Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

AJVPS BIHOR

+76
lik
koko
ancutz
cristi
misu
raul
kiske13
Rogojan Nicu
andreiii
pescarbihor
pescarus
crisulnegru
orion
White Shark
nimrod
ssebi
Ilie
B Vasile
Balex67
Cata_lin
vin1
paul_
catalin17
pin70
co2
danutz
ESOX LUCIUS
bastian23
Harangus Marius
Cata Procarp
Ile Marcel
csife
Musti
roberto
sztufi
CosmYn
GICA_69
clenutzu
Tibi-CPO
DMG
nemedi1990
alex_24ARN
davidco_m
MIHNEA FLORIN
Fishmanhocket
yulyan33
Ssebastian
PETER
marcello
Crinel
Adriann
Jean Scurtu
tIbI_iosIA
DAN-DAN
miki
KATSUMOTO
bmjean
szoke szabolcs
Hanumanfish
Kovesdi Zoli
Ionut Erdeli
Cristi Balas (GOGU)
RaduDan
vasile miclea
marius
Chelu
Nagy Victor
nagy cristian
Rapla
loci70
tudor octavian
zsolty
mihai
pumukli
Admin
szabi1
80 participanți

Pagina 20 din 31 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25 ... 31  Urmatorul

In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  B Vasile Sam Feb 26, 2011 10:10 pm

ssebi a scris:acuma sincer vorbind livada era de toata jena...aqua era ceva de capul ei dar tot nu iti dadea siguranta in pescuit( ma refer la zone)...deci ca sa supar pe altii..VIVAT AJVPS.....daca-s mai buni in punctaj atunci sa ia ei toate apele.... c'est la vie...cum zice englezul Goethe!!!....@vasile da atunci mi-am facut primul permis in 1988...la 14 ani...mi-a fost dor de tine... Very Happy Very Happy Very Happy si un pic ingrijorat...treburrile cu vamile ...ma bucur ca esti bine
Cool

Daca citeai atent postarea pusa de ORION (nu sa visezi la constelatii ), ai fi vazut ceva deosebit de interesant !!! Ai tai vivati ,in disperarea de-a obtine apele cu punctaj maxim, au pus niste taxe la minim ! Deci, Loci 70, s-ar putea sa fie mai castigat decat tine cu taxa. Nu zi hop pana nu-i gata rantasul !
Iar cu vamile...Asta-i un apropo legat de aia din comitetul CPO gasiti, la control, cu portbagajul plin cu peste ? Ca la mine nu prea-i cazul (la ce talent am la pescuit )...A mai intrebat careva de treaba asta, dar ...
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Sam Feb 26, 2011 10:49 pm

Nu Livada este de vina. ANPA este de vina. Sunt curios cei care au platit la Livada si merg la AJVPS sa isi faca permis o sa li se scada cei 30 lei contravaloarea permisului? Nu ar fi corect intrucat permisul este nominal si netransmisibiliar acest lucru ar fi un abuz din partea AJVPS.
Dar mai sti, pe foamea asta este posibil totul. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  B Vasile Sam Feb 26, 2011 11:20 pm

@ yulyan ,am o rugaminte : cititi postarile ORION-ului , confruntati cu ANPA , cu ce scrie pe alte forumuri, si o sa vezi ca TOTI ZIC ACEEASI TREABA !
In cazul de fata, ajvps bihor a obtinut 100 puncte !!! BRAVO ! Dar asta nu puteau s-o faca decat punand TARIFELE MINIME pe care le va plati un membru al altui club, etc (dar care sa posede tichetul ANPA )...Tarifele minime sunt 5lei/saptamana , 10 lei / luna si 20 lei pe an ( TARIFE FIXE PE DURATA CONCESIONARII ,INDEXANDU-SE DOAR CU RATA OFICIALA A INFLATIEI )....Tarifele astea sunt in legislatia ANPA (grila de evaluare )...
Daca eu, ajvps-istul, vreau sa merg la Tinca, ma duc la Togor, cu tichetul ANPA, platesc taxa ce-a pus-o el in grila (nu stiu cat e ) si pot pescui !
Daca Togor vrea sa pescuiasca la Toboliu, mere cu tichetul ANPA la Ajvps si plateste taxa in functie de perioada ce-o doreste ( 1 sapt, 1 luna, 1 an ) LA TARIFELE MINIME ( ca asa a pus Ajvps in grila !)
Toata lumea care dezbate problema, are aceeasi parere, deci nu descopar eu Parisul !!
Inclusiv tichete ANPA ( fara afiliere la vreun club ) am inteles ca se elibereaza . IAR TICHETUL ANPA I-TI DA DREPUL DE-A PESCUI PE ORICE APA (FOSTA PUBLICA) CONCESIONATA DE UN CLUB DE PESCUIT, CU CONDITIA ACHITARII ACELEI TAXE PE CARE SI-A STABILIT-O CLUBUL RESPECTIV !
Se spune ca s-ar putea stabili si cazuri de reciprocitate....Dar in Bihor nu s-a putut niciodata !
Nu vreau sa derutez pe nimeni, asa ca accept observatiile (dar in baza legii )....
AJVPS Bihor a mai interpretat valoarea taxei ANPA la gramada....Surprizele-s posibile...Din fericire , legea e doar una pt toti ..
Daca am citit-o eu gresit, scuze, dar spuneti unde gresesc si de ce ( pe lege , nu pe surse !)


ps : spunea un baiat , pe undeva aici pe forum, ca ar fi fost la Ajvps (el fiind de la alt club ) si i s-a spus ca i se recunoaste tichetul ANPA, dar tre sa-si faca permis si la Ajvps (din care se scade valoarea tichetului) . In termeni culinari, astea se numesc PANCOVE ! E treaba lui daca o face !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  loci70 Dum Feb 27, 2011 9:08 am

B Vasile a scris:@ yulyan ,am o rugaminte : cititi postarile ORION-ului , confruntati cu ANPA , cu ce scrie pe alte forumuri, si o sa vezi ca TOTI ZIC ACEEASI TREABA !
In cazul de fata, ajvps bihor a obtinut 100 puncte !!! BRAVO ! Dar asta nu puteau s-o faca decat punand TARIFELE MINIME pe care le va plati un membru al altui club, etc (dar care sa posede tichetul ANPA )...Tarifele minime sunt 5lei/saptamana , 10 lei / luna si 20 lei pe an ( TARIFE FIXE PE DURATA CONCESIONARII ,INDEXANDU-SE DOAR CU RATA OFICIALA A INFLATIEI )....Tarifele astea sunt in legislatia ANPA (grila de evaluare )...
Daca eu, ajvps-istul, vreau sa merg la Tinca, ma duc la Togor, cu tichetul ANPA, platesc taxa ce-a pus-o el in grila (nu stiu cat e ) si pot pescui !
Daca Togor vrea sa pescuiasca la Toboliu, mere cu tichetul ANPA la Ajvps si plateste taxa in functie de perioada ce-o doreste ( 1 sapt, 1 luna, 1 an ) LA TARIFELE MINIME ( ca asa a pus Ajvps in grila !)
Toata lumea care dezbate problema, are aceeasi parere, deci nu descopar eu Parisul !!
Inclusiv tichete ANPA ( fara afiliere la vreun club ) am inteles ca se elibereaza . IAR TICHETUL ANPA I-TI DA DREPUL DE-A PESCUI PE ORICE APA (FOSTA PUBLICA) CONCESIONATA DE UN CLUB DE PESCUIT, CU CONDITIA ACHITARII ACELEI TAXE PE CARE SI-A STABILIT-O CLUBUL RESPECTIV !
Se spune ca s-ar putea stabili si cazuri de reciprocitate....Dar in Bihor nu s-a putut niciodata !
Nu vreau sa derutez pe nimeni, asa ca accept observatiile (dar in baza legii )....
AJVPS Bihor a mai interpretat valoarea taxei ANPA la gramada....Surprizele-s posibile...Din fericire , legea e doar una pt toti ..
Daca am citit-o eu gresit, scuze, dar spuneti unde gresesc si de ce ( pe lege , nu pe surse !)


ps : spunea un baiat , pe undeva aici pe forum, ca ar fi fost la Ajvps (el fiind de la alt club ) si i s-a spus ca i se recunoaste tichetul ANPA, dar tre sa-si faca permis si la Ajvps (din care se scade valoarea tichetului) . In termeni culinari, astea se numesc PANCOVE ! E treaba lui daca o face !
fiind cu permis de livada am sa ma duc saptamina urmatoare la ajvps fiindca pe mine ma interesaza doar crisul,indeosebi de la pod cfr iosia pina la granita.daca se aplica legea(SI SPER CA ASA SA FIE)ca legea e lege,inseamna ca eu mai platesc 20 lei in plus si pot pescui tot anul pe cris?si asa ies mai ieftin decit daca as fii scos permisul la ajvps,la permisul de prohibitie nici nu ma gindesc la lacurile superpopulate ale ajvpsului cu carasei de palma ca iti este mila sa-i scoti.deci sa vedem cum o sa interpreteze legea ajvps si cum se tine de cuvint cu 20ron diferenta pentru cotizantii de la alte cluburi,aplicind TARIFELE MINIME,datorita carora a obtinut punctajul maxim de 100 pct.
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  B Vasile Dum Feb 27, 2011 9:55 am

@Loci 70, nu lua drept adevar absolut ce am zis eu ! Ti-am zis, asa prevede legea, astea sunt tarifele, asta se vorbeste si pe vreo 5 forumuri ....DAR ! Vezi modul de aplicare a taxei ANPA la Ajvps Bihor (dupa ureche )...Desi le-am aratat CONCRET la APS Banatul modul de aplicare a taxei si au vazut dansii ca si Togor e pe lege ,AU DISPARUT DE PE FORUM !!!! Si merg inainte, ca rusii in '45, spre Berlin !!...Asa va fi si acum !
Du-te cu legea in mana, sau macar cu cineva care le are pe astea cu textele de lege....Si daca vei fi tratat in zeflemea, prietene, nu-ti raman decat doua variante : sa accepti sa fii umilit sau sa incepi de la Protectia Consumatorului in sus ! Asta e in directa legatura cu sangele ce-ti circula prin instalatie !
Dar, inca o data, hai sa asteptam sa vezi , poate se aduc lamuriri aici, ca sa nu mai umble pescarii aiurea .
Poate gresim noi, si au ei dreptate !
Da ' daca -i cum zicem noi, cei mai avantajati sunt "Togorii " ....ei ies cel mai ieftin !

B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  loci70 Dum Feb 27, 2011 10:18 am

B Vasile a scris:@Loci 70, nu lua drept adevar absolut ce am zis eu ! Ti-am zis, asa prevede legea, astea sunt tarifele, asta se vorbeste si pe vreo 5 forumuri ....DAR ! Vezi modul de aplicare a taxei ANPA la Ajvps Bihor (dupa ureche )...Desi le-am aratat CONCRET la APS Banatul modul de aplicare a taxei si au vazut dansii ca si Togor e pe lege ,AU DISPARUT DE PE FORUM !!!! Si merg inainte, ca rusii in '45, spre Berlin !!...Asa va fi si acum !
Du-te cu legea in mana, sau macar cu cineva care le are pe astea cu textele de lege....Si daca vei fi tratat in zeflemea, prietene, nu-ti raman decat doua variante : sa accepti sa fii umilit sau sa incepi de la Protectia Consumatorului in sus ! Asta e in directa legatura cu sangele ce-ti circula prin instalatie !
Dar, inca o data, hai sa asteptam sa vezi , poate se aduc lamuriri aici, ca sa nu mai umble pescarii aiurea .
Poate gresim noi, si au ei dreptate !
Da ' daca -i cum zicem noi, cei mai avantajati sunt "Togorii " ....ei ies cel mai ieftin !

mersi de sfaturi,eu sint de parere ca toti pescarii care au fosti constiinciosi si si-au scos permisele la inceputul anului,si au picat de fraieri la cheremul asociatiilor si anpaului,sa nu lase totul balta si sa mai scoata un permis ca nimeni nu culege banul din gradina.si daca odata ai platit pentru anul in curs atunci sa te lase dracului sa pescuiesti daca nu, atunci sa mergem uniti incepind de la protectia consumatorului si pina la institutii mai mari ,care sint in drept,deoarece ai platit pentru un bun de care nu poti sa beneficiezi...si alta chestie care arata transparenta ajvps...sint siguri ca foarte multi pescari cu permis de aqua sau livada,nici nu stiu de aceast situatie penibila aparuta.nu toata lumea are accces internet si nici nu umbla saptaminal la asociatia de care apertine.aceasta hotarire a aparut pe 22 febr.2011,a trecut aproape o saptamina,dar ajvps nu a transmis nici un comunicat in presa locala in cele mai citite cotidiane,ca sa informeze pescarii.sau gindit ca facem controale in prostie si amendam si facem procese etc.pensionarul cu permis de aqua sau livada care iese pe cris , pe care nu-l interesaza internetul sau forumul ce surprins o sa fie cind o sa fie prins in situatia asta pe malul apei.si citi o sa fie in situatia asta...
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  White Shark Dum Feb 27, 2011 11:49 am

Vineri am sunat la AJVPS Bihor la tel: 0359/446646,a raspuns un domn (cred ca era chiar d-l Director).Am intrebat cat costa un abonament,mi-a raspuns 140 lei dupa care am intrebat ce hartii sa aduc dat fiind ca sunt pensionar (sub 65 ani),ca sa pot beneficia de permis ANPA gratuit ,cum spune legea. Mi-a raspuns "Faceti o cerere la CPO,ca sa platiti cu jumatate de pret". Am spus ca eu nu vreau reducere de la AJVPS (nu am nevoie,pot sa-mi platesc permisul AJVPS) vreau doar permis ANPA gratuit,la care am dreptul.Mi-a spus:"Domnule ,te rog sa ma intelegi, ca nu eu hotarasc ci clubul. Ca sa obtii permis ANPA trebuie sa fii membru intr-o asociatie si la noi atata este taxa." Eu : "Dar este lege!" Dansul :"Va rog sa ma intelegeti ca , Clubul hotaraste,nu eu." Am multumit pentru informatii si am inchis .

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  B Vasile Dum Feb 27, 2011 12:59 pm

@ White Shark, exact ce-i spuneam eu lui Loci 70 in legatura cu taxa ANPA, confirmi tu ! In conceptia Ajvps Bihor (nu spun a directorului, ca nu vreau sa fiu rau ) trebuie sa faci tu cerere ca ei sa aplice legea ( dar si atunci o aplica dupa cum vor ei !!!)...Vrei sa spui ca n-au un jurist acolo ? Aiurea, da-i ori prost, ori contravenient (sau infractor ) ca nu stiu cum sunt categorisiti cei care sunt platiti sa aplice legea si ei fac dupa cum ii taie capul (sau dupa cum l-i se dicteaza de sefi ) !
Cred ca ai vazut ca a disparut lumea care ne explica noua cat suntem de naivi si cat de greu pricepem munca epuizanta dusa de ei la CPO ! Gataaa, nu mai e nimeni cand tre' sa spuna clar cum e cu taxa ANPA, cum e cu taxa astalalta....EXACT CE VA SPUNEAM EU ! LINISTE, O SA-I MAI PROSTIM UN AN CUM VREM NOI, IAR LA ANUL MAI INVENTAM CEVA !!!!
Numa' ca acum e pe cinci ani (asa am inteles ), si lumea se desteapta !
Asteptam lamuririle lor, dar din pacate pt ei, legea a fost asteptata de prea multi, ca sa nu fie cunoscuta ! Numai un prost de-a binelea o mai musca acum cu taxele aiuritoare ale AJVPS bihor !

ps : Shark-ule, s-a refacut "filiera " Marea Neagra ! Au reaparut fluturasii !!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  orion Dum Feb 27, 2011 2:49 pm

Nu pot sa cred ca cineva poate sa fie asa ignorant cu legea!? Presimt probleme mari pentru cei care care ca (inca) mai pot fi deasupra legii.

Noul ordin privind pescuitul recreativ sportiv are cateva reguli absoulute:

1. Asociatia de pescari sportivi care obtine autorizatie de pescuit recreativ/sportiv are obligatia sa elibereze permisele de pescuit recreativ/sportiv catre pescari, in conditiile legii, fara perceperea de taxe suplimentare. (art 8.1. alin 1)

2.In zonele de pescuit recreativ/sportiv pentru care nu au fost emise autorizatii, precum si in zonele care nu fac obiectul autorizarii (Dunarea, Marea Neagra si lacurile de acumulare unde se practica pescuitul comercial) pescuitul poate fi practicat de orice posesor de permis de pescuit recreativ/sportiv, cu respectarea reglementarilor in vigoare.(art.9.1) Comentariu: daca doriti sa pescuiti doar la Dunare sau Marea Neagra, AJVPS este obligata conform legii sa va elibereze permisul de pescuit ANPA fara a va solicita si plata pentru zonele din Bihor

3.Exercitarea pescuitului in zonele de pescuit pentru care s-au emis autorizatii de pescuit recreativ/sportiv se face in baza permisului recreativ/sportiv, cu respectarea regulamentului propriu al asociatiei detinatoare de autorizatie si a conditiilor inscrise in autorizatie (art. 6.1.)

4. Asociatiile de pescari sportivi pot percepe un tarif, saptamanal, lunar, anual, de acces in zona de pescuit autorizata pentru serviciile de organizare a pescuitului si derularea obligatiilor prevazute la alin. (1). Tarifele de acces se vor stabili pentru toata perioada de valabilitate a autorizatiei de pescuit recreativ/sportiv de catre asociatiile de pescari sportivi, vor fi indexate anual cu rata de inflatie si vor fi aduse la cunostinta ANPA pana la data de 1 februarie. (art 8.2 si art 8.3)

5. Documentatia de calificare ce insoteste cererea de solicitare a unei autorizatii de pescuit recreativ/sportiv depusa de orice asociatie de pescari la ANPA contine si un regulament propriu de practicare a pescuitului recreativ sportiv; lipsa acestui document ducand la descalificare. In acest document se stabilesc si tarifele si regulile de pescuit din fiecare zona. (anexa 4, pct 7). Comentariu: Acest regulament este (sau va fi) public pe siteul ANPA si sunt curios cum vor explica unele asociatii de pescari ca au pus acolo tariful minimal de 5 lei pe saptamana sau 20 lei pe an.

6. De asemenea, ANPA poate suspenda sau retrage autorizatia de pescuit recreativ/sportiv in cazul in care nu sunt respectate obligatiile mentionate la art. 8 si conditiile care au stat la baza eliberarii acesteia. (art. 10 alin 2)

Mai mult decat suspendarea autorizatiei de pescuit pentru asociatia de pescari nu cred ca nu se poate face, insa dupa cum spuneam si intr-o alta postare cred ca a sosit timpul si pentru plangeri civile sau chiar penale impotiva celor de la ANPA. Nu de alta, dar atunci cand ignori legea si esti unul dintre cei care trebuie sa o respecte se numeste ABUZ IN SERVICIU. Asa ca pentru orice problema aveti cu o asociatie de pescuit care nu respecata ce si-a asumat prin regulamentul propriu trebuie sa soliciati rezolvarea de la ANPA. Daca rezolvarea nu vine atunci in mod sigur aceste persoane ale ANPA sunt corupte si trebuie sesizat Politia si Parchetul. Persoanele responsabile din ANPA le gasiti pe siteul institutiei.

orion
orion

Numarul mesajelor : 28
Localizare : Oradea
Ocupatia : freelancer
Data de inscriere : 22/02/2011

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  loci70 Dum Feb 27, 2011 3:00 pm

orion a scris:Nu pot sa cred ca cineva poate sa fie asa ignorant cu legea!? Presimt probleme mari pentru cei care care ca (inca) mai pot fi deasupra legii.

Noul ordin privind pescuitul recreativ sportiv are cateva reguli absoulute:

1. Asociatia de pescari sportivi care obtine autorizatie de pescuit recreativ/sportiv are obligatia sa elibereze permisele de pescuit recreativ/sportiv catre pescari, in conditiile legii, fara perceperea de taxe suplimentare. (art 8.1. alin 1)

2.In zonele de pescuit recreativ/sportiv pentru care nu au fost emise autorizatii, precum si in zonele care nu fac obiectul autorizarii (Dunarea, Marea Neagra si lacurile de acumulare unde se practica pescuitul comercial) pescuitul poate fi practicat de orice posesor de permis de pescuit recreativ/sportiv, cu respectarea reglementarilor in vigoare.(art.9.1) Comentariu: daca doriti sa pescuiti doar la Dunare sau Marea Neagra, AJVPS este obligata conform legii sa va elibereze permisul de pescuit ANPA fara a va solicita si plata pentru zonele din Bihor

3.Exercitarea pescuitului in zonele de pescuit pentru care s-au emis autorizatii de pescuit recreativ/sportiv se face in baza permisului recreativ/sportiv, cu respectarea regulamentului propriu al asociatiei detinatoare de autorizatie si a conditiilor inscrise in autorizatie (art. 6.1.)

4. Asociatiile de pescari sportivi pot percepe un tarif, saptamanal, lunar, anual, de acces in zona de pescuit autorizata pentru serviciile de organizare a pescuitului si derularea obligatiilor prevazute la alin. (1). Tarifele de acces se vor stabili pentru toata perioada de valabilitate a autorizatiei de pescuit recreativ/sportiv de catre asociatiile de pescari sportivi, vor fi indexate anual cu rata de inflatie si vor fi aduse la cunostinta ANPA pana la data de 1 februarie. (art 8.2 si art 8.3)

5. Documentatia de calificare ce insoteste cererea de solicitare a unei autorizatii de pescuit recreativ/sportiv depusa de orice asociatie de pescari la ANPA contine si un regulament propriu de practicare a pescuitului recreativ sportiv; lipsa acestui document ducand la descalificare. In acest document se stabilesc si tarifele si regulile de pescuit din fiecare zona. (anexa 4, pct 7). Comentariu: Acest regulament este (sau va fi) public pe siteul ANPA si sunt curios cum vor explica unele asociatii de pescari ca au pus acolo tariful minimal de 5 lei pe saptamana sau 20 lei pe an.

6. De asemenea, ANPA poate suspenda sau retrage autorizatia de pescuit recreativ/sportiv in cazul in care nu sunt respectate obligatiile mentionate la art. 8 si conditiile care au stat la baza eliberarii acesteia. (art. 10 alin 2)

Mai mult decat suspendarea autorizatiei de pescuit pentru asociatia de pescari nu cred ca nu se poate face, insa dupa cum spuneam si intr-o alta postare cred ca a sosit timpul si pentru plangeri civile sau chiar penale impotiva celor de la ANPA. Nu de alta, dar atunci cand ignori legea si esti unul dintre cei care trebuie sa o respecte se numeste ABUZ IN SERVICIU. Asa ca pentru orice problema aveti cu o asociatie de pescuit care nu respecata ce si-a asumat prin regulamentul propriu trebuie sa soliciati rezolvarea de la ANPA. Daca rezolvarea nu vine atunci in mod sigur aceste persoane ale ANPA sunt corupte si trebuie sesizat Politia si Parchetul. Persoanele responsabile din ANPA le gasiti pe siteul institutiei.

multumesc lui orion pentru luxul de amanunte cu care ne ajuta.eu am cautat pe pagina anpaului tarifele care pot fii cerute de ajvps pentru pescarii de la alte asociatii(m-ar interesa cea de 20ron pe an) dar nu am aflat,sau inca nu sa afisat?as dori sa o scot la imprimanta si sa ma duc cu ceva concret in mina cind ma duc la ajvps,daca am patit asa anul acesta.te rog sa-mi dai situl exact de unde pot accesa aceste preturi.mersi
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  loci70 Dum Feb 27, 2011 3:39 pm

loci70 a scris:
orion a scris:Nu pot sa cred ca cineva poate sa fie asa ignorant cu legea!? Presimt probleme mari pentru cei care care ca (inca) mai pot fi deasupra legii.

Noul ordin privind pescuitul recreativ sportiv are cateva reguli absoulute:

1. Asociatia de pescari sportivi care obtine autorizatie de pescuit recreativ/sportiv are obligatia sa elibereze permisele de pescuit recreativ/sportiv catre pescari, in conditiile legii, fara perceperea de taxe suplimentare. (art 8.1. alin 1)

2.In zonele de pescuit recreativ/sportiv pentru care nu au fost emise autorizatii, precum si in zonele care nu fac obiectul autorizarii (Dunarea, Marea Neagra si lacurile de acumulare unde se practica pescuitul comercial) pescuitul poate fi practicat de orice posesor de permis de pescuit recreativ/sportiv, cu respectarea reglementarilor in vigoare.(art.9.1) Comentariu: daca doriti sa pescuiti doar la Dunare sau Marea Neagra, AJVPS este obligata conform legii sa va elibereze permisul de pescuit ANPA fara a va solicita si plata pentru zonele din Bihor

3.Exercitarea pescuitului in zonele de pescuit pentru care s-au emis autorizatii de pescuit recreativ/sportiv se face in baza permisului recreativ/sportiv, cu respectarea regulamentului propriu al asociatiei detinatoare de autorizatie si a conditiilor inscrise in autorizatie (art. 6.1.)

4. Asociatiile de pescari sportivi pot percepe un tarif, saptamanal, lunar, anual, de acces in zona de pescuit autorizata pentru serviciile de organizare a pescuitului si derularea obligatiilor prevazute la alin. (1). Tarifele de acces se vor stabili pentru toata perioada de valabilitate a autorizatiei de pescuit recreativ/sportiv de catre asociatiile de pescari sportivi, vor fi indexate anual cu rata de inflatie si vor fi aduse la cunostinta ANPA pana la data de 1 februarie. (art 8.2 si art 8.3)

5. Documentatia de calificare ce insoteste cererea de solicitare a unei autorizatii de pescuit recreativ/sportiv depusa de orice asociatie de pescari la ANPA contine si un regulament propriu de practicare a pescuitului recreativ sportiv; lipsa acestui document ducand la descalificare. In acest document se stabilesc si tarifele si regulile de pescuit din fiecare zona. (anexa 4, pct 7). Comentariu: Acest regulament este (sau va fi) public pe siteul ANPA si sunt curios cum vor explica unele asociatii de pescari ca au pus acolo tariful minimal de 5 lei pe saptamana sau 20 lei pe an.

6. De asemenea, ANPA poate suspenda sau retrage autorizatia de pescuit recreativ/sportiv in cazul in care nu sunt respectate obligatiile mentionate la art. 8 si conditiile care au stat la baza eliberarii acesteia. (art. 10 alin 2)

Mai mult decat suspendarea autorizatiei de pescuit pentru asociatia de pescari nu cred ca nu se poate face, insa dupa cum spuneam si intr-o alta postare cred ca a sosit timpul si pentru plangeri civile sau chiar penale impotiva celor de la ANPA. Nu de alta, dar atunci cand ignori legea si esti unul dintre cei care trebuie sa o respecte se numeste ABUZ IN SERVICIU. Asa ca pentru orice problema aveti cu o asociatie de pescuit care nu respecata ce si-a asumat prin regulamentul propriu trebuie sa soliciati rezolvarea de la ANPA. Daca rezolvarea nu vine atunci in mod sigur aceste persoane ale ANPA sunt corupte si trebuie sesizat Politia si Parchetul. Persoanele responsabile din ANPA le gasiti pe siteul institutiei.

multumesc lui orion pentru luxul de amanunte cu care ne ajuta.eu am cautat pe pagina anpaului tarifele care pot fii cerute de ajvps pentru pescarii de la alte asociatii(m-ar interesa cea de 20ron pe an) dar nu am aflat,sau inca nu sa afisat?as dori sa o scot la imprimanta si sa ma duc cu ceva concret in mina cind ma duc la ajvps,daca am patit asa anul acesta.te rog sa-mi dai situl exact de unde pot accesa aceste preturi.mersi
am gasit este ok.deci e clar,regulile interioare ale ajvpsului nu pot sa le intersecteze sau sa le contrazica pe cele publicate in monitorul oficial,legea trebuie sa fie lege pentru toti.iar daca ajvpsul a obtinut punctajul maxim de 100puncte inseamna ca a fost de acord cu preturile indicate de anpa
loci70
loci70

Numarul mesajelor : 53
Localizare : oradea
Ocupatia : mecanic
Data de inscriere : 23/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  mihai Dum Feb 27, 2011 5:21 pm

Putem noi sa comentam cat vrem , din pacate situatia nu se va schimba si legile nu se vor respecta nici in domeniul pescuitului cum nu se respecta nicaieri . Degeaba tot aruncam noi in Ajvps bihor , adevarul este ca la cat de corupte si mafiote sunt multe alte asociatii si institutii in Romania , ai nostri sunt fix pix... sa na bucuram ca se mai populeaza cat de cat si mai avem si noi unde arunca cu batul fara sa platim milioane pt cateva zile(acuma ca nu prindem nimic e alta treaba), dar mergem cu speranta pescar

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Dum Feb 27, 2011 6:57 pm

Eu o sa ma duc sa imi scot permis de pescuit direct de la ANPA. Conform ord 15/2011
Art. 2. -
(1) Practicarea pescuitului recreativ/sportiv in habitatele piscicole naturale se face in baza permiselor emise de catre administratorul resurselor acvatice vii si eliberat de acesta sau de catre asociatiile de pescari sportivi, dupa caz.
(2) Asociatiile de pescari sportivi pot elibera permise de pescuit recreativ/sportiv numai dupa obtinerea autorizatiei de pescuit recreativ/sportiv.
trebuie sa elibereze permise de pescuit. AJVPS sa se multumeasca cu cei 20 lei. Asa ar trebui sa faca toti pescarii, sa vedem unde ajunge AJVPS.
AJVPS este obligata sa conform aceluiasi ordin sa imi dea dreptul sa pescuiesc pe apele publice pe care le are in administrare, conform regulilor interne.
Eu chiar ma bucur ca AJVPS a obtinut dreptul de administrare pentru majoritatea apelor publice.
Acest ordin nu te mai obliga la asociere si asta ar trebui sa stie toti pescarii, nu numai ca trebui sa fi membru intr-o asociatie ca ssa poti pescui.
Dar poate anumite persoane nu vror s se stie totul.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  White Shark Lun Feb 28, 2011 11:29 am

Azi m-am interesat la ANPA Bihor,daca are dreptul AJVPS sa-mi ia bani pe permisul ANPA ,fiind pensionar. Nu, nu au dreptul, si ca daca nu se respecta sa-i reclam,actionez in instanta si alte cai legale .Am spus ca nu doresc asta ,ca nu am de impartit nimic cu nimeni si am intrebat daca nu pot dansii sa-mi elibereze permis ANPA. Domnul acela mi-a spus ca se poate ,dar sa mai astept, ca deocamdata se analizeaza contestatiile depuse de catre asociatiile care au pierdut licitatiile,si dupa aceea se vor ocupa ,intens, mai multe zile de comandarea si eliberarea permiselor ANPA. Mi-a zis ca ,apoi ,cu acest permis poti sa platesti la AJVPS sau alta asociatie care a castigat licitatia,o taxa de acces pe tronsonul respectiv sau daca vrei sa fii membru al asociatiei taxa intreaga ,mai putin valoarea permisului ANPA(daca la-i obtinut direct de la ei). Asa ca si AJVPS ar fi cazul sa intre in legalitate ,ca nu suntem in Africa,suntem in UE, si nu e cazul sa ne mai lasam prostiti de nimeni.

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  B Vasile Lun Feb 28, 2011 12:00 pm

@ White Shark, urmareste, te rog, daca inafara de 8-10 persoane vor mai fi interesate de problema asta vreunul...Io mi-am batut tastatura vreo luna cu taxa ANPA ! Nici vorba! Nici interes de la pescari, dar nici vreo modificare de la Ajvps ( pt ca Tibi CPO , presedintele CPO) cunostea EXACT modalitatea de aplicare a taxei ANPA !!!
Ajvps-ul il inteleg...vacutele milka stau la rand la ghiseu...sa le mulgem repede.....Dar pescarii !! Mi-e jena sa scriu aici care-i scuza lor !
Macar sa le spunem CE-AR TREBUI SA FACA, iar mai departe, e treaba fiecaruia ! Sa dea 1 milion pt carasii de pe balti !
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Lun Feb 28, 2011 1:31 pm

Aveti dreotate amandoi. Si eu anul trecut tot le ziceam celor de la AJVPS ca apele publice nu sunt ale lor dar ei nu vroiau accepte acest lucru. Sunt pescari pe care nu ii intereseaza unde si ce platesc.
Si eu am vb cu un domn la ANPA, care s zis ca D-ul Petcu este in concediu. Chiar m-a lamurit f clar. A zis ca in 2-3 saptamani o sa elibereze si ei permise care sunt valabile doar pe apele publice libere, pe celelalte trebuie platit la asociatiile care le au in cesiune. Nici asociatiile nu elibereaza permise intrucat inca nu autorizatiile, asa ca din punctul meu de vedere totul este f clar.
Cine vrea sa inteleaga sa inteleaga. Milka cred ca o sa ramana fara lapte in cel mai scurt timp, iar AJVPS o sa bage in seama si pe ceilalti oameni.
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  White Shark Lun Feb 28, 2011 2:30 pm

@ B Vasile, daca pe altii nu-i intereseaza ,treaba lor.Eu am aflat de la voi de pe forum,asa ca, ce stim, e bine sa stie si alti pescari, poate 1-2 o sa fie interesati si n-o sa se mai lase fraieriti .

White Shark

Numarul mesajelor : 69
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar de placere
Data de inscriere : 21/12/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  mihai Lun Feb 28, 2011 3:40 pm

Aici trebuie sa-i dau dreptate lui B Vasile , pe nimeni nu intereseaza .. un exemplu bun aici pe forum , cati au intrat in discutia asta ... iar daca este asa si nu intereseaza pe nimeni atunci nu va suparati dar bine face ajvps ca isi bate joc de pescari cu taxele si cu popularile si cu absolut tot , ne meritam soarta . Ma intreb de ce nu au pus 300 de ron taxa de prohibitie si vre-o 300 si permisul ca oricum se face( cel putin vre-o 3000 de fraieri), si pentru carasi de Fegernic si pentru pestele ala mult ce mai este si in cris , ca acuma sincer nici pe crisul repede nu prea mai este peste din pacate. Iar referitor la braconaje , chiar credeti ca conducerea ajvps nu stie de aceste braconaje , cu voia lor se fac .. si cand ma gandesc ca eu veneam cu propuneri de contracte cu jandarmeria , nu stiu unde mi-a fost capul Mad Asta e frumoasa tara ROMANIA!

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  pumukli Mier Mar 02, 2011 5:43 pm

Anul asta taxa de prohibitie este 100 de ron , pe care o va plati in jur de 2000 de pescari deci vre-o 200000(doua miliarde) , acuma eu asa consider ca banii astia sunt pentru populari ca doar e taxa de prohibitie si se poate pescui numai in lacurile ajvps , Fegernic, Bolcas, Diosig, Les , asta ar insemna ca toti banii trebuie bagati in aceste 4 lacuri , dupa mine paza si populari . Acuma sa facem niste calcule.... pentru o balta trebuie un paznic din satul apropiat cu salar vre-o 1000 ron plus controale de la filiala sa zicem inca 1000 ron pe astea 2 luni, asta ar insemna 3000 de ron pe 2 luni pe balta adica per total 12000 , sa zicem 15000 .Daca se va baga 2 tone pe balta ceea ce nu prea cred ca anul trecut a bagat 1 tona , in fine ar fi 8 tone la un pret de 10 ron kg , in concluzie 800 mil plus 150 sa zicem 1 miliard (am pus cheltuielile de 2 luni pentru ca pe restul anului se mai plateste 140 de ron ) din care in urma cu 3 ani se si popula si culmea se popula mai bine . Acuma intrebarea mea este,
Unde sunt restul banilor? , ca e la mintea prostului ca raman foarte multi bani . Inca ceva cei care au facut permis la avps Livada ce fac , ca nu pot pescui nicaieri dupa ce am citit aici pe forum , iau o teapa mare de tot ? BATAIE DE JOC FRATILOR ,ASTA SUNTEM NOI PESCARII Sad

pumukli

Numarul mesajelor : 26
Localizare : oradea
Ocupatia : somer
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Crinel Joi Mar 03, 2011 11:04 am

pumulki nu uita de hrana acestor pesti. si aia costa bani. iar pescarii de la alte filiale vor plati taxa la ajvps 0-30 ron / an pentru a pescui pe apele cesionate de ajvps. este si taxa lunara, saptamanala... etc.

Crinel

Numarul mesajelor : 51
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar...amator.
Data de inscriere : 02/12/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  yulyan33 Joi Mar 03, 2011 6:58 pm

Crinel a scris:pumulki nu uita de hrana acestor pesti. si aia costa bani. iar pescarii de la alte filiale vor plati taxa la ajvps 0-30 ron / an pentru a pescui pe apele cesionate de ajvps. este si taxa lunara, saptamanala... etc.
Hrana pentru rechini, pentru pesti arunca destula pescarii
yulyan33
yulyan33

Numarul mesajelor : 146
Varsta : 48
Localizare : oradea
Ocupatia : vanzari
Data de inscriere : 05/10/2009

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  crisulnegru Joi Mar 03, 2011 10:27 pm

Mai ramane acum doar "reciprocitatea" mentionata in lege ! Cu actuala conducere insa este imposibil ! Care este "barbatul" din conducerea actuala capabil,interesat,acceptat si recomandat sa faca asta ? Incapatanarea crasa nu ii lasa si nu vor incerca sa faca acest lucru pentru pescarii bihoreni pentru ca nu se intrevede nici un motiv ca sa fie acceptati la negocieri tinand cont de comportamentul ostil de-a lungil anilor fata de asociatiile concurente .
DOMNILOR DIN CONDUCEREA AJVPS BIHOR ! BUNUL SIMT VA OBLIGA URGENT LA DEMISIE !

crisulnegru

Numarul mesajelor : 30
Localizare : cele trei crisuri
Ocupatia : "nas" de pesti
Data de inscriere : 10/01/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  orion Joi Mar 03, 2011 10:35 pm

Deranj mare la AJVPS Bihor. In sfarsit!!!

Si cand ma gandesc ce rai erau anul trecut cand nu aveai voie sa spui nimic pe forum!

http://www.anpa.ro/index.php?v=subcat&id=1&id_submeniu=31


"13. Contestaţia înregistrată la ANPA sub nr. 1308/24.02.2011,1309/24.02.2011 şi
depusă de către Asociaţia Pescarilor Sportivi AQUA CRISIUS a fost analizată,
rezultând următoarele:
În urma reverificării dosarului Asociaţia Pescarilor Sportivi AQUA CRISIUS de
către Comisia de rezolvare a contestaţiilor s-a constatat că asociaţia are înscris la ITM
Bihor pe suport electronic un număr de 9 (nouă ) contracte salariaţi permanenţi din care 8
(opt) în funcţia de custode cu atribuţii de control şi un contabil.
Faţa de această constatare se acordă în plus 15 puncte la poziţia 7 in grila de evaluare,
rezultând un punctaj de 100 puncte la egalitate cu AJVPS Bihor.
În consecinţă având în vedere punctajul de egalitate cât şi aria protejată administrată de
Asociaţia Pescarilor Sportivi AQUA CRISIUS, s-a hotărât alocarea zonelor solicitate de
către cele două asociaţii după cum urmează:
Crişul Repede I,II şi III
Crişul Negru I, II şi III, se atribuie către Asociaţia Pescarilor Sportivi
AQUA CRISIUS."

study
orion
orion

Numarul mesajelor : 28
Localizare : Oradea
Ocupatia : freelancer
Data de inscriere : 22/02/2011

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  orion Joi Mar 03, 2011 10:41 pm

ssebi a scris:acuma sincer vorbind livada era de toata jena...aqua era ceva de capul ei dar tot nu iti dadea siguranta in pescuit( ma refer la zone)...deci ca sa supar pe altii..VIVAT AJVPS.....daca-s mai buni in punctaj atunci sa ia ei toate apele.... c'est la vie...cum zice englezul Goethe!!!....@vasile da atunci mi-am facut primul permis in 1988...la 14 ani...mi-a fost dor de tine... Very Happy Very Happy Very Happy si un pic ingrijorat...treburrile cu vamile ...ma bucur ca esti bine
Cool

Pentru ca am vazut ca esti un erudit il parafrazez pe Tallyrand si spun doar atat: "C’est le commencement de la fin!"
orion
orion

Numarul mesajelor : 28
Localizare : Oradea
Ocupatia : freelancer
Data de inscriere : 22/02/2011

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  B Vasile Vin Mar 04, 2011 8:31 am

ssebi a scris:trebuie sa invatam...nu te pui cu statul!!! cheers ...toti la ajvps ...cei care sint la livada, dupa cum se vede au doar...balta lor!!! masacre!..mnoah continuam la ajvps...din 1988 sint la ei...@b vasile, hai la ajvps!!!...se invirte roata?

Laughing Laughing Laughing

SSeba(i) , HABEMUS PAPAM !!!!

Siiii....apropo de roata....Taranul vasalie a mai zis ca roata cat e de patrata ,tot se mai invarte-o data !!!

Deci, lasa-i sa se sfasie intre ei, n-are rost sa ne grabim !!
Amu, daca te transferi la astia , pastrezi vechimea aia din '88 ??? Ceva sporuri, reduceri ?

ps; o sa-ti trimit pe privat ceva legat de flora si fauna de pe Cris...sa stii pe unde calci....nu umbli tu cum vrei...inclusiv stranutatul se face doar pe directia SSV , in batista eco, pusa apoi in punga sigilata....Abia apoi te apuci de pescuit !!!

Vezi ca nu mai e valabil " FIR INTINS" !!!! Vine togor cu rangerii si crede ca tragi de firul de iarba cucului !!!

Da-i valabil "excrement IN STRAITA " .....ca nu-l faci pe jos !!!!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

AJVPS BIHOR - Pagina 20 Empty Re: AJVPS BIHOR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 20 din 31 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 25 ... 31  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum