Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit la babusca

+12
Preston
Ovi_1919
zsolty
Ssebastian
tudor octavian
vasile miclea
manu
Nitu V
Maryus
paul_
Nagy Victor
CosmYn
16 participanți

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Dec 05, 2010 9:38 pm

In principiu ai dreptate,dar daca vei gasi vreme sa arunci o privire pe topicul pe care eu l-am scris pe un forum de stationar,legat de campionatul mondial din Spania de anul trecut,vei gasi cateva postari legate de ceea ce spun eu aici,deci se pescuieste si in tara cu vergi cu elastic.Gadeste-te ca este aplicata de unii dintre cei mai cunoscuti pescari de stationar din Europa, daca ei ar fi socotit-o inutila,ar fi ocolit-o si si-ar fi indreptat atentia spre altceva nu crezi?Daca Bob Nuud a gasit-o utila,intr-o anumita situatie,pe o anumita locatie(nu sustin prin urmare ca este o metoda aplicabila oriunde si la orice ora)atunci inseamna ca este totusi o tehnica de studiat,nu de alta dar nu intalnesti pescari ca el pe orice balta si oricand...inutil sa mentionez da?Dar asa cum am spus si mai sus,sunt pareri pro si contra iar eu sunt un individ care respect orice parere,ancorata sau nu in realitate,pentru ca asa e politicos si de ce nu,democratic.Citeste te rog postarile de pe acel topic si vei descoperi ca
sunt unii pescari( pe unii dintre ei ii cunosti personal)care utilizeaza metoda in concursurile desfasurate in tara. Wink


Ultima editare efectuata de catre Preston in Dum Dec 05, 2010 9:56 pm, editata de 1 ori
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Dum Dec 05, 2010 9:47 pm

probabil e buna la mometul ei
daca ar fi cazul si necesar si eu as pescui cu ea
ma adaptez ff repede la oreice stil
numi fac griji Wink
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Dec 05, 2010 10:06 pm

Stiu asta,tocmai de asta am si postat Zsolty altfel as fi lasa-o balta si as fi deschis alte subiecte.Un amic de-al meu care locuieste tot aici,a promovat asiduu tehnica in tara,tehnica adoptata ulterior de pescarii de competitie romani.Si eu cand am fost anul trecut in tara in concediu mi-am pus elastic pe varga mea Shimano Diaflash si crapi de 2,3 kile nu au avut nici o sansa.La carasi,nu iesea deloc elasticul din kit.Cu ciortani,crapi,in general pesti mai mari nu am avut rupturi si nici pesti scapati.E ca si cum ai pescui cu monofilament pe mulineta si apoi cu textil.Contactul cu pestele se pastreaza diferit in cele doua cazuri si drilul e altfel corect?Asa e si atunci cand pescuiesti "pe direct" sau cu elastic pe varga.Simplu si eficient nu e nici o filozofie. Wink
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Ovi_1919 Dum Dec 05, 2010 10:29 pm

Ce lungimi au fixele pe care v-ati pus elastic ?
Ovi_1919
Ovi_1919

Numarul mesajelor : 297
Localizare : Departe
Ocupatia : electronica
Data de inscriere : 30/01/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  paul_ Dum Dec 05, 2010 11:30 pm

1.Dn. Preston.Stiu ca am nevoie de rubeziana si ca e foarte eficienta dar bugetul nu imi permite inca o rubeziana.Strang si eu ce pot si sper sa imi iau cat de repede o rube cat de cat.Cat despre "sa iti schimbi conceptia despre pescuitul stationar" ce ar trebui sa inteleg de aici?Credeti-ma ca nu m-as supara daca as avea o rubeziana,deci nu sunt cu conceptia ca ce placere vezi in tunul ala(rubeziana) sau cu parul ala greu in mana... cum zic altii.Imi place mult rube,dar nu am avut ocazia decat odata sa pescuiesc cu ea 10 minute.Sper sa vina Radu cat de repede prin Baia Mare Laughing Laughing
2.Radu.Sincer,nici eu nu sunt adeptul plutelor grele la fixa...Defapt,nici nu ma vad cu o pluta de 3 grame pe o fixa sub 7 metri.1,5 g cum am spus mai sus,folosesc pt ca adancimea apei este de aproape 4 metri si cu 1 gram stau juma de minut pana ajunge jos pluta.Ar merge si 2 grame dar nu ma incanta ca e prea grea.Lestajul il fac pana la antena,cu tot corpul plutei in apa.Oricum urmeaza scaun,rube,si 1-2 matchuri,dar tare ma tem ca rubeziana va ramane pana la anu prin noiembrie,decembrie,sau chiar in 2012 la inceput.Ramane de vazut ce face Boc cu alocatiile Laughing Laughing

paul_

Numarul mesajelor : 104
Localizare : Baia Mare
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Lun Dec 06, 2010 12:01 pm

Salut Paul!Nu am zis conceptia am zis perceptia.Am vrut sa spun ca in momentul cand adopti in stationar o tehnica superioara vergii descoperi alte lucruri noi,este ca atunci cand iti cumperi o masina noua,mult mai performanta,brusc descoperi cat de placut devine condusul,asta deoarece te ajuta mult si masina.Cred ca toti au simtit la fel eu unul asa am perceput schimbarea,ca pe un urias pas inainte,atunci cand am adoptat rubeziana ca tenica de pescuit de zi cu zi.Acum depinde de la caz la caz,dar cei cu care am vorbit despre cum a fost la inceputuri cu rube mi-au confirmat ca si ei au perceput la fel aceasta tehnica.Odata ce incepi sa te descurci cat de cat la rube,nu prea mai ai chef sa incerci si altceva.Parerea mea. Wink


Ultima editare efectuata de catre Preston in Lun Dec 06, 2010 12:38 pm, editata de 1 ori
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Lun Dec 06, 2010 12:04 pm

Ovi_1919 a scris:Ce lungimi au fixele pe care v-ati pus elastic ?
Am pus elastic pe vergile mele de 8m si 9,5m(doua din fiecare).
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  paul_ Lun Dec 06, 2010 3:15 pm

Preston a scris:Salut Paul!Nu am zis conceptia am zis perceptia.Am vrut sa spun ca in momentul cand adopti in stationar o tehnica superioara vergii descoperi alte lucruri noi,este ca atunci cand iti cumperi o masina noua,mult mai performanta,brusc descoperi cat de placut devine condusul,asta deoarece te ajuta mult si masina.Cred ca toti au simtit la fel eu unul asa am perceput schimbarea,ca pe un urias pas inainte,atunci cand am adoptat rubeziana ca tenica de pescuit de zi cu zi.Acum depinde de la caz la caz,dar cei cu care am vorbit despre cum a fost la inceputuri cu rube mi-au confirmat ca si ei au perceput la fel aceasta tehnica.Odata ce incepi sa te descurci cat de cat la rube,nu prea mai ai chef sa incerci si altceva.Parerea mea. Wink
Pai e clar ca o sa imi placa rubeziana atat de mult incat nu o sa ma mai atraga fixele. Very Happy

paul_

Numarul mesajelor : 104
Localizare : Baia Mare
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Lun Dec 06, 2010 8:21 pm

numa' sa nu dorim in pat cu ea ca e fragila Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
idolule
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Mar Dec 07, 2010 5:23 pm

Am mai discutat despre carlige, dar pe scurt. Deci sa reluam, ce carlige folositi la babusca. Zsolty, tu ai mai ramas sa raspunzi. Glumeam desigur, oricine poate sa intervina...
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  paul_ Mar Dec 07, 2010 6:31 pm

zsolty a scris:numa' sa nu dorim in pat cu ea ca e fragila Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
idolule
Nu te teme fanul meu,dorm cu perna sub ea Laughing Vezi ca accept si donatii de rubeziene fanul meu zsolty Very Happy Laughing Laughing

paul_

Numarul mesajelor : 104
Localizare : Baia Mare
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Mar Dec 07, 2010 8:57 pm

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
radu preferatele mele sunt sensas 3050 is un pic mai grosute dar is fff rezistente
mai am ceva carlige de la middy ceva de carbon dar nu stiu seria sincer leam luat din bulgaria
si imi plac si cele de la drennan fine maggot
si hai sa trecem la fire
milo krepton
sarfix dna(is curios daca il stie careva Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil )
colmic xilo
colmic rbs
cam astea ar fi
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Mier Dec 08, 2010 8:05 am

Milo Krepton Super Line? Nu de alta dar Milo are o intreaga serie Krepton...Smile
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Mier Dec 08, 2010 10:55 am

da
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 6 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum