Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Discutii despre C & R !

+19
Vali
MeHigh
colaps
Sziszi
tIbI_iosIA
pesccar
ESOX LUCIUS
razvan10
Adriann
Nitu V
mariusw
alex_24ARN
Musti
davidco_m
Hanumanfish
Ssebastian
Harangus Marius
Ionut Erdeli
Nagy Victor
23 participanți

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  davidco_m Vin Dec 16, 2011 2:20 pm

Vali a scris:gratis ?
majoritatea pescarilor zic : eu dau bani pe momeala,alea alea ... si sa nu duc nimic acasa , nu's fraier
Rar totusi asa scrie in perimsul AJVPS , poti duce 5kg acasa , n-ai ce face
Laughing
Daca mergi la pescuit de foame sa zicem ca-i valabil argumentul,ai putea totusi sa-ti cumperi niste mancare de banii dati pe momeala...peste nu-i sigur ca prinzi.Pe permisul AJVPS mai scrie ca este pescuit recrativ sportiv Exclamation si ca poti duce o anumita cantitate de peste dar nu-i OBLIGATORIU! Cand au fost stabilite cele 5 kg erau de cel putin 20x mai multi pesti si pescari 10% din cei de azi ...pe vremea lui ceasca aproape toti aveau permis,azi este foarte greu sa stii exact cati pescari sunt.
Pescuitul este o activitate recreativa (sau sportiva pentru unii),daca mergi sa te relaxezi la biliard sau bowling nu te apuci sa mananci bilele si nici nu le duci acasa pt ca ai platit jetonul Exclamation .Faptul ca poti duce acasa un peste sau 2 este un BONUS ,important este sa te simti bine prinzand niste pesti Idea .
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  mihai Vin Dec 16, 2011 6:33 pm

Ce sa mai vb de vanatoare(referitor la sport) , caprioare , cerbi , iepuri , fazani ,rate, etc ucise intr-un mod brutal.. de care sincer mie imi este mai mila decat de pesti, dar in mare parte pescarii care practica pescuitul C&R sunt pescari mai educati , mai civilizati si de cele mai multe ori cu un buget mai mare decat ceilalti . Eu zic ca cel mai bine ar fi sa duca fiecare acasa un peste maxim 2 si daca prinde o suta , ca ajunge pentru o gustare Very Happy

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty c&r

Mesaj  colaps Vin Dec 16, 2011 10:43 pm

apropo de vanatoare ... noah io deaia nu o mai practic ca nu prea se da sanse la animal , eu unu nu pot intelege alicele ... nici la pasari ,dapoi la iepuri sau altele . daca te tine da-i cu calibru mic si da-i exact unde trebuie sa nu se chiunie , poate ca fac eu pe grozavu ,dar am trecut prin deastea si sincer e inuman , in mintea mea vanatoarea cu alice e cam ca si pescuitul cu plasa , adica sanse zero pentru animal/peste . am deraiat prea mult de la topicul acesta , poate mai bine am muta discutiile intr-u topic gen "C&R or NOT - argumente pro/contra" , parerea mea Smile

p.s. azi am fost la o muscareala scurta si am luat un oblete cat palma ...evident a vazut apa instant . muscaturi la fiecare lanseu , momeala imitatie furnica cu burta de paun + picioare extra long albe Smile. vant din dreapta ...castu a fost dezastruos Very Happy asta e o paranteza Razz poze nu am sorry nu apucam sa fac si poza si sa ramina si in viata Wink
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  colaps Sam Dec 17, 2011 10:06 pm

Razz nu te cred Ionut Very Happy
colaps
colaps

Numarul mesajelor : 123
Localizare : Oradea
Ocupatia : muscar
Data de inscriere : 14/06/2011

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  mihai Dum Dec 18, 2011 10:49 am

Prieteni eu zic sa nu mai incercati sa convingeti pe toata lumea sa pescuiasca C&R ca nu merge in tara asta , romanii sunt o specie mai aparte Smile , se omoara lebedele pe rauri si lacuri in europa si voi vreti eliberarea pestilor ? foarte foarte greu va fi Smile

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  mihai Dum Dec 18, 2011 11:02 am

Oricum respect din partea mea pentru cei care elibereaza tot , sunt la un alt nivel moral si spiritual , si acesti oameni sunt ferm convins ca nu practica nici vanatoarea .. dar as vrea sa-l intreb pe Musti care cred ca este un pescar mai special daca este de acord cu vanatoarea (si mai ales cum bine a zis careva pe forum , glontul cu alice ) si daca practica frumosul sport? .
Oricum sincer spun ca eu nu ma simt sportiv daca pescuiesc ci pescar , asta cu sportul e mai asa pentru o placere de concurs Smile

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Musti Lun Dec 19, 2011 12:51 am

As putea sa-ti raspund in multe feluri in ceea ce priveste vanatoarea. Dar poate cel mai bine e sa pun aici un fragment dintr-o discutie avuta cu ceva timp in urma pe un alt forum. Subiectul era acelasi, vanatoarea. Omul caruia ma adresam se declarase vanator inrait si afirmase ca nu intelege de ce sunt eu impotriva vanatorii, mai ales ca, probabil, nici nu inteleg farmecul acesteia. Omul locuieste in SUA si povestea ca, in afara de vanatori cu arma de foc, participa si la vanatori de mistreti (ma rog, un fel de porci salbatici, nu ca ai nostri) in care ucid animalele cu cutitul, dupa ce reusesc sa le incolteasca in vreo tufa. La fel, povestea cum in Florida, unde locuieste el, se practica vanatoarea de aligatori cu cutitul, avand in vedere ca reptilele ajung sa se plimbe uneori pe strazi. In acest context, acest domn afirma ca motivul pt. care ii place lui sa vaneze este ca asa are acces la carne proaspata si, in plus, asa se apara de aligatori...

Iata ce-i raspundeam atunci:

Musti a scris:Intai tre' sa-ti destainui ca am participat la cateva vanatori, inca de cand eram copil. Taica-meu a avut o perioada din viata in care a fost vanator pasionat. Si mie imi placea sa merg cu el. Desi ilegal, trageam si eu cu arma la tinta, inca de pe vremea cand nu eram capabil sa o tin bine in umar. Imi aduc aminte si acum cum am cazut in fund la prima tragere cu glonte. Reculul m-a determinat sa fac un pas in spate si m-am impiedicat de-o crenga cazuta la pamant, in spatele meu. A fost un moment de spaima pt. toata lumea, pt. ca mai aveam un cartus pe teava si eu cazusem cu arma in brate...
In fine. Nu lungesc vorba. Am renuntat la vanatoare si eu si tatal meu, in urma unei scene care ne-a marcat pe viata pe amandoi. In timpul unei vanatori la caprior am ajuns la un moment dat la doi pasi de o caprioara ranita de un alt vanator din grup. Ei bine, privirea aia umeda si plansul de copil al acelei vietati care se zbatea sa traiasca, desi grav ranita, a fost un soc pt. amandoi. Taica-meu s-a schimbat la fata, a frant arma, a pus un cartus si a impuscat-o sub privirea mea inmarmurita. Cand s-a intors spre mine, avea si el ochii in lacrimi. Mi-a spus scurt: "iarta-ma, puiul tatii". Si-a plecat tacut spre locul de intalnire. La cateva zile dupa asta, isi vindea arma... Mult mai tarziu, cand am putut in sfarsit, de la distanta data de timp, sa vorbim despre scena aceea, batranul mi-a explicat si de ce isi ceruse iertare. Nu pt. ca a impuscat caprioara ranita in fata mea. Ci pt. ca ii parea rau ca ma indrumase si pe mine spre aceasta distractie... Era pe punctul de a ma educa gresit, prin puterea exemplului personal... Patetic, nu? Telenovele... Crying or Very sad
Si acuma sa-ti spun cum vad eu problema, cu ochii de matur.
Omul din lumea civilizata nu mai vaneaza de multa vreme de foame. Vaneaza ca sa se distreze. Daca esti sincer cu tine insuti, vei admite ca am dreptate. Mijloacele cu care o face sunt iarasi un aspect al placerii pe care i-o da adrenalina. Unii se multumesc sa vaneze cu arma, altii o fac cu arcul, sulita sau... cutitul. Isi gasesc ca scuza placerea de a manca vanat proaspat, nu de supermarket, sau se declara preocupati de sanatatea faunei, care, nu-i asa, s-ar dezvolta anarhic fara "extragerea" exemplarelor slabe, bolnave, etc. Pe de alta parte vine acest contraargument: cei care nu vaneaza sunt ipocriti, atat timp cat mananca carne... Din nou, se face referire la o nevoie esentiala: hrana...
Se uita un lucru. Exista animale domestice, inmultite controlat si crescute de catre om cu scopul de a-i asigura hrana. Animalul salbatic este insa altceva... E liber, se inmulteste dupa legile naturii, si moare tot dupa aceste legi. Atunci cand nu devine subiectul distractiei speciei supreme... Vanatorul traditional, integrat in natura, indiferent daca e aborigen, eschimos, massai sau un alt animal de prada, NU vaneaza de amuzament.
Aici e deosebirea fundamentala din punct de vedere moral.
A, ca sunt multi aceia care nu vad sau nu vor sa vada nimic de luat in seama din ceea ce are legatura cu morala e... evident.... indiferent incotro privesti... Dimpotriva, cei care dau doi bani pe atari principii si se comporta ca atare, par handicapati in ochii celorlalti.
Si revin la reactia de demult a tatalui meu. Vana pt. a-si satisface o placere atavica. In adancul constiintei sale avea o indoiala in suflet, chiar un oarecare sentiment de vinovatie, da pe care il ignorase pana atunci. A izbucnit la lumina abia in fata unui fapt care la zguduit.
Ei bine, NU cred ca pe tine nevoia de carne te duce la vanatoare. La fel cum nu cred ca vanezi cu cutitul pt. ca asa e moral. Daca ai vana strict pt. carne, ai face-o in cel mai eficient mod: ai trage cu arma. Vanatoarea cu cutitul tine de alte cele...
Mai exista aspectul vanatorii pt. aparare. Cazul aligatorilor de pe strazi. Da, cand o faci in legitima aparare, vanatoarea are o motivatie corecta, pana la un punct. Totusi, nu vad de ce ai vana acei aligatori cu cutitul, cand o arma de foc cred ca se gaseste in multe dintre gospodariile americane... De ce sa-ti risti viata cu cutitul, motivand ca ti-o aperi? Sa fie amuzamentul, cumva? Setea de adrenalina?
Cam asta scrisesem atunci.
Dupa cum vezi, sunt un om care NU agreeaza vanatoarea. N-am cum. Daca unui peste prins pot sa-i dau drumul, redandu-l naturii, nu acelasi lucru se intampla cu vanatul. Si atunci nu mai avem nici o scuza...

Ca sa revin in actualitate, mi-a fost din nou jena zilele astea ca fac parte din "specia superioara" din varful piramidei.
Cazul tigrului ucis la Sibiu. Ce vina a avut bietul animal ca niste "superiori" dintr-astia l-au luat (pe el sau stramosii lui) din padurile Asiei, l-au inchis intr-o cusca doar pt. ca puii oamenilor sa se poata amuza privindu-i decaderea, in timp ce-si ling inghetatele sau vata pe bat, pt. ca apoi, cand instinctul de animal liber s-a trezit din amortire, aceiasi oameni sa-l ucida cu un aer justitiar, restabilind ei ordinea fireasca. Zau? Care ordine? In mod clar nu cea a naturii...

P.S. Ma surprind tot mai des intrebandu-ma daca nu cumva ar fi cazul sa ma las si de pescuit. Chiar si acela C&R pe care il practic neconditionat (mi-e egal daca lumea ma crede sau nu).
Incerc un sentiment de remuscare chiar si pt. minima suferinta pe care o provoc pestilor pe care ii prind. In fond pescuiesc tot pt. amuzamentul propriu. Si, mai exact, pt. relaxarea pe care aceasta ocupatie mi-o ofera. Dar am ajuns sa ma intreb daca n-as putea obtine aceeasi satisfactie facand altceva, care sa nu dauneze nici cat pescuitul C&R. Sa contemplu doar natura, eventual s-o fotografiez... si-atat. Posibil sa nu fac inca acest pas, dar ma vad reflectand din ce in ce mai des asupra acestui aspect...

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  mihai Lun Dec 19, 2011 9:28 am

Tot respectul din partea mea , esti un exemplu pozitiv pentru toti pescarii si sincer iti spun ca cei ca tine sunt pe cale de disparitie .. din pacate . Sa stii ca si eu am fost in urma cu multi ani vanator ma rog nu suta la suta in limita legii, dar acuma nu as mai putea sa fac ce am facut , este clar o greseala enorma a omului asupra naturii Mad Iar referitor la hrana sa fim seriosi , este mult mai costisitor pescuitul si vanatoarea decat sa cumperi mancarea aia din magazin .

Sanatate si Sarbatori Fericite ! santa

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Musti Lun Dec 19, 2011 12:47 pm

Mihai, sa stii ca nu-i totul pierdut, desi uneori asa pare.
Am trecut si eu prin stari diferite, osciland intre optimism si deziluzie.
Am ales calea exemplului personal si am vorbit cate ceva despre asta (poate chiar mai mult decat mi-ar fi placut), tocmai in speranta ca vor fi si oameni care vor rezona la ceea ce scrisesem. Si, spre multumirea mea, chiar au fost cativa. Oameni care pur si simplu nu-si pusesera niciodata problema ca ar putea elibera pestii prinsi, dupa discutiile de pe acest forum au inceput sa experimenteze sentimentul de multumire pe care il ai dupa ce faci un astfel de gest. Si care sunt acum practicanti C&R, chiar daca nu toti 100%. E totusi un mare pas. Ca su nu mai vorbim despre cei cativa copii care au apucat-o pe calea asta, copii care considera firesc sa redai naturii ceea ce ii apartine. Datorita lor viitorul poate suna bine...
Dupa cum au fost si oameni care au considerat ca "polemici" daunatoare toate discutiile acestea. Asta le-a fost limita capacitatii lor de intelegere. Chiar topicul acesta, avand subiectul C&R a fost sters cu totul la un moment dat. Era extrem de incomod pt. unii. A fost si motivul pt. care am decis sa nu mai intervin atata de des pe forumul acesta. Parea in zadar...
Dar uite ca poate nu-i. Oameni de calitate inca exista.
Imi pare bine sa te cunosc, Mihai. gentleman

Sarbatori fericite si tie!

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Dumnezeu spune " Luati si mincati ...."

Mesaj  Hanumanfish Lun Dec 19, 2011 11:59 pm

Dumnezeu a vazut ca omul a pacatuit si a zis " De azi inainte veti suferi ,femeia va naste cu chinuri ,iar tu Adam vei lucra pamintul arid zilnic prin truda... "

Musti ... pescuitul este inventat de diavol ?

Si acum imi aduc aminte de Nea Ghita care spunea " Nu-i leguma ca si carnea ,cea mai buna leguma e snitelul "
,o idee asa de ciuda " Mincati cu bucurie carne de porc care a fost curentat ? Mincati cu suflet impacat carne de gaina care a crescut in 21 zile la 1500 gr ?

Dumnezeu spune asa " Si v-am dat aceste lucruri pe pamint sa va hraniti ,si tot ce a dat Dumnezeu este bun " " Dar sa nu mincati animalele cu copite despicate " Acum de cine sa ascultam ? Deci asa au reusit producatorii multinationali sa ne vinda marfa lor de categ.a III ?

Apropo , Musti tot respectul , stiai ca: in Europa , sint cluburi de vinatori ,fosti vinatori ,care,vineaza cu teleobiective de 1000,1500,2000,3000 si cu pixelu vede puricele de pe mister mistreti .

Un om adevarat daca vrea ceva o face si "cu asta basta " cum spune vestitul nostru Becali .( Da acuma sincer pina ati ajuns la acest nivel a trecut ceva apa pe Cris ? ) Lasati si pe altii ca de fapt e vorba despre iesire ,o fuga de neveste ,cu haverii )

Sadoveanu a fost si muscar si vinator ,poate el nu a ajuns la acest nivel de nonviolenta ? Alte vremuri ,alte idei ,cind vine ziua neagra peste noi minca si rimele si hoiturile domnilor " Pina atunci mai avem ce papa astea din magazine cu euri .. Wink

Va doresc Sarbatori Fericite !
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Musti Mar Dec 20, 2011 12:39 am

Hanuman,
Sadoveanu a fost totodata si presedinte a Marii Adunari Nationale exact in cei mai intunecati ani ai comunismului (anii '50) cu toate privilegiile si compromisurile morale care decurg din aceasta pozitie. Ca a fost vanator? Uite ca nu ma mira. Si Ceausescu era... Oricat de mare scriitor a fost, nu am argumente sa-l consider si un mare om. Dimpotriva. Asa ca nu-l pot lua de exemplu. Wink

Cat despre imaginea idilica a vanatorului (sau pescarului) integrat in natura, care isi procura hrana zilnica, in deplina armonie cu mediul, am senzatia ca vorbim degeaba. Cum se potriveste in peisajul tau romantic vanatorul care se deplaseaza in teren cu jeep-ul, care umbla dupa vanat cu camera cu termoviziune, il ocheste cu o carabina cu luneta, asezata pe trepied, folosind munitie speciala, arma fiind, eventual, cu repetitie? Sau pescarul care-si aduce pe malul apei o duba de echipament, baterii de lansete, rod-pozi, swingere, senzori wireless, barcute de nadit radiocomandate, sonare, zeci de kilograme de nada iesita din cele mai rafinate laboratoare chimice si folosind cele mai perfide monturi?
Si ei isi procura hrana... Nu? Sarmanii... Iar sansele sunt egale om-animal...
Nu ma provoca sa-ti povestesc lucrurile pe care le stiu despre vanatorile de la Balc ale lui Tiriac, de exemplu. Numai oameni rafinati, sange albastru de spita veche... Probabil ucid mistreti pt. ca e ilegal sa ucida oameni. Cred ca s-ar distra la fel de bine...

Ceea ce povestesti tu ar fi valabil daca am trai intr-o lume in care omul sa nu fi modificat planeta atata de profund. Intr-o lume in care animalul salbatic, liber, ar trai, s-ar inmulti si ar muri dupa legile naturii, intr-un echilibru perfect intre prada si pradator. Dar nu e cazul. Omul a alterat iremediabil gradina lasata in dar de Dumnezeu. Si continua s-o altereze, in dementa lui egoista.

In fine. M-am lungit prea mult la discutii si nu face sens. Ce aveam de spus am spus, cine a dorit sa inteleaga a inteles... Iar daca nu, oricum nu conteaza...
gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  davidco_m Mar Dec 20, 2011 7:44 am

Very Happy
Hai sa nu devenim fanatici pe ideea C&R.Nu pot sa spun ca mi-a trecut prin cap sa ma las de pescuit....este prea departe acest gand,ideea este sa nu distrugi,sa protejezi pe cat posibil.Apropo de vanatoare stiai ca administratorii fondurilor de vanatoare (responsabili) hranesc animalele aproape tot timpul anului! este un fel de crestere a animalelor salbatice daca vrei sa o luam asa.Diferenta intre macelar si vanator sau intre o intreprindere care creste animale si un administrator privat al unui fond de vanatoare(nu toti) este in calitatea produsului si metoda de omorare...pana la urma care este mai fair play?Oare nu-i mai putin dureros sa fie animalul impuscat decat sa primeasca un topor in cap si mai apoi sa i se faca felul cu un cutit?La cum gandesti ar trebui sa fii vegetarian Musti
Cam atat momentan ca ma grabesc
davidco_m
davidco_m

Numarul mesajelor : 238
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzator
Data de inscriere : 21/01/2009

http://davidcomfly-fishing.blogspot.com

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  mihai Mar Dec 20, 2011 4:03 pm

Bai da cum sariti voi repede pe omul corect , nici eu nu pescuiesc C&R dar asta nu inseamna ca daca Musti o face si incearca sa spuna si celorlalti ca senzatia eliberarii pestelui e mult mai frumoasa decat gustul acestuia face o greseala , sa fim seriosi asa ar fi cel mai corect Smile Dar daca exista pescari care nu au ce pune pe masa si prinde un peste de care se bucura enorm si-l duce acasa la familie , nu cred ca cineva il condamna .. oricum eu imi mentin parerea ca pescuitul total C&R nu are sens ,dar partial ar fi bine Smile

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  dady Mar Dec 20, 2011 4:49 pm

cu ceva ani in urma am fost la un pescuit in Suedia.
In gasca noastra se afla chiar un oradean.
La prima partida de pescuit am fost intr-o locatie unde se prindea pastrav. Am pescuit si am eliberat toti pastravii prinsi pana ce langa mine a venit ghidul nostru.
Acesta ma urmarise de la distanta si a venit sa vada cu ce pescuiesc.
El pescuia cu rotativa mica. Eu cu vobler, i-am dat si lui vobler si treburile s-au schimbat radical in favoarea lui.
Pe cand a ajuns langa mine, a observat ca eliberez pestii...
Mi-a spus ca putem retine cat dorim, nu e problema si nu e obligatoriu sa eliberam pestii, este obtiunea noastra.
Am inceput sa retinem ceea ce erea demn de retinut.
In alta zii am mers pe un rau superb, Voimun, aici am prins atat pastrav cat si lipani deosebit de frumosi.
In cateva zone am dat peste bibani, dar foarte frumosi, ba am prins si cateva stiuci.
La indemnul lui am retinut si de aici peste, pastravi si lipani, o parte l-am preparat la cabana, o parte i-a dus el la cineva care afuma peste.
Vreau sa spun ca la plecare am primit peste afumat si tras in celofan, peste cu peste, numai pastrav si lipan, o nebunie.
Desi nu sunt un mare mancator de peste, nu mi-ar displace sa mai am posibilitatea de a consuma peste ca si cei preparati in Suedia.
Si ei mananca si retin pestele. Nu am vazut undeva specificat cat poti retine, nu ne-a spus nimeni sa retinem o anume cantitate.
Stiucile pe care le-am prins, foarte multe, le-am eliberat cu exceptia a 2-3 bucati care ereau foarte ranite.
Dar, asa cum spuneau si ei, nu are rost sa retii stiuca, nu e buna de nimic.
Conparativ cu pastravul si lipanul stiuca e undeva foarte departe.
Asa ca, luand in discutie o tara cu multi ani mai evoluata ca si a noastra, cel putin din pct de vedere al calitatii cetatenilor, consider ca inca avem prea multe treburi de solutionat pana a ajunge la a practica pescuitul prinde si elibereaza.
Avem pescuit comercial cu plasele autorizat pe apele interioare ale tarii, avem braconaj sub toate formele posibile pe care le-am auzit si pe care nu le-am auzit sau imaginat inca, avem pesti destul de putin importanti pt gastronomie, avem o institutie care ar trebuii de multi ani sa se ocupe foarte punctual ca noi sa avem peste proaspat de cea mai buna calitate, romanesc si ieftin pe piete, peste cu reale calitati gastronomice, dar acea institutie ANPA se pare ca si-a gasit menirea.... permisele de pescuit, autorizarea de societati pt pescuit cu plasele, etc, lucrari care se fac in zadar.
Spun asta pt ca am avut nenorocul sa asist la o sedinta de raportare a activitatii acestora pe un an precedent...
JENANT... activitate zero, bani la buget la fel, cu ce ajuta astia bugetul pt pesnii si salarii?
Greu de spus... dar ii avem..si halesc baii de la bugetul de pensii si salarii... si nu putini....
Pesonal retin peste, cativa, daca acestia chiar sunt reprezentativi. De obicei eliberez cam in proportie de peste 50%, la ce folos? ca sa aibe plasarii ce prinde.
Cam cum mi-ar sta sa tin o pledoarie in sensul prinde si elibereaza facuta in fata pescarilor de pe raul Olt?
Este bine daca exista acest embrion, daca exista indivizi care doresc sa elibereze in totalitate, dar, imi rezerv serios credibilitatea ca asa ceva se va intampla la nivel national. Sau ca cineva crede ca eliberand pestii capturati se vor inmultii in mod simtitor exemplarele din apa...
Nu iau in discutie si foamea nationala... asta e cu totul alta discutie....

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  zoltan zalenschi Mar Dec 20, 2011 4:55 pm

Io de exemplu nu duc acasa peste ,ca asta de cris nu place la nimeni acasa ,dar asta nu inseamna ca sint corect si daca cineva nu duce acasa ca iubeste natura atuncia asta este normal pentru acel om ca asta nu iese in evidenta daca este ceva normal.Mihai ar fi bine sa avem la ce da drumu ca nici peste nu mai este .

Nu luati in nume rau sarbatori fericite

zoltan zalenschi

Numarul mesajelor : 15
Localizare : oradea
Ocupatia : Ghid
Data de inscriere : 01/12/2011

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  mihai Mar Dec 20, 2011 7:59 pm

zoltan zalenschi a scris: Io de exemplu nu duc acasa peste ,ca asta de cris nu place la nimeni acasa ,dar asta nu inseamna ca sint corect si daca cineva nu duce acasa ca iubeste natura atuncia asta este normal pentru acel om ca asta nu iese in evidenta daca este ceva normal.Mihai ar fi bine sa avem la ce da drumu ca nici peste nu mai este .

Nu luati in nume rau sarbatori fericite

Pai si de ce crezi ca nu mai avem peste ? , pentru ca toata lumea duce acasa tot Mad , chiar si cei foarte mici ,pentru pisica si pentru una alta Smile tu ce crezi despre ce vorbim aici Question trebuie sa mai eliberam fratilor ca altfel mergem la pescuit sa ne etalam sculele ca peste mai putin , eu nu spun sa se elibereze tot dar in Romania 99% din pescari nu elibereaza nimic. Stau si ma intreb oare chiar asa de mare foame e in tara asta? Crying or Very sad

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Nagy Victor Mar Dec 20, 2011 9:02 pm

nu foamea e mare in Romania , ci ''JMEKERII '' sunt multi in Romania Exclamation Twisted Evil
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Hanumanfish Mar Dec 20, 2011 9:07 pm

Musti ,intrebam in 7 ani pe cei care duc acasa pesti mici,mari ,putin,mult (ascuns in masini,etc ) raspunsul pescarilor " Atunci de ce am venit ,de ce am platit sa ma duc cu mina goala ?"

Mihai ai nimerit exact procentul 99% .....1% sint oameni care au ceva genetic in ei ,ceva te duce spre " Tinderea spre lucruri marete si cinstitite " Nonviolenta este baza tuturor mari oameni " Sau nu ?

Musti nu ti-am dat ca exemplu direct pe Sadoveanu sa-l urmezi ,si nici pe Dumnezeu nu trebuie sa-l urmezi ,faci ce vrei .Dar eu zic hai sa lasam oamenii sa-si dea ei seama ,asa cum multi acesti 1 % stiu si simt ce este corect,etic,uman,etc .Nu taie nimeni frunza la caini ,dar ,sa nu cerem ceva ce inca nu are rezonanta la acel nivel .Despre pescuit ce ai scris ca ai ajuns sa te gindesti daca mai pescuiesti ,da ,este alegerea ta ,daca sustii aceasta afirmare inseamna ca nu esti departe sa devii nonviolent si vegetarian ( aici nu am nici cea mai mica aluzie ) .

O gluma : Care este definitia Vegetarianului zis WEGA

Cindva pe cind in America de azi calareau triburi Apasi,Choctaw,Hopi,Pawnee,Cherokee,Jumano,etc ca nu imi aduc aminte de celelalte ,si isi vinau Bizonii ,mergeau in grupuri mari la vinatoare si care nu a reusit sa vineze nimic ,el trebuia sa manince in acea zi radacini si brinza de cal ...Si numele celor care nu au vinat nimic a fost Vegetarian adica vinator slab Very Happy

Musti ,oricum ai avut efect benefic asupra citorva oameni asa ca ti-ai facut datoria , daca nu vei mai pescui , cum va afla lumea ca se poate si altfel ? scratch

Era sa uit din 17000 de pescari numai in Bihor, cit e 1 % ? Eu vad evolutie ...si nu desconsider pe saracii ca duce ...Pina la urma nui leguma ca si pestele prajit ,sau nu ?
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Musti Mier Dec 21, 2011 2:58 am

Hanumanfish a scris:...si nu desconsider pe saracii ca duce ...
Daca ai sentimentul ca eu as desconsidera pescarul sarman, care isi face rost de hrana cu undita pe malul apei, cred ca m-ai inteles gresit. Au dreptul sa traiasca si ei. Dar nu cred ca ei sunt cei care dauneaza cel mai mult. Sau paguba pe care ei o produc ar fi suportabila daca n-ar fi multiplicata de cea pe care o fac ceilalti. Cei care si-ar permite linistit sa nu care acasa kilograme sau chiar zeci de kilograme de peste, uneori doar ca sa se laude la vecini. Cunosc prea multi pescari instariti care nu se pot opri la a retine peste doar in limita legala.
Cred ca am mai povestit pe undeva despre un fapt marunt, dar care m-a impresionat. In plimbarile mele mi-a fost dat sa intalnesc de mai multe ori un pescar de o factura speciala, care mi-a captat atentia. Era un batran uscativ, imbracat mereu cu o salopeta veche, fosta candva albastra, cu cizme de cauciuc in picioare, care venea la pescuit pe inserat, calare pe o bicicleta suie, batrana ca el, a carei culoare initiala abia daca se mai distingea. Pescuia cu o undita facuta din doua crengi de rachita, prinse cu sarma una de alta. Statea ghemuit pe buza malului, lasand firul sa curga pe sub tufe. Ei bine, omul ala mi-a dat o lectie despre bunul simt cum am vazut mai rar pe un mal de apa. De fiecare data cand reusea sa prinda vreun clean, il vedeam ridicandu-se, punandu-si-l intr-o straita ponosita de panza si plecand spre casa. Cred ca l-am vazut facand asta de cel putin 4-5 ori. Omul prindea un singur peste si pleca acasa. Atat. Ii ajungea pt. cina.
Cum as putea sa nu respect un astfel de om?

davidco_m a scris:...Apropo de vanatoare stiai ca administratorii fondurilor de vanatoare (responsabili) hranesc animalele aproape tot timpul anului! este un fel de crestere a animalelor salbatice daca vrei sa o luam asa.Diferenta intre macelar si vanator sau intre o intreprindere care creste animale si un administrator privat al unui fond de vanatoare(nu toti) este in calitatea produsului si metoda de omorare...pana la urma care este mai fair play?Oare nu-i mai putin dureros sa fie animalul impuscat decat sa primeasca un topor in cap si mai apoi sa i se faca felul cu un cutit?La cum gandesti ar trebui sa fii vegetarian Musti
Cred ca a trecut neobservata o nuanta. Aceea a uciderii pt. distractie/amuzament. Asta e cea pe care eu unul o condamn. Paralela pe care o facem intre o ferma de animale domestice si un fond de vanatoare este fortata si nu sta in picioare la o analiza mai atenta. Fermierul creste si apoi sacrifica animalul pt. a-si satisface (siesi sau altora) o nevoie fundamentala, aceea de procurare a hranei. Pt. ca omul este omnivor. Nu mi se pare nimic in neregula. Administratorul fondului de vanatoare, in schimb, hraneste animalele pt. ca apoi acestea sa devina obiectul de distractie a unor semeni de-ai nostri care isi satisfac, contra cost, cu totul alte nevoi decat aceea de a se hrani. Ucid din placerea de a ucide, fie ca sunt constienti au ba. Desigur, isi vor gasi tot felul de argumente care sa voaleze realitatea, dar daca mergem la esenta, pastrandu-ne obiectivi, poate vei admite ca am dreptate. Omul modern nu mai vaneaza de foame. Iar covarsitoarea majoriatate a vanatorilor sunt oameni cu o situatie materiala peste medie. Crezi ca ei isi fac rost de hrana vanand? Am o mare indoiala...
In ceea ce priveste pescuitul, pledoaria mea pt. C&R pleaca in primul rand de la o realitate simpla. Nu poti sa iei mereu, si din ce in ce mai mult, fara sa si pui la loc. Dady ne povestea despre Suedia. Dar povestea lui ne infatiseaza numai o parte din tablou. Poate ar trebui completata si cu masurile pe care aceeasi Suedie le ia pt. a-si pastra fondul piscicol nealterat, la nivelul pe care acesta il are. Ma indoiesc ca activitatea de pescuit sportiv/recreativ este gestionata ca pe la noi. Adica deloc, cum e acum. Ca sa nu mai vorbim depre braconaj. Ori, atunci cand ecosistemul este unul solid, echilibrat, el suporta si retinerea pestelui in anumite limite, fara nici o urmare negativa. Dar unde suntem noi in acest moment?
Asa ca, pana una alta, eu prefer sa las apelor orice peste pe care il prind. Si am cu atata mai mare grija sa se intoarca teafar in apa cu cat e mai mare. E mult mai important ca el sa supravietuiasca si sa se inmulteasca, decat sa-mi satisfac eu micile placeri culinare. Este o chestie pe care mi-o asum, chiar daca sunt perceput ca un ciudat. Treaca de la mine...
In fine, eu am incheiat aici.
gentleman

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  dady Mier Dec 21, 2011 8:56 am

Poate ar trebuii completat tabloul suedez si cu cateva alte amanunte.
Pescuind pe raul Voimun, am vazut pe mal amplasate usor transversal pe cursul albiei niste lanturi metalice foarte robuste. Ereau amplasate pe distante f mari, in zona aceasta cu lanturi se gaseau niste vechi constructii de beton, baraje, care mai pastrau urmele lor pe zona malurilor, in albie nu prea mai ereau urme ale acestor constructii.
Cand am intrebat ce reprezinta acestea, mi s-a spus, ca in urma cu mai multi ani, pe Voimun se practica plutaritul.
Pt ca s-a observat dealungul anilor ca acest transport al lemnului pe cursul apelor produce mari pierderi piscicole, s-a renuntat la aceasta forma foarte ieftina de transport a bustenilor si s-au distrus barajele.
De atunci valoarea piscicola a raului a crescut, acest rau ajungand unul dintre cele mai bogate rauri in peste.
Cat am pescuit acolo nu am fost controlat de absolut nimeni. Asta nu inseamna ca suedezii nu ar avea si personal de control.
Dar, atata timp cat pescarii suedezi isi lasau in copac, pe malul apei, atarnate cosul, vergile si trusa de momeli artificiale, spun artificiale pt ca nu am vazut pe nimeni pescuind cu naturale, asta spune in ce grad de civilizatie ne aflam.
Nu cred ca suedezii au simtit atat de acuta necesitatea supercontrolarii apelor.
Dar... intr-o zi, cand plecam de pe o locatie de pescuit, superba locatie, plina de stiuci, am gasit de cuvinta ca pe timpul deplasarii cu barca spre zona de iesire, cca 1 km de apa, sa fac un pescuit la trena. Am avut o experienta greu de crezut.... am agatat voblerul... am oprit barca si am venit in zona agataturii sa recuperez voblerul.... mare mi-a fost mirarea cand din apa am ridicat o funie groasa in care se agatase voblerul.
Am incercat sa scoatem funia din apa. Nu am reusit, apoi am taiat cat am putut din ea. Ce erea? erea o setca...
Ghidul ne-a spus ca provine de la polonezii sau rusii care vin in zona la cules de afine. Acestia aduceau cu ei si braconajul...
Nu spun ce fata a facut Nicklason cand a gasit aceasta lucratura...
Intr-o altfel de discutie, despre vanatoare, Nicklason, dupa ce vazuseram o multime de biberi, castori, ne povesteste ca acesti bibari au voie sa fie vanati abea de la anul.
Treceau printr-o perioada de prohibitie a vanatorii bibarului de multi ani... de ce?
Tocmai ca in aceasta minunata tara, cu ani in urma s-a vanat bibarul fara restrictii si s-au trezit fara bibarul lor suedez. Au repopulat padurile din zonele limitrofe apelor cu biber importat din Canada.
Acesti bibari pe care ii intalneam permanent pe malul apelor, de multe ori producandu-ne multe neplaceri, ereau de origine canadiana.
Discutand anul acesta cu baietii din acea zona, am aflat ca s-au schimbat multe de cand am fost eu acolo.
Pastravul si lipanul care se gasea la discretie in apele lor a cam disparut, s-a inputinat simtitor.
Cauza reclamata de ei erea inmultirea excesiva a stiucii. Isi doresc ca pescarii sa manace stiuca si sa o retina, desi lucrul asta in Suedia nu l-am sesizat si e greu de crezut ca s-ar putea intampla vreodata.
Datorita specificului lor geografic, multe din apele lor de munte, sunt rapizi pe zone scurte, in multe locuri baltind, formand multe zone in care practic nu crezi ca te aflii pe albia unui rau curgator.
Aceste conditii sunt f prielnice dezvoltarii stiucii care se pare ca nu are nici un dusman.
Asadar, desi in Suedia de ieri nu se prea practica repopularea apelor de cat cu totul in mod special, acum se simte din ce in ce mai mult nevoia protejarii si popularii apelor cu specii valoroase.
Multe locatii au devenit complet protejate in sensul interdictiei retinerii pestelui capturat.
In altele s-a redus numarul capturilor posibil de retinut.
Pescarii sunt rugati sa retina stiucile.
Se pare ca exista si factori in afara vointei noastre care influenteaza anume schimbari ale proportiei ihtiologice.
Un alt exemplu, poate cel mai elocvent in sensul civilizatiei, l-am avut atunci cand, deplasandu-ne pe o sosea paralela cu un canal mare, la un momendat am gasit un indicator care ne scotea din soseaua respectiva pe o zona de ocolire.
Parasind acel canal pe care il vazuseram numai din masina, ne-am decis sa oprim si sa-l vedem mai indeaproape.
Acolo erea un echipaj de politie care ne-a dat de stire ca se practica acea ocolire deoarece in canalul respectiv se adunase platica si incepuse perioada de reproducere.
PLATICA... pe care nu o pescuia aproape nimeni, numai pescarii de competitie o pescuiau in sensul antrenamentelor competitionale.
Am vazut un spectacol greu de uitat. Exemplare de platica demne de toata invidia, se balaceau si depuneau in zona plina de vegetatie.
Politistii ne-au spus ca galagia si vibratiile trimise prin infrastructura deranjeaza procesul de reproducere al platicii si din acest motiv trebuia sa facem acel ocol...
Mai este ceva de spus?
Totul se poate rezuma la un singur cuvant pe care l-am tot folosit si nu intamplator... CIVILIZATIE...punct.

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Nagy Victor Mier Dec 21, 2011 10:10 am

eu as mai adauga si constiinta !
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Musti Mier Dec 21, 2011 3:43 pm

Multumim pt. relatarile din Suedia, d-le Dady. Un exemplu de gestionare durabila a fondurilor piscicole. Dupa cum vedeti, nimic nu este la intamplare, chiar daca primul sentiment este ca pescarii n-au restrictii. Cum bine ati remarcat, faptul ca nu se iau masuri constrictive la vedere (paza, controale, etc.) se datoreaza nivelului de civilizatie la care a ajuns marea majoritate a locuitorilor. Pur si simplu nu-si pun problema ca cineva ar abuza de libertate si ar trece de limitele bunului simt. Insa contactul cu o populatie precar educata, cum, din pacate, sunt popoarele fostului bloc comunist (cu mici si nuantate diferente) s-ar putea sa-i prinda nepregatiti. Asa cum au fost surprinse, de exemplu, autoritatile italiene de invazia tiganilor nostri neaosi. Nimeni nu s-a gandit in prima faza sa interzica infiintarea de tabere de nomazi, pt. ca nimanui nu i-a trecut prin cap ca asa ceva se poate produce. Asta pana cand s-au trezit cu infractionalitatea explodandu-le in fata. Si care a fost reactia? Masurile coercitive, in mod firesc. Pt. ca, d-le Dady, nimeni nu s-a nascut educat. Popoarele pe care le consideram azi ca pe exemple de civilizatie au ajuns asa pt. ca au avut in istoria lor un sistem legislativ si coercitiv eficient. Mergeti si acuma in Germania si incercati sa aruncati gunoi altundeva decat in locurile stabilite. Vedeti cam ce veti pati. Alaturi de sistemul politienesc, un alt rol important revine educatiei. Aceleia din scoli si mai ales din familie. Ori in Romania ambele mecanisme sunt in suferinta cronica. Statul este impotent, victima unui amestec nociv de incompetenta, rea vointa si interese mafiote, iar educatia este si ea la pamant. E incredibil ce se intampla azi in scolile romanesti. Ce sa mai vorbim de familii, in care grija zilei de maine ocupa tot timpul pe care altfel ar fi trebuit alocat educatiei copiilor. Asa ca mari asteptari din partea asta nu am. Tot ce mai pot sa fac este exact ceea ce fac. Incerc sa ma comport macar eu la nivelul pretentiilor pe care le-as avea. Si sa-mi educ copilul in consecinta. Stiu ca inseamna mai nimic. Dar asta nu ma va face sa ma schimb. Incerc sa ma respect eu pe mine.

Musti

Numarul mesajelor : 279
Localizare : Oradea
Ocupatia : inginer
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  zoltan zalenschi Mier Dec 21, 2011 4:19 pm

Nu trebuie mers in Suedia ,ajunge mers aicea la 7 km de Oradia . Na si pescarul corekt lasa inapoi acel peste daca este mincator de verdeaturi daca este mincator de carne ,cine este corekt este corekt tot timpul .

zoltan zalenschi

Numarul mesajelor : 15
Localizare : oradea
Ocupatia : Ghid
Data de inscriere : 01/12/2011

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  dady Mier Dec 21, 2011 5:47 pm

Absolut tot ce ne inconjoara si nu ne convine, nu este altceva de cat rezultatul activitatii noastre. Ce e statul? nu cunva noi suntem statul? de ce au murit cei de langa noi acum 22 de ani?
Ce facem noi pt ai respecta?
Facem ceva?
ne compromiten intr-un mediu submediocru din toate punctele de vedere.
Ne-am automultumit si ne-am trezit in europa fara sa stim ce cautam noi acolo, ne-am trezit in NATO, la fel, nu stim ce cautam noi acolo, o sa ne trezim si in zona euro, la fel, ne mai trezim ca nu mai avem petrolul statului, adica al nostru, ca nu mai avem gezele, ca unii se dau de ceasul mortii sa mai scoata de sub tutela statului, adica a noastra, apele, pestele, aurul, uraniul si cate si mai cate... se invoca peste tot ca statul e cel mai prost gestionar. Hai sa nu facem un moto din chestia asta.
Diferenta este ca, asa ca tine, musti, oameni care sa se respecte pe ei si care sa se poata raporta la stat sunt foarte putini. Din pacate avem o clasa politica care se spune ca ne reprezinta, total, dar total compromisa, fara exceprii.
Sa dea Dumnezeu sa am pe langa mine numai astfel de oameni, oameni care sa se respecte pe ei si implicit pe aproapiatii lor..
Dar am siguranta ca tot ce ni se intampla rau, pleaca de la noi, de la semenii nostrii...
Invoc civilizatia, asta cuprinde tot ceea ce inseamna NORMALITATE, stat de drept si multe alte beneficii pe care le putem avea.
Dar, cu mare regret spun, ne lipseste cu desavarsire sentimentul civic, actiunea civica.
Nu vom ajunge nicaieri scotand tot ce se afla in patrimoniul national al statului, adica, al nostru si instrainand... sunt solutii de moment, solutii condamnabile de copii nostrii...
Nu suntem capabili sa ne cunoastem trecutul, invatam o istorie mincinoasa, facem din stefan cel mare un sfant, din tepes un brend de tara, uitam, da, uitam repede.. si ar trebuii sa ne fie rusine.
Educatia copiilor nostri... este tot vina noatra... noi vrem ca sa ne educam copii obraznici, noi ii trimitem la scoala ca la parada, noi ii invatam fitosi, apoi, tot noi suntem nemultumiti...
Asta e, poate ca ne-am obisnuit prea usor sa dam vina pe stat... sa nu uitam ca statul suntem noi, si nimic nu ar trebuii sa se intample fara vointa noastra.
Am umblat mult, si poate o sa mai unblu, dar revenind in tara m-a decimat dezbinarea si lipsa de respect a noastra fata de tot ce ne inconjoara.
Respect din suflet incheierea pe care o faci musti, incerca si vei reusii sa te respecti tu pe tine... si educa-ti si copii la fel..cine stie, poate ca o data si o data vom reusii sa devenim o natiune.
Nu imi place, dar se pare ca si coercitia trebuie intarita, s-ar putea sa dea rezultate mai repede de cat autoconvingerea democratica a populatiei...

dady

Numarul mesajelor : 59
Localizare : rm.valcea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 20/10/2011

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Hanumanfish Joi Dec 22, 2011 12:50 am

Musti a scris: Dar asta nu ma va face sa ma schimb. Incerc sa ma respect eu pe mine.

Musti

In schimb pe Boby muscarul nimeni nu-l depaseste nici 2 Musti si asta o spun fara sa am intentia sa te incadrezi undeva sau sa-ti denigrezi imaginea ,serios .

Nagy Victor are semnatura asta " cine nu respecta natura , nu se respecta pe SINE !

RZicale
" Nu te lauda tu cu virtutea ta ,lasa ca virtutea ta sa ajunga mai repede la palatul imparatului decit tu "

" Unul a vazut ,altul a strigat ,acesta a tacut ,acela a soptit ,astia au destramat ,aia au cladit ,si unul a scris ,
" Ca unul a rostit ,altul a mintit,acesta a jurat,acela a semanat,astia au recoltat,aia au dus lipsa ,si unul s-a rugat
" Pentru oameni,care au suferit,unii ii pling,altii ii rid ,acestia au uitat ,aceia au cintat ,ei s-au nascut ,si vor cere ,
" Pamint,Lege,Nume,Cultura,Drept de a fi ,Padure,Pasune,Riuri,Piriuri,Flori pe cimp vor semana si griu la timpul lui ,si vor face ,
" Case din lemn de padure,Pastrav afumat in scoarta,branza de burduf,palinca de pruna,vin rosu ,vin alb ,se vor aduna popoare ,
" Roman,Rroma,Ungur,Slovac,Sas,Neamt,Turc,Francez,Italian,Spaniol,Chinez,Japonez,Bushman,African,Filipinez si alte multe popoare care au un singur nume "OM" ( unii sint albastri si altii albastri deschisi )

Musti
Daca ar fi Boby aici pe forum el ar fi (este ) PAPA C&R cred sigur din Romania ! Si credema nu exagerez ! Ca sa intelegi Musti meu este Boby ,dar ,te iubesc si pe tine esti pe drumul cel bun ( stiu ,stiu nu esti tu asa pentru ca oamenii sau parerea lor conteaza ..)

Ei bine, daca ,ai prinde pestisorul de aur si ar spune asa 'Musti iti indeplinesc trei dorinte cu o singura conditie ...Ce ai spune ? Very Happy
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Discutii despre C & R ! - Pagina 6 Empty Re: Discutii despre C & R !

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum