu uitam ca apele din jud Bihor sunt populate ...toate ! Doar ca pescarul este nemultumit,avem filmarile de la toate popularile cand se descarca toate voi face aici un topic special sa vezi domne ca acesti oameni au initiative de 8 ani incoace !
Ps: Asa ca fapt divers ma uimeste nepasarea acelori oameni care au vazut aceste populari si nu comenteaza ! Interesant !.... scratch
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Nagy Victor Mar Mai 04, 2010 9:58 pm

ce rost au comentariile ?
pozele si filmarile facute la populari vorbesc de la sine
daca nici astea nu-s dovezi .... Shocked ... ce sa mai comentezi ? scratch
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Ssebastian Mier Mai 05, 2010 8:32 am

fil.iala Oradea este poate (sigur) printre singurele din tara care face ceva pt pescarii ei...acele populari ale crisului (apa publica) le-am vazut si eu live, ....nu trebuie Tibi-CPO sa faca nimic de unul singur, atit cit face este de ajuns zic eu, cei nemultumiti nu au decit sa cumpere ei pe banii lor acesti pesti...toata stima pt filiala Oradea....si pt oamenii care sint membrii ei (aici intru si eu Smile )...asa cum zicea Victor filmarile vb...si pescarii (nemultumiti) ar trebui sa se gindeasca inainte de a-si umple traistele cu peste, sa mai elibereze din pestele prins, nu sa umple juvelnicul si dupa aceea sa strige ca nu mai este peste....daca tot iei si nu mai si eliberezi normal ca se imputineaza pestele...deci ...hip-hip hurray!!!! filiala Oradea is the only one!!!...hip-hip hurray!!!! cheers cheers cheers cheers
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Adriann Mier Mai 05, 2010 2:27 pm

Azi am eliberat 2 galeti de dispersit de caras in cris.Filmari si din alea nu am,doar 2 martori care au stat cu mine pana i-am eliberat.Pestii au fost prinsi la baltile de langa statia de epurare.Sa creasca mari!!! cheers cheers cheers cheers cheers cheers cheers
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  CosmYn Mier Mai 05, 2010 3:50 pm

Bv pentru gest!! gentleman gentleman aplauze
CosmYn
CosmYn

Numarul mesajelor : 262
Localizare : Oradea
Ocupatia : ............
Data de inscriere : 20/02/2010

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  marius Mier Mai 05, 2010 8:36 pm

@Zoli @Sebi
Am zis eu ca nu sa populat ? Pe langa popularile facute de AJVPS ar strica sa mai populam si noi cateva kg de crap ,la fel ca alti pescari care sunt mai uniti?
Eu am vrut sa-i dau o idee lui Tibi dar vad ca habar nu aveti la ce m-am referit.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  marius Mier Mai 05, 2010 8:43 pm

@Zoli
Chiar as vrea sa vad postate aicea acele populari de pe crisul repede si baraje din 2005-2008 de care vorbesti .
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Tibi-CPO Mier Mai 05, 2010 9:34 pm

Este bine să te informezi înainte de o acţiune de genul ăsta(populare în ape "publice") deoarece poţi încălca nişte legi şi dacă ai binevoitori,te poţi alege cu o amendă grasă sau un dosar penal.Chiar dacă intenţia este bună,trebuie să ştiţi că acel caras adus cu găleata,este străin de apele noastre,deci(teoretic)nu este permisă popularea cu această specie în habitatele naturale.La vecini,tot pe Crişuri,este interzisă deja şi eliberarea lui în apa de unde l-ai prins,de populare nici nu se mai pune problema.Speciile autohtone sunt o altă poveste,dar trebuie să înţelegeţi că o asociaţie de pescuit nu poate să care peşti în apele statului,după cum o taie capul,iar o persoană fizică nici atât(populările în habitatele naturale se fac cu acordul ANPA,în prezenţa inspectorului piscicol,etc).Dacă muţi peşti dintr-o apă în alta,trebuie să ai grijă de dimensiunea lor,de perioadele de prohibiţie,cantitatea(5kg de şapcă),ca să nu te tune prietenii.Cel mai bine este să nu te vadă nimeni.Noi am păţit-o când legile erau mai "moi",deci înainte de o acţiune din asta,e bine să frunzăriţi legislaţia în domeniu.Presupun că Marius va sări ca ars ,dar o să-i treacă,mai bine trebuie căutată o cale ce poate fi urmată fără riscuri(metode sunt,dar e de muncă,întrebaţi-l pe Admin).

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Hanumanfish Joi Mai 06, 2010 1:13 am

Draga @marius

Am inteles ideea cum ai scris-o acolo...Tibi cpo a venit cu idei de genul ..populari Crisul Repede,populari cu stiuca pe balti ,pe Fughiu,etc.Si toate popularile au fost cu acordul ANPA,inspector etc. Doar am amintit ce idei are TIBI CPO si toate pentru domnii pescari din jud nostru.( sa nu uitam de cei 14 membri din comitetul /asociatie si /jud) ca trebuia si acordul dansilor.Sa stiti ca multi pescari populeaza clandestin Crisul Repede sper ca nu cumva sa dea drumul la fishzeelllllaaaaaa . geek
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  alex_24ARN Joi Mai 06, 2010 8:46 pm

deci asa sta treaba cu ,,popularile,, astea!!!ma gandeam sa duc in lacul cu nuferi din Felix vreo 3 marlite......mama ce de pestisori sunt acolo (si rosii)!!!!! Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil lol! lol!
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Harangus Marius Joi Mai 06, 2010 9:03 pm

ha!ha!ha! parca si vad duba politiei langa lacul cu nuferi,iar tu spinninguind de zor sa le prinzi din nou!
si daca nu reusesti sa le prinzi in prima zi stai un pic la bulau! Very Happy Very Happy Very Happy
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  marius Joi Mai 06, 2010 9:10 pm

Tibi-CPO a scris:Este bine să te informezi înainte de o acţiune de genul ăsta(populare în ape "publice") deoarece poţi încălca nişte legi şi dacă ai binevoitori,te poţi alege cu o amendă grasă sau un dosar penal.Chiar dacă intenţia este bună,trebuie să ştiţi că acel caras adus cu găleata,este străin de apele noastre,deci(teoretic)nu este permisă popularea cu această specie în habitatele naturale.La vecini,tot pe Crişuri,este interzisă deja şi eliberarea lui în apa de unde l-ai prins,de populare nici nu se mai pune problema.Speciile autohtone sunt o altă poveste,dar trebuie să înţelegeţi că o asociaţie de pescuit nu poate să care peşti în apele statului,după cum o taie capul,iar o persoană fizică nici atât(populările în habitatele naturale se fac cu acordul ANPA,în prezenţa inspectorului piscicol,etc).Dacă muţi peşti dintr-o apă în alta,trebuie să ai grijă de dimensiunea lor,de perioadele de prohibiţie,cantitatea(5kg de şapcă),ca să nu te tune prietenii.Cel mai bine este să nu te vadă nimeni.Noi am păţit-o când legile erau mai "moi",deci înainte de o acţiune din asta,e bine să frunzăriţi legislaţia în domeniu.Presupun că Marius va sări ca ars ,dar o să-i treacă,mai bine trebuie căutată o cale ce poate fi urmată fără riscuri(metode sunt,dar e de muncă,întrebaţi-l pe Admin).
Tibi si tu ai facut ceva populari la negru ,Adrian la fel si eu ultima oara am eliberat la Cefa pe colector in jur de 30 buc de crap pana in 200gr si sincer ma doare undeva daca este interzis acest lucru............... timisorenii au populat in fata unui inspector ANPA si nu cred ca ANPA Oradea noua ne-ar fi interzis acest lucru dar in fine sunt alte cai fara riscuri ce trebuie cautate ,vorba lui Tibi.
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Ssebastian Joi Mai 06, 2010 9:32 pm

marius a scris:@Zoli @Sebi
Am zis eu ca nu sa populat ? Pe langa popularile facute de AJVPS ar strica sa mai populam si noi cateva kg de crap ,la fel ca alti pescari care sunt mai uniti?
Eu am vrut sa-i dau o idee lui Tibi dar vad ca habar nu aveti la ce m-am referit.
...stiu...dar trebuie ridicata mingea la fileu sa mai animam forumul... Laughing Laughing ..stai flexat... Laughing Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Tibi-CPO Joi Mai 06, 2010 11:28 pm

Am făcut şi poate voi mai face,dar trista realitate e că habar n-avem ce efecte pot avea aceste mici ghiduşii,pe termen lung.Popularea cu ştiucă în Leş pare benefică,în schimb populările repetate cu caras pe Criş,chiar cu aprobare de la împărăţie,îmi dau de gândit.Cei care v-aţi plimbat săptămâna trecută(joi parcă) în jurul podului de pontoane,precis aţi văzut milioanele de caraşi care depuneau,răscolind apa.În ritmul ăsta,s-ar putea ca peste câţiva ani,să rămânem numai cu aceşti caraşi,nedoriţi de nimeni în lumea asta.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Ssebastian Vin Mai 07, 2010 8:03 am

Tibi-CPO a scris:Am făcut şi poate voi mai face,dar trista realitate e că habar n-avem ce efecte pot avea aceste mici ghiduşii,pe termen lung.Popularea cu ştiucă în Leş pare benefică,în schimb populările repetate cu caras pe Criş,chiar cu aprobare de la împărăţie,îmi dau de gândit.Cei care v-aţi plimbat săptămâna trecută(joi parcă) în jurul podului de pontoane,precis aţi văzut milioanele de caraşi care depuneau,răscolind apa.În ritmul ăsta,s-ar putea ca peste câţiva ani,să rămânem numai cu aceşti caraşi,nedoriţi de nimeni în lumea asta.
...acesta poate fi un impact negativ asupra faunei si florei Crisului, carasul fiind o specie endemica adica este specia de peste caracteristica baltilor...vezi exemplul iepurilor in Australia....au distrus flora specifica australieie si care doar acolo creste si se dezvolta flora respectiva devenind astfel( iepurii) o specie daunatoare...nu este endemica Australiei...deci ...
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Populari 2010 Bihor Empty Re: Populari 2010 Bihor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum