Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sfaturi de ingrijire a pestilor

+6
Adriann
Ssebastian
Admin
Hanumanfish
alex_24ARN
Musti
10 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Sfaturi de ingrijire a pestilor - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi de ingrijire a pestilor

Mesaj  Admin Joi Sept 17, 2009 10:41 pm

prea usor se rupe operculul si asa............sa zicem ca cineva tiar baga 2 degete in gat si te-ar tine atarnat de propria greutate cum te-ai simti?
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sfaturi de ingrijire a pestilor - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi de ingrijire a pestilor

Mesaj  Musti Joi Sept 17, 2009 10:44 pm

Tot asa cum m-as simti atarnat de mandibula, prins cu grip-lip-ul. Care este o unealta studiata pt. a nu chinui pestele. Din pacate o uitasem acasa.
Operculul n-avea cum sa se rupa, pt. ca nu sustinea nici o greutate. Degetele imi treceau pe sub opercul si se sprijineau pe mandibula. Daca ai tinut vreodata in mana un avat sau o stiuca mare, poti intelege ce spun. Nu e absolut nici un pericol.


Ultima editare efectuata de catre Musti in Joi Sept 17, 2009 10:52 pm, editata de 1 ori

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Sfaturi de ingrijire a pestilor - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi de ingrijire a pestilor

Mesaj  DAN-DAN Joi Sept 17, 2009 10:50 pm

Admin a scris:prea usor se rupe operculul si asa............sa zicem ca cineva tiar baga 2 degete in gat si te-ar tine atarnat de propria greutate cum te-ai simti?
affraid macabra comparatie !I-MI DA DE GANDIT scratch !!! Cred ca o sa imi perfectionez ,,tehnica,, de dazgatare a testeliu sub apa evitind astfel si contactul acestuia cu aerul (adio poze cu pesti in brate).
DAN-DAN
DAN-DAN

Numarul mesajelor : 35
Localizare : oradea
Ocupatia : liber profesionist
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

Sfaturi de ingrijire a pestilor - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi de ingrijire a pestilor

Mesaj  Musti Joi Sept 17, 2009 11:13 pm

Domnilor, imi cer scuze daca v-am socat cu pozele mele... Ironia e ca am in total 3 poze in care apar si eu, tinand pestii atarnati, toate facute in aceeasi zi. A fost singura data cand a avut cine sa-mi faca o poza. In rest am sute de poze cu pestele culcat langa lanseta. In fine...
De tinut sunt tinuti de sub mandibula. V-as sugera sa priviti filmuletul cu pescuitul la stiuca pe care mi se pare ca l-am dat intr-un link pe undeva. Puteti studia acolo modul cum se apuca un peste mare de sub operculi, dar tinandu-l de mandibula. Se pare ca este un loc de unde poti apuca pestele fara sa-i produci leziuni.
Cat despre dezgatatul sub apa, ar fi o idee, atata timp cat reusesti sa tii pestele linistit pana ii dezgati ancorele. Prefer sa scot pestele din apa si sa-l operez cu pensa, producandu-i leziuni minime, decat sa-l tin sub apa, expus la vreo miscare brusca, ce poate provoca rani grave. Sub apa te poti trezi ca-i smulgi ancora, rupandu-i gura sau tegumentele.
Cu totul altfel sta treba in pescuitul la musca, unde de regula folosesc carlige fara spin. Nu e nevoie de multe ori nici sa atingi pestele. Apuci musca cu doua degete si pestele se dezgata singur.

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Sfaturi de ingrijire a pestilor - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi de ingrijire a pestilor

Mesaj  Jean Scurtu Vin Sept 18, 2009 8:26 am

Va pot garanta si eu ca daca sti cum se tine un peste mare de operculi se poate intoarce in apa(e drept putin "stresat") si mai tarziu sa atace momeala sau naluca altui pescar.

O sa postez doua poze de la ultimiul meu pescuit la ROLLOVER PASS(15 sept.2009),unde pescuind la jig am prins 3 red fish(Sciaenops ocellatus),de 23 inch=58,42cm,25 inch=63,5cm. si unul de 31 inch=78,74cm.Am scapat altul tot mare ce dupa cca. 10 minute de drill si plimbat pe mal cca. 50m.s-a dezgatat singur.
Limita legala de retinere zilnica e de 3 red fish intre 20 inch(50,8cm.) si 28 inch(71,12cm),dar anual ai voie sa reti si unu peste 28 inch,dar trebuie sa-i atasezi de coada un"tag" ,de fapt o eticheta ce-ti vine in permisul de pescar,eticheta pe care esti obligat sa scri locul,data si dimensiunea pestelui.
Red fish-ul ce-l veti vedea in fotografiile de mai jos ,dupa fotografiere,s-a intors cu bine in apa si probabil ca nu peste mult timp va bucura alt pescar....

[img=https://2img.net/r/ihimizer/img17/6624/dscf5349.th.jpg]

[img=https://2img.net/r/ihimizer/img245/1286/dscf5350.th.jpg]

Puteti observa din fotografie ca eu nu glumesc ,pescuiesc cu DAIWA SS TOURNAMENT 1300(multi pescari cred ca eu laud aceasta mulineta de pomana,dar e treaba lor),fir textil SPIDERWIRE ULTRACAST 10LB.+leader fluorocarbon(SEAGUAR CARBON PRO de 15lb.),iar batul e un bat de fly G.LOOMIS IMX 9' W12/13 transformat de mine in bat de spinning.

Referitor la atitudinea majoritatii pescarilor romani referitor la peste si natura sa nu uitam ca "orice invat are si un dezvat" si cred ca in timp se va schimba in bine si atitudinea lor.

Si aici sunt inca destui ce nu respecta legea,dar daca sunt prinsi se lasa cu pedepse serioase ,putand chiar pierde barca sau masina cu care merge la pescuit sau chiar mai mult.

Se spune ca "frica pazeste bostanii",dar atata timp cat o lege e doar enuntata si nepusa in practica (ca la noi in Romania)nu va asteptati rapid la o schimbare radicala a pescarilor romani.Doar timpul rezolva totul,cum ,daca vom trai vom vedea.Eu cel putin ma bucur ca macar pe forum-urile de pescuit incepe lupta pt. normalitate si in Romania.

Fir intins,

Jean Scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Sfaturi de ingrijire a pestilor - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi de ingrijire a pestilor

Mesaj  Admin Vin Sept 18, 2009 8:32 am

Daca pestele se zbate i s-a incheiat viata......tineti asa un clean mare sal vedeti peste o ora plutind in jos pe cris........p.s. orice ranire la branhii duce la diverse infectii.......aici am pus punct... Twisted Evil
Admin
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 1162
Localizare : Oradea/Cluj
Ocupatia : Student
Data de inscriere : 16/01/2009

https://pescuitbihor.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sfaturi de ingrijire a pestilor - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi de ingrijire a pestilor

Mesaj  Jean Scurtu Vin Sept 18, 2009 8:45 am

Poti tine un peste mare de operculi fara sa-i ranesti branhiile, dar inainte de eliberare trebuie sa-l tot misti in apa pana pestele isi revine si abia apoi il eliberezi.
Oricum eu iti respect parerea,iar referitor la eventuala ranire a branhiilor depinde mult si de gradul de ranire supravietuirea pestelui.

Numai bine,

Jean Scurtu
Jean Scurtu
Jean Scurtu

Numarul mesajelor : 75
Varsta : 79
Localizare : Houston,Texas
Ocupatia : pensionar
Data de inscriere : 12/06/2009

Sus In jos

Sfaturi de ingrijire a pestilor - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi de ingrijire a pestilor

Mesaj  Nagy Victor Sam Noi 07, 2009 1:06 pm

Si pestii simt durerea , cititi :

Trimis: Vin 11 06, 2009 5:36 pm Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)
Cotidianul: Raspunsul unei dezbateri de zece ani: pestii simt durerea

La doua ore dupa ce au fost expusi unei surse puternice de caldura, carasii aurii au manifestat semne de teama si precautie, indicatoare ale durerii

O echipa norvegiano-americana de oameni de stiinta a oferit un raspuns afirmativ la intrebarea care i-a macinat pe cercetatori si pescari timp de zeci de ani: simt pestii durere? Se constatase de ceva vreme ca animalele reactioneaza la lovituri, insa unii experti au sustinut ca este vorba doar de reflexe, nu de senzatia de durere.

Experimentul care a pus punct dezbaterii a implicat expunerea unor carasi aurii la o sursa de caldura suficient de puternica pentru a produce durere. Inainte de asta, jumatate dintre pesti fusesera injectati cu morfina, o substanta care inabusa durerea, informeaza telegraph.co.uk.

Doua ore mai tarziu, la pestii care nu fusesera injectati cu morfina, ci cu o solutie salina inactiva, au putut fi observate semne de frica si precautie, cercetatorii concluzionand ca acestia au trecut printr-o experienta neplacuta, care le-a ramas intiparita in minte.

In cadrul experimentului, pestii au fost imbracati in niste jachete miniaturale care contineau rezistoare din folie metalica, de genul celor folosite in industria aeronautica pentru a mentine uscate cablurile si componentele electrice. Rezistoarele au fost limitate la temperatura de 50 de grade Celsius, pentru a nu permite ranirea pestilor.

Pestii din ambele grupuri au manifestat reactii similare cand rezistoarele au atins temperatura de 38 de grade Celsius, incercand sa se elibereze de dispozitivele in care erau incotosmanati. In clipa in care acest comportament a fost observat, caldura a fost oprita.

Diferenta dintre cele doua grupuri a iesit la iveala abia mai tarziu, cand pestii au fost lasati liberi in acvariile lor. Doua ore mai tarziu, majoritatea pestilor carora nu le fusese administrata morfina au aratat semne de frica, unul dintre ele fiind lipsa de activitate. De cealalta parte, pestii carora le-a fost inhibata durerea au ramas la fel de energici ca inainte de efectuarea testului
Rolling Eyes
_________________
Nu conteaza lungimea baghetei, ci magia din ea!!!
http://www.panoramio.com/user/2978501/tags/%3E%3C%28%28SPINNING%29%29% 5C%C2%B0%3E

....sunt fiinte vii , asa ca ....
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Sfaturi de ingrijire a pestilor - Pagina 2 Empty ingrijire pestilor

Mesaj  DAN-DAN Lun Noi 23, 2009 7:57 pm

Un clip interesant (engleza)despre manuirea pestilor(stiuca),cu minimul se ustensile si fara a cauza leziuni maore capturi pegatindo pentru eliberare,...de fapt si,, primirea ,,a fost facuta ca la crap pe saltea de primire aplauze ..doar e gentleman Very Happy Fire-n -tintinse!
DAN-DAN
DAN-DAN

Numarul mesajelor : 35
Localizare : oradea
Ocupatia : liber profesionist
Data de inscriere : 23/03/2009

Sus In jos

Sfaturi de ingrijire a pestilor - Pagina 2 Empty Re: Sfaturi de ingrijire a pestilor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum