Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

conditii eliberare permis pescuit ANPA

+14
Admin
mihai
dady
Hanumanfish
loci70
zoltan zalenschi
davidco_m
Nagy Victor
Catalin
DMG
Ionut Erdeli
kiske13
White Shark
yulyan33
18 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  mihai Mier Ian 04, 2012 10:08 am

Deci pana la urma daca se poate scoate permis direct de la anpa cu 30 de ron pentru apele publice, de ce sa mai dea pescarul 50 de ron la ajvps ca eu chiar nu mai inteleg ?

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty pescuit 2012

Mesaj  White Shark Mier Ian 04, 2012 11:24 am

M-am interesat azi la ANPA despre permis, se va schimba forma permisului, pana la aparitia noului tip se poate pescui cu permisul vechi si chitanta de plata pe anul 2012 ( la cei care nu beneficiaza de gratuitati) , pensionarii sa aiba un talon de pensie recent si buletin.

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  Admin Mier Ian 04, 2012 12:04 pm

Multumim white shark cheers
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  White Shark Mier Ian 04, 2012 12:16 pm

Oricand, cu placere.

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  loci70 Mier Ian 04, 2012 5:12 pm

White Shark a scris: M-am interesat azi la ANPA despre permis, se va schimba forma permisului, pana la aparitia noului tip se poate pescui cu permisul vechi si chitanta de plata pe anul 2012 ( la cei care nu beneficiaza de gratuitati) , pensionarii sa aiba un talon de pensie recent si buletin.
si eu l-am sunat pe inspectorul piscicol domnul Voda de la anpa responsabil pentru Bihor si mi-a spus acelasi lucru...ramine in vigoare taxa de 30 lei si in anul 2012...platesti la trezorerie,si cind incep sa se elibereze cardurile anpa mergi la ei si de la Bucuresti o sa vina cardul...nu trebuie sa fii membru la nici o asociatie(daca nu ai bani de aruncat pe fereastra) pentru apele publice ajunge acel card de la anpa...si nu taxe de protectie a mediului,taxa de calcat pe iarba,taxa de inspirat aer pe malul crisului sub salcie astea sint vraji a precizat domnul Voda...fir intins tuturor!!!
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  colaps Joi Ian 05, 2012 11:43 am

ok beieti , deci merg la trezorerie si ce zic ? vreau sa platesc 30 ron taxa pescuit ANPA ? Very Happy pina acuma am fost dedicat ajvps-ului si imi faceau ei onoarea asta cu anpa-ul Very Happy soo ??

merci de ajutor.
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  loci70 Dum Ian 08, 2012 10:08 am

colaps a scris:ok beieti , deci merg la trezorerie si ce zic ? vreau sa platesc 30 ron taxa pescuit ANPA ? Very Happy pina acuma am fost dedicat ajvps-ului si imi faceau ei onoarea asta cu anpa-ul Very Happy soo ??

merci de ajutor.
da...mergi la trezorerie platesti 30 ron in contul a.n.p.a(taxa de pescuit) si cu chitanta si cartea de identitate mergi la sediul anpa..cum mergi in sus de la piata cetate spre cantemir,pe partea stinga chiar dupa benzinaria mol este o cladire este trecut afara ceva cu ministerul agriculturii....inspectorul piscicol domnul Voda se ocupa de eliberarea acestor acte dar numai in fiecare vineri ,cred ca intre orele 9-16...deocamdata anpa bucuresti asteapta ofertele pentru tiparirea cardurilor de plastic,licitatia din dec.2011 sa aminat pe ian.2012...dupa cum functioneaza treburile in ''frumoasa si dulce romanie'' pina se face iarasi licitatia pentru fabricarea cardurilor,o sa apara contestatiile,iara se face licitatie,cistigatorul se apuca de treaba se tipareste ,se trimit la bucuresti listele din provincii cu numarul de carduri cerute(cica vin conplectate nominal),se trimit inapoi in judete,se distribuie...deci o sa fie ceva iarasi pe martie-aprilie din cardurile de pescuit...dar lasind gluma d-l Voda mi-a spus prin telefon cind m-am interesat ca pina la emiterea noilor carduri se poate pescui cu cele din 2011,sau daca vrei neaparat mergi platesti 30ron la trezorerie si arati chitanta respectiva ca ai avutbunavointa si responsabilitate si nu esti in ilegalitate. Smile
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  anonim_7239 Dum Ian 08, 2012 3:15 pm

se poate pescui cu permisul emis de ANPA pe ape publice din alte judete (Somes, Tarnave, Olt etc) Question Question
anonim_7239
anonim_7239

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 16/12/2011

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  Ionut Erdeli Lun Ian 09, 2012 9:49 pm

Deci, acum am citit si eu prin alte locuri. Pana la tiparirea noilor permise sunt valabile cele de anul trecut conform ordinului ministrului nu stiu cat din nu stiu cat.

"Ordin nr. 297 din 28/12/2011
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 10 din 05/01/2012
Intrare in vigoare: 05/01/2012

Având în vedere:
- consultările cu forurile de reprezentare ale asociaţiilor de pescari sportivi legal constituite la nivel naţional din domeniul pescuitului recreativ/sportiv;
- Referatul de aprobare al Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură nr. 10.132 din 15 decembrie 2011,
în temeiul:
- Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul şi acvacultura, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 317/2009, cu modificările şi completările ulterioare;
- art. 7 lit. A.b) şi A.e) din Hotărârea Guvernului nr. 545/2010 privind organizarea, structura şi funcţionarea Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură, cu modificările ulterioare;
- art. 7 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 725/2010 privind reorganizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, precum şi a unor structuri aflate în subordinea acestuia, cu modificările şi completările ulterioare;
- art. 4 din Hotărârea Guvernului nr. 1.016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură;
- Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei şi faunei sălbatice, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 49/2011,

ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale emite următorul ordin:

Art. I. - Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 15/2011 privind condiţiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum şi modelele permiselor de pescuit recreativ/sportiv, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 74 din 28 ianuarie 2011, se modifică şi se completează după cum urmează:
1. La articolul 2, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Asociaţiile de pescari sportivi pot elibera permise de pescuit recreativ/sportiv numai după obţinerea autorizaţiei de pescuit recreativ/sportiv, pe baza listelor nominale depuse la ANPA şi a documentelor prevăzute la art. 5 alin. (3)."
2. La articolul 3, alineatul (2) se modifică şi va avea următorul cuprins:
"(2) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este un document cu regim special, înseriat, nominal, netransmisibil, tip card plastifiat, valabil în toate habitatele piscicole naturale, cu excepţia Rezervaţiei Biosferei «Delta Dunării»."
3. La articolul 3, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
"(3) Până la emiterea noilor modele de permise, permisele de pescuit recreativ/sportiv eliberate în anul 2011 sunt valabile şi în anul 2012."
4. Articolul 4 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 4. - Permisele de pescuit recreativ/sportiv se vizează anual, cu condiţia achitării anuale a taxei stabilite prin Hotărârea Guvernului nr. 1.016/2008 privind cuantumul taxelor de licenţiere şi autorizare în pescuit şi acvacultură. Modelul permisului de pescuit recreativ/sportiv este prevăzut în anexa nr. 1
5. La articolul 5 alineatul (3), după ultima liniuţă se introduce o nouă liniuţă, cu următorul cuprins:
" - acordul administratorului/custodelui ariei naturale protejate, după caz."
6. Anexa nr. 1 se modifică şi se înlocuieşte cu anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art. II. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.



Ministrul agriculturii şi dezvoltării rurale,
Valeriu Tabără"

Ionut Erdeli

Numarul mesajelor : 1487
Localizare : SECRET
Ocupatia : T.F.L.
Data de inscriere : 30/04/2009

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  MIHNEA FLORIN Dum Ian 15, 2012 1:44 pm

A fost cineva la trezorerie sa plateasca taxa pt.permis 2012? am auzit , ca a fost un coleg si cica i sa spus ca nu se mai poate plati la trezorerie,sau ceva de genul! oare e adevarat sau sunt zvonuri? ...ca nu as bate drumul degeaba pana la trezorerie! ms.
MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  pescar_it Lun Ian 16, 2012 9:25 am

Eu am fost chiar saptamina trecuta marti sau miercuri sa platesc taxa pt permis 2012 (ANPA) la trezorerie.
pescar_it
pescar_it

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar_IT
Data de inscriere : 22/01/2011

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  zoltan zalenschi Lun Ian 16, 2012 3:24 pm

pescar_it a scris:Eu am fost chiar saptamina trecuta marti sau miercuri sa platesc taxa pt permis 2012 (ANPA) la trezorerie.

Am fost am platit 30 de lei si am chitanta ANPA !!! Cine este prost, sa plateasca la asociatii !!!

zoltan zalenschi

Numarul mesajelor : 15
Localizare : oradea
Ocupatia : Ghid
Data de inscriere : 01/12/2011

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  loci70 Lun Ian 16, 2012 6:22 pm

zoltan zalenschi a scris:
pescar_it a scris:Eu am fost chiar saptamina trecuta marti sau miercuri sa platesc taxa pt permis 2012 (ANPA) la trezorerie.

Am fost am platit 30 de lei si am chitanta ANPA !!! Cine este prost, sa plateasca la asociatii !!!
corect!!!! ai primit din partea anpa tichetul sau ai numai chitanta ca ai platit? ca asa am citit pe situl anpa de la bucuresti ca se asteapta oferte pentru tiparirea permiselor tip card si pe urma se distribuie la filialele anpa din judete
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  zoltan zalenschi Mar Ian 17, 2012 2:51 pm

Chitanta am primit ,

de fapt m-am intrebat pentru ce platesc daca sint membru la aqua sau la ajvps ? . Eu am chitanta si o prezint doar inspectorului piscicol si politistilor.

zoltan zalenschi

Numarul mesajelor : 15
Localizare : oradea
Ocupatia : Ghid
Data de inscriere : 01/12/2011

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  dady Mar Ian 17, 2012 3:53 pm

Am mai specificat, nu numai o data si nu numai pe un singur site.
Permisul, acel carton tiparit, pt. anpa nu are valoare de cat de clientela politica care haleaste banii de la buget.
Nu avem nevoie de asa ceva. Permisul anpa este valabil pe toate apele naturale ale domeniului public din Romania. Chitanta trezoreriei sta la baza eventualei eliberari a permisului, atunci la ce mai e nevoie de permis?
Asocierea este un lucru aleatoriu, nu obligatoriu.
Platesti si te asociezi numai in cazul in care doresti asa ceva. Este normal si legal. Conform Constitutiei romaniei, asocierea este UN DREPT si nu O OBLIGATIVITATE.
Nici un organ de control nu va putea nesocotii valabilitatea chitantei de la trezoreriei. Este de ajuns ca un singur pescar sa dea in judecata inspectorul X din jud. Y pt simplul fapt ca acesta nu recunoaste plata facuta catre Min. de Finante prin trezoreria X, dovada fiind chitanta nr.... pt. dreptul de a accesa apele naturale ale dom. public din Romania.
Plata catre asociatii nu poate fi obligatorie.
Daca se impune asa ceva, in mai stiu eu ce judete, atunci vorbim de pescari care fie ca nu stiu legile fie ca sunt ignoranti si accepta absolut orice.
Plata catre trezorerii, elimina inpotenta anpa, si pune in capacitate de absortie imediata a platilor fata de min. de finante, adica spre Buget, a sumelor de care le datoram statului, in mod imediat si fara intermediari. Anpa este un intermediar, nimic altceva.
Nu exista contradictii intre organul de control si pescar. Pescarul merge la trezorerie, plateste si are o chitanta doveditoare a acestui lucru, chitanta are cele 5 elemente de securizare, niciodata permisele tiparite prin alti intermediari, prin licitatii etc.. nu au avut mai mult de cat un singur element de securitate.... chiar nu va duce gandul ca in ceva ani din urma nu s-au gasit ei baietii destepti care sa dea la imprimanta aceste permise?
Romanul se baga la furturi internationale pe toate retelele posibile si nu bagau botul la dastea de aproape 2 lei?

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  White Shark Mar Ian 17, 2012 9:06 pm

Are si permisul ANPA rostul lui, pe langa chitanta. Atesta faptul ca esti pescar sportiv si corect ,pe apele publice. Daca incalci anumite reguli poti pierde dreptul de a pescui si ramai cu chitanta, dar fara permis,asta, teoretic vorbind.

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  dady Mar Ian 17, 2012 9:29 pm

incalcarea regulilor trebuie constatata. Presupun ca exprimarea regulilor se refera la reguli scrise.
In acest caz exista stabilit prin lege cine constata si cum se pedepseste aceasta prevedere legislativa incalcata.
Regula de a se tetrage dreptul de a mai fi posesor al unui permis de pescuit, poate functiona in tari care au ajuns la un anume nivel la care speram si noi sa ajungem
Retragerea dreptului de permis este o forma de manifestare in cadrul asociatiilor.
Dar individul poate pleca la alta asociatie si poate lua permis de acolo...
Pt bani se face orice...
Asa ca numai pt acest lucru nu se merita tiparirea si cheltuirea banului public degeaba.
Sa traiesc eu zilele alea cand personalul cu obligatii de control si constatare vor da amenzi drastice... sa vad eu o instanta care nu va mai scoate infractorii albiti... vise...
Pana atunci de ce nu simplificam regulile?

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  Nagy Victor Vin Ian 20, 2012 8:02 pm

Am discutat personal cu dl. insp. Voda
taxele au ramas cele de anul trecut :
- copii pina la 10 = 0 lei (copie de pe certificatul de nastere) - permis gratuit G
- pensionari de drept (virsta) , pensionari de boala (indiferent de virsta) si posesori de certificat de handicap = 0 lei (copie de pe cartea de identitate , cupon de pensie sau actul care atesta grdadul de handicap) - permis gratuit G
- de la 10 ani in sus , elevi si studenti = 10 lei (chitanta de la trezorerie + copie de pe cartea de identitate + copie carnet de elev/student vizat/stampilat la zi) - permis platit cu reducere R
- ptr. celelalte categorii = 30 lei (chitanta de la trezorerie , copie de pe cartea de identitate) - permis platit integral I

Aceste permise sunt valabile pe orice apa publuca , fara obligativitatea de asociere !

Ptr. anul in curs (2012) inca nu s-au tiparit permisele A.N.P.A. , dar ptr. a putea ptractica pescuitul sportiv pina la aparitia acestora trebuie sa aveti asupra voastra permisul (tichetul) din 2011 , chitanta de la trezorerie care atesta faptul ca ati achitat taxa de pescuit pe anul 2012 si cartea de identitate , cei care sunt in categoriile care primesc permisul gratuit , in loc de chitanta trebuie sa aiba asupra lor un cupon de pensie din 2012 sau actul care atesta handicapul !

Pescarul sportiv are obligatia sa aiba asupra lui permisul (tichetul) pe 2012 dupa ce s-a inceput distribuirea acestora !
Pescarul sportiv este obligat sa prezinte actele mai sus enumerate organelor de control !
In caz de neintelegeri cu organele de control apelati cu incredere la - 0747287447 insp. Voda Mihai !

Fire intinse de capturi record !

http://www.anpa.ro/

Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  loci70 Vin Ian 20, 2012 8:21 pm

Nagy Victor a scris:Am discutat personal cu dl. insp. Voda
taxele au ramas cele de anul trecut :
- copii pina la 10 = 0 lei (copie de pe certificatul de nastere) - permis gratuit G
- pensionari de drept (virsta) , pensionari de boala (indiferent de virsta) si posesori de certificat de handicap = 0 lei (copie de pe cartea de identitate , cupon de pensie sau actul care atesta grdadul de handicap) - permis gratuit G
- de la 10 ani in sus , elevi si studenti = 10 lei (chitanta de la trezorerie + copie de pe cartea de identitate + copie carnet de elev/student vizat/stampilat la zi) - permis platit cu reducere R
- ptr. celelalte categorii = 30 lei (chitanta de la trezorerie , copie de pe cartea de identitate) - permis platit integral I

Aceste permise sunt valabile pe orice apa publuca , fara obligativitatea de asociere !

Ptr. anul in curs (2012) inca nu s-au tiparit permisele A.N.P.A. , dar ptr. a putea ptractica pescuitul sportiv pina la aparitia acestora trebuie sa aveti asupra voastra permisul (tichetul) din 2011 , chitanta de la trezorerie care atesta faptul ca ati achitat taxa de pescuit pe anul 2012 si cartea de identitate , cei care sunt in categoriile care primesc permisul gratuit , in loc de chitanta trebuie sa aiba asupra lor un cupon de pensie din 2012 sau actul care atesta handicapul !

Pescarul sportiv are obligatia sa aiba asupra lui permisul (tichetul) pe 2012 dupa ce s-a inceput distribuirea acestora !
Pescarul sportiv este obligat sa prezinte actele mai sus enumerate organelor de control !
In caz de neintelegeri cu organele de control apelati cu incredere la - 0747287447 insp. Voda Mihai !

Fire intinse de capturi record !

http://www.anpa.ro/

multumim Victor Surprised
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

conditii eliberare permis pescuit ANPA - Pagina 2 Empty Re: conditii eliberare permis pescuit ANPA

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum