Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Electrocutare la pescuit

+4
Nagy Victor
zsolty
dady
adi.94.oradea
8 participanți

In jos

Electrocutare la pescuit Empty Electrocutare la pescuit

Mesaj  adi.94.oradea Sam Dec 24, 2011 1:02 pm

am o dilema. daca dai cu fixa sub un cablu de inalta tensiune cu tehnica pe sub mana patesti ceva?
sau care sunt conditiile ca sa te elecrocutezi?
numai sub cabluri de inalta tensiune te poti electrocuta?..... sau si celelalte cabluri cu tensiune mai mica?

multumeasc!! astept pareri si raspunsuri
adi.94.oradea
adi.94.oradea

Numarul mesajelor : 45
Varsta : 30
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 13/07/2011

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty Re: Electrocutare la pescuit

Mesaj  dady Sam Dec 24, 2011 1:51 pm

Te sfatuiesc macar acum de sarbatori sa eviti si sa ignori total ideea de a pescuii sub liniile de curent.
Am avut un prieten care a pescuit acum cativa ani sub o linie activa de curent electric, si nu erea de inalta.
Dumnezeu sa-l odihneasca.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty Re: Electrocutare la pescuit

Mesaj  zsolty Sam Dec 24, 2011 3:32 pm

da numa aclo stau pestii??? sub acel cablu???
da cu o bolognesa si dai de mai sus nu de sub cablu
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty Re: Electrocutare la pescuit

Mesaj  Nagy Victor Sam Dec 24, 2011 8:48 pm

pe cit posibil evita toate locurile cu respectivele cabluri electrice suspendate Exclamation

vezi primul mesaj din acest topic :
https://pescuitbihor.forumgratuit.ro/t337-atentie-unde-si-cum-pescuim
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty Re: Electrocutare la pescuit

Mesaj  anonim_7239 Sam Dec 24, 2011 9:34 pm

am avut 2 prieteni care s-au electrocutat cu bete de carbon ( la Soimi-i s-a topit manerul de la bat in mana, arcul electric a intrat prin mana si a iesit prin papuc/ si la Fughiu), nu pescuiti sub cabluri de curent, nu este neaparat sa-l atingi fiindca se poate produce un arc electric intre cablu si varful batului (este posibil chiar la 1 m daca este bat de carbon)
sunt locuri mai sus sau mai jos de cablul respectiv si chiar nu merita pentru cativa pesti sa te prajesti affraid
anonim_7239
anonim_7239

Numarul mesajelor : 9
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 16/12/2011

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty Electrocutare la pescuit

Mesaj  adi.94.oradea Lun Dec 26, 2011 12:43 am

multumesc pentru sfaturi......am auzit la emisiunea monstrii apelor ca in caz de furtuna daca tu tii virful batzului in sus (fie el lanseta sau fixa ) poti sa fii trasnit daca esti cel mai inalt punc din zona in care este furtuna.ce pareri aveti? asa zice Jeremy Wade.....eu nu stiu poate e adevarat,poate nu.

astept raspunsuri!!!
multumesc mult
adi.94.oradea
adi.94.oradea

Numarul mesajelor : 45
Varsta : 30
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 13/07/2011

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty Re: Electrocutare la pescuit

Mesaj  Admin Lun Dec 26, 2011 8:22 am

Din cate am inteles depinde de incarcarea electrostatica, asa ca poti sa fii tu si in cel mai jos punct si sa nu ai nici batul in mana....
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty Re: Electrocutare la pescuit

Mesaj  TheWheel Lun Dec 26, 2011 11:01 am


Aici e vorba de fulger, nu de cabluri dar e asemanator.
TheWheel
TheWheel

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 26
Localizare : Oradea
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 30/09/2011

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty Re: Electrocutare la pescuit

Mesaj  dady Lun Dec 26, 2011 12:49 pm

Am trait experienta fulgerului pe raul Strei, cand pescuiam cu un prieten medic stomatolog. Pescuiam pe aceiasi nada si din acest motiv stateam fata in fata, el pe un mal eu pe celalalt.
Deodata s-a intunecat cerul si a venit un nor f negru. A inceput sa fulgere si a inceput o ploaie de vara f puternica.... curiozitae... pe malul meu nu a cazut un strop, pe cand pe prietenul meu l-a facut fleasca.
Dar, alta e aventura, un trasnet cazut undeva aiurea a creat in atmosfera o propagare de electricitate instantanee pe orizontala. Cred ca admosfera cu umuditate f ridicata a favorizat acest fenomen. Deodata am vazut ca prietenul meu cade ca si secerat. Am trecut apa la el, si spre norocul lui erea numai in stadiu de inconstienta.
I-am facut ce mi-a venit atunci pe loc in minte si a inceput sa-si revina. Ploaia trecuse, cand si-a revenit bine, mi-a spus ca are dintii in gura de parca sunt din nisip. Nu stia nimic, nu a avut timp sa inteleaga fenomenul, dupa cateva ore tremura in continuu...
Infine, traieste si acum, sper sa-i fi murit moartea...
Asa ca, trebuie data maxima importanta fenomenelor de trasnet, de ploi violente predispuse descarcarilor electrice...
De altfel, pe betele de pescuit este inscriptionata avertizarea pericolul de trasnet sau contact cu retele de curent elecric, trebuie luate masuri de precautie in acest sens.
Acum nu as putea spune daca acea diferenta de potential se afla la nivelul corpului sau, sau deasupra acestuia, caz in care, batul de pescuit a jucat rolul de captator si bun conducator al sarcinii electrice catre sol. Cert este ca prietenul meu s-a aflat pe post de conductor de legatura intre planul cu potential de incarcatura electronica si pamant, astfel a favorizat scurgerea de curent intre sarcina respectiva si pamant.. A avut norocul sa se afle intr-un camp de diferenta de potential pe care corpul omenesc a suportat-o... dar aceasta minune nu cred ca se poate intampla prea des... mai bine, strangeti sculele si adapostitiva oriunde numai sub copaci inalti nu, mai bine stai pe pamant in ploaie si acoperiti sculele cu ceva folie, daca ai una sa ti-o pui peste tine este poate cel mai bun lucru. Copacii inalti uzi, devin bun conducatori de electricitate si pot atrage cu usurinta efectele descarcarilor electrice.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty Electrocutare la pescuit

Mesaj  adi.94.oradea Lun Dec 26, 2011 9:39 pm

multumesc pentru raspunsuri....astept si alte pareri
adi.94.oradea
adi.94.oradea

Numarul mesajelor : 45
Varsta : 30
Localizare : oradea
Ocupatia : elev
Data de inscriere : 13/07/2011

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty adica?

Mesaj  SmYLe Dum Feb 05, 2012 8:40 pm

ce inseamna asta? de toata lumea vrea aprox sa pescuiasca sub cablurile astea ?

acolo se aduna pestii ?
SmYLe
SmYLe

Numarul mesajelor : 29
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Ocupatia : Frizer
Data de inscriere : 05/02/2012

Sus In jos

Electrocutare la pescuit Empty Re: Electrocutare la pescuit

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum