Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AJVPS BIHOR

+76
lik
koko
ancutz
cristi
misu
raul
kiske13
Rogojan Nicu
andreiii
pescarbihor
pescarus
crisulnegru
orion
White Shark
nimrod
ssebi
Ilie
B Vasile
Balex67
Cata_lin
vin1
paul_
catalin17
pin70
co2
danutz
ESOX LUCIUS
bastian23
Harangus Marius
Cata Procarp
Ile Marcel
csife
Musti
roberto
sztufi
CosmYn
GICA_69
clenutzu
Tibi-CPO
DMG
nemedi1990
alex_24ARN
davidco_m
MIHNEA FLORIN
Fishmanhocket
yulyan33
Ssebastian
PETER
marcello
Crinel
Adriann
Jean Scurtu
tIbI_iosIA
DAN-DAN
miki
KATSUMOTO
bmjean
szoke szabolcs
Hanumanfish
Kovesdi Zoli
Ionut Erdeli
Cristi Balas (GOGU)
RaduDan
vasile miclea
marius
Chelu
Nagy Victor
nagy cristian
Rapla
loci70
tudor octavian
zsolty
mihai
pumukli
Admin
szabi1
80 participanți

Pagina 17 din 31 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 24 ... 31  Urmatorul

In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Mar Mar 23, 2010 9:38 pm

Bolcaşul nu apare pentru că la ora actuală nu i-a fost reînnoită autorizaţia de acvacultură,aceasta expirând în cursul acestui an.Autorizaţia,valabilă şi la ora asta este afişată la sediul AJVPS.Celelalte lacuri au autorizaţii noi,presupun că cei de la ANPA le-au trecut numai pe acelea.Motivul nu-l ştiu,poate cei de la ANPA sau poate nici ei.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ssebastian Mar Mar 23, 2010 9:48 pm

merci Tibi... gentleman ...anpa-ul ar trebui sa-si actualizeze site-ul , induce oamenii in eroare si creaza panica Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Mar Mar 23, 2010 10:01 pm

Am găsit licenţa pentru Bolcaş,are numărul 00750 din 25.09.2008 şi este valabilă până în data de 21.09.2010.A fost emisă de ANPA,sub semnătura lui Gheorghe Ştefan.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty braconaj

Mesaj  danutz Dum Mai 09, 2010 7:20 pm

poate ca anumiti pescari nu-si dau seama de importanta si duc tot pestele care il prind chiar daca este sub dimensiune dar problema cea mai grava este braconajul care pe crisul negru cel putin e dezastru,acolo in zona pe unde trece crisul negru asa am auzit de la niste tarani ca fiecare casa aproape are prostovol ,si i-am intalnit chiar in miezul zilei cu prostovolul pe cris.chiar nu-i intreaba nimeni pe astia !sa-i bage la puscarie nu sa-i mai amendeze ca romanu nu se civilizeaza asa usor.fir intins

danutz

Numarul mesajelor : 1
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 09/05/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Dum Mai 09, 2010 8:48 pm

Salut, danutz, si bine ai venit! Intr-adevar, pe Crisul Negru e dezastru ce se intampla, se fac controale, dar sunt putine si nu foarte eficiente! Saptamana asta au fost 2 controale, dar atata timp cat apele sunt ale tuturor, atata timp vor fi ale nimanui! Pot totusi sa iti spun din experienta anilor trecuti ca anul acesta s-a braconat mult mai putin decat in alti ani! Motivul este ca acei "tarani" care aveau prostovol nu mai sunt cu totii in tara, iar cei care sunt, mai si lucreaza! Altii au murit de la statul in apa, iar altora li se pare mult prea riscant pentru putinul peste pe care il prind!
Treaba cu prostovolul in fiecare casa s-a cam terminat! Lumea nu se mai ocupa cu pescuitul, iar pe cei care o fac in momentul de fata, iii poti numara pe degetele de la o mana!
(Asta ce am scris se refera strict la un anumit sat de pe Crisul Negru! Prietenii stiu unde!) Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Dum Mai 09, 2010 9:49 pm

@Tibi CPO, vreau sa-i fac permisul la nevasta-mea, si din cate am inteles are 50% reducere ca e femeie (asta da discriminare)! Nelamurirea mea este daca beneficiaza de aceasta reducere si daca acuma se inscrie in asociatie, sau reducerea se aplica numai din al doilea an asa cum este la studenti de exeplu?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Dum Mai 09, 2010 10:31 pm

Are reducerea indiferent că plăteşti acum sau în decembrie,dar dacă nu a avut permis anul trecut(la noi,desigur),trebuie să achite taxa de înscriere şi valoarea carnetului(în total cam 15RON).Chestia cu studenţii n-am mai auzit-o,dacă o poţi detalia,dau o bere.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Mai 10, 2010 7:52 am

Greseala mea cu studentii, era vorba de reducerea de 10% pentru noii membri! Embarassed Scuze, dau eu berea! Smile

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  co2 Lun Mai 10, 2010 5:33 pm

sal pana anul acesta am avut permis de la avps livada, daca trec pe permis de ajvps beneficiez de reducere ?
ca m-am gandit ca anul acesta sa fac o schimbare !
co2
co2

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 43
Localizare : oradea
Ocupatia : muncitor :|
Data de inscriere : 08/05/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Lun Mai 10, 2010 11:17 pm

De azi,AJVPS-Bihor are un nou director,în persoana domnului Bronţ Sorin.Noi,pescarii l-am asigurat de sprijinul nostru,el ne-a promis sprijinul lui,dacă şi el şi noi ne vom ţine de cuvânt,vom mai face un pas înainte.Să-i urăm spor la treabă,să fie într-un ceas bun!

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Lun Mai 10, 2010 11:29 pm

Pentru CO2:nu putem să-ţi acordăm reducere,ai dreptul să alegi asociaţia care o vrei tu,noi avem oferta noastră,dar decizia este a ta.Reduceri se acordă numai conform statutului,mutarea de la o altă asociaţie nu este stipulată ca şi condiţie de reducere a cotizaţiei.Dacă totuşi ne alegi pe noi,eşti binevenit.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Tibi-CPO Lun Mai 10, 2010 11:35 pm

Scuze,Ionuţ,dar după ziua de azi m-am prins cam greu cu cine stau de vorbă.Berea o putem bea,dar dau şi eu una,să nu moară a ta de singurătate.Vezi că dacă nu-i cumperi la doamna şi beţe,te lasă fără "baza materială".

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  pin70 Mar Mai 25, 2010 11:34 pm

Salut, azi am sunat la filiala la Oradea si am intrebat daca pot sa pescuiesc in Bihor cu permis AGVPS pe care-l am in jud. Arad, si cu tichet ANPA, iar raspunsul a fost, ca pot pescui doar daca voi plati la ei la filiala diferenta de 110 lei. Este corect? adica daca merg in alt judet va trebuii sa platesc? ce ziceti este corect? si cei de facut? Lamuriri daca aveti. multumesc.

pin70

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Sebis
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  davidco_m Mar Mai 25, 2010 11:47 pm

pin70 a scris:Salut, azi am sunat la filiala la Oradea si am intrebat daca pot sa pescuiesc in Bihor cu permis AGVPS pe care-l am in jud. Arad, si cu tichet ANPA, iar raspunsul a fost, ca pot pescui doar daca voi plati la ei la filiala diferenta de 110 lei. Este corect? adica daca merg in alt judet va trebuii sa platesc? ce ziceti este corect? si cei de facut? Lamuriri daca aveti. multumesc.
Doar daca pescuiesti pe lacurile administrate de noi sau pe portiunea de cris Bucea-Bratca din cate stiu eu
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Pentru pin70

Mesaj  catalin17 Mier Mai 26, 2010 8:34 am

Vei putea sa pescuiesti pe apele administrate de ajvps bihor doar daca achiti diferenta de 110/an pentru ca:
1. Ajvps Bh are in administrare cateva lacuri pe care le populeaza anual si pe care au licenta de acvacultura.
2. Judetele din jur nu au lacuri care sa aiba licenta de genul acesta si implicit rata de populare a acestor lacuri este net inferioara celor din bh.
3. In judetele din jur numarul baltilor cu administrare privata este mult mai mare ca in bh si implicit pescuitul costa mai mult.
4. Avand in vedere ca toti pescarii afiliati la Ajvps bh platesc cei 140 nu vad de ce pescarii care vin din judete limitrofe sa nu plateasca si ei.
Deci consider ca este corect domnule pescar,ca si pescarii din alte judete sa achite acei 110 ron / an si sa aibe dreptul de a pescui un an intreg pe lacurile administrate de Ajvps bh.

Sper ca am reusit sa va dau destule explicatii!Va asteptam la noi la pescuit!
catalin17
catalin17

Numarul mesajelor : 64
Localizare : oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 20/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  alex_24ARN Mier Mai 26, 2010 3:19 pm

dam noi explicatii.....
asteptam raspunsul domnului Tibi-CPO!!!!dansul este cel mai informat si ne poate informa si pe noi!!!
poate vreau sa pescuiesc ocazional in alte judete si nu mi se pare normal sa platesc.....
astept si eu un raspuns....
gentleman gentleman
alex_24ARN
alex_24ARN

Numarul mesajelor : 958
Varsta : 40
Localizare : Oradea/Bihor/România/Europa
Ocupatia : pescar hoinar............................(mai mult hoinar decat pescar)
Data de inscriere : 25/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Mai 26, 2010 3:33 pm

Treaba este foarte simpla. Daca ai permis de pescuit poti sa pescuiesti pe toate apele pe care nu exista licenta de aquacultura! Noi le spunem ape naturale! Daca vrei sa pescuiesti pe apele cu licenta, atunci trebuie platita o taxa suplimentara, in cazul de fata, cei 110 lei. Deci, caz concret: Daca ai permis si vrei sa pescuiesti pe Crisul Repede, vii pe malul apei si dai cu undita in apa! Esti perfect in regula! Daca vrei sa pescuiesti pe Les, mergi la casieria AJVPS si platesti taxa aferenta! Daca vrei sa pescuiesti la Livada, mergi si platesti acolo cat o fi taxa!
Acuma ce nu stiu eu, este daca nu cumva exista o taxa pentru o zi de pescuit sau ceva de genul acesta! Il asteptam pe Tibi CPO cu detalii!

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  davidco_m Mier Mai 26, 2010 7:24 pm

Ce-i asa de greu mai?
poate pescui omul peste tot mai putin pe apele cu licenta (lacurile ajvps,livada si care or mai fi)si apele de munte care apartin de Romsilva +zona de Cris data la Ajvps
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  pin70 Mier Mai 26, 2010 11:21 pm

Ok, va multumesc tuturor pt. raspunsuri si lamuriri. si cred ca ma voi muta in Bihor ca sa pot sa pescuiesc la voi si poate ca ne vom intilni la pescuit, hai salut si fir intins.

pin70

Numarul mesajelor : 8
Localizare : Sebis
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty detalii pescuit

Mesaj  catalin17 Vin Mai 28, 2010 9:32 am

Imi cer scuze fata de cei care s-au simtit lezati de faptul ca am explicat eu, cum am reusit mai bine, colegului de la Arad cum are voie sa pescuiasca in Bihor!Intradevar, reciprocitatea intre filiale este inca o problema,pe care numai domnul Tibi o poate explica si doar el va poate da explicatii mai multe si mai concrete.Eu am sarit doar in ajutorul colegului de la Arad.Vad ca interventia mea nu a fost salutata de unii dar asta este.Asa e romanu daca ajuti nu e bine ca cica esti prea destept, daca nu ajuti inseamna ca nu te implici.La noi nicicum nu e bine!
Sanatate si numai bine!
catalin17
catalin17

Numarul mesajelor : 64
Localizare : oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 20/03/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Vin Mai 28, 2010 11:26 pm

@catalin17

Nu trebuie sa te simti jenat din cauza ca ai incercat sa ajuti pe cineva,ceea ce ai scris este aproape de adevar,iar faza cu ,care balta este scumpa sau ieftina? Sa lasam sa aleaga fiecare dupa chibzuinta personala ( buzunar ) unele balti care nu sunt sub tutela ajvps sunt frecventate de catre pescari fiindca s-au obisnuit ,le place mai mult locul,are padure,amenajata,posibilitati de picknic etc.Scrie linistit parerea ta conteaza , mai corect si parerea ta conteaza !!! gentleman
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 02, 2010 1:37 pm

Am inteles ca pescuitul la pastrav ar fi aprobat doar cu musca artificiala! E bine pentru pesti, e OK pentru muscari, dar ce se intampla cu noi, restul pescarilor! Adica ceea ce vreau eu sa subliniez este faptul ca in cadrul AJVPS sunt maximum 50 de muscari, dintre care mai mult de 20 nu frecventeaza in mod curent apele de munte! Ajvps populeaza anual cu pastravi, iar suma din care populează nu este mica! Deci cei 50 de oameni au exclusivitate pe acele ape si in plus beneficiaza de pestii platiti si din banii mei si al altora care platim cotizatia anuala la aceasta asociatie. daca tot se baga pesti din banii pe care eu ii platesc, atunci de ce sa nu am si eu voie sa pescuiesc pe acele ape in limitele stabilite prin lege? Cand muscarii din AJVPS au propus acest lucru au dat dovada de un mare, mare egoism fata de ceilalti pescari! daca se doreste protejarea pestilor, atunci sa se interzica pescuitul pe acea zona! Cu aceasta decizie as putea fi solidar!
Si eu as vrea ca impreuna cu inca 49 de oameni din AJVPS sa am exclusivitate pe o anumita apa, ba mai mult, ceilalti sa plateasca pentru popularea acelei zone! Se poate?
PS: as prefera zona de la podul de pontoane pana la pasarela de la Tarian! Nu cred ca cer foarte mult avand in vedere ca aceasta distanta inseamna mult mai putin decat zonele cu ape de munte unde pescuiesc muscarii din cadrul AJVPS.


Nu am scris aceste randuri ca si un atac la adresa cuiva, dar mi se pare aiurea aceasta decizie a asociatie si voi ridica problema la urmatoarea sedinta, cu conditia sa nu uite Victor sa ma anunte de ea! Laughing

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Musti Mier Iun 02, 2010 6:19 pm

Mai Ionut, il stiam pe unu' Pescardeclean care incepuse sa devina muscar. Roaga-l, eventual, sa-ti arate calea... Very Happy

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Hanumanfish Mier Iun 02, 2010 6:37 pm

Deci asa ,vreti sa mergeti la musca cu Pescardeclean ? A disparut in misiune ,poate un cleandestiuca mare i-a rupt firul ? scratch Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Ionut Erdeli Mier Iun 02, 2010 9:17 pm

Laughing nu e vorba ca eu am inceput la musca, doar ca nu mi se pare normala toata treaba asta! Voi ce parere aveti?

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 17 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 17 din 31 Înapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 24 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum