Pescuitbihor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pescuit la babusca

+12
Preston
Ovi_1919
zsolty
Ssebastian
tudor octavian
vasile miclea
manu
Nitu V
Maryus
paul_
Nagy Victor
CosmYn
16 participanți

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Nitu V Joi Sept 30, 2010 10:43 pm

Vasile ...eu stiu toate astea , dar am incercat sa ridic mingea la fileu celor care se bazeza numai pe brand - la propriu si la figurat-adica nu mecanica nadei nu granulatie nu culoare nu forfac si alte alea nu tip de apa nu temperatura si ma opresc sa nu fac rosu in gat -ca ma cert cu cea mica sa ma lase si pe mine 5 min pe net.
pe mine m-a znopit unul care nu stiu cu ce nadea dar punea bobita de mamaliga in carlig si era cam tot perioada asta.
mai vorbim daca scap de cafteala. Very Happy
Nitu V
Nitu V

Numarul mesajelor : 128
Localizare : braila
Ocupatia : bugetar
Data de inscriere : 13/07/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Noi 07, 2010 3:45 pm

Salutare! Cool Sunt interesat de pescuitul la babusca in special la rube,am vazut ca posteza aici pescari foarte experimentati,care au participat la zeci de concursuri,pescari care pot furniza imformatii extrem de utile despre pescuitul la aceasta specie.Deci nade,momeli,plute,fire,carlige etc....sunt interesat de tot ce tine de acest subiect. cheers
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Dum Noi 07, 2010 9:16 pm

mai exact
pe ce apa vrei sa pescuiesti
ce pesti mai predomina
cum e apap limpede murdara
adancimea
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Lun Noi 08, 2010 1:23 pm

Lac de acumulare.
Specii-babusca,rosioara,biban,stiuca,pastrav.
Apa este limpede...curata adica.
Adancimi intre 4m(la mal) si 40m in mijloc Shocked ...deci cum procedez? Embarassed
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Lun Noi 08, 2010 1:51 pm

cum procedezi???
buna intrebare
parerea mea e sa folosesti o nada inchisa la culoare de granulatie fina
sa adaugi si pamant in nada (fiind apa peste 4m)sa ajunga cat mai repede la fund
la asa adancimi sincer nu prea as folosi plute sub 2gr
cam la ce distanta de mal se termina taluzul???si cat are apa?
sar putea sa fie si un pescuit cu match cu plute slider
in carlig larve sau pinki (carligele sa fie cat mai subtiri iti recomand ori drennan fine maggot ori sensas 3050)
carlige mici 16 18 sau chiar 20 in functie de marimea pestilor
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Lun Noi 08, 2010 3:11 pm

De fapt am uitat sa mentionez ca am sustinut cateva partide de pescuit in acest sezon si am prins vreo cativa pesti,dar am senzatia ca s-ar fi putut mai mult Embarassed de aceea am cerut sfatul celor mai experimentati ca mine.Daca doreste cineva sa vada ce am prins in partidele de pescuit la babusca sustinute in acest sezon,il invit sa dea un click pe linkul de mai jos.Sper sa nu dati cu pietre ca sunt inca la inceput si nu ma prea pricep Embarassed http://pescuitul.3xforum.ro/post/2140/1/Partide_de_pescuit_stationar_2010/
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Lun Noi 08, 2010 10:30 pm

locatia????
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Mar Noi 09, 2010 11:49 am

Pai nu ai citit topicul,postarile adica?Nu ai avut rabdare,sau nu ai timp sa citesti tot?Daca ma serveste bine memoria,parca dau acolo amanunte despre locatie,specii,tehnicile de pescuit cele mai productive etc.Zsolty in afara de tine vad ca nu se mai baga nimeni la discutii,e cam liniste p-aici pe la voi.Stiu ca in zona voastra sunt pescari de stationar foarte experimentati,care pescuiesc in competitii de stationar,unii mai pescuiesc si in Ungaria prin urmare ma asteptam sa vad mai multa animatie pe unele topicuri...mai afli una alta. Smile
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  zsolty Mar Noi 09, 2010 1:20 pm

sincer nu prea am rabdare sa citesc tot
majoritatea timpului il petrec pe apa(mai ales acum dupa ce is gata concursurile ma recreez cu mrenele si clenii)

si cand intru nu stau prea mult la calc
deci "scurt si la obiesct"
Laughing Laughing
zsolty
zsolty

Numarul mesajelor : 825
Localizare : oradea
Ocupatia : mai multe
Data de inscriere : 17/01/2009

http://www.energofish.ro

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Mier Noi 10, 2010 1:21 pm

Aaaa...esti la peste,de asta nu ai timp de forum...ok man,atunci cand va da frigul dea binelea poate ne punem la povesti pe aici,si facem si o analiza a sezonului de pescuit de anul acesta,vedem ce am prins,cum am prins,la ce am prins,ce tehnici si echipament am utilizat,ce strategii avem in plan pt.sezonul urmator ce ,locatii vizam etc.Sunt multe de spus, de fapt nu prea ai cum sa fii scurt si la obiect tot timpul,forumurile de asta sunt creeate:pentru discutii.Pe balta e alta treaba,pe forum insa,asta faci,discuti altfel de ce te loghezi nu ca sa discuti pe diferite teme?Poti fi scurt si la obiect daca ii urezi vreunui prieten "la multi ani" Very Happy sau confirmi locatia si ora unei partide de pescuit "da man ne intalnim acolo la ora 7",ceva de genul acesta.Cand vorbesti despre pescuit,indiferent de subiectul discutat,amanuntele sunt extrem de importante si pentru aceasta exista-FORUMUL.Daca gresesc...mea culpa Embarassed dar m-a dat gata chestia asta..."scurt si la obiect".... Laughing Laughing
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Joi Noi 11, 2010 6:51 am

@Preston...dupa nade, si dupa denumirea pestilor Razz as zice ca pescuiti undeva in UK... Smile
La babusca sunt posibile O GRAMADA de abordari, totul depinde de modul in care este invatat pestele sa reactioneze si la ce. Daca pescuiti in ape adanci cel mai indicat este sa gasiti, daca spuneti ca adancimea merge de la 4 la 40 de metri, locuri cat mai plate si acolo sa pescuiti. Dar nu trebuie sa va spun eu asta, oricine stie ca pestele se prinde foarte bine la praguri, etc, si de ce. Wink Pentru a selecta babusca, in caz ca doriti acest lucru, trebuie o nada neagra, de fund. Acum cu momeala vie este mai dificil, daca este rapitor exista riscul ca nisu fouilles sau niste rama tocata sa il atraga, asadar cel mai indicat este casterul. Este o momeala statica ce in mod curent atrage pestele mare, dar probabil ca stiati si asta:D ...sta pe fund, nu misca, deci pestii mai mari nu sunt suspiciosi...Nada...keep it simple Very Happy totul se bazeaza pe trial and error...daca nu ii place simplu, atunci "complicati" cu un aditiv, cu un indulcitor, etc...
Trebuie respectate cateva reguli...daca apa e adanca nu este nevoie de loosefeed, deoarece in 3-4 + metri de apa pestele se poate pierde si atunci pierdeti timp cu cautarea lui deoarece are o suprafata prea mare de acoperit. In caz ca-i place viermele...colati-l si naditi bulgati mici...cat o nuca. Acum depinde si de peste...daca ii place sau nu sa stea pe fundul apei, dar de cele mai multe ori, DAR NU INTOTDEAUNA babusca mai mare o veti gasi pe fund sau imediat in apropierea lui.
Acestea sunt cateva observatii din experienta proprie...Wink

P.S. Scuze ca "m-am bagat" in seama Wink
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Hanumanfish Joi Noi 11, 2010 8:54 am

RaduDan a scris:@Preston..babusca mai mare o veti gasi pe fund sau imediat in apropierea lui.
Acestea sunt cateva observatii din experienta proprie...Wink

P.S. Scuze ca "m-am bagat" in seama Wink

Pe cand umblam pe la baraje ( Tileagd,Alesd ) Gasesc intr-o zi un nenea din zona si prindea babusca mare la fiecare partida .L-am intrebat cum este posibil ? Exact aceeasi descriere mi-a dat-o precum scrie Radu Dan in randurile de mai sus . Conteaza mult acest mic amanunt .( Acolo stau si stiucile mari ) Asa am inceput sa prind exemplare mari de stiuca multumita stionarilor ,care mi-au destainuit ca de fapt unde sta babusca etc . Felicitari baieti .
Hanumanfish
Hanumanfish
moderator

Numarul mesajelor : 1317
Data de inscriere : 27/02/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Joi Noi 11, 2010 12:41 pm

Salut Dane! Wink Propun sa ne tutuim...how about that? Cool Cred ca mi-ai citit cateva postari pe forumul de stationar unde am vazut ca postezi periodic,e drept ca nu prea am mai dat pe acolo din lipsa de timp,forumurile din uk,irl si din tara imi ocupa tot timpul,mai merg si la munca Twisted Evil si la pescuit cand am cateva ore libere.Interesanta postarea ta,ceea ce ai scris nu e deloc departe de adevar se vede ca esti familiarizat cu pescuitul britanic stiu ca esti mare amator de publicatii englezesti,care de ce sa nu recunoastem te-au ajutat mult in concursuri si ti-au oferit un atuu in fata celorlalti concurenti.Referitor la subiectul dezbatut aici,daca ai accesat linkul de mai sus si ai vazut descrierea partidelor din topic,ai observat probabil ca peste am prins si nu putin si destul de mari,dat fiind ca babusti la 300 de grame sau peste, nu se gasesc in orice balta sincer vorbind.Problema intampinata de mine este urmatoarea:dupa 4,5 ore in care am prins constant,la un moment dat muscaturile au incetat brusc,in ciuda faptului ca nu am rupt ritmul de hranire,am nadit de intretinere corect si cu nada de calitate,preparata corect si totusi muscaturile se raresc la un moment dat dupa care inceteaza complet.Au fost unii pescari care sustineau ca pestele s-a ridicat de pe nada.Personal nu cred si mi sustin afirmatia cu argumente solide-pestii se ridica de pe nada atunci cand hranesti cu casteri,deoarece acestia sunt mult mai usori decat viermii si coboara in vad mult mai usor atragand astfel bancul de pesti intre ape,pestii urmarind din instinct sursa de hrana,deci pestii trebuie cautati,alternand adancimea unde pescuiesti.O nada de fund,impune o hranire cu particule grele,care sa ajunga pe vadul nadit in cel mai scurt timp.In opinia mea,hranirea cu boabe de canepa pare sa fie solutia.Hranirea cu viermi este "cu dichis" deoarece trebuie pastrat acelasi ritm de hranire fara pauze inutile,si alternarea numarului de viermi catapultat este un detaliu foarte important.Astfel la inceputul partidei se catapulteaza de exemplu 10-15 viermi(casteri,boabe de canepa),iar cand muscaturile se indesesc iar ritmul de capturare este pastrat constant, se descreste numarul viermilor aruncati cu prastia,pentru a creea competitia pentru hrana.Cred ca pestele se ridica sau in cel mai rau caz,pleaca de pe vad,din cauza rapitorilor(fapt semnalat si de tine in postarea ta)-pastrav de lac(foarte mult in unele lacuri din uk sau irl),biban mare sau chiar marlite care au tendinta sa puna pe fuga pestii pasnici.Voi ce credeti este vreun strop de adevar in ceea ce am scris?A intampinat cineva aceiasi problema ca mine si daca da,ati prins "intrusul" care a stricat vadul? Shocked
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Joi Noi 11, 2010 4:17 pm

Am citit si sincer sa fiu am patit si eu ca sa se taie babusca instant, dar din cauza vremii a fost la mine deoarece in lac nu sunt rapitori destui ca sa sperie babusca. A fost o schimbare rapida de presiune.
Parerea mea, si sper sa nu va suparati pe mine, este aceea ca ati ridicat pestii intre ape intr-o apa prea adanca...La 5 metri adancime pestele trebuie tinut pe fund. Pestele poate fi ridicat intre ape doar atunci cand sunteti 100% sigur ca are obiceiul sa manance intre ape, astfel de exemple ar fi acumularea Varsolt sau Bezid, unde pestele mananca sau manca mai bine intre ape.
Coloana de apa mi se pare prea mare pentru a ridica pestele intre ape si a-l mentine la o adancime constanta. In ceea ce ma priveste as putea spune ca pestele putea fi oriunde pe acea distanta de 5 metri daca am inteles bine. Nadind cu vierme, caster si canepa trebuie tinut cont ca toate au viteze separate de scufundare. Este posibil ca efectiv sa ii fi imprastiat prea tare pe coloana, sau efectiv nu le-a placut ceva, fapt ce i-a determinat sa plece. De exemplu lacul pe care pescuiesc eu babusca este ciudat, daca nadesc canepa cu prastia imi asigur o nereusita totala, deoarece pestii fug de canepa. Daca nadesc numai cu vierme din prastie, pestele imi vine dupa circa o ora...chiar o ora jumate, dar imi permit sa nadesc din prastie deoarece apa are circa 1,5 metri, deci pot modifica rapid adancimea pentru a-i gasi.
Alt exemplu, un amic din Franta, mai incepator in ale competitiilor, mai in vara ma suna ca merge la un concurs pe un lac cu "gardons" si ca ar avea nevoie de cateva sfaturi de nada si tactica. Am aflat ca pana la circa 10 metri in fata erau doar ierburi iar lacul era foarte bine populat cu biban si stiuca. Desigur i-am recomandat o nada neagra, sa isi faca un vad cat mai departe de ierburi, nadirea din cupa, cu o nada inactiva in care sa introduca niste casteri. In final a iesit pe 5 din cateva zeci. Ideea este ca a pescuit exact cum au pescuit si "bastinasii" cu amendamentul ca nu avea cupa de nadit si rbs lui avea maxim 11 metri, astfel a fost prea aproape de ierburile in care se ascundeau stiucile. Localnicii i-au spus ca daca avea un metru in plus, castiga. Pe parcurs a avut pauze, si vad mort.
Deci personal cred ca moartea vadului se datoreaza mai multor factori, rapitorii, conditiile meteo, nadirea neadecvata sau efectiv toanele pestilor....
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Vin Noi 12, 2010 1:41 pm

Salutare Dane,mersi de raspuns.Da se poate ca pestii la un moment dat,sa se fi ridicat de pe nada,intre ape si sa se fi hranit acolo o vreme cu viermii aruncati de mine,cu prastia.Nu stiu daca se intampla acest lucru de fiecare data dar este posibil ca in unele partide asa sa se fi intamplat.Problema e ca fiind un lac de munte adancimea este variabila,poti numara pe degete locurile unde adancimea este aproximativ aceiasi,sunt gropi peste tot,in unele locuri este iarba pe fund,alegerea locului de pescuit este o mare problema.Curentul submers este foarte puternic,mai e si nivelul apei care creste si scade aproape zilnic,cred ca aceste aspecte au un impact devastator asupra modului de hranire a pestilor.Inutil sa mentionez ca esti astfel obligat sa schimbi mai tot timpul strategia cu care abordezi partidele de pescuit.Uneori e foarte dificil sa gasesti solutia optima,eu unul anul acesta nu prea am avut partide trase la indigo,fiecare partida a fost altfel.Nazile utilizate au fost diferite,momelile au fost utilizate alternativ,cate trei,patru momeli intr-o singura partida,ce sa mai zic de liniile utilizate....azi am pescuit cu plute de 1gram,maine cu 3 grame etc.Pe astfel de locatii,cele mai mari surprize le ai fireste la sondarea adancimii,am observat de pilda ca pe o raza de 2m patrati de exemplu,adancimea este variabila,pescuitul pe fundul apei sau deasupra fundului cativa centimetri,devine o mare problema.In sfarsit...sunt multe de spus subiectul nu se poate epuiza asa usor.Alta chestie as dori sa intreb insa:foloseste cineva viermi morti ca adaos in nada?Am citit pe cateva forumuri retete cu viermi "opariti" Shocked Mad si as dori sa vad un pescar care foloseste viermi OPARITI si prinde peste constant.Deoarece asa cum si Dan a intuit am invatat unele metode de pescuit,mici trucuri de la pescarii britanici,lucruri pe care ulterior le-am si pus in practica in partidele mele de pescuit.Iata-descriu aici pas cu pas si cu poze edificatoare,cum se "prepara" acesti viermi si ce pesti se pot prinde daca ii amesteci cu nada de atac(depinde bineinteles de locatie si de speciile existente in lacul respectiv). http://pescuitul.3xforum.ro/post/2140/2/Partide_de_pescuit_stationar_2010/
Puteti citi aici,un articol unde deasemeni explic pas cu pas,cum se procedeaza.Dupa cum veti vedea articolul este insotit de poze edificatoare si este prezent pe mai multe siteuri de pescuit din Romania. http://www.pescarhoinar.com/viermi_morti_pat_nada.html
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Vin Noi 12, 2010 6:10 pm

Personal nu am pescuit niciodata cu vierme oparit. Odata sau de doua ori am folosit vierme congelat in nada pe rau, dar fara vreun rezultat deosebit. Ocazional am folosit vierme mort pe carlig, din nou fara vreun rezultat notabil...
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  paul_ Sam Noi 13, 2010 10:27 am

Si eu si maryus am patit sa ni se ridice babusca de pe nada,chiar daca nu dadeam vierme din prastie.De ce? La noi a fost din cauza nadei,care avea pesmet rosu si galben care s-a ridicat de pe fundul apei.

paul_

Numarul mesajelor : 104
Localizare : Baia Mare
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Sam Noi 13, 2010 12:09 pm

Pescuitul la babusca are cateva principi...sau mai degraba reguli de aur, pe care daca le incalci, risti sa distrugi totul. Prima si cea mai importanta regula este ca nadirea sa fie constant facuta in acelasi loc. Daca ai gresit nadirea si dai un bulgare peste locul nadit constant, sau in laterale...sansele de a prinde bine in continuare se reduc cu minim 50%. Babusca si in general pestele mic poate pleca de pe nada din mai multe motive. Chiar si cand intra crapul sau pestele mare NU NEAPARAT RAPITOR pe nada, pestele mic pleaca. Acest lucru l-am putut observa foarte bine in nenumarate ocazii. Poate cel mai bine s-a vazut pe Varsolt. Dupa nadirea, primii care intrau pe nada erau obletii dar odata ce carasul intra pe vad, obletii plecau fie cu 2-3 metri mai in larg, fie in lateral.
Se mai intampla ca babusca sa fie pe nada insa fara sa mai manance. Motivele sunt multe, din nou. Fie o schimbare de vreme le determina modificarea comportamentului fie efectiv ceva nu le place...sunt prea suspicioase si trebuie schimbat ceva in nadire, in linie, etc. Dar sa stii ca nada nu este intotdeauna vinovata...
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Sam Noi 13, 2010 12:29 pm

Mda,s-au spus cateva chestii interesante aici.Chestia cu crapii pe vadul nadit pentru babusca e adevarata...norocul meu ca nu sunt crapi in lacul asta Cool insa sunt milioane de stiuci si pastravi,deci e mult mai rau :lol:Daca au venit jupanii sa inspecteze ce se intampla in jur...partida de pescuit e practic incheiata Very Happy .Desi in uk pescuitul la pastrav cu momeli naturale este legal,eu nu cred ca este etic asa ca ar fi de preferat sa-i prinzi la artificiale.Dar daca intra la rame sau viermi...asta este,nu prea poti sa-i eviti halesc orice.Eu am prins si la boaba de porumb,la fel si biban Rolling Eyes .Chestia cu regulile de aur,este adevarata dar nu numai la babusca...in general in pescuit sunt cateva reguli de aur pe care daca nu le respecti esti la un pas de esec.Dane ai pomenit de viermi congelati intr-o postare anterioara.Nu-si schimba culoarea?Nu este incomod sa-i congelezi,in loc sa-i prepari pe balta,pe loc in doar 15 minute asa cum banuiesc ca ai vazut in acel topic?Mai ales ca am demonstrat cu poze,ca am avut capturi regulat.Intrebarea mea este foarte simpla,daca tot ai amintit de anumite reguli.Nu cumva britanicii au o regula care spune-"keep the fishing as simple is possible"? Wink De ce sa te complici inutil,cand poti sa simplifici totul?Intreb doar,nu sunt un formator de opinie. Crying or Very sad
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Sam Noi 13, 2010 4:00 pm

Keep it simple este regula mea in viata. Sincer sa fiu este cea mai buna regula. Dar nu toti britanicii o respecta, sau inteleg altceva prin ea. De exemplu citeam un articol cu John Arthur in Polefishing Magazine....si acolo numai simplu nu pescuia. Era pe un canal, si-a fcut undeva la 5-6 puncte de nadire....si surpriza cel mai prinzator punct a fost cel nadit cu fouilles si pamant si pescuit cu larva pe carlig. Eu cred ca intr-un pescuit sa ai maxim 2 puncte la rbs daca esti pe un "commercial" adica unde sunt crapi, carasi, babusca, platica, etc. si daca pescuiesti si cu match si cu rbs...atunci maxim 3, dar deja devin prea multe. In general prefer pe apele romanesti doua vaduri unul rbs unul match.

Cat despre viermi, nu au fost incomod de folosit, in sensul ca i-am bagat in congelator seara si dimineata pana la apa s-au dezghetat si nu si-au schimbat culoarea...
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Dum Noi 14, 2010 11:50 am

Am citit ce ai scris mai sus si as mai avea cate ceva de adaugat.Sa stii ca nu tot ce citesti in revistele de pescuit este neaparat adevarat sau util,aplicabil.Si cand spun reviste de pescuit ma refer la toate,indiferent ca sunt romanesti sau straine.De pilda aceasta la care ai facut tu referire nu se situeaza in topul preferintelor pescarilor din uk si o spun cu toata sinceritatea.Ca un consumator avid de presa britanica consider ca cele mai tari publicatii de pe piata de acolo sunt Angling Times,Match Fishing si Improove Your Coarse Fishing.De pilda as vrea sa vad un pescar care va aplica tactica descrisa de Arthur in articolul la care ai facut referire.L-am vazut pescuind si nimeni nu-i pune la indoiala abilitatile de pescar si tactician.Dar sa ai mai mult de 2 vaduri hai 3 in cazuri exceptionale mie unul mi se pare exagerat.Dar cum publicatiile de profil de oriunde traiesc de pe urma acestor "staruri" Laughing si acestia la randul lor au partea asigurata,e normal sa arate ceva nou,care sa capteze atentia indiferent ca acel "ceva" este sau nu aplicabil.Sunt atatea publicatii care prezinta subiecte bune,incat lupta pentru supravietuire este acerba ceea ce este un lucru pozitiv,concurenta te obliga sa fii cat mai bun si sa prezinti subiecte cat mai interesante,cu priza la publicul larg.Ai cititori ai si bani,logic.Citesc Angling Times si Match Fishing de aproape zece ani,deci as indrazni sa afirm ca am o idee despre ce se intampla pe aici si afirm cu toata responsabilitatea ca sunt publicatii care au fost si vor fi intotdeauna in top.Altele insa prezinta aproape numar de numar doar "bullshit".La fel se intampla si in Romania si peste tot in lume.Sunt unele publicatii pline de reclame si informatie ioc,altele mai publica din cand in cand cate ceva demn de luat in seama.Sa nu credeti ca daca o revista britanica publica un articol in care un "nene" prezinta o partida de pescuit,o nada,o linie "secreta",gata...ce a spus "nenea" acolo e litera de evanghelie.In spatele acestui gen de "povestioare" e o intreaga regie,se promoveaza alte chestii nu se dau detalii doar despre nada,linie,elastic,strategie de hranire sau alte cele....sunt cu totul alte interese.Si ca sa inchei-pescuitul nu se invata numai din reviste,dar se poate invata SI din reviste.Scuze de off topic,am simtit sa fac cateva adaugiri la cele postate de Dan mai sus.Daca postarea a deranjat pt.ca nu se incadreaza in tema topicului puteti sa o stergeti ca nu-i cu suparare. cheers
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Lun Noi 15, 2010 6:13 am

Pe mine Match Fishing nu m-a prea impresionat, sincer sa fiu, prea multa informatie despre competitiile lor, deci este o revista utila mai mult pentru UK, si prea putine articole utile in Romanica. Ideea este ca eu citesc aceasta revista doar pentru a ma familiariza cu ce se intampla pe acolo apoi sa merg pe apa si sa probez ce am citit acolo. E drept ca nu intotdeauna se aplica, dar pot spune ca la un moment dat am combinat modul de nadire dintr-un numar cu o tehnica de nadire tipic englezeasca pentru crap si am reusit sa folosesc cu succes tot anul acea tactica.
La babusca, pentru ca despre asta era vorba, intr-o zi am facut un concurs cu un prieten bun. El cu nada la alegerea lui, eu doar cu vierme din prastie. Mansa a fost de 3 ore, iar eu dupa o ora jumate` nu aveam decat un bibanel sau doi, apoi colegului i s-au redus drastic trasaturile si am prins eu. Din nefericire m-a batut la 500 de grame...500 de grame pe care le-as fi putut recupera lejer in 30 de minute. Deci concluzia este ca tactica de nadire cu vierme nu se preteaza manselor de 3 ore ci mai degraba 5 ore. In acest caz probabil s-ar impune alta atactica, tot britanica, nadire cu 2-3 bulgari de nada cu vierme, apoi intretinere numai cu vierme din prastie. Din nefericire nu am mai apucat sa probam tactica, dar probabil ca ar fi mul mai buna.
Cum spuneam, pentru mine revistele sunt pur orientative, ma refer la cele din UK, si o buna modalitate de a fura o tactica si de a pune-o in practica, de a verifica-o.
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Maryus Lun Noi 15, 2010 1:08 pm

De vreo 3 weekenduri incoace tatonez o balta cu babusca (si nu numai). Am observat ca daca dau nada cu vierme si apoi vierme din prastie , babusca raspunde repede. Am incercat si varianta numai cu nada simpla dar rezultatele au fost mai slabe. ... Si a treia varianta probata doar vierme din prastie cu rezultate bunicele.

Foloseam nada Special Feeder (nu radeti) dar ieri ma lovit inspiratia sa adaug putina scortisoara in ea sa vad efectul ... si surpriza rezultate evident foarte bune, cum ajungea carligul jos durau vreo 10 sec -> peste. A tinut vreo 20 min faza si dupa aceea s-`a taiat tot dintr-o data. Probabil stiuca existenta in balta ...
Maryus
Maryus

Numarul mesajelor : 84
Localizare : Baia Mare
Ocupatia : Elev
Data de inscriere : 29/01/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Preston Lun Noi 15, 2010 2:06 pm

In opinia mea cea mai buna solutie de a tine pestii pe vad este adaugarea de viermi morti in nada,in felul acesta bancul de pesti va ramane pe vad timp indelungat,pestii fiind preocupati de "culesul" viermilor din nada.Fac mentiunea ca viermii morti pot fi utilizati la aproape orice specie,cantitatea de viermi morti utilizati se stabileste in functie de specia vizata.Nu este o idee buna sa introduci viermi vii in nada,deoarece acestia sparg bulgarele de nada la aruncare si nada se va imprastia peste tot dispersand bancul de babusti imediat.Chiar daca viermii vor ajunge cumva pe fundul apei,acestia se vor ingropa in substat sau printre ierburi.Am pus niste linkuri mai sus unde se pot vedea cateva poze din timpul partidelor mele la babusca din acest sezon si un articol despre prepararea viermilor morti pe malul apei in mai putin de 15 minute.In afara de viermi morti se poate opta pentru rame tocate,casteri,boabe de canepa.Fac o paranteza si ma opresc la nade.Un prieten din tara mi-a spus ca pescuieste cu nade home-made pentru ca fiind student,nu-si permite sa-si cumpere nade scumpe din magazinele de profil.Mi-am amintit ca acum un an am gasit o reteta de nada preparata in casa pe un site si m-am gandit sa incerc si eu sa vad ce iese,si a mers,am prins si babusca si platica.Nu prea mari dar ...am prins.Am scris si un articol legat de acest lucru.Cei interesati il pot citi aici. http://www.pescarhoinar.com/cum_fac_nada_caras_platica.html
Preston
Preston

Numarul mesajelor : 54
Localizare : Pe garla
Ocupatia : pescar
Data de inscriere : 06/11/2010

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  RaduDan Lun Noi 15, 2010 4:24 pm

Bravo Marius, foarte bine ca ai dat cu Special Feeder, este o nada super, daca o combinai cu Special Concurs sau Ice Mix...era si mai bine. Ca ai adaugat scortisoara e bine, din nou, adica e bine ca incerci, probezi, etc., dar vezi ca din cate stiu su si din cate am probat eu, scortisoara e pentru platica mai mult si mai putin pentru babusca.
Cat despre nade home-made, ma mai joc si eu cu ele, dar tot mai rar. Prefer sa o cumpar deoarece ultima nada facuta mi-a iesit undeva peste 25 de lei pe kilogram adica undeva peste 5 lire ceea ce era prea mult...
Oricum, am vazut ca ati plecat de la pesmet in alcatuirea nadei, pai au anul acesta babusca am prins-o foarte bine cu liquidised bread...Very Happy
RaduDan
RaduDan

Numarul mesajelor : 148
Varsta : 38
Localizare : Cluj-Napoca
Ocupatia : Doctorand, cititor, pescar.
Data de inscriere : 20/01/2009

Sus In jos

Pescuit la babusca  - Pagina 2 Empty Re: Pescuit la babusca

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 6 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum