Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit la babusca

+12
Preston
Ovi_1919
zsolty
Ssebastian
tudor octavian
vasile miclea
manu
Nitu V
Maryus
paul_
Nagy Victor
CosmYn
16 participanți

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Mier Dec 01, 2010 10:10 pm

zsolty a scris:aaaaa
am primt anul acesta cu chiuu cu vai fuxina( se foloseste in loc de rodamia la spitale)
am vopsit jumate din scara cu ea!!!
dar in momentul in care a intrat contact cu viermii toti au murit Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
in schimb scara e tot rozalie
Acum sa nu-ti inchipui ca daca utilizezi de cateva ori rodamina si intr-o cantitate infima,gata o sa ai probleme,nici vorba.Mai e o chestie-sunt mai multe tipuri de rodamina si sincer sa fiu nu stiu care este nociva si care nu.Oricum din cate am inteles sunt cativa distribuitori de momeala vie din uk,care au gasit o modalitate inedita de a colora viermii.Peste carnea si puii morti unde mustele vor depune ouale,se imprastie rodamina.Viermii se vor hrani cu carnea inrosita si isi vor schimba treptat culoarea,devenind rosii deoarece rodamina are proprietatea de a penetra epiderma acestora nefiind necesara o vopsire ulterioara,viermii fiind gata de livrare.Si eu am avut probleme cu ani in urma.Dupa partidele de pescuit,daca foloseam viermi rosii,aveam degetele umflate si ma mancau ingrozitor.Am costatat ca aveam aceste probleme,doar daca imi cumparam viermi dintr-un anumit shop,asa ca am renuntzat sa-mi cumpar viermi de la ei.De atunci nu am mai avut probleme,sunt vreo 5-6 ani de-atunci.
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Joi Dec 02, 2010 1:07 pm

eu asa folosesc rodamina
prind niste obleti le scot matele pun rodamina ,agit bine cutia sa patrunda in carne si apoi pun viermii care au pata neagra(semn ca se mai hranesc) si in max 24 ore am viermii colorati
prefer viermele cu rodamina la pescuitul de babusca fiindca tot timpul am avut randament mai bun decat cu cei cumparati
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Vin Dec 03, 2010 7:56 am

Haideti sa vedem...Ce nade/tactici/momeli de iarna pentru babusca v-au adus cele mai bune rezultate??
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Vin Dec 03, 2010 4:12 pm

Iarna nu prea am pescuit sincer sa fiu,de obicei la sfarsitul lui octombrie pun echipamentul in debara si ma apuc de facut linii,legat carlige etc.Deasemeni imi mai procur cate ceva pentru sezonul urmator,iarna se fac cumparaturi,comerciantii mai lasa uneori din pret ca sa nu ramana cu marfa nevanduta.Acum cativa ani am mai iesit ca am avut cu cine anul trecut si anul acesta la sfarsitul lui octobrie am pus sculele la naftalina Very Happy .Am avut doar 4,5 partide in noiembrie in anii din urma fara prea mari satisfactii.Totusi daca ar fi sa-mi exprim parerea,eu consider ca la timpul acesta,rubeziana este tehnica de pescuit fara rival.Este oricum tehnica de top in stationar in conditii optime,dar rubeziana isi intra pe deplin in drepturi,mai cu seama acum,cand trebuie sa te "intrebuintezi" serios daca vrei sa prinzi cativa pesti.De ce cred ca rubeziana este tehnica cu care trebuie sa abordezi o partida de stationar acum?Pai este evident nu?Prezentarea superioara a momelii de carlig,acuratete in depunerea liniei la "punct fix",finetea monturilor,sigurantza in timpul drilului oferita de elasticul care preia toate socurile,pescuitul cu diferite momeli poate fi uneori la fel de productiv,nadirea foarte precisa atat cu cupa cat si cu prastia si as putea continua.Despre nada,tipul si compozitia acesteia este mai mult de vorbit.Nimeni nu va sti in opinia mea ce tip de nada trebuie folosita in anotimpul rece,deoarece alegere acesteia este influentata de o sumedenie de factori.Putem mentiona o nada haideti sa o numim "universala" care poate fi utilizata pe orice locatie si care poate aduce rezultate cand apa este rece?Exista asa ceva?Si daca exista ce conditii trebuie satisfacute de nada aleasa,astfel incat nada sa deschida apetitul pestilor cu simturile amortite?Personal,daca ar fi sa am la dispozitie tot ce am nevoie si ar fi sa aleg o nada pentru un pescuit de iarna,eu unul nu as pescui cu nici o nada.As folosi doar pamant cu larve si as hrani doar cu cupa.Poate as folosi din cand in cand si pinki in carlig dar asa ca momeala alternativa sau as dubla momeala larva cu pinki rosu..Cred ca asta ar fi tactica castigatoare pe locatii variate dar este numai o parere,se poate sa gresesc.Daca as fi insa tentat sa folosesc o nada si nu numai pamant despre care se stie ca nu contine hrana de nici un fel,in cazul acesta,cred ca painea maruntita fin pe post de nada si pelete de paine in carlig ar fi o alternativa la cea descrisa mai sus.Am discutat si cu alti pescari si le-am cerut si lor parerea si au fost unii care au sustinut ca nada Sensas Fine Mouture Black plus Terre de Somme(pamant) ar putea produce cativa pesti pe lacuri sau canale.Este o nada care nu satura,cu un continut de hrana foarte scazut are proprietatea de a atrage pestii si de a-i mentine in zona nadita,trebuie totusi foarte multa prudenta in starategia de hranire,o asa zisa tatonare la inceput de partida pentru a vedea cum raspunde pestele este indicata.Sunt pareri si pareri insa eu asa cum am spus,as merge pe pamant cu larve.In lipsa acestora cateva rame tocate cu segment de rama pe carlig.Ca si linii acestea trebuiesc sa fie extrem de fine cu plute de maxim 0,75grame cu antene lungi,subtiri si foarte sensibile,fire principale de maxim 0,10 si forface de fluorocarbon ceva mai lungi de0,08 poate si mai subtiri.Se stie sper ca fluorocarbonul este singurul fir care are proprietatea de a refracta particulele luminoase(fotonii) ceea ce il face virtual invizibil in apa.Ceva mai dificil de legat deoarece este un fir ceva mai "teapan" decat un fir monofilamentat obisnuit, dar la timpul acesta fluorocarbonul este foarte indicat in a se folosi ca fir pentru forface,deoarece asa cum am mai spus este virtual,invizibil in apa.Carligele utilizate tin de alegerea fiecaruia insa parerea mea e ca sunt indicate cele de tip "fine wire" fabricate din sarma subtire,cu tija lunga,cele ascutite electrochimic sunt ideale.Astept sa vad si alte opinii care sunt cat se poate de binevenite. Wink .
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Vin Dec 03, 2010 4:28 pm

Acum am gasit un filmulet interesant despre babusca iarna....desigur din UK...
http://www.gofishing.co.uk/Angling-Times/Section/Videos/All-Coarse-Videos/Videos-Search-Results/Techniques/The-best-pole-rigs-for-catching-stillwater-roach-in-winter/
Personal nu am prins niciodata babusca intre ape iarna. La copca am prins babusca si am vazut-o stand la circa 15-20 de cm desupra fundului apei, dar niciodata intre ape...


Personal am pescuit destul de rar iarna, dar am pescuit cand era gheata la mal. Am folosit rbs de 11,5 metri, fir principal de 0.10 si forfac de 0.06, carlig Drennan Fine Match de 22 si pe carlig am variat...o larva, doua larve sau un pinky. Cel mai bine am prins cu doua larve si cu circa 4-5 cm din forfac pe fund. Pluta sensibila de 0.4 g, cu plumbii rasfirati pe fir la distante egale, de circa 4 cm. Nada folosita a fost Sensas Etang cam un sfert de punga la care am adaugat Tracix Negru si tot cam atata pamant. Am nadit 5 bulgari cat o nuca, dusi cu ajutorul cupei, apoi cam la 30 de minute cate un bulgare de Terre de Somme cu larve(fouilles nu am avut) peste patul de nada. Nu am prins kilograme, dar am prins suficient pentru o zi in care mi-a inghetat conecotrul de la rbs de varful acesteia... Laughing Laughing

Astept sa inghete apa sau sa se raceasca ceva mai tare, s anu mai ploua, apoi sper ca voi merge la o babuscareala...sa incerc...poate reusesc sa prind...ceva...Smile
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Vin Dec 03, 2010 9:11 pm

Haideti oameni buni, nu va fie teama sa divulgati secrete, informatii despre partide reusite sau nu. Suntem aici sa discutam, sa descoperim, nu sa radem de cei cu partide mai putin reusite, doar toti am avut zile bune si zile rele...

Iar intreb eu...si iar raspunde Preston.. Laughing
Pinky sau fouilles?? Care credeti ca da randament mai bun? Personal am observat cateva lucruri care m-au pus pe ganduri destul de serios. De exemplu am facut partide in care pe langa nada putina am folosit pinky in carlig si in nada. Rezultatul a fost ca am selectat babustele mari, chiar si bibani "babani", rosioare mari. Am avut partide si concursuri cu fouilles in care am adunat peste mic de cele mai multe ori, si de foarte multe ori, desi am pastrat aceeasi mecanica a nadei, adica sa lucreze jos, mi s-a intamplat sa pierd pestii sau sa am pauze, nereusind sa le "prind mersul" adica nu am reusit sa adaptez nadirea in asa fel incat sa am pesti constant pe vad. In schimb cu pinky nu mi s-a intamplat asa ceva.
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Vin Dec 03, 2010 9:54 pm

deci eu clar as folosi nada de culoare neagra
dar in cantitati mici!!!
daca am fuilies folosesc daca nu atunci pinkies
in perioada rece parerea mea esta ca nada vie este fff importanta
linii fine de max 0.5gr si fir cat mai subtiri 0,08 sau0,09 in functie de dimensiunea pestilor
sensas formule salee este parerea mea cea mai buna nada de iarna(parere personala)
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Dec 05, 2010 5:14 pm

Salut tuturor!Vad ca in afara de mine,Dan si Zsolty nu prea a mai postat nimeni,nu pot crede ca noi suntem singurii stationaristi care pescuim cu rube,asa ca va rog,veniti si cu alte idei,oferiti detalii despre tehnicile preferate.De pilda cu vergi pescuieste cineva?Eu folosesc vergi de 8 si 9,5m.Am folosit si mai lungi in trecut dar cred ca o varga de 9,5m este ideala pe lacuri adanci.Am folosit acest tip de vergi atat cu cu linii cu plute waggler cat si cu plute normale.Am prins pesti de marimi si specii diferite.Va invit sa cititi un material cu privire la pescuitul cu vergi pe lacuri adanci,utilizand plute waggler fixe,lestate in stil englezesc.Astept pareri. Surprised http://pescuitul.3xforum.ro/viewtopic.php?pid=3796#3796
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  paul_ Dum Dec 05, 2010 6:00 pm

Pai.. si eu pescuiesc la babusca,dar recunosc ca nu foarte des ca e destul de departe lacul si nu prea am cu cine/ce merge.Nu am rubeziana(INCA Very Happy ),pescuiesc cu o varga de 6m,pluta1,5g,plumbaj- bulk si alica de semnalzare,si carlig de 18 sau 22 Polemaster.Fire-Sufix Super Fine de obicei. o.12 cu o.10 dar nu am pescuit doar vara.Iarna as merge pe 0.10 cu 0.08 sau 0.06.Deobicei,pescuiesc la ras,pt ca da cele mai bune rezultate pe lacul ala,dar o sa incerc si cu tusul pe fund(4-5 cm).Tot ce prind prind la vierme sau pinkie.La porumb am insistat dar nu merge.Am luat doar un caras cat palma si atat.Larve...nu am avut de unde sa cumpar dar daca o sa am de unde,o sa incerc,doar ca sunt enorm de multi obleti acolo si mai prind si inainte sa ajunga pluta jos.Pluta vi se poate parea destul de mare,dar e o adancime de aproape 4 metri la 6 m.

paul_

Numarul mesajelor : 104
Localizare : Baia Mare
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Dum Dec 05, 2010 6:18 pm

in ungaria este o vb buna parerea mea
1m=1gr..........6m=6gr
si cam functioneaza
bine pluta trebuie echilibrata calumea deci mai bine o pluta grea si echilibrata calumea decat una mai usoara si prot echilibrata Wink
si eu pescuiesc vara la porumb crud dupa babusca
anul acesta inainte de finala A am umblatmult sa ma antrenez la taut
si cel mai bine am p[rins la porumb Wink puteam face 5-7kg de babusca in 3 ore(numa cu porumb) dar in scimb cu vierme si cu larve si cu fuilies nu puteam depasi 3-4 kg
bine in concurs s-o scimbat treaba sa nadit toata sapt pestele a devenit mai mofturos etc,.....
deci la pescuitul de babusca linistit poti incerca cu porumb(si selectezi mairmea pestilor intre timp)
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Dec 05, 2010 6:19 pm

Eu pescuiesc pe un lac de acumulare(cel mai mare din acesata tzara) unde pe alocuri apa are 6-7m la doar cativa pasi de mal.In astfel de lacuri,babustile ajung si la 1kg,dar bineinteles ca nu te intalnesti cu un astfel de peste in fiecare zi.Din pacate nu am prins decat un specimen de-acesta,aproximativ 950 grame cu ceva ani in urma.Imi amintesc ca nu am dormit vreo 2 zile Very Happy Very Happy Very Happy nu mi-a venit sa cred ochilor.In general linii de 0,75-1 gram pe rube si 3-4 grame pe vergi lungi,la ceva distanta de mal e tot ce ai nevoie pe astfel de locatii.Ma refer desigur la sezonul care incepe primavara si se incheie toamna,iarna e alta treaba.Paul trebuie neaparat sa-ti iei rubeziana si iti vei schimba total perceptia fata de pescuitul stationar,te asigur.Stiu ca e scump mai ales pentru elevi,pentru cei cu venituri modeste in general,pentru ca nu e numai rubeziana mai e si scaunul,accesoriile,rola etc.Afara e alta treaba,oferta e atat de bogata incat ai de unde sa alegi.Eu imi exprim doar parerile si transmit si celorlalti cate ceva din ce mai stiu si eu.De pilda acum cativa ani am citit un articl despre vergi fixe cu elastic pe post de shock-absorber.Stie cineva despre asa ceva,pescuieste cineva de pe aici cu vergi fixe cu elastic? Shocked


Ultima editare efectuata de catre Preston in Dum Dec 05, 2010 6:38 pm, editata de 1 ori
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Dec 05, 2010 6:29 pm

zsolty a scris:in ungaria este o vb buna parerea mea
1m=1gr..........6m=6gr
si cam functioneaza
bine pluta trebuie echilibrata calumea deci mai bine o pluta grea si echilibrata calumea decat una mai usoara si prot echilibrata Wink
si eu pescuiesc vara la porumb crud dupa babusca
anul acesta inainte de finala A am umblatmult sa ma antrenez la taut
si cel mai bine am p[rins la porumb Wink puteam face 5-7kg de babusca in 3 ore(numa cu porumb) dar in scimb cu vierme si cu larve si cu fuilies nu puteam depasi 3-4 kg
bine in concurs s-o scimbat treaba sa nadit toata sapt pestele a devenit mai mofturos etc,.....
deci la pescuitul de babusca linistit poti incerca cu porumb(si selectezi mairmea pestilor intre timp)
Nimic mai adevarat Zsolty...sunt unii care cred ca daca pescuiesti fin gata sar pestii singur in juvelnic. Evil or Very Mad In pescuitul la peste pasnic,cheia este NADIREA atat nadirea de intretinere cat si nadirea grea.Multi cred ca daca au linii nuj de care si echipament de jdemii de euro gata vor ajunge campioni peste noapte.Nu spun ca nu este si acest aspect importantant dar nu CEL MAI IMPORTANT.Am tot respectul pentru campionii maghiari pe care ii urmaresc atunci cand am ocazia,si nu am decat cuvinte de lauda ca de exemplu Ambrus Tibor,Erdei Attila si bineinteles Walter care are doua titluri mondiale.Am si eu cateva plute Dino semnate de Erdei Attila si sunt super adevarate sunt extrem de incantat de ele,am vazut ceva asemanator la Tubertini,dar Dino imi plac mai mult pentru ca au ochetul de la pluta pe antena fiind foarte stabile si datorita chilei care este foarte lunga.Cei din zona voastra care vor sa invete pescuit,au de la cine,au de unde sa-si cumpere echipament,Ungaria e la doi pasi...vointa sa fie. Wink Ps.Si in in uk functioneaza aceiasi regula-1 gram greutate in plus la pluta pentru fiecare metru de apa in adancime.Nu spun ca se aplica orbeste pe orice tip de apa,dar de obicei pe lacuri de acumulare,unde curentul submers este foarte puternic,merita sa incerci. Wink
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Dum Dec 05, 2010 6:44 pm

ca tot ai deschis subiectul plutelor
parerea mea ca cele mai (dar cele mai bune plute)sun milo idrovia!!!
stabile,chila lunga,antena tubulara ,vopsite manual si si rezista vopseaua pe ele
pe locul 2 ebano
pe3 milo victoire
si 4 plutele de la perfect
iar pedino le las pe 5
nu zic sunt cateva modele bune de la ele(seriile noi is ok) dar cele mai vechi de 2-3 serii is praf
chila sensibila.vosea varza (dupa 2partde ia apa)si nici nu is asa sensibile
sincer am testat zeci de plute de aia am curaj sa scriu acest top 5
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Dec 05, 2010 7:05 pm

Zsolty un lucru e clar-nu am atins in pescuit un nivel care sa ma oblige sa fiu mofturos in a alege plute nu stiu de care,produse de nustiu ce firma cu pretentii.In uk sunt multi care fac plute home made.Preturile acestora in unele cazuri se justifica,in altele nu.In shopurile de profil,sunt insa plute de care vrei.Oricine isi poate procura plute Preston,Trabucco,Tubertini,Garbollino,Sensas,Drennan etc...nu este nici un fel de problema,preturile sunt cam aceleasi.Paleta de oferte este atat de larga,incat nu cred ca este cineva care sa nu fi gasit ceea ce cauta.Ma buseste rasul cand vad ce preturi exorbitante pretind pe produsele lor unii "maestri" romani care fac plute,cand unul dintre cei mai cunoscuti producatori de plute din uk (Gerry din Nottingham) cere jumatate din preturile pe care romanii nostri le cer pe plutele lor.Nu am dat nici un nume pentru ca nu vreau sa supar pe nimeni.E doar o constatare....si nu numai eu sustin asta.Este insa o discutie delicata,discutie care pe unii s-ar putea sa-i irite un pic,asa ca ne vedem de pescuitul nostru si discutiile noastre. Wink Iata aici un link und puteti vedea plutele lui Gerry.
https://www.gerrysofnottingham.co.uk/page.asp?pageidx=25


Ultima editare efectuata de catre Preston in Dum Dec 05, 2010 7:18 pm, editata de 1 ori
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Dum Dec 05, 2010 7:17 pm

Nu stiu ce sa zic, eu l-am citit, vazut mult pe Dave Harrell {fost component Barnsley Blacks(echipa campioana a Angliei, echipa care a dat pescari ca si Scotthorne, Pickering)} si el spunea ca la fiecare foot de apa, se adauga 0.1g la pluta, deci la fiecare 30 de cm se adauga 0.1g, deci la 6 metri, adica 19....hai 20 de feet se foloseste o pluta de 2grame..d.aca nu am calcuat gresit. Personal nu sunt adeptul plutelor grele pe varga fixa, chiar daca, asa cum excelent a remarcat Zsolty, pluta bine echilobrata este extrem de sensibila. Desigur pluta grea pe varga devine utila pe rauri sau pe lacuri cu un curent destul de mare.
AM pescuit si eu cu varga fixa anul acesta la babusca. Am folosit varga Speedy de 4 metri, fir de 0.10 cu forfac de 0.08, Sufix Magic Touch, pluta....hmm...ceva model vechi de la Gipo de 0.5, carlig Tubertini 808. Am nadit doi bulgari de incaput, cat o mandarina in care am adaugat viermi. Apoi am intretinut numai cu viermi.

Legat de plute, eu folosesc destul de des pentru peste alb plute Aschioapei si Dino seria Walter(din pacate am numai una de 0,75 si de multe ori este grea) iar la crap Dino Master pentru viermi, porumb, peleta si Dino Super Carp.
Sincer sa fiu nu pot spune ca sunt un fan al plutelor gen Sensas, Preston, etc. asa cum sunt altii...cum spuneam, inca nu sunt convins. Chiar azi vorbeam cu Florin Aschioapei si ii spuneam ca am o pluta de la el de circa 4 ani cu care am pescuit la babusca in antrenamente, concursuri si in pescuituri de relaxare, iar daca maine o pun in raft nimeni nu ar banui vreodata ca e folosita.
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Dum Dec 05, 2010 7:22 pm

nu despre moft e vb
ci de plutele care rezista si nu ai surprize ca in timpul conc sau ma rog in timpul partidei de pescuit savezi ca incepe sa se scufunde pluta sau sa se rupa ochetul*eu unul nu il folosesc) sau dintr-o data sa nu mai ai antena
eu nu las nimic la voia sortii
incerc toate in asa fel sa le selectez si sa le cumpar sa nu am surprize
in conc sti bine ca "doar" pluta cu care pescui e cea castigatoare si de aceea
apropo de ochet.eu nu le folosesc din 2 motive
1 am mai patin ca in timpul partidei sa se rupa sau sa se rasuceasaca firul dupa ochet sau efectiv sa roada firul
2 daca vreau sa scimb pluta din cauza ca sa rupt antena sau chila nu o pot face
din aceste motive am rentat sa o mai folosesc
asa ca trag un varnis mic( max 1mm incerc sa-l tai cat mai scurt)potrivit(nici f strans nici f larg)pe antena
si pe chila folosesc tot timpul 3 buc de varnis cea de jos o las cea mai lunga si numa jumate trag pe chila.
asa evit orice rasucire a plutei
bine rasucirea plutelor la rubi se face prin selectarea unei plute bine echilibrate cu chila lunga
eu de obicei folosesc plutele cu chila de carbon. nu "sar " asa prin aer cand impingi rubesiana in fata
eu o bag la 13m din 3-4 miscari(trag tare de ea) castig 1-2 secunde asa
asta daca le inmultesti cu cate 100-200 cam castigi catev a secunde unde e pescuit la viteza
Wink
automat ai cateva grame in plus
da mai tare nu prea are rost sa intram in detalii
ca pe majoritatea nu prea ii intereseaza concursurile
deci cea mai buna pluta e cea cu care prinizi peste, pluta e care ai incredere
eu prefer sa am 10 plute bune decat 100 proaste
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Dum Dec 05, 2010 7:27 pm

stai linistit ca nici eu nu dau cu plute mari
doar in cazuri extreme
de plutele a.f. no coment nu mi le plac sincer
nu au nici gramajul corect cat scrie
in fine.....no coment
probabil is bune dar iti garantez cand incepi sa pescuiesti cu plute de la milo iti scimibi parerea
plutele lui aschioapei is frumoase si doar atat!
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Dum Dec 05, 2010 7:30 pm

zsolty a scris:stai linistit ca nici eu nu dau cu plute mari
doar in cazuri extreme
de plutele a.f. no coment nu mi le plac sincer
nu au nici gramajul corect cat scrie
in fine.....no coment
probabil is bune dar iti garantez cand incepi sa pescuiesti cu plute de la milo iti scimibi parerea
plutele lui aschioapei is frumoase si doar atat!

Stiu ca sunt destul de greu de lestat, dar eu nu am avut probleme cu ele. In fine, parerile nu se discuta, nu? Wink
Plute Milo...recunosc, am una...veche de vreo....7-8 ani minim si arata perfect, din cate stiu nu se mai fabrica. Momentan nu imi permit plute Milo..poate in viitor, si am auzit ca Idrovia sunt destul de scumpe.... Deocamdata sunt multumit cu ce am...
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Dec 05, 2010 7:33 pm

In utima parte a postarii tale de mai sus,ai spus totul Zsolty...daca cineva e multumit cu ceea ce foloseste nu numai la plute ma refer,ci asa in general,atunci altceva chiar ca nu mai conteaza.Suntem zece oameni,zece pareri,bune sau rele-asta cititorii hotarasc.Chestia cu varnishul de silicon pe antena este foarte utila,si eu folosesc de multe ori atunci cand pescuiesc canale,locatii unde este vegetatie crescuta pe malul opus,crengi scufundate in apa etc.Zsolty tu iti pui elastic pe vergile fixe?Cum procedezi?
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Dum Dec 05, 2010 7:54 pm

sincer mi se pare o porcarie vergi fixe am cateva dar toate blectorate
varga fixa sa raman fixa
eu nu am incercat sincer pt ca mi-am pus doar o intrebare
la un peste mare de 2-3 kile ce faci cand iese guma cativa metri??? faci o plimbare in spate?? Laughing Laughing
si daca nu ai ajutor la mincioc???
dar sa fiu si mai sincer nu pescuiesc la fixe aproape deloc
doar din cand in cand cu scurte la oblete cand e cazul
si alea de la 1,6m pana la 2,5m
am o gramade de fixe dar nu le folosescnu las rbs pt fixa
acum 6-7ani spuneam invers
"ce sa fac cu tunul ala ca doara prind eu si cu fixa"
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Dum Dec 05, 2010 8:05 pm

Nici eu nu am pescuit asa niciodata...si sincer sa fiu...nu sunt foarte incantat de stil. Prefer sa mentin functiunea originala a unei vergi...
Apropo...ce vergi scurte pentru oblete folosesti Zsolty?
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Dec 05, 2010 8:13 pm

Zsolty guma nu iese din kit cativa metri ca nu are cum:D Very Happy Very Happy culmea ar fi.Elasticul pus pe varga este o masura de prevedere cand pescuiesti la pesti de marime mica-medie si ar exista posibilitatea sa intre ceva mai "imbracat" in astfel de cazuri,elasticul actioneaza ca shock,absorber scurtand astfel drilul si protejand liniile ceva mai fine.Aplicata corect,tehnica la care fac referire,este mult mai productiva pe lacuri cu platica mare sau cu crap(Sarulesti de exemplu) decat rubesiana.Tratata cu neincredere de majoritatea pescarilor romani(si nu ma mir)tehnica aceasta a patruns incet,incet si in Romania fiind din ce in ce mai des utilizata si in concursurile sustinute pe anumite locatii.Se zice ca un pescar pe nume Bob Nuud Laughing Laughing Laughing ar fi fost promotorul acestei tehnici prin anii '90 cand a pescuit All Ireland Festival pe raul Shannon,reusind astfel sa "extraga" platici imense,in timp ce altii la rube,aveau probleme datorita adancimii si curentului destul de puternic.Bob a folosit in acea competitie o varga Browning de 10m cu 1,5m cu power-gum pe kit,pentru a scurta drilul si se pare ca metoda a functionat,deoarece power gum-ul are o elongatie mai mica fata de elasticul plin pentru rube.Cei care doresc sa incerce vor avea spun eu surprize nebanuite. Wink Puteti vedea aici cateva poze edificatoare.Nu vorbesc din auzite. Evil or Very Mad http://pescuitul.3xforum.ro/post/1734/1/elasticarea_vergilor/
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Dum Dec 05, 2010 8:29 pm

in inteles eu gresit
eu am crezut ca cu guma de rube
cu power gum e cu totul altceva
Embarassed
radu pana acum am fost multumit adica am si avut triana albo
acum am seria noua de la sensas sensas alborela 150
dar mai am si sensas touraine
is bete cu imi plac mie varf moale si batul rigid
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Dec 05, 2010 8:40 pm

Merge si cu elastic de rube,unul ceva mai gros si intins corespunzator,astfel incat sa nu scape pestele la intepare sau in timpul drilului.Eu am pescuit de cateva ori sezonul trecut cu vergi elasticate si sunt mai mult decat satisfacut.Acum depinde foarte mult si de locatia unde pescuiesti.Daca in lacul,canalul,balta unde pescuiesti au mai ramas doar pesti de dimensiunea unei "lame de ras" Laughing Laughing Laughing fireste ca nu are rost sa-ti pui elastic sau power gum pe vergi.Pe lacuri care contine pesti ceva mai mari,este in opinia mea o idee buna,nu numai eu sustin asta.Eu doar arat,explic restul ramane la aprecierea celor care citesc.Ideal ar fi sa mergem pe lucruri concrete,daca mergem pe supozitii,presupuneri,s-ar putea sa oferim informatii eronate sau doar partial adevarate.Lucru care sper ca nu e dorit.
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Dum Dec 05, 2010 9:10 pm

eu am ajuns de mult la o concluzie
de mute ori le prea complicam
de multe ori is mai bune lucrurile simple

si la un elastic de 1,2 sau 1,4 intins ce se intampla cu un fir subtire???
ai cam mari sanse sa se rupa la un peste mai mare
daca nu lucreaza nici varful nici guma
de aceea sa lasam fixa asa cum ii
parerea mea
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 5 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum