Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

+50
dady
Crinel
_sanya
colaps
ancutz
Razvan
cuby
pescarbihor
fejvadasz
orion
pescar_it
White Shark
Rogojan Nicu
loci70
Cristi Balas (GOGU)
Alexandru
mihai
RaduDan
Preston
Chelu
B Vasile
ssebi
marius
Bente Florian
Barbu Vasile
Musti
Ovi_1919
pescarus
Csaba27
Matei
catalin17
Cata Procarp
nagy cristian
szabi1
Ssebastian
MIHNEA FLORIN
yulyan33
zsolty
Nagy Victor
sztufi
alex_24ARN
Harangus Marius
Tursiops_truncatus
davidco_m
Admin
crisulnegru
Hanumanfish
Adriann
Ionut Erdeli
Tibi-CPO
54 participanți

Pagina 15 din 33 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 24 ... 33  Urmatorul

In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty RE:Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  pescarus Vin Dec 10, 2010 5:42 pm

Hanumanfish a scris:
pescarus a scris:Pentru inceput, tin sa multumesc Domnului Hanumanfish pentru ca mi-a executat postarea. No

Am analizat,ca si moderator ce anume ati scris ,din pacate nu am citit postarea anterioara, ulterior am intrebat pe Admin ce anume s-a postat ,in trecut am fost atentionat chiar eu sa nu sterg postarile membrilor pentru ca toata lumea are dreptul la libera exprimare fiind chiar piperoasa,incalcand orice etica de adresare ,etc,ecluse sunt cuvintele referitoare la organe genitale ,exprimare referitoare la etnia cuiva fiind chiar subtila ,aceste postari vor fi editate si inlocuite cu cuvinte cat de cat civilizate .

Nu eu am sters postarea respectiva ,va rog sa o trimiteti im mp ca sa stiu motivul multumirii dvs de executare .

Daca un moderator a decis ca postarea respectiva a fost neconventionala sau a depasit regulamentul forumului ,moderatorul indiferent de rang si daca a luat o decizie de executare*a vreunei postari are sprijinul Adminului,moderatorilor.Oricum stergeam postarea ca am eu acest tic* pirat

Domnule Hanumanfish,
stiind ca aveti ticul stergerii postarilor, care ies din tipar, m-am gindit ca dvs. mi-ati executat postarea. A fost alt moderator mai rapid ca dvs? Daca da, cine? De ce? Pentru ca mi-am exprimat parerea? Poate ca a fost mai dur mesajul adresat presdintelui CPO, dar nu consider ca trebuia executat. Eventual pus la topicul " Cos de gunoi", nu?
Nu eram off topic, ma adresam presedintelui CPO, care nu ma mai repet....

Oricum intrebarile mele nu au primit niciun raspuns


Sad

pescarus

Numarul mesajelor : 132
Localizare : bihor
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Hanumanfish Vin Dec 10, 2010 6:51 pm

Hanumanfish a scris:
pescarus a scris:Pentru inceput, tin sa multumesc Domnului Hanumanfish pentru ca mi-a executat postarea. No
Domnule Hanumanfish,
stiind ca aveti ticul stergerii postarilor, care ies din tipar, m-am gindit ca dvs. mi-ati executat postarea.
Sad

@ pescarus

Vi se pare ca eu am menirea sa sterg neaparat anumite postari ? Scrieti ca am un tic *aici pe acest forum s-au discutat si au postat pareri aprinse ! Postari mai infierbantate decat ce ati postat dvs .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Alexandru Vin Dec 10, 2010 7:13 pm

B Vasile a scris:Am priceput,dar singura rezolvare e sa nu mai intru. Conul Iancu, prin Lache, in ultima fraza a piesei \" Amici \" l-a caracterizat perfect...
Fire intinse s-aveti si sa-i dati de capat problemei cu popularile, controalele , etc....
Ce ma bucur sa aud asta , sper ca nu o sa intri iar peste cateva zile cu alt nume, sa nu te superi dar asa mi-a soptit o pasarica ca e o moda ptr tine , cica esti la al treile ,e adevarat desteptule?

Alexandru

Numarul mesajelor : 10
Varsta : 62
Localizare : bihor
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 08/12/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Hanumanfish Vin Dec 10, 2010 8:14 pm

Rog frumos membrii care doresc sa posteze pareri,idei,sugesti,neplaceri,sa ramane la subiectul topicului .Asta ca sa nu fiu obligat sa mut postarile la Comentarii de tot felul . Si asta o voi face fara tic sau tac .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Vin Dec 10, 2010 10:20 pm

Pescăruş,nu prea înţeleg ce treabă am eu cu funcţionarii publici,nici ce avantaj are fiul meu din faptul că eu îmi pierd vremea cu pescuitul(lui nu-i place să dea la peşte).Asociaţia am dat-o în judecată 10,nu numai eu cu Togor,încă de prin 2005,după ce s-au întâmplat lucruri stranii la alegerile pe judeţ din acel an.În vremea aceea nici vorbă nu era de Aqua Crisius,iar de când Mihai a fondat asociaţia respectivă, n-am prea avut nimic de împărţit.Dacă eşti bun,explică-mi şi mie ce ai pierdut tu sau oricare alt pescar al AJVPS din treaba că eu am băut acum 4-5 ani cafea cu Togor(nici măcar n-ai plătit-o tu).Am impresia că tu ai o problemă cu tine însuţi,rezolvă asta şi apoi mai vorbim,eu nu te pot ajuta,că n-am şcoală(de psihiatrii).Szerbusz drága.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Dec 11, 2010 11:36 am

Revin la chestiile care ne interesează pe toţi:peşti,pescuit,ape.Legea cu barajele este în vigoare,punerea ei în aplicare nu-i de competenţa paznicilor de la AJVPS(chiar aici pe forum erau discuţii legate de faptul că pe Criş ce "atitudine" să avem când cineva ne cere socoteală şi respectivul nu-i inspector piscicol).Trebuie remarcat un aspect valabil pentru orice lege din ţara asta :dacă nu ne convine ce spune,protestăm prin faptul că n-o respectăm.Eu n-am prea înţeles chestia cu 500 de metri(cred că 200m ajungeau berechet),oricum n-o bagă în seamă nimeni.Cu toţii ştim că barajele,podurile şi alte construcţii hidrotehnice atrag peştii şi pescarii deopotrivă,nu ştiu cum s-ar putea aplica o lege ca asta,poate doar cu o pază 24 din 24.Treaba cu populările se va putea rezolva mai mult ca sigur începând din 2012.Eu personal cred că o populare mixtă,puiet + peşte de dimensiune legală ar linişti pe toată lumea şi în acelaşi timp s-ar dovedi rentabilă în timp(vezi logica lui Musti).Legat de drumurile de acces,am impresia că pe undeva şi pescăruşul are dreptate când spune că AJVPS n-a rupt hamul încercând să le rezolve,în schimb nu trebuie să uitaţi că drumurile sunt pe teren privat,deci este necesar acordul proprietarului(greu de obţinut că-s mai mulţi şi nu se înţeleg între ei) care nu prea îi iubeşte pe pescari deoarece aceştia îi calcă grâul şi îi fură porumbul(şi orice care nu-i turnat în beton sau sudat).Să nu începeţi iar cu chestia că vă acuz,vorbesc de un fenomen care din păcate există şi dacă din 7000 fură 200(ce bine ar fi),toţi suntem priviţi ca potenţiali hoţi(noi toţi,nu voi toţi!).

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  zsolty Sam Dec 11, 2010 3:36 pm

o intrebare scurta
cu ce peste se v-or popula baltile????? Shocked
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Nagy Victor Sam Dec 11, 2010 5:50 pm

pescarus a scris:............ dar nu consider ca trebuia executat. Eventual pus la topicul " Cos de gunoi", nu?
Nu eram off topic, ma adresam presedintelui CPO, care nu ma mai repet....

................

Sad

cu asata sunt deacord !

consider ca era mai benefic daca mesajul respectit era mutat AICI !!!

zsolty a scris:o intrebare scurta
cu ce peste se v-or popula baltile????? Shocked

In sfirsit o postare care are ceva legatura cu acest topic ! aplauze gentleman
peste crap somn
Nagy Victor
Nagy Victor
moderator

Numarul mesajelor : 3447
Varsta : 61
Localizare : Oradea (BH)(RO)
Ocupatia : pensionar de boala ( fost braconier !!! )
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Sam Dec 11, 2010 6:44 pm

Oricum referitor la populari eu cred ca de anul viitor avand in vedere ca nu mai este Santimreu , si ca este 100 de lei taxa de prohibitie, ar trebui sa se bage mai mult de 1 tona de peste pe balta rendeer

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  MIHNEA FLORIN Sam Dec 11, 2010 8:07 pm

zsolty a scris:o intrebare scurta
cu ce peste se v-or popula baltile????? Shocked

ne spune dl.Tibi....!!! nu!?









MIHNEA FLORIN
MIHNEA FLORIN

Numarul mesajelor : 147
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 10/03/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Dec 11, 2010 9:37 pm

Vă spune,cum să nu vă spună.În februarie facem bugetul,sper ca până atunci să aflăm cât ne cere ANPA pentru permis,cât ne costă apele,cât va fi restul cheltuielilor şi câţi bani putem aloca pentru populările de primăvară.Banii strânşi din taxa de prohibiţie ar fi buni pentru o populare toamna,depinde şi de numărul celor care plătesc această taxă şi desigur de numărul total de pescari.Cu ce vom popula?Crap,amur sigur că la ăştia avem acces în zonă,răpitori numai de dincolo,să vedem ce oferte avem,la păstrăvi nu mă amestec,sunt alţii care se descurcă mult mai bine.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Dec 11, 2010 9:47 pm

Stimate Mihnea Florin,nu înţeleg cu ce te-am minţit.Mi-ai pus o întrebare pe privat,ţi-am răspuns,care este buba?Dacă eşti mai bine informat,de ce mă întrebi pe mine?Zici că nu-s pescar,să-ţi fie de bine,fi bucuros că tu eşti.Din moment ce nu-s pescar mai mult ca sigur îi reprezint pe agricultori.Dacă crezi că ai întrebări(sau răspunsuri)postează la acest topic,în rest,m-am bucurat de cunoştinţă.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  marius Sam Dec 11, 2010 10:29 pm

marius a scris:Si inca ceva dar acuma serios impotriva lui Pufi , Grecu si restul trupei nu se poate face nimic prin care sa li se interzica statul cu lunile pe balta?
Toti pescarii stiu ce macel fac astia pe balta . Acum vre-o 2 ani D-nul Jurj mi-a spus ca la prins pe Grecu pe les cu un pui de amur si ca la trimis de pe balta, daca ii anula permisul nu era mai bine oare? Iar pe balta Fegernic ar trebui facut ceva in legatura cu paznicul , pe ala il doare in p.... de tot ce se intampla pe balta , tot acolo din 7 zile sunt sigur ca in 5 se baga plasa cred ca toata lumea a auzit despre asta si sincer cred ca ar trebui pazita vre-o 3 zile balta din umbra si 100% ar iesi ceva mai ales ca vin sarbatorile si au baietii nevoie de peste .
Tibi de postarea asta ai cam trecut cu vederea , de ce?
marius
marius

Numarul mesajelor : 478
Varsta : 42
Localizare : oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 22/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Dec 11, 2010 11:26 pm

Scuze,dar au fost cam multe întrebări.Deci uită care-i treaba Marius,eu sunt preşedintele CPO nu al AJVPS-Bihor,ca membru în CJ am un vot din 21 şi asta nu-mi dă puterea să trag la răspundere pe cei care nu-şi fac datoria.Deoarece au fost mai multe sesizări legate de nereguli pe lacurile AJVPS,am propus acel regulament de pescuit care prevede pedepsirea faptelor expuse de voi,printre altele.Regulamentul a fost votat,dar se pare că unii angajaţi ai asociaţiei cred şi acum că dacă excludem 10-20 de pufi din ăştia,nu vor mai fi bani pentru salariile lor,aşa că se fac că plouă.Am discutat cu noul director al AJVPS problema aceasta,este dispus să facă ordine,aştept şi eu rezultatele odată cu noul sezon.În 2010 nu a fost pedepsit nici un pescar cu suspendare sau excludere,toţi cei prinşi(de câţi am eu cunoştinţă)au luat amenzi(unii chiar serioase),dar au rămas încontinuare membri asociaţiei.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Sam Dec 11, 2010 11:31 pm

Treaba aia cu paza pazei,cine să o facă?Deoarece corb la corb ...Iar voluntariatul,la fel...

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  zsolty Dum Dec 12, 2010 2:31 am

cu pletica nu se populeaza???
lumea ar mai prinde si altceva in afara de crap si caras mai ales ca platica se lupta frumos
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Dum Dec 12, 2010 6:30 am

@pescarus
Daca erai putin atent vedeai ca pe acest forum sunt 3 moderatori,deci e foarte simplu sa-ti dai seama cine ti-a sters postarea,de fapt a fost o jignire directa la adresa lui Tibi.Nu am sters pana acum cred ca nici o postare,dar ce ai postat tu, nu are loc nici macar la cosul de gunoi.
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Cristi Balas (GOGU) Dum Dec 12, 2010 6:51 am

pescarus a scris:Pentru inceput, tin sa multumesc Domnului Hanumanfish pentru ca mi-a executat postarea. No

Cu iertare sa-mi fie Domnule Victor, nu inteleg reactia dvs. De ce va simtiti vizat, atita vreme cit eu nu am pomenit numele dvs, cu atit mai mult a copiilor dvs? Question

Imi pare rau pentru exprimarea de ieri pentru ca s-a omis esenta, dar redau citeva rinduri:
"...Togor a fost si este prietenul tau, despre care scrie B vasile ca " pana ati baut cafeaua el si-a facut aqua crisiusul ". Dupa care tu si cu Togor ati dat in judecata Ajvps-ul. ... Apropos fiul tau lucreaza cu Togor...." Pai asta nu este cumva conflict de interese? Conform recomandarii Nr. 10/2000 a Comitetului Ministrilor Consiliului Europei, art. 13, paragrafele 1 – 3:
"Conflictul de interese se naşte în situaţia în care un funcţionar public are un interes personal de natură să influenţeze sau să pară a influenţa asupra exercitării imparţiale şi obiective a funcţiilor sale publice. Interesul personal al funcţionarului public cuprinde orice avantaj pentru el însuşi sau în favoarea familiei sale, a părinţilor, a prietenilor sau persoanelor apropiate, sau a persoanelor sau organizaţiilor cu care el a avut relaţii de afaceri sau politice...." Sa fiu doar eu cel care interpretez gresit? Tu nefiind functionar public nu ti se aplica, nu?
Poate ma lamureste si pe mine cineva, unde gresesc?

O intrebare: realizarea drumurilor de acces se amina de 5 ani, ce masuri s-au luat pentru rezolvarea acestei probleme esentiale?


Daca postarea ta ar fi aratat in felul acesta sa stii ca nici un moderator nu avea dreptul sa o stearga,totusi ma bucur ca ti-ai dat seama si ti=ai cerut scuze.
Cristi Balas (GOGU)
Cristi Balas (GOGU)
moderator

Numarul mesajelor : 181
Localizare : Oradea
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 31/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  mihai Dum Dec 12, 2010 9:31 am

Tibi-CPO a scris: Scuze,dar au fost cam multe întrebări.Deci uită care-i treaba Marius,eu sunt preşedintele CPO nu al AJVPS-Bihor,ca membru în CJ am un vot din 21 şi asta nu-mi dă puterea să trag la răspundere pe cei care nu-şi fac datoria.Deoarece au fost mai multe sesizări legate de nereguli pe lacurile AJVPS,am propus acel regulament de pescuit care prevede pedepsirea faptelor expuse de voi,printre altele.Regulamentul a fost votat,dar se pare că unii angajaţi ai asociaţiei cred şi acum că dacă excludem 10-20 de pufi din ăştia,nu vor mai fi bani pentru salariile lor,aşa că se fac că plouă.Am discutat cu noul director al AJVPS problema aceasta,este dispus să facă ordine,aştept şi eu rezultatele odată cu noul sezon.În 2010 nu a fost pedepsit nici un pescar cu suspendare sau excludere,toţi cei prinşi(de câţi am eu cunoştinţă)au luat amenzi(unii chiar serioase),dar au rămas încontinuare membri asociaţiei.

Da ai mare dreptate Tibi cu angajatii Ajvps , insa problema este ca daca nu-i excludeti pe cei 20 (10 as zice eu) o sa piarda domnii angajati ai filialei mult mai multi pescari , pentru ca nu prea le convine la oameni sa vada o asemenea bataie de joc.... nu suntem doar eu , Marius si Ariann care avem la cunostinta cazul asta, sunt sute de pescari doar ca nu se implica nimeni pentru ca stiu ca nu se va rezolva nimic , obisnuiti fiind cu sistemul mafiot din tara asta pale

mihai

Numarul mesajelor : 367
Localizare : oradea
Ocupatia : comerciant
Data de inscriere : 21/01/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Adriann Dum Dec 12, 2010 9:56 am

Mihai
Sa stii ca multi pescari au la cunostinta toate mizeriile astea,doar ca unii nu au acces la internet sau altii chiar nu au timp.Asta spuneam si anul trecut ca Ajvps inchide prea mult ochii pentru mizeriile ce se intampla atat pe apele publice cat si pe cele concesionate de ei.20 de pescari de pe balti sa fie interzisi,30 de pe cris, ia sa vezi cum sa-r curata gloata de pescari industriali.Chiar sta Ajvps in 50 de cotizanti?nu cred.Si apropo daca veni vorba de populari.Nu am mai vazut nici un fel de filmare cu popularile din banii luati de la pescari pe taxa de prohibitie.Au fost cele din primavara si atat.Au mai avut loc acele populari?Nu prea cred....
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Dum Dec 12, 2010 11:41 am

Nu cred că treburile astea ar avea legătură cu accesul la internet,iar aia cu"degeaba" este doar o scuză pe care o folosim cu toţii ca să ne justificăm .Eu, în cinci ani,n-am fost căutat de nimeni care să spună:sunt cutărică,plătesc bani,sunt membru în asociaţia asta,vreau să mergem împreună la director să-i spun ce face X în cârdăşie cu paznicul y.Cum poate directorul,CJ sau comitetul să pedepsească pe cineva pe baza faptului că eu am citit pe forum o postare de-a "carasului de aur"în care acel cineva este acuzat de braconaj.Aşa ceva nu se face nicăieri,indiferent despre ce sau despre cine ar fi vorba.Pe câţi v-au dat afară când aţi vrut să anunţaţi un act de braconaj?AJVPS nu-i al meu,nu pot să fac ce vreau nici cu pescarii nici cu angajaţii,dar toţi cei care suntem membri acestei asociaţii avem unele drepturi pe care trebuie să avem curajul să ni le cerem şi să ni le apărăm.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Tibi-CPO Dum Dec 12, 2010 11:49 am

Ariann,nimeni nu a afirmat că au mai avut loc populări pe apele AJVPS în afară de cele din primăvară,personal n-aş putea să-ţi dau răspuns acum nici la întrebarea legată de destinaţia banilor din taxa de prohibiţie.În urma raportului întocmit de contabilul şef sper să se facă lumină.

Tibi-CPO

Numarul mesajelor : 351
Localizare : ORADEA
Ocupatia : Pescuit
Data de inscriere : 18/01/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Dum Dec 12, 2010 12:00 pm

[quote=\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"Tibi-CPO\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"] Vă spune,cum să nu vă spună.În februarie facem bugetul,sper ca până atunci să aflăm cât ne cere ANPA pentru permis,cât ne costă apele,cât va fi restul cheltuielilor şi câţi bani putem aloca pentru populările de primăvară.Banii strânşi din taxa de prohibiţie ar fi buni pentru o populare toamna,depinde şi de numărul celor care plătesc această taxă şi desigur de numărul total de pescari.Cu ce vom popula?Crap,amur sigur că la ăştia avem acces în zonă,răpitori numai de dincolo,să vedem ce oferte avem,la păstrăvi nu mă amestec,sunt alţii care se descurcă mult mai bine.[/quote]
Prima problema, Tibi : dupa umila mea parere, ordinea ar fi : Cat cere ANPA pt permis, cat ne costa apele (desi noi cred ca platim apele ca pe apele minerale ), cati bani vom aloca pt populari SI ABIA APOI CAT VA FI RESTUL CHELTUIELILOR !!...Sunt de acord ca doar popularile din toamna sa fie in functie de cati platitori ai taxei de 100 lei vor fi .
Am inteles din spusele tale, ca CPO nu e remunerat . Bun !Atunci, cine-i remunerat din taxele noastre, si cu cat fiecare ? Treburile astea le putem afla, sau trebuie sa mai consumam un credit Cosmote si-o masa festiva pt informatii ? Si daca voi va ocupati de problemele noastre, ale cotizantilor din Oradea, ce rost are sa-i mai platim pe ceilalti ? Ca sa populeze (zice-se Fegernic, Bolcas, Diosig ?)...si sa fac eu 80 km pana la Fegernic ? Prefer ca din banii mei, sa se populeze Les-ul.Platim CPO-ul, ne platim controlori care-si fac treaba in zona, iar ceilalti sa-si vada fiecare de vesnicele plaiuri de vanatoare ! Ai fi surprins sa constati cati pescari din Oradea si din sud gandesc ca mine...Acum o saptamana, am facut o iesire pe balastiera Bors, cea din dreapta soselei....Dupa ce-o vezi, compar-o cu oricare din Fegernic, Diosig, Bolcas...
In privinta prevederii respective, cu interdictia de-a se pescui pe portiunea de 500 m in aval de baraje, nu m-ai lamurit cu nimic, decat cu faptul ca legea e-n vigoare, dar n-are cine s-o aplice (din ce-am priceput eu ). Pe acelasi principiu, pot sa inteleg ca pot retine mai mult de 5 kg, sau pot pescui cu 7 bete, pt ca nu-i treaba decat a celui ce-a scris legea ? Daca e o lege (asa cum e ea, ) care reglementeaza pescuitul, nu ne intereseaza decat faptul ca permisul ANPA se da doar prin asociatii si nu individual, dar acele asociatii sunt doar pt a impartii permisele, a face sedinte, populari cu ce vor ele si cand vor ele, eventual sa se axeze pe latura mai profitabila (vanatoarea ), iar pescuitul sa fie considerat Cenusareasa Ajvps-ului, bun doar pt nr de membri care conteaza la eventuale licitatii. Cine, de la Ajvps in jos e responsabil de aplicarea legii in baza careia, dupa parerea mea, inca mai exista, si cine se face vinovat de neaplicarea ei (ma refer strict la cazul Tarian) ? Astea sunt intrebari la care dorim raspuns . Avem o lege , e in vigoare, functionam pe baza ei, dar aplicarea ei revine controlorilor de la tramvaie...Tibi, avem nevoie de raspunsuri de la un presedinte de club, om matur si responsabil ! La noi, plebeii, prostiile spuse sunt scuzabile, dar la tine, nu !
@ Zsolty, mersi pt chestia cu platica, daca o spuneam eu, sareau meseriasii ca n-am habar de pescuit, ca doar crapul e peste, etc...Spune-le ca si cu platica se pot face poze cu pestele-mpins in fata sa para cat mai mare !!!
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  B Vasile Dum Dec 12, 2010 12:14 pm

Si-o completare pt Hanuman (cred ca-si are locul aici raspunsul meu, nu la topicu englezesc ) :Stim ca nu esti tu in masura sa dai comunicate in numele Ajvps, nici sa iei hotarari, dar fiind moderator aici si controlor angajat la filiala, macar dupa finalizarea unor cazuri mai grave de braconaj, descoperite si solutionate de filiala, sa aflam si noi...Altfel, concluzia noastra e ca se musamalizeaza cazurile sau ca nu sunt cazuri de braconaj (ce rade lumea cand citeste !!), sau ca nu este activitate la filiala pe linia combaterii braconajului...
B Vasile
B Vasile

Numarul mesajelor : 252
Localizare : Oradea
Ocupatia : Pescar
Data de inscriere : 22/10/2010

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Adriann Dum Dec 12, 2010 12:41 pm

Tibi-CPO a scris: Ariann,nimeni nu a afirmat că au mai avut loc populări pe apele AJVPS în afară de cele din primăvară,personal n-aş putea să-ţi dau răspuns acum nici la întrebarea legată de destinaţia banilor din taxa de prohibiţie.În urma raportului întocmit de contabilul şef sper să se facă lumină.
Tibi
Chiar asta e problema ca nu s-au facut populari din banii respectivi.Sustinea cineva pe forum ca pe banii din taxa de prohibitie se mai fac populari fata de cele din primavara .Nu mai gasesc postarea,cred ca a fost stearsa!
Deci cu banii aia ce se fac pana la urma?De ce a fost marita taxa la 100 roni pentru perioada de prohibitie?
Adriann
Adriann

Numarul mesajelor : 736
Varsta : 40
Localizare : oradea
Ocupatia : f ocupat
Data de inscriere : 28/08/2009

Sus In jos

Clubul Pescarilor Oradea (CPO) - Pagina 15 Empty Re: Clubul Pescarilor Oradea (CPO)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 33 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 24 ... 33  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum