Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Lacul Tisa (Ungaria)

+8
Nagy Victor
alcatraz
Hanumanfish
MIHNEA FLORIN
CosmYn
Istyfishmaster
Vali
FishHunter777
12 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  FishHunter777 Mar Oct 18, 2011 2:03 pm

alcatraz a scris:din ce vad pe harta, in jurul lacului sunt mai multe localitati. noi unde vom merge???

La Tiszafured si la Poroszlo imi place mie cel mai mult,dar de obicei la Tiszafured ma duc,unde ma urc in barca si fac in jur de 5 km pana la locul unde imi place mie sa pescuiesc.
FishHunter777
FishHunter777

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Ocupatia : Conducator auto
Data de inscriere : 26/09/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  alcatraz Mar Oct 18, 2011 5:04 pm

m-am uitat pe net la poze din zona. n-am ce sa mai zic. astept vara.
alcatraz
alcatraz

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 67
Localizare : craiova
Ocupatia : pescar in timpul liber
Data de inscriere : 23/09/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  Tirla Vlad Mar Oct 18, 2011 6:43 pm

Salut! cam care ar fi costul unei astfel de deplasari,din Oradea(Combustibil,taxa balta,barca)
Sunt si eu si un prieten interesati,exclusiv spinning(noi suntem din Beius) Mersi!

Tirla Vlad

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Beius
Ocupatia : -
Data de inscriere : 17/10/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  Hanumanfish Mar Oct 18, 2011 7:22 pm

Tirla Vlad a scris:Salut! cam care ar fi costul unei astfel de deplasari,din Oradea(Combustibil,taxa balta,barca)
Sunt si eu si un prieten interesati,exclusiv spinning(noi suntem din Beius) Mersi!


Poroszlo .
Distanta 140 -142 km ... 7600 ft din prima - a doua oara daca mergi platesti doar 1900 ft /zi + barca si benzina care costa aprox 4000 ft = 5900 =80 ron + benzina dus intors ,depinde cit consuma masina .Barcile aici sint de calitate fata de alte locatii , in schimb barca este mai ieftina cu 2000 ft in alte locatii . Sint pescari care isi duc motor si benzina ,trebuie stiut ca sint acceptate doar motoarele cu 4 KW ,multi pescari isi duc motorase pe acumulator ,cu care se misca mai silentios cind pescuiesc la Salau,Stiuca pentru a nu face prea mare zgomot .In rest mai primesti vesta,trebuie sa ai Lampa la tine una buna cu raza medie .Sa duci cu tine haine groase si geaca cu gluga ,etc .Termos cu ceai,vin si un pic de zeama de pruna Wink .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  Ssebastian Mar Oct 18, 2011 7:28 pm

zsolty a scris:s-a inegrit din cauza lu' borleanu care "saluta" Laughing Laughing Laughing Laughing
...asa l-a invatat ma-sa sa salute Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Ssebastian
Ssebastian

Numarul mesajelor : 1516
Varsta : 48
Localizare : ORADEA
Ocupatia : transport marfa...cu liftul!!!
Data de inscriere : 17/05/2009

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  Hanumanfish Mar Oct 18, 2011 7:36 pm

FishHunter777 a scris:La Tiszafured si la Poroszlo imi place mie cel mai mult,dar de obicei la Tiszafured ma duc,unde ma urc in barca si fac in jur de 5 km pana la locul unde imi place mie sa pescuiesc.

Acolo unde iti place tie toamna tirziu este apa mare ?
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  Tirla Vlad Mar Oct 18, 2011 7:46 pm

Hanumanfish a scris:
Tirla Vlad a scris:Salut! cam care ar fi costul unei astfel de deplasari,din Oradea(Combustibil,taxa balta,barca)
Sunt si eu si un prieten interesati,exclusiv spinning(noi suntem din Beius) Mersi!


Poroszlo .
Distanta 140 -142 km ... 7600 ft din prima - a doua oara daca mergi platesti doar 1900 ft /zi + barca si benzina care costa aprox 4000 ft = 5900 =80 ron + benzina dus intors ,depinde cit consuma masina .Barcile aici sint de calitate fata de alte locatii , in schimb barca este mai ieftina cu 2000 ft in alte locatii . Sint pescari care isi duc motor si benzina ,trebuie stiut ca sint acceptate doar motoarele cu 4 KW ,multi pescari isi duc motorase pe acumulator ,cu care se misca mai silentios cind pescuiesc la Salau,Stiuca pentru a nu face prea mare zgomot .In rest mai primesti vesta,trebuie sa ai Lampa la tine una buna cu raza medie .Sa duci cu tine haine groase si geaca cu gluga ,etc .Termos cu ceai,vin si un pic de zeama de pruna Wink .
Hmm..tentant! am fi 2 din zona mea dar ramane problema transportului(nava mea de pescuit nu e recomandata sa trec dincolo cu ea..Dacia) Embarassed

Tirla Vlad

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Beius
Ocupatia : -
Data de inscriere : 17/10/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  alcatraz Mar Oct 18, 2011 8:39 pm

presupunind ca vreau sa pescuiesc 1/2 weekend in zona Tiszafured ce cheltuieli ma asteapta? taxe de autostrada, rovigneta, taxe de balta, taxe de barca, alte taxe... etc. se exclude benzina pentru masina pentru ca bunul simt ma indeamna sa trec granita cu plinul facut.
in principiu as merge pe ideea ca dimineata sa fiu pe balta, pescuit pina seara, dush, haleu, somn pina imi revin si apoi plecarea.
este vre-o diminuare de tarife in cursul saptaminii??
PS. "pe balta" se pot face plati cu cardul??
alcatraz
alcatraz

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 67
Localizare : craiova
Ocupatia : pescar in timpul liber
Data de inscriere : 23/09/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  Hanumanfish Mar Oct 18, 2011 9:40 pm

Salut

Pentru masina trebuie doar carte verde ,taxa de autostrada nu trebuie doar daca vi cu camionul .

Taxa /zi de pescuit 1900 ft + barca intre 4000-6000 ft = 80 ron ai cazare de la 2000-10000 ft ( 2000=32 ron) ( 10000 de ft = 160 ron ) la aceste cheltuieli se adauga permisul anual 1000 ft = 16 ron + carnetul cu capturi 700 ft .

Cu cardul se poate plati doar in unele pensiuni .

Despre tarife ,in tot cursul anului pretul este unic pentru toata lumea .Costul unei persoane cu cazare cu tot ,pescuit,barca,si o masa buna iese undeva in jur de 160-170 ron /zi .

Daca doresti sa vi te ajutam cu placere sa ajungi acolo si te va astepta acolo cineva care iti va oferi totul .( Si noi l-am cunoscut in vara asta ,este un ghid turistic si pescar ) Un fel de lipovan din Delta Dunarii ,varianta maghiara si este foarte ospitalier .Sau poti alege dupa ochi pensiunea dupa plac .

Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  alcatraz Mier Oct 19, 2011 12:18 pm

preturile sunt mai mult decit rezonabile. facind o comparatie intre preturile de acolo si cele de la noi, este mai convenabil pe tisza.
la noi
-100 lei cazarea
-100-150 lei barca
-50-100 lei ziua de pescuit in sistem C&R
nu mai pun la socoteala si o masa buna ca deja am depasit dublul cheltuielilor.

imi doresc sa ajung acolo dar nu singur ci insotit de unul sau mai multi dintre voi, care veti fi disponibili. in gasca este mult mai misto. trece timpul altfel.
cunoasteti locurile, stiti tabieturile zonei si ce este mai important - cunoasteti limba.

alcatraz
alcatraz

Numarul mesajelor : 36
Varsta : 67
Localizare : craiova
Ocupatia : pescar in timpul liber
Data de inscriere : 23/09/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  Tirla Vlad Mier Oct 19, 2011 9:29 pm

Daca merge cineva in aceasta toamna (la spinning)si are 1-2 locuri disponibile(din Oradea)as fi interesat si eu sa merg,binenteles cu participare la cheltuieli.

Tirla Vlad

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Beius
Ocupatia : -
Data de inscriere : 17/10/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Locuri de pescuit:balti

Mesaj  Jean Scurtu Vin Oct 21, 2011 6:33 pm

Felicitari pt. frumosul crap(probabil C&R)

L-ai prins cumva la tigara????

Jean Scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  FishHunter777 Mier Oct 26, 2011 5:26 pm

Va mai scriu odata preturile . In mare iti trebuie 150 roni pe zi, inclus toate in afara de transport!
FishHunter777
FishHunter777

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Ocupatia : Conducator auto
Data de inscriere : 26/09/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  FishHunter777 Mier Oct 26, 2011 5:28 pm

Hanumanfish a scris:
FishHunter777 a scris:La Tiszafured si la Poroszlo imi place mie cel mai mult,dar de obicei la Tiszafured ma duc,unde ma urc in barca si fac in jur de 5 km pana la locul unde imi place mie sa pescuiesc.

Acolo unde iti place tie toamna tirziu este apa mare ?


Nu e mare apa acolo,dar gasesti toate adancimile dupa preferinta Wink

FishHunter777
FishHunter777

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Ocupatia : Conducator auto
Data de inscriere : 26/09/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  FishHunter777 Mier Oct 26, 2011 5:33 pm

Hanumanfish a scris:
Tirla Vlad a scris:Salut! cam care ar fi costul unei astfel de deplasari,din Oradea(Combustibil,taxa balta,barca)
Sunt si eu si un prieten interesati,exclusiv spinning(noi suntem din Beius) Mersi!


Poroszlo .
Distanta 140 -142 km ... 7600 ft din prima - a doua oara daca mergi platesti doar 1900 ft /zi + barca si benzina care costa aprox 4000 ft = 5900 =80 ron + benzina dus intors ,depinde cit consuma masina .Barcile aici sint de calitate fata de alte locatii , in schimb barca este mai ieftina cu 2000 ft in alte locatii . Sint pescari care isi duc motor si benzina ,trebuie stiut ca sint acceptate doar motoarele cu 4 KW ,multi pescari isi duc motorase pe acumulator ,cu care se misca mai silentios cind pescuiesc la Salau,Stiuca pentru a nu face prea mare zgomot .In rest mai primesti vesta,trebuie sa ai Lampa la tine una buna cu raza medie .Sa duci cu tine haine groase si geaca cu gluga ,etc .Termos cu ceai,vin si un pic de zeama de pruna Wink .

Din prima platesti 1100 ft care inseamna permisul anual pe lac si bineanteles 1900 ft taxa pe zi,deci nu se plateste 7600!!!
FishHunter777
FishHunter777

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Ocupatia : Conducator auto
Data de inscriere : 26/09/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  FishHunter777 Mier Oct 26, 2011 5:36 pm

Jean Scurtu a scris:Felicitari pt. frumosul crap(probabil C&R)

L-ai prins cumva la tigara????

Jean Scurtu
Nu la tigara, la timbru fiscal de 1 leu sa prins crapu' !
FishHunter777
FishHunter777

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 47
Localizare : Oradea
Ocupatia : Conducator auto
Data de inscriere : 26/09/2011

Sus In jos

Lacul Tisa (Ungaria) - Pagina 3 Empty Re: Lacul Tisa (Ungaria)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum