Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

voblere,lingurite,twistere,etc

+30
Istyfishmaster
jacks
Tibi-CPO
Ovi_1919
Adriann
marius
razvan10
zsolty
mariusw
alex_24ARN
PETER
miki
nagy cristian
aldea adrian
erdeid_76
bmjean
dan_popa
szabi1
tomi
Ssebastian
szoke szabolcs
Ionut Erdeli
Nagy Victor
DAN-DAN
tIbI_iosIA
Marian
paul15
Admin
Hanumanfish
Harangus Marius
34 participanți

Pagina 2 din 22 Înapoi  1, 2, 3 ... 12 ... 22  Urmatorul

In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere...

Mesaj  Harangus Marius Lun Apr 13, 2009 8:19 pm

acest tip de dezgatator se pare ca are cel mai bun randament(din 5 voblere am scos 4, de la distante de pana la 5 metri de la mal ,iar al 5-lea l-am pierdut dupa ce am scos sacul in care a fost agatat pana la suprafata dar din pacate era curent puternic si l-a luat cu totul fiind si firul destul de subtire...0,16,iar sacul era plin cu ceva...)[img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 DSCF4782[/img],iar in continuare va mai arat 2 modele concepute de mine testate doar pe uscat[img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 DSCF4780[/img]. Cred ca pentru cei care au un pic de indemanare nu este foarte complicat sa faca asa ceva si daca exista si imaginatie sunt convins ca pot apare tot felul de modele(motivatia va veni cand se pierde voblerul preferat...sau scump...sau nu-l mai gasesti...la mine asa a fost si am ajuns sa-mi fac chiar si matrita pentru ele).MATERIALE:electrozi de inox si plumb.SCULE:patent,ciocan,matrita(mi-a luat o ora s-o fac dintr-o teava).TIMP:max.20 de minute.SUCCES!
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty domnule HARANGUS....

Mesaj  Hanumanfish Lun Apr 13, 2009 8:29 pm

pescuit


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Dum Ian 03, 2010 5:17 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere,lingurite,twistere...

Mesaj  Harangus Marius Mier Apr 15, 2009 10:45 am

fazele de constructie:[img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Dsc00203[/img][img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Dsc00210[/img][img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Dsc00207[/img][img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Dsc00208[/img] apoi se topeste plumbul pe resou si se toarna in matrita.SUCCES!!!
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere...

Mesaj  Harangus Marius Mier Apr 15, 2009 9:01 pm

poate ca am omis unele chestii:greutatea lestului este de 130 gr si de 170 de gr,iar lungimea utila(de la inelul prin care intra firul principal si pana la ghearele din fata) este de 8-8.5 cm,deci minunata pentru microvoblere si voblere de pana la 7cm(daca sunt agatate de ancora din spate),dar ce te faci daca ai de exemplu un VISION 110(sau"ONE TEN") si nu ai vrea cu nici un chip sa-l lasi ACOLO? pai nu,nu renunti si-ti mai dai o sansa cu noul model[img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 DSCF4799[/img][img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 DSCF4802[/img][img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 DSCF4804[/img] da ,trebuie sa recunosc ca in ultima perioada numai asta m-a framantat si ca am in trusa vreo 6 modele si ca nu plec de langa vobler pana nu am epuizat tot stocul(asta daca se incadreaza in distanta deja acceptata,pina in 5 metri),in caz contar SA DAM CEZARULUI CE-I AL CEZARULUI!!!......SPER SA VA AJUTE TOT CE AM POSTAT SI MULT SUCCES LA CONFECTIONAT!!![img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Dsc00211[/img]


Ultima editare efectuata de catre Harangus Marius in Joi Apr 16, 2009 11:44 am, editata de 1 ori
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere,lingurite,twistere...

Mesaj  Harangus Marius Joi Apr 16, 2009 9:38 am

ma gandesc sa-mi cumpar un vobler SALMO THRILL,stie careva sa-mi spuna daca merge bine la avat si eventual ceva exemplificari de capturi capitale Question
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty domnule HARANGUS....

Mesaj  Hanumanfish Joi Apr 16, 2009 5:31 pm

pescuit


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Dum Ian 03, 2010 5:17 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere...

Mesaj  Harangus Marius Joi Apr 16, 2009 6:16 pm

@hanumanfish

multumesc pentru sfaturi si inca odata pentru aprecieri,dar chestia aia cu rubrica de laude te rog n-o face ca nu vreau sa ma injure nimeni pe la colturi. albino
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty cum doresti...domnule Harangus

Mesaj  Hanumanfish Joi Apr 16, 2009 7:13 pm

respect dorinta si modestia ta....nu deschidem nimic...decat trusa cand vom merge la un spininng.... farao
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Joi Apr 16, 2009 8:04 pm

Tin sa va felicit pe amandoi pentru postarile serioase,sunteti cred singurii de pe acest forum care stiu sa scrie ceva serios si educativ.........ar mai fi si gogu dar intra la alta categorie...........Inca nu am vazut un articol serios despre crapi sau rubeziene sau altele,aici se discuta serios si se da cate ceva "din casa".
Toata stima si respectul Admin Cool
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere...

Mesaj  Harangus Marius Vin Apr 17, 2009 10:09 pm

uite ca a venit si perioada stiucii si m-a gasit cu o singura lingurita in trusa si tare as mai vrea una.
dar o vreau pe aia cea mai zgariata si muscata, pe care am vazut-o eu la cineva de-aici de pe forum, care ai jura ca-i fermecata daca nu la-i sti pe cel ce-o arunca .cade in apa si pac stiuca pe ea!!!!

numai de bine!
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty naluca...

Mesaj  Harangus Marius Sam Apr 18, 2009 6:29 pm

azi a fost prima zi de pescuit la stiuca cu artificiale.am asteptat-o cu nerabdare dar si cu oarecare retinere:oare am eu in trusa mea (saraca dealtfel) naluca cea apetisanta pentru dintoasa?
cum ziceam o singura oscilanta si restul voblere...ajung pe colector pe la 7 si ceva(dimineata,cu cumnatul meu si un prieten) si ...o lansare ...alta lansare...si tot asa vreo ora...s-au terminat nalucile si...nimic!
ma uit in trusa si gasesc o rotativa (de fapt doua,una alba,una neagra) de care am atasat eu un twister din acela mic (5-8 cm nu stiu exact). ce crede-ti? la adoua aruncare simt un tac in bat! recuperez...lansez...si intra EA...DINTOASA...si nu-mi vine sa cred! schimb din nou pe vobler crezind c-a fost accident...si nu prind nimic...revin ...cateva lansari si intra alta...de nemaivazut...urmatoarea lansare ...la boschet...distanta mare...s-a dus ofranda! ma uit din nou in trusa gasesc ceva asemanator,dar degeaba...naluca CAL-MAGAR plecase!!!
fir intins tuturor si PASTE FERICIT!voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 DSCF4807


Ultima editare efectuata de catre Harangus Marius in Joi Oct 29, 2009 1:43 pm, editata de 1 ori
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Marian Dum Apr 19, 2009 9:55 am

practic ati facut un spinnerbait...Am auzit ca stiuca ataca bine aceste naluci insa n-am incercat niciodata
Marian
Marian

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty mulineta suprema

Mesaj  Hanumanfish Vin Mai 01, 2009 10:54 pm

pescuit


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Dum Ian 03, 2010 5:17 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Mai 01, 2009 11:20 pm

Meserie curata! Very Happy
Totusi nu e un pic cam piperat pretul? Sau poate astept sa vina santa !

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Vin Mai 01, 2009 11:22 pm

@hanumanfish
Este permisa reclama pe acest forum atata timp cat nu este abuziva si in scopuri personale.
Poti linistit da numele ca nu cred ca vrei sa vinzi asa ceva Laughing Laughing Laughing

dupa ce am cautat vreo 1 min am gasit pretul la ea,vreo 700 euro pe un site englez unde ma gandesc ca sunt mai eftine la noi ajunge undeva pe la 1000 ma gandesc.
Imi iau si eu 3 numa mai intai girez la vreo 3 banci cu casa. Laughing
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Ionut Erdeli Vin Mai 01, 2009 11:32 pm

Daca este identica cu ce am gasit eu am gasit la 2,200 si ceva si asta la noi in Romania

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere,lingurite,twistere...

Mesaj  Harangus Marius Joi Mai 07, 2009 11:48 am

aveam de multa vreme o curiozitate in mine,asa ,cum se fac voblerele?!
dupa o discutie avuta cu un domn care-mi spunea a facuse vreo mie de bucati mi-am zis ca macar unul pot sa fac si eu! si arata cam asa:[img]voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 M1[/img]
l-am botezat(fara popa) "FLOREA"dupa un coleg si prieten de-al meu oltean asta ca sa-mi poarte noroc la pesti(stiti voi treaba cu coatele lor).
PS. l-am incercat in apa si are un mers de-ti vine sa sari dupa el si am convingerea ca va prinde peste!
primul peste va fi al colegului meu!!!!


Ultima editare efectuata de catre Harangus Marius in Vin Mai 08, 2009 10:25 pm, editata de 1 ori
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Joi Mai 07, 2009 11:53 am

e tare voblerul Laughing Laughing Laughing
Si eu am facut cateva din curiozitate din plute ieftine din piata,ca sa le dai un pic de stralucire poti folosi foita de aluminiu de la tigari.dupa care o dai cu lac.Spor la munca in continuare.
Admin
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere,lingurite,twistere...

Mesaj  Harangus Marius Joi Mai 07, 2009 12:03 pm

am uitat sa va zic dar cred ca v-ati prins,voblerul este ca oltenii floating!
stiti de ce nu se ineaca oltenii?
@admin
mersi!


daca stie careva unde gasesc ceva lac de nava pentru lacuire.
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Admin Joi Mai 07, 2009 12:11 pm

Chiar mi-ai adus aminte ca mai stiu si eu face cate un vobler chiar in momentu asta lucru la un popper,si eu am cautat lac dar nu am gasit ce am folosit a fost lac de unghii transparent dar era prea moale.
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere,lingurite,twistere...

Mesaj  Harangus Marius Joi Mai 07, 2009 1:12 pm

trebuie neaparat lac rezistent la apa altfel se cojeste cheers
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty wobleras..oltenas..prinde peste mintenas

Mesaj  Hanumanfish Joi Mai 07, 2009 4:40 pm

pescuit


Ultima editare efectuata de catre Hanumanfish in Dum Ian 03, 2010 5:18 pm, editata de 1 ori
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Marian Joi Mai 07, 2009 10:42 pm

Ce metoda folositi pentru a lesta voblerul;cea cu santul de pe burta voblerului sau cu gaura?
Marian
Marian

Numarul mesajelor : 159
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : student
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Harangus Marius Joi Mai 07, 2009 11:22 pm

da,in poza d-lui HANUMANFISH este prima varianta coloristica pe care am schimbat-o dupa ce mi-a fost sugerat de domnul mai sus amintit ca ar trebui sa-l vopsesc intr-o culoare care prinde peste.
sper ca am nimerit-o,daca nu incerc alta! oricum voblerasul FLOREA a scapat de statutul de breloc de LOGAN cum i-am prevazut daca nu va avea o miscare buna in apa!
va anunt daca prind ceva cu el.pentru mine ar fi incununarea succesului.oricum nu mi-am propus sa fac mai multe decat in cazul in care prind cu el de va trebui scos in afara legii(vezi Betisorul Tirolez),este o munca titanica cu el!
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty re:voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Harangus Marius Joi Mai 07, 2009 11:30 pm

@marian
nu am lestat voblerul in mod special deoarece am intentionat de la inceput sa-l fac in asa fel inchit sa mearga chiar sub filmul apei in special am avut ca tinta avatul care mi se pare cel mai pervers peste!
doar atat ca armatura interioara am pus-o cat mai inspre josul voblerului pentru ca impreuna cu ancorele sa-l tina "in picioare" chiar si in curent puternic si chiar am reusit!
cheers
Harangus Marius
Harangus Marius

Numarul mesajelor : 831
Varsta : 51
Localizare : ORADEA
Ocupatia : pescar de ocazie
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

voblere,lingurite,twistere,etc - Pagina 2 Empty Re: voblere,lingurite,twistere,etc

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 22 Înapoi  1, 2, 3 ... 12 ... 22  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum